KüEK^SCHOOL Binnenland Sport. Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopenschaar Rechtszaken. Gemengd Nieuws. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 3 en 4 Februari, zie de advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 4 Febr. nam. 2,30: De Bajadere. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 4 Februari te 2.15: La veuve joyeuse, operette in 3 bedrijven van Franz Lébar. OOSTBURG. Geslaagd. Geslaagd aan de Landbouw Hooge- school te Wageningen voor het Can- didaats-examen Indische Landbouw, de heer I. A. de Hullu, alhier. Ned. Herv. Kerk. Zondag 4 Februari 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 1,30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Cat. Zond. 13. 7,15 uur Werkmansbond. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Sntjdelaar. Nieuwvliet 9,30 uur Ds van Kooten. Collecte voor de kerk. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement. 9,30 uur Geen dienst. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. Groede 5,30 uur Ds van Kooten. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. 0 Leger des Heil* Breskens. Zaterdagmiddag in 't lokaal 3e Zandstr. Groote Kindersamenkomst, van jongens en meisjes om 4 uur, geleid door Kandidaat N. Bos en H. Zürhaar. boereknecht gedaan, maar boorlik deu varensgasten, deu de kameraads. 't Schippertje zei geen stom woord. Nèrgest zag tie een van de vrinden de kleine kaaie lei still' en verlaten. Maa zudder zagen em zoovee te beter. Achter een vummetje riesout een eindje vèdder leien ze te rollen van 't lachen. 't Schippertje kon t'r ook nie om treuren. Bedaard stak tie een pruumpj' op. Daa was niks nieme dal gerinneweerd, dus waa zou tie z'n eigen dikk' om maken. De smeerlappen 1 Ze konnen zelf zien, da ze 't zootje wee voo mekare kre gen, ie zelf stak t'r geen poot an uut. Evetjes was z'n kollère opge- kommen, maa noe awee gezakt. Nou, z'n bestemmienge zou tie van- dage toch wê nie mee g'haald èn. 't Was al alf drieë; meer as alf vloed en 't windje van 't Oosten Kalm draaiden ie z'n eigen om en gieng trug. Ook d'andere liepen van achter 't riesout weg, gebukt, maa zoo ard as ze konnen. Asof ze van de prins kwaad wisten zaten z'aweer in d'er- reberge as 't schippertje daa bin nen kwam. „Sie warachtig, da's kunnen, om meneweer na Terneuzen gewist Wil- lempje?" Schippertje dee of tie niks oorden „Zeg 'fijne vrijer, moe je Leuntje zoo lange laten wachten in Terneu zen? 'k Wetten, da z' op de palen van 't oofd zit te schreeuwen". Een derde riep: „Je zü mee de klompe kriegen baasje!" „Wat zou et" zei den eesten wee ,,Z' is vee te zot van em. Noe zieng ze:. O, o, waar zou mijn minnaar wezen". Maa lik an z' allemaal in vielen mee dit deuntje, vloog tie d'r op af en sloeg t'r een paar de pette van udder kop. As een troep bange kinders stoven ze toen voor em weg rond den biljart, nogis en nogis Ie prombeerden udder te raken waar tie kon, maar op een einde kosten ze nie mee van 't lachen. Ze lieten udder op de stoelen vallen, 't Schip- pertj' aad ook geen asem mee. „Een borrel" riep tie, „een bor rel voor rekening van die zeeroo- vers!" 't Einde was, da z'm zoo zat ge maakt èn as een vèrken. Om twaalf uren 's nachs brochten z'm anboord. Ze stopten em in z'n kooi, waa tie daarlik lei te roenken as een osse. Mast en tuug was a weer al op z'n plekke; 't schipje was net lik vroeger. Twee van de kameraads bleven anboord, as d'andere stilletjes de touwen op de wal losgooiden, 't Was bladstille. Mee 't eeste vloed- je dreven ze na boven in de rich- tleng Terneuzen. 't Was a dag, as ze daar an wal stapten, alles even stilletjes fasself om Willempje nie wakker te maken. Z' aan 't schipje netjes vast geleid om dan bots trug te varen mee een mosselaar van Flippine, die na de Zwarte Polder achter mosselzaad most. Oe moed et schippertje wê ge keken èn, as tie wakker wier? Zie je 'm na z'n oofd pakken? Zie je 'm z'n verbouwereerde snute uut et voorondertje steken; zoeken, waa tie noe eigelik wê was? 't Liek ier Ter neuzen wê. Was 't noe een kwaje droom of nie? Impersant schept ie een puzze wa ter om z'n oofd is flienk te was- schenAn ja, gisteravend mee de kameraads leute gemaakt, toedat ie van de wereld geen kwaad mee wist. Nee maa, noe snapt ie alles en al lachende bromt ie: „De smeer lappen". B. Gelukt het hem echter de grens over te komen zonder aangehouden te worden, dan gebruikt hij bij een volgende gelegenheid zijn invoercon- sent voor een evengroote hoeveel heid. Op deze wijze kan met de consenten geknoeid worden, ofschoon het risico, dat men loopt zeer groot is en de grenscontróle steeds scher per wordt. Geldleening Provincie Zeeland. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit van de Provinciale Staten van Zeeland tot machtiging van Ged. Staten tot het aangaan in 1934 van een kasgeldleening tot een maximum van f 2.000.000 en als onderpand voor de terugbetaling van tijdelijk opgenomen gelden zoo noodig in beleening te geven de aan de pro vincie behoorende effecten. De a.s. verjaardag van de Prinses. Het hoofdbestuur van het Ver bond voor Nationaal Herstel heeft aan minister Colijn verzocht, in ver band met het feit, dat de a.s. ver jaardag van Prinses Juliana op 30 April a.s. een kroonjaar is, dezen dag dit jaar tot een nationalen feest dag te verklaren. Ontslag aan N.S.'burgemeesler. Bij Kon. besluit is met 15 Febr. a.s. eervol ontslag verleend aan M. V. H. E. J. M. graaf de Mar- chant et d'Ansembourg, burgemees ter van Amstenrade, omreden hij zich heeft aangesloten bij de N.S.B. De frauduleuze uitvoer van varkensvleesch naar België. Het Ned. Corr. Bureau te 's-Gra venhage meldt: Omtrent de berichten inzake frau leuzen uitvoer van Nederlandsch var kensvleesch naar België en knoeierij met uitvoerconsenten, vernemen wij van bevoegde zijde, dat door de Ne- derlandsche Varkens-Centrale naar de beweerde knoeierijen een diep gaand onderzoek wordt ingesteld. Het spreekt vanzelf, dat men op de resultaten van dit onderzoek niet vooruit wenscht te loopen. In het algemeen kan echter niet tegengesproken worden, dat de nei ging om varkens naar België te smokkelen, toeneemt, mede omdat allerlei slagers, handelaars en vracht rijders tengevolge van de tijdsom standigheden in moeilijkheden ver keeren. Zooals men weet, is de invoer van varkensvleesch in België slechts toegestaan op een invoerconsent. De importeur moet voor dit consent be talen 2 francs per k.g., waarbij dan nog komt een gewoon invoerrecht van 1 fr. 20. In ons land kan alleen de Neder- landsche Varkenscentrale uitvoeren Zij treedt dus in relatie met Belgi sche importeurs, die invoerconsenten hebben. Het volgende geval kan zich ech ter voordoen: Een grossier koopt varkensvleesch voor binnenlandsch gebruik. Hij smokkelt dit vleesch nu naar België, doch voorziet zich om geen risico te loopen van Belgische invoerconsenten. Hij brengt dit vleesch nu langs smokkelwegen naar België. Wordt hij door de Bel gische douane aangehouden, dan toont hij zijn invoerconsent. Voetballen. Zeeuwsche Voetbalbond. Uitslagen van Zondag 28 Januari. 2e klasse D. Zeeduivels—N. G. D. 3—1 Hoofdplaat 11 Biervliet II 3—2 Sasput II—Breskens III 211 Stand 2e klasse D. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Zeeduivels 10 10 0 0 55-7 20 Breskens III 9 5 0 4 28-18 10 Hoofdpl. II 9 5 0 4 22-22 10 Biervliet II 9 4 1 4 29-24 9 Ijzend. II 10 4 0 6 17-33 8 'Sasput II 10 3 16 18-37 5 N. G, D. 3 2 0 1 5-4 4 Oostburg II7 0 0 7 6-35 0 *Sasput II 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen, Wedstrijdprogramma voor Zondag 4 Febr. a.s. K. N. V. B. 3e klasse A. BreskensTerneuzen II. IJzendijke Vlissingen II. De Zeeuwen—Oranje. Hulst—Zeelandia II. Z. V. B. Ie klasse B. Breskens 11—F. C. Sluis. SasputOostburg 2e klasse D. Oostburg 11—Breskens 111. Hoofdplaat 11N. G. D. Biervliet 11Sasput 11. IJzendijke II—Zeeduivels. Zooals het programma Iaat zien, zijn er voor Zondag heel wat wedstrijden te spelen, doch wij willen even op merken dat wel twee wedstrijden zullen vervallen, namelijk Breskens 11—F. C. Sluis en IJzendijke 11- Zeeduivels daar Breskens 1 en IJzendijke I beiden een thuiswedstrijd spelen die de K. N. V. B. ingelascht heeft. Zeeuwsch-Vl. Voetbalbond. Stand van Zondag 28 Januari. Afdeeling 1 gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Groede 11 10 1 0 66-15 21 Schoond. 11 6 1 4 34-17 13 Draaibrug 11 5 1 5 21-32 11 Eede 9 5 0 4 18-25 10 Driewegen 11 4 1 6 15-25 9 Nieuwvl. 12 4 1 7 38-57 9 Turkeije 11 1 19 12-38 3 Afd. 2, 2e elftallen. Schoond. 7 5 11 17-11 11 Groede 8 4 2 2 21-11 10 Nieuwvl. 7 4 1 2 21-10 Driewegen 7 0 0 7 10-30 0 19. Pas had hij 't gezegd, of rrr! daar kwam onze Pieter den hoek om en vloog boemboven op de kar, die hij pardoes in stuk ken reed. Joris' moeilijkheden waren inééns opgelost, want de kisten, die niet door de deur konden, vlogen nu door het raam naar binnen! Toch vond Pieter het geraden, maar gauw te verdwijnen. BRESKENS. Jeugdherbergen. Naar wij vernemen, wordt te Brug ge (België) in het vooruitzicht ge steld de inrichting van twee jeugd herbergen, dat zijn: tehuizen voor de trekkende jeugd, waar jonge menschen die van oord tot oord reizen,"te voet of per fiets, na een vermoeienden dagtocht „herberg' vinden, t.t.z. eenvoudig gastvrij on derdak. Beide jeugdherbergen, die buiten elke politieke gedachte staan zullen reeds met Paschen toeganke lijk zijn. Zij bevinden zich in het hartje van de oude stad, op den hoek van de Oudenburg- en Halle straat, in de schaduw van het ma jestueuze Belfort, De eene biedt gelegenheid voor nachtverblijf aan 22 jongens, de an dere voor 12 meisjes. In beide ruime slaapzalen zal een gezellig hoekje als dagverblijf kunnen benuttigd worden. Het lijdt geen twijfel of met het a.s. trekkersseizoen zullen beide in richtingen iets heel nieuw voor Brugge een menigte jeugdige wandelaars en fietsers, niet het minst uit het naburige Zeeuwsch Vlaanderen naar de oude mid deleeuwsche stad zien toestroomen Huldiging A. Hans, Naar wij vernemen is te Brussel een comité gesticht om den beken den Journalist A. Hans te huldigen bij gelegenheid van het verschijnen door G. Th. Rotman. ga-*"-j- 1 1 J771lil 20. Vlug trok hij want Pieter was, als 't er op aankwam, bij de pinken! zijn motorfiets tusschen de planken en scherven uit en ging er met luid geknal vandoor. Joris, die door dit lawaai weer bij zijn positieven kwam, riep hem met ge balde vuist na: „Wacht maar, man netje, ik kom je nog wel eens te gen!" van zijn 500ste werk in de door hem geredigeerde Kinderbibliotheek. De heer Hans, uit Nederlandsche Protestantsche ouders geboren, is voor ons Zeeuwsch-Vlamingen geen onbekende. Velen hebben met hem, kort na den oorlog, kennis gemaakt. Vergadering winkeliersvereeniging. Dinsdagavond hield de winkeliers vereeniging haar jaarvergadering in het Jeugdgebouw alhier. Daarbij bleek dat de gehouden winkelweek zeer goed was geslaagd, maar dat om de geweldig hooge prijzen, die ter beschikking waren gesteld, deze niet ten volle terugbetaald waren ge worden. Bovendien zal ter voorko ming van moeilijkheden een ander systeem voor de aanwijzing der prij zen gezocht moeten worden. De gewone rekening, waarvan de inkomsten hoofdzakelijk bestaan uit de zeer lage contributie, gaf een ruim overschot, zoodat hetkasbe- zit bijna f 300.- bedraagt. Dit ver meerderde nog iets door de op brengst der niet-afgehaalde prijzen, welke ter vergadering werden ver kocht. Een verzoek van de zwemvereeni- ging „Scheldestroom" om subsidie, werd na belichting langs alle zijden, verworpen. Een gelijk lot trof het bestuursvoorstel, om evenals ver schillende andere vereenigingen ge regeld doen, een feestavond te orga- niseeren voor leden met echtgenoote. Een tusschenvoorstel om een spre ker te laten komen, ten einde b.v. de kunst van etaleeren te doen uit eenzetten, ontmoette evenmin veel enthousiasme. De verkoop van goederen in lo kalen, waarvoor verlof of vergunning is verleend, gaf aanleiding tot een langdurige bespreking, die ten slotte eindigde met het besluit dat onder zocht zal worden of dit voor den vervolge kan worden tegengegaan. Storm. Bij den storm, die in den nacht van Woensdag op Donderdag los brak, hebben verschillende daken en schoorsteenen het moeten ontgelden. Zelfs werd een nieuwe muur in de nabijheid van de haven omver ge worpen. Daar alle visschers nog niet thuis waren, heerschte een tijdlang ernstige ongerustheid. Ook te Vlissingen was dit het geval en belde men onze gemeente te middernacht nog op of misschien Vlissirigsche visschers tc Breskens waren binnengeloopcn. Gelukkig konden de verschillende visschersbooten nog alle tijdig de veilige haven bereiken. ZUIDZANDE. Herbenoemd. Bij Kon. Besluit van 26 Januari is met ingang van 26 Februari her benoemd tot Burgemeester onzer ge meente, de heer F. H. van Vessem. Muziekconcours. Thans is definitief besloten dat het muziekconcours alhier zal wor den gehouden. Er zullen echter geen verdere feestelijkheden aan worden verbonden, omdat in het najaar nog de groote drie-jaarlijksche tentoon stelling van Ooft- en Tuinbouw zal volgen. Als datum is gekozen Hemel vaartsdag of den daaropvolgendcn Zondag. Wij twijfelen niet, of dit muziek feest ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de sympathieke en actieve vereeniging „Veronica," zal met aller medewerking een groot succes worden. Kantongerecht Oostburg. Zitting van 25 Januari. Vervolg en slot. Met motorrijtuig rijden zonder gel dig rijbewijs: J. A. C. te Hoofdplaat f 5 s. 5 d, R. W. te Adegem f5 s 5 d; dezelfde nogmaals f 5 s 5 d. Rijden met motorrijtuig zonder ver lichte nummerplaat en zonder rood achterlicht: A. A. R. A. de R. te IJzendijke, f 1 s 1 d en f 1 s 1 d. Idem zonder brandende lantaarns: G A. H. d M te IJzendijke, f 15 s 15 d. Rijden met rijwiel zonder bel: A. d B. te Westcapelle f 2 s 2 d. Rijden met voertuig zonder bran dende lantaarn: J. L. de P. te Water landkerkje f 5 s 5 d, idem idem en zonder reflector: J. J. V. te Biervliet f 2 s 2 d. en f 1 s 1 d. Idem zonder reflector: E. v. d. V. te Waterland-Oudeman f 1 s 1 d. Rijden met rijwiel zonder licht: J. J. V. te Sluis f 2 s 2 d, idem met niet verticaal staanden reflector: G. D. te IJzendijke, f 1 s 1 d. Te Schoondijke op den openbaren weg zijn behoefte doen: A S. te Groede f 3 s d. Een vuur aanleggen op zoo korten afstand van gebouwen en goederen dat daardoor brandgevaar kan ontstaan: J. v. d. B. te Brugge f 10 s 10 d. Niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp (auto) behoorlijk is verlicht J. A. v. H- te Biervliet f 5 s 5 d. Zitting van Donderdag 1 Februari. Veroordeeld wegens Invoer van rogge: E. d. M. te Bres kens, tot f 250 boete, subs 50 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de bij dien invoer gebezigde vracht auto. Onbewaakte overwegen. Donderdag is de -45-jarige fabrieks arbeider L van Rensch uit Tegelen, toen hij pt.r fiets den onbewaakten overweg in het Tegelsche broek over stak, door een uit de richting Venio komendei personentrein gegrepen. De man werd enkele meters meegesleurd en vrijwel op slag gedood. Tengevolge van den hevigen storm, welke om streeks dien tijd woedde, heeft v. R. den trein waarschijnlijk niet opgemerkt. Het uitzicht ter plaatse is goed, waar om dan ook eenigen tijd geleden de bewaking van dezen niet drukken over weg is opgeheven. Het verminkte lijk werd door het treinpersoneel in een naburig huisje binnengebracht Het ongeluk veroorzaakte eenige vertraging, v. R. was op weg naar de fabriek. Hij was gehuwd en laat een vrouw met acht kinderen achter. Aangehouden. Woensdagmorgen is te Dordrecht gearresteerd en naar het huis van be waring overgebracht H. K, K., de jongeman, die, aldus het dagblad Voor waarts, getracht zou hebben eenige communisten over te halen met hem

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2