i\n jsi kll'Levbl HGQL Binnenland Rechtszaken. Sport. De Gebroeders Knoopensohaar Gewestelijk Nieuws. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zondagavond 11 Februari a s. zie de advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 11 Febr. nam. 2,30: De Bajadere. Zondag 11 Febr. nam. 7,30 De familie Klepkens. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 11 Februari te 2.30: Le Pays du Sourire. Operette in 3 bedrijven van Fr. Léhar. In het 2e bedrijf groot Chineesch ballet. Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 Februari 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Rrp«kfn« 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 1.30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds J. A. Raams, van Kloetinge, Jeugddienst. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8.30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 2,— uur Ds van Kooten. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement. 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. Groede 9,30 uur Ds van Kooten. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour: 0 Leger des Heil» Breskens. Zaterdagmiddag in 't lokaal 3e Zandstr. Groote Kindersamenkomst, van jongens en meisjes om 4 uur, geleid door Kandidaat N. Bos en H. Zürhaar. aangedrongen, dat men ze zou laten werken voor hun uitkeering, waar door deze laatste loon zou gaan be- teekenen, in plaats van steun, ver dienste in stede van een aalmoes! Is het eigenlijk wel iets anders geweest dan gemakzucht van de ge meentebesturen, gemis aan energie om iets aan te pakken en te organi- seeren, dan w el bureaucratische sleur, waardoor zoo lang gewacht is moe ten worden op een initiatief als nu in Alphen genomen De idéé is natuurlijk niet van gis teren. Men heeft er wel eens meer aan gedacht om van de ondersteun den een contraprestatie te eischen, maar als van die gedachte een sche ma werd opgemaakt, dan ontstond oppositie. Niet altijd ten onrechte. Het gaat niet aan om werkloozen voor een uitkeering, welke een stuk beneden een normaal weekloon blijft, op een of andere manier aan den arbeid te zetten, dag in en dag uit, een volle werkweek achtereen, soms aan een beuzelarij, welke niet als ernstigen arbeid kon worden aange merkt, soms aan nuttige zaken, wel ke dan aldus „op een koopje'' kon den worden uitgevoerd, ten koste van de ondersteunden, die voor vol waardigen arbeid onvoldoende wer den beloond. Neen, de oplossing van Alphen is „de" oplossing, het eenig juiste principe. Bij uitvoering, ook in an dere gemeenten, zullen ondersteun den wgtjr fiere werkers zijn gewor den ende gemeenschap zal iets hebben terug ontvangen voor het uitgegeven geld. In Alphen Iaat men de werkloozen normalen arbeid verrichten tegen normaal uurloon en dan gedurende zooveel uren per week, dat ze hun vastgestelde uitkeering hebben ver diend. In elke gemeente zijn tal van nuttige werken te bedenken, die on der normale omstandigheden nooit kunnen worden uitgevoerd, omdat ze economisch niet te verantwoorden zouden zijn. Denken we maar eens aan het egaliseeren van terreinen, verbeteren van buitenwegen, ergens anders het uitdiepen misschien van vaarten en sloot en. het aanleggen van fietspaden enz. We spreken nu van het plan- Alphen, omdat juist daar de zaak de aandacht van het overige land heeft getrokken, ofschoon het be doelde plan elders reeds geruimen tijd tevoren werd toegepast. In de gemeente nog wel, waar de regee- ringsburcht is gevestigd: in Den Haag! En nu zou het voor ons geen be zwaar zijn om aan Alphen toch de eer te laten, ware het niet, dat de wijze, waarop het plan in Den Haag wordt uitgevoerd, veel beter en juis ter is dan de manier, waarop dat in Alphen geschiedt. Tegen- de uitvoering van het plan in Alphen worden van de zijde der meest geïnteresseerden o.i. steek houdende bezwaren ingebracht. Een uitkeering aan werkloozen is in het algemeen berekend op een bestaans minimum. Men behoort er derhalve rekening mee te houden, dat dit be staansminimum wordt aangetast, wan neer zonder dat de uitkeering wordt verhoogd, voor dezelve arbeid moet worden verricht. Immers, een werk- looze, die vaak ongetraind met spa en schop grondwerk moet gaan verrichten, heeft heel wat meer voeding noodig, dan wanneer hij thuis bij de kachel zit te verkniezen. Ook zijn kleedingsslijtage wordt grooter. Terecht stelt men in Den Haag den werklooze dan ook in de gelegenheid om, arbeidende voor zijn uitkeering, zijn inkomen met 10 pCt. op te voeren. In Alphen laat men den werklooze, die zijn uitkeering verdiend heeft, stempe len op de dagen, gedurende welke hij geen arbeid verricht. Dat ge beurt in Den Haag weer niet. We meenen inderdaad, dat de gemeen schap het recht mist om te contro leeren, wat iemand in zijn vrijen tijd doet, wanneer hij voor zijn uitkeering aan de gemeenschap een volwaardi ge tegenprestatie heeft geleverd. Het moet juist zoo moreel-ver- heffend wezen voor den werk looze, dunkt ons, wanneer hij kan zeggen: ik heb gewerkt voor mijn :geld en ik ben dus ook weer vrij man! Het is niet erg, als zoo iemand kans zou zien om zijn bescheiden jn- komen nog met een daggeldje op te voeren. We hopen, dat ook in onze om geving het vraagstuk onder de oogen moge worden gezien, of voor werk- loozenuitkeeringen, welke ten laste van de gemeenschap komen,, een contraprestatie moet worden ge vraagd. Maar dan ook niet pietluttig begonnen met de bedoeling om het den werklooze een beetje zuurdei te maken. Als we hem arbeid laten verrichten voor zijn uitkeering, dan is hij quitte met de gemeenschap en in alle opzichten VRIJ MAN! Zeeduivels 10 10 0 0 55-7 20 Hoofdpl. 11 10 6 0 4 27-26 12 Biervliet 11 10 5 1 4 34-25 11 Breskens ill 9 5 0 4 28-18 10 IJzendijke!! 10 4. 0 6 17-33 8 "Sasput II 11 3 l 7 19-42 5 N. G D. 4 2 0 2 9-9 4 Oostburg II 7 0 0 7 6-35 0 Huldebetooging Prinses Juliana. Naar aanleiding van de voorgeno men huldebetooging ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van Prin ses Juliana verzoekt men ons be kend te maken, dat H.K.H., hoezeer ook waardeerende de goede bedoe lingen der organisatoren het op prijs zou stellen, indien in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden en met het oog op de kosten van deze plannen werd afgezien. (C.BO Verhooging van examengelden. Bij Kon. besluit van 26 Januari j.l. zijn de gelden, verschuldigd voor het afleggen van de akte-examens L.O. en het eindexamen der Kweek scholen voor onderwijzers en onder wijzeressen verhoogd. De vroegere sommen van f 5 zijn verhoogd tot f 10. Evenzoo is het examengeld van f 10 gebracht op f 20 en van f 15 op f 30, terwijl het eindexamengeld is verhoogd van f 10 op f 30. Adspi- ranten voor het examen 'Nuttige Handwerken moeten voortaan f 20 storten en die voor de acte Fraaie Handwerken f 30. A. M., 45 jaar, leurder te Malde- ghem, werd ten laste gelegd: le. dat hij op 27 Dec- 1933teEede opzettelijk dreigend E. B., Burgemees ter van Eede heeft gezegd hem kapot te zullen maken en daarbij met een pistool of revolver tweemalen heeft geschoten in de richting van den Burgemeester; subsidair werd hem po ging tot doodslag ten laste gelegd. 2e. dat hij op 28 Dec. j.l. te Eede een brief heeft gezonden aan den Burgemeester, waarin voor hem be- leedigende en dreigende woorden voorkwamen. Eisch 3 mnd. gev. straf met aftrek voo-arrest. Mr van Empel, verdachte's raads man, bepleitte clementie, omdac hij deze zaak wel wat opgeblazen achtte. Voetballen. Uitstagen van Zondag 4 Februari. Z. V. B 2e klasse D. Hoofdplaat 11—N. G. D. 5 -4 Biervliet IISasput 5—1 Stand 2e klasse D. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Sasput II 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 11 Februari a s. K. N.V.B. 3e klasse A. Terneuzen IIHulst. Vlissingen 11De Zeeuwen. Z. V. B., le klasse B. Hoofdplaat—Sasput. Breskens II—Sluis. Oostburg Terneuzen 111. 2e klasse D. IJzendijke 11Zeeduivels. Sasput U—Hoofdplaat II, N. G. D.—Breskens 111. door G. Th. Rotman. 23. Tenslotte pakte Joris, om de kroon op zijn werk te zetten, Jodocus bij allebei z'n armen en slingerde hem zoo, ten aanschouwe van het publiek, dat op 'n veiligen afstand bleef, in de rondte. Tien minuten later werd de arme Joducus, ge kraakt en gekneusd, door medelij dende omstanders thuisgebracht 24. Pieter verbond hem, zoo goed en zoo kwaad als hij kon en zette hem in een ruststoel. Maar onderin den zak ligt de rekening: al spoedig verscheen de deurwaarder, die de rekening presenteerde voor den handwagen, het winkelraam en alle verdere aangerichte schade. Zuch tend keerde Pieter zijn spaarpotje om Arondissements-Rechtbank te te Middelburg. Zitting van Vrijdag 9 Febr. De volgende zaken werden behan deld: G. F., 24 jaar, jutewever te Zele (B.), werd ten laste gelegd dat hij op 1 Januari 1934 te Ter Neuzen een rijwiel. toebehooJende aan D. E. W. heeft weggenomen. Eisch 6 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. Mr van Empel bepleitte clementie. BRESKENS. De Garnalenvisscherij. In een ie Rotterdam gehouden vergadering van vertegenwoordigers der verschillende gemeenten in Zee land en de Zuid-Hollandsche eilan den, werd de nood der garnalen- visschers besproken. Een Comité werd opgericht, waar in tot Voorzitter werd benoemd de heer P. G. Laernoes, wethouder voor sociale zaken te Vlissingen en tot Secretaris-Penningmeester de heer D. 14. van Zuijen, burgemeester al hier. Paard op hol. Donderdagmiddag kwam een met paard bespannen wagen van de ha ven, toen op het Spuiplein een pas- seerende auto het paard deed schrik ken. Met een geweldigen zwaai over de straat sloeg het paard op hol terug naar de haven, verschillende voetgangers rakelings passeerend. Gelukkig wist men het beest al gauw tot stilstand te brengen, waardoor ongelukken werden voorkomen. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij N.V. In de j.l. Zaterdag te Terneuzen gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders was niet voldoende kapitaal vertegen woordigd, om een besluit te kunnen nemen over het voorstel tot wijzi ging van de statuten, teneinde deze in overeenstemming te brengen met de nieuwe wettelijke bepalingen Een nieuwe vergadering is uitge schreven tegen Zaterdag 24 Febr, a.s. De waterleiding, Volgende week zal in de Tweede Kamer o.m. behandeld worden het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit Rijks kas ten behoeve van de N.V Waterleiding- M ij„Zeeuwsch-Vlaan deren" gevestigd te Terneuzen. Een deel der deklading verspeeld. Donderdagavond is, op de terug reis, door de groote deining een gedeelte der deklading hout van het motorschip „Niets zonder Gods ze gen," schipper J. de Smit alhier overboord gegaan. Enkele visschersschepen brachten reeds een gedeelte binnen. Dammen. De Schoondijksche damclub kwam deze week alhier op bezoek en wist te winnen met 64. WATERLANDKERKJE. Het Pelikaan-comité. De collecte voor het Pelikaan-co mité heeft alhier f 2.- opgebracht. BIERVLIET. Zanguitvoering. Dinsdagavond gaf de zangvereeni- gtng „Excelsior" alhier een goed geslaagde uitvoering. Na de zang nummers werd het tooneelstuk „Op Hoop van Zegen" op zeer ver dienstelijke wijze opgevoerd. De opkomst was zeer groot. IJZENDIJKE. Brand. Donderdag zijn alhier 2 vlaschoopen van den heer R. afgebrand. GROEDE. Een film-avond. Donderdagavond werd vanwege het Departement Groede van het Nut van 't Algemeen een filmavond ge geven. „De strijd om de Aarde" gaf ons een blik in het Russische landbouwleven vóór de revolutie. Droevige tooneelen kon men aan schouwen. De primitieve middelen om de grond te bewerken en de afbeulende arbeid waren droevig om aan te zien. Een algeheele omwenteling kon men vijf jaar na de revolutie be speuren. De gronden werden met tractors bewerkt en model-boerde rijen waren een lust voor de oogen. De eerste door de boerenbevolking voor de gemeenschap aangekochte stier „Tomka" speelde in de ver schillende scènes een hoofdrol. Jammer dat de opkomst niet groo ter was. OOSTBURG. Laat den weg vrij. Onder dit motto hield de heer mr. M. Hartog Donderdag in de zaal van den heer Hinneman namens den Bond van Bedrijfsautohouders een lezing over het in te stellen Verkeersfonds. Duidelijk deed spr. uitkomen, hoe de houders van auto's en speciaal van bedrijfsauto's de tekorten dei spoorwegen zullen moeten dekken. Onbillijk, omdat die tekorten niet speciaal door de auto zijn ontstaan, zoodat slechts een enkele groep de lasten zal moeten dragen van het instandhouden eener instelling van algemeen belang, de spoorwegen. Het gevolg zal zijn dat het aantal werkloozen in het auto-bedrijf be duidend zal toenemen. En dat om de spoorwegen te redden, die reeds in 1922, toen er nog bijna geen vrachtwagens waren, met een tekort van 20 22 millioen werkte. De spoorwegen moeten het vin den in zich aanpassen bij de tijds omstandigheden en veel meer za kelijke bezuinigingen invoeren, zoo als het opheffen van een groot aan tal tusschenstationnetjes. De gevoerde actie heeft reeds re sultaat. Het v^aorloopig verslag der Tweede Kamer zegt, dat vele leden er zich niet mee kunnen vereenigen. Ook de Kamers van Koophandel werken mee. Spreker eindigde met er op te wijzen dat ieder er van doordrongen moet zijn, dat deze wet noodlottig zou zijn voor duizenden en dat de actie onverzwakt moet worden door gezet onder den eisch: Laat den weg vrij. Zanguitvoering. Dinsdagavond gaf voor een volle Beurs de zangvereeniging een bij zonder geslaagde uitvoering. Spe ciaal de gasten, de sopraan soliste Mej. G. van Melle en den heer Ds. W. Kelder Jr., die haar op uit nemende wijze begeleidde, oogstten daarbij groot succes. Raadsvergadering te Oostburg, op Dinsdag 6 Febr. 1934. 0 De heer de Bruijne was met ken nisgeving afwezig. Na de opening' met de beste wen- schen voor 1934 volgde het over zicht over 1933, waaraan wij het volgende ontleenen. Jaaroverzicht Bevolking: vermeerdering met 30 personen tot 2711 zielen. Woningen: 8 nieuwe gebouwd, 9 in aanbouw. Veemarkt: aangevoerd 617 sttiks groot vee, 1209 stuks jong vee, 211 biggen, 9 vette varkens, 1 schaap. Handel en aanvoer in begin 1933 zeer slap, langzamerhand is dit ver beterd, tot de laatste maanden de aanvoer groot en de handel flink was. Paardenmarktaangevoerd 51 paar den met matigen handel. Marktbezoek: zeer goed, zelfs toe nemend. Huisslachtingen: 322 varkens, 10 geiten en 4 schapen. Vleeschkeuringsdienst: 219 runde ren, 37 graskalvers, 11 vette kalvers, 11 schapen en 227 varkens. Gasafgifte: 259405 M3 (294797 in 1932). ElectriciteitStroomafname 64334 K.W.U. (54084 in 1933). Werkloosheidgelijkgebleven80 kostwinners, waarvan een 50-tal bij de werkverschaffing geplaatst. Het opvoeren van het vestje is geëindigd, waarna begonnen is met den len Hoogendijk te platten. Medewerking van vlasbewerking is toegezegd, maar niet tot uitvoering gekomen. Rioleering: Uitgebreid door aan leg in Weststraat, Walstraat, Zuid- zandsche s!raat, Langestraat en Oude stad achter Ger. kerk. Trottoirs: wegens tijdsomstandig heden niet tot uitbreiding overge gaan. Crisiscomité: bijgedragen f37.50. Arbeidsbemiddeling: oprichting van een Centrale met zetel Oostburg. Radiocentrale: concessie verleend aan Mej. de Wed. Schippers. Ingek. stukken. Deze stukken, waarbij ojm. het bericht van Ged. Staten dat de in stelling der Bloemenmarkt geen be zwaar heeft ontmoet, worden alle voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd wordt een wijziging der overeenkomst inzake de zieken barak, waarbij o.a. de vergoeding weer op maximaal 6.1/3 is gebracht. Benoeming. Tot leden der commissie van toe zicht op het M.O. worden herbe noemd de heeren M. de Bruijne en F. Yntema.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2