Koning Albert van België omgekomen. Binnenland Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Sport. Knoopenschaar SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 24 en 25 Febru.i i a s. zie advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zaterdag 24 en Zondag 25 Februari in dagvertooning, het succes-blijspel: De familie Klepkens. Zondagavond 25, Dinsdag 27 Febr. en Donderdag 1 Maart, telkens te 7,30 Weenerbloed. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 25 Februari te 2.15: Madame Butterfly. sociaal-democratie als de andere par tijen, welke zich op democratisch standpunt plaatsen, nog maar te weinig oog hebben voor wat de oogenblikkelijke situatie van ze eischt. Een reactie, als nu tegen de democratie en het parlementarisme tot uiting komt, kan niet uitsluitend iets kunstmatigs wezen. Zulke re actie moet voortkomen uit een ver klaarbaren .tegenzin. Die tegenzin is gewekt door par lementaire onmacht in de eerste plaats. En door den politieken strijd in het algemeen. Wat in de parle menten tot uiting" kwam in de laat ste jaren, was vooral een tegen el kaar opbieden van politieke par tijen om elkaar vliegen (lees: kie zers) af te vangen. Veelal werd niet in de eerste plaats gevraagd, naar wat mogelijk en bereikbaar was, doch men stond vóór, wat het meest in den kiezerssmaak bleek te vallen. Aan dat opbieden tegen elkaar heb ben bewust en onbewust alle poli tieke partijen zich in meerdere of mindere mate bezondigd. De sociaal democratie heeft bovendien vaak haar heil en voordeel gezocht in een redelooze oppositie, waarbij het ei- schen makkelijker was dan het tot stand brengen in eenig verantwoor delijk bestuur. Dat alles bij alles heeft tot buiten sporigheden geleid, de overheids- lasten haast ondragelijk gemaakt en de crisis mede veroorzaakt. Ten minste; het heeft er toe bijgedragen. Onverstandig, onredelijk is het om nu de democratie te willen ver smoren en het parlementarisme uit roeien, omdat er uitwassen zijn ge weest. Uitwassen komen op de ge zondste lichamen voor. Maar nog onverstandiger is het om voor ei gen gemaakte fouten blind te blijven, voort te blijven gaan op 'een ouden, verkeerd gebleken weg, verantwoor delijkheid te blijven schuwen, nu iedereen met volkomen recht om herstel roept. Dat is de groote fout van de sociaal-democratie! Aan die fout dreigt ze in Europa en mis schien heel de wereld ten onder te gaan. We hebben wel gewezen op de fouten van democratie en parlemen tarisme, maar we moeten hier ook met nadruk vaststellen, dat zij ons vele en groote voordeelen hebben ge bracht. Op de fouten wordt in onzen tijd te eenzijdig gewezen en over de voordeelen wordt te weinig ge- prakkezeerd. Onder Hou Zee-geroep wordt het Marxisme aangerand, maar onder datzelfde Hou Zee geroep dreigt onze geestelijke en in- dividueele vrijheid te loor te gaan. Er wordt méér bedreigd! Onze so ciale instellingen en -wetten, onze politieke en sociale medezeggen schap, ons recht op controle. Zoo véél wordt bedreigd, als geweld en willekeur zullen zegevieren. Daarom zou het zoo zijn toe te juichen, als ieder, die zich op de ba sis van de democratie stelt, om de kostbare geestelijke goederen en so ciale rechten, welke ons eigen zijn geworden, te bewaren en te bescher men wilde meewerken aan een oprecht nationaal herstel, door te offeren aan begeerte en inzicht en het aanvaarden van verantwoorde lijkheid. o Koning Albert is Zaterdag door een doodelijke val tijdens een berg tocht om het leven gekomen. Het officieele rapport, hetwelk om trent dit tragisch gebeuren is uitge geven, luidt als volgt: Zaterdag om half een heeft de koning Brussel verlaten, uitsluitend vergezeld van zijn kamerdienaar Van Dijck. Hij reed met een kleine ca briolet, welke het nummer 38 droeg en die door den vorst zelf werd bestuurd, naar het Walenland. Te Marche-les-Dames in de Ardennen stopte de koning voor het kasteel, dat het eigendom is van graaf Edm. Carton de Wiart. Tot zijn kamer dienaar zeide hij, dat hij op de rotsen wilde klimmen, ten einde wat bewe ging te nemen. Het was toen onge veer vijf uur en het begon al wat schemerdonker te worden. Van Dijck heeft den koning het laatste in le ven gezien. Hij zag hem met zijn bergzak op den rug weggaan en bleef wachten. Langzaam viel de avond. Van den koning kwam echter geen teeken. De kamerdienaar dacht aanvanke lijk, dat hij in de bosschen was ver dwaald. Toen hij daarna nog niets van den koning bemerkte, vatte bij hem de meening post, dat deze naar het kasteel van graaf Carton de Wiart was gegaan. Hij ging infor- meeren, doch moest tot zijn groote ontsteltenis bemerken, dat dit niet het geval was. Hij is daarop de gendarmerie gaan waarschuwen, die met behulp van omwonenden een grondig onderzoek instelde. Men for meerde lange ketens en riep voort durend. Uit de donkere bosschen kwam evenwel geen enkel geluid. Eerst tegen acht uur is daarop het hof in Brussel gewaarschuwd. Aanvankelijk besloot men, de Ko ningin niets mede te deelen. Graaf Xavier de Grünne, dr. Nolf, baron Jacques de Dixmude en graaf Ed- mond de Wiart zijn onmiddellijk met een auto naar Marche-les-Dames ge togen. Het is te begrijpen, in welke spanning het gezelschap verkderde. Toen zij te Marche-les-Dames aan kwamen, zijn zij onmiddellijk gaan zoeken, doch ook zij konden aanvan kelijk geen resultaat bereiken. Met lampen en flambouwen heeft men de omgeving meter voor meter af gezocht, aanvankelijk zonder resul taat. Zoo verliepen langzaam de uren. De spanning steeg ten top. Men begreep, dat er iets vreeselijks moest zijn gebeurd en meende, dat de ko ning ergens gewond moest liggen. Misschien had hij wel hulp noodig. Dit feit vuurde de zoekers voortdu rend aan. Om halftwee 's nachts hoorde men plotseling een kreet. Het was baron Jacques de Dixmude, die riep: „Ik zie een lichaam". Zoo snel mogelijk kwamen de an deren naderbij. Half hangend, half zittend aan den voet van een loodrechte rots bevond zich de koning. Bij den eersten aan blik was reeds te zien, dat het leven was geweken. Het achterhoofd was nagenoeg geheel verbrijzeld. De zoe kenden ontblootten het hoofd en hebben een oogenblik stilte gehou den bij het lijk. Toen is het lichaam opgenomen, in den auto van baron Jacques de Dixmude Jgelegd en langzaam naar Brussel gebracht, waar het in het paleis te Laeken op het bed is uitgestrekt. Hier heb ben de doktoren een onderzoek in gesteld en het hoofd verbonden. Daarna is het stoffelijk overschot in generaalsuniform gestoken. In den loop van den morgen is |de koningin van het gebeurde verwit- tigd. Maandagavond is het stoffelijk overschot van het Paleis te Laeken naar dat van Brussel overgebracht. Het gebulder van de kanonnen en het gelui van de doodsklokken heb ben hem begeleid op zijn laatsten tocht naar het paleis in Brussel. In den stillen avond stonden tien duizenden langs den weg geschaard, waaronder ontelbare oud-strijders. Vaandels bogen zich. Deze plechtig heid is geworden tot een der meest imposante manifestaties, die Brussel beleefde sedert de intrede van Ko ning Albert. Vroeg in den avond, onder het flauwe licht van de omfloerste lan taarns, trokken reeds talloozen naar het paleis in Laeken. Het was een sombere stoet. Langs den weg ston den reeds vanaf den middag kijkers opgesteld. Voor de dichte rijen be vond zich een haag van oud-strijders. De politie was het niet, die de orde bewaarde. Het waren de frontka meraden zelf, die zich wederom in compagnieën en secties hadden in gedeeld en als vroeger stipt hun commandant .gehoorzaamden. Tus- schen hen in de vaandels, waar van de bovenste stukken eveneens omfloerst waren. Zooveel vaandels waren het, dat het soms een woud leek van drapeaux. Zoo was het van het paleis van Brussel tot aan Lae ken één lange rij wachtenden. Het moment, als de stoet om den dooden Koning het graf van den On bekenden Soldaat nadert waren de indrukwekkendste oogenblikken van dezen geheelen avond. Om het monument van den On bekenden Soldaat is een ruime vlak te afgesloten. Aan zijn voet ligt, vlak in de diepte, de Onbekende Soldaat, boven wiens graf de herin- neringsvlam uitslaat. Het is die vlam, die daar in den stillen avond voort- brandt. Het is deze vlam, waarin de geest van den Onbekenden sol daat en de geest van den Koning elkafrder ontmoeten. De optocht omringd met de flam bouwen, staat stil. De stem van de kanonnen zwijgt. Er is geen gelui van klokken meer. Alleen de se rene stilte van den avond en van de duizenden, die zwijgend wachten. Eén minuut duurt die stilte, een aangrijpende stilte. Daarna gaat de droeve stoet ver der tot aan het gebouw van het paleis. Hier zal het stoffelijk over schot blijven tot Donderdag de plechtige uitvaart zal plaats hebben. De Zeeuwsche luchtlijn. Naar de „Midd. Crt." verneemt, is de K. L. M. voornemens, zoo eenigszins mogelijk reeds met in gang van 1 Maart aanstaande, voor goed een tweemaal dagelijkschen dienst op de Zeeuwsche luchtlijn in te voeren, dus winter en zomer. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, is voor nemens 1 Maart bij de opening van den nieuwen dienst, een bezoek aan de vliegvelden Haamstede en Vlis- singen te brengen. Volgens de plan nen zou Z. Exc. des morgens van Waalhaven vertrekken, den voor middag op Schouwen-Duiveland doorbrengen en den namiddag op Walcheren, om tegen vier uur, uiteraard per vliegtuig te vertrek ken. Suikerbietensteun 1934. Inzake de regeling van den sui kerbietensteun voor 1934 kan het volgende worden medegedeeld. Het gezamenlijk bietenreaal zal vergeleken bij 1933 met 10 pCt. worden ingekrompen. Aan de boeren zal een bietenprijs moeten worden gegarandeerd van f 10 per 100 K.G., hetgeen f 1 la ger is dan thans. De minister is van .plan, met de suikerfabrieken nader in contact te treden om te komen tot het vast stellen van de voorwaarden, w.o. de financieele steun zal worden ver leend. BRESKENS. Zwemver. „Scheldestroom". Naar wij vernemen is door de V.V.V. alhier aan deZwemver.„Scheldestroom" een subsidie van f 25.— verleend, ter wijl van particuliere zijde een leening van f 300.— is aangeboden en dank baar aanvaard. AARDENBURG. Gepromoveerd. Aan de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen promoveerde Donder dag 1.1. de heer S. Koch alhier tot doktor in de landbouwkunde. OOSTBURG. Vergadering obligatiehouders. In de 12 dezer alhier gehouden vergadering van obligatiehouders der Stoomtram Maatschappij Breskens Maldeghem werden in het Comité tot behartiging der belangen der obligatiehouders gekozen de H.H. M. A. Bleiker, Burgemeester te Schoondijke, P. Brakman, Gem.- Ontvanger te Nieuwvliet en 'C. de Wolff Jr. alhier. BIERVLIET. Vergadering Boerenleenbank. In de alhier gehouden vergadering van de Boerenleenbank werd verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de winst f 841,17 heeft bedragen, welk bedrag in bet reservefonds werd gestort, het welk daardoor f 3857,34 bedraagt. Het aantal leden bedroeg 115. De aftredende bestuursleden G. Buysse en H. van de Vijver werden weder her benoemd. De heer Thomaes, burgemeester van Hoofdplaat dankte het bestuur, den raad van toezicht en den kassier voor het goede beheer en de nauwkeurige administratie. door G. 1 achter Jodocus. Jodocus, niet anders denkende of hij zat al onder een auto, schrok wakker, sprong over eind en wilde wegrennen en ach, daar trok hij het heele hek, dat blijk baar erg losjes zat, uit den grond en daarmee den heelen achterwand van Pieters vogelhuis af! Luid ge fladder weerklonk Jubileum. Ter gelegenheid van het 12i/s-jarig bestaan van den Zeeuwschen Voet- bond (Z. V. B.) worden bekerwed strijden georganiseerd. Het beker-toumooi is alleen open gesteld voor vereenigingen aangesloten bij de K. N. V. B. en Z V. B. Het Tournooi is verdeeld in drie groepen in A. B. en C. A. Een bekertournooi opengesteld voor K. N. V. B. en Z. V. B.-elftallen. B. Een bekertournooi alleen open gesteld voor elftallen, uitkomende in de competities van den Z. V. B. C. Alleen opengesteld voor elftallen, uitkomende in de Zaterdag-com petities, voor zoover niet deel nemende aan de bekertournooi en genoemd A en B. Hieronder volgen de inschrijving der verschillende vereenigingen: Tournooi A. Middelburg, Zeelandia, Terneuzen, Breskens, R. G. S., Oranje, Hoofd plaat. Tournooi B. Middelburg, Zuiddorpe, Steen, Ter- neuzen III, Breskens II, Domburg, Corn Boys, B. K. V. V. Tournooi C. Jong Zeeland, Serooskerke, Drie wegen. Voetballen. Uitslagen van Zondag 18 Februari. K. N. V.B. 3e klasse A. Breskens—Zeeuwen 2—4 Hulst—Oranje 10 Stand 3e klasse A. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Breskens 13 9 3 41-16 19 Zeeuwen 12 8 2 2 31-15 18 Vliss. II 12 6 2 4 23-8 14 Hulst 12 7 0 5 29-19 14 Oranje 12 4 4 4 26-27 12 Neuzen 11 10 4 1 5 30-25 9 IJzendijke 13 3 2 8 20-39 8 ZeelandiaII12 1 11 10-51 2 Breskens 1 Zeeuwen I 2 4. Het is Breskens Zondag niet ge lukt, de Zeeuwen voor de 2de maal te kloppen. Het begin was veelbelovend. Bijna direct na de aftrap gaan Verduijn en Erasmus er van door. In razende vaart stormen zij op het doel af. Op het juiste oogenblik geeft Ver duijn door en Erasmus' schiet in de touwen. Na U/a minuut spelens reeds 10! De Zeeuwen spelen rustig door en gaandeweg komen zij in de meerderheid. Het verdedigen gaat onze jongens altijd goed af, maar na een half uur, maakt de schitte rend spelende middenvoor van de Zeeuwen de gelijkmaker, waaraan onze verdediging misschien niet hee- lemaal onschuldig was. Vlak voor de rust geeft de scheidsrechter op onverklaarbare wijze een penalty we gens z.g. ruw spel! Door deze pe nalty nemen de Zeeuwen de leiding 12. Kort hierop is het rust. Na de rust is de opstelling ver anderd bij Breskens. Verduijn mid denvoor en Erasmus rechtsbuiten, terwijl Buijze en Kruijter ook van plaats verwisseld hadden. De Zeeu wen hebben reeds dadelijk succes, doordat Buijze en dé middenvoor I. Rotman. 30. „Help! Help! M'n parkie ten! M'n groningertjes!" gilde Pie- ter, terwijl hij z'n wegfladderend ge vogelte jammerend nastaarde. Toen vloog hij met een sprong zijn kip pen na, die in buurmans tuin ge vlucht waren, waarbij hij in z'n ver bouwereerdheid zoomaar dwars door buurvrouws tulpenbed liep en al de mooie tulpen vernielde. der Zeeuwen samen voor het 3de doelpunt zorgen 1—3. Een tamelijk groote achterstand! Maar nu laat Breskens zien dat ook zij kan doorzetten. Een groot kwartier komen de Zeeuwen niet meer over de middellijn. Onder ge weldig enthousiasme van het tal rijke publiek maakt Verduijn er 23 van. Allen voelen, dat het toch nog kan! Geweldig wordt het Zeeuwen- doel bestookt en de gasten hebben in deze periode over geluk niet te klagen gehad, want op soms won derbaarlijke wijze ontsnapte het doel aan door-boringen. Want Erasmus, Heijboer, De Roo en zelfs Buijze, die op de spilplaats toonde, dat dat zijn plaats is, schoten op het doel maar zonder succes. Geheel onver wacht kwam het doelpunt aan de andere kant. Breskens is nog steeds het meest in de aanval maar plot seling trekt de middenvoor die ver vooruit staat opgesteld. Een weife len in onze verdediging is voldoen de voor deze aalvlugge speler om nummer 4 te maken. Er zijn nu nog 10 minuten te spelen en Bres kens blijft wel aanvallen, maar de moed is er uit. Met deze stand komt het einde. Ongetwijfeld heeft de bes te ploeg gewonnen, maar de Zeeu wen kwamen op zeer fortuinlijke wijze aan het 2de en 3de doelpunt. De scheidsrechter willen we niet van partijdigheid beschuldigen, maar het feit dat hij een handsbal van een der Zeeuwen-backs, waar hij vlak bij stond niet strafte, geeft toch wel te denken. Breskens had een invaller voor De Visser die wegens ziekte niet mee kon doen. Permanente Damwedstrijd. Inzendingen aan D. Luteijn, Oostburg. (Zuldz. straat). No. 15 van de 2e serie. Zwart: 7, 9. 1 112. 13, [4, 15, 16, 21, 25 en dam op 49. Wit: 22, 23, 24, 27 28, 29, 30, 32. 36, 38, 39, 50. No. 16 zwart: 2. 4, 8, 9, 16, 19, 25, 27, 28, 32, 45 dam op 5 Wit: 17, 20, 21, 29, 34, 35, 36, 37, 39, 41, 43, 47, 48, 49, 50. Opl. no. 11 van J. Himkes, Groningen. 37-32, 49-43, 40-35, 32 x 23,35x24, 16 x 9 en 15 x 11. No. 12 van dezelfde. 27-21, 37-31, 33-28, 46-41, 30-25, 16-11, 11 x 31, 39 x 19 en 25 x 1. Opl. E van J. Visser. 37-32, 48-43, 30-25, 39-34, 25 x 21, 47-41 wint op 27-32 door 36-31,41-37 46 x 37 en op 37-42 door 41-17 en 46-41. Goed opgelost: P. R. te Sch., W. V. en I. K. te R., I. de B. te N. G (Eindspel). Zwart: 1, 3, 8, 37. Wit: 6 en dam op 16.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2