KEEKj^SCHOOL Sport, Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopensohaar Burgerlijke Stand. SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS Zot dag- en Zondagavond 27 en 28 Januari, zie de advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. 0 Donderdag om 7,30 uur en Zondag 28 Jan. nam. 2,30: Laatste opvoeringen van „Frederika", Zangspel van Franz Lehar. Zondagavond te 7,30 uur: Marguerithe Gauthler, Vermaard tooneelspel van A. Dumas fils. GROEDE. Ned. Herv. Kerk. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, Ds G. J. Derksen te Oudelande. justitie reeds eenigen tijd bekend geweest te zijn. Zij betreft den di recteur van de Ambtenarenbank, George Alexandre, tegen wien nu een bevel tot voorgeleiding is uitge vaardigd. Alexandre is sedert Maandag uit zijn woning verdwenen. Jaren gele den dreef hij in de provincie een kleinen winkel. Toen kwam hij op' de gedachte te Parijs een bank te stichten, waar ambtenaren en men- schen met vaste inkomens tegen ge ringe rente geld te leen zouden kun nen krijgen. Het oprichtingskapitaal bestond uit inschrijvingen van ambte naren, die hem een deel van hun inkomen ter beschikking stelden. Op deze wijze moet hij niet minder dan 50 millioen francs bijeen gekregen hebben, waarvoor hij op zijn naam gestelde obligaties uitgaf. Met dit geld interesseerde hij zich bij een aantal ondernemingen, die intusschen bankroet gemaakt hebben. Men be weert dat het bedrag waarvoor de kleine spaarders door Alexandre be nadeeld zijn, 200 millioen bedraagt. Zooals bekend trad ook Stawisky nu en dan onder den naam Alexandre op. Dit leidde er volgens het tele gram van Reuter toe, dat de ambte naren die bij de zaak van den wer- kelijken Alexandre betrokken waren, ook in de zaak van Stawisky ge noemd werden. Voetballen Uitslagen van Zondag 21 Januari. K. N. V. B. 3e klasse A. Breskens—Vlissingen 11 3—1 OranjeHulst 2—4 Zeelandia IIDe Zeeuwen 0 - 3 Stand 3e klasse A. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Breskens 10 7 1 2 34-10 15 Zeeuwen 8 5 2 1 21-8 12 Vliss. II 10 5 2 3 18-15 12 Oranje l'O 4 4 2 23-22 12 Hulst 10 5 0 5 18-15 10 Neuzen II 9 4 1 4 28-21 9 IJzendijke 11 2 2 7 14-34 6 Zeelan dia II 10 1 0 9 7-40 2 BRESKENS. Breskens Vlissingen. De belangrijke voetbalwedstrijd Breskens Vlissingen II is in een overwinning voor Breskens geëin digd. Vlissingen trapt af en speelt eerst 'met 'de zwakke wind in de rug. Goed samenspelend, weten de gasten het eerst voor het doel te komen, maar als onze verdediging wegwerkt gaat linksbuiten Heijboer er tus- schenuit. Met een scherp laag schot heeft hij geen succes, want de kee per stopt prachtig. Kort hierna ont staat na een H.O.V.-aanval een wor steling in de doelmond, waaruil het eerste doelpunt gemaakt wordt (1o). Door dit succes aangemoe digd zien we van H.O.V. nog en kele aanvallen, waaruit ook nog eenige corners gemaakt worden, maar gedoelpunt wordt er niet meer. De laatste 10 min. voor de rust is Vlissingen in de meerderheid, plotseling breekt de middenvoor door, maar z'n hard schot wordt door Keijmel meesterlijk gestopt. Na de rust schijnt Breskens eerst goed los te komen. Vlissingen wordt a.h.w. ingesloten: Verduijn geeft een hooge voorzet en Heijboer, die nu linksbinnen staat, schiet ineens prachtig hoog in 't net, 20. En kele minuten later na goed werk van de vleugel De Roo-Heijboer, krijgt Erasmus een lastige kans. On danks de moeilijke positie waarin hij moet schieten, maakt hij toch het 3de doelpunt. Vlissingen geeft de moed niet op en bij een van de snelle aanvallen van de rood-witte voorhoede wordt een bal door onze verdediging ver keerd beoordeeld en het is 3—1. De Kruijter moet uitvallen en wordt vervangen door Buijze, terwijl in valler Jacobs linkshalf gaat spelen. Het is hem aan te zien dat hij in lang niet meer gespeeld heeft. De middenlinie is dan ook verzwakt en Vlissingen krijgt gelegenheid het spel te verplaatsen. Maar voor de H.O.V.-goal staat Riteco, die met alle ballen raad weet. Boekhout en Keijmel zorgen voor de rest en door een 31 zege blijft Breskens weer op de bovenste plaats van de rang lijst. Of zij zich tot het einde zul len handhaven is een open vraag, daar nog 4 zeer zware wedstrijden, n.l. 2 tegen de Zeeuwen en 2 tegen Terneuzen op het programma staan. Het 2de elftal verloor Zondag met 51 van Terneuzen III waardoor onze reserve's het zeer kleine kansje, dat zij nog op het kampioenschap hadden, verloren. AARDENBURG. Voetbal. Zondagmiddag heeft Aardenburg met 51 gewonnen van den leider der competitiewedstrijden van den Vlaamschen voetbalbond, namelijk D.O.S.K.O. te Brugge, waardoor zij haar plaats in de wedstrijden heeft verbeterd, niettegenstaande zij de vo rige week met 20 van Oostende verloor. Er was zeer veel belangstelling. Permanente Datnwedstrijd. Inzendingen aan D. Luteijn, Oostburg. (Zuidz. straat). No. 7 van de 2e serie. Zw.: 7, 8, 9, 10, 13, 19, 24, 29, 40, Wit: 21, 28, 31, 35, 37, 38, 41, 42, 43, 44. No. 8. Zwart: 4, 7, 12, 14, 15, 17. 18, 19, 20 ,22, 23, 24, 25. Wit: 26, 27, 29, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 44, 47, 50. Oplossing 3 van A. Polman. 33-29, 29 x 38, 50 x 39, (20-25), 39-34, (24-29 gedw.J, 34 x 14, 35-30, 14-10 enz. No. 4 van J. Metz 31-26, 43 39, 21-17, 22-17, 44-39, 49 x 29, 35 x 11, 26-21, 36-31, 47-41. Goed opgelost: 1. K. en W. V. te R„ I d. B. te N„ P. R. te Sch. en A. K te Z. Probleem G. Zwart: 9, 12, 13. 15,34, 40, dam op 1. Wit: 20, 22, 23, 26 27,28,31,38,49 In no. 6 kan zwart de eerste 2 zet ten naar verkiezing slaan, maar wordt toch gedwongen de beste te nemen. Mij dunkt nu voldoende toegelicht te hebben. TIJDSCHRIFTEN De Tooneelspiegel. Het jongste nummer van „De Too neelspiegel" bevat o. m. een artikel over de Gijsbrechttraditie van J. C Fraenkel. Dezelfde polemiseert met Cor van der Lugt Melsert over de vraag of de Italiaansche Opera op den goeden weg is. Mr B: P. Gomperts heeft de redacrie zijn meening ken baar gemaakt over de kwestie of de pers een theater mag boycotten. Lily Crommelin laat Louis de Vries vertellen van zijn inzichten in de hedendaagsche tooneelmisère. Mr. H. M Merkelbach, oud-directeur van den Amsterdamschen Stadsschouw burg, vertelt over zijn speurtochten in Parijs, waarbij hij o. a. het beroemde „Bal Tabarin" bezocht. In een in teressante bijdrage beschrijft hij de Franch Cancan, het oude ballet, dat onder leiding van Pierre Sandrini weer heileefde. Mevrouw Ranucci-Beck- man laat de tooneelstukken van den Iaatsten tijd de revue passecren. Henri A. van Eysden Jr. en J. W. Meindersma geven den amateur-tooneelspelers weer stof om over na te denken en leering uit te trekken. Politierechter te Middelburg. Zitting van Maandag 22 Januari. Veroordeeld wegens verduistering: C. A. H., 44 j., herbergier te Schoondijke, thans verblijvende te Mal- deghem (B.), 3 maanden gev. straf. Kantongerecht Oostburg. Hooger beroep. Door W. F. v. C., 22 jaar, arbeider te Retrancliement is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, waar bij hij wegens wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrij heid belemmeren is veroordeeld tot f 25 s 10 d. OOSTBURG. Afd. V.P.Z. De afdeeling Oostburg van de V.P.Z. hield Zaterdagmiddag haar jaarvergadering, die flink bezocht was ,(108 leden met enkele huis- genooten). Het aantal leden, dat door de abnormale tijdsomstandigheden beduidend gedaald was, begint weer te stijgen. De voorzitter, de heer D. H. van Zuijen wijdde na zijn welkomstwoord eenige woorden aan de nagedachte nis van den heer J. P. de Smit, die weliswaar een eenvoudig man was, maar tegelijk iemand van ka rakter, die steeds voor de V.P.Z. op de bres stond. Vervolgens gaf hij het woord aan den pluimvee- consulent, de heer Van Asperen Ver- venne, die een inleiding hield over de door de regeering voorgeschreven teeltregeling van de Pluimveehoude rij, waarbij bleek dat uit W. Z. Vlaanderen nog slechts één aan vrage was binnengekomen, om als ,,fokker" te worden erkend. Bij de gelegenheid, die gegeven werd tot het stellen van vragen kwam reeds onmiddellijk het be zwaar, dat dan uit België een onge hoord getal van zoogenaamd door kloeken uitgebroede eieren zullen worden ingevoerd, hetgeen voor on ze inlandsch Fokkers gewoon fnui kend zou zijn. Inleider acht dit gevaar niet zoo groot, daar vervoer toch in geban- derolleerde doozen moet geschieden en, al moge dat in 't begin wel eens voorkomen, dat zal al spoedig gaan, zooals het met de tarwe ge gaan is. Spoedig zullen er in de kaars vliegen. De rekening over 1933 wijst een batig slot van ruim f 2000.- aan. In de begrooting 1934 wordt de post f 225.- voor controle op de fok- stations vrij hoog gevonden; een na der onderzoek zal worden ingesteld. Een post van f 100.-, die tot heden voor vermeerderingsbedrijven was bestemd, zal op voorstel van het bestuur thans gebruikt worden als steun voor de konijnen-tentoonstel lingen in dit district. Op voorstel van den heer E. de Milliano zal op het eind van het jaar een tentoonstelling van pluimvee worden gehouden. De heer D. H. van Zuijen werd bij acclamatie als bestuurslid her kozen, terwijl in de vacature de Smit werd voorziendoor de verkiezing van den heer R. Risseeuw te Oost burg. Benoeming. Tot bestuurslid en voorzitter van de muziekvereeniging „Harmonie" alhier werd gekozen de heer P. de Hullu Hz. alhier. Bond van Muziekvereenigingen. De Bond van Muziekvereenigingen hield Zondag in de zaal van den heer Ph. de Vuijst zijn voorjaars vergadering. In de plaats van den heer A. Calon, die als secretaris had gedankt, werd benoemd de heer J. Ph. Cijsouw, terwijl in diens plaats als penningmeester werd aangewezen de heer J. Versprille te Oostburg. De rekening over 1933 gaf een tekort van f 5.30 aan, hoofdzakelijk door G. Th. Rotman. 13. Als doel werd een heuveltje gekozen, dat heel in de verte in het weiland lag. Gerrit telde: één, twee, driel en daar gingen ze, loop je niet zoo heb je niet. Maar Pieter bleef al gauw een heel eind achter en viel tenslotte doodop in het gras neer, terwijl Gerrit zonder om te zien doorholde. ten gevolge van de hooge kosten van muziek ten behoeve van het so listenconcours. Daar men algemeen van gevoelen was, dat het houden van het jaar- lijksch concours ten zeerste ge- -wenscht is, werd het dagelijksch be stuur volmacht gegeven, in dezen alles te doen wat mogelijk is, om voor dit jaar weer een concours te organiseeren. Tevens zal onder de leden der aangesloten corpsen een inschrijving worden gehouden voor het verhuren eener concourstent met bijbehooren. BIERVLIET. Een tentoonstelling- Binnenkort zal in de school een tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, die door de werkloozen vervaardigd zijn, terwijl tevens een verloting is georganiseerd om de kosten te dekken. Muziekconcert. Zaterdagavond gaf de muziekver eeniging „Harmonie" een welge slaagd concert, waarbij het gezel schap Aug. de Laat zijn medewer king verleende. Dit geschiedde op zoo'n uitnemende wijze, dat het ein de van den avond voor de volle zaal toehoorders veel te vroeg kwam. GROEDE. Jaarvergadering. Maandagavond hield de muziek vereeniging „E.M.M." haar jaarver gadering in de zaal van dhr. P. Lagendijk. Aan den heer Iz. Brak man, die 50 jaar als werkend lid de vereeniging heeft gesteund, werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend en hem tevens het eerelid maatschap aangeboden. De rekening wees aan: ontvang sten f 478.97, uitgaven f 436,63, zoo dat met een batig slot van f 40.34 het nieuwe jaar kan worden begon nen. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 387.34. De aftredende bestuursleden P. Mazure, voorzitter, en A. J. Risseeuw. secretaris-penningmeester, werden bij acclamatie herkozen. Ten slotte werd de voorjaarsuit voering vastgesteld op 17 Februari a.s. SLUIS. Louis Noiret. De bekende radio-conferencier Louis Noiret uit Amsterdam trad Vrijdag j.l. voor het Departement SluisAardenburg van 'tnut van Algemeen op in „De Korenbeurs" alhier, waarbij hij met zeer veel sue ces zijn liedjes vol humor en sa tire voordroeg. Drie en half uur -wist hij de aanwezigen te boeien, zonder het contact ook maar één oogenblik te verliezen. Het was dan ook een pracht-avond, zoodat iedere nutsafdeeling de heer Noiret ten zeerste kan aanbevolen worden. IJZENDIJKE. Varkensass. Mij. In de jaarvergadering der Var kensass. Mij. „Steunt elkander" bleek de rekening te sluiten met een tekort van f 103.13, ter welker dekking" de contributie op 2 pCt. wordt bepaald. De uitkeering wordt bepaald op 35 cent. Als bestuursleden werden herko zen de heeren M. Willemsen en Ed. Marteijn, waarna eerstgenoemde het feit memoreert dat de heer Therie, een der oprichters der vereeniging, 14. Eindelijk kwam Gerrit, puffend en blazend, en badend in zijn zweet, op het heuveltje aan. Stom-verbaasd, met wijd opengespalkte oogen, bleef hij staan Want het was toevallig precies het heuveltje, waar Jodocus tegenaan zat en Gerrit dacht niet anders, of het was Pieter! thans reeds 35 jaar het secretariaat tot aller genoegen heeft vervuld. Hanze-afdeeling. Voor een 40-tal R.K. middenstan ders hield de heer J. v. d. Boom namens de Hanze-afdeeling in de zaal van den heer Cl. du Puy een openbare vergadering. Spr. veroor deelde daarbij het zich vereenigen in een neutrale vereeniging, zooals de plaatselijke winkeliersvereeniging. Daarover ontspon zich een vinnig debat, waarbij er o.m. op gewezen wordt, dat niettegenstaande de groo- te organisaties steeds meer wetjes worden gemaakt, die den midden stand dupeeren en bemoeilijken, en dat de groote organisaties den mid denstand hoe langer hoe meer stuk maken. Bij de omvraag gaf zich niemand der aanwezigen als lid der Hanze op. Een zuigelingencursus- Het bestuur van het Groene Kruis heeft besloten te Biervliet en te IJzendijke een zuigelingencursus te organiseeren. HOOFDPLAAT. Loos alarm. Wij lezen in de IJz. Crt.: Vrijdagavond werd alhier de brand klok geluid. Ieder spoedde zich naar buiten en steeds maar bleef het klokje luiden. Het brandweerkorps was spoedig geheel compleet, maar nadere be richten, waar het vuur woedde, ble ven uit. Tenslotte nam de gemeentepolitie het koene besluit om eens een on derzoek in te stellen en poolshoogte te nemen bij den klokkeluider. Hij stapte met getrokken sabel het stadhuis binnen, waarna het lui den ophield en alles weer in dood- sche stilte verkeerde. Geen klokke luider was evenwel te bespeuren. Het geheele geval wekte, na de angstige spanning waarin men ver keerd had, niet weinig de hilariteit op van de talrijke menschen, die op hét gelui naar buiten waren ge stormd. Het schijnt dat de een of ander kans gezien heeft in het stadhuis te komen en in een overmoedige bui aan de klok heeft staan trekken. Mogelijk is ook, dat de een of andere vader in stilte de broek van een zijner kornuiten eens goed heeft verwarmd. ZUIDZANDE. Loop der bevolking- Op 31 Dec. 1932 bestond de be volking uit 930 personen, 471 man nen en 459 vrouwen. Zij vermeerder de door geboorte met 10 m. en 7 vr., door vestiging met 30 m. en 21 vr. personen. Zij verminderde door overlijden met 4 m. en 3 vr. en door vertrek met 23 m. en 16 vr. personen, zoodat op 31 Dec. j.l. de bevolking bedroeg 952 per sonen, n.l. 484 mannen en 468 vrouwen. BIERVLIET. BURGERLIJKE STAND over de maand December 1933. GEBOREN: 14, Celina Maria, d. van C. Wijf fels en M. R. Ducheine; 16, Willy,

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2