Breskensche Courant Het biltere erfdeel. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Buitenland Binnenland 43ste Jaargang Woensdag 10 Januari 1934 Nummer 3898 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3J)0 per jaar. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertantiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENT1ÊN: Dan I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnement groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de gulden bij levens- 1 f\/~\ 8^ bij dood wy gld bij ver- f- f\ 8^ bij ver- A 8^ bij ver- ry gld bij ver- 8^ bij verlies a bonne s legen ongelukkenen J JIJ lange ongeschikt- 11 Jl J door J J lies van een J bies van een jLL IJ lies van een J j lies van een JIJ van eiken mei voor de volgende bedragen: hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Graüenhage. Hoe de Varkenscentrale over gezinsformatie oordeelt. o Men schrijft uit Drenthe: Tot de crisisorganen, die er tot dusverre het minst in geslaagd zijn zich niet al te zeer de ongunst der boeren op den hals te halen, be hoort zeker de Varkenscentrale. Het befaamde baconcontract en deszelfs wijziging, nadat de Tweede Kamer de toezegging van een commissie van onderzoek had weten te ver krijgen, heeft der critiek heel wat voedsel gegeven en toen men daar over zoo ongeveer uitgepraat was, is de teeltregeling gekomen, die, vooral in streken met klein gemengd be drijf, zooals het zandgedeelte dei- provincie Drenthe, heel wat schrik en ontsteltenis teweegbracht onder de voor een goed deel op de var kensteelt aangewezen kleine boeren. Men wil tenslotte nog wel berusten in noodzakelijke beperking, maar ziet met wrevel, hoe teeltvergunningen worden uitgereikt voor bedrijven, die zich eerder nauwelijks iets aan het varken lieten gelegen liggen, doch pas verleden jaar, onder den drgng der omstandigheden aan de bacon- fokkerij gingen meedoen. Onder het motto: het varken al leen op de bedrijven, waar het van ouds thuishoort, dringen verschillen de organisaties op herziening van de toewijzing der teeltvergunningen aan. Wij willen ook daarover niet in nadere bijzonderheden treden, daar het er ons in hoofdzaak om te doen is, de aandacht te vestigen op de jongste en misschien het meest van alle bestreden beschikking der Var kenscentrale. Deze betreft de uitreiking van ver gunningen voor accijnsvrij slachten van varkens voor eigen gebruik. Zooals bekend is, moet voor het slachten ten bate van het crisis fonds een accijns van f 9 per varken gestort worden. Van de storting kun nen worden vrijgesteld gezinshoofden met een inkomen beneden f 2500 per jaar, voor een of meer slachtin gen, al naar de grootte van het gezin. Door een soepele toepassing van deze bepaling, was men daarover tot dusver over het algemeen wel tevreden, doch nu is door de centrale 3. door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT 0 Maar nu, tegenover deze totale omwenteling, zonder geld, met zelfs niet eens genoeg om van te leven, deze toestand die zoo plotseling door het droge gezegde van den notaris: „Je zult wat moeten gaan uitvoeren orp geld te verdienen," haar was dui delijk geworden, begon het meisje in te zien, hoe volmaakt onvoor bereid ze was om eenig werk te ver richten dat geld inbracht. Natuurlijk kwam het er niet in ernst op aan, peinsde ze, daar ze nooit werkelijk genoodzaakt zou zijn om haar eigen brood te verdienen. Rex Dereham was gefortuneerd en als zijn vrouw zou ze gevrijwaard zijn voor de noodzakelijkheid om naar de arbeids markt te gaan en haar waren uit te roepen. Maar het was toch wel ontmoedigend en wat vernederend ook, om te realiseeren, hoe weinig verkoopbare waren ze bezat. een beschikking uitgevaardigd, die getuigt van een eigenaardige opvat ting van het begrip gezin. Vroeger gold als zoodanig degan- sche groep van samenwonende per sonen, echtpaar, eventueel ouders, kinderen en dienstpersoneel, die im mers allen uit denzelfden pot en dus van hetzelfde varken eten. Thans echter is gedecreteerd: een gezin bestaat uit het gezinshoofd met de bij hem inwonende personen, die in op- en neergaande rechte lijn met hem verwant zijn. Niet meer mee gerekend mogen worden: de vrouw, haar ouders of grootouders, schoon zoon of schoondochter, neven, nich ten, meiden, knechten of wie er anders dan eigen kinderen bij den man inwonen. Wat dit beteekent voor het platte land, waar de familiebetrekkingen hecht zijn en leiden tot zeer veel samenwonen van ouders met ge huwde kinderen en waar verwanten, als dat noodig is, dikwijls in een gezin worden opgenomen, laat zich begrijpen en de opvatting der var kenscentrale getuigt dan ook wel van zeer gering begrip van platte- landsche toestanden. Het mogelijke gevolg moge met een enkel voor beeld worden geïllustreerd: een klei ne huurboer werd weduwnaar en is, ook al uit bestaansnoodzaak, weer getrouwd met een weduwe, die drie jeugdige kinderen meebracht. Uit het tweede huwelijk werden drie kin deren geboren, terwijl er voorts een dienstbode aanwezig moet zijn. Het gezin bestaat alzoo naar normaal be grip uit 9 personen en heeft het recht op 1 slachtvergunning. Voor de meerdere moet het huurboertje crisis-belasting neertellen. Naast hem woont een niet onbe middelde eigenboer, die het, on danks de malaise brengen kan tot f 24.000 inkomen. Hij heeft twee groote zoons en twee volwassen dochters, zoodat hij vreemd volk op de boerderij missen kan. Dit gezin bestaat volgens de Centrale uit 5 personen en krijgt twee vrije slacht- vergunningen Wat het arme pack tertje met zijn zware gezin daarvan denkt behoeft niet gezegd te worden. De gezinsformatie van de Var kenscentrale behoort tot de vele bureaucratisch^, bedenksels, die een boer niet begrijpen kan en daardoor onnoodig wrevel wekken. Trouwens, Ze speelde vrij aardig piano en zong met een meisjesachtig, hoog stemmetje dat niet zonder bekoorlijk heid was. Ze kon bijna elk paard waar men haar op geliefde te zetten, berijden, een auto besturen en hel pen bij het zeilen. Maar alles bij elkaar genomen bezaten geen van deze bekwaamheden, apart of col lectief gerekend, een(ge marktwaar de. Ze \yas zelfs niet eens geschikt voor kinderjuffrouw. Er speelde een vaag, droevig glimlachje om haai lippen. En toen werd haar gedach- tengang, ontstaan door dat voorstel van den ouden notaris, onderbroken door de wanhopige herinnering aan de oorzaak van al dit zelf-onderzoek, aan het bezoek van den notaris en aan dat hartroerende telegram, waar mee ze Rex terug had geroepen. Ze huilde niet. Na die eerste dof fe vier en twintig uur, die gevolgd waren op de ontdekking van Lindris' doode lichaam en het geschenen - had, alsof tranen nooit de doffe el lende, die als ijs om haar hart sloot, zou doen smelten, was ze eindelijk neergevallen en had zooveel ge schreid, dat ze nu het gevoel had of ze nooit meer zou kunnen huilen, alsof ze alle tranen van een heel leven gestort had. Ze zat ineengedo ken bij het vuur, stil en onbewege lijk en staarde strak in de vlammen, wachtende in de wreed lichte kamer men behoeft in dit geval geen boer te zijn, om er niet bij te kunnen. Temeer verwondert men zich er over, omdat het getal varkens blijkens de teeltregeling aanmerkelijk moet wor den ingekrompen, terwijl het gevolg van den nieuwen maatregel moet zijn, dat er veel minder voor eigen ge bruik geslacht wordt dan bij ruimere verstrekking van accijnsvrije slacht- vergunningen het geval zoude zijn. Vooral geldt dat voor arbeiders gezinnen, waar men in den winter in den regel geen tientje extra heeft liggen om te betalen, alvorens het zelfopgefokte varken in de pekel- kuip te kunnen werken. Algemeen is men dan ook ten plattelande van oordeel, dat als hei de bedoeling was, de opbrengst van den accijns op het geslacht te ver- hoogen men het minst geschikte mid del heeft gekozen, dat hoe eerdei hoe beter dient ongedaan gemaakt te worden. Weer een omkoopingsschandaal. Nog is het schandaal met de hoofdcommissarissen niet vergeten, of een nieuwe zaak van omkooperij, waarbij verscheidene ambtenaren be trokken zijn is aan het licht geko men. Het parket te Brussel heeft de arrestatie bevolen van een on derdirecteur van het departement van justitie van E., die aan het hoofd stond van den dienst, belast met de kwesties betreffende genadever- leening, voorloopige invrijheidsstel- ling enz. van gedetineerde ver dachten of met uitwijzing bedreigde personen. In verband met dezelfde zaak zijn ook nog de tweede secreta ris, van het parket te Brussel de V., een andere ambtenaar van het de partement van justitie van H., een gewezen priester en oud-aalmoeze nier van het Belgische leger, G. V. uit Kortrijk, die veel op het departe ment van justitie kwam en een 59- jarige vrouw, die het Café du Nord in de Marktstraat bij het Noorder station houdt, en waar V. een ka mer had, in hechtenis genomen. V. trad geregeld op als bemiddelaar tus- schen de gearresteerde ambtenaren en Belgische of vreemde personen, opRex' komst. Eindelijk werd de stilte verbro ken door het openen en sluiten van de voordeur, gevolgd door de lange voetstappen van een man- Daar ging de deur van de bibliotheek open en Rex zelf, het stof van de dag en nachtreis nog op zijn kleeren, stond op den drempel. Zijn gezicht goed besneden en wat hard, on danks zijn onmiskenbaar knap uiter lijk was wat ingevallen, alsof hij niet veel geslapen had gedurende de reis. Zijn scherpe, lichtgrijze oogen in die oogen lag de hard heid gleden met een vluggen, vorschenden blik, die een verbor gen bezorgdheid scheen te bevatten, over een meisjesfiguurtje bij den haard. In een oogenblik was ze opge sprongen. Rex, o, Rex!" Als een doodver moeid kind gleed ze in zijn armen en een bevende zucht kwam over haar lippen. „O, lieveling, ik heb zoo naar je verlangd". Een oogenblik hield Dereham haar vast, maar boven haar gebogen hoofd had zijn gezicht een merk waardig tegenstrijdige uitdrukking. Het was alsof de man zich zelf moed insprak voor een daad, waarvoor hij eigenlijk terugdeinsde. Eindelijk duw de hij haar een eindje van zich af. „Mijn lieve meisje, wat is dat alle- die meLde justitie hadden af te re kenen. W>e V. heeft bekend van V. geld te hebben aanvaard om zekere dossiers in het voordeel van de be trokken personen samen te stellen en zelfs te wijzigen. Vele documenten zijn door het parket in beslag geno men. Het schandaal te Bayonne- Zondagmiddag is Garat, de bur gemeester van Bayonne na zijn ver hoor door den rechter van instructie, gearresteerd en in het huis van be waring opgesloten. Volgens Reuter wordt hij verdacht van: diefstal, valschheid in geschrif ten, verdonkeremaning van geschrif ten, oplichting of medeplichtigheid daarvan, misbruik van vertrouwen en heling. Maandagmiddag heeft de politie Stavisky, den voortvluchtigen zwen delaar aan wien het schandaal te Bayonne te wijten is, te Chamonix achterhaald, maar op het moment van zijn arrestatie trok Stavisky een revolver en trachtte zelfmoord te plegen. .Een rechercheur wierp zich op hem, maar kon niet beletten dat -het schot afging en doel trof, echter niet onmiddellijk doodelijk. Men heeft Stavisky in vrijwel hopeloozen toestand naar een politiepost en van daar naar het ziekenhuis gebracht. Zijn overlijden kon elk oogenblik verwacht worden. Honderd-twee-en-veertig doo- den in de Nelson-mijn. De directie van de Nelson-mijn te Osseg deelt mede, dat bij de ramp in die mijn, 142 menschen om het leven zijn gekomen. Dr. Beisser, de verantwoordelijke bedrijfs-inge- nieur is Zondag gearresteerd. Vol gens de bladen verwijt men dr. Beis ser te radicale bezuinigingsmaatrege len in het bedrijf te hebben toege past. Reünie op een Nederiandsch fort. Op verzoek van den oud-com mandant van de voormalige bezetting 19141915 van Fort Honswijk om aldaar op Hemelvaartsdag 10 Mei maal verschrikkelijk". Toen hij sprak was de intonatie van zijn stem zoo stijf, zoo ongewoon, dat ze verbaasd opkeek. Het had net zoo goed een vluchtige kennis kunnen zijn die zoo sprak, vormelijk begaan met haar lot. „Verschrikkelijk," herhaalde hij en er sloop nu onwillekeurig wat meer warmte in zijn stem, toen hij het verdriet in het jonge, naar hem op geheven gezichtje, zag. „Maar nu zal alles goed worden, nu jij er bent. Maar... maar Paps Ze hield op en de greep van haar handen om zijn mouw werd on willekeurig vaster als trachtte ze den snik, die in haar keel opwelde, tegen te houden. „Ja, ja, ik weet het," zei hij kal meerend. „Je moet een ontzettenden tijd hebben doorgemaakt, en zoo alleen, arm kind. Ik kan je niet zeggen hoe ik met je te doen heb. Het is een tragedie Hij aar zelde en vroeg toen plotseling: „Heb je de couranten gelezen?" Ze schudde het hoofd, een ver baasde uitdrukking op haar gezicht. „De couranten? Neen, ik heb er nog geen een gezien. Ik had geen zin om te lezen. Maar ik geloof niet," ging ze aarzelend voort, „ik denk niet, dat ze gekomen zijn". Daar had Miss Marchmont wel voor gezorgd De dagbladen zouden a.s. een kameraadschappelijke sa menkomst te mogen houden van le den van de voormalige bezetting, heeft de minister gunstig beschikt. Deze leden, thans burgers van allen rang en stand, waren in 19141915 officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de infanterie, artillerie, genie en van het hospitaal- personeel. Ook hun familieleden mogen tot het fort worden toegelaten. Dit is gelegen aan de Lek, nabij Schalk wijk. Nu al reeds zijn ongeveer vijf honderd personen te verwachten. Dit aantal kan nog grooter worden. Zij komen uit 177 verschillende en zeer verspreid liggende woonplaatsen. De uiterste zijn Terschelling, Lopper- sum, Maastricht en Vlissingen. Bin nen dezen vierhoek liggen de 173 andere. Zij betalen met elkander de kosten. Er wordt al ruim een jaar lang voor gecontribueerd. Evenals in 1914 zullen in het fort ook kerkdiensten worden gehouden. De H. Mis voor de Roomsch-Katho- "lieken vangt aan om elf uur en de godsdienstoefening voor de Prote stanten 's middags om drie uur. De organisatie en de algemeene leiding van de reünie berusten bij den vroegeren fortcommandant, over ste A. Captijn. Daar het geval een unicum is in den lande, trekt het zeer de aandacht. De verhooging van den ta- bakaccijns. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den minister van financiën te bevorderen, dat de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 769) tot verhooging van den accijns op tabak in werking treedt met ingang van 1 Maart a.s. Na dien datum zal nog gedurende korten tijd vermoedelijk tot 1 April a.s. .de gelegenheid open staan cadeaux af te leveren voor bonnen en dergelijke aanwezig in verpakkingen, die op 1 Maart a.s. in het vrije verkeer waren. De voor de accijnsverhooging te gebruiken tabakszegels zullen in ie der geval ongeveer een maand vóór de invoering van den verhoogden ac cijns worden verkrijgbaar gesteld. mi geen aangename lectuur zijn ge weest voor de dochter van Quintin Lindris. Rex slaakte een half ongeduldi- gen, half wanhopigen uitroep. „Dan weet je dus nietdan begrijp je niet Ze antwoordde snel: „O, ja, ik weet het wel. Ik weet, dat vader al zijn geld heeft verloren. Maar ik heb hèm verloren. Dat is het eenige, wat er werkelijk op aankomt. Rex ze hield even op en keek hem met een grappig glimlachje aan, „Rex, weet je wel, dat je me nog niet eens gekust hebt?" Hij bukte zich werktuigelijk om haar te kussen en trok zich toen plotseling terug. „Ik denk, dat ik tracht me aan den nieuwen stand van zaken te wennen," zei hij. „De nieuwe stand van zaken?" herhaalde ze nieuwsgierig. „Wat be doel je?" „Ik bedoel ik zal er aan moe ten wennen om je niet meer te kus sen". „Maar maar waarom?" Hij aarzelde. Verdriet en een ze kere koppige vastberadenheid stre den in zijn oogen en mond om den voorrang. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1