Zeeland. "WEEKMESU ]Ha&SCH0DL Gewestelijk Nieuws Sport. Rechtszaken. Heintje Snip zoekt avontuur. Gemengd Nieuws. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 11 Dec. nam. 2,30 In 't Witte Paard, nam. 7,30 u. Het gezin van Paemel. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 11 Dec- nam. 2,— ure: Tannhauser, Opéra en 3 acces. Muziek van Richard Wagner PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 11 December. Biervliet 2 - Ds W. H. Kelder Jr. Breskens 9,30 Ds W. H. Kelder Jr. Doopbediening. 1.30 Zondagsschool. 5,30 Ds W. H. Kelder Jr. In beide diensten bijz. collecte pas torie-fonds. Leger des Heil*. Zaterdagmiddag in 't lokaal 3e Zandstr. Groote Kindersamenkomst, meisjes om half drie, jongens om half vier, geleid door Kandidaat N. Bos en H. Zürhaar. Cadzand 9,30 Ds Visser. Hoofdplaat 2,Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 5,30 Ds van Kooten. Oostburg 9,30 Ds Faber. Schoondijke 9,30 Ds Snijdelaar, Waterlandkerkje 2.— Ds van Kooten. IJzendijke 9,30 Ds Gastelein. Groede 9,30 Ds van Kooten, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 Da L. C. Dufour. H. Avondmaal. Zeeuwsche Varkenscentrale. Het Bestuur der Zeeuwsche Var kenscentrale heeft besloten, dat de varkenshouders, die als leden aange slotenen der Zeeuwsche Varkens centrale zijn toegetreden en onge merkte varkens hebben, vóór 15 Dec. 1932 deze varkens nog kunnen laten merken tegen betaling van f 0.25 per varken. De varkenshouder, die als weiger aar bekend staat, moet vóór 15 Dec. 1932 voor het merken f 0.30 per var ken betalen. Na 15 Dec. 1932 moet voor het merken van varkens, die niet meer bij de moeder aanwezig zijn, per varken f 1.- worden betaald. Belanghebbenden worden ,er nog maals in hun eigen belang aan hearj' innerd, dat het verboden is onge merkte varkens boven 10 K.G. in voorraad te houden, af te leveren, te vervoeren of doen vervoeren. Voor de leveranciers van varkens aan de Ned. Varkenscentrale is het noodig er op te wijzen, dat het •sterk voeren der varkens kort voor de aflevering voor den leverancier niet het minste voordeel heeft. Sterk „opgevoerde" varkens slachten be langrijk meer af, dan „leege" of „nuchtere" varkens. Bovendien zijn de laatste veel beter bestand tegen het vervoer dan de eerste. Daarom is het van belang, dat iedere le verancier in het vervolg „nuchtere" varkens aflevert. BRESKENS. W(j verwijzen naar achterstaand Inschrijvingsformulier. Door de Firma Gerritsen eri Van Kempen te Zeist is ten bate van het Nat. Crisis-Comité en de Plaatselijke Comité's in den handel gebracht een zilveren lepeltje. De prijs dezer lepeltjes bedraagt f 2. Van dit bedrag komt 75 ent. ten goede aan het PI. comité en 25 ent. aan het N. C. C. De verkoop der lepeltjes is in onze gemeente ter hand genomen door de dames Mevr. Van Zuijen en Mejuffrouw Rogge band, ook nog geholpen door Mej. G. van Melle. Het resultaat is boven verwachting gunstig geworden. In totaal zijn 125 stuks geplaatst, zoo dat deze verkoop f 93.75 in de kas van het Plaatselijk Comité brengt. Namens het Crisis-Comité alhier een woord van hartelijken dank aan bovengenoemde dames voor het mooie resultaat, dat dank zij hun ijverig werken is verkregen. SASPUT. Maandag was 't voor de kinderen der openbare school alhier 'n zeer aangename dag. Voor 'teerst toch zou Sinterklaas met zijn knecht als zoodanig z'n intrede doen in ge noemde school. Te pl.m. 3 uur in den namiddag arriveerde de goede Sint en zijn helper aan de school, begeleid door de Edelachtbare Hee- ren van 't Dagelijksch Bestuur der gemeente. Moeder Natuur had ge lukkig gezorgd, gezien 't jaargetijde, voor een vrij schoonen dag, weshalve de belangstelling van de zijde der ouders ook zeer groot was. Ofschoon een groote stoel voor Sint in 't schoollokaal aanwezig was, maakte de groote Baas met zijn karakteris tiek costuum er schier geen gebruik van; blijkbaar had de lange reis van Arragon's voormalige hoofdstad naar de zilterige boorden der Wester- Schelde hem niet gedeerd. Op echt kinderlijken toon en ge vatte wijze knoopte hij met de goed hartige kinderen 'n alleraangenaamst en leerrijk gesprekje aan. Hij wees hen op hun ernstigen plicht, om toch in school goede vorderingen te maken en vooral 't gezag te eer biedigen. Na afloop van zijn speech zongen de kinderen, waarbij de twee boezemneven n.l. de beide Jan Steyaerts telkens den toon aangaven, van tijd tot tijd passende liederen, terwijl Pieterman met zijn zwart ge laat met zijn Baas versnaperingen aan de kinderen uitdeelde. Dank baarheid straalde dan ook uit de oogen der kinderen. Te ruim half vier verlieten Sint en Pieterman met hun hoog gevolg de school, ter wijl tot afscheid nog een liedje werd gezongen. Alles bij elkaar genomen kunnen wij gerust zeggen, dat de kinderen van de Sasputsche school 'n prettigen dag hebben gehad, die niet gauw aan de vergetelheid zal zijn onttrokken. Mogen ook de ou ders volgende jaren meeleven met hun kinderen, door hen op Sint- Nicolaasdag naar de school te ver gezellen, opdat ook de kleinen lee- ren beseffen, dat eendracht macht is. Het Dagelijksch Bestuur der ge meente gaf hiervan door zijn te genwoordigheid een schoon en voor treffelijke blijk. Woorden wekken, maar voorbeel den trekken. Arthur Minnaert en Johannes Steyaert Pz., respectievelijk van de 7de en 6de klasse der Openbare School alhier zagen hun ingezonden schrift aan 't Instituut Postma te Rotterdam met een prijs bekroond. SCHOONDIJKE. BURGERLIJKE STAND. over de maand November 1932. GEBOORTEN: 20, Adriana Sara, dochter van J. Moerland en van E. T. Tak; 25, Arnoldus, zoon van A. Veraart en van M. J. van Rattingen. HUWELIJKEN: Geene. OVERLIJDEN: Geene. INGEKOMEN: J. de Koene van Retranchement, P. A. du Pon van Groede, J. P. Reijnhout van Middelburg. VERTROKKEN: J. A. J. Tellier naar Wieringen, P. Kindts naar Wieringen. WATERLANDKERKJE. BURGERLIJKE STAND over de maand November 1932. GEBOORTEN: Geene. HUWELIJKEN: Geene. OVERLIJDEN: Geene. INGEKOMEN: R. C. Bogaert van IJzendijke, C. C. Casteleijn van Eindhoven. VERTROKKEN: Geene. GROEDE. Loop der bevolking over de maand November 1932. INGEKOMEN: Iz. Burger en gezin van Biervliet op Scherpbierscheweg W 6, W. A. Boeije van Retranchement op Marol- leput W 27. VERTROKKEN: J. E. van den Bossche en gezin van Breskenscheweg O 54 naar Maastricht, M. A. van Strien van Hoenderweg W 78 naar Terneuzen, A. L. deMartelaere van Breskensche weg O 33 naar Etten en Leur, A. Verhulst van Slikstraat A 290 naar Breskens, D. S. Frelier van Bres kenscheweg A 188 naar Hulst, P J. Israël van Mosseldijk W 115 naar Arnemuiden, Ph, A. du Pon van Krabbendijk O 212 naar Schoon dijke. AARDENBURG. In de raadsvergadering van 20 September 1932 besloot de Raad dezer gemeente een overeenkomst aan te gaan voor de levering van gas uit Brugge via Sluis met de MaatschappijvHJ. Désclee en 00., ge vestigd te Doornyk. Voor 14 dagen is daarop de goed keuring verkregen der Regeering en op 6 Dec. 1.1. hebben Ged. Staten van Zeeland eveneens hun fiat ge geven onder beding, dat aan de P. Z. E. M. toestemming verleend wordt om alhier stroom te leveren voor electrisch licht en kracht. De levering van gas uit Brugge zal in vergelijking met het uitoefe nen van het tegenwoordige eigen gasbedrijf voor de gemeente jaar lijks een voordeel geven van onge veer f 4000.-. Zeeuwsche Voetbalbond. Uitslagen van Zondag 4 Dec. Ie klasse B. Hontenisse-Breskens 0-3 Sluiskil-SteeD 4-1 Stoppeldijk-Hoofdplaat, uitg. IJzendijke-Hulst 2, afg. Glinge-F. C. Sluis, uitg. Stand le klasse B. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. Sluiskil 6 5-1 16-9 10 IJzendijke 6 4 11 13-7 9 Breskens 5 4 1 20-9 8 Stoppeldijk 4 2 11 7-4 5 Sluis 3 2 1 5-64 Hoofdplaat 3 1 2 10-7 2 Clinge 3 1-2 10-7 2 Hontenisse 4 1 3 8-7 2 Hulst II* 3 - - 3 3-18 - Steen* 5 - 5 6-24 - 2 extra-verliespunten wegens niet opkomen. 2e klasse E. Breskens II-Biervliet I 2-1 Hoofdplaat Il-Z VI. B. (Oostb.) I 2-6 F. C Sluis Ii-IJzendijke II 2-3 Stand 2e klasse E. gesp. gew. gel. verl. voor-tegen p. IJzendijke II3 3 - 7-4 6 Oostburg 14 3-1 14-7 6 Breskens II 4 3 1 11-5 6 Biervliet 16 2-4 11-15 4 Hoofdpl. II 5 1-4 9-17 2 F.C. Sluis II2 0 - 0 2-7 0 Wedstrijden op Zondag 11 Dec. le klasse B. Breskens-Hulst II. F. C. Sluis-Stoppeldijk. Hontenisse-Glinge. Hoofdplaat-Sluiskil. Steen-IJzendijke. 2e klasse E. Biervliet I-F. G. Sluis II. Z. VI. B. (Oostburg i I-Breskens II. IJzendijke II-Hoofplaat II. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden Vrijdag 9 Dec. De volgende zaken werden behan deld P. J. B., 33' $aar, geragehouder te Breskens, werd ten laste gelegd dat hij op 24 September 1932 bij den Rijksveldwachter een valsche aangifte heeft gedaan van een ge pleegd strafbaar feit, wetende dat dit niet geschied was. Verdachte had aangegeven dat A. J. S. op 20 Juni 1932 van hem een auto had "ge huurd, hetgeen niet waar was, en dat S. die auto niet had teruggebracht, terwijl hij wist dat S. die auto had gekocht. I 1 Eisch: 3 mnd. gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar. Daarenboven f 100.- of 20 dagen. Mr. Kuipers, verdachte's raads man achtte niet bewezen en vroeg vrijspraak. M. M. M., 40 jaar, drankverkoo- per te Oostburg, was op 27 October 1932 door den Kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot f 75 of 10 35. Een half uurtje later stoomde 36. Heintje was ontwaakt door de het schip op eigen kracht de rivier beweging van het schip. Toen hij aan het rollen bemerkte, dat het schip in volle zee kwam, grinnikte hij vergenoegd. Nu zou het avontuur beginnen I uit, zeewaarts zijn bestemming tege moet 1 dagen hechtenis. Verdachte was in eersten aanleg ten laste gelegd dat hij op 16 October 1932 te Oostburg zonder de vereischte vergunning ster ken drank in voorraad heeft gehad, ten verkoop in het klein. De verdachte was in hooget be roep gekomen. Eisch: bevestiging vonnis van den kantonrechter. Mr. Adriaanse, verd. raadsman, achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrij spraak. P. M., 73 jaar, wonende te Oost burg, was op 27 October 1932 door den Kantonrechter te Oostburg ver oordeeld tot f 20 of 50 dagen hech tenis, terzake van overtreding der Drankwet (verkoopen van sterken drank zonder vergunning) gepleegd te Oostburg op 16 October 1932. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging vonnis van den kantonrechter. Mr. Adriaanse, verd. raadsman, achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrij spraak. Tunnel onder de Schelde. De Antwerpsche correspondent van het „Hbld." schrijft: De bouwers van de tunnels onder de Schelde voor Antwerpen hadden de autoriteiten en de pers uitgenoo- digd om den eersten tocht onder de Schelde bij te wonen, door de kleinste der twee in aanbouw zijn de tunnels, n.l. die voor voetgangers. Sedert enkele dagen is deze tun. nel in zooverre voltooid, dat er een verbinding tusschen de beide rivier oevers tot stand is gekomen. Aan de St. Jansvliet, waar vroeger de befaamde Waterpoort stond, daalden wij met een noodlift in een gebetonneerde schacht van om streeks 35 meter diepte af. Daar begroette Frankignoul, het hoofd der ondernemersfirma, de genoodigden, waarop hij en zijn medewerkers wer den gelukgewenscht voor hun presta tie door gouverneur baron Holvoet en burgemeester Van Cauwelaert. De schutting, dïe dén ingarjg tot de eigenlijke tunnel afsloot, ivverd gesloopt en daar lag voor ons een. lange pijp van 750 meter lengte en ongeveer vijf meter doorsnee, ge vormd door ijzeren ringen. Losse planken vormden de vloer en uit talrijke booglampen straalde eer: helder licht. Reeds nu, in haar primitieven staat is de tunnel goed geventileerd. Was het in de toegangsschacht vrij kil. in de tunnel zelf was de tempera tuur goed. Voor het eerst wandelde men dus van Antwerpen naar St. Anneke, onder de Schelde door, en halver wege toefde men even om een glas champagne op die ook voor ande ren dan de Antwerpenaars, belang rijke gebeurtenis te drinken. Alvorens de tunnel voor 't publiek zal worden opengesteld zullen er toch nog eenige maanden verloopen. Maar 't werk, dat gedurig zorg baar de voor altijd mogelijke tegenslagen, is nu voltooid wat de kleine tunnel betreft. De groote, die voor voer tuigen, vordert ook goed, en men hoopt ook deze lang vóór den be paalden tijd klaar te krijgen. Een nieuwe zeesluis. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: De burgemeester van Gent, ir. Vanderstegen, heeft een onderhoud gehad met het bestuur van de Gent- sche Kamer van Koophandel be treffende de door den Gentschen handel gevraagde nieuwe zeesluis te Terneuzen. Na een uiteenzetting van den burgemeester heeft de Kamer van Koophandel besloten, het be stuur en de leden van de Kamer van Koophandel te Terneuzen uit te noodigen tot een bezoek aan de haven van Gent en een gezamenlijke vergadering, welke ten doel zal heb ben, de leden van de Kamer te Terneuzen in de gelegenheid te stel len, met kennis van zaken te oor- deelen over de gegrondheid van den wensch der Gentsche scheepvaart en handelskringen inzake den bouw van een nieuwe zeesluis aan den mond van het zeekanaal, dat de haven van Gent met de Wester- schelde verbindt. Diefstal? De heer M. Huisman, eigenaar van het IJzerhuis in de Westzijde te Zaandam,, is dezer dagen tot de ontdekking g'ekomep. dat op onver klaarbare wijie uit zijn pakhuis aan de Heerenstraat, het voormalige Werkhuis, een groot aantal koop mansgoederen zijn verdwenen. Hieronder bevinden zich 8-wasch- machines, 7 steriliseerketels, verder kachels, kachelplaten, emmers en verscheidene andere artikelen. Deze goederen, worden sedert Jan. 1930 vermist, zoodat de diefstal zou loopen over een tijdvak van twee jaar. Omtrent de wijze waarop deze goederen verdwenen zijn, bestaat geenerlei aanwijzing. De vertraagde film. Bij den heer L. H. in de van Berkelstraat te 's Hertogenbosch was een der kleine kinderen vroeg op gestaan en vond al het moois dat ze van St. Nicolaas gekregen had. Het kind was zoo gelukkig, dat de vader, die ook was opgestaan, het filmtoestel wilde laten werken. Daar bij ontstond echter kortsluiting, die brand veroorzaakte, zoodat binnen enkele oogenblikken de geheele ka mer in vlammen stond. Met behulp van burgers en politie wist men den brand te stuiten, doch de kamer is geheel uitgebrand en de meube len zijn verloren gegaan. Een groote Japansche over winning in Mandsjoerije. In Mandsjoekwo zijn de Japan sche legers een groot effensief be gonnen tegen de Chineesche ver- zetstroepen. De Japanners boekten daarbij groote voordeelen. Ze ver dreven de legers van generaal Soe Pin Wen, den commandant van Mandsjoeli. De generaal moest met zijn staf en alle troepen over de Siberische grens vluchtten, waar zij door Soviettroepen werden ontwa pend en geïnterneerd. De 300 Ja- pansclie burgers, welke de Chinee- zen als gijzelaars -gevangen hielden, moesten meetrekken, maar werden door de Russen in vrijheid gesteld. Er ontbreken 27 personen Aardbevingen in Mexico. In eenige centrale staten van Mexico, op een afstand van eenige honderden mijlen van de kust van den Stillen Oceaan, is de bevolking opgeschrikt door eenige aardbevin gen, die vooral te Colima zeer krach tig waren. Tengevolge van de schok ken begon de kerkklok te luiden, terwijl van eenige huizen de muren instortten en vele andere muren scheuren vertoonden. Van de bevol king maakte zich een paniek mees ter en zij vluchtte uit de huizen

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2