Gevonden en Verlopen. Rechtszaken. Sport. Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopensohaar SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zondagavond 11 Februari a s. zie de advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 8 en Zaterdag 10 Febr. De Bajadere. Zondag 11 Febr. nam. 2,30: De Bajadere. Zondag 11 Febr nam. 7,30 De familie Klepkens. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 11 Februari te 2.30: Le Pays du Sourire. Operette in 3 bedrijven van Fr. Léhar. In het 2e bedrijf groot Chineesch ballet. bouwproducten betreft, niet meer van een matige bescherming kan worden gesproken. Het is wel degelijk pro tectie in den scherpsten zin van het woord. De Libre Belgique zelf her innert daarbij aan een verklaring van minister Sap die er zich op be roemd zou hebben, door de contin- genteeringen, aan den Belgischen landbouw voordeelen te hebben be zorgd, die een bedrag van meer dan 2 milliard francs vertegenwoor digen. Het katholiek-conservatieve blad hoopt dat de minister van Land bouw ook de belangen van de ver bruikers en van de industrie niet over het hoofd zal zien en van een ruimer inzicht blijk zal willen geven. De eveneens katholieke Standaard, spreekbuis van minister Stap, laat zich eveneens uit over de Neder- landsch-Belgische handelsbesprekin gen, in verband met de jongste bij eenkomst van het Belgische kabinet, en wel in de volgende termen: Onze Noorderburen willen het huidige contingenteeringsstelsel, door België ingevoerd, gewijzigd zien, en om voldoening te bekomen dreigen ze met contingenteeringsmaatregelen welke onze metaal-, cement-, textiel- en glasnijverheid zwaar zouden tref fen. Zij stellen de Belgische regee ring voor deze keuze: ofwel onze grenzen breeder open zetten voor de Hollandsche landbouwproducten, door af te zien van een deel der maatregelen welke alleen werden ge troffen om onzen landbouw van den ondergang te redden; ofwel zelf min der nijverheidsproducten invoeren in N ederland. Twee nationale belangen, welke op zichzelf evenzeer te behartigen zijn, worden aldus tegenover elkaar geplaatst. De nijverheid, die reeds zwaar is getroffen door het protectionisme van de meeste landen, zou een nieuwen slag krijgen. Anderzijds" hebben we den landbouw, die vanwege het bui tenland een concurrentie ondergaat welke niet altijd met eerlijke midde len geschiedt. De uitvoerpremiën, welke in Nederland worden verleend, laten de Hollandsche landbouwers toe hunne producten bij ons af te zetten tegen prijzen, welke moesten geen maatregelen zijn getroffen, on zen landbouw in weinig tijd ten gron de zouden richten. Een der punten waarop de onder handelingen stuiten is de eisch van wege Nederland zelf het beheer over de contingenten te krijgen. Wij heb ben reeds gemeld dat vroeger Hol land zelf over de vergunningen mocht beschikken, doch zulks heeft aanlei ding gegeven tot moeilijkheden, waarvan men de herhaling wil voor komen. Voor het Dorus Rijkers-fonds. De minister van justitie heeft aan 't hoofdbestuur van het Dorus Rij kersfonds toestemming verleend tot het houden van een loterij van 60.000 loten a f 1 ten bate van het be- staansdoel der vereeniging. Boekbespreking. Verslag Proefvelden 1933. Verschenen is het verslag van Ir A. W. VAN DE PLASSCHE te Goes, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland over de proefvelden in 1933. Faillissementen. In de j.l. Zaterdag gehouden veri ficatie-vergadering in het faillissement van I. A. Risseeuw Johz. te Oostburg (firma Sanderse en Co.) is door de Curatoren medegedeeld dat de uit. keeringen in totaal plm. 33 pCt. a 35 pCt. zullen bedragen. De eerste uitkeering ad 10 pCt. zal spoedig worden gedaan. Voetballen. Uitslagen van Zondag 4 Februari. K N. V B. 3e klasse A. BreskensTerneuzen II 4—2 IJzendiJke—Vlissingen II 1—4 De ZeeuwenOranje 43 HulstZeelandia II 6—2 Stand 3e klasse A. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Breskens 12 9 1 2 39-12 19 Zeeuwen 10 6 2 2 25-12 14 Vliss. II 11 6 2 3 22-16 14 Hulst 11 6 0 5 28-19 12 Oranje 11 4 4 3 26-26 12 Neuzen II 10 4 1 5 30-25 9 IJzendijke 13 3 2 8 20-39 8 Zeel. II 12 10 11 10-51 2 Breskens I Terneuzen II 4 2. Breskens speelt eerst tegen wind, zoodat Terneuzen door de wind ge steund het eerst kan aanvallen. De verdediging weert zich als altijd en gevaar voor doelpunten ontstaat dan ook niet. Anders is dit als Bres kens los komt. Razend snel gaat onze voorhoede er telkens op de vleugels vandoor. Het Terneuzen- doel wordt geweldig bestookt. De Visser komt plotseling naar binnen loopen en met een schitterend schot geeft hij zijn club de leiding, (10). Niet lang na het eerste doelpunt krijgt Heijboer een mooie kans, hij loopt even door en met een kogel, die nog ten deele door de keeper gestopt wordt, maakt hij er 20 van. Door dit succes aangemoedigd blijft H.O.V., goed gesteund door de mid denlinie waarin Buijze een prachtige partij speelt, aanvallen. Verduijn breekt door maar schiet naast, even later doet Erasmus het beter en maakt het 3de doelpunt (30). Met deze veilige voorsprong voor onze jongens wordt gedraaid. Het over wicht van Breskens is nu zoo groot dat Terneuzen niets anders weet te doen dan corners te 'forceeren en zooveel mogelijk buitenspel te zet ten. Breskens wordt door deze speel wijze zoo beïnvloed, dat ook haar beste spel zoek raakt. Wel maakt Erasmus er op een prachtige ma nier 40 van, maar als Terneuzen er tenslotte nog 2 puntjes kan tegen over stellen, is de heele H.O.V.- aanhang onbevredigd. De prachtige eerste helft wordt vergeten, door het lustelooze spelletje na de rust. En kele spelers blijven goed aanpakken maar doelpunten worden niet meer gemaakt. Permanente Dam wedstrijd. Inzendingen aan D. Luteijn, Oostburg. (Zuldz. straat). No. 11 van de 2e serie. Zwart: 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 22, 25, 28 en dam op 23. Wit: 15, 16, 21, 27, 29, 31, 34, 36, 37, 38, 40, 42, 44, 49, 50. No. 12 zwart: 2, 7, 8, 13, 15, 18, 19, 23, 26, 36 en dam op 22. Wit: 16, 20, 24, 27, 29, 30, 33, 34, 37, 39, 42, 43, 44, 46. Opl. no. 7 van Belinfante. 43-39, 35-30, 30-25, 39-34 en 25 x 1. Opl. no. 8 van J. J. Haan. 26-21, 27-21, 31-27, 35-30, 44-40, 29-24, 39-34, 33 x 2 en 50 x 10, Opl. C van P. Kleute. 26-21, 49-44, 22-17, 17 x 39 en 27 x 29. Goed opgelost: P. R. te Sch., W. V. en I. K. te R., I. d. B. te N. en A. K. te Z. Probleem E Zwart: 8, 9, 16, 17, 19, 22, 26, 29. Wit: 30, 31, 36, 37, 39, 42,46,47,48. Zwart speelde 22-28, waarna wit wint. Hoe No. 11 en 12 zijn zeer moeilijk, doch bijzonder mooi (gew. slagproblemen). W. V. te R. is winnaar der prijs. Eer boekwerk ter waarde van f2,50. Gelieve op te geven wat U verlangt. BRESKENS. Gevonden: Een dameshandschoen. Een damestaschje met ritsluiting, met eenig geld. Inlichtingen Kazerne Breskens. BRESKENS. Bordini. Tegen Zaterdag a.s. kondigt de heer Bordini voor onze gemeente aan (zie achterstaande adv.): Hyp- nose-variété, tooneelspel, zang, enz. onder suggestie; motor-, wieier- en roeiwedstrijden onder hypnose, enz. In verschillende Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeenten heeft de heer Bor dini reeds zijn geweldig kunnen ver toond en overal met het meeste suc ces. Dit blijkt trouwens overal het ge val te zijn. Enkele recensies mogen dit getuigen. Haagsche Courant: „Bordini is een wondermensch Rotterd. Courant: „Bordini zijn werk is ontzagwekkend. Zijn popu lariteit is zeer groot". Volksblad: „Hier staat ons ver stand stil". Wij zullen ons niet vergissen als we voorspellen, dat ook in onze ge meente zijn komst met groote be langstelling tegemoet wordt gezien. Crisismaatregelen. Naar uit goede bron vernomen wordt heeft de Stoomtram-Mij. Bres kensMaldeghem 8 leden van het personeel, waarvan 6 woonachtig te Draaibrug, op korten termijn den dienst opgezegd. Onder de ontslage nen zijn er met meer dan 25 dienst jaren. De malaise is oorzaak van deze maatregel. Engelsch stoomschip. Zaterdagmorgen is het Engelsch stoomschip „Cromarty Firth" uit Glasgow binnengekomen met een la ding kolen voor de Zeeuwsche Brandstoffenhandel alhier. Aanbesteding. Bij de onderhandsche aanbeste ding voor het maken van duc-dalven in de Binnenhaven te Vlissingen is de uitvoering opgedragen aan den heer P. J. v. d. Sande alhier. AARDENBURG. Relletjes te Maldeghem. De relletjes te Maldeghem zijn tot rust gekomen, hoewel de bewapende politiemacht daar nog gestationeerd blijft. De vrouwelijke Schepene, mej. Blomme, behoorende tot de partij vat^den afgezetten Burgemeester De- lille, welke de vorige week de na tionale vlag van het gemeentehuis neerhaalde, is door den dienstdoen- den Gouverneur der Prov. Oost- Vlaanderen uit haar ambt ontzet. In de Zaterdag gehouden raads vergadering is in haar plaats we derom benoemd een lid der partij van Delille. Kunst- en filmavond. De Vrijdag vanwege de Afd. Zee land van den Ned. Blindenbond, in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" gehouden kunst- en filmavond, bleek door het zeer talrijk bezoek, wel te staan in de belangstelling der Aar- denburgsche bevolking, wat zeer ze ker zal zijn toe te schrijven aan de aangename herinneringen en de be wondering voor de prestaties der blinden, waarmede die bevolking reeds vóór 3 jaren mocht kennis maken. De avond van Vrijdag heeft de verwachtingen verre overtroffen. Met beknopt duidelijk overzicht, in goed gekozen woorden, geopend door Ds. A. Mulder, lid van het zich alhier gevormd comité en aangevuld door eenige welgekozen aanpassende voor drachten, op zoo eminente en doel treffende wijze voorgedragen door Mevr. Van den Broecke-de Man, mocht het publiek genieten van- en bewonderen de prestaties op piano van den blinden pianist, dhr. F. J. Wilmes te Middelburg, wiens muzi kale talenten en opgewekten doch niettemin diepvoelende geest, allen eerbied afdwingt. De rede van den zoo begaafden blinden spreker, dhr. Johs. van den Berg, van Oosterbeek, over het on derwerp„Gemeenschapszorgen voor Blinden" en de film, in 3 deelen, aangevende wat de blinden willen het doel waar naar zij streven en door G. Th. Rotman. 21. Intusschen besloot broer Jo- docus, die zich thuis zat te vervelen, zichzelf eens op 'n gezellige wan deling te onthalen. „Want," dacht hij, „vertier -heeft 'n mensch noo- dig en ik zal er beslist van opfris- schen!" Maar o wee, daar kwam hij Joris tegen, die nog steeds vol wraaklust rondliep en hem natuurlijk voor Pieter aanzag! 22. Nu, ik beloof je, dat Jodocus van z'n wandeling opfrischte en aan vertier geen gebrek had. „Ik zal met je doen, wat je met mijn wagen gedaan hebt!" siste Joris, rood van woede. En och, och, wat kreeg de arme Jodocus me daar een pak rammel! De stakker dacht minsten», dat er geen stuk aan zijn heele lijf heel zou blijven! toonende datgene waarop zij, door kunnen, recht hebben, kwam niet alleen tot uiting, doch leverde het onomstootelijk bewijs dat een achter uitzetting der blinden en het ter- wijzen van naar de liefdadigheid, beneden het gevoel van elk wel denkend mensch moet zijn en het meer dan tijd is dat o.a. onderwijs-, arbeids-, invaliditeits-, ongevallen- en andere voor zienden zoo zegenrijke wetten, ook van toepassing zullen zijn voor de blinden. Waar het eerste deel van de film o.m. op zoo aangrijpende wijze de blijdschap toont van het kind, welks lot wordt aangetrokken, het 2de deel toont dat ook blinde kinderen kun nen leeren stoeien en spelen en daar door een onvergetelijke aangename jeugd worden bezorgd, en het 3de deel op het doek voor oogen brengt wat de meer volwassen geschoolde blinden zelfs op technisch gebied, o.a. bij de gemeentebedrijven van Amsterdam kunnen presteeren, dan is het zeker niet te verwonderen, dat, wddr de blinde in het „Binnenhof" aan doovemansdeur klopt, hij ten slotte het middel aangrijpt om door propaganda de harten van het Ne- derlandsche volk te bereiken. Moge het propagandawerk van den blinden pionier, dhr. Van den Berg, voor zijn lotgenooten op andere plaatsen niet minder bijval vinden dan in deze gemeente en mogen alle thans nog kortzichtigen en dooven voor de blinden, spoedig tot de overtuiging komen dat de achteruitzetting der blinden in ons vaderland tot het verledene behooren moet. Tot zoo lang helpe de liefdadigheid, doch onder duidelijk protest dat het lot der blinden Staatszorg is. Melkcontroleur. Uit 23 sollicitanten is door het bestuur der roomboterfabriek alhier tot melkcontroleur benoemd de heer A. J. Vercruijse te Sint Kruis. EEDE. De beer was los. Donderdag 1.1. werd de gemeente bezocht door een berenleider. Op een gegeven oogenblik was bruintje los van den ketting en ging uit wandelen. Tot schrik van enkele dor pelingen bleef hij voor een vijfjarig kind staan, dat hij oogenschijnlijk goed waarnam. Gelukkig kwam de baas spoedig aansnellen, waardoor misschien erger voorkomen werd. ZUIDZANDE. Muziekconcours. Het muziekconcours is thans de finitief bepaald op Hemelvaartsdag. Naar wij vernemen bestaat ook in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen belang stelling voor dit concours. OOSTBURG. Van Waesberghe-Janssens. In een circulaire aan haar cliënten zet het te Hulst gevestigde en ook alhier kantoorhoudende bankierskan toor de fa. Ls. van Waesberghe- Janssens uiteen, dat en waarom zij heeft besloten tot 1 i q u i d a t i e haars bedrijfs over te zullen gaan. Zij bren gen dit in verband met de talrijke déconfitures van den laatsten tijd; ofschoon hunne balans-positie en hun liquiditeit geen onmiddellijk gevaar oplevert, naar de circulaire stelt: zij hopen dan ook in staat te zijn, mits hunne crediteuren hun in de ge legenheid stellen rustig en geleidelijk te liquideeren, hunne verplichtingen ten volle te kunnen nakomen. Bezittingen: debiteuren f 480.000, vaste goederen f 113.000, effecten een bedrag van f 32.000, wijnhandel een bedrag van f 35.000, tezamen f 657.000. Schulden: crediteuren f 210.000, de posito's f 360.0C0, tezamen f 570.000. Teneinde de belangen van credi teuren en deposanten zoo objectief mogelijk te doen behartigen, heb ben zij de liquidatie der zaken op gedragen aan den heer mr. H. J. Rink te Nijmegen en, aan den heer I. J. Struys, accountant te Den Haag. De fondsen, welke in open bewaar geving zijn gedeponeerd, kunnen reeds terstond aan de eigenaars wor den teruggegeven. Raadsvergadering. In de heden gehouden raadsver gadering werd o.m. behandeld het verzoek der vereeniging Immanuel om gelden ingevolge art. 72 der L.O.-wet. Op voorstel van B. en W. werd besloten de aanvrage voor leer middelen niet en die voor matten, een vlag en stoelen wel toe te staan. SCHOONDIJKE. Dammen. Maandagavond gaf de heer P. Ris- seeuw alhier een simultaan-seance in het clublokaal der Chr. Damclub. Er werd aan 18 borden gespeeld. Na 21/2 uur spelen was de seance beëindigd. De heer Risseeuw heeft 12 par tijen gewonnen, 3 remise en 3 ver loren. Winnaars waren de heeren A. Moggré, I. v. Bortel en Jac. Ramondt. Remise-spelers: C. Leen- houts, H. Geluk en J. Geluk. Staatspensioneering. Zaterdagavond hield de afdeeling van den Bond van Staatspensionee ring hare jaarvergadering.. Na een inleiding van den voor zitter, J. de Groote, gaf men een filmvoorstelling. Er was veel publiek. Na afloop werd nog een dansje ge maakt. GROEDE. Vrijstelling wegens Broederdienst. Aan de navolgende personen, be hoorende tot de lichting 1935 de zer gemeente, is bij besluit van den Commissaris der Koningin van 31 Januari vrijstelling verleend we gens Broederdienst. J. G. Avot, J. Boekhout, Ch. van Dierendonck, J. J. Ekkenbus, A. Guiljam, M. de Hullu, A. W. Ris seeuw, Jac. Vermeulen en A. J. Wille. Hoogwatorgetij Brei-keüs. DAGEN vm nam Woensdag 7 Feb. 5,47 6,11 Donderdag 8 6,37 7.01 Vrijdag 9 7,52 8,16 Laatste Kwartier Woensdag 7 Febr. om 9,41. Licht op voor Rijwielen enz, (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 7 Feb nam. 5,27 Donderdag 8 5,29 Vrijdag 9 5,30

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2