Breskensche Courant Zeeland. De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Autoof Vleugel voorfl Gewestelijk Nieuws Heintje Snip avontuur. Rechtszaken, 42ste Jaargang Woensdag 30 Nove.iber 1932 Nummer 3786 ABONNEMENT: 1per kwartóai 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,72^Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadoertentiën bij regelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de /-v gulden bij levens- i x-\ s-\ gld bij dood p-r p* gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- m* gld bij ver- f gld bij verlies abonnTs tegen ongelukken, en J( 1(1 lange ongeschikt- 11 II I door j lies van een j( ^ies oan cen 4( 5 Van ecn J 'ïes van een 1(1 üan e&en mei voor de volgende bedragen: heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongcvallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Crisis-Zuivel-Wet. Men meldt ons, dat het Crisis- Zuivelbesluit 1.1. opnieuw is gewij zigd en daarin o.a. in art. 1 bis wordt bepaald: Het hebben van een inrichting tot het bereiden van boter, krachtens artikel 2 bis aangewezen melkpro ducten en andere zuivelproducten, margarine A. en margarine B. of van een of meer van deze produc ten is slechts toegestaan op voor waarde, dat de houder is ingeschre ven bij de Centrale. De ingeschre ven houder is verplicht de door on zen Minister te geven voorschriften na te komen. Onder de voorschriften ontbreekt niet een bepaling over het houden van aanteekeningen omtrent het gebruik van de inrichting, en be treffende de productie. Uit deze bepaling volgt dus voor Zeeland, dat elke veehouder, die in het bezit is van een kern mei bijbe- hooren en dus af en toe karnt al is 't alleen voor eigen gebruik, ver plicht is zich bij den Bond van Boerenboterproducenten in Zeeland als lid te doen inschrijven. De ge legenheid om zich als lid te doen inschrijven wordt opengelaten tot 5 December a.s. Houders van inrich tingen als hier bedoeld, die zich voor dien datum niet als lid laten in schrijven zijn dus in overtreding. Zij die lid van den Bond zijn ge weest, maar later van het lidmaat schap zijn ontheven, omdat zij nooit boter verkochten, kunnen we nu weer automatisch als lid beschouwen. Verder wordt gewezen op de be schikking van den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid van 18 November 1932 No. 148, waarin de bepaling voorkomt, dat alle houders van een inrichting tot het maken van boter verplicht zijn de door de Cen trale verstrekte boeken in te vullen overeenkomstig de door de Centrale te geven aanwijzingen en deze van dag tot dag bij te houden. Het gevolg zal zijn dat het toezicht op het geregeld en nauwkeurig bij houden van boeken van 4-weeksche kaarten strenger zal worden dan tot dusverre het geval was. Eindelijk wordt er nog eens op gewezen dat de boterproducent al leen boter mag vervoeren of doen vervoeren die voorzien is van een merk. De merken moeten steeds op 31. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER ,,Arme Tommy, 'tis een treurige boel, maar laten we maar blij zijn, dat we onze lieve Stella weer terug hebben. Ik ga haar nu even goe den nacht zeggen, maak het jezelf makkelijk en neem wat je hebben wilt". Ze ging heen en Tommy ging languit in zijn ruststoel liggen, onte vreden zuchtend over den loop der dingen. Van Monck had hij gedu rende zijn heele afwezigheid niets gehoord en dat hinderde hem nog het allermeest. Toen mevrouw Ralston de gang doorging die naar Stella's kamer leidde, struikelde ze bijna over een witte gestalte die daar gehurkt zat, die vlug en snel opstond, een salaam de boter geplakt en ingedrukt zijn. Als de merken los op de boter liggen of er los bij worden vervoerd, wordt de boter beschouwd als ongemerkt. Een practisch cadeau Op St. Nicolaasdag heeft te Am sterdam in het openbaar onder lei ding van Notaris van Kiel de trek king plaats van de „Klank en Beeld" verloting waarvoor Zijne Exc. de Minister van Justitie toestemming verleende. De loten Mosten maar f 1.- en onder de ruim 1100 prijzen be lmoren een vierpérsoons Fiatauto; een L. Bechstein Vleugel; Radiotoe stellen, fototoestellen, accordeon enz. enz. Geeft men zijtyfamilielid, vriend (in) of zich zelf eeir lot dan bestaat dus de kans dat vóór slechts eene gulden een dezer schitterende prijzen als St. Nicolaascadeau wordt thuisbezorgd. Men kan de loten bij de bekende lotenzaken Knopen en ook vanaf 2 stuks franc/o thuisgestuurd krijgen. Aardige/A boekjes met 10 stuks en dus yoor clientèle 10 kansen, kosten f/9.-. Men gireere op No. 181830 Klank en Beeld, Den Haag. Trekkingslijst wordt nagestuurd. Is een p/actischer St. Nicolaascadeau denkbaar, voor ééne gulden mis schien een auto, vleugel of een der andyre mooie prijzen. Men haaste zich om te bestellen. Per postwissel kan ook, Klank en Beeld, Sportlaan 168, Den Haag. BRESKENS. De heer E. Dauwe te Watervliet (België) heeft aan Ged. Staten van Zeeland vergunning gevraagd tot het in werking brengen van een dage- lijkschen autobusdienst van de Ne- derlandschBelgische grens over IJzendijke en Schoondijke naar Bres kens v.v. De heer J. Koole, rijksveld wachter alhier wordt gedetacheerd naar Zwijndrecht. HOOFDPLAAT. De arbeider B. alhier is op de hofstede van den landbouwer P. de Clerck van een zolder gevallen, maakte en bleek Peter, de Sikh, te zijn. Sedert Stella zoo eenzaam was achtergebleven, had hij steeds op den drempel van haar kamer gesla pen. „Mijn Mem-Sahib is nog wakker," zei hij met iets droevigs in zijn stem, „ze slaapt alleen als de nacht bijna voorbij is". „En slaap jij aan de deur?" vroeg mevrouw Ralston eenigszins ver wonderd. De slanke gedaante boog weer eerbiedig. „Dat is mijn voorrecht, Mem-Sahib," zei Peter de Groote. Hij glimlachte treurig en ging op zij om haar door te laten. Mevrouw Ralston klopte en hoor de een zachte stem antwoorden: „Wat is er Peter?" Zachtjes deed ze de deur open. „Ik ben het, kindlief. Ben je al naar bed? Mag ik even goeden nacht zeggen?" „NatuurlijkI" riep Stella. „Wat bent u toch goed, wat bent u toch vriendelijk 1" Naast haar brandde een getem perd nachtlampje. Haar gezicht op het kussen was geheel in de scha duw. Toen mevrouw Ralston dichterbij kreeg een wonde aan het hoofd en een hersenschudding. BIERVLIET. Bij Kon. besluit is aan P. W. Maarleveld, op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari 1933, eervol ont slag verleend als burgemeester dezer gemeente, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. SINT KRUIS. Vrijdag 25 Nov. j.l. vergaderde de raad dezer gemeente. Naast ingekomen stukken en het bekende verzoek van C. Willems, dat wegens onvoldoende gegevens andermaal werd uitgesteld, kwam in behandeling een voorstel van den Burgemeester inzake den steenweg Aardenburg-Sint Kruis. De bespreking hiervan werd ge houden in een besloten vergadering, waartoe de openbare vergadering zoo lang werd geschorst. Na her opend te zijn werd met 4 tegen 2 stemmen besloten het besluit van 2 Nov. 1932 in te trekken en het besluit van den raad van 14 Nov. 1931 weer te herstellen. Op voorstel van den Burgemeester werd besloten een tegelpad te leggen van pl.m. twee meter breed rondom de school. GROEDE. Donderdag 24 Nov. '32 werd van wege de Afd. Groede v/d Mij. tot nut van 't Algemeen, voor haar le den de eerste avond gegeven. Deze was een filmavond, terwijl de eerst volgende, te houden in Febr. 1933 zal zijn „Een Chineesche avond". De zaal was goed bezet. Dhr. Pauw opende de vergadering, heette allen welkom en deelde mede, dat in het oorspronkelijke program ma eenige wijzigingen dienden te worden aangebracht, omreden de film „Mensch tegen dier" (jacht avonturen in Afrika) stuk was. Hier voor kwam in de plaats „Winter in het Reuzengebergte„Gezicht op Dresden" en „Dierenwereld". Als no. 2 werd vervolgens vertoond „De vier jaargetijden" en tot slot een komische film. De heer Pauw deelde voorts nog mede, dat Vrijdag dezelfde films zouden worden afgedraaid tegen een vrije entree. Hiervoor waren vrijkaar ten beschikbaar gesteld. Deze avond was bostemd als propaganda-avond en tevens om de werkloozen gele- kwam, stak ze ter begroeting haar hand uit. „Ik hoop dat mijn waakhond u niet heeft doen schrikken," zei ze. „Die goede jongen is zoo zenuwach tig omdat ik geen ayah hebben wil, dat hij zijn best doet mij dezelfde diensten te bewijzen. Ik kon het niet over mijn hart krijgen hem weg te sturen. Vindt u 'terg?" „Lieve kind, ik vind niets erg". Mevrouw Ralston bukte zich over haar heen en kuste haar bleek ge zichtje. „Lig je goed? Heb je alles wat je noodig hebt?" „Alles, dank u," zei Stella en trok haar gastvrouw zachtjes naast zich op den rand van het ledikant. „Ik ben al geheel uitgerust, ik geloof dat uw tegenwoordigheid al rustig maaktl" „Kom, kindlief!" Mevrouw Ral ston kreeg een kleur van genoegen, want het gebeurde niet dikwijls dat haar dergelijke complimentjes wer den gemaakt. „Geloof je dat je wat zult kunnen slapen?" Stella keek haar met vermoeide oogen aan maar schudde 't hoofd. „Neen, ik slaap nooit voor tegen den morgen. Ik denk dat ik te veel heb geslapen toen ik in Kashmir was. Daar leken de dagen en nach- maar zoo direct uit het veld slaan. Als het niet goedschiks lukte, dan zou hij ergens stilletjes aan boord zien te komen. genheid te geven, gratis een film- vertooning bij te wonen. Vrijdagavond was de zaal weder om goed bezet. AARDENBURG. Zaterdag 1.1. kwam bij de douane post bij Middelburg in Vlaanderen een opgeschoten jongen de grens over, die er eenigszins verdacht uit zag, waarom de aldaar dienstdoende rijksambtenaar het gewenscht vond een nader onderzoek in te stellen wat hij met zich voerde, waarbij bleek dat het jongmensch o.a. ook in het bezit was van een geladen revolver met nog eenige patronen en nog een paar andere bedenkelijke voorwerpen. Hij had ook eenig geld op zak. Hij had een groote reis op 'toog en noemde als zoodanig Zuid-Afrika. Een paar dagen had hij reeds in België rondgezworven. De ambtenaar vond het gewenscht hem naar de politie alhier te bren gen. Hier bleek, dat hij afkomstig was uit Middelburg (Zeeland), waar reeds naar den jeugdigen wereldrei ziger gezocht werd en waar hij na der met de justitie in aanraking ko men zal om aan te toonen, hoe hij aan het reeisgeld kwam. Hij werd door de politie alhier onmiddellijk op transport gesteld naar Middel burg. Op 7 November 1932 hield mej. Bos, de assistente van het ten me één lange droom," ze hui verde even, maar onderdrukte die beweging met een flauwen glimlach. „Het leven hier zal heel anders zijn," zei ze, „misschien word ik nu weer eens wakker. Ik heb toch niet zoo'n droomerige natuur". De tranen sprongen mevrouw Ral ston in de oogen en zonder een woord te spreken streelde ze Stella's hand. „Ik wilde met Tommy teruggaan naar Kurrompore," ging Stella voort, „maar hij wilde er niets van hooren, ofschoon hij me vertelde, dat u er den vorigen zomer gebleven bent; wanneer u het kon uithouden, kan ik het toch ook, want lichamelijk ben ik toch ongetwijfeld veel ster ker!" „Neen, kindlief, neen, dat zou je niet uithouden," en ze keek feeder naar het mooie gezichtje voor haar. „Ik ben taai, weet je, en al wat ouder en ik had een heel dringende reden. Met jou is dat wat anders, je zoudt het in de hitte in Kur- rumpore nooit uithouden, 't Is niet te zeggen hoe ellendig het er dan is. Ik ben heel blij dat Tommy de onmogelijkheid daarvan heeft inge zien. Neen, neen, blijf maar hier by me, tot ik ook weer naar beneden len, sloop Heintje omzichtig de loopplank van een stoomschip op, dat aan de kade gemeerd lag. hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in een alge- meene vergadering der afdgeeling SluisAardenburg een voordracht, waarin zij het groote belang en de opvoedkundige waarde van volksont wikkelingscursussen uiteen zette. Het gevolg daarvan is gew'èest, dat thans onder leiding van 8 h 10 leiders en leidsters ruim 60 jongens en meis jes deelnemen aan cursussen in hout snijwerk, figuurzagen, rietvlechten enz. De cursussen worden gehou den in het lokaal der sociëteit „Spoor tot Vriendschap" alhier. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg heeft tot deskundige (schatter) der gronden gelegen in het Calamiteuze Waterschap „Tien honderd en Zwarte," gemeente Cad- zand, benoemd de Heer J. Becu-de Hullu te Groede. Door den Dijk- raad is benoemd de heer F. J. van der Plassche te Oostburg en door Gedeputeerde Staten de heer P. J. Dees te Ter Neuzen. Voor de Calamiteuze Polders Mar- garetha, Kleine Huissens en Een- dragt, gemeente Zaamslag, de heer L. A. C. van Esbroeck te Hengst dijk. Door den Dijkraad is benoemd de heer L. Moes te Ter Neuzen en door Gedeputeerde Staten de heer E. P. Polderdijk te Nieuw- en Sint- Joosland. ga. Ik ben altijd de eerste en 't zal me een waar genoegen zijn voor je te zorgen". Stella brak het gesprek met een zucht af. „Och, het doet er eigenlijk niet veel toe wat ik doe," zei ze. „Tom my heeft me zeker niet noodig. Nie mand eigenlijk en ik geloof dat u me ook gauw genoeg moe zult zijn". „Nooit, kindlief, nooit!" En me vrouw Ralston drukte geruststellend haar handen. „Denk dat geen oogen- blik. Van den eersten dag af dat ik je zag, heb ik behoefte gevoeld je lief te hebben en te verzorgen". Een verwonderde glimlach gleed over Stella's gelaat. „Hoe bijzonder vriendelijk van u," zei ze. „Weineen, kindlief, dat lag aan je zelf," zei de doktersvrouw, „je bent zoo mooi en ik begreep dat dat niet aan den buitenkant zatl" „O, zeg dat niet!" viel Stella haar in de rede, „denk dat toch niet. U kent me nietl U is veel beter dan ik ooit zal kunnen worden." Mevrouw Ralston schudde het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1