De meester en buurmans kat. De Gebroeders Knoopensdhaar Gewestelijk Nieuws. Gemengd Jieuws. Rechtszaken. Alleen Zoi dagavond, zie advertentie. 0 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 4 Januari nam. 7.3° Boefje, naar den roman «»n Brusse. Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari avond- en dagvertooning: 't Viooltje van Mont Martre, nieuwe operette met muziek van Kalman. 0 FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 6 Jan. nam. 2, La Traviata, Opera van Verdi. Vooraf: Le Violoneux, Opera-comique in 1 acte van Offen bach. Omzetbelasting. Voor de gas- en electriciteitsle- vering is het noodig eenige ver gunningen aan te vragen, waartoe de raad zonder hoofdelijke stemming besluit. Werkverschaffing. B. en W. stellen voor, met de werkverschaffing te beginnen als de kassen uitgetrokken zijn. Dhr. VAN GINKEL: Wilt U et dan rekening mee houden dat de bouwvakarbeiders na Januari mis schien geheel vrijgelaten worden? VOORZITTER: Als dat noodig is, natuurlijk! Dhr. VAN GINKEL: Verder vind ik het wachten met de werkverschaf fing, tot de werkloozen uitgetrokken zijn, geheel verkeerd. We moeten die kassen toch als reserve bc schouwen. Waarom beginnen we niet dadelijk met de werkverschaffing? VOORZITTER: Wij denken juist anders over. Dhr. VAN GINKEL: Dat is een echte bijzonderheid van West Z. Vlaanderen. Overal elders wordt ge holpen met steun, werk of maat schappelijk hulpbetoon. De VOORZITTER merkt op dat .die ook in de gemeente bestaat maar dhr. VAN GINKEL is daar niet over te spreken Het voorstel wordt hierna goed gekeurd. (Dhr. Van Ginkel onder protest). Rondvraag. VOORZITTER: Heeft een der heeren iets voor de rondvraag? Dhr. VAN GINKEL: Ja, meneer de voorzitter. Ik zou graag willen weten, waarom de advertentie be treffende vleesch eerst nu is geplaatst en niet 3 of 4 weken eerder. VOORZITTER: Wij hebben niet eerder bericht gekregen. Dhr. VAN GINKEL: Hoe ver klaart U dan, dat andere gemeenten het wel eerder ontvingen? VOORZITTER: Dat kan ik niet .verklaren; ik weet het niet. Nog iemand het woord? Dan sluit ik de vergadering. o 't Was lam, dat die zwarte bessen altijd vlak voor de vacantie rijp wa ren. De meester en zijn vrouw had den het dan altijd razend druk. Als je huis zoo'n week of wat leeg staat heb je altijd heel wat op te ruimen. Dan komt daar voor moeder de vrouw de zorg bij voor kleeren, die mee moeten op reis. En dan: bessen plukken en bes sensap maken! Maar 't moest ge daan! Want wie proefde over rijst of z'n pudding ooit lekkerder sap als die van zwarte bessen? Dus de meester, geholpen door een paar jongens uit z'n klas, die van bessen hielden, begon in het jaar 19eind Juli met de bessen pluk. De volgende dag op Woens dagmiddag zouden Cw vruchten geperst worden. De meester zorgde zelf v«or de flesschen, die het kostelijk nat zou den moeten bevatten. Die moesten met veel zorg uitgezwaveld worden. Dus had hij wat zwavellint gekocht. Hij stak een reepje aan, plaatste er een omgekeerde bloempot over en hield boven het gaatje de ope ning van de flesch, zoodat de zwavel lucht er goed in kon dringen. Na een half uur was de meester aan z'n laatste flesch toe. Gelukkig maar, want z'n ouwe rug deed hem pijn door dat voortdurend bukken. heugd. Hij bracht de flesch naar de keuken, waar zijn vrouw nog net genoeg bessensap had om het laatste (gezwavelde exemplaar te vullen. Goed, dat je klaar bent," zei mevrouw. ,,Ik denk, dat we dade lijk onweer krijgen, 't Is al de heele dag zoo broei Ze maakte de zin niet af; een rosse flits schoot langs de hemel bijna onmiddellijk ratelde een donderslag. ,We krijgen zwaar weer," zei meester. „Ik zal nog even de bloem pot opbergen en het overgebleven zwavellint". Hij spoedde zich naar buiten. Een tweede bliksemstraal verlichtte de donkere, dreigende onweerslucht. Tjonge, tjonge," praatte hij in zichzelf, toen de donderslag weer zoo snel op het hemellicht volgde 't is vlak boven ons". Hij plaatste den bloempot in de schuur. Daar zag hij het rookende zwavellint liggen. Hij greep het en slingerde het tusschen de bessen- struiken, achter in den tuin. Dan staarde hij nog even naar de dreigende lucht. Plotseling schrok de meester op. Uit de bessenstruiken schoot op eens, miauwend en blazend, buur mans kat te voorschijn. Op de rug van het beest laghet stukje zwa vellint, waaruit kringetjes rook op stegen. ,,Een merkwaardige worp," mom pelde de meester verbaasd. Doch wie beschrijft zijn schrik, toen hij zag, hoe het dier, gepijnigd door het verraderlijke stukje lont met groote sprongen verdween, via het hek inden hooiberg van buurman Meester stond als vastgenageld. Heer in den hemel, dat kon wel eens leelijke gevolgen hebben! Als toch dat hooi vlam vatte! De schuur stond er vlak bij! Zoodra hij de macht over z'n bee nen terugkreeg, liep hij naar het hek. Hup! Hij slaagde er zoowaar z'n stijve onderdanen over het hek te zwaaien. In normale omstan digheden zou hij het nooit gedurfd hebben! Toen hij het hoekje van de schuur omliep wachtte hem een nieuwe ver rassing. Daar stond buurman aan den anderen kant van den hooiberg en in z'n hand had hij een doosje lucifers; een lucifer brandde al vlak bij 't hooi De meester deduceerde en combi neerde snel. Ha, hal Onweer! Juist En een buurman, wiens zaken niet best gingen. Ha, hal En meester, die z'n koelbloedi: heid tegenover zooveel verrassende gebeurtenissen verbazend snel her won, trad op z'n buurman toe en doceerend, alsof hij tegenover z'n klas stond, sprak hij: „Steek de lucifers maar weg, buur man. Waarschijnlijk is je kat je al voor geweest 1" En inderdaad, daar kringelden de rookwolkjes uit den hooiberg om hoog. Op 't zelfde oogenblik sprong de kat te voorschijn, nog steeds ker mend en jankend, maar verlost van het pijnigende, geniepige ding, dat op z'n rug terecht was gekomen, ter wijl hij zoo zalig lag te slapen. Hier kan de geschiedenis tot ieders genoegen eindigen. Meester kon naar eer en geweten aan de achterdochtige politie verklaren, dat de kat den brand gesticht had. En buurman, die zijn boeltje goed verzekerd had. was door den brand min of meer uit den brand. Hij of freerde den meester een kistje goede sigaren, uit dank voor zijn welge mikte worp. DIRK JACOBS. EEDE. Een dreigement. De aanval op Burgemeester Bu- zeijn op Donderdagmiddag 28 Dec heeft meer het karakter gehad van een dreigement, maar dan toch een an gevaarlijk allooi. Bij den ver dachte A. M. is geen wezenlijke re volver gevonden, maar slechts een schrikaanjagend pistool, dat sommi ge door G. Th. Rotman. AARDENBURG. T (toneelvoorstelling- Vrijdag 1.1. gaf de Aardenburgsche Korfbalclub een tooneelvoorstelling in het lokaal „Spoor tot Vriend schap". Opgevoerd werd: „Eén, die niet geteld wordt," tooneelspel in drie bedrijven door Joh. van Eekelen en Jan Grosveld. De rollen zaten er goed in en werü=n alle goed vertolkt. Er werd goed s-jel gegeven. De zaal was vol. De spelers hadden een aandachtig gehoor: gedurende de opvoering_was het muisstil en menigeen pinkte een traan weg. Na afloop bleef men nog een paar uurtjes gezellig bijeen onder het uitvoeren van een dansje. fietsrijders gebruiken om aan vallen van blaffende honden af te weren. Uit dat pistool zijn 2 schoten gelost. Gevaarloos dus. Toch was deze handeling van verdachte een vervolg op een even te voren andere strafbare daad, namelijk het schrij- en van een dreigbrief aan den burgemeester dezer gemeente, die echter door de Kerstdagen vermoe delijk vertraagd is, en welke de Burgemeester pas vond, toen hij op 28 Dec. thuis kwam. Oorzaak van de veete tegen den Burgemeester moet, naar men zegt, gezocht worden in een pensioen kwestie van verdachte. Als oud-mili tair meent hij recht te hebben op pensioen en dat hij zulks niet krijgt wijt hij aan den Burgemeester, die hem, naar hij beweert, geen mede werking verleenen zou. Verdachte schijnt niet te willen of kunnen be grijpen dat de beslissing daarover bij andere besturen berust en is daarom overgegaan tot dreigen in de hoop aldus zijn doel te bereiken. Er zit intusschen climax in zijn han delingen. Nog één stapje verder en BURGERLIJKE STAND NIEUWVLIET. HUWELIJKEN: 5 Oct. Jacobus Josephus Roegies, 26 j., jm. en Maria Suzanna van der Lijcke, 22 j., jd. 9 Nov. Abraham Leenhouts, 35 j., jm. en Johanna Jo- zina Verplanke, 33 jjd. 30, Johan nes Jacob Dierings, 29 j., jm. en Janna Jozina Verplanke, 26 j„ jd. GEBOORTEN: 10 Nov. Johanna Suzanna, d. van Adr. Brakman en Adr. Risseeuw. OVERLIJDEN: 30 Nov. Levenloos aangegeven kind van Iz. W. van Nieuwenhuijzen en A. Rapoldi. 2 Dec. Pieternella Kot- vis, 95 j.. wed. van Abr. Luteijn. 6, Sara Risseeuw, 69 jechtg. van P Provoost. 10, Johanna S. Brakman, 1 mnd., d. van Adr. Brakman en Adr. Risseeuw. INGEKOMEN: gedurende October en November Maatje v. d. Gouwe, uit Aarden- burg, Iz. J. de Groote, uit Kloetinge, Cornelia J. Verhage, uit Den Haag, Wed. Joz. M. Dierings-Schippers en Joh. J. Dierings, uit Groede VERTROKKEN: Geertruida J. C. Feijtel, naar Zuid- zande, Abr. Pde Groote en gezin naar Schoondijke, Joz den Decker naar Groede, Johanna J. Verplanke, (echtg. van Abr. Leenhouts) naar Oost- burg. Aarnoud Houg naar Aardenburg. De loop der bevolking dezer gemeente over 1933 is als volgt: Op 31 Dec. 1932 bestond zij uit 225 m. en 249 vr., of 474 personen. Gedurende 1933 zijn ingekomen 12 m. en 20 vr. en door geboorte 3 jon gens en 1 meisje, samen 240 m. en 270 vr. In 1933 overleden 3 m. en 6 vr., er vertokken 15 m. en 19 vr., totale vermindering 18 tn en 25 vr. of 43 personen. Op 31 Dcc. 1933 bestond de be volking uit 222 ro en 245 vr, of 467 personen en verminderde aldus met 7. Er werden 7 huwelijken gesloten. GROEDE. Loop der bevolking gedurende de maand December. INGEKOMEN: L. C. de Waele, van IJzendijke, op Kruisdijk O 180; C. A. van de Velde, van Hoofdplaat, op Kruisdijk O 180 VERTROKKEN: G, Dees, van Boerenhol O 29 naar Axel, M. van de Voorde, van Platten- dijk W 151, naar Cadzand. 1. Hier heb je Peter Knoopen- schaar. Hij is niet eg dik uitgeval len, maar dat is m eenmaal de mode, en ook voordelig in de kost. Hij lijkt als twee lruppels water op zijn broer, die fecies op den zelfden dag gebore is en wiens portret je op het patje hiernaast ziet. 2. Hier heb je hem dus, onzen Jodocus. Hij woont met zijn broer in hetzelfde hus, onder de veilige hoede van een oude huishoudster. Dat het lang niet altijd een pretje is, als je zooveel ep je broer lijkt, zul je in het verdere verloop van deze geschiedenis wel bemerken. jaar leurder te MaUghem, wegens bedreiging met misrijf tegen het leven gericht tegen en Burgemees ter van Eede. Door M. v. B., 4 jaar, schipper te Ter Neuzen is hoter beroep aan- geteekend tegen :t vonnis der Rechtbank van 23 Üober j.l. waar bij hij wegens vervr van gedistil leerd, zulks terwijl schuldige re delijkerwijze moet voioeden, dat de accijns niet is betld, is veroor deeld tot 3 maand gevangenis straf en verbeurde daring van het schip „Henriëtte,"waarmede de overtreding is gepRd. HoogwatergetBreskens. DAGEN Woensdag Donderdag Vrijdag 2,32 3,02 3,37 2,56 3,26 4,01 Laatste Kwartier, aandag 8 Jan. om 8,55. Lichlp voor RIJwitn enz. (waaronder bepen zijn wagens, kar, enz.) Woensdag Donderdag Vrijdag 4,25 4,27 4.29 Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht J. C., 25 jaar, Koopman te Vlissingen ter zake van poging tot moord op de vrouw van de R. te Vlissingen, waar bij deze laatste zijn vrouw te hulp kwam en ernstig door messteken werd verwond. Eveneens werd naar het Huis van Bewaring overgebracht A. M., 45 Inbraken-serie tss voortgezet. Oudejaarsavond streeks kwart over elf werd van Ivinkelhuis der familie De Groot-lters op den Stationsweg te O sen spiegelruit stukgeslagen, waarüe dader een doos bonbons uit titrine kaapte en er mede aan haal ging, schrijft de Tel. Hiad evenwel buiten den waard ekend, want juist waren er eenikolitiemannen in de buurt, die Oct glasgerin kel afkwamen en iman achter volgden. In de Ihekkenstraat werd de vluchtelinggrepen. Hij bleek een zekere O. te zijn, die naar het politiebü werd over gebracht en in artgesteld. Bij zijn verhoor ontkente aangehou dene den diefstal gsgd te heb ben. Hij zal ter hikking van de justitie worden eld. Eenige dagen ge'j werd van denzelfden winkeliaen sigaren- automaat gestolen, Qter van den inhoud beroofd, in nabijgelegen weiland door de makussee werd teruggevonden. Voorts hebben onhden in den nacht van Zaterdag bondag nog gepoogd in te brekei huize van de familie De N. aap Berghem- scheweg te Oss. Dren werden door het luide blaffeji den waak hond uit hun slaap ikt en togen op onderzoek uit. Tjeen hunner buiten kwam, sloegepe mannen, die bezig waren eenbannen van het lage dak der 41- open te leggen, hals over ko de vlucht. Zij verdwenen in desternis. Bij de marechaussée Ve aangifte, doch tot op heden bhet onder zoek negatief. De vliegramp Brugge. Naar de Tel. van iirectie van het Londensche burear Imperial Airways verneemt is Ie vreeselij- ke vliegtuigramp te Ruysselede (Bel gië) nog een Nederlander omgeko men, namelijk de heer Gerard Mes, vertegenwoordiger van de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken. De heer Mes was aanvankelijk te Eindhoven werkzaam en vervolgens bij eenige buiteniandsche filialen. On geveer zes jaar geleden werd hij overgeplaatst naar het Londensche agentschap der Philipsfabrieken. Eenige dagen geleden bracht de heer Mes nog een bezoek aan Eind hoven, van waar hij naar Duitschland vertrok. Hij zou via Keulen naar Londen terugkeeren. Twee kinderen door auto aan gereden. Dinsdagmiddag reed de heer De Klerk uit Goes mei zijn vrachtauto geladen met hout op den dijk die loopt van Hoedekenskerke naar 's- Gravenpolder. Ter hoogte ongeveer van s-Gravenpolder slipte de auto ten gevolge van de gladheid van den weg en reed van den dijk. Twee jongetjes, broertjes, Van Bra& geheeten en wonende te 's-Graven- polder, van 5 en 7 jaar, waren daar aan het spelen. De kinderen, die bezig waren met een slede van den dijk te glijden, kwamen onder den auto terecht. Het 5-jarig jongetje kreeg een ernstige hersenschudding, het 7-jarige jongetje had ernstige inwendige kneuzingen. De toestand der beide knaapjes is zorgwekkend. Auto op woonwagen gebotst. Dinsdagmiddag is te Oudehaske een zeer ernstig verkeersongeval ge beurd, waarbij de ouders van zes kinderen zwaar werden gewond, meldt de Tel. Een woonwagen van den heer B. Tel. afkomstig uit Roden, die met een draaiorgel rondreist, reed in de richting Joure. Een goederentram kwam hem tegemoet. Op hetzelfde Imoment, dat de wagen naast de tram was gekomen, naderde met flinke snelheid een auto uit de rich ting Joure, bestuurd door den heer H. Buwakla uit VVoudsend, die te Heerenveen een paar reizigers naai den trein zou brengen. Door den neerslaanden stoom uit de locomotief zag de bestuurder van den auto den woonwagen niet, zoodat hij er boven op vloog. De heer Tel, die naast den wagen liep, werd tegen den grond geslingerd. Ernstig gewond en met gebroken beenen, waarvan een versplinterd was, werd het slachtoffer opgenomen en bij den heer v. d. Veen binnen gedragen. Dr. Bonnema uit Oude haske en dr. Fruk uit Heerenveen, die spoedig ter plaatse waren, ver leenden de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Heerenveen werd ver voerd. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. De eebtgenoote van den heer Tel, die eveneens naist den wagen lien, werd ernstig aan de beenen gev zoodat ook zij na verbonden te per ziekenauto naar het ziekei werd overgebracht. Het paard kreeg drie gebi pooten, zoodat liet arme dier middellijk moest worden afgfrr De auto werd van voren gehee nield. De inzittenden bekw wonderlijk genoeg geen letsel woonwagen werd licht bescliE Het was een droeve aanblik men ter plaatse van het on kwam. Zes kleine kinderen

Breskensche Courant | 1934 | | pagina 2