Breskensche Courant 40 25 De lamp in de woestijn <^FPeE©i Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Binnenland Gewestelijk Nieuws Bij Ruwe fPfogsA Gesprongen Handen 42ste jaargang Woensdag 14 December 1932 Nummer 3790 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland f 6,50 p er jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens f 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterljlk t uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvcrtentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de /I abonné" s legen ongelukkenen 1 jij mA voor dè volgende bedragen gulden bij levens- 1 f\ f\ 8^ bij dood gld bij ver- 8^ bij ver- lange ongeschikt- 11 II l door S lies van een J bies van een hcid lot werken een ongeluk hand of voet oog De risico can bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum' gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhagc. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies jij van eiken anderen vinger De „blauwhemden". Het bestaan van een geheime fas cistische organisatie in China, de „blauwhemden" wordt thans alge meen erkend, ondanks de tegen spraak van officieele zijde. Deze organisatie heeft zich ten doel gesteld: le. Het vormen van een geheime politieke partij met 10.000 actieve leden in alle deelen van China, ge steund door 300.000 man gewapen de leden. 2e. Het verkrijgen van een twee derde meerderheid in de commissies, die de Kuomintang-partij controleert, welke op haar beurt toezicht uit oefent op de nationale regeering. 3e. Het toepassen van wetten en verbodsbepalingen nog strenger dan dit in Rusland geschiedt. De leden der partij moeten afstand doen van alle persoonlijke gemakken en rijkdommen. De toenemende invloed van deze fascistische partij is een gevolg van de geweldpolitiek van Japan en de houding van de regeering van Kan ton. De oorsprong van deze fascisti sche beweging was een vertrouwelijk memorandum, dat door den chef van den generalen staf van het nationa listische leger aan maarschalk Tsjang Kai-sjek, den feitelijken president van China, en aan den minister van oorlog was gericht, waarin de zwak heid van de tegenwoordige Kuomin- tang-organisatie wordt uiteengezet en waarin wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid van het oprichten eener krachtige politieke partij. In het memorandum wordt voorts verklaard, dat de Kuomintang het vertrouwen van het land heeft ver loren, daar deze uit te weinig eer lijke werkers bestaat. Wat China noodig heeft, aldus het memorandum, is, leiders met den moed van een Gandhi en een partij- organisatie nog beter gedisciplineerd dan de communistische partij in Rusland. Het memorandum stelt verder voor een beperkt bedrag vast te stellen als particulier bezit en alles wat daar boven gaat automatisch aan de schatkist der partij te doen komen. Alle onroerende goederen der le den moeten ingeschreven worden bij 35. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER o Maar dit zei ze niet tegen me vrouw Ralston. Ze kwam hoe langer hoe minder in The Grand Stand. Ze had altijd allerlei afspraken en had zelden of ooit een oogenblik over voor haar oude vrienden. Maar mevrouw Ralston zocht haar nooit op. Dat lag niet in haar aard. Ze stond altijd voor iedereen klaar, maar drong zich nooit op. Haar genegenheid voor Stella was sterker geworden. Er bestond tus- schen die beiden een grooi^ sym pathie, zonder dat die ooit onder woorden werd gebracht. Ze begre pen elkaar. Toen het regenseizoen aanbrak, werd de omgang nog steeds intie mer. Mevrouw Ralston deed nooit haar best om vertrouwelijke mede- de partij en de opbrengst daarvan moet gedeponeerd worden bij de Centrale Bank van China. Ieder lid, dat zijn bezit onjuist opgeeft, zal zwaar gestraft worden en zonder toestemming van het be stuur zal men niet uit de partij mo gen treden. De naam „blauwhemden" is ge kozen, omdat de kleuren van de Kuomintang blauw en wit zijn en omdat blauwe kleederen in China bij ceremonieele plechtigheden wor den gedragen. Bovendien moeten alle leden, in China vervaardigde kleeren dragen om de nationale industrie te bevor deren. Het behoud van rechtbanken en kantongerechten. In vele plaatsen des lands is heftig verzet gerezen tegen het voornemen van Minister Donner tot opheffing van 7 rechtbanken en 40 kanton gerechten. Zekerlijk brengen de be doelde instellingen eenig voordeel aan geld en goed voor de betrok ken gemeenten, maar toch niet zóó veel, dat daarmee alleen het enthou siasme verzet verklaard zou zijn. We gelooven eerder, dat het 't bedreigde aanzien der gemeenten was, hetwelk de bevolking in 't geweer deed snel len. We mogen op eigen omgeving zelve al eens smalen, een ander moet meestal toch niet trachten om de verdiensten van onzen geboorte grond te kleineeren I Een plaats „be- teekent" iets, als er een rechtbank of kantongerecht zetelt. Vandaar, dat er groote vreugde is in Alkmaar, Almelo en Roermond, waar minister Donner de rechtban ken thans wil laten, nu in de Tweede Kamer zoo'n ongedacht fel verzet tegen zijn oorspronkelijk plan is ge rezen. Van de kantongerechten zul len die te Zevenbergen, Wagenin- gen, Groenlo, Harderwijk, Steenwijk, Alphen, Sommelsdijk, Oostburg en Zaandam aan het eerst uitgespro ken vonnis ontkomen. Ook in die plaatsen zal er dus vreugde zijn. Zware ontsteltenis echter is er in Waalwijk, omdat ddar het kanton gerecht eerst zou behouden blijven en thans juist op de lijst der ver oordeelden is geplaatst. Men is er in de Langstraat heelemaal niet over deelingen uit te lokken, maar waar schijnlijk werd haar meer dan aan eenige andere vrouw meegedeeld. Op zekeren dag in September, toen donkere wolken de lucht be dekten en de regen bij stroomen neerviel, sprak Stella eindelijk over het besluit, dat zij na lang nadenken had opgevat. 'tViel haar niet moei lijk het uit te spreken. Het leek haar de meest eenvoudige zaak ter wereld. En toen zij erover begon te praten, voelde zij dat mevrouw Ral ston al wist waar zij heen wilde. „Mary!" zei ze. „Na Kerstmis ga ik naar Engeland terug". Mevrouw Ralston gaf geen blijk van verbazing. Ze was druk bezig met een grooten stop in den hiel van een zijden kous. Ze keek alleen Stella ernstig aan. „En als je daar bent, lieve?" vroeg ze. „Dan zal ik werk zoeken". Stella sprak op beslisten toon, als iemand die het besluit eerst na rijpe over weging heeft genomen. „Ik denk dat ik zal trachten een plaats als ver pleegster te krijgen. Dat is hard werken, dat weet ik wel, maar ik ben sterk, en ik geloof dat hard werken goed voor me zijn zal". Mevrouw Ralston zweeg. te spreken. Het Waalwijksche Kan tongerecht is het eenige in de ge noemde industrieele en landbouwen de streek van Brabant. Het dateert al van 1827 en ook voordien was Waalwijk van ouds standplaats voor den Vrederechter. De Spoorwegen wijzigen ta rieven en.... loonen. De minister heeft thans de nieuwe, verlaagde, spoorwegtarieven goed gekeurd, welke 1 Mei a.s., misschien wel wat vroeger, in werking zul len treden. Vele tarieven gaan met circa 20 procent omlaag. Buurtver- keertjes b.v. zullen verkrijgbaar ko men tegen 3.25 cent per tarief-kilo meter (vroeger 4 cent). Een buurt verkeer van een gulden komt der halve op niet meer dan 65 cent, Bagageprijzen en rijwielkaarten zijn niet verlaagd. De Spoorwegdirectie kreeg om de ze nieuwe prijzenpolitiek vele plui men op haar hoofddeksel gestoken; men voorspelt er alle goeds van. Waar aan de eene partij, het pu bliek, gegeven werd, ontnam de di rectie weer iets aan een andere par tij, het personeel n.l. De minister van waterstaat heeft de tweede loons verlaging met 5 pCt. eerder reeds opgelegd, doch weer ingetrokken, opnieuw afgekondigd. Er zal nu wel niet veel meer aan te doen zijn. Omroep-herrie. Het voornemen van denzelfden mi nister om de politiek uit den aether te gaan weren, een voornemen, dat meer speciaal tegen zekere Vara- uitzendingen is gericht, heeft in de gelederen der genoemde vereeniging nog al emoties gewekt. De V.A.R.A. heeft een „manifest" samengesteld en uitgegeven, waarin ze heel haar aanhang oproept om zich tegen het snoode plan te keeren en als ant woord de Omroeporganisatie ster ker te maken. En in het kamp van de A.V.R.O. is de hope herrezen, dat ze, voor wat den haar toegemeten zendtijd betreft, zijde zal kunnen spinnen uit het nu gerezen conflict. Vandaar, dat het in de laatste dagen voor de microfoon weer tuide tegen el kaar ingaat. De verkiezingen komen in 'i zicht. Ook de verkiezingstrompetten wor den reeds gestoken. We hebben dat En Stella ging voort: „Ik zie nu in, dat het een fout van me is ge weest om ooit hier te komen. Tom my scheen me in 't geheel niet noo dig te hebben. Dat is ook zoo. Hij heeft genoeg aan zijn vriend Monck en dat is misschien ook beter voor hem. In elk geval, noodig heeft hij me niet". „Misschien hebt ge gelijk, lieve," zei mevrouw Ralston, „ofschoon ik betwijfel of Tommy het in deze met je eens is. Ik ben in elk geval blij dat je met Kerstmis nog hier bent. Dan raak ik je tenminste niet zoo gauw kwijt". Stella glimlachte even. „Ik wil Tommy niet kwetsen en ik weet, dat dit wel het geval zou zijn als ik eerder heenging. En buitendien zou ik hier wel een kouden tijd willen meemaken". „En waarom zou je niet?" zei me vrouw Ralston en liet er na een oogenblik op volgen: „Wat ben je van plan met Peter te doen?" Stella aarzelde. „Dat is de eenige reden waarom ik niet eerder tot een besluit ben gekomen. Ik wilde dien armen Peter niet graag verlaten. En ik dacht of het misschien mogelijk zou zijn dat hij, wanneer hij naar Kurrumpore mee terugging, daar bij de Algemeene Beschouwingen in de Kamer al kunnen bestatigen, waar braaf naar minister-portefeuilles werd gezocht en gegrepen. Ook in het publieke leven beginnen de oude politieke rotten zich te roeren en loopgraven naar het Haagsche Bin nenhof te graven. De eerste smee kingen van den eeuwigen candidaat Dr. van den Mijle zijn al gehoord. Een ander is bezig om over de ruggen der mobilisatie-slachtoffers het politieke land van belofte te benaderen. Prof. Veraart nam tij dig vóór de verkiezingen ontslag uit de R.K. Staatspartij om elders: ver moedelijk bij de R.K. Volkspartij, zijn heil te zoeken. R.K. Midden standers kwamen in Rotterdam bij een om de verkiezing van een ei gen mannetje te bevorderen. De R.K. Staatspartij hoort een zwaar geRuys van veel crisisgram haar poorten naderenHet is meestal niet profijtelijk om in slech ten tijd de verantwoordelijkheid van harde, zij het noodige, maatregelen te aanvaarden. IJspret en allerlei. De winter heeft betrekkelijk vroeg ingezet. Hier en daar beleefde men tenminste al een paar dagen van ijspret. Aan eenige ballonvaarders uit Dusseldorf bezorgde onze hard- bevroren vaderlandsche bodem een onaangenaam avontuur. Toen ze op Zondagmiddag n.l. landden onder de gemeente Wateringen, kwam een hunner zóó leelijk op den harden kleigrond terecht, dat hij in levens gevaarlijken toestand moest worden opgenomen en weggedragen. Ziekenzorg in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor het arbeidersgezin is ziekte meestal een groote geldelijke zorg. Wel wordt in vele gevallen door bestaande wetten, als daar zijn de ongevallenwet, de ziektewet, de in validiteitswet, en dergelijke, het ge mis aan loon gedeeltelijk vergoed, doch geen doktershulp of apotheek. Om daarin te voorzien, zijn in Nederland reeds jaren lang zieken fondsen of ziekenbussen opgericht. Het doel van deze fondsen is, om door bijeenbrenging van gelden in tijd van ziekte elkander bij te staan wellicht een anderen meester zou kunnen vinden. In elk geval zal ik als we daar zijn, hem mijn plan nen meedeelen en dan zal hij ge legenheid hebben," ging zij treu rig glimlachend voort, „zijn gene genheid elders te plaatsen". „Maar dat doet hij niet," zei me vrouw Ralston met overtuiging. ,,De trouw vah die menschen is verba zingwekkend. Het maakt ons te schande". „Ik vind de gedachte, om van hem te moeten scheiden, afschuwe lijk!" zei Stella, „maar wat kan ik er aan doen". Ze zweeg plotseling, toen degeen over wien ze spraken het vertrek inkwam met een blaadje in de hand. Hij reikte haar een telegram over en bleef eerbiedig achter haar stoel staan, terwijl zij het openmaakte. Mevrouw Ralston's blik bleef op haar rusten. „Uit Kurrumporel" zei Stella, ter wijl ze haar aankeek. Haar gelaat was bleek en haar stem kalm en haar handen trilden niet. „Van Tommy?" vroeg mevrouw Ralston. „Neen, van kapitein Monck. Tom my is ziek, heel ziek. Weer malaria. Hij gelooft dat het beter is dat ik tot bekostiging van geneeskundige hulp en apotheek. Gewoonlijk worden deze bijdragen als kleine bijdragen wekelijks geïnd, en het is gemakkelijker telkens voor mogelijke ziekte een klein bedrag af te zonderen, dan aan het einde van het jaar voor een groote reke ning te staan. De kans op ziek worden, is voor ieder gelijk en wat je buurman over komt, kan straks jezelf gebeuren. Daarom is het toe te juichen, dat in Z.-Vl. thans en wel in deze zor gende tijd zoo'n fonds wordt op gericht. (Wordt vervolgd.) OOSTBURG. De vorige week is medegedeeld, dat bij K. B. (van 16 Nov. 1932 no. 22) zijn vernietigd het besluit van den raad van Oostburg en het daar na volgend besluit van Ged. Staten, waarbij de schoolvereeniging „Im- manuel" te Oostburg van den raad dier gemeente medewerking had ver kregen voor het bijbouwen van een 4e leslokaal aan de'bijz. school voor gewoon L.O. dier schoolvereeniging. Een ingesteld beroep tegen het raadsbesluit was door G,ed. Staten verworpen. Aan bovengenoemd K.B. wordt het volgende ontleend: Door den raad was overwogen, dat het bij bouwen van een schoollokaal eene verandering brengt in de inrichting van het schoolgebouw, welke geacht mag worden dienstbaar te zijn voor het onderwijs, zoodat het bijbouwen van een lokaal te beschouwen is als eene verandering van inrichting in den zin van art. 72 der L.O.-wet 1920; dat daardoor de normale ei- schen, aan het geven van L.O. te stellen, niet worden overschreden, dat aan de in art. 73 der L.O.-wet 1920 gestelde eischen is voldaan. Tegen dit besluit was door een tweetal ingezetenen van Oostburg beroep aangeteekend, onder aan voering, dat binnenkort het ont- werp-Terpstra tot stand zou komen kom". „O lieve!" riep mevrouw Ralston medelijdend uit. Stella reikte haar het telegram over dat luidde: „Tommy malaria. Toestand ern stig. Kom indien ge kunt. Monck". Mevrouw Ralston stond op. Ze scheen veel zenuwachtiger dan Stel la. „Dan ga ik met je mee!" zei ze. „Geen denken aan!" bracht Stella er tegenin. „Dat is in 't geheel niet noodig. 'tZal best gaan. Ik ben nu sterk genoeg, sterker dan gij. En men zegt, dat malaria pas aange- komenen nooit zoo hard aantast. Neen, ik ga alleen, 'k Zou tegenover uw echtgenoot niet verantwoord zijn. Werkelijk, lieve, ik meen het werke lijk I" Hoewel onwillig, zwichtte me vrouw Ralston eindelijk voor haar aandringen. Ze was niet zoo heel sterk en ze wist best, dat haar echt genoot dien stap niet zou goedkeu ren. Maar de gedachte, dat Stella daar voor alles alleen zou staan, be zwaarde haar evenzeer. Plotseling echter viel haar oog op Peter, die nog onbewegelijk achter haar stoel stond. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1