Breskensche Courant 25 De lamp io de woesti|n Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. NIEUWJAARSWENSCH THOMASVAER en PIETERN^L. &e ^aavvKsseYuv^. FEUILLETON Gewestelijk Nieuws 3 emeen\e ^rèsVeus. 42ste Jaargang Zaterdag 31 December 1932 Nummer 3794 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens f ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 5 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij regelabonnemenl groole kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS oerzekering voor de dbonnës legen ongelukken, en /I JIJ mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-\ gld bij dood wr gld bij ver- s-\ gld bij ver- j s-\ gld bij ver- lange ongeschikt- 11 Jl J door H lies van een J J ^es üan een f f ^cs van een hcid lot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies JIJ van eiken anderen vinger VAN PIETERNEL: Op het einde van December Van dit droef malaise-jaar Staan wij voor de trouwe lezers Weer met onze wenschen klaar. THOMAES: Nel, je bent wel wat voorbarig; Vóór we aan het wenschen gaan, Dienen wij oudergewoonte Eerst een blik terug te slaan. PIETERNEL: Wij herdenken die ontsliepen Na een kort' of langen strijd THOMAES: En herinn'ren ons den scheepsramp Nog in al zijn hevigheid PIETERNEL: Maar ook de spontane hulpe, Die van alle zijden kwam, Om de menschen te verzorgen, Wien de zee zoveel ontnam. THOMAES: Harde slagen kreeg -dit landje, Zakelijk en financieel, En van de besnoeiïngswoede Kreeg 't natuurlijk ook zijn deel. PIETERNEL: Maar door flinke tegenactie, Steunend op zijn goede recht, Hield het na aanhoudend strijden Zijn bedreigd kantongerecht. THOMAES: Werkeloosheid vroeg veel offers, En fheesf zonder heel veel baat Vroeg bespreking 't leeuwenaan- [deel Van een zitting eener raad. PIETERNEL: Ondanks veler harde werken Met veel energie en lust; Ondanks 't mooie zomerweder Met wat drukte aan de kust; Ondanks alle feestlijkheden Of geslaagde winkelweek, Was er slechts 't belastingbriefje Waar iets van verhooging bleek. THOMAES: Nu genoeg van twee en dertig; 't Nieuwe jaar breekt thans weer [aan En verscheidne lichter punten Zien we in de toekomst staan. PIETERNEL: Moge drie en dertig eindlijk 't Einde van de crisis zijn, Met verbetering alomme En weer volop zonneschijn. PIETERNEL en THOMAES: Met de wensch, dat al de lezers Van de Breskensche Courant Daar hun deel van mogen krijgen Reiken wij U d'afscheidshand. O Eigenlijk moet de jaarwisseling een beetje somber stemmen, althans wat ernstig. Er is immers weer een jaar gevloden van de korte spanne tijds, welke ons hier op aarde is toebedeeld. We hebben weer een mijlpaal benaderd op onzen levens weg en of we ooit aan den vol genden zullen genaken, weten we niet. En tóch Slechts weinigen zullen dezen keer met weemoed scheiden van het af- geloopen jaar, dat de algemeene wel vaart zoo zeer omlaag haalde. Met een zucht van verlichting zagen we het einde van 1932, God dankende, dat het alles tenminste nog zóó is afgeloopen. Dat de werelr' geen vol slagen ruïne werd en het econo- sche leven van de totaalheid der 39. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER O Hij deed een stap vooruit. „Laat mij 't eens probeeren, gauw Ralston, geef hierl Zool Kom Tom my, kom jongen". Voor ze 'twist had hij haar plaats ingenomen. Ze zag hem vastberaden zijn arm steken onder de schouders van den jongen. Tommy's slap hoofd viel tegen hem aan, maar ze zag e rechterhand den lepel alston hem toestak. Hij ij zijn werk, lette verder scheen vastbesloten. zei hij weer en zijn ernstig teeder, iets wat ren in de oogen deed :>mmy nftjfdt eens wak- Is je denkt er nu tus- ontwrichting bleef gespaard. Want dan immers de onnadenkenden mogen zich dat wel eens goed be wust worden dan zou de ellende heelemaal niet te dragen zijn ge weest. Men moge al afgeven op onze maatschappelijke „orde", wie het restant dier orde tracht te on dermijnen, vóór een nieuw en beter economisch bestel is opgebouwd, die bezorgt daarmee aan de werkloo zen geen arbeid, maar beneemt aan de maatschappij de mogelijkheid om de ergst geslachtofferden te onder steunen en duizenden medemenschen voor broodnood te behoeden. Maatschappelijk en economisch was 1932 een slecht jaar en daar om zijn we tenslotte blij, dat het heen is en we een nieuw jaar moch ten begroeten. Dat laatste feit geeft op zich zelf reeds reden tot nieuwe hoop. Wie is het niet eens gebeurd, dat hij in een huis allerlei ellende en schenuit te kunnen trekken, dan heb je 'tmis hoorl Wordt eens wakker I Hoor je me? Wordt wakker en slik dat goedje inl Zoo, nu is 'tnaar binnen... nu slikken 1 Hoor je., slikken I" Hij hield den lepel tusschen Tom my's lippen, totdat die geheel leeg was, toen gaf hij hem weer aan Ralston terug. „Hier, pak aan! Geef me nog watl Hier Tommy, hier is nog wat voor jel Slik als een beste jongen! Ja, je kunt het wel als je maar pro beert. Doe je best! Vooruit, jongen, vooruit! Je wist niet dat ik hier was, hé? en je dacht in mijn afwezigheid stil te kun nen uitknijpen! Maar daarvoor ben je niet vlug genoeg geweest, kerel! Ik ben weer terug!" Er klonk een bijzondere aandoe ning uit zijn stem. Het viel Stella op, dat hij geheel opging in zijn reuzentaak. Lichaam en ziel gaf hij er aan. Het zweet drupte hem langs het gelaat. Ze bleef staan en keek trillend naar het wonder, dat zich voor haar oogen voltrok; want op het geluid van die krachtige, dringende stem had Tommy zich bewogen en geant narigheid moest meemaken. Och, dat huis had feitelijk geen schuld er aan, maar heeft men dan toch niet het gevoel, of in zoo'n woning alle energie verslapt blijft en er nooit uitzicht zal komen op betere tijden? Eerst als we dan in een nieuwe om geving zijn aanbeland, pakken we de zaken met frisschen moed aan en openen zich perspectieven. Met zulk optimisme gaan we ook 1933 in. Een vol jaar ligt weer vóór ons, een jaar, waarin veel kan ge beuren, véél zich kan wijzigen en be teren. Is het niet, of de eerste tee kenen van een betere toekomst zijn waar te nemen? Hier en daar durft men te spre ken van eenige opleving in handel en industrie. De vooruitzichten van de Ontwapeningsconferentie zijn gun stiger. Het schuldenvraagstuk is wat verscherpt, maar dat zal een defini tieve regeling bespoedigen. De kan sen voor onberekenbare politieke avonturen bij onze Oosterburen zijn verminderd. De loondruk-tendenzen schijnen iets te verslappen. Groote werken worden voorbereid. Men leest in de kranten, hoe de bedrijvig heid in de havens wat toeneemt. Hier en daar gaat wat méér ge bouwd worden We zouden niet graag willen sug- gereeren, dat het einde van de crisis voorbij is, maar we gelooven wel, dat zich perspectieven openen van een langzaam, zeer geleidelijk eco nomisch herstel. Het jaar is pas begonnen en er kan dus nog véél gebeuren. Dat we ons daarom allen mogen bezie len met den moed om tot het be reiken van een betere toekomst mee te werken. O Moed en trouw zijn noodig om te slagen in het leven. Wij, de redactie van dit blad, zullen alles doen om den moed van onze lezers te schra gen, trouw is een individueele ei genschap, een deugd, die we bij on ze vrienden vanzelfsprekend veron derstellen. Wij moeten en zullen trouw be hartigen tegenover onzen lezerskring. Hun belangen zullen we zoeken en dienen, voor zoover ze tot de alge meene belangen behooren. Trouw vragen we wederkeerig van hen. Als gemeenschap hebben we met elkaar groote belangen te verdedigen of te veroveren. Een gemeenschap is als een organisatie en het blad bindt de leden. In crisistijd moet men wel eens bezuinigen. Doe het niet op uw krant en zeker niet op het plaatselijk blad, want ge zoudt er de hechte organisa tie van de gemeenschap door ver zwakken. Als alle leden het orgaan steunen door hun abonnement en door het te lezen, dan kunnen we gezamenlijk veel tot stand brengen en ook veel, wat ongewenscht is, afweren. Wij voor ons, we rekenen ook in 1933 weer op den steun en mede werking van abonné's en adverteer ders. Dat we gezamenlijk, met elkaar, in goede trouw véél mogen berei ken in ons aller geestelijk en maat schappelijk belang zóó, dat 1933 een jaar zal worden met lichtend verschiet, een jaar, hetwelk ons 1932 moge doen vergeten. I )at is de wensch van UITGEVER en REDACTIE. woord. Het was als een wegvlieden de geest, die weer terugkeerde. Die vreeselijke bewusteloosheid week. Hij keek op in Monck's gelaat, half vra gend, half vernachtend „Je hebt dat goedje nog niet in geslikt," herinnerde Monck hem „dat moet eerst gebeuren. Wat ben je toch kinderachtig, Tommy. Hoe kan je je nu zoo gedragen". Tommy's keel trok krampachtig samen en met groote inspanning ge lukte het hem te slikken. Toen be gonnen zijn lippen te trillen alsof hij op 't punt was in schreien uit te barsten en zacht zeide hij: „Hallo., hallo.., jou oude deug niet". „Hallo!" hernam Monck ernstig, „een mooie boel hier! Schaam je je niet. Dat mocht wel. Ik ben woe dend op je, weet je dat wel?" „Het kan me geen drom mei schelen," zei Tommy en tracht te te glimlachen. „Maar dat zal je nu gaan doen hoor boy! Je veroorzaakt ons veel te veel moeite 1 Kom, Ralston, geef hem nog maar een portie. Tommy je moet doen wat je gezegd wordt versta je? Hier kleine domkop! Kom wat scheelt er nou aan?" want Tom BRESKENS. Van den raad van bestuur der N.V. „P.Z.E.M." ontvingen Ged. Staten een schrijven, waarin ge noemd bestuur er aan herinnert, dat de voorziening der gemeente Bres kens van electriciteit plaats heeft vanwege de N.V. Van Melle's Con fectionery Works, die den daartoe voor haar fabriek benoodigden stroom van de P.Z.E.M. koopt. Deze voorziening dagteekent reeds van on geveer 1910 en de electriciteitsver- ordening is daarop dan ook niet van toepassing. Tot groote moeilijkheden moge de toestand geen aanleiding hebben gegeven, haar voortduren is minder gewenscht. Waar de P.Z.E.M. algemeen erkent, dat voor ziening van electriciteit door bemid deling van gemeenten niet de meest geVfenschte vorm is, behoeft hetgeen betoog, dat de voorziening van Bres kens door een particuliere fabriek zeer zeker niet de juiste vorm van exploitatie is. Na herhaalde onder handelingen is Van Melle bereid het net over te dragen voor f 140.000 o.a. onder voorwaarde van een nieuw stroomleveringscontract voor de fa briek der firma. Het bestuur meent dat het aan beveling verdient, het net over te nemen. Weliswaar zal de N.V. P.Z.E.M. daarvan vermoedelijk niet althans niet terstond, vruchten pluk ken in den vorm van stijging van winst, maar het doel der P.Z.E.M., HUISVUIL. Het huisvuil zal in de eerste week van Januari niet opgehaald worden. Een nieuwe regeling ingaande de tweede week van Januari, zal tij- dig bekend gemaakt worden. de distributie van electriciteit ten algemeene nutte in de geheele pro vincie, zal ermede bevorderd wor- den, terwijl er bovendien een nieuwe groep electriciteitsgebruikers in de gelegenheid zal worden gesteld, om van de algemeene tarieven en daar door van de vele voordeelen en ge makken van de electriciteit te profi- teeren. De raad van bestuur verzoekt daarom een crediet van f 170.000 voor de genoemde overname van het laagspanningsdistributienet en ver dere met de overneming in verband staande kosten. Ged. Staten stellen voor aan het verzoek te voldoen. BRESKENS. De directeur van het postkantoor wijst nog eens op het verkrijgbaar zijn van weldadigheidspostzegels, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor steun van den arbeid ten bate van het bescherming- en hulp behoevende kind in het algemeen, met uitzondering van de zuigelingen- bescherming. De zegels zijn uitgegeven in 4 soorten, met een frankeerwaarde van resp. iy2, 5, 6 en 12^2 cent. De verkoopprijs is vastgesteld op 3, 8, 10 en 16 cent. Ze zijn verkrijgbaar tot en met 9 Januari e.k. Donderdag is de koopman C. alhier, verdacht van oplichting, door de Kon. Marechaussee naar Middel burg gebracht en daar ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. De lezers worden verwezen naar de adv. betreffende „Alge meen Ziekenfonds," waartoe thans ook kunnen toetreden zjj, die tot den kleinen middenstand behooren. mij's glimlach was overgegaan in een droeven trek om den mond. Hij verborg het gelaat tegen Monck's schouder, moeite doende om zijn zwakheid te verbergen. „Ik voel me zoo ontzettend beroerd," fluisterde hij. „Dat is goed, oude jongen, dat is goed, dat weet ik wel!" zei Monck en streek hem kalmeerend, Jjefko- zend, over 't hoofd. „Houd je flink, zooals een Brit past! We zullen je er wel doorhalen! Denk je dat ik dat niet kan? Wat? Maar je moet een handje meehelpen, weet je! Je hebt het goed te pakken gehad en je zuster is gekomen om ons een hand je te helpen. Daarvoor is ze alleen naar dit nare gat gekomen. Nu zul je toch niet willen hebben dat zij ziet dat het mis gaat? Kom Tom my, kerel!" Stella's gezicht was nat van tra nen. Ze durfde zich niet vertoonen, maar gelukkig wenschte Tommy haar niet te zien. Monck's woor den hadden de gewenschte uitwer king en hij deed een wanhopige po ging om zichzelf baas te blijven. „Maar laat ze me zoo niet zien," mompelde hij. ,,'tZal nu... welbeter gaanZeg haar dat... en pas op haar, hél" ,,'t Komt in orde hoor!" zei Monck. o— HOOFDSTUK V. De morgen. Bij het aanbreken van den dag regende het dat het goot. Stella zat voor een ontbijttafel, die in de eetkamer was gedekt en keek er nauwelijks naar. Peter wa9 in haar nabijheid en ze vermoedde, dat hij voor het ontbijt had gezorgd. Maar hoe hij hier was gekomen, daarvan had ze geen flauw vermoe den en ze was ook te moe om er naar te vragen. Tommy was in een natuurlijken slaap gevallen en Ralston had haar weten te bewegen, om hem voor een poosje aan zijn zorg over te laten, terwijl hij haar had beloofd haar te zullen roepen, als hij haar noodig had. Ze had er Monck ook achterge laten, maar ze veronderstelde dat Ralston hem wel niet zou laten blij ven. Haar gedachten verwijlden, vreemd genoeg, bij Monck. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1