Gevonden en Verloren. Sport. Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopenschaar i' Zaterdag- en Zondagavond 3 en 4 Februari, zie de advertentie. fTibuT B 1 koninklijke vlaamsche stadsschouwburg gent. Donderdag 1 Febr. 7,30: Marguerithe Gauthier, Vermaard, .tooneelspel van A. Dumas fils. Zondag 4 Febr. nam. 2,30: De Bajadère. Lfransche schouwburg. Zondag iL Februari te 2.15: La veuve joyeuse, operette in 3 bedrijven van Franz Léhar. C3*U\ ■vl\> 'u>': til ïïssnuv wï\ Blanchard, „maar als 'het op stem men aankomt in de Kamer, zijn de yqrtegeuwoordigci> tan de boereu, de reeders, de bankiers wel ver- oplicht, aü het misschien ook mlet tegenzin, aan Duitschland te denken. Wie zal hun daar een verwijt van Mmgkeai?" i-.iiil. >f britlGehikkig, zoo gaat Blanchard ri voort, worden de Nederlanders ge- n regeerd door een man. Zoo heb ik Colijn den huidigen voorzitter van den ministerraad bij een vorige ge legenheid genoemd. Sindsdien heeft hij mij welwillend ontvangen; in de eenvoudige omgeving van een kabi net, dat er haast kantoorachtig uit ziet en waarvan men op zijn minst kan zeggen, dat het vertoon en de etiquette er totaal aan ontbreken. Hij ontvangt slechts zelden jour nalisten. Maar ik stond voor zijn deur toen hij iemand uitliet en hij verzocht mij eenvoudig binnen te komen. Toen ik zijn gezicht zag on der de lamp, moest ik dadelijk den ken aan de teekeningen van Trans- vaalsche boeren uit den oorlog. Co- lijn is boer, dat is waar, d.w.z. een Hollandsche boer. Blanchard geeft dan een beschrijving van het uiterlijk van den minister-president en zegt dat zijn gezag en zijn verstand hem het vertrouwen hebben geschonken van zijn heele land. In zijn omgeving zegt men, dat hij de eenige man is in staat om Holland van den afgrond van politieke avonturen af te houden en dat zonder hem mis schien het fascisme, waartegen hij den strijd heeft aangebonden, den weg vrij zou hebben gevonden. Daar minister Colijn een interview weigerde, heeft Blanchard hetgeen de minister hem zeide vergeleken met wat hij reeds in zijn besprekin gen met anderen had gehoord. Wel ken kant gaat Nederland uit? Het fascisme, volgens sommigen, beant woordt niet aan de historische ver langens des lands. Men zou vreezen dat het de kroon zou brengen tot een absoluut bewind, dat men niet wenscht, hetzij tot een verdwijnen, wat men nog minder wenscht. Deze zelfde lieden houden vol, dat een autoritair bewind in Nederland' geen toekomst heeft. Ik deel de zen indruk niet en schaar me liever aan de zijde van hen, die erkennen, dat deze beweging wel eens onver wachte vormen zou kunnen aanne men. Ik heb onlangs te Amsterdam een vergadering bijgewoond van 2000 volgelingen van Mussert, die nieuwe strijdliederen zongen en den Ro- meinschen groet brachten in unifor men die het zwarte hemd van Mus solini vereenigen met de platte pet van de nazi's en dat schouwspel was te ongewoon onder den Neder- landschen hemel om niet zjjn be- teekenis te hebben. Ik heb van deze vergadering vooral onthouden, dat Mussert in zijn toespraak erkend heeft, dat hij met Nieuwjaar naar Berlijn was gegaan om rekenschap af te leggen van de vorderingen van zijn actie en dat de aanmoedi gingen hem daar niet hadden ont broken. Daaruit ziet men het gevaar, dat een welslagen van het fascisme in Nederland met zich zou brengen en de beslissende rol die de krach tige regeering van Colijn daarbij kan spelen. Intusschen mag men ,uiet vergeten, dat Nederland zich Enge land niet tot vijand kan maken en. dat het dank zij zijn geografische ligging, ondanks de aantrekkings kracht voor zijn belangen voor ihet Oosten en ondanks de stormpjes, waaraan het bloot staat, zoolang de omstandigheden zulks zullen veroor loven een onzijdig land zal blijven in een weibeklanten hoek van Euro pa; koopman, bankier en zeevaar der, die zijn gansche hoop gevestigd heeft op betere dagen, het gezond verstand van de menschheid en den vrede. De Sckigcenschouw. Om den kern van den inhoud, die verzorgd wordt door de vaste mede werkers, Lou van Strien, Piet Kloppers en Theo Uden Masman, en die wordt Ingeleid door een hoofdartikel van den redacteur Gastav Czopp, groepeert zich een groote hoeveelheid wetens waardigheden', illustraties, wenken en mededeelingen, die het Februarinum mer van „De Schijvenschouw" (waar in ook opgenomen het maandblad „De Gramofoon-Revue") tot een belangrijk orgaan maken voor den gramofoon- liefhebber. In het hoofdartikel wordt gewag gemaakt van het a.s. vijfjarig bestaan van het blad en in korte trek ken wordt de geschiedenis van het tijdschrift weergegeven. Dit keurig verzorgde nummer is een sprekend bewijs voor den bloei der uitgave. Wij vinden illustraties van Arthur Rubinstein, Richard Strauss, Mariene Dietrich, Harry Roy, Kurt Muhlhardt, Paul Hartmann, Roy Fox en vele an dere artisten van „de zwarte schijf over wier prestaties in het blad ge schreven wordt. TIJDSCHRIFTEN GROEDE. Als gevonden voorwerp ter Secre tarie gedeponeerd een paar zilveren oorbelletjes. Voetballen. Uitslagen van Zondag 28 Januari. K. N. V. B. 3e klasse A. De Zeeuwen—Breskens 0—1 ljzendijke—Zeelandia II 5—1 Stand 3e klasse A. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Breskens 11 8 1 2 35-10 17 Zeeuwen 9 5 2 2 21-9 12 Vliss. II 10 5 2 3 18-15 12 Oranje 10 4 4 2 23-22 12 Hulst 10 5 0 5 18-15 10 Neuzen II 9 4 1 4 28-21 9 ljzendijke 12 3 2 7 19-35 8 Zeelandia 1111 1 0 10 8-45 2 Zeeuwen Breskens 0—1. Een zeer lastige klip, op de weg naar het kampioenschap, is Zondag door Breskens omzeild, door met de oneven goal van De Zeeuwen te winnen. De ruim 100 supporters van H.O.V. die Zondag te Vlissingen aanwezig waren, hebben waar voor hun geld gekregen: Een spannende match, soms zeer goed voetbal en tenslotte de overwinning! Breskens had Vermeulen op de rechtshalfplaats als invaller voor De Kruijter. Onze tegenstanders zullen wel niet in hem de invaller gezien hebben, want vooral in de eerste helft, was hij de ster van het veld. Breskens hoeft zich, zoolang ze over zulke reserve's beschikt niet over de toekomst te bekommeren. De Zeeuwen spelen het eerst te gen wind, en reeds dadelijk zien we een vlug spelletje. Nu eens op de helft van onze tegenstanders, dan weer op de onze. Het spel golft snel op en neer, hoewel Breskens lang zamerhand in het overwicht komt. Ondanks dit moet onze verdediging dikwijls handelend optreden. Aan weerszijden worden enkele corners genomen, maar deze worden door de verdedigingen goed weggewerkt. Eindelijk na pl.m. 25 minuten spe lens geeft Van de Velde een bal door de backs, Erasmus loopt goed in, wordt zwaar gehinderd, maar blijft op de been en geeft de keeper het nakijken. Tot de rust blijft het hetzelfde spelbeeld. Nu eens is ons doel, dan weer het Zeeuwen-doel in gevaar. De rust breekt aan met een 10 voorsprong van onze jongens. Na de rust valt Breskens flink aan maar de Zeeuwen werken goed weg en gaan in den aanval; onze verdediging wordt geducht aan de tand gevoeld, waarbij Keijmel gele genheid heeft zijn keeperstalenten te toonen. Schitterend weet hij ver schillende schoten te stoppen. Na een periode van Zeeuwen-overwicht brengen onze spelers weer wat op luchting door goed aan te vallen. Onder gejuich van de H.O.V.-aan hang fluit de scheidsrechter het ein de. Bravo jongens, als jullie zoo spelen, verdienen jullie ten volle het kampioenschap! ten met Sasput I door op het veld van laatstgenoemde njet 11—2 te winnen. Permanente Damwedstrijd. Inzendingen aan D. Luteijn, Oostburg. (Zuidz. straat). No. 9 van de 2e serie. X 6 laT 16 26 36 46 5 O"" 15 25 35 45 Zwart: 6, 11. 12, 13, 14, 17, 18, 19, 24, 35. Wit: 26, 27, 28, 31, 33, 38,40,43,50. No. 10. Zwart: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 13, 14, 19, 22, 25. Wit: 11,21,29,31,33.34,35,38, 39, 40, 42, 47, 49. Opl. no. 5 van Paradis. 37-32, 27-22, 23-18, 28 x 19, 47-42, 39-33 en 33 x 33. Opl. no. 6 van I. Weiss. Wit: 35-30, zwart 24 x 35 gedw., want op zwart 22 x 11 volgt 39-33 enz. Wit 34-30, zwart 22 x 11 gedw. daar op 35 x 24 zou volgen 40-35, 35-30 en 39-33 enz., vervolgens wit 30-24, 21-17, 37-32, 38-33, 49-43, 26-21, 48-42, 50-45, 40 x 27 en 45 x 1. Beide probl. goed opgelost door P. R. te Seh., A. K. te Z. Enkel no. 5 door I. de B. te N., W. V. te R. en I. K. te R. Oplossing B. van J. Kaan. 11-7, 21-17, 40-34, 33-29, 29 x 7, 35 x 2 en 50 x 39. Allen goed opgelost. Probleem D. Zwart: 10, 13, 14, 20, 23, 24, 29, 32 Wit: 25, 27, 34, 38, 40, 41, 44, 48. A.s. Donderdag verloten we de prijs. Muziekvereeniging. Maandagavond hield de muziek vereeniging „Uit het volk voor het volk" haar jaarvergadering in de zaal van den heer N. C. Valk. De notulen en het jaarverslag wer den na voorlezing onveranderd vast gesteld. De rekening over 1933 sloot met een batig saldo van ruim f 9.-. Van de uitgegeven rentelooze aan deeltjes was een groot aantal aan de vereeniging geschonken; van de overige werden 10 uitgeloot. De be grooting 1934 werd vastgesteld op ruim f 600.-. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. van Luijk en J. Woit- tiez. Medegedeeld werd dat de heer J. van Houte om leeftijdsredenen als tromdrager heeft bedankt, zoo dat naar een nieuwe zal worden uit gekeken. Op voorstel van den heer J. Adriaanse zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om Zondagochtendconcerten te geven. GROEDE. Propaganda-avond- De V.V.V. heeft Vrijdag het jaar geopend met een propaganda-avond in de zaal van den heer P. Lagendijk. De voorzitter, Dr. M. W. Jongs- ma gaf na opening het woord aan den Directeur der A.N.V.V., den heer W. P. F. van Deventer te 's- Gravenhage, die zou spreken over „De beteekenis van het Vreemde lingenverkeer," waarbij tevens een film van Nederland zou worden ver toond. Hoewel de opkomst van V.V.V.-leden niet erg groot was, mag het toch in zijn geheel een ge slaagde avond heeten. De heer Van Deventer wist op beknopte wijze en duidelijke wijze het aanwezige pu bliek op de hoogte te stellen van het doel, het bestaan en de betee kenis van Vreemdelingenverkeer, waarbij hij verschillende middelen besprak, die een gemeente kunnen vooruitbrengen. Vooral drong hij ook aan op samenwerking met vereeni- gingen in omliggende gemeenten, om zoo gezamenlijk propaganda te voeren voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor de film van Nederland niets dan lof. De meesten der aanwezigen zullen waarschijnlijk wel niet heb ben geweten, dat Nederland zooveel mooie plekjes had. Moge deze door G. Th. Rotman. avond, die zoo mooi is geweest, er toe bijdragen, dat alle vergaderingen van V.V.V., die nog in de toekomst liggen, met een drukker bezoek ver eerd worden. Ongeval. Maandagmiddag trapte op tien Breskensehen straatweg een inwo ner uit Sluis juist zijn motorfiets aan, toen uit een zijweg een met paard bespannen wagen kwam. Het paard schrikte en wierp den motor rijder neer. Direct was geneeskun dige hulp aanwezig, die evenwel geen ernstige verwondingen constateeren kon. Niettemin is de patiënt per auto naar Sluis vervoerd. AARDENBURG. Oproer te Maldeghem. Men meldt ons: Maldeghem, het aloude stadje over de grens beleefd sensationeele too- neelen den laatsten tijd. Was het de vorige maand bij het afzetten van hun Burgemeester De LiUe, rumoe rig, zoodat politieversterkmg noodig was, thans is het in heviger mate oproerig nu de oud-Burgemeester Ceulenaere weder benoemd is. Za terdagavond moest de politie gere geld ingrijpen om de talrijke de monstranten' uiteen te drijven. Zondagavond was politieverster- king gekomen en met de blanke sabel werd charge na charge uitge voerd, waarbij harde klappen vielen. Van talrijke huizen werden de ramen ingeworpen. De bewoners beveiligen hun ramen en zien vanuit de boven verdiepingen neer op de oproerige menigte, welke met glazen en stee- nen de politie bedreigd, terwijl met revolvers op hen geschoten wordt. Ooft- en Tuinbouw- In de Sociëteit „Spoor tot Vriend schap" hield de afdeeling „Aarden burg en Omstreken" der Maatschap pij van Ooft- en Tuinbouw op 26 januari 1.1. een algemeene vergade ring, die door een dertigtal personen bezocht werd. De rekening gaf een goed slot van f 103.305 f 302.38 f 199.075). Dooi het om gezondheidsredenen bedanken van mej. A. L. M. Bus- scher werd in deze vacature voorzien door de benoeming van mej. M. Blondeel Cd. Bij de rondvraag vestigde een dei- leden er de aandacht op, dat ot> de laatst gehouden plaatselijke tentoon stelling de snijbloemen geen goede plaats hadden en daardoor niet tot hun recht kwamen, hetgeen de voor zittel' beaamde. Evenwel moest hij er bij opmerken, dat de inzenders van snijbloemen noodig een cursus zouden moeten volgen voor rang schikking en opstelling, terwijl de secretaris naar voren bracht, dat de inzenders van de uitgedeelde floralia- planten meer recht van spreken zou den hebben, wanneer er aanmer king gemaakt werd omtrent een meer of minder goede standsplaats, want om die floraliaplanten is de ten toonstelling begonnen en die planten hadden lang niet de eereplaats. Een volgende maal zal hiermede rekening gehouden worden. Op de vraag van een der leden of met het oog op de dit jaar te houden driejaarlijksche tentoonstel ling door het Hoofdbestuur besloten was aan alle afdeelingen dezelfde planten uit te reiken, antwoordde het bestuur, dat hieromtrent inlich- 17. Jodocus zou echter de straf voor zijn zelfzucht niet ontgaan en al spoedig bemerken, dat het niet altijd een voordeel is, wanneer je als twee druppels water op je broer gelijkt. Op zekeren zonnigen dag namelijk ging Pieter een tochtje op zijn motorfiets maken en reed zoo als gewoonlijk zeer onbesuisd. 18. Vlak om den hoek, in de Aalbessendwarsstraat, stond Joris Goudsbloem zuchtend achter zijn handwagen. Hij moest twee groote kisten met glas- en aardewerk af leveren in den winkel van Kraken- brink, maar ze waren te breed en konden met geen mogelijkheid dooi de deur. „Hoe krijg ik die nou binnen!" zuchtte Joris. tingen aan het Hoofdbestuur zullen gevraagd worden. Een der leden van Ooft- en Tuin bouw schrijft ons: Het was voor de aanwezigen geen geringe verrassing, na de afwerking der agenda van de vergadering van Ooft- en Tuinbouw, den oud-onder wijzer P. de Bruijne het podium te zien beklimmen tot het houden van de anoniem aangekondigde voor dracht over Plantenleven, een on derwerp, dat zooals-spreker zelf zei- de, niet van jongsaf in hem „ge groeid" was, doch dat hij zich eerst in het afgeloopen jaar door ernstige studie had eigen gemaakt. En de verwondering van het publiek werd t'ot bewondering bij de duidelijke uitleg, de populaire en zeer begrij pelijke behandeling, ook van het ont staan der plantenwereld, zooveel mil- lioenen jaren geleden. Op boeiende en vaak humoristische wijze werden de aanwezigen tenslotte ook ingeleid in de geheimen van den kweeker. De heer De Bruijne beheerschte zijn stof volkomen en gaf aan de afdeeling Aardenburg een leerrijke avond. De voorzitter, de heer Holle- brand, dankte hem in warme woor den en bood namens het bestuur een bloeiende Azalea aan. IJZEND1JKE. Brand. Maandagmorgen werd onze ge meente opgeschrikt door brand. Al ras bleek dat het groote winkelhuis van Mej. Wed. Tr. Groosman op de hoek van de Nassaustraat in lich te laaie stond. De brandweer kon door krachtig optreden, het pakhuis en de aangrenzende perceelen be houden. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat de bewoneres des morgens naar beneden ging voor de morgenwerk zaamheden om daarna haar zoontje, welke de Ambachtsschool bezoekt, te wekken. Aan de trap gekomen zag zij de bovenwoning in brand staan. Direct werden de kinderen gewekt, welke in nachtgewaad kon den ontsnappen en de straat op renden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in twee uur tijds het geheele gebouw met alles wat het bevatte, tegen den grond lag. De oorzaak is waarschijnlijk veroor zaakt door een petroleumlampje. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. BIERVLIET. Raadsvergadering. In de Vrijdag gehouden raads vergadering, onder voorzitterschap van Burgemeester Verplanke, was wethouder Dobbelaere wegens ziek te afwezig. Ingekomen was een schrijven van den heer P. Michielsen, dat hij om gezondheidsredenen ontslag moet ne men als lid van den raad. De voorzitter memoreerde de ver diensten van de aftredende en wenschte hem het beste toe. Oud-burgemeester Maarleveld bood de gemeente zijn portret aan. Het werd dankbaar aanvaard en zal een plaats krijgen in de raadzaal. Op voorstel van B. en W. werd besloten een huurverlaging van 10 pCt te verleenen op de huurprijzen der onderwijzerswoningen. Aan den heer Gerritsen werd con cessie verleend voor radio-distributie binnen de gemeente en aan Polder- man-Taelman voor Driewegen.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2