Breskensche Courant 200 25 Het biltere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PfOBfpommer. FEUILLETON Algemeen overzicht, o N.V. Waterleiding-Mij. Zeeu wsch - Vlaanderen o— 43ste Jaargang Zaterdag 17 Februari 1934 Nummer 3909 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens f 1.40. Buitenland 6.50 per jaar. Zondageblad per kaar- taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725. Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertenliên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering ooor de abonnë,legen ongelukkenen mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 1 ^ij dood r-j gld bij ver- FT f\ üer" A üer lange ongeschikt- 11 II I door J lies van een jll Van cen J ',CJ van cen hcid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 gld bij verlies 111 van eiken anderen vinger --0- Vrijitelling dienstplicht. De Burgemet ster van Breskens brengt ter opent are kennis, dat door den Commissar Zeeland aan d< 1935 dezer gem' gens broederdiepst is verleend. J. I. Bril. G. J. P. Ie Feber. Flikweert. J. Ghijsel: J. J. van Gr der Koningin in navolgende perso nen, ingeschrev- :n voor de lichting ente, vrijstelling we- >1. A. J. de Meqster. Neufeglise. J. P. Oosterlng. J. Reinhout. l P. J. Verduijii. P. J. van de Velde. Tegen elke onitrent vrijstelling ge dane uitspraak gunnen de voor deze gemeente ingeschrevenen of hun wettige vertegejiwoordiger uiterlijk den tienden dag; na heden in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, moet bij den burgemeester worden ingediend, die voor doorz^tding aan de Ko ningin zorg draagt. De burgemeester van Breskens, D. H. VAN ZUIJEN. 16 Februari 193}}. Beerruiming. Februari zal de naar Breskens ko- voldoende belang- Donderdag 21 beerruimmachine men, indien er stelling bestaat. Men geve zich lijk ter secretarii onveranderdf z per lediging. zoo spoedig moge- op. Het tarief is per privaat en Waarschuwing. Een z.g. „We rkverschaffing aan Blinden en andei Tnvaliden in 'Ne- derland" tracht ponnen en borstel werk te verkoop :n. Deze onderne ming verdient 'niet den minsten steun. Nogmaals worth er op gewezen dat men goed doét giften uitsluitend te schenken aan personen, die een van gemeentewege afgegeven ver 14 door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 „O neen, dank u wel," zei Herrick haastig. „Ik zou dat baantje nooit meer willen aannemen. Ik had geen vrijheid ik kon zelfs mijn ziel niet mijn eigen noemen. Ik ben nu ten minste vrij, buiten mijn werkuren om". Lady Bridget glimlachte. „Ik bedoel niet een gezelschaps juffrouw .in die beteekenis. Er zijn verschillende manieren om gezel schap te houden. Maar ik geloof, dat je nu heusch terug moet gaan," zei ze, met een blik op de klok. „Ik wil geen al te grooten wissel trekken op madame Clémentine's goed humeur. Bovendien wil ik over alles wat je me verteld hebt, na denken". „En zult u niet vergeten, dat ik alleen maar Herrick Waylen ben?" vroeg Herrick een beetje schuchter. „Natuurlijk niet. Je geheim is vei lig bij ons. Als ik jou was zou ik, gunning bij zich I e Burgemeester van bben. en Wethouders Breskens. Rundvl eschdistributie. Alle aanvragen v orden heden af gedaan, tenzij geen gevolg gegeven is aan ons verzoek om inlichtingen; zij, die Zaterdagmc rgen noch bons, nóch bericht van v eigering hebben ontvangen, worden titgenoodigd zich ter secretarie te v< rvoegen. Nogmaals wordt r aan herinnerd, dat handel in bonn :n of in vleesch streng verboden is Burgemeester enwethouders van Breskens, D. H. VAN fcUIJEN, Voorz. J. G. RAMAKER, Secr. 16 Febr. 1934. 0 v 1 3®weexi\e ^roe&e. 0- rkgelegenheid. Ter Secretarie zijnl inlichtingen te bekomen voor werkgelegenheid, voor ongehuwden, in den Wieringermeer- polder voor 10 zeer bekwame' tractorchauf feurs; 25 landarbeiders of knech ten die goed met delkorenmaaier- zelfbinder kunnen ontgaan en 50 zeer bekwame landbouwersknechten. DE BURGEMEESTER. Vaccinatie. Gelegenheid tot kostelooze vac cinatie op Dinsdag 20 Fébr. a.s. te 2 uur n.m. ten gemeentehuize. Trouw boekje medebrengen. DE BURGEMEESTER. Het wordt gelukkig weer voorjaar. We beleven nu en dan zonnige da gen; hier en daar zwaait een prins Carnaval zijn scepter; -er komt arbeid los. In de laatste twee weken van Januari kon het leger der arbeiden den met 3720 worden opgevoerd. Wat méér zegt, het werkloos heidspercentage is eindelijk bedui dend afnemende. Bedroeg het in Ja zoodra ik een en twintig was, dat „Lindris" wettig laten vervallen en Waylen tot je achternaam maken. Hoe oud ben je nu?" „Twintig. Het is juist drie jaar geleden, dat dat alles gebeurde' zei Herrick. „Over een jaar zou je het dus kunnen doen. Er is een of andere wet waardoor je jezelf een anderen naam kunt geven, als die je hebt je niet bevalt. Maar we zullen nu alles ver geten, behalve dat je Herrick Way len bent. En maak nu dat je weg komt, liefje, en tracht nog meer van die dames van middelbaren leeftijd zooals ik ben over te halen om je mooie toiletten te koopen". Ze kuste haar, legde toen haar hand onder de kin van het meisje, hief haar gezichtje op en keek met een eigenaardige uitdrukking, half bewondering, half dankbaarheid op haar neer. „Je bent een dappere, kleine meid geweest," zei ze wat heesch. „Ik ben blij, dat je je zoo kranig hebt gehouden en fatsoenlijk bent geble ven". 0 IV. Lady Bridgets voorstel. „Billy, zou je graag een zuster willen hebben?" Lady Bridget stelde haar zoon de ze eenigszins verbazingwekkende nuari van het vorig jaar nog 37.6 pCt., voor Januari van dit jaar was het 34.3 pCt. Deze daling versterkt de hoop op een betere toekomst. De arrestatie van den naar ons land uitgeweken Duitschen schrijver Liepmann en zijn in arrest-stelling, hebben hier en daar verwondering gewekt. De arrestatie geschiedde op grond van beleediging van een be vriend staatshoofd, in dit geval blijk baar van president Hindenburg. Het boek, waarin de beleediging zou oorkomen en dat in ons land werd uitgegeven, is mede door de justitie in beslag genomen. Velen nemen aan, dat de justitie gehandeld heeft in opdracht van de regeering, nadat deze laatste een klacht zou hebben ontvangen van de Duitsche regee ring. Het Nederlandsche kabinet zou thans hebben willen demonstreeren, dat ze geen politieke activiteit van vreemdelingen zal dulden, voor zoo ver die activiteit ons eigen land in moeilijkheden kan brengen. Van een uitlevering van Liepmann naar Duitschland schijnt geen sprake te zijn. We kunnen van de week ons hart overigens ophalen aan de berechting van een honderd procents Neder landsche strafzaak. De heer Onnes van Nijenrode, kasteelheer te Breu- kelen overigens een gewezen thee- en koffie-importeur, die als „Onnes" zonder meer geboren werd moet zich met een troepje gehuurde inbre kers en zwendelaars verantwoorden over een gefingeerde inbraak in zijn kasteel en poging tot oplichting van assurantiemaatschappijen. Het is een frissche geschiedenis, welke een fel licht werpt op de schandelijke prac- tijken in zekere maatschappelijke milieu's o.a. in assurantiekringen De burgeroorlog in Oostenrijk is op bloedige wijze bedongen. De regeering-Dollfuss is er na hardnekkigen strijd in geslaagd om .het socialistisch verzet in Oostenrijk te breken en het oproer te dempen maarslechts op een wijze, welke hem de gruwel van zijn leven moet blijven. Het gezag heeft zich ge handhaafd ten koste van ontzaglijk veel bloed; het aantal wordt met vele honderden geteld. Het zou onbillijk wezen om het bloedbad op het conto der regee vraag op een morgen een paar dagen na Herricks bezoek aan het hotel. „Waarom vraagt u dat, Mim? Heeft u er een onder de struiken gevonden?" Er speelde een geheimzinnig lach je om haar lippen toen ze toestem mend knikte. „Ja, ik geloof van wel," antwoordde ze. „Dan zal het niet veel geven of ik ja of neen zeg, wel?" „Dat weet je wel beter," antwoord de ze. „Al zou ik nog zoo verlangen om een dochter te adopteeren, ik zou er niet over denken als jij het niet aardig vond om een zuster te hebben". „Wel," zei Billy nadenkend, „het zou er van af hangen wat voor soort jonge vrouw u aan ons gezin wenschte toe te voegen. Wie is ze?" Lady Bridget aarzelde een oogen blik en zei toen beslist: „De Engelsche mannequin bij Ma dame Clémentine Herrick Way len". Billy gaf een uitroep van verba zing en zijn moeder haastte zich om uit te leggen: „Laat ik je er al les van vertellen. Ik begreep maar niet, waarom ze me aldoor zoo deed denken aan iemand, die ik eens ge kend had de vrouw van een man die," zoo er aarzeling in haar stem was, was die zoo gering dat Billy ze niet opmerkte, „die eens mijn grootste vriend was. En toen ze ring-Dollfuss te stellen. Hoeveel bloed het dempen van een opstand eischt, hangt niet alleen af van het geweld van den aanval, maar ook van de hardnekkigheid van den te genstand. Ook met onderwerping wa re het stroomen van het bloed te stuiten geweest. Hoe het ook zij, de overwinning der regeering is duur bevochten ge weest. En ze was geen gemakke lijke, want de in opstand gekomen sociaal-democraten bleken even deug delijk militair getraind te zijn als afdoende bewapend. Een dapperheid kan den verzetplegers niet worden ontzegd. De Oostenrijksche sociaal democratie is fierder ondergegaan dan de Duitsche. Een oogenblik leek de overwin ning der regeering zelfs geenszins verzekerd. Op dét oogenblik schijnt een druk overleg te zijn gepleegd tusschen de regeeringen in Londen, Parijs en Rome. De groote mogend heden schenen besloten om op geen enkele wijze de Oostenrijksche onaf hankelijkheid te laten bedreigen. Voor het geval Dollfuss zich niet had kunnen handhaven en een Na tionaal- Socialistische overweldiging, misschien van Duitschland uit, had moeten worden gevreesd, zou men een internationale bezetting van Wee- nen hebben kunnen verwachten. Intusschen is de strijd tegen de sociaal-democratie in Oostenrijk, een strijd, welken men zoo lang tevoren heeft voelen aankomen, thans ge streden. Alle socialistische organisa ties, 36 in getal, zijn ontbonden en verboden en daarmee heeft het Oostenrijksche fascisme zich geves tigd. Zal het ook het Nationaal- Socialisme moeten en dan kunnen onderdrukken? Als gevolg van den socialistischen nederlaag is ook de algemeene sta king geheel mislukt. Op Woensdag ochtend reeds werd overal in het land de arbeid hervat. De Fransche ministerraad heeft het antwoord goedgekeurd, door Barthou ontworpen op Duitschland's bewapeningseischen en de gestelde 13 vragen. Op die vragen wordt niet in het bijzonder ingegaan. Het Fransche antwoord is vrij vormelijk en „droog" gesteld. Een Fransche bewapening gelijk aan de Duitsche wordt met beslistheid afgewezen. Als laatst hier lunchte ontdekte ik, dat ze zijn dochter wasHij stierf een paar jaar geleden heel arm, hoewel hij eens een schatrijk man was geweest. En vlak voor zijn dood schreef hij aan mij, als zijn oudste vriendin, en yroeg me in naam van onze vriendschap om voor zijn doch tertje te willen zorgen, daar demoe der al jaren dood was". „Maar als u voqr haar zorgde, hoe kwam ze er dan in 's hemels naam toe om haar brood te gaan verdienen als mannequin?" viel Bil ly in. „Ik zorgde niet voor haar, dat is het juist. Ik deed mijn uiterste best om te ontdekken waar ze was, maar kon er niet achter komen". „Was ze in Frankrijk?" „Ja, ze nam een betrekking aan als gezelschapsjuffrouw bij een oude dame en ging daarna naar madame Clémentine". Billy zweeg een paar minuten en zei toen bedaard: „Dus u wilt miss Waylen adop teeren". „Ja, ik zou graag willen dat ze bij ons kwam wonen, als jij het goed vindt, anders niet, Billy". „Maar lieverd, ga gerust je gang, wat mij betreft. Dat wil zeggen, als Miss Waylen zich wil lhtenadop teeren," voegde hij er weifelend bij. Lady Bridget lachte een beetje droevig. de Duitsche regeering overleg wil plegen omtrent ontwapening, -dan zal dat overleg een algemeen karakter moeten hebben. Aan Berlijn wordt duidelijk den weg gewezen van „te rug naar Genève". De Fransche re geering herinnert er voorts aan, dat de huidige toestand niet langer zoo kan voortduren. Het nieuwe Fransche kabinet- Doumergue heeft zich Donderdag aan de Kamer voorgesteld en hoewel bij de samenstelling van dit overzicht het resultaat ons nog niet bekend was, is een meerderheid voor de nieuwe regeering voorloopig verze kerd. Teneinde de rust tijdens de zit ting niet te doen verbreken, schijnt aan den gewezen premier Daladier een wenk te zijn gegeven om liever niet tegenwoordig te zijn De uitrafeling der financieele schan dalen wordt inmiddels op energieke wijze voortgezet en reeds hebben eenige arrestaties van Kamerleden en hooge ambtenaren plaats gevon den. Ook in Engeland begint de crisis te luwen. In Januari zijn zoowel de in- als uitvoer in vergelijking met de twee voorafgegane maanden vrij aanmerkelijk gestegen. Het handels politieke conflict met Frankrijk heeft zich deze week toegespitst. De En gelsche regeering kondigde een re- pressaille-recht af van 20 pCt. op allen Franschen invoer en Frankrijk zegde de handelsverdragen op. In de Tweede Kamer is Dinsdag behandeld het wetsontwerp ter be schikbaarstelling van een renteloos voorschot ten behoeve van de N.V. Waterleiding-Mij. Zeeuwsch-Vlaan deren, gevestigd te Temeuzen. Over de beraadslagingen hierover ontleenen we aan de N. R. Crt. het volgende De heer Van Dis (St. Ger.) verzet zich tegen deze uitgave in dezen tijd. Ook de gedwongen aansluiting keurt hij af. Zijn fractie kan zich met dit wetsontwerp niet vereenigen. De heer Duymaer van Twist (a.r.) heeft eveneens bezwaar tegen de „Daar sla je den spijker op zijn kop, Billy. Daar ben ik juist bang voor. Herrick is een merkwaardig onafhankelijk persoontje, maar ik zal toch trachten haar over te halen als je zeker weet, dat jij het ook prettig zoudt vinden". „Zeker," zei Billy kalm en voegde er luchtiger bij: „Ik zie mezelf heusch al „Herrick" con amore als zuster accepteeren". Maar, zooals ze beiden gevreesd hadden, toonde Herrick, toen het voorstel gedaan werd, niet veel nei ging om zich te laten adopteeren. Ze was eens zoo leelijk behandeld door den man dien ze vertrouwd had, dat ze niet licht meer iemand, man of vrouw, vertrouwde. Boven dien haar onafhankelijkheidszin, aan gewakkerd door drie jaar alleen- staan in de wereld, van alleen de eenige bewerkster zijn van haar eigen lot, maakte haar huiverig om haar leven toe te vertrouwen aan de zor gen van anderen. „Ze schrikt voor het idee terug als een achterdochtig wild schepsel," vertrouwde zijn moe der later aan Billy toe. Maar Lady Bridget bezat in ongewone mate de gave van begrijpen en haar sympa thiek aanvaarden van Herricks stand punt droeg er veel toe bij om de moeilijkheid op te lossen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1