Breskensche Courant 25 10 200 Het biltere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. r vei Naar beteren tijd. FEUILLETON Binnenland Buitenland "3ste Jaargang Woensdag 24 Januari 1934 Nummer 3902 idrr verl ABONNEMENT: EN -r kwartaal l.25; jENiitoi Breskens f 1,40. 'ailcnland 6,50 per neti jaar. Zondagsblad per kwar- 'al f 0,65; en buiten f 1reskens 0,725Bui del nland f 3,50 per jaar. iske Verschijnt: iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadocrtcntiên bij regelabonncment groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. ATIS verzekering voor de nn€s tegen ongelukkenen voor de volgende bedragen ek- gob- '3 ?iIN M *E1\l wéér? Zoo zal menig lezer vraai den kop boven dit artikel zich ragen. Wil men het ons wederom g maken, dat de crisis zoo goed bezworen is en dat we een betere komst tegemoet gaan? Het is ons ED zoo dikwijls voorspeld gewor- nI En tóch krijgen we dezen keer lijk. We bedoelen n.l. allereerst - betoogeil, dat we een beteren voor wat de natuur betreft, te- moet gaan. Heusch, straks zal het ite zijn en dan komt de zomer. it gelooft u onvoorwaardelijk van .s, niettegenstaandeop het mo- ,mt de winterstormen nog gieren, leuw en hagel ons koud-natte hui- ringen bezorgen. Ondanks het win- ^^t-sche van het heden gelooven we n een spoedig komenden beteren 'd. Omdat we het zien. 's Morgens het vroeger licht, 's avonds valt ®i duisternis later. Het scheelt el- ur :n dag maar een paar minuten, n aar die vormen toch duidelijke tee llenen van een beterend verloop. De omen staan nog kaal en .houte- r, maar wie door bosch of park mdelt, ziet, hoe de struiken reeds nig nieuw leven vertoonen. De bot i worden dikker en krijgen groe ide punten. Het zijn maar kleine wijzingen, maar ze geven ons een ichtige zekerheid. Door die kleine kenen wéten we het, dat het straks er zomer zal zijn. 0- Zal er eindelijk ook niet een beter onomisch leven komen dagen? Men méént eenige teekenen te ïn. De scheepvaart herstelt zich ts, de werkloosheid mindert een ïinigje, bekwame mannen doen lopvolle uitspraken, de chaos in :t muntwezen ontwikkelt zich lang- am tot een nieuwe orde. Laten e toch gelooven in de teekenen. et suggestie alleen is niets te be iken, maar wanneer suggestie op inigerlei reëelen grond steunt, dan m ze tot wonderen van heelende lergie voeren. Als de dokter bij een zieke nige verbetering constateert, kan :t tot een spoedig algeheel herstel (den, wanneer de zieke in de be- gulden bij leoens- i /-\ /v gld bij dood r—t r* gld bij oer- F- /-I gld bij oer- j s-\ gld bij eer lange ongeschikt- 11 II I door lies oan een J ',e3 oan een ',es va" cen hcid tol werken een ongeluk hand of ooet oog duim De risico oan bovenstaande oerzekering is herverzekerd bij de Ongevallcn-Vcrzckering-Maalschappij „Fatum" te 's-Graoenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies van eiken anderen vinger door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door - E.C. VUERHARD-BERKHOUT -°~ - Toch onderscheidde iets haar van <1 rest een ondefinieerbaar airtje 5 n onafhankelijkheid, een half ver- ?en, half minachtende beweging" r n haar kleine hoofd, toen ze, ge - orzamend aan een gebaar van ma n.. geutidi vaix Clementine, wier vlugge, "5K vtugSu, za lijke ooren Billy's bewonderende il meikmg gehoord hadden, een paai ssen naderbij kwam en in ver lillende houdingen voor Lady s idget kwam staan, om het model t ze droeg beter uit te doen ko :n. Ze was nogal bleek met een bleek I P °nt?taan door veel binnens- is zijn in een overhitte atmosfeer uit die teere bleekheid van haar licht keken een paar hazelbruine ten, de irissen gevlekt met kleine stipjes, van een donkerder m, die hen een eigenaardige diep van kleur gaven. Rechte wenk tering gelooft, maar het herstel-pro- ces wordt vertraagd, als de patiënt blijft lamenteeren, dat zoon dokter goed praten heeft, maar dat voor hem of haar, patiënt, toch geen heil meer is weggelegd. Zulke zwart gallige geesten gaan dood vóór hun tijd. We moeten mééwerken aan het genezingsproces door geloof en ver trouwen en door de omstandigheden gunstig te beïnvloeden. Dat kunnen we ook doen ten opzichte van de crisis. Nu er eenige teekenen van opleving zijn, moeten we die kracht bijzetten. Kijk r's aan: het is zoo zoetjes aan voorjaar. In dezen tijd kwam vroeger veel werk los. De een liet den binnenboel eens schilderen, de ander zijn tuin opknappen. Vrouwen kregen schik om eens een gtel nieu we gordijnen te koopen of de linnen kast aan te vullen. Onderhoudswer ken van allerlei aard liet men uit voeren en het noodigste werd ver nieuwd. We hebben dat alles een poosje nagelaten, „omdat het .crisis was". Intusschen zullen straks de stroppen naar voren komen, wanneer blijkt, dat door verwaarloozing veel voor goed verloren ging. De crisis heeft nu lang genoeg geduurd, we moet-en weer wat laten doen. Uit welbegrepen eigenbelang maar ook om de beterings-tendenzen te versterken, welke zich in het eco nomisch leven ongetwijfeld opdoen. Zoo iets geeft moed en vertrouwen. Door te laten arbeiden, maken we van zwakke aanwijzingen duidelijke teekenen en die zullen ons over de crisis heenhelpen. Werkt mede om het jaar 1934 tot het eerste van een duidelijke maatschappelijke opleving te maken A.N.W.B van ander oordeel dan minister Oud. Tegen hetgeen minister Oud dezer dagen in een interview met het Cprr. Bureau heeft opgemerkt over de er varingen, opgedaan bij zijn inspectie tocht langs de grens, betreffende de gevaren, welke voor toeristen zou den voortvloeien uit -de getroffen idouanemaatregelen welke ge ruchten de minister „sterk over dreven" noemde is thans de brauwen, smal en fijn geteekend en een gevoelige mond, die toch iets zeer beslists had in de wijze, waar op hij dicht geknepen werd, gaven iets individueels aan het jonge ge zichtje omgeven -door het dikke, roestbruine haar. „Het is mooi van lijn, dit model - parfait," verklaarde madame Clé mentine enthousiast, liefkozend stree lend langs een plooi van de japon die het meisje droeg. „Madame ziet zelf wel, hoe slank ze het figuur maakt". Lady Bridget, die zich volkomen bewust was van haar nogal breed- heupig, stevig gecorsetteerd figuur, erfdeel van een Victoria-moeder, haalde haar neus minachtend op. „Het figuurtje van dat jonge ding daar hoeft niet slank te worden ge maakt," antwoordde ze kortaf. „Ze is zoo dun als een lat, dus waarom laat u me nu toiletten zien op haar, terwijl ze bedoeld zijn voor mij? Billy grinnikte vergenoegd, maar madame Clémentine met haar be perkte kennis van de Engelsche taal begreep de ware bedoeling van La dy Bridgets opmerking niet. Ze merkte alleen, dat haar mogelijke klant niet voldaan was over het fi guur van de mannequin een van de beste nog wel. Ze barstte los in een stortvloed van Fransch, onder broken met zinnetjes slecht Engelsch A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, in verweer gekomen. Ge noemde bond zendt ons naar aan leiding van het interview een uit voerige uiteenzetting, waarin o.a. wordt opgemerkt: Honderden automobilisten, die ge regeld de grens passeeren, zullen den minister kunnen vertellen, dat hij het wel opvallend goed getroffen heeft; zulk een model-opstelling (twee groepen kommiezen met vlag, lamp en spijkerplank) vindt men mis schien op enkele drukgebruikte smok- kelwegen, maar elders nergens. De spijkerplank ligt in de meeste grens- kantoren ongebruikt in een hoekje; de minister informeert maar eens langs de Oostgrens, óf de vlag óf de lamp ontbreekt gewoonlijk; zwak ke zaklantaarntjes, -door de ambte naren zelf aangeschaft en met een rood papiertje beplakt, vormen het sein, dat bij niet-gehoorzamen, ge volgd wordt door een kogel. Dubbele posten, als door den minister ont moet, zijn voor den normalen toerist uitzondering; hij ontmoet als regei hier en daar patrouilleerende kom miezen, in plaats van de op vaste punten opgestelde model-combina ties, welke minister Oud waarnam. De bond dringt tenslotte nogmaals aan op uniformen voor de kommie zen aan de grens en vraagt, hen van duidelijke lampen en stopteekens te voorzien; maatregelen, die dan over al langs de grenzen dienen te worden toegepast. Onjuiste belasting-aangifte. De minister van financiën heeft aan -den inspecteurs der belastingen opdracht gegeven, geen tegemoet komende houding meer aan te ne men tegenover personen, die de be lastingadministratie met de door hen begane ontduikingen van inkomsten belasting en van vermogensbelasting geheel uit eigen beweging in kennis stellen. Voor degenen die in het verleden onjuiste aangiften van hun inkomen of vermogen hebben gedaan en die de tot nu toe geboden gelegenheid om hun aangiften 7,vrijwillig" te ver beteren, ongebruikt lieten voorbij en legde uitvoerig uit, dat ze niet van plan was Madame in diezelfde japon te persen non, non, pas du tout, maar in een dergelijke ja pon met dezelfde prachtige lijnen en vervaardigd naar de maat van madame's eigen prachtig -en benij denswaardig figuur. „Maar begrijpt u dan niet," pro testeerde Lady Bridget, totaal niet onder den indruk, toen de Franqaise stopte om op adem te komen, „be grijpt u dan niet, dat ik mezelf moet voorstellen in die japon? Heeft u geen mannequin met een flink, stevig figuur, die mij kan toonen hoe ik er uit zou zien in de ja ponnen die u me tracht te verkoo- pen? Billy," wendde ze zich wanhopig tot den laatste, „leg jij het haar eens uit. Als je daarvoor geen Fransch genoeg kent na al de les sen, die je gehad hebt, moest je je schamen". Maar Billy schudde van de pret en deed niet de minste moeite om de zaken te vergemakkelijken. Zijn moeder haalde berustend de schou ders op, doch toen ze opeens een met moeite weerhouden lachje zag op het gezicht van de mannequin kreeg ze weer hoop. „Verstaat u Engelsch?" De oogen van Tiet meisje tintel den. „Ik ben een Engelsche," ant gaan kan de controle van de aan giften ernstige gevolgen hebben. Bij ontdekking van de fraude zal niet alleen te weinig geheven be lasting met viervoudige verhooging worden nagevorderd, maar boven dien loopen zij de kans, dat een straf vervolging tegen hen zal worden ingesteld. De minister van financiën heeft echter gemeend nog voor éénmaal de gelegenheid te moeten geven, om, onder zoo weinig mogelijk be zwarende omstandigheden, de juiste aangiften te verbeteren. Van allen, die in het verleden onjuiste aangifte mochten hebben gedaan en hun fout vóór 1 Maart 1934 herstellen door van de ontduiking mededeeling te doen aan den inspecteur, zal niet meer worden gevorderd, dan de en kelvoudige belasting over het be lastingjaar of de belastingjaren, waarvoor de aangifte onjuist is ge weest. Daarbij zal niet verder wor den teruggegaan dan tot het be lastingjaar 1931'32. Heffing van verhooging blijft dus achterwege, ter wijl strafvervolging niet zal worden ingesteld. Bezwaren tegen het rapport van den Nijverheidsraad in zake het cadeaustelsel! Het „Nationaal Comité tot be teugeling van het „Cadeaustelsel," waarbij thans 150 instellingen en organisaties op handels- en nijver- heidsgebied zijn aangesloten, publi ceert dezer dagen zijn bezwaren te gen dit rapport in een uitvoerige brochure. De bezwaren en bedenkingen van dit Comité zijn in het kort de vol gende de Nijverheidsraad stelt door zijn advies aan den Minister om voorals nog geen ingrijpende maatregelen ten opzichte van het Cadeaustelsel te treffen, ondanks zijn erkenning, dat aan dit verkoopsysteem fouten kleven, de groepsbelangen boven het algemeen belang van handel en nij verheid, welke te lijden hebben van de lasten van dit extra concurrentie middel de Nijverheidsraad noemt als zijn hoofdbezwaar de vermindering van werkgelegenheid als gevolg van een cadeauverbod, zonder nochthans al le daarop betrekking hebbende fac toren te hebben onderzocht; de Nij- woordde ze zedig. Lady Bridget slaakte een zucht van verlichting. „God zij dank," riep ze vurig „Dan kunt u madame Dinges mis schien wel uitleggen wat ik bedoel". Het meisje knikte en wendde zich invloeiend Fransch tot de Frangaise. „Misschien Marie-Thérèse?" stelde ze voor. „Ze is veel dikker dan ik, En er zijn nog van die modellen in groote maten, die juist van Hu- guelin gekomen zijn en die madame misschien zullen passen". Het gezicht van de modiste klaar de op. Ze vond haar jonge Engel sche employée soms erg handig om als tolk te dienen bij haar vreemd soortige landgenooten. Ze gaf een paar vlugge orders en kort daarop werden er gewaden van meer ge schikten stijl door een mannequin van grooter en zwaarder lichaams bouw getoond. Intusschen stond de Engelsche mannequin er bij en bukte zich nu en dan om een draperie te schikken, den kraag van een avondmantel op te trekken of sotto voce een raad geving tegen Lady Bridget te fluis teren: „Neem die niet, die zal u niet staan. Vraagt u eens om het „Victorine" model te zien". Wan neer haar hulp niet verlangd werd wisselde Billy een paar oppervlak kige opmerkingen met haar. verheidsraad heeft door zijn beperkt onderzoek een rapport uitgebracht, waarin verschillende motiveeringen niet door de thans in de praktijk bestaande omstandigheden bevestigd worden, als gevolg waarvan een ad vies is uitgebracht, dat lijnrecht staat tegenover de meening van 30 der 36 Kamers van Koophandel en Fa brieken, welke officieele instellingen toch ook de nijverheidsbelangen tot deel van haar arbeidsveld hebben. -Het „Nationaal Comité tot be teugeling van het Cadeaustelsel" zal daarom bij de regeering blijven aan dringen op een spoedige regeling van het cadeaustelsel, in aansluiting op het advies van den Middenstands- raad en de verzoeken, die door ver schillende Kamers van Koophandel en een aantal organisaties zijn inge diend. Bomaanslag op de trein Ween enAgram. Maandagmorgen vroeg is op den sneltrein WeenenAgram tusschen de stations Rann en Gurkfeld een bomaanslag gepleegd. Aan het feit, dat te Agram de conferentie van de Kleine Entente werd geopend, ontleent deze aanslag bijzondere be- teekenis. Onder den wagen BerlijnSuchak ontplofte een bom. Deze wagen raak te in brand en werd geheel vernield. De slaapwagen, welke zich achter dit rijtuig bevond, werd ernstig be schadigd. In den vernielden wagen bevonden zich vier reizigers twee de klasse, van wie drie in de vlam men omkwamen, terwijl de vierde zwaar gewond naar het ziekenhuis te Rann werd gebracht. De zwaar gewonde is de Weensche dokter Jo- hann Fritsch. Nadat de verbrande en de beschadigde wagens afgekop peld waren, kon de trein met groote vertraging voortzetten. Er wordt een onderzoek ingesteld. Weer een oplichtingszaak- Terwijl de zaak-Stawisky de ge moederen nog in beweging houdt, •komt te Parijs reeds weer een nieuw financieel schandaal aan het licht. Deze zaak schijnt de politie en de „Krijgt u er niet genoeg van om altijd japonnen te passen?" vroeg hij. Ze schudde het hoofd. „Waarom? Het is mijn werk. Wat ik prettig zou vinden Ze hield plotseling op alsof ze bijna iets had gezegd, dat ze beter voor zichzelf kon hou den. „Ja?" vroeg hij. „Wat zoudt u dan prettig vinden?" Ze aarzelde even en wierp hem toen een guitig lachje toe. „Japonnen als deze dragen". Hij knikte begrijpend. De echte vrouwelijkheid van haar heele per soontje sprak uit dit antwoord en hij voelde vol sympathie, hoe hard het moest zijn voor een meisje, dat van mooie kleeren hield en ze niet kon betalen, om uren achtereen de prachtigste toiletten te moeten aan trekken, opdat andere menschen ze zouden koopen. „U ziet er zoo prachtig in uit ook,]' zei hij hartelijk. „Het is ver draaid sneu voor u". Ze lachte een diep lachje. „Och, er zijn allerlei soorten van baantjes. Ik ben nog maar veel lie ver mannequin, dan dat ik bijvoor beeld schoenen zou moeten verkoo- pen. Vergelijkingen zijn soms erg helpend, inplaats van afschuwelijk". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1