Van der Lubbe terechtgesteld. KEWCENSCHCOL De Postjager terug. o Buitenland Binnenland Rechtszaken. Sport. Gewestelijk Nieuws. De Gebroeders Knoopensohaar SUMAJO-BIOSCOOP BRESKENS. Zot dag- en Zondagavond 13 en 14 Januari, zie de advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 11 Januari te 7,30 uur en Zondag 14 Jan. nam. 2,30: 't Viooltje van Mont Martre, nieuwe operette met muziek van Kalman. 0 FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 14 Januari te 2.30: Stamboul, Opera*in 4 acten naar „De man, die moordde", door Claude Farrere. Ned. Herv. Kerk. Leger des Heils Breskens. Zaterdagmiddag in 't lokaal 3e Zandstr. Groote Kindersamenkomst, van jongens en meisjes om 4 uur, geleid door Kandidaat N. Bos en H. Zürhaar. Zondag 14 Januari 1934. Biervliet 9,30 Ds Vrijlandt, Breskens 9,30 Ds W. H. Kelder Jr. 1,30 Zondagsschool. 5,30 Ds W. H. Kelder Jr. Cat. Zond 11. Cadzand 9,30 Ds Visser. Hoofdplaat 8.30 Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 2,— Ds van Kooten. Oostburg 9,30 Ds Faber. Retranchement. 9,30 Ds W. van der Ven. Schoondijke 10.— Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9.30 Ds van Yperen. IJzendijke 9,30 Ds Castelein. Groede 9,30 Ds van Kooten. Bed. H, Avondmaal. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 Da L. C. Dufour. Walcker en Lavalette op Peugeot, die reeds den Balkan binnengetrok ken zijn en nog niet weten wat hen wacht. Ook Bignan is onderweg en daarachter komen de Hollanders en alle andere der 25 equippes die Athe ne als startplaats gekozen hebben. Zal Jiet ditmaal wederom gaan, zoo als verleden jaar, toen alle deelne mers uit Athene en Bucarest tien dagen lang door den Balkan rond zwierven op weg naar huis? Of zal de natuur ditmaal den rijders gunsti ger gezind zijn, hen schrik aanjagen vóór den rit, om gedurende dien hare beletselen uit den weg te rui men? Dat is het mysterie van den Bal kan, dat ieder jaar opnieuw de Rallye rijders voor nieuwe verrassingen plaatst. Onder groote belangstelling is Donderdagmorgen de Postjager van zijn Indische reis teruggekomen en op Schiphol geland. De bemanning, de heeren Asjes, Geysendorfer en van Straten mochten een warme en geestdriftige verwelkoming in ont vangst nemen. 0 NTarinus van der Lubbe uit Leiden, die bij vonnis van den vierden Straf- senaat van het Rijksgerecht op 23 December 1933 ter dood werd ver oordeeld, is Woensdagochtend om halfacht op de binnenplaats van het gerechtsgebouw te Leipzig door mid del van de valbijl terechtgesteld. Rijkspresident von Hindenburg heeft dus geen gebruik gemaakt van zijn recht tot het verleenen van gratie. Het stoffelijk overschot van Van der Lubbe zal hoogstwaarschijnlijk zoo verneemt de Tel. uit betrouw bare bron, naar Nederland worden overgebracht. Het ligt in de be doeling het naar Oegstgeest te ver voeren. Om dit te bewerkstelligen worden van verschillende zijden po gingen gedaan, zoodat de overbren ging, als het lijk wordt vrijgegeven, als vrij zeker kan worden beschouwd. Er zal vermoedelijk een verzoek tot de Ned. Herv. Gemeente te Leiden worden gericht om toestemming te verleenen, dat het stoffelijk over schot van Van der Lubbe ter aarde besteld wordt op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. Een aanslag op dzn Japanschen minister-president verijdeld. Dinsdag heeft een Japanner, blijk baar met de bedoeling om minister president Salto te vermoorden, een poging gedaan om in diens woning binnen te dringen. De wacht wist den indringer echter nog tijdig te arresteeren. Men vond een wapen op hem en een brief, waarin de schrijver verklaarde, dat hij den Ja panschen minister-president wilde dooden, daar een oude man als Salto in den tegenwoordigen tijd de Ja- pansche politiek niet met succes kan leiden. Bovendien heeft Salto den nationalen wil van het Japansche volk verzwakt. De gearresteerde, die naar het po- litie-presidium is gebracht, weigert verklaringen af te leggen. Het schandaal te Bayonne- De procureur van de Fransche Re publiek, de Bonneville, heeft mede gedeeld, dat het onderzoek naar de doodsoorzaak ten aanzien van Sta- vinsky gesloten is. Het overlijden wordt definitief en formeel toege schreven aan zelfmoord. Gift van de Prinses aan het Crisis-Comité. H. K. H. Prinses Juliana heeft wederom aan het Nationaal Crisis- Comité een maandelijksche bijdrage van f 5.000 doen toekomen. Reeds mocht het Comité giften ten bedrage van f 120.000 van H.K.H. ontvan gen. De omzetbelasting. De N. R. Crt. schrijft: Men vraagt ons plaats voor het volgende: Sommige winkeliers maken er be zwaar tegen, aan fabrikanten-leveran ciers de door dezen aan hen in reke ning gebrachte omzetbelasting te be talen. In verband hiermede wordt eraan herinnerd, dat de omzetbelastingwet 1 Januari 1934 in werking is ge treden en dat de fabrikanten bij le vering aan andere fabrikanten en aan groot- en kleinhandelaren de door hen betaalde belasting op de factuur afzonderlijk in rekening moeten brengen. (Bij leveringen aan anderen dan fabrikanten, groot- en kleinhandelaren, kunnen de fa brikanten de omzetbelasting afzon derlijk in rekening brengen). Het ligt in de bedoeling binnen kort een aanvang te maken met de controle op de naleving van de om zetbelastingwet. De ambtenaren die deze controle zullen houden, zullen aan de fabrikanten zoo noodig in lichtingen verstrekken over de wet en haar uitvoeringsvoorschriften. Op één misvatting omtrent de wet worde hier reeds gewezen. De mee ning schijnt n.l. te bestaan, dat een vóór 1 Januari 1934 met een fabri kant gesloten koopovereenkomst tot gevolg heeft, dat geen omzetbelas ting verschuldigd is, ook al wordt het gekochte na dien datum gele verd. Deze opvatting is onjuist, om dat de wet de belastingschuld ver bindt aan de levering. Over vóór 1 Januari 1934 van fabrikanten ge kochte, zelfs aan hen betaalde, goe deren, welke op of na 1 Januari 1934 worden geleverd, moet derhalve omzetbelasting worden betaald. Arondissements-Rechtbank te te Middelburg. Installatie Officier van Justitie te Middelburg. Ter Openbare Terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, Eerste Kamer, van 10 Januari 1934, is de heer Mr W. F. E Baron van der Feltz, geïnstalleerd a's Offi cier van Justitie, zulks in tegenwoor digheid van vele leden der Rechter lijke macht, ambtenaren ter Griffie en ter Parkette en Rijksveldwacht. 0 Bij het Gerechtshof te 's Graven- hage heeft zich Donderdag in hooger beroep te verantwoorden gehad de heer A. C. O. E. R. de T. te Bres kens, die door de Middelburgsche Rechtbank werd vrijgesproken van de hem ten laste ge'egde valschheid in geschrifte. De procureur-generaal eischte roet vernietiging van het vrijsprekend von nis der Rechtbank een jaar gev. straf. De raadsman van verdachte achtte het bewijs geenszins geleverd en con cludeerde tot bevestiging van het vrij sprekend vonnis. Het hof zal op 24 Januari a.s- uitspraak doen. Voetballen. Zeeuwsche Voetbalbond. Uitslagen van Zondag 7 Januari, lste klasse B. Oostburg Biervliet, afgelast. Sasput—F. C. Sluis, uitgesteld. 2e klasse D. Breskens III—Hoofdplaat 11 4—1 N. G. D. Roodenhoek-IJzendijke II 2 1 Stand le klasse B. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. duivels 19 9 0 0 52-6 18 Biervliet II 8 4 1 3 27-21 9 Breskens III 8 4 0 4 17-16 8 Hoofdpl. II8 4 0 4 19-20 8 Ijzend. II 10 4 0 6 17-33 8 •Sasput 11 9 3 1 5 16-26 5 N G.D. I 1 1 0 0 2-1 2 Oostb. II 7 0 0 7 9-30 0 •Sasput 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Biervliet d.d. 3-12-33. Wedstrijdprogramma voor Zondag 14 Januari. K. N. V.B. 3e klasse A. De Zeeuwen—Oranje. Hulst—IJzendijke. Vlissingen II—Zeelandia II. Z. V. B. le klasse B. Breskens II—Hoofdplaat, Terneuzen III—Sasput. F. C. SluisBiervliet. 2e klasse D. Oostburg IIBreskens 111. IJzendijke II—Zeeduivels. Hoofdplaat IIN. G. D. Zeeuwsch-Vl. Voetbalbond competitie. Wedstrijden voor Zondag 14 Jan. a.s Afdeeling 1. Draaibrug -Turkeije. Eede - Schoondijke. Stand van 7 Jan. 1934. Afd. 1. Gespeeld. Winstpunten. Groede II 21 Schoondijke 11 13 Eede 9 10 Draaibrug 10 10 Driewegen 11 9 Nieuwvliet 11 7 Turkeije 9 2 Afd. 2, 2e elftallen, Groede Schoondijke Nieuwvliet Eede Driewegen 10 9 9 4 0 BRESKENS. Vroolijke avond. Op Woensdag j.l. gaf het Bra- bantsche Humoristengezelschap Aug. de Laat uit Tilburg een welgeslaagde hivond, in de zaal van den heer Nic. Valk. Het programma ving aan met een pittige marsch van de Mond orgelclub die al dadelijk de stem ming er in bracht. Hierna werd ver toond een reclamefilm van den heer De Laat van zijne Gramophoonopna- men te Berlijn met orchestbegelei- ding, waarna de Zesdaagsche Wie lerwedstrijd te Amsterdam op het doek werd gebracht. Ten slotte werd nog een komische tweeacter ver toond, Charly Chaplin als boks kampioen, die de lachspieren danig in beweging bracht. Na een korte pauze kwam toen het gezelschap De Laat aan de beurt. De dame van het gezelschap bracht enkele liedjes ten gehoore, die zeer in den smaak vielen; vooral ,,Het menschenharl" was een mooi nummertje. Hierna volgde het op- door G. Th. Rotman. treden van den liumorjst Aug. de I-aat, die van zijn goede reputatie nog niets scheen te hebben ingeboet Zijn voordrachten en coupletten sloe gen verbazend in en bezorgden hem na elk optreden een langdurig ap plaus. Jammer dat de piano niet in be. tere conditie was want Mej. Caroline de Laat ontpopte zich als een Caroli ne le klas pianiste, die wij niet gaar ne een woord van lof zouden ont houden. Het publiek was in vrij groote getale opgekomen. Een gezellig bal besloot dezen gezelligen avond. Wij hopen het gezelschap De Laat nogmaals in Breskens te zien op treden. Ook te Groede en IJzendijke, waar dit gezelschap resp. Maandag- en Dinsdagavond optrad, was het een succes-avond. BRESKENS. BURGERLIJKE STAND. over de maand December 1933. GEBOORTEN: 4, Jozina Suzanna, dr .van P. J. Monjé en L. J. Bliek; 5, Marie Mat- thilde, dr. van E. B. A. Bonamie en J. S. Ghijsels; 12, Dirk, zn. van I. C. de Kruijter en E. M. Mook- jhoek; 16, Marie, dr. van L. W. Jongman en M. van Overbeeke; 20, Cornelis, zn. van H. I. van de Sande en C. J. Kense; 23, Johannes Ja cobus, zn. van J. J. Jacobs en P. C. M. Lucieer; 29, Izaak, zn. van J. van Hanegem en A. van Grol. HUWELIJKEN: 19, Andries Zwaan, 39 jaar en Janneke Maria Adriana van Melle, 27 jaar. OVERLIJDEN: 7, Anthonie Monjé, 75 jaar, echt- gen. van E. de Zeeuw; 28, Maria Suurlant, 80 jaar, echtgen. van C. Manneke; 28, Philippus Abraham Keijmel, 61 jaar, echtgen. van E. van Geijten. INGEKOMEN: A. J. Manhave van IJzendijke naar Boulevard 74; A. C. Brevet van Biervliet naar Dorpsstraat 37; H. J. Aalbers van Winterswijk naar Groo te Kade 7; A. 'Jansen van Wisch naar Groote Kade 7; E. Batten van Vlissingen naar Dorpsstraat 28; M. F. Geernaert van Oisterwijk naar W 98; M. M. Monjé van Oostburg naar le Zandstraat 47; J. Notebaart van Texel naar de Hullustraat 1. VERTROKKEN: M. van Houte van de Hullustraat 7 naar Middelburg; J. Kareis van W 115 naar Oostburg; A. Ekkebus van Boulevard 61 naar Oostburg J. M. A. van Melle van Dorpsstraat 82 naar Zaltbommel; W. A. Ver- planke van Dorpsstraat 75 naar Mid delburg. SCHOONDIJKE. Uitslag Duiventcntoonstelling. Gehouden voor hare leden op 7 Januari in het bondslokaal van de Schoondijksche Concours- en Ver- zendingsbond. le Klasse. Oude Doffers: le pr. J. Steureijs, Schoondijke.te vens kampioen. 2e pr. Abr. Vermeulen, Breskens, 3e pr. idem. 4e pr. G. Dusardeijn, Groede. 5e pr. Jac. van Lare, Schoondijke. 7. Ziezoo, Jodocus nam ook 'n jamemmertje en zat een poosje later op een heerlijk zonnig plekje aan den slootkant te hengelen. Wegens het warme weer had hij z'n jasje uit getrokken en in het gras gelegd. Af en toe wischte hij zich het zweet van z'n voorhoofd, maar ving voor- loopig nog niets. 8. Evenwel, hij vergat z'n zakdoek goed diep in z'n zak te steken, zoo dat die er een eind uithing'. Nu gebruikte Jodocus altijd een rooden zakdoek, want dat spaart waschkos- ten en tegenwoordig moet je op de penning wezen. Dit scheen echter minder naar den zin van een groo- ten stier te <:ijn, die het doekje woe dend snuivend kwam bekijken. 6e pr. P. F. Barra, Oostburg. Z.E.V. Abr Vermeulen, Breskens. E.V. M. Mabesoone, Oostburg. 2e Klasse. Oude Duivinnen: le pr. II. Engels, Sasput. 2e pr. P. Iluijghe. Schoondijke. 3e en Z.E.V. Jac. v. Lare, Schoond. 4e en 7e en E.V. G. Dusardeijn, Groede. 5e pr. E. Minnaert, Sasput. 6e pr. J. Gruson, Sasput. Z.E.V. M. Mabesoone, Oostburg. 3e Klasse. Jarige Doffers: le, 4e, 5e pr. M. Mabesoone, Oost burg. 2e pr. P. Huijghe, Schoondijke. 6e pr. P. Dobbelaere, Schoondijke. 3e pr. Abr. van Gijs, Groede. Z.E.V. Jan van Gijs, Breskens. E.V. J. Steureijs, Schoondijke. 4e Klasse. Jarige Duivinnen: le pr. Abr. van Gijs, Breskens, kam pioene. 2e pr. W. Blaakman, Schoondijke. 3e en 4e pr. M. Mabesoone, Oostburg 5e pr. Jacob van Lare, Schoondijke. Z.E.V. Jan van Gijs, Breskens. E.V. P. F. Barra, Oostburg. 5e Klasse. Jonge Doffers: le en 4e pr. P. Jacobs, Breskens. 2e pr. Mabesoone, Oostburg. 3e pr. E. Minnaert, Sasput. 5e pr. J. de Hullu, Schoondijke. 6e pr. W. Blaakman, Schoondijke. Z.E.V. P. Steijaert, Sasput. E.V. Jacob van Lare, Schoondijke. 6e Klasse. Jonge Duivinnen: le pr. Mabesoone, Oostburg. 2e en E.V. W. Klaaijssen, Breskens. 3e pr. Abr. van Gijs. Groede. 4e en Z.E.V. G. Gruson, Sasput. 5e pr. P. F. Barra, Oostburg. 6e pr. Jan van Gijs, Breskens. BIERVLIET. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente be droeg op 1 Dec. j.l. 2319 personen (1200 m. en 1119 v.). Er werden in 1933 geboren 23 jongens en 24 meisjes; vestigingen 56 m. en 42 v. pers.; overleden 15 m. en 8 v. pers.; vertrokken 66 m. en 62 v. pers. (Bevolking einde 1932: 2325 per sonen). IJZENDIJKE. Katten vergiftigd. In de laatste veertien dagen wer den niet minder dan tien doode katten gevonden in de kom dezer gemeente, meldt de Vliss. Crt. Naar het schijnt zijn de dieren allen aan vergiftiging gestorven. Het vermoe den wint dan ook algemeen veld, dat hier de laffe hand van een die renbeul aan het werk is. Onder de gestorven dieren waren er meerdere zeer schoone exemplaren. Men hoopt, dat de dader ontmaskerd zal wor den. CADZAND. De smokkelhandel aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens Volgens een mededeeling van het Bestuur der Belgische douane, schrijft de Midd. Crt., werd in het afgeloopen jaar door de verschillen de Belgische grensposten van deze gemeente tot Clinge voor een waarde aan smokkelwaar van ruim 2.000.000 frank in beslag genomen. Deze smokkelwaar was hoofdzakelijk af komstig uit het vierde en vijfde District- De smokkelwaar bestond voor het overgroote deel uit koeien, varkens, boter en koffie.

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2