Breskensche Courant 25 10 200 Het bittere erfdeel. He Rallye Monte Carlo. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUTLLETON Binnenland 43ste Jaargang Zaterdag 6 Januari 1934 Nummer 3897 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar Zondagsblad per kwar taal f 0,65en buiten Breskens 0,725. Bui tenland 3,50 per jaar Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertentiën bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abounds tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-\ gld bij dood wj r* gld bij ver- av gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- 11 IIJ door j lies van een jl I ^es üan een 4( ^es van ecn heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongcvallen-Vcrzckering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies van eiken anderen vinger 3etïieeti\e 3voe^e- 0/ De reken in oen over het afgeloopen jaar word^gaame spoedig ingewacht. De BURGEMEESTER De dreigingen in hel Oosten. Rusland naar Genève? In Azië heerscht weer een zoo danige spanning, dat men den oorlog te eeniger tijd onvermijdelijk meent. In Charbin (Mandsjoerije) zijn b.v. weer een aantal Russische spoor wegambtenaren gearresteerd, be schuldigd van spionnage; de moge lijkheid bestaat, dat ze gefusilleerd zullen worden en daarom hebben de Russen in Siberië een aantal Mands- joerijsche burgers gevangen gezet als gijzelaars. Merkwaardige uitingen ko men uit Moskou omtrent den Vol kenbond. Nu Japan is uitgetreden, schijnen de Russen hun positie te genover de wereld te willen verster ken door meer belangstelling te too- nen voor Genève; de toetreding van Rusland tot den Volkenbond wordt niet onmogelijk geacht. De Japanners gaan intusschen voort met hun penetratie binnen Chi- neesch gebied. Steeds betreden hun troepen onder allerlei voorwendsels weer nieuw Chineesch gebied. Mon golië beschouwen ze als een kolo niaal bezit en daar ook Rusland in Mongolië groote belangen heeft, verhoogt dat Japansche optreden de RussischJapansche spanning. Het begint meer en meer waarschijnlijk te worden, dat het staatshoofd van Mandsjoerije, de gewezen Chinee- sche keizer Poe-Ji, binnenkort keizer van Mandsjoerije zal worden, waar bij dan Mongolië zal worden ge trokken en misschien ook Noord- China met de Chineesche hoofdstad Peking. De Mongolen moeten met die plannen zeer zijn ingenomen, daar de Keizer-dynastie uit Mon golië stamt. Japansche troepen rukken in N. China op en niet onmogelijk wordt het geacht, dat Peking den een of anderen dag zal worden bezet, zoo genaamd omdat ongeregelde insur- genten-troepen in de gedemilitairi- door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A.E.C. VUERHARD-BERKHOUT O Wie zou haar inlichten, wie zou de afschuwelijke, onvergulde waar heid in nuchtere woorden aan haar meedeelen? De advocaat schudde het hoofd. Hij niet. Hij had den wree- den moed niet om haar alles wat waarde voor haar had te ontnemen, haar liefde voor haar vader te be- leedigen en haar haar eer en goe den naam te ontnemen al de dingen, die het leven goed en rein en gezond maken. De tijd zou dat alles gauw genoeg doen. Hij zou zich zelf strikt houden aan haar finantieelen toestand. ,,Ik geloof wel," zei hij vriende lijk, „dat je wat zult moeten gaan uitvoeren om geld te verdienen". „Ja?" Ze sloeg een paar tragische oogen, die bijna onnatuurlijk groot leken in haar smal, wit gezichtje, ingevallen door tranen en slapelooze seerde zóne van Noord-China ope- reeren. Maar die insurgenten zijn in hoofdzaak Mongolen, van wie men aanneemt, dat ze door de Japanners zijn „gestuurd!" Meer en meerwordt het duidelijk, dat de Japanners be oogen om weer een groot Chineesch keizerrijk te vestigen, dat onder Ja pansche leiding behalve groot, in de toekomst ook krachtig moet wor den, een rijke wereld van nieuwe ordening, waar de Japanners flinke zaken kunnen .doen en waarmee ze een onafhankelijke positie tegenover de overige wereld kunnen innemen. De vreemdeling moet uit Azië wor den gedreven voor het gemak allereerst de Rus. De Duitsche bewapenings- eischen. Aan Hitler is deze week het Fransche aide-mémoire overhandigd, waarin het standpunt van Parijs wordt meegedeeld inzake de Duit sche bewapeningseischen. Het ant woord moet niet onwelwillend we zen. Frankrijk wil wel, na overleg van alle betrokken partijen, conces sies doen, maar die mogen niet tot een seieuze Duitsche herbewapening leiden. In dat opzicht schijnt Mus solini aan Franschen kant te staan, te oordeelen naar een uitlating van hem, dezer dagen gedaan. De be trekkingen tusschen Berlijn en Ro me schijnen trouwens den laatsten tijd niet zoo intiem meer te wezen. Ook in België verzet de publieke opinie zich tegen bewapeningscon cessies aan Duitschland, zooals bleek uit enkele betoogingen bij den te- ïugkeer van minister Jaspar uit Pa rijs. De Roemeensche minister-presi dent vermoord door fascisten- De Staat van Beleg afgekondigd. De Roemeensche minister-presi dent Duca is doodgeschoten door een fascistischen student, lid van de ontbonden IJzeren Garde. De dader had medeplichtigen, die medé zijn gearresteerd. De IJzeren Garde is ontbonden op dringend advies van minister Titulescu, die in Zwitser land vertoeft en op wie leden van de ontbonden fascistische organisatie mede een aanslag hebben willen ple gen. Het heet trouwens, dat de po litie een heel lijstje heeft gevonden van de autoriteiten, welke door IJze- nachten, naar hem op. „Ik vrees, dat dat noodzakelijk zal zijn," antwoordde hij, ineenkrim pend door de doffe wanhoop in die jonge oogen. „Maar waarom? Heeft u dan Rex vergeten? We we zouden over een jaar trouwen. Vader wou niet dat ik trouwde, vóór ik achttien was Maar misschien dat nu...." Een flauw, verlegen glimlachje verlichtte het smalle gezichtje, tot nu toe het eerste teeken dat even, hoe vaag ook, van geluk had gesproken. „Ik heb hem getelegrafeerd, ziet u. Hij zit in Sicilië en ik verwacht hem van middag terug. Hij kon niet tijdig genoeg in Engeland terug zijn voor de ze zweeg even en slikte, ;,de begrafenis Alles zal goed zijn als hij er is„" voegde ze er vol vertrouwen bij. Ze keek naar den ouden advocaat op, alsof ze verwachtte opluchting op zijn gezicht te zullen lezen, maar de ernst en het medelijden in zijn gezicht bleven hetzelfde. „Alles zal goed zijn als Rex er is," herhaalde ze. „Zal het?" Hij sprak twijfelend met een merk waardig gebrek aan overtuiging. Ze vond hem nogal dom en langzaam van begrip. Haar eigen vertrouwen groeide tegenover wat ze in haar ren Gardisten moesten worden ver moord. De fascistische organisatie schijnt sympathie te hebben onder een deel der bevolking en zelfs on der regeeringspersonen. Daarom is de politieke toestand in Roemenië eenigszins gespannen. Titulescu heeft vanuit zijn verblijf in Zwitserland met aftreden gedreigd, maar zijn ontslagaanvrage ingetrokken, nadat hem telefonisch concessies waren ge daan. Welke? Van nog scherper op treden tegen de fascisten? De Staat van Beleg is voor heel Roemenië afgekondigd. Van elders. De overleden president van de Catalaansche generaliteit is opge volgd geworden door Luis Com- panys, die echter niet zoo groote populariteit moet bezitten als de eer ste president van Catalonië, kolo nel Macia. Men vreest daarom vooi nieuwe politieke verwikkelingen in het altijd zoo roerige Catalonië en deszelfs hoofdstad Barcelonai Mussolini is nog steeds actief met zijn plannen tot hervorming van den Volkenbond, yvelke hij los wil ma ken van het Verdrag van Versailles en waarin hij het bestuur wil toever trouwen aan de verantwoordelijke groote mogendheden Het lot der in Duitschland vrijgesproken Bulga ren is nog niet bekend. Het verluid de, dat ze op het einde dezer week over de grens zouden worden geleid. Of het vonnis tegen van der Lubbe zal worden verzacht? Ook daarom trent raakte nog niets bekend. Californië is ernstiggeteisterd doot overstroomingengesproken wordt van 100 dooden en 200 gewonden. Pelikaan-glorie en Postjager- succes. Wat heeft die dappere Pelikaan bemanning ons een geweldige span ning bezorgd. Ondanks allen moge lijken tegenspoed heeft ze het tijd- record van haar heenreis op Indië nog weten te verbeteren bij den terugkeer naar het moederland, wind, storm en regen ten spijt. Het binnen vallen in het nest werd haar haast belet door dikken mist, maar alles kwam goed. De bemanning is op onderbewustzijn voelde als een hou ding van wantrouwen. „Natuurlijk," zei ze, dapper glim lachend. Hij trok zijn schouders naar ach teren. „Nu, daar ben ik blij om," en voegde er met wel wat te laat komende vriendelijkheid bij: „In tusschen is hét beter dat je een paar pond bij de hand hebt voor de eer ste uitgaven". Hij legde twee tien pond biljetten op tafel. „Maar maar ik kan uw geld niet aannemen," weigerde ze haastig, het naar hem terugschuivende. Hij nam ze op, duwde ze in haar han den en sloot er haar vingers met zijn eigen harde, beenige vingers om heen. „Kom, ik kan mezelf immers terug betalen uit je vaders nalatenschap als alles geregeld is. Daar zal meer dan genoeg voor over zijn," loog hij. „En en ging hij onhandig voort, „als je in moeilijkheden komt, laat het me dan weten. Ik ben toch de familie-notaris, hè". Hij was weg en zij staarde ver baasd naar de twee banknoten in haar hand een tenger, verlaten klein figuurtje in haar korte, zwarte jurk met het dansende, spottende zonlicht om haar heen. 0 de allerhartelijkste wijze gehuldigd geworden, ook door de regeering, welken allen vier het ridderschap van de Oranje Nassau-orde verleen de, daarmee de tactische fout ver mijdende, tegenover de bemanning van het eerste Indië-vliegtuig ge maakt, toen de heeren naar hun maatschappelijke standing werden gescheiden als menschen, die een ridderorde waard zijn of met een gouden medaille genoegen behooren te nemen. De Postjager heeft nu ook Batavia bereikt en is inmiddels opgestegen voor de retourvlucht. Gepoogd zal worden om Amsterdam in drie dagen te bereiken. We hopen, dat het een succes mag worden. Als de beman ning slaagt, zal ook haar prestatie worden gewaardeerd, al zal de pu blieke appreciatie zich misschien niet zoo grootsch uiten. Een record te breken met een oude Ford maakt op de massa nu eenmaal meer in druk dan een nóg betere prestatie zou kunnen verwerven, behaald met een moderne en expresselijk voor het doel gebouwde race-wagen. Jam mer is, dat luitenant Asjes, bestuur der van De Postjager, te Batavia in een interview getracht schijnt te hebben om de beteekenis van de Pelikaanvlucht te kleineeren. Zulke wakkere Iuchtvaarders behooren hun gemoed niet door concurrentienijd te laten beinvloeden. (Zooals men weet, wordt de vlucht van De Post jager gefinancierd door een comité, uit scheepvaartkringen voortgekomen en dat een snellere postverbinding op Indië poogt te creëeren, in con currentie met de K.L.M.) De N.S.B. uit regeeringsgratie. Ir Mussert verlaat den over heidsdienst- De regeering heeft nu ook het lidmaatschap van de N.S.B. (van Ir Mussert) verboden voor de bur gerlijke ambtenaren, waarmee alle fascistische actie nu door de overheid is getroffen. Het besluit grondt op een geheim rapport, waarin het ille gale karakter der beweging zou zijn bewezen. Het verluidt, dat de leider der N.S.B., Ir Mussert, gesteld voor de keuze, ontslag gaat nemen als hoofdingenieur van den (Utrecht- schen) Prov. Waterstaat. Bestraffing van ongebreidelde werkloozen-agitatie. De toon, vaak door z.g. werkloo- II. Na het vertrek van den ouden notaris sleepten de uren zich lang zaam voort, terwijl ze wachtte op de komst van Rex, Rex Dereham, de man met wie ze geëngageerd was. Ze stond heel eenzaam op de wereld, zonder naaste bloedverwan ten en nu haar vader dood was, was Rex alles wat haar was over gebleven. De wetenschap, dat hij op weg was naar haar toe, dat hij met elk moment dichterbij kwam, gaf haar een gevoel van troost. Ze had hem zoo vreeselijk noodig, zijn man nenkracht om op te steunen, zijn liefde om haar door dit ongeloof lijke wat haar getroffen had heen te helpen. Zelfs nu kon ze het nauwelijks realiseeren dat de levendige, opge wekte, sterke kameraad, die haar vader was geweest, uit deze wereld verdwenen was. Hij was altijd zoo verbazend levend geweest, zoo vol borrelende vitaliteit, dat het onmo gelijk scheen dat hij dood was. Ze was pas zeven jaar, toen haar moeder stierf en ze had maar een vage herinnering aan haar, aan een teere, nogal mooie vrouw met een zachte stem, en die altijd heerlijk rook naar lelietjes van dalen. Toen was op zekeren dag die teere, lieve persoonlijkheid uit haar kinderleven zen-agitatiecomité's aangeslagen te gen de overheid, kan soms zeer on gebreideld wezen. Het schijnt, dat daartegen maatregelen getroffen gaan worden. In Landsmeer leidde de uitingswijze in zekere pamfletten tot inhouding van den steun aan de werkloozen-schrijvers dier artikelen. Een beroep op den minister door middel van het vragenrecht der Ka merleden, hielp niet. De minister gaf den burgemeester groot gelijk en voorspelde dergelijke maatregel ook voor elders. Zaandam mag niet boycotten. De regeering tracht in alle op zichten een sterke gezagspositie te vestigen. Daarom vernietigde ze ook een Zaansch raadsbesluit, dat een officieele gemeentelijke boycot in hield van Duitsche waren. Een over heidsorgaan heeft een dergelijk be sluit niet te nemen, meende ze, ten opzichte van de regeering van een rijk, waarmee we officieel in vriend schap leven. et- De Sporting Club de Monaco is' er in geslaagd om ieder jaar gedu rende de maand Januari alle auto mobielclubs in Europa, alle douane autoriteiten en de geheele Euro- peesche pers voor haren „Rallye Monte Carlo" te mobiliseeren. Er gaat van dezen rit, waarin naast hooge sportieve en touristische ele menten ook heel veel romantiek zit, een fascineerenden invloed uit op het publiek. Gedurende vier dager lang van 2024 Januari word: Europe in een tournooiveld herscha pen en rollen de auto's vanaf de uit hoeken van ons werelddeel naa Monte Carlo toe, door sneeuw et ijs en mist in het Noorden en over de onbegaanbare wegen van den Balkan, door de lange donkere win ternachten en gedurende de korte uren van koud en glansloos zonne licht. Dit jaar is deze rit voor ons land van speciaal belang, omdat zich on der de deelnemers een aantal be kende N ederlandsche rijders bevin den, o.a. de Ford-rijders Dr. J. Spren'ger van E.yck, A. A. J. Wiele- verdwenen haar kindermeid had haar verteld, dat ze „bij God ge roepen was" ze wist niet wat dat beteekende, en daarna waren zij en haar vader alles voor elkaar geweest. Ze had niets van den zakelijken kant van het leven begrepen. Hij Uiad haar ook nooit iets daarvan verteld. Ze wist alleen, dat hij soms dagen achtereen erg verstrooid was en een gespannen, bijna verwilderde uitdrukking in zijn gezicht had, ter wijl hij op andere tijden weer uit gelaten was als een schooljongen. Maar wanneer hij niet verdiept was in zijn zaken, waren hij en zij ver rukkelijke speelkameraden die sa men op jacht gingen, auto reden, zeilden, op reis gingen en genoten van alles wat de goede, vroolijke wereld te bieden heeft. De eenige die mopperde, was Miss Marchmont „Montie" zooals ze haar liefkoo- zend noemde aan wie de opvoe ding van het meisje was toever trouwd en die lamenteerde, dat het eenige wat moeilijk scheen te zijn om te vinden, tijd was voor de stu die van haar leerlinge. Maar Lindris en zijn dochter lachten haar klachten gemoedelijk weg. Ze vonden wel tijd om samen gelukkig te zijn en dat was alles waar ze om gaven. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 1