Breskensche Courant 200 50 40 25 Het bittere erfdeel. Algemeen Nieuws-.en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. gemeerde ^resVex^ Steun of loon. 43ste Jaareang Zaterdag 10 Februari 1934 Nummer 3907 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; buiten Breskens f 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadücr ten tién bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonn£s legen ongelukkenen wel voor de volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- gld bij dood t—j gld bij ver- lange ongeschikt- 11 Jl J door lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet v oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies lij van eiken anderen vinger Vrijstelling vin den dienstplicht. De Burgemeester van Breskens brengt ter openuare kennis, dat bij besluit van den 1 Minister van De fensie van 3 Februari 1934, Vile afd.. No. 247, aan Jacobus Brugge, dienstplichtige d< r iichting 1934 uit de gemeente Brc ;kens, met ingang van 16 Maart 1!|3' vrijstelling van verleend wegens Tegen deze bes in deze gemeente voor een jaar en dienstplicht is costwinnerschap. jssing kan elk der ingeschreven per sonen of hun wet ige verlegenwoor- tienden dag na omen bij een met iij mij in te dienen diger uiterlijk de i heden in beroep redenen omkleed verzoekschrift. De Burgemeestt r van Breskens, D. Hj VAN ZUIJEN. 7 Februari 1934 Rundvfceschdislributu. De nieuwe bons tullen de volgende week verstrekt worden. Het is dus overbodig navraag ter Secretarie te doen. 8 Februari 1934. Algemeen overzicht o Er wordt op het oogenblik door de regeering een actieve handelspoli tiek in de richting van het buiten land gevoerd. Met België is een voorloopige overeenkomst bereikt en met Frankrijk zijn van de week de onderhandelingen begonnen. Ook met Argentinië .is een overeenkomst gesloten, waarbij belangrijke voor- deelen voor onze export moeten zijn vastgelegd. Bijzonderheden over de nieuwe verdragen zijn overigens nog niet bekend, doch zullen spoedig worden meegedeeld. De menschheid wil als met geweld zich uit de crisis verheffen en het eigen bestaansrecht verzekerd zien. In Den Haag werd Dinsdag een buitengewoon congres gehouden van den R.K. Middenstandsbond en de deelname was overweldigend. Naast de groote zaal van den Dierentuin moest ook het Scala-theater worden afgehuurd en geen plaatsje bleef on bezet. Het congres was ten deele FEUILLETON 12 door •MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 Na de lunch excuseerde Billy zich om Barabara Fane te kunnen gaan halen en ergens met haar naar toe te gaan. „Ze is de dochter van onzen do minee thuis," zei hij tegen Herrick. „En ze heeft nogal een saaien tijd hier bij een zekere familie Duclaire, waar ze Fransch en muziek leert. Ik speel dus zoo'n beetje voor zonne straaltje als ze een paar uur weg kan. Madame Duclaire verbeeldt zich in vollen ernst, dat we samen kerken en museums gaan bekijken," eindig de hij met een vroolijicen grijns. Herrick glimlachte wat droevig. Wat moest het heerlijk zijn voor dat andere meisje peinsde ze, voor die Barabara Fane, wie dat dan zijn. mocht, om iemand als Billy telkens te zien en door hem te worden weg gehaald uit wat een vrij ongezellig ook een demonstratie tegen het Na tionaal Socialisme, maar duidelijk kwam ook de gedachte naar voren, dat de regeering nu eindelijk eens wat stevigs voor den middenstand moest doen, daar anders de liefde voor democratie en parlementarisme onherstelbaar zou worden geschokt. Unaniem werd aangedrongen op on verwijlde uitvoering van het orde- nings-, saneerings- en beschermings program van den katholieken mid denstand, o.a. door een tijdelijk ves tigingsverbod, vaststelling van vesti- gingseischen en optreden tegen concurrentie-excessen. Het kleinbe drijf vooral, zoo meende men, moest tegen het grootbedrijf en de coöpe raties worden beschermd. Het personeel in overheidsdienst wacht wederom een crisisverrassing. Ingediend is een ontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet, waarbij wordt voorgesteld om den aftrek voor eigen pensioen te verhoogen van 3 op 4Va pUt. Mede wordt het verhaal van eigen en gezinspensioen imperatief gesteld, d.w.z. dwingend voorgeschreven. De.geïnteresseerden in de diamant industrie leven weer in hoopvolle ver wachting omtrent de resultaten van een nieuw opgesteld saneeringsplan. hetwelk gegrondvest is op de instel ling van een geconcentreerd bedrijf, op gezamenlijken inkoop, verwerking en verkoop. De regeering zou de uit voering financieel steunen. De arbei ders krijgen weliswaar slechts een bescheiden loon, maar daarnevens een soort medezeggenschap, waarbij ze verzekerd zijn, dat de arbeids voorwaarden zullen worden verbe terd, zoo gauw het in hét bedrijf beter gaat. Gerekend wordt, dat 2500 van de 4000 werkloozen aan den slag kunnen gaan. Mogelijk als gevolg van het jong ste Vara-straf-incident, is thans bij Koninklijk Besluit een appèlrecht in radio-aangelegenheden geschapen. De minister heeft de bevoegdheid gekregen om maatregelen van de radio-contróle-commissie voor den duur van ten hoogste drie maanden te schorsen en intusschen beslissings wijzigingen uit te lokken of voor te schrijven. De „Hollandsche Opera" is na een kortstondig bestaan van een week weer zacht ter ziele gegaan. Dat wil bij ons toch maar nietl De heer ter Laan, eerste socialis milieu scheen te zijn. Dat moest zelfs een saai leven veel dragelijker maken. Ze nam afscheid van hem en kreeg toen ineens het gevoel, dat ze indiscreet lang bleef en zei haastig, dat het ook haar tijd werd. Doch Lady Bridget kwam daar beslist tegen op. „Nonsens," zei ze. „Nu je mada me Clementine's permissie hebt kan je me net zoo goed nog wat langer gezelschap blijven houden. We heb ben nog niet eens koffie gedron ken". Herrick lachte dus en gaf toe, maar al te blij met het excuus om te blijven en eindelijk zalen zij en lady Bridget te praten met die in timiteit, die zoo snel kan ontstaan tusschen twee vrouwen, die alleen zijn en die voelen, dat ze elkaar sympathiek zijn. Bijna vóór ze het- zelf wist, zat Herrick de geschiedenis van haar dagelijksch leven, de moei lijkheden en de eenzaamheid, te ver tellen aan deze nieuwe kennis, wier karakteristieke kijk op de dingen een mengsel van intuïtief begrijpen en humoristische philosophie, het zoo gemakkelijk maakte om tegen te pra ten. Nog nooit had het meisje haar hart zoo eerlijk bij iemand uitge stort. De laatste jaren, sedert de omstandigheden haar genoodzaakt tische burgemeester des lands, heeft zijn 20-jarig bestevaersfeest in Zaan dam gevierd. Kapitein Eikenboom, commandant in ruste van de „Zeven Provinciën," zal zich op 22 dezer voor den Krijgsraad over zijn slappe gezags- voering hebben te verantwoorden. De Utrechtsche studentjes, die on langs het bekende „ontgroenings schandaal" ontwikkelden, werden tan de week vrijgesproken door de Utrechtsche rechtbank. Parijs heeft dramatische tooneelen tan opstand beleefd, welke slechts te vergelijken zijn bij de Commune van 1871. Een zware golf van volks verzet woedde op tegen de regee- ring-Daladier, voortgekomen uit- en slechts willende bouwende op de zelfde linkerpartijen, die door tal van financieele schandalen uit den laat- sten tijd zoo sterk zijn gecompromit teerd. De bedrogen Fransche spaar ders dulden dat niet langer; al het geknoei heeft ze beu gemaakt van de politiek, en zeker van de kartel- politiek. De massa wenscht een an der regime, wenscht andere mannen. De nieuwe regeering-Daladier heeft den weerzin tegen haar onderschat. Ze heeft zich aan de Kamer voorge steld om haar korte regeeringspro- gram o.a. afhandeling van de be grooting, onderzoek der schandalen handhaving van een strenge republi- keinsche orde bekend te maken. Het program besloeg maar enkele velletjes papier» maar het duurde drie uren, eer ze waren voorgelezen. Vanwege het daverend tumult en de noodzakelijke onderbrekingen. De linkerpartijen wilden het kabinet als met geweld gehandhaafd zien en het was zelfs op aansteken van de so cialisten, dat Daladier weigerde om op eenige aangevraagde interpella tie over de regeeringsverklaring te antwoorden. De kartelpartijen keur den die afwijzing goed, met 360-220 stemmen, daarmee schennende een der grondslagen van het republikein- sche recht, geschapen in 1889. Intus schen woedde het volk in de straten van Parijs, waar het „leve Chiappe" juichte om middels een huldiging van den afgezetten I'arijschen politie- prefect haar weerzin te uiten tegen het regime. Onder het zingen van de Mar eillaise drong de massa op naar het Kamergebouw, waar de af gevaardigden, die vóór de regee ring waren, zich langs achteruitgan hadden om alleen het lot te be vechten, had ze geleerd haar moei lijkheden voor zich te houden, om zonder hulp van anderen de moei lijke problemen, die indereen tegen komt, uit te werken. Tot nu toe scheen ook niemand zich ooit bij zonder geïnteresseerd te hebben voor de zaken van een onbelangrijk per soontje als zij was en opeens hield ze op, verschrikt over haar eigen welbespraaktheid. „Maar ik moet u verschrikkelijk verveeld hebben door aldoor maar zoo over me zelf te ratelen," zei ze, vuurrood van verlegenheid. „Neemt u het me als 't u blieft niet kwa lijk". „Je hoeft je niet te excuseeren," glimlachte Lady Bridget geruststel lend. „Ik kijk graag eens achter de schermen van het leven van anderen, als de menschen me dat willen toe staan". Ze keek het meisje onder zoekend aan. Een paar maal te voren was er, terwijl Herrick van haar eenvoudig leven vertelde, diezelfde onderzoekende blik in haar heldere donkere oogen geweest. „Weet je wel," ging ze plotseling voort, „dat je me verbazend veel doet denken aan iemand, dien ik eens gekend heb, maar zij was een heel mooie vrouw en dat ben jij niet. Maar je hebt dezelfde tint en je gen verwijderden. Er werden ook pogingen aangewend om het mi nisterie van Marine in brand te ste ken. Heel Parijs was inmiddels, des Dinsdagavonds, in een militair kamp herschapen en op bloedige wijze bo den militairen en politie weerstand aan de oproerige scharen. Het ge volg was, dat er rond dertig dooden vielen en honderden gewonden naar de ziekenhuizen moesten worden ver voerd. Al had de regeering in de Kamer al een meerderheid behaald, op dien Dinsdagavond moet ze toch wel heb ben gevoeld, dat ze de publieke opi nie niet meer vertegenwoordigde. Toch wilde ze zich nog met geweld handhaven. Optochten en samenscho lingen werden verboden; een soort staat van beleg werd afgekondigd. Door strenge maatregelen te nemen tegen de rechtsche reactionnairen trachtte ze den geest van opstand te smoren, maar Woensdagmiddag greep president Lebrun in en deze forceerde te 2 uur het aftreden van de regeering-Daladier. Wat nu? Zeker is, dat de rechtsche reactie de publieke meening beheerscht, maar rechts is zoozeer verdeeld. Zoo min Daudet als een Tardieu kunnen alle rechtschen vereenigen. De meest voor de hand liggende oplossing is de formatie van een kabinet van na tionale concentratie, hetwelk moge lijk op nieuwe verkiezingen zou kun nen aansturen, hoewel kameront binding in Frankrijk een ongebruike lijke parlementaire procedure is. Intusschen zal het noodig zijn om de oproerige geesten te bezweren, want de troebelen zullen nog wel even aanhouden. Het Fransche marxisme verzet zich wanhopig. Er schijnt een soort eenheidsfront in de maak tusschen radicalen, sodalis ten en communisten, die voornemens zijn om tesamen de straat voor zich te veroveren. Maar de publieke opi nie hebben ze op het oogenblik te gen zich. Intusschen wordt een nieuw fi nancieel schandaal vermeld. Aan de Fiance Mutualiste" zouden 200 mil lioen francs verduisterd zijnl Ook in Oostenrijk blijft de poli tieke spanning aanhouden. De Heim wehten terroriseeren Tirol en eiken dag kan in Oostenrijk de afkondi ging worden verwacht van de fas cistische dictatuur. Er is veel ge oogen diezelfde donkere vlekjes die zij had. Ze is nu dood," voegde ze er met een zucht bij. Herrick was getroffen door den klank van haar stem, ze voelde dat die doode vrouw een rol moest heb ben gespeeld in het leven van Lady Bridget. „Hield hield u heel veel van haar?" vroeg ze zacht. Even speelde er een geamuseerd lichtje in de donkere oogen. „Nee, kind, dat deed ik niet," antwoordde Lady Bridget droogjes. „Ik hield van haar man". „O," Herrick onderdrukte een uit roep van verbazing. De oudere vrouw glimlachte. „Schrik je daarvan? Wel kind, dat is niet noodig hoor. Hij en ik had den van elkaar gehouden, lang voor hij haar leerde kennen, dertig jaar geleden. Daar hij een man was," voegde ze er bitter bij, „kwam hij er over heen. Ik heb hem maar twee keer ontmoet na zijn huwelijk met haar". Ze hield even op en ging toen peinzend voort: „Het is gek, zooals een vrouw altijd den eersten man waar ze verliefd op werd, ideali seert vooral als ze niet met hem trouwen mag. Mijn familie wou er niets van weten, dat ik met dien man trouwde. Hij was wat licht zinnig, was dol op kaarten en wed heimzinnigs rond Dollfuss, die Woensdag met den Hongaarschen gezant naar Boedapest vertrok. Zou ex-kroonprins Otto een kans krijgen? Te Rome zijn de Duitschers weer onderhandelingen begonnen met het Vaticaan over de toepassing van het concordaat. De verhouding derDuit- sche regeering tegenover de katho lieke kerk wordt met den dag slech ter en Rome beklaagt zich bitter over den willekeur der Nazi's tegen over de Roomsche geestelijkheid, de Roomsche jeugdorganisaties en de Roomsche beginselen, zooals dat o.a. tot uiting komt in de toepassing der sterilisatiewet. In de vrije Volkenbondsstad Dan zig hebben de Nazi's thans mede een staatsgreep voltrokken. De Senaat besloot om het stadsparlement af te zetten en de wetgevende bevoegd heid daarvan over te dragen aan een commissaris, als hoedanig de nationaal-socialist Hans Eggert werd aangewezen. Het Balkan-pact blijkt tenslotte slechts tusschen vier Balkanstaten tot stand te zijn gekomen: Turkije, Grie kenland, Joego-Slavië en Roemenië. Bulgarije en Albanië hebben zich er voorloopig buiten gehouden. De lta- liaansche regeering beziet het geval met wantrouwende blikken en zal dat wel blijven doen, óók na de deze week gegeven nadrukkelijke verkla ring, dat in het pact niets voorkomt, hetwelk tegen Italië is gericht. Wat er wél in staat, verneemt de wereld intusschen niet. Hevige sneeuwval veroorzaakte hier en daar ernstige ongevallen. Lawi- ne's benamen aan 40 menschen het leven op Corsika. o— Het plan-Alphen inzake de uit- keeringen aan werkloozen heeft over al ten zeerste de aandacht getrok ken en schijnt voorbestemd om in breeden kring uitvoering te vinden. In Alphen laat men de werkloozen arbeiden voor hun uitkeering en het schijnt, dat deze gedachte plotseling wordt aangezien als wijlen het ei van Columbus. En toch, hoe vaak reeds hebben de gesteunde werkloozen zelf, althans de besten onder hen, er niet op rennen, alles wat spelen was. Hoe gewaagder het spel, des te meer hield hij er van. En hij was heele- maal niet rijk. Ze zetten hem dus aan den dijk als een ongewenschten huwelijkscandidaat en huwelijkten me zoo gauw mogelijk uit aan een an der Hij werkte er zich ten slotte verschrikkelijk in en eindigde met zelfmoord te plegen, het was dus misschien maar goed, dat mijn vader zijn veto over de zaak uitsprak. Arme Quintin". „Quintin?" Herrick bloosde heftig en keek met verschrikte oogen naar Lady Bridget. „Ju, Quintin Lindris. Je moet zijn naam wel eens gehoord hebben. Hij was akelig berucht drie jaar geleden, toen hij hoopen lui had opgelicht door met hun geld te speculeeren. Herinner je je het geval niet? De couranten stonden er destijds vol van". „Ja, ik herinner het me". Er was een eigenaardige kortheid in de stem van het meisje, die Lady Bridgets aandacht zou hebben getrokken, als haar hoofd op dat moment niet ge heel bij de voorvallen uit het ver leden geweest was. „Ik geloof nog altijd, dat hij nooit zooveel kwaad bedoelde als hij in werkelijkheid stichtte," ging ze pein zend voort.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1