fflfeSCHGDL Binnenland Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopensohaar Sport. Rechtszaken. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zaterdag- en Zondagavond 27 en 28 Januari, zie de advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. 0 Zondag 28 Jan nam. 2,30: Laatste opvoering van „Frederika", Zangspel van Franz Lehar. Zondagavond te 7,30 uur: Marguerithe Gauthier, Vermaard tooneelspel van A. Dumas Hls. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 28 Januari te 2.30: Watteau, muzikale comédie in 3 bedrijven. GROEDE. Afscheid en intrede. Ds. J. W. van Kooten is voor nemens op Zondag 1 April afscheid te nemen van de Ned. Herv. ge meente te Groede-Nieuwvliet en op Zondag 8 April intrede te doen te Koudekerke, na bevestigd te zijn door ds. A. van Kooten te Rotter dam. Ned. Herv. Kerk. Zondag 28 Januari 1934. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt, Breskens 9,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. 1,30 uur Zondagsschool. 5,30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Cat. Zond. 12. In beide diensten collecte-Pastorie bouwfonds. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8.30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 2,— uur Ds van Kooten. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Jeugddag. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 uur Ds Castelein. Groede 9,30 uur Ds van Kooten. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. o Leger des Heils Breskens. Zaterdagmiddag in 't lokaal 3e Zandstr. Groote Kindersamenkomst, van jongens en meisjes om 4 uur, geleid door Kandidaat N. Bos en H. Zürhaar. UIBBU U1UJ 37 U0U331-I3A pi|J3UIBJI aan troebele financieele zaakjes en als advocaten, gedekt door hun ambtsgeheim, pogen ze hun prote- gé's buiten het bereik der justitie te houden. Er gaan vele stemmen op om het ambt van advocaat onvereenigbaar te verklaren met het Kamerlidmaat schap. De positie van het Kabinet-Chau- temps is zeer geschokt door alles, wat in den laatsten tijd aan het dag licht is getreden en velen zouden dit kabinet met liefde ten val wil len brengen, als ze niet werden weer houden door de mogfelijke gevol gen. Zóózeer is de publieke opi nie n.l. verontrust, dat revolutie wordt gevreesd, als thans een ka binetscrisis zou worden geforceerd. Nu de beslissing is gevallen, dat eerst in het volgende jaar het Saar- plebisciet zal worden gehouden, is de aandacht weer gevestigd op de verdere ontwikkeling van de Fransch- Duitsche verhoudingen. Er schijnt in stilte druk geconfereerd te worden. Wat naar buiten uitlekt, wijst er op, dat de regeering te Parijs tot ver gaande toezeggingen bereid zou zijn, maar als voorwaarde sine qua non stelt, dat de Duitschers zullen terug- keeren naar Genève, waarvoor ze het pad o.i. nog moeilijker zullen vinden dan eens den weg, die naar Canossa leidde. Nederland niet op de Brus- selsche wereldtentoonstelling in 1935. De Nederlandsche regeering heeft een afwijzend antwoord gegeven op de uilnoodiging tot deelneming aan de wereldtentoonstelling te Brussel in 1935. door graaf Adriën van der Burch, den commissaris-generaal van de Belgische regeering tot haar ge richt. Ten eerste is Nederland nog be trekkelijk kortgeleden n.l. in 1930 op groote schaal op de wereldten toonstelling te Antwerpen vertegen woordigd geweest en heeft het ook een belangrijke sectie gehad op de tegelijkertijd gehouden tentoonstel ling te Luik en in de tweede in dit geval voornaamste plaats, is er op het oogenblik volstrekt geen geld beschikbaar om deelneming aan de tentoonstelling te bekostigen, waar mede toch altijd een aanzienlijk be drag gemoeid zou zijn. Op offic'ieele Nederlandsche deelneming valt dan ook stellig niet te rekenen, er is geen kans hoegenaamd, dat de re geering alsnog anders besluit dan eerst. Natuurlijk is hiermede de mo gelijkheid van deelneming van Ne derlandsche particulieren niet uitge sloten. Op deelneming van Nederland sche koloniale bedrijven zal echter waarschijnlijk niet gerekend kunnen worden, daar deze financieel in de zelfde positie verkeeren als de re geering zelve. Benzinebelasting in Frankrijk- De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland meldt ons: Met ingang van 1 Februari zal de motorvoertuigbelasting in Frankrijk worden vervangen door een halve franc belasting per liter benzine. Men zal dan het bekende .laisser passer" van tien francs per dag niet meer behoeven te betalen. De A.N,W.B. deed stappen om te verkrijgen, dat men geen moeilijk heden zal hebben voor wat betreft de in het reservoir van den auto meegenomen benzine. Ex-keizer Wilhelm's 75ste ver jaardag. In geheel Doorn worden voorbe reidingen getroffen voor de viering van den 75sten verjaardag van den ex-keizer. Alle hotels zijn reeds be sproken een er van krijgt niet minder dan zes Duitsche prinsen als gast en er wordt zelfs een meisjes kostschool in gereedheid gebracht voor het gevolg van de vele gasten, die heden en morgen worden ver wacht. De ex-keizer, die eenigen tijd last heeft gehad van rheumatiek en in huis moest blijven, is thans geheel hersteld en maakt weer zijn dage- lijksche wandeling, zoodat niets de feestelijke viering van den verjaar dag in den weg staat. Enkele gasten zijn reeds te Doorn aangekomen. Verwacht worden de zuster van den ex-keizer, prins Albrecht van Wurtemberg, veldmaarschalk Von Mackensen, de kinderen en kleinkin deren van den ex-keizer en vele anderen. Omtrent de viering kan nog wor den gemeld, dat Zaterdagmorgen een godsdienstoefening zal worden ge houden onder leiding van ds. Lud- wig Schneller uit Keulen. Des avonds wordt een intiem diner gegeven, ter wijl Zondagavond een maaltijd wordt gegeven voor autoriteiten en genoo- digden. Naar ,,de Tel." verneemt zal aan de behoeftige ingezetenen van Doorn een geschenk worden gegeven, in den vorm van een bos brandhout en een pakket levensmiddelen. Raad van State- Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Hierin wordt voorgesteld het aan tal leden van den Raad van State te verminderen van veertien tot tien, een aantal, naar het oordeel der Regeering voldoende om den Raad de juiste uitvoering van zijn taak mogelijk te maken. Een onderscheiding- Bij Kon. besluit is aan P. de Bruijne, Britsch vice-consul te Vlis- singen, wonende te Middelburg, ver lof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Orde van het Britsche Rijk. BRESKENS. Jaarverslag „Scheldestroom". Woensdag hield de zwemvereeni- ging „Scheldestroom" haar jaarver gadering in de Wilhelmina-Fröbel- school. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging thans 165 werkende leden en 72 donateurs telt (vorig jaar resp. 110 en 12). Er werden 68 diploma's uitgereikt, 3400 zwemlessen verstrekt en ruim 5000 baden genomen, uit sluitend door de leden. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de vereeniging een nadeelig saldo had van f558.19. De aftredende bestuursleden I. Klaaijsen en K. Maas werden herko zen. De begrooting voor 1934 werd aangeboden met een bedrag van f 940.- in ontvang en uitgaaf. Het bestuur deelde mede dat hoogstwaarschijnlijk de zelfde in- structrice zou te verwachten zijn en dat les zou worden gegeven van 1 Juni31 Aug. Verder staat op het programma wederom een demonstra tie der R. D. Z. Zoo mogelijk 's Za terdags en 's Zondags en er dan een waterpolo-wedstrijd tegen een Belgisch 7-tal in te lasschen. Ook zal getracht worden een poloclub te vormen en een reisfonds te stich ten voor deelnemers aan wedstrij den. Uit de vergadering werd nog een comité gevormd, tot het houden van een bazaar tot dekking van het te kort. Dit comité bleef na afloop der vergadering bijeen. Men meldt ons omtrent deze nabespreking, dat. na rijp beraad besloten werd, op grond van het feit dat een bazaar zooiets alledaagsch is, terwijl de zeer groote vraag blijft of ze wel zal slagen, op een andere meer origineele wijze te trachten het tekort weg te werken- Theeavond. De zangvereeniging „Breskens" houdt hedenavond haar jaarlijksche theeavond in de zaal van den heer S. de Vuijst. Daar deze vroolijke avonden steeds bijzonder in den smaak vallen, zal de deelname ook ditmaal zeker groot zijn. Vergadering Varkensassurantie. In de Donderdagavond gehouden jaarvergadering der Varkensass. Mij. alhier bleek dat de ontvangsten had den bedragen f 436.22, de uitgaven f 390.04, zoodat het batig saldo is f 46.18, waardoor het maatschap pelijk kapitaal is aangegroeid tot f 3918.63. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Pleijte en J. Visser, wer den herkozen. Betreffende de contri butie en uitbetaling werd besloten geen verandering aan te brengen. Nadat ten slotte dq artt. 13 en 16 van het reglement gewijzigd wa ren, sloot de voorzitter de slecht bezochte vergadering. AARDENBURG. Oppositie-vergadering. De oppositie-vergadering, bijeen- gevraagïl om het besluit der Aarden- burgsche boterfabriek, in samenwer king met die te IJzendijke betref fende de melkcontróle van iedere koe afzonderlijk, ingetrokken te krij gen, is mislukt. Met flinke meerder heid werd Donderdag besloten, het genomen besluit te handhaven. ZUIDZANDE. Muziekconcours. Naar wij vernemen is de kans groot, dat het muziekconcours dit jaar alhier wordt gehouden in ver band met het jubileum der vereeni ging. Schaakwedstrijd- Zondag j.l. had in Brittania te Vlissingen een schaak-ontmoeting plaats tusschen een combinatie Zuid zande-Vlissingen en Middelburg. Er werd aan 19 borden gespeeld. Laatstgenoemde won met 13x/25 '/a Hiervan behaalden de 4 Zuidzand- sche spelers, de heeren Iz. Risseeuw, P. Risseeuw, Iz. de Bruijne en S. Boogaard, die aan het le, 2e, 5e en 6e bord speelden 1 gewonnen en 3 remise-partijen. OOSTBURG. Ontslag kantonrechter-plaats- vervanger. Bij Kon. besluit is aan M. Gon- lag, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, onder dankbetui ging voor de bewezen diensten. door G. Th. Rotman. 15. Maar al spoedig maakte Ger- rits verbazing plaats voor bewon dering. „Nou, ik mot zegge, da's knap hoorl" zei hij. Hierop nam hij den verbouwereerden Jodocus, die inmiddels al heelemaal droog geworden was, bij den arm en voer de hem in triomf naar zijn Ger- rits huis, waar hij hem plechtig met een. groote ham vereerde. CADZAND. Jaarvergadering- Onder voorzitterschap van den heer Iz. Erasmus hield de vereeni ging voor wijkverpleging en tuber culosebestrijding voor de gemeenten Cadzand, Nieuwvliet en Zuidzande Dinsdagavond j.l. ten huize van A. van Dale alhier haar gewone jaar vergadering. Behalve acht bestuurs leden waren 14 gewone leden aan wezig. De rekening der vereeniging over 1933 werd opgemaakt tot een be drag van f 2059,63 aan ontvangsten en f 1914,85 aan uitgaven. De Rijks bijdrage beliep f 373, die van de Pro vinciale vereeniging voor t.b.c.-be- strijding f 17,50. De netto opbrengst der gehouden Emmabloemcollecte bedroeg f 40.35, terwijl het verkoo- pen van vlaggetjes een saldo op leverde van f 34,96. De begrooting voor 1934 werd op gemaakt met f 2136,28 in ontvang en uitgaaf, met f 213,33 voor on voorziene uitgaven. De bijdrage der drie Groene Kruisvereenigingen werd weder geraamd op f 1500,-. Het salaris der verpleegster werd opnieuw uitgetrokken op f 1700,-. De voorzitter deelde naar aanleiding van dezen post mede, dat een on derzoek over geheel Zeeland is in gesteld naar de jaarwedderegeling der verpleegsters bij de verschillende wijkvereenigingen. Daaruit is geble ken, dat de regeling alhier, behou dens één uitzondering, minder is dan in alle andere vereenigingen, zoo dat over een verlaging van het sa laris der verpleegster, waaromtrent het vorige jaar te Zuidzande een opmerking werd gemaakt, niet kan worden gedacht. Uit het verslag van den secretaris bleek o.m., dat het aantal leden der vereeniging per 1 Januari j.l. 647 bedroeg n.l. 204 te Cadzand, 202 te Nieuwvliet en 241 te Zuidzande. Aan het eind der vergadering nam de Voorzitter, die deze functie heeft neergelegd met eenige vriendelijke woorden afscheid, waarna de heer Hardon, vice-voorzitter, den heer Erasmus dank betuigde voor de moeite, die deze zich sedert de op richting wel voor de vereeniging heeft willen getroosten. Als waar- deering werd met instemming der vergadering den vertrekkenden voor zitter het eere-lidmaatschap van het bestuur der vereeniging aangeboden, dat met dank werd aanvaard. WATERLANDKERKJE. Bazar- Reeds eenige maanden worden in onze gemeente pogingen aangewend, om te komen tot het houden van een bazar ten bate der instellingen van de Ned. Herv. Kerk. Thans heeft zich daartoe een comité ge vormd, bestaande uit de dames C. Verbrugge, M. van IJperen, Joh. Hubregtse, A. v. d. Broecke en M. v. d. Sande. SCHOONDIJKE. Damwedstrijd. De uitslag van de damwedstrijd op 24 Januari j.l. is als volgt: Schoondijke Oostburg J. Poissonnier D. Luteijn 02 P. Risseeuw Pz. Iz. Porreij 1 1 Adr. Moggréjz. J. Jacobs 1 1 C Leenhouts D. de Hullu 20 16. Toen Jodocus thuiskwam en daar uit I'ieters verhaal begreep waar aan hij de ham feitelijk te danken had, grinnikte hij: ,,Hi-hi, dat lijkt het verhaaltje van den haas en den egel well" Maar Pieter kreeg geen stukje van de ham en moest toe zien, hoe zijn broer er dikke plak ken van op zijn boterhammen legde! Uitslag 44 Aan de oneven nummers had Schoon dijke wit. Voetballen Zeeuwsche Voetbalbond. Uitslagen van Zo ïd.ig 21 Ja.ruiri. lste klasse B. Terneuzen III—Breskens 11 5 -1 OostburgBiervliet 2 3 Hoofdplaat—Sasput, afgelast. 2e klasse D. N. G. D.—Oostburg II 2 0 Breskens 111 Biervliet, uitgesteld. Sasput IIHoofdplaat II, afgekeurd. Stand le klasse B. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Tern. Ill 10 8 1 1 37-32 17 Hoofdpl. 11 8 1 2 42-13 17 Breskens II10 5 2 3 26-23 12 Oostburg 8 4 0 4 26-17 8 Biervliet 11 3 2 6 25-33 8 Sasput 9 1 2 6 19 34 4 F. C. Sluis 9 0 2 7 20-45 2 2e klasse D. Zeeduivels 9 9 0 0 52-6 18 Biervliet II 8 4 1 3 27-21 9 Breskens III8 4 0 4 17-16 8 Hoofdpl. II 8 4 0 4 19-20 8 Ijzend. II 10 4 0 6 17-33 8 *Sasput II 9 3 1 5 16-26 3' N. G. D. 2 2 0 0 4-1 4 Oostburg 11 7 0 0 7 9-32 0 Sasput II 2 winstpunten it minde ring wegens niet opkomen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 28 Januari. K. N. V. B. 3e klasse A. De Zeeuwen—Breskens. IJzendijkeZeelandia II. Terneuzen IIOranje. Z. V. B. le klasse B. F. G. SluisBiervliet. OostburgTerneuzen III. 2e klasse D. ZeeduivelsN. G. D. Hoofdplaat II Biervliet II. Sasput II—Breskens III. Gerechtshof te 's-Gravenhage. De rechtbank te Middelburg had den 34-jarigen directeur eencr Tramweg maatschappij, A. C. O. E. R. de Th. vrijgesproken van de hem ten laste geiegde verduistering van gelden ten nadeele van een Haagsche dame. Het Hof verwees deze zaak terug naar den rechter-commissaris te Mid delburg. ten einde op verschillende punten een nader onderzoek te doen instellen. Faillissementen. De navolgende faillissementen zijn geëindigd wegens de verbindend ge worden eenige uitdeelingslijst. C. A. Huijgh, koopman, wonende te Schoondijke, Curator Mr. W. K. H. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuldeischers. M. Vroegop, handelaar te Terneu zen, Curator Mr W. K. K. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, eveneens zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuldeischers. In het faillissement van A I. Risseeuw Joh.zn., firma Sanderse en Go., bankiers te Oostburg, Curatoren Mr J. Erasmus, advocaat en procureur, wonende te Oostburg en T Zandstra,

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2