Breskensche Courant 200 25 I üan e^en Zeeland. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. EERSTE BLAD Binnenland Raadsvergadering te Groede, Buitenland 42ste Jaargang Zaterdag 3 December 1932 Nummer 3787 ABONNEMENT: per kwarlóal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per fcluar- taal f 0,65en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadocrtcntiên bij regelabonncment groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de abonne s tegen ongelukken, en 9cl voor de volgende bedragen: gulden bij levens- gld bij dood gld bij ver- s~\ gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- I it I door lies van een J ^,es üan een f^es üan een heid lot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen De aardbevings-surprise. Eén surprise hebben we al ge oogst: de aardbevingen, welke we hier vroeger niet kenden en thans haast niet van de luchtpardon, van den grond af zijn. De aarde trilt nu al een paar maal in de week en schijnt vooral de fundamen ten van de Brabantsche stad Oss te ondermijnen. De Ossenaren (of heeten ze: Ossen?) worden zoo nu en dan genoodzaakt om midden in den nacht de straat op te vluchten, wat in de hondsdagen misschien wel eens grappig kan zijn, maar om dezen tijd des jaars vooral een koude geschiedenis is. Van Zondag op Maandag j.l. moet de beving bij na zoo erg zijn geweest als die van een week tevoren. Meer en meer gaat onder de des kundigen de opinie zich vestigen, dat alle bevingsonheilen in ons land geweten moeten worden aan de drooglegging van de Zuiderzee. Zul ke plasjes oefenen een enormendruk uit op den bodem, welke zich ge leidelijk naar dien druk „zet". Wordt deze dan vrij plotseling op geheven of sterk verminderd, als bij de drooglegging van de Wieringer- meer, dan zou de aarde zich als 'tware ontspannen en grondafschui- vingen of -verschuivingen zouden er het gevolg van zijn. Erg onaanne melijk klinkt deze theorie niet. Economisch allerlei. Er loopen allerlei geruchten over een goederenclearing met Duitsch land. Het betreft hier echter slechts particuliere onderhandelingen, in op dracht van het z.g. comité-Posthu ma. De gedachte, welke aan die onderhandelingen ten grondslag ligt, is de handhaving van de tegenwoor dige invoer-verhoudingen van over en weer. Naarmate dus het eene land haar invoer uit het andere zou verminderen, zou ook de export da len. De bedoeling is voorts, dat alle Nederlanders de gelden voor hun inkoopen in Duitschland zouden storten bij de Ned. Bank en de Duitschers voor hun bestellingen bij ons, zouden betalen aan de Rijks bank te Berlijn. Wat Nederlandsche experteurs op Duitsche cliënten te verhalen hebben, zou dan uit de deposito's bij de Ned. Bank kun nen worden voldaan. Het heet, dat het goed gaat met de onderhandelingen, maar het be zwaar van de voorgestelde rege ling is, dat de betrokkenen er vrij willig aan zouden moeten meewer ken, omdat we ten onzent geen de- viezenverplichtingen kennen. Er wordt dan ook eenigen drang uitgeoefend op de regeering om te trachten met Duitschland in den aangegeven zin een staatsregeling te treffen, van dwingend karakter dus. Zulke regelingen zijn reeds eer der door ëweden, Zwitserland en Italië met Berlijn getroffen; ze moe ten uitnemend werken en de voor deden er van zijn veel grooter dan die van een particuliere overeen komst. In het Noorden des lands maakt men zich ernstig ongerust over plannen, welke in Engeland zouden bestaan tot oprichting van stroocar tonnagefabrieken. Het artikel werd er tot nu toe uit ons land geïmpor teerd. Men meent in Engeland 20 pCt. goedkooper te kunnen fabricee ren. Ter zake kundigen in ons land meenen, dat het Engelsche stroo zich minder goed voor het doel zil leenen, dan ons Hollandsche stroo. Minister Verschuur heeft deze week contingenteeringsmaatregelen in uitzicht gesteld ter bescherming van de textiel-industrie. Bij algem. maatregel van bestuur zal binnen kort, zoo deelde hij voorts mede, een regeling worden getroffen van arbeids- en rusttijden voor chauf feurs. Tenslotte blijkt de minister ook een wijziging van de Winkel sluitingswet te overwegen. De zomertijd blijft gehandhaafd. De Zomertijdregeling heeft weer eens haar jaarlijksche beurt gehad in de Kamer. Braat pleitte voor op heffing en Ds. Zandt vroeg per motie hetzelfde, maar de Kamer wees deze wintersche gedachte met groote meerderheid af. Allerlei. Amsterdam, dat zoo gelukkig is geweest met haar Zesdaagsche, ver heugde zich deze week in het be zoek van Kareltje van de film. Men heeft de held van het witte doek ruim vereerd en wijd begaapt. Ach ja, we zijn toch allemaal maar groote kinderen I Prinses Juliana en Jhr. van Citters, voorzitter van het Crisisco mité, brachten tegenover een ver tegenwoordiger van het Corr. Bur. een soort eerste jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het Crisiscom. in een jaar tijds ruim een millioen aan geld ontving en de plaatselijke comité's bijna twee millioen aan ga ven boekten. Er blijft nog zeer veel geld noodig. Prinses Juliana deed daartoe een nadrukkelijk beroep op de milddadigheid van hare landge nooten. op Dinsdag 29 November. Afwezig wegens ziekte de heer W. van Haneghem. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen van het verhandel de in de vergadering van 11 October j.l. worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingek. stukken. a. Een schrijven van den Admi nistrateur van het Gem. Abattoir, waarbij hij dank zegt voor de toe gestane weddeverhooging. b. Goedkeuringen van genomen besluiten. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De VOORZITTER deelt mede dat door een viertal caféhouders bezwaren zijn ingediend tegen hun aanslag in het vergunningsrecht. Het College van B. en W. heeft deze in zijn vergadering grondig be sproken en een ingesteld onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat voor de vergunningslokaliteiten van re clamanten een herschatting heeft plaats gehad met als gevolg, dat iedere localiteit aan de hand van die herschatting op een lagere huur waarde is gekomen. Het college van B. en W. stelt dus voor, ieder der reclamanten een bedrag van f 12.50 te restitueeren. Dhr. BRAKMAN vindt de huur waarde van de localiteit van van Poucke tegenover die van Lagen dijk te hoog, hij zag liever, dat zoo mogelijk v. Poucke tot een bedrag van f 55 werd teruggebracht. Hierop antwoordt de VOORZIT TER, dat zulks onmogelijk is; de zaak van Van Poucke is vanaf de oprichting geschat als behoorende tot een 3e klasse localiteit en daar kan nu niet van afgeweken worden overigens dient de verordening ge handhaafd te worden, die f 12.50 aan belasting oplegt voor iedere f 50 huurwaarde of gedeelte daar- .n. Dhr. BECU en meerdere leden zagen gaarne dat, waar nu aan een viertal caféhouders eenige verminde ring wordt toegestaan, deze ook ver leend zou worden aan hen, die niet gereclameerd hebben. De VOORZITTER zegt, dat dit voor -dit loopende jaar niet moge lijk is, doch met de wensch van de leden rekening te zullen houden met de schatting, die voor het eerstvol gende belastingjaar moet worden verricht. Overigens wil hij er nog op wijzen, dat in de gemeente geen personeele belasting wordt betaald voor den grondslag „biljarten," het geen een voordeel van f 20 en 50 opcenten, of in totaal f 30 oplevert. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. Boekhouden. Krachtens art. 265 der gemeente wet moet ieder jaar door een boek houdkundige de rekening nagezien worden van het gemeentebedrijf. Het vorige jaar is dit door dhr. P. Ris seeuw gebeurd. B. en W. stellen voor dhr. P. Ris seeuw hiervoor ook voor het vervolg aan te wijzen, op een vergoeding gelijk aan die, welke hij vorig jaar in rekening he.-Jt gebracht. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Jaarwedden. Hierop komt ter tafel het adres 'van de gemeente St. Maartensdijk inzake vermindering jaarwedden Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers. De VOORZ. leest het schrijven voor en zegt dat B. en W. in de zen geen voorstel hebben. Zij wen- schen het idee van den Raad te kennen. Na bespreking stelt dhr. BRAK MAN voor, dit stuk voor kennis geving aan te nemen, welk voorstel wordt ondersteund door wethouder DE VLIEGER. Met algemeene stemmen wordt daarna aldus besloten. Rooilijn. Wederom komt in behandeling de Rooilijn Schuitvlotstraat. Teneinde zoo zegt de VOORZITTER, aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen en de rooilijn verder door te trekken, stellen B. en W. voor op het concept besluit, zooals dit ter tafel ligt, gunstig te beslissen. De rooilijn wordt dus aan het be ginpunt bepaald op 13V2 M. ge meten uit de as van den weg en verder zooals dit op de teekening nader is aangeduid. Na het geven van nog eenige ophelderingen wordt met algemeene stemmen het voor stel van B. en W. aangenomen. Arbeidsbemiddeling. Eveneens wordt met algemeene stemmen aangenomen, de verorde ning voor het agentschap der ar beidsbemiddeling. A. N. W. B. Van de A.N.W.B. is een verzoek ingekomen om de gemeente te doen inschrijven als buitengewoon lid, of. mocht dit voor de gemeente finan cieele bezwaren met zich brengen jaarlijks een subsidie toe te kennen B. en W. stellen voor, gezien het groote nut der genoemde vereeni- ging, haar jaarlijks een subsidie toe te kennen van f 10, een en ander tot wederopzeggens toe, en in te gaan met Januari 1933. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Lich. oefening, Op voorstel van B. en W. wordt eveneens met algemeene stemmen besloten, aan Ged. Staten wederom voor 2 jaren ontheffing te vragen van het geven van lich. oef. op de O.L. Scholen. Verkeer. De VOORZITTER zegt, dat naar aanleiding van een plaats ge had hebbende bespreking in de vo rige vergadering over het invoeren van een maximum-snelheid, deze aangelegenheid door B. en W. is onderzocht. Zij hebben evenwel in dezen geen voorstel. Er kan b.v. door het aanbrengen van bordjes School" de aandacht van autorij ders op gevestigd worden om lang zaam te rijden en ook is in hun ver gadering het idee geopperd de A.N.W.B. te verzoeken een bord te plaatsen met het opschrift „Krui sing weg". Dhr. J. VAN HANEGHEM vindt het beter, een maximumsnelheid in te voeren, waarmede dhr. BRAK MAN zich kan vereenigen. Laatst genoemde informeert nog eens naar de kosten, welke verbonden zijn aan de invoering van een maximum-snel heid, waarop de VOORZ. hem in licht. Dhr. BECU zou voorloopig 2 borden „school" willen aangebracht zien, en wanneer dan later blijkt, dat autorijders ook hieraan geen ge hoor geven, andere maatregelen tref fen. Als geen maximum-snelheid wordt ingevoerd zou dhr. BRAKMAN de kosten, verbonden aan de aanschaf fing van die bordjes, willen sparen en aan de A.N.W.B. om een bord vragen „Kruising weg". Tenslotte wordt met algemeene stemmen goedgevonden, dat B. en W. zich met de A.N.W.B. in verbin ding zullen stellen over het doen plaatsen van die borden. Geldleening. De VOORZITTER deelt mede, dat van het Bestuur der Chr. School alhier een verzoek is ingekomen om beschikbaarstelling van een be drag van ongeveer f 900,- voor de aanvrage ingevolge art. 72 der L.O.- wet. Dit bedrag kan niet uit de gewone middelen betaald worden en daarom stellen B. en W. voor, hier voor per 1 Januari a.s. een onder- handsche geldleening aan te gaan tegen een rente van 41/2 pCt. per jaar en een jaarlijksche aflossing van f 100. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Diversen. Vervolgens doet de voorzitter voorlezing van een besluit tot wij ziging van de begrooting 1932. Met algemeene stemmen wordt dit goedgekeurd. Hierna vindt vaststelling plaats van den pensioens-grondslag van den administrateur van het gemeen telijk abattoir, overeenkomstig de hem met ingang van 1 Januari 1933 toegekende wedde. Rondvraag. Dhr. BECU vraagt den Voor zitter of het rapport van het Hoofd der school, inzake wijziging van schooltijden op school A, den Raad kan 'worden medegedeeld. Hierop wordt het rapport den leden ter in zage verstrekt. Dhr. BRAKMAN informeert nog eens naar de afwatering van het straatje, zich bevindende tusschen de school en de schuur van Mej. Risch De VOORZITTER antwoordt dat de afgeloopen week hierin verbete ring is aangebracht. Mocht la ter evenwel blijken, dat de aange brachte verandering niet voldoende is, dan zal alsnog op kosten van de Provincie hierin worden voor zien. Dhr. J. VAN HANEGHEM in formeert naar de reden van terug brenging van klasse B naar klasse A ingevolge het Werkloosheidsbe sluit. Hij toont een schrijven waar uit blijkt, dat het gemeentebestuur hierover tevoren zou zijn gehoord en hij zag gaarne, dat de gemeente wederom in klasse B werd inge deeld. De VOORZITTER deelt mede, dat het gemeentebestuur een schrij ven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat in overleg met den Bond is goedgevonden om de gemeente Groede terug te brengen tot klasse A. Het gemeentebestuur is hierin niet gehoord en wat dus gebeurd is, is buiten het college van B. en W. gegaan. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Bij Kon. besluit is met- in gang van 2 Januari 1933 benoemd tot burgemeester van Middelburg, mr. A. A. de Veer. Woensdagmiddag, schrijft de Midd. Crt., reed op den eersten weg in St. Laurens een uit Middelburg komende auto bij café Veldzicht den wegwerker G. zoodanig aan, dat de ze enkele meters verder werd neer- gesmakt en een hersenschudding be kwam. De dokter uit Veere en een verpleegster waren spoedig ter plaat se van het ongeval evenals de bur gemeester van St. Laurens en de heer Castel, waarnemend burgemees ter van V eere. Nadat door een rijksveldwachter een onderzoek was ingesteld en pro ces-verbaal opgemaakt werd de auto vrijgegeven. De getroffene werd met zulk een hevigen kracht tegen den arm aangereden, dat de portierkruk van de auto afbrak. Donderdagmiddag, 8 Decem ber zal te Middelburg een groote provinciale openbare vergadering worden gehouden voor afgekeurde of niet valide naar huis gezonden landweer-, landstorm- en militie- plichtigen of nabestaanden van de zulken, uit de provincie Zeeland. De heer P. de Boer, Voorzitter van den Bond van Mob. slachtoffers zal als spreker optreden. De vergadering zal een voorlich tend karakter dragen voor hen, die voor een financieele schadevergoe ding van het Rijk in aanmerking wenschen te komen. De Kamer- en Senaatsverkie zingen in België. Het is gebleken, dat de Belgische verkiezingen van Zondag, hoe for tuinlijk ook verloopen voor de katho lieken en socialisten, niet de aan merkelijke verschuiving hebben ge bracht, als eerst werd gemeld. Voor de Kamer hebben de beide genoem de partijen elk drie zetels veroverd; bij de Senaatsverkiezingen boekten de Katholieken 2 zetels en de Socialisten 1 zetel winst. Verliezen de partijen waren de liberalen en de Vlaamsche Nationalisten. Geen en kele partij beschikt over de meerder heid en daardoor is geen regeering denkbaar, noch van de katholieken, noch van de socialisten, zonder de medewerking van de liberalen, die met slechts 23 afgevaardigden in de Kamer terugkeeren. Zij zullen van samenwerking met de socialisten echter wel hun bekomst hebben, nu de kiezers op deze wijze reageerden op hun plannen om door een li beraal-socialistisch accoord tegen de subsidieering van het bijzonder on-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1