Breskensche Courant 25 Het biltere erfdee Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Buitenland 43ste Jaargang Woensdag 17 Januari 1934 Nummer 3900 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertentiën bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en SI lli wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-\ gld bij dood i—r gld bij ver- gld bij ver- a gld bij ver- lange ongeschikt- JIJIJ door lies van een j( 'fes van een 4( ',c5 van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger s-\ gld bij verlies JIJ van eiken anderen vinger De werkende vrouw. o Het valt niet te ontkennen, dat ide positie van de vrouw in liet maatschappelijke productie-proces meer en meer wordt teruggedron gen. De regeering heeft dezer da gen zelfs besloten om alle overheids organen te verplichten om de hu wende ambtenares of arbeidster in overheidsdienst ontslag te verleenen. Ook in het particuliere bedrijf wor den geleidelijk meer posten, jaren lang door vrouwen of meisjes be zet, aan mannen of jongens toe gewezen. Op sommige fabrieken ge schiedt dat zelfs op groote schaal, o.a. op enkele chocolade-fabrieken. Philips in Eindhoven is dezelfde richting ingegaan. Er worden wel geen meisjes ontslagen zonder bij zondere noodzaak, maar het nieuwe personeel, dat wordt aangenomen, bestaat grootendeels uit jongens. We willen het niet verhelen, dat we een en ander toejuichen. Niet omdat we den werkenden vrouwen haar positie zouden misgunnen verre van datl We juichen de ver vanging toe, omdat we het alge meen maatschappelijk belang erdoor gebaat achten. Een principieele beschouwing over het recht der vrouw om zichzelf een toekomst te scheppen door een plaats te ambieeren in het productieproces, is overbodig. Velen zijn overtuigd, dat het principieel onjuist is, dat de gehuwde vrouw een werkkring buitenshuis zoekt, maar over het recht in het algemeen van „de" vrouw, dat ze een niet-huishoudelij- ken werkkring aanvaardt, bestaat in onze dagen vrijwel geen verschil van meening meer. Uitsluitend op practische gronden juichen we het toe, dat de positie der werkende vrouw wordt terugge drongen. Omdat we aldus tot .een maatschappelijk meer te verantwoor den verdeeling van den arbeid ko men. We praten niet over uitzon deringsgevallen, waarin de vrouw door de omstandigheden gedwongen is om als kostwinner van een gezin op te treden, maar we stellen vast, dat het voor een logische verdeeling van den arbeid noodig is om er op te letten, dat de arbeidsfuncties allereerst toevallen aan degenen, wier door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 „Ik geloof niet, dat ik ooit de moeder van jouw kinderen zou wil len worden," zei ze met een lichten nadruk op het woord „jouw" die trof als een zweepslag. Ze gleed onder zijn handen weg. „Wil je nu als je blieft weggaan?" ging ze toonloos voort. „Ik zou dat graag willen". Ze keek hem strak na toen hij de kamer doorliep en de deur uit- /ging een mager, recht, uitdagend jong figuurtje, slank en onbuigzaam als een dun riet. Eerst toen de deur achter hem dicht viel en zijn voet stappen waren weggestorven brak haar trots en viel ze in een klein hoopje op het haardkleed neer, waar hij haar gevonden had. Het vuur brandde laag, maar ze 'deed geen moeite om het op te rakelen, doch hurkte bij de smeu lende spaanders neer en staarde er natuurlijke roeping het is om een gezin te verzorgen, nu of in de toe komst. De baten van den arbeid allen daardoor meerderen menschen ten goede en bovendien wordt ver kneden, dat het epne gezin dubbel op krijgt, terwijl in het andere gezin gebrek wordt geleden. Maar, zoo lazen we dezer dagen in een artikel, wij vrouwen hebben toch geen schuld aan de crisis? Neen, dat nietOf, misschien Toen de oorlog uitbrak, werden in de meest „beschaafde" landen de mannen onder de wapenen ge roepen. Ginds om zich te laten slach ten en hier om meerdere lange jaren in militair onnut te verslijten. De mannen konden dat óók niet helpen Als gevolg van de oorlogsomstandig heden moest de productie van ve lerlei, hoog worden opgevoerd. Daar van profileerden alleen in meteri- eelen zin bedoeld de vrouwen. Vrouwen en meisjes wenden zich aan het vervullen van betrekkingen, welke voordien uitsluitend doorman nen en jongens werden bekleed. Toen de demobilisatie kwam, ont stond tevens een economisch en in dustrieel hoogtij. De mannen keer den in hun normalen werkkring te rug en de vrouwen behoefden nog niet weg, omdat er arbeid genoeg was. Eéns echter moesten de nor male verhoudingen van productie en consumptie zich herstellen, maar de v rouwen hielden hardnekkig vast aan haar verworven posities. Overal moesten ontslagen worden gegeven, maar waar die niet uitsluitend het vrouwelijk personeel golden, wer den de mannen vaak slachtoffers. Met dezen leden huisgezinnen het werkloozenleed! De vrouwen 'heb ben de crisis niet gemaakt, maar een der vele oorzaken van de crisis is zeker wel de omstandigheid, dat de vrouwen niet tijdig haar plaatsen in het maatschappelijk productieproces aan de mannen hebben overgegeven, toen de conjunctuur dat vereischte. We zien volkomen in, dat het een zwaar offer moet zijn voor vele vrou wen om de verworven positie weer prijs te geven. Ook voor een vrouw- moet materieele onafhankelijkheid een kostbaar goed wezen. Arbeid van meisjes en vrouwen heeft hier en daar bovendien een gezinswei stand gebracht, welke anders niet bereikbaar zou zijn geweest en boven in met doffe, niets ziende oogen. Ze stond tegenover een nieuwe we reld een nieuwe wereld waarin niemand haar meer noodig zou heb ben, omdat ze het kind was van Quintin Lindris, omdat ze zijn naam droeg en zijn bloed door haar aderen vloeide. „De zonden der vaderen Dat was dus waar, die werden be zocht aan de kinderen. Zelfs de zon den, die misschien maar v-ergissi ige r waren. Want nog altijd maakte de trouw aan haar vader, dien ze had aangebeden, dat ze trachtte zijn schuld te verzachten. Gedurende de uren die volgden, dook ze onder in de donkerste diep ten van het leven, dat zich pas aan haar was beginnen te onthullen. Ze voelde zich totaal wanhopig en uitge worpen. Ze geloofde dat lepra-lijders zich zoo moesten voelen. Geen en kele man of vrouw zou ooit willen, dat zij hun leven deelde Rex had haar dat doen inzien. Ze stond apart, vervloekt van het begin af, belemmerd in alles. Maar het leven moest geleefd wor den en ten slotte begon de onaf scheidelijke moed van de nog nieL geleefde jeugd zich in haar te roe ren. Ze zou haar eigen leven ma ken, alleen staan als het moest en uit het tumult van haar gedachten ontsproot een kristalhelder besluit, geboren uit een aangeboren gevoel dien niets onmatigs inhoudt. Waar de vrouw echter mede concurreert op de arbeidsmarkt, leidt dat altijd tot een onjuiste, onrechtvaardige en onpractische verdeeling van <je ar- beidsvoordeelen in de maatschappij. We praten het elkaar na, dat we terug moeten naar den levens standaard van vóór den oorlog. Goed, maar dan ook tot de toen malige arbeidsverhoudingen van mannen en vrouwen. Teen vond men geen vrouwelijk personeel op over- heidsbu'reaux, postkantoren, op han delsondernemingen enz. Vrouwelijke winkelbedienden waren schaarsch vrouwelijk koffiehuispersoneel vond men alleen in verdachte zaken. Vóór den oorlog waren de loonen lager, was de levenswijze eenvoudiger. Maar toen was de arbeidsverdeeling niet zóó, dat de een dubbel-dik kon krijgen en -de ander als een onder steunde pauper door het leven werd gestompt. Vrouwen hebben als maat schappelijke regel het recht, dooi de mannen onderhouden te worden, maar de mannen hebben het recht op den arbeid en zéker behoort hun logisch voorrang te worden verleend, als er een tekort aan arbeid is. is spoedig veriiréven met 'siïoedew fct. Doos 4-5 ct. Bij Uw drogist Wijziging golflengte. o Na Zondagavond 11.20 zijn de Europeesche zenders op een nieuwe golflengte overgegaan. Voor den kortegolfzender te Hil versum beteekent -dit een wijziging van 296 in 301.5 meter. De 1875 meter golf is, zooals men weet, in Luzern aan Roemenië toegewezen, als gevolg waarvan Nederland de conventie van Luzern niet heeft on derteekend, evenals eenige andere landen, die zich met de verdeeling niet konttbn vereenigen. Huizen gaat derhalve door op de 1875 meter golf, waarbij het al van rechtvaardigheid en uit haar liefde voor Quintin Lindris. „Als er ooit iets groots is, dat ik voor iemand kan doen, om goed te maken wat vader misdaan heeft, zal ik het doen". 0 I. Een ochtend in Parijs. Billy Riving'ton, schitterend in zij den pyjama's, die deden denken aan een zonsondergang boven de zee en in een kamerjapon, waarop Chinee sche draken voortjoegen over een weelderig, geborduurd landschap, klopte aan de deur van zijn moeders slaapkamer. Een stem vol hongerig ongeduld antwoordde: „Entrezl" Hij stak een krullend hoofd, met blond haar, nog nat en glimmend van zijn morgenbad, om de deur. „Pech, Mim," zei hij grijnzend. „Ik ben niet de sommelier met uw ontbijt, dus u kunt die uitdruk king van blijde verwachting wel weer van uw gezicht nemen". Lady Bridget die vlug in bed was gaan opzitten toen de deur open ging, viel ontmoedigd weer in haar kussens terug. „Bel dan als je blieft nog eens," zei ze. „Ik heb al drie keer gescheld zonder het minste succes". Billy knikte terwijl hij flink en langdurig op den knop drukte. „Ik geruimen tijd gestoord wordt door een Russischen concurrent. Men koestert blijkbaar de hoop, dat de Rus dezer dagen zijn snood bedrijf zal staken, waarna men nog eenigen tijd ongestoord denkt te kunnen pro- fiteeren van onze lange golf, aange zien Roemenië nog niet gereed is met zijn nieuwen zender. Wat er daarna gaat gebeuren, ligt nog in den schoot der goden verborgen. Ten dienste van onze lezers laten wij hieronder in alphabetische volg orde een lijst volgen van de voor naamste stations met een energie van 20 K.W. en daarboven en met aanduiding van hun nieuwe golf lengte. Station Meters K.W. Beromünster 539.6 60 Boedapest 549.5 120 Breslau 315.8 60 Daventry 1500 25 Heilsberg 291 60 Hilversum 301.5 20 Königswusterhausen 1571 60 Lahti 1145 40 Leipzig 382.2 120 Londen Nat. 261.1 50 Londen Reg. 342.1 50 Midland Reg. 391.1 25 Milaan 368.6 50 -dfloskou 1714 500 Motala 1389 30 Mühlacker 522.6 60 München 405.4 60 North Nat. 296.2 50 North Reg. 449.1 50 Oslo 1186 60 Paris (Radio) 1796 75 Praag 470.2 120 Rome 420.8 50 Stockholm 426.1 55 Warschau 1304 120 Weenen 506.8 120 Relletjes te Brussel- In het centrum van de stad heb ben zich Vrijdagavond ernstige rel letjes voorgedaan, uitgelokt door een straatbetooging, op touw gezet door de fascistische Légion Nationale. De ze anti-democratische en anti-Vlaam- sche organisatie had haar leden op geroepen op de Groote Markt, met weet er alles van. Die Parijsche ho tels zijn het toppunt". Toen hij eindelijk de bel had los gelaten boog hij zich over zijn moe der heen en kuste haar hartelijk. Het was duidelijk, dat deze twee men schen op den besten voet met elkan der stonden op dien 'prettigen, innemenden voet van vriendschap, die tegenwoordig zoo dikwijls be staat tusschen moeders en zoons. Er was weinig uiterlijke gelijke nis tusschen hen, hoewel een grap pig optrekken van één donkere wenkbrauw iets hooger dan de an dere als Lady Bridget glimlachte werd teruggevonden in Billy's blon de wenkbrauwen en een zeker hu moristisch trekje om den mond hun verwantschap verried. Maar Lady Bridget's heldere, donkere oogen, grijs, golvend geshingled haar eens zwart als ravenvleugels en haar rechte, goed besneden neus met het aardige stompe puntje, dat er alle strengheid aan ontnam wa ren het absolute tegenovergestelde van Billy's aardig sproetig gezicht met den onbeduidenden neus, be wegelijke, groene oogen en 'het dik ke blonde, bijna roode haar. Zijn moeders knappe uiterlijk was een erfdeel van haar grootvader, terwijl Billy zijn blonde leelijkheid had van den Honourable Dickie Ri- vington, aan wien haar familie haar de bedoeling zich eerst naar het graf van den Belgischen Onbeken den Soldaat en vervolgens naar de zaal van de Groote Harmonie te begeven, waar voor een publiek ge heel, samengesteld uit genoodigden, een vergadering zou worden gehou den. De sociaal-democraten hadden van hun kant een tegenbetooging- georganiseerd, in welk feit burge meester Max evenwel aanleiding had gevonden om de fascistische demon stratie te verbieden. Reeds omstreeks uur verdrong zich een groote menigte in de straten nabij de Groo te Markt. Een toerauto, gevuld met leden van de Leuvensche afdeeling van -de Légion Nationale werd op de Grasmarkt door de tegenbetoo- gers aangevallen. Deze laatsten gooi den de ruiten stuk met steenen en flesschen en verwondden 5 fascisten. Twee dezer gewonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Ook uit Luik en Venders en Antwerpen en Gent kwamen groepen betoogers per auto aan. Een eskadron be reden gendarmerie en een afdeeling onbereden gendarmerie en een paar honderd politieagenten dreven de te- genbetoogers, die de Internationale zongen, van de Groote Markt. Van den tocht naar het graf van den Onbekenden Soldaat moest worden afgezien, maar iets over acht uur verlieten de leden van de Legion Nationale, omringd door de gen darmerie en de politie, de Markt om zich naar de groote Harmonie 'te begeven. Zij werden op een oor- verdoovend fluitconcert onthaald. De straten in dit gedeelte van de stad zijn zeer smal; de fascisten werden uit de ramen met steenen en eieren bestookt. Een paar fascisten alsmede politieagenten werden door steen worpen getroffen en gewond. Bij de Groote Harmonie kwam het tot een vechtpartij en moest de politie hard handig optreden om de orde te her stellen. Meer dan 30 tegenbetoogers zijn gearresteerd. Daar Brussel ten gevolge van het omkoopingsschan- daal geen hoofdcommissaris van po litie meer heeft, leidde burgemeester Max zelf uit het centraal politie bureau de noodige geachte orde maatregelen. De grootste boomgaard ter wereld. Te Young in Nieuw Zuid Wales, hals over kop had uitgehuwelijkt toen ze nauwelijks een en twintig was, om te voorkomen, dat ze be ging, wat zij als een „mésalliance" beschouwden. Zij en Dickie hadden een prettig en weinig emotievol le ventje te samen geleid, totdat de laatste vroegtijdig tot zijn vaderen vergaderd was, als gevolg van een auto-ongeluk. Billy had zijn entree in deze wereld eerst elf jaar na het huwelijk gedaan, maar zijn moeder was een zeer moderne en vitale drie, en vijftiger zoodat het verschil in leeftijd geen groot verschil in le vensopvattingen had doen ontstaan. „Ik heb een brief gehad van Ca rol Mortimer," zei Lady Bridget, ter wijl ze wachtten op de café complet, die ze altijd samen gebruikten. „Ze stuurt me het adres van die modiste, madame madame laat eens kijken ze nam den brief en vloog het eerste blaadje door. „Madame Clémence". We zullen er Vanmorgen heen gaan. Ik moet wat japonnen hebben". Billy knikte. ,,U heeft niets," antwoordde hij 'ernstig. „Zal ik meegaan?" „Natuurlijk. Tenzij je iets anders van plan was naar Barbara gaan of zoo". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1