Breskensche Courant Het biltere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Politieke scholing van studeerenden. o FEUILLETON verzoc^ en ^enee5^ "'•Sh? PU ROL Algemeen overzicht. o 43ste Jaargang Zaterdag 27 Januari 1934 Nummer 3903 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25 batten Breskcns 1,40. Buitenland 6,50 per jaar- Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadücrtcntiën bij regelabonnement groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de O/l/l Su^n levens- 1 dood wj mm gld bij ver- r f\ bij ver~ A *0' üer' O C VCT" üer^ies obonni'j tegen ongelukkenen Jl JIJ lange ongeschikt- II JIJ door lies van een j(J bes van een Zl Ilies van een J J lies van een lij van eiken mei voor de volgende bedragen: beid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatumte 's-Gravenhage. De onrust, welke ons politieke le ven in den laatsten tijd kenmerkt, heeft iets on-Hollandsch over zich. Ten onzent was men gewoon, dat slechts volwassenen, menschen die zich een maatschappelijke positie hadden gevestigd, zich daadwerkelijk met het politieke leven inlieten. Men mocht zich al op jongen leeftijd bij een politieke partij aansluiten, voor- loopig vergenoegde men zich er mee om te trachten eigen maatschappe lijke inzichten te verdiepen en het klappen van de politieke zweep te leeren verstaan. Wanneer 'jongeman nen van om en bij de twintig jaren al eens aan een politieke demon stratie deelnamen, dan was dat voor de tegenpartij aanleiding om te sma len op het karakter der gehouden betooging, welke door „kinderen" kracht moest worden bijgezet I Duys heeft indertijd geweldig opzien ge baard door als broekje van 32 jaar het statige Haagsche Binnenhof te durven betreden. Hij vestigde er zijn onsterfelijke Benjamin-reputatie meel Wie zich weleer in ons land in de politieke arena wierp, had een langdurige scholing doorgemaakt. Hij kende het politieke verleden wat er in gewaardeerd moest wor den en wat in de toekomst moest worden vermeden. Hij kende ook de mogelijkheden van het politieke heden. Ons politieke leven was betrek kelijk rustig in tegenstelling met het buitenland omdat studenten en andere jongelieden, die zich maat schappelijk nog vormen moesten, voor de politiek slechts belangstel ling koesterden, maar niet poogden om dezelve daadwerkelijk te beïn vloeden. Tot wat dat laatste leidt, zien we herhaaldelijk in het buitenland, meer in het bijzonder in de latijnsche lan- Jen. Studeerenden plegen er hef- nge en bruischende politici te zijn. En omdat de ideeën van zulke jon ge menschen zich onmogelijk reeds „gezet" kunnen hebben, hun utopia door de harde eischen van de prac- tijk nog niet tot reëele en vervulbare wenschen zijn omgewerkt, pleegt hun politieke activiteit zich in zeer wis- door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Dapper meisje," zei Billy in zich zelf, toen ze zich afwendde om een kleinigheid te verschikken aan een mantel, die Lady Bridget juist aan paste. Toen ze eindelijk gereed was met haaü...inko°Pen' namen zij en Billy vroolijk afscheid van de mannequin. „Dank voor je uitstekende hulp, kindje," zei Lady Bridget, haar op den schouder kioppend. ,,Ik weet niet wat ik zonder je had moeten beginnen, ik denk, dat ik niets als dingen, die ik niet wou hebben, zou hebben gekocht". Toen zeilde ze de kamer uit tot de deur uitgeleide gedaan door een stralende en dankbare madame Cle mentine en liet meisje zuchtte eens, bijna alsof er een paar vrienden ver trokken waren. 0 selvallige richting te uiten. Wat lie den wordt aangehangen, wordt mor gen verguisd. Wien ze den eenen dag verheffen, vertrappen ze den anderen dag. Heel wat ministers crisissen en staatkundige hervormin gen zijn afgedwongen door opge wonden jongelui, die zich heele staat kundige pieten meenden, maar in werkelijkheid aan politieleen kolder leden. Enthousiasme en begeestering van de jeugd werkt aanstekelijk. Vooral eenvoudige en ongeschoolde arbei ders geraken gemakkelijk onder den indruk van een dergelijke begeeste ring en waar die zich bovendien voordoet bij jongelui, die zij als hun intellectueeie meerderen moeten er kennen, plegen zekere groepen ar beiders gaarne de nu en dan inge zette studentenacties te ondersteu nen. Zie maar eens naar Spanje en de Zuid-Amerikaansche republie ken; let ook maar op de geschiedenis van Frankrijk, Oostenrijk en van de Balkanstaten. Met communisme en lascisme zijn deze, slechte politieke manieren thans ook naar ons land overgewaaid en we beginnen de wrange vruchten er van te plukken. Vanuit de kam pen van beide extremistische richtin gen wordt de jeugd gelokt, niet om ze politiek op te voeden, maar om ze in het actieve politieke leven te betrekken. De jeugd „voelt" zich door "de plaats, welke men haar al dus in het openbare leven inruimt. Wat weet ze van het politieke ver leden van ons land, van den strijd voor de politieke ontvoogding van de massa, van de moeiten, aange wend om onze volksvrijheden vast te leggen, van de opofferingen, wel ke zijn gedaan over en weer om een goede volksharmonie te ver zekeren? Wat weet ze van 3e man nen en de partijen, wier namen ver bonden zijn aan de Nederlandsche democratie? Wat weet ze van onder vonden teleurstellingen, van de harde practische ondervindingen, van de resultaten van moeizame samenwer king? Niets I Ze weet alleen ze ziet en on dervindt dat er nog maat schappelijke ongerechtigheden zijn, dat het economisch leven een in zinking doormaakt en de tegenwoor dige jeugd daardoor moeilijk aan II. Voorspelling. Madame Clémentine spon bijna van tevredenheid toen ze, na het vertrek van de Rivingtons, het to taal bedrag uitrekende van Lady Bridgets bestelling, doch voor het Engeische mannequintje scheen de winkel opeens onuitsprekelijk saai en drukkend te zijn geworden. Het was, alsof de zon achter een wolk ver dwenen was. De rest van den dag verliep als gewoonlijk, ze vertoonde de eene ja pon na de andere, aan den gewo nen, vervelenden troep klanten, die haar klaarblijkelijk ais niets meer dan een levende pop beschouwden en, dacht ze, geweldig verbaasd zou den zijn geweest en waarschijnlijk zelfs beleedigd, als ze plotseling ui ting had gegeven aan een volkomen menschelijk verlangen om een van die mooie japonnen, die zij wilden koopen, zelf te dragen. De herinnering aan het bezoek van Lady Bridget bleef haar bij en ze kreeg het prettige, warme gevoel dat een onverwachte ontmoeting met aardige menschen gewoonlijk nalaat. Dat gevoel vergezelde haar zelfs 's avonds toen ze terugkeerde naar haar hooge appartementen, twee ka mertjes in de hanebalken, die ze in de Rue Grise gehuurd had, een smalle, sombere straat waarvan het een levenspositie komt. En daarom vertrapt ze alles roekeloos, wat in een jong en roemvol verleden zoo energiek werd opgebouwd, zónder de intrensieke waarde ervan te ken nen. Voor zulke politiek is geen scholing noodig en daarom is ze zoo aantrekkelijk voor het verwaten deel der jeugd, dat met leege kop pen toch gaarne politieke parade wil houden. Het ware te wenschen, dat onze studeerende jeugd meer gelegenheid kreeg om van onze politieke ge schiedenis kennis te nemen. Juist het gemis aan die kennis maakt, dat ze zoo gemakkelijk onder den invloed komt van richtingen, die het hoogst van den toren blazen. Die richtingen krijgen daardoor de be schikking over de pas-afgestudeer den, menschen mettitels. Titels suggereeren de massa. De knapste ingenieur en de geleerdste professor zijn dikwijls maar kinderen in de politiek, maar de massa onder scheidt dat niet. En daarom zou het zoo goed we zen, als er ernstiger werk werd ge maakt van de politieke opvoeding der studeerende jeugd, die van den politieken katheder naar de school banken behoort te worden terugge leid. Kloven0 De VAR A-straf heeft aanleiding gegeven tot velerlei beschouwingen. Over het algemeen heeft de bestraf fing voor het onderhavige geval wei nig begrip gevonden. Socialist of geen socialist, ieder Nederlander met een beetje rechtsgevoel is veront waardigd geweest over cle rechte- loozc behandeling van Van der Lub- be. En ze konden het waardeeren, dat de VARA na de mededeeling over het uitgevoerde vonnis, zoowel zichzelf als de luisteraars even op adem heeft willen laten komen van de gewekte verbijstering. Alleen de sombere uiterlijk uitstekend overeen kwam met haar naam. En nadat ze had opgeruimd en haar bordje en kopje had omgewasschen en met leege handen en leeg hoofd stil was gaan zitten, begon dat opwekkende, warme gevoel te verminderen en maakte plaats voor een bijna onver mijdelijke reactie. Als de omstandigheden anders wa ren, als dat geldgebrek er niet was, dat haar noodzaakte, om haar brood als mannequin te verdienen in Mai- son Clémentine, zou ze zulke men schen tils Lady Bridget en haar zoon tot vrienden kunnen hebben. Ze was voor heel wat anders ge boren dan voor deze armoedige straat in Parijs en ze keek met hun kerend verlangen terug naar de da gen waarin ze menschen als de Ri vingtons tot haar kennissen rekende. Ze jvaren haar eigen soort, evenals haar mede-mannequins en gadame Clémentine dat zeer zeker niet wa ren. Het gebeurde niet vaak, dat ze zichzelf toestond om terug te zien op of te verwijlen in het verleden. Gewoonlijk slaagde ze er in haar gedachten standvastig gericht te houden op het heden en hield ze zich bezig met het vervullen van haar dagelijksche plichten, zooals die zich voordeden. Maar vandaag waren die Engeische klanten van Madame achteraf gegeven verklaring, dat het zwijgen voor de microfoon een „eer betoon" is geweest aan den dooden Van der Lu'bbe, heeft velen niet kunnen voldoen. Uit een gevoel van sportiviteit hebben AVRO en NCRV te kennen gegeven, dat ze bij voorkeur niet in aanmerking wenschten te komen om den straftijd van de VARA te. bezetten. De minister moet door die mededeeling ongetwijfeld even in moeilijkheid zijn geweest, maar hij heeft zich daaruit gered door te be palen, dat de uitgesproken straf ge handhaafd blijft, maar de beschik baar gekomen zendtijd niet zal wor den verdeeld. Op Zaterdag a.s. zal de zender van Hilversum derhalve niet worden gebruikt. Op 22 Februari a.s. zal de kasteel heer vgn Nijenrode, Onnes, zich voor de rechtbank moeten verantwoorden ter zake de gefingeerde inbraak, waarbij een deel zijner kunstschatten zouden zijn ontvreemd, alles met het oogmerk, naar de dagvaarding aangeeft, om de verzekeringsmaat schappijen op te lichten. Vóór hem zullen zijn medeplichtigen moeten terechtstaan. Deze geruchtmakende zaak zal door talrijken in haar ver der verloop worden gevolgd. In het bekende Utrechtsche ont groeningsschandaal, dat in het na jaar zooveel beroering wekte, heeft de Officier van Justitie deze week vrijspraak gevraagd voor alle ver dachten. De heeren achter de groe ne tafel, die zich blijkbaar hun eigen studententijd nog goed herinneren, vonden het geval niet zoo erg, naar het schijnt. Het eenige, wat hun ver wonderde, was, dat de „heeren" de gebroken ladder nog niet hadden vergoed aan den eigenaar. Daar moesten ze nu toch werkelijk eens aan denken, meende de president. Amsterdam houdt zich bezig met een min of meer opzienbarende brandstichtingsaffaire. Een stel com- plotteurs schijnt er geruimen tijd op uit te zijn geweest om hier en daar brand te stichten, waar dat „gele gen" kwam, met de voorop gezette bedoeling om een kleinigheid te ver dienen aan de expertise, d.i. de schat ting van de opgenomen schade. Voor lutteie guldens voordeel der com- plotteurs werden duizenden guldens schade berokkend aan willekeurige verzekeringsmaatschappijen. Een der Clémentine met hun luchtige, vrien delijke houding en wat ze voor zich zelf beschreef als hun „hartelijk heid," er in geslaagd om, ondanks haarzelf, de stoicijnsche vesting waarin ze zich verschanste te for- ceeren. Ze voelde plotseling een hef tige opstandigheid tegen haar lot. Ze haatte alles. Den dagelijkschen tocht naar Maison Clémentine, te voet als het mooi weer was, vech tend voor een zitplaats in een om nibus als het regende, de dwang van bepaalde werkuren, de zenuw- sloopende noodzakelijkheid van al tijd te moeten glimlachen en altijd vriendelijk te zijn, altijd eerbiedig en beleefd, het deed er niet toe hoe moe je was, hoezeer je verlangde om te gaan zitten en uit te rusten, inplaats van door de toonzaal te glijden en het eene prachtige toilet na het andere te vertoonen aan rijke vrouwen, die meer tijd en geld had den, dan ze gebruiken konden. Ze walgde van alles. Ondanks zichzelf baanden een paar langzame, bran dende druppels zich een weg door haar oogleden en gleden langs haar wangen. Met minachting voor zich zelf veegde ze met haar zakdoek heftig haar oogen af en noemde zich een „misselijke lafaard". Ze was juist klaar met dien laat sten hardnekkigen traan toen er luid aan de deur van haar appartement verdachten heeft nog voor een span nende afwisseling gezorgd door voor eenige dagen de beenen te nemen uit het politiebureau, waar hij werd vastgehouden. Later heeft hij zich op een ander bureau weer gemeld. Zaandam moet weer bezuinigen en het college van B. en W. ziet blijk baar zoomin als een ander gemeen tebestuur kans om dat te doen, zon der de loonen aan te tasten. Door nieuw voorgestelde loonsverlagingen zal 107.000 gld. worden bespaard. Het aantal verlofdagen zal met 6 worden verminderd. Van de Spoorweg-ontvangsten zijn nu alle cijfers over 1933 bekend. Het blijkt, dat die in totaal belie pen 121 mlllioen, tegen 139.5 mil- tioen in '32. Gelijk ook in andere takken van nijverheid zijn de laatste maanden des jaars in verhouding niet de slechtste geweest de kleine economische opleving, zoo schuchter geconstateerd, begint on miskenbaar te worden. Alles moest nu eens willen mee werken om die tendenz te verstevi gen, ook het weer. Maar dat laat ste, hoe mooi ook in de afgeloopen week, bevordert de industrieele en andere nijverheid nog maar weinig. De vorst heeft haar intrede opnieuw gedaan en heel wat werkloosheid geforceerd. Moge het spoedig lente zijn De publieke meening in Frank rijk blijft zich hevig verontrust too- nen door de financieele schandalen, welke den laatsten tijd in 't licht zijn gesteld. Van de week is een bank directeur Alexandre gearresteerd, die voor 100 millioen later werd be richt, dat het 200 millioen moet zijn heeft verduisterd van gelden, die tal van hooge ambtenaren hem had den toevertrouwd. Deze meneer Alexandre moet zelfs de „leermees ter" zijn geweest van Sfavinsky I Een andere bankdirecteur werd naar de prison overgebracht, omdat hij 7 mil lioen had verduisterd, maar zulke sommetjes tellen op het oogenblik eigenlijk niet meer. Het publiek is vooral zoo veront waardigd, omdat steeds opnieuw blijkt, hoe allerlei politici, Kameraf gevaardigden en hooge functionaris sen in louche financieele onderne mingen zijn betrokken. Vooral is men gebeten op de talrijke advoca ten, die tevens Kamerlid zijn. Als werd geklopt. Ze gaf haar schouders een vastberaden rukje, stopte haastig een vrij vochtig zakdoekje weg en maakte zich gereed het kloppen te beantwoorden. Toen ze de deur open deed kwam een golf koude, mis- stige lucht naar binnen uit de slecht verlichte schemering van het por taal en tegelijkertijd het geluid van een vroolijke stem, die haar in het Fransch begroette. „Te voilh, ma petite Herrickl A la bonne heure. Ik was benieuwd of ik je van avond thuis zou vinden". „Natuurlijk ben ik thuis," ant woordde ze in dezelfde taal en voeg de er met een glimlach bij: „Mijn maatschappelijke verplichtingen en afspraken zijn nu niet bepaald over weldigend veel, zie je". „Tant mieux". De nieuw aange komene, een lachende, jonge man met donkere oogen, nam den baret, die hij droeg af, boog zijn hoofd en kuste haar hartelijk op beide wangen. „Et comment ga va, ché- rie?" ging hij voort, toen ze hem de kamer introk en de deur sloot. Ze glimlachte weinig vroolijk. „Een beetje erger dan gewoon lijk, denk ik," zei ze. „Ik voel me ongeveer net zoo opgewekt als No- vembermist. Maar nu jij er bent. ben ik niet van plan te gaan mop peren. Ik zal liever wat koffie voor je zetten".

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1