f i KERKbïSCHODL Binnenland Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopensohaar i Brals «Pil Gemengd Nieuws. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 17 en 18 Februari a s. zie advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 18 Febr. nam. 2,30: De familie Kiepkens. Zondag 18 Febr. nam. 7,30 Weenerbloed. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 18 Februari te 2.15: La fille madame Angot, Operette in 3 bedrijven, doorLecocq BRESKENS. Geslaagd. Vrijdag slaagden te 's-Gravenhage voor de Vereeniging E.N.S.A.I.D. als coupeuse-leerares de dames Mej. M. de Bourgraaf-Baas en Mej. A. Verschelling, beiden alhier. OOSTBURG. Gehouden examens. Bij de gehouden examens in Den Haag van de Modevakschool slaag den voor Coupeuse o.m. de dames: L. de Ligny te Zuidzande, M. Versprille te Schoondijke en E. Vermeulen te IJzendijke, en voor Costumière de dames: S. Risseeuw te Oostburg, S. Zon- nevijlle te Schoondijke, S. Marteijn te Waterlandkerkje en A. Fortrie te Breskens. vaardigt een officieele mededeeling uit, volgens welke bij de bestorming van het partijgebouw te Linz 40 per sonen zijn gevangen genomen en machinegeweren, zoomede ontplof bare stoffen, in beslag zijn genomen. De sociaal-democratische bezetting van het Parkbad heeft zich over gegeven na de bedreiging dat artil lerie in stelling zou worden gezet. Met kracht werd de tegenstand on derdrukt. In Stiermarken. In Stiermarken is het eveneens tot ernstige botsingen gekomen tus- schen leden van den Schutzbund en de politie. De gerequireerde verster king der militairen is thans in actie om te trachten de orde te herstellen. Te Graz. Volgens berichten uit Graz is ook deze stad geheel in het donker ge huld. In een arbeiderswijk hebben leden van den Schutzbund een wacht lokaal bestormd en genomen en zich er vervolgens zelf in verschanst. Het gebouw wordt thans door politie en militairen belegerd. Bij de gevechten te Eggenberg zijn 3 personen ge dood en 14 ernstig gewond. Ook uit andere steden komen der gelijke berichten. De geheele Oosten- rijksche burgerwacht is opgecom mandeerd. Het verbod van de sociaal-demo cratische partij, waartoe de regee ring besloten heeft, brengt mee, dat alle bestaande organisaties van de sociaal-democratische partij ontbon den worden. De vorming van nieuwe is verboden. Algemeene staking. Gistermiddag is te Weenen een algemeene proteststaking uitgebro ken onder de arbeiders. Het tram verkeer, alsmede de electriciteits- en gasbedrijven staan stil. Den geheelen avond zijn er in Weenen hevige gevechten geleverd tusschen den socialistischen Schutz bund en de gewapende macht waar bij vele dooden en gewonden zijn te betreuren. De socialisten hebben de algemee ne staking over geheel Oostenrijk afgekondigd. De toeatand in Frankrijk. Parijs van de buitenwereld afgesneden. Tengevolge van de algemeene sta king is Parijs min of meer van de buitenwereld afgesneden. Telefoon verbindingen komen niet meer tot stand en op de postkantoren zijn de telegraafloketten gesloten. Mili tairen met de bajonet op het ge weer bewaken de postkantoren. Het stadstelefoonverkeer is gedeeltelijk, voor zoover het automatisch is, nog in bedrijf. In de heele wijk van de Cours de Vincennes tot de Place de la Nation, waar de socialistische en communistische betooging gehouden worden, staat het heele zakenleven stil. Alle winkels en koffiehuizen zijn gesloten en de ijzeren rolluiken neer gelaten. Vrachtauto's brengen ladin gen agenten aan. Men zag eenige duizenden betoogers en onder hen vele vrouwen; een paar honderd be toogers uitten kreten van vijandig heid tegen Chiappe, den gewezen prefect van politie. Andere betoogers waren in de boomen geklommen en ontplooiden daar roode vlaggen. De aankomst van socialistische volks vertegenwoordigers werd met ge juich begroet en van alle kanten klonk de internationale. In de provincie had de dag hier en daar een minder rustig beloop. Te Marseille kwam het tot ernstige botsingen waarbij vijf burgers ern stig gewond werden en een twaalftal agenten eveneens ernstige verwon dingen opliepen. Daarna bleef het bij de beurs en op de Cannebière onrustig. In Duinkerken ontstonden gevech ten tusschen stakende havenarbei ders en arbeiders, die aan het werk gebleven waren, waarbij vele gewon den vielen. Te Roubaix overgoten de stakers een meelwagen met petroleum en staken hem in brand. Om twaalf uur drong een troep stakers een wolkammerjj binnen, sloeg den boel kort en klein en gingen de arbei ders. die aan het werk gebleven waren, met steenen, stokken en fles- schen te lijf. Na een hevig gevecht werden zij teruggeslagen. Een po ging om de fabriek in brand te steken mislukte. De ontsluiting van het Peel- gebied. Dezer dagen is te St. Jozefpeel een vergadering gehouden van afge vaardigden der verschillende dorpen in het Peelgebied. Het doel van deze bijeenkomst was tot de verwezen lijking van de bestaande plannen te geraken, teneinde de Brabantsche Peel uit haar isolement te verlossen. Deze plannen betreffen den aan leg van een goeden verkeersweg in de Peel, welke dit uitgestrekte ge- gebied van Grave tot Helmond zal doorsnijden. Men hoopt deze ver bindingsweg zoo aan te leggen, dat de Peel rechtstreeksche aansluiting zal verkrijgen met het Brabantsche, Geldersche en Limburgsche wegen net. Er is uit de vergadering een inter communale commissie benoemd die een krachtige actie op touw zal zet ten om het beoogde doel te bereiken. Permanente Dam wedstrijd. Inzendingen aan D. Luteijn, Oostburg. (Zuidz. straat). No. 13 van de 2e serie. Zwart: 1, 7, 10, 11, 16, 18, 20, 22 24, 25, 28, 32, dam op 50. Wit: 26, 29, 31. 34, 35, 36, 39, 43, 44, 46, 48, 49. No. 14 zwart: 8, 13, 15, 18, 19, 20, 24, 30, 34 dam op 36. Wit: 27, 32, 35, 37, 38, 42, 43, 45, 46, 49, 50. Opl. no. 9 van Schaareman. 43-49, 26-21, 27-22, 28-23, 33 x 42 en 38 x 16. Opl. no. 10 van J. J. Kaan. 11-7, 31-27,21-17, 42-37, 29-23, 34-30, 47 x 20, 20-14, 40-34, 35 x 2. Goed opgelost: P, R. te Sch., I. d. B. te N., W. V. en I. K. te R. en A. K. te Z. Opl. D. van Mantel. 34-30, 38-33, 44-39, 48-42, 27 x 9 en 25 x 5. Allen goed opgelost. Probleem F. Zwart: 3. 9. 10. 11, 12, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24. Wit: 27, 31, 33, 34. 36, 37, 38, 39, 44, 47, 50. Kantongerecht Oostburg. Hooger beroep. Door P. L. H.. 44 jaar, koopman te Biervliet is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den Kanton rechter te Oostburg, waarbij hij wegens overtreding van het Crisis-Aardappelen- besluit, (vervoer van aardappelen zon der schriftelijke vergunning van de aardappel-centrale) is veroordeeld tot f 25 s 10 dagen hechtenis. Politierechter te Middelburg. Zitting van 13 Februari. De volgende zaken werden o. m. behandeld: J. H., 33 j., werkman te Schoondijke, werd verdacht dat hij op 1 November 1933 te Schoondijke A. T. met een stok heeft geslagen. Eisch f 15 s 10 d., uitspraak idem. Mr. v. d. Weel pleitte clementie. R. E. M. d. H., 21 jaar, koopman te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 2 December 1933 te IJzen dijke, bij Veldzicht, eenige lederen pantoffels en klompen, waarvan krach tens de Crisis-Invoerwet de invoer verboden was, vanuit België in Neder land heeft ingevoerd. Eisch f 5 s 2 d., uitspraak idem. Faillissement L. Rijk-Boonman landbouwer, Cadzand. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 32 crediteuren met een to taal passief van f 25 363.71 waarvan preferent f 3.907.72. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voor naamste crediteuren zijn: De Landbouwbank N.V. hoofdsom rente en kosten gedeeltelijk prefe rent f 3442.45. C. de Vuijst hypotheek f 7600. Wed. Rentmeester-Vermuë geld- leening en rente f 7495. BRESKENS. Ouderavond. Zaterdagavond 10 Febr. j.l., hield de „School met den Bijbel" alhier, haar jaarlijksche Ouderavond, in het goed gevulde lokaal Weijkman. De voorzitter, de heer J. N. Voor hoeve uit Den Haag, opende deze samenkomst met gebed, nadat ge zongen was Psalm 146' 3. Hij gprak daarna een kort openingswoord, naar aanleiding van een schriftgedeelte uit Marcus 7 vs. 3237, Marcus 10 vs. 13 en 14. Mej. Mulder ver telde een bijbelles over: „De zalving van David," waarmee zij blijk gaf, de kunst van vertellen te verstaan. De kinderen uit de hoogste klassen hebben ook actief deelgenomen aan de werkzaamheden van dien avond. Ze hebben enkele twee- en drie stemmige liederen gezongen, een tweetal schriftgedeelten geciteerd en verschillende gedichten ten beste ge geven. In de pauze hadden de ouders gelegenheid het werk hunner kinderen te bekijken, waaronder vooral het teekenwerk hun aan dacht trok. Ook het handwerkonder- wijs is in goede handen, ge tuige de pracht-verzameling hand werken, waarmee de achtergevel der zaal versierd was. Na de pauze behandelde de heer D. J. v. d. Velde het onderwerp: „De oorzaken tot brutaliteit bij kin deren," terwijl de heer J. C. Spoor sprak over: „Iets uit 't leven van den Heer". Deze welgeslaagde ouderavond, waarop we met genoe gen kunnen terugzien, werd door den heer J. Tiesema met dankgebed gesloten, na 't spreken van een kort slotwoord. Optreden Bordini. Zaterdagavond trad in Sumajo op de heer Bordini, als Hypnotiseur. De zaal was gedeeltelijk gevuld. Met spanning wachte de menigte op de dingen die komen zouden. De heer Bordini sprak vooraf een inleidend en verklarend woord, waar in hij deed uitkomen, dat zijn werk op zuiver wetenschappelijke gron den berustte, dat het niet de minste verwantenschap had met artistenwerk of goochelkunst; er zal van zijn hypnotiseeren een zekere sfeer van rust uitgaan, die kalmeerend op iemands gemoed werkt en geen ver moeienis veroorzaakt. Om nu deze werkzaamheden voor het publiek iets aanlokkelijker te maken en om het taaie wetenschap pelijke te vermijden, is deze avond in het teeken van de humor gezet. door G. Th. Rotman. 25. Jodocus en Pieter mochten elkaar graag zoo'n beetje plagen. Zoo b.v. op zekeren middag, kort na de hiervóór beschreven ongeluk ken. Jodocus, die weer uit het ver band was, zat, om z'n genezing te voltooien, buiten tegen het tuinhek in de zon een dutje te doen. „Wacht," dacht Pieter, „daar zal ik een mop mee hebben I" te 3 !^r ~iï>„ 26. Eerst moet ik evenwel nog vertellen, dat Pieter persoonlijk eige naar was van een groot vogelhuis, dat achter tegen het tuinhek aan gebouwd was. Dit vogelhuis was zijn trots: niemand mocht er aankomen, zelfs Jodocus niet. De onderhelft was kippenhokbovenin wemelde het van parkieten, sijsjes, en wat dies meer zij. Op uitnoodiging van den heer Bor dini geven eenige dames gehoor om op het tooneel te willen komen. Di rect krijgen we verbluffende staaltjes van hypnose te zien; de heer B. treedt schijnbaar naar een onwille keurige dame, ziet haar een oogen- blik aan, strijkt met zijn hand op korten afstand langs haar gezicht en het door hem genoemde „sujet" komt onmiddellijk in een slaaptoe stand. Dit is „moment-werk". Deze personen staan daarna geheel onder zijn wil en macht; onbewust laat hij hen allerlei dingen doen, zooals de nabootsing van vioolspel, klarinet spelen, visschen, roeien, enz., ter wijl de betreffende personen na de hypnose zich niets van dat alles herinneren en zich volstrekt niet ver moeid voelen. Tevens werden sterke voorbeelden van magnetisme gegeven. Personen in staat van hypnose gebracht, voer den op 't tooneel bewegingen uit, door den heer Bordini als 't ware geïnspireerd, terwijl deze op meer dan 25 M. van hen verwijderd mid den in de zaal stond. Verrassend was ook het uitvoeren van opdrachten. Verborgen voorwer pen, door sommigen uit het publiek ergens verstopt, werden op vlugge en op ontstellend juiste wijze ge vonden en weder op de gewenschte plaatsen gedeponeerd. Het was een avond van vroolijke jolijt en vol verrassingen. Ook een woord van lof aan den heer Van Mild, voor zijn piano- en harmonica spel. Mocht de heer Bordini hier nog maals een avond geven, dan twijfelen wij niet, of de zaal zal overvol zijn, want een kracht zooals Bordini ont wikkelt, hebben wij nimmer gezien. Tafelkeuring. Op de alg. verg. der Konijnen en Pluimveefokvereeniging „Animo" in hotel S. de Vuijst bleek dat de rekening sloot met een batig f 17.70; de aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd in Augustus een ta felkeuring te houden van jonge die ren. OOSTBURG. Ziekenfonds. Het ziekenfonds „Onderliig Hulp betoon" hield j.l. Zaterdag zijn jaar vergadering waarbij bleek, dat 1933 weer een vooruitgang in ledental te zien gaf. Het bedraagt thans 97 benevens 10 vrijgestelden. De ontvangsten bedroegen f783,826 en de uitgaven f 761,79 alzoo met een goed slot van f 22.035. De be zittingen bedroegen aan 't eind van 1933 een bedrag van f 5117,80r'. Tot lid der commissie van toe zicht werd benoemd de heer J. Mijs inplaats van den heer A. Mijs, die als zoodanig ontslag had genomen. Eenige woorden van waardeering werden den heer A. Mijs gewijd door den Voorzitter. Na eene zeer duidelijke toelichting van de voordeelen van aansluiting bij de Nederl. Vereeniging van Zie kenkassen, gegeven door den heer Brand uit Domburg, Voorzitter van het gewest C. voor de N.V.Z. werd besloten definitief toe te treden tot de N.V.Z. Handelsregister. Bij de Kamer van Koophandel te Terneuzen is ingeschreven: Risseeuw's Effectenhandel N.V., Oostburg, Nieuwstraat 2, wissel- en effectenzaken. Dir.: I. A. Risseeuw, Oostburg. Comm.: Jannetje Ris seeuw, Cadzand, 1. van Melle, Bres kens en A. C. Cijsouw, Zuidzande. Vereeniging „Kerk en Vrede". Vanwege de afdeeling West Z. Vlaanderen van de vereeniging „Kerk en Vrede" werd Maandag in de Hervormde kerk een z.g. Getuigenis samenkomst gehouden, die door on geveer 80 personen bezocht was. ZUIDZANDE. HOOQ BEZOEK. Als datum voor de Tentoonstelling van de Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw alhier is gekozen 22, 23 en 24 September. Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana heeft het voorloopige voornemen bij deze gelegenheid W. Zeeuwsch-Vlaanderen met een be zoek te vereeren. Boekbespreking. Bij de N.V. Van Holkema Warendorf's U.M. is verschenen „Cultuur en vaderland" van Tiemen J. C. Gerritsen. Dit geschriftje over de geestelijke grondslag van het (inter)nationalisme is zeker waard gelezen te worden door ieder die belang stelt in de nieuwe stroomingen, die zich den laatsten tijd naar voren dringen. Ontslag bij de mijnen. De mijndirecties in Zuid-Limburg hebben aan de vertegenwoordigers der vakbonden meegedeeld, dat de toestand van het mijnbedrijf het noodzakelijk maakt, dat andermaal wordt overgegaan tot het geven van ontslag aan een groot aantal mijn werkers. Op de „Oranje Nassaumij- nen" zullen ca. 250, op de mijnen „Laura" en „Vereeniging" 100, en op de „Domaniale mijn" ongeveer 75 arbeiders tegen 1 Maart worden ontslagen. Van de zijde der vak bonden werd er op aangedrongen, om op de eerste plaats buitenland- sche arbeiders voor dit ontslag in aanmerking te doen komen. Brutale inbraak. Toen de schipper H. van Praet, liggende met zijn schip „Chamahel" in de Zuid-Willemsvaart nabij de Belgische grens, van het carnaval- vieren te Maastricht met zijn familie Maandagnacht terugkeerde, bemerk te hij, dat men tijdens afwezigheid in het schip had ingebroken. Den toegang daartoe had men zich ver schaft door verbreking van een ruit in de kajuit, waar men alles onderst boven had gehaald. Ontvreemd zijn 14.000 Belgische francs, 1500 Fran- sche francs, een gouden heerenring met diamanten en twee gouden oor bellen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van den dader. Een avontuurlijke koe. Zaterdagochtend heeft een koe die in een wei aan de Abr. van Stolk- weg te Rotterdam te grazen was gezet aan haar drang tot avonturen geen weerstand kunnen bieden. Na over tal van slooten te zijn gespron-

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2