Zeeland. KEEKöiSCHGDL Sport. Heintje Snip zoekt avon^ nr. Rechtszaken. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 20 Nov. nam. 2,30 De lustige boer. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 20 Nov. nam. 2,15 ure: Le Pays Dusourire. Comédie in 3 actes. Muziek van F Lehar. AARDENBURG. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werd tot ouderling herbenoemd de hoer P. de Bruijne en tot diaken in de plaats van den heer M. Versprille, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer A. J. Maas. In de periodieke aftreding van den heer H. Corthals als lid van de Commissie van Beheer der voorma lige Sint-Janshuis- en Dischgoederen, toebedeeld aan de Ned. Herv. Diaconie, voorzag genoemd kiescol lege door herbenoeming van gemel- den H. Cordials. De heer M. Versprille, indertijd door en uit de kerkeraad benoemd als lid van de Commissie van Be heer voornoemd, houdt door zijn uittreding uit de Kerkeraad met 1 Januari 1933 op lid dezer Commissie te zijn. In deze vacature voorzag de kerkeraad door benoeming van den heer J. A. Z. de Koos. rampendagen. Dat gold voor heel de wereld, helaas óók voor ons land. Bij ons echter was het aantal ver loren menschenlevens gelukkig ge ring. De Stoomvaartmaatschappij „Ne derland," welke nog maar kort ge leden zulk een ernstig verlies leed door den brand op de „Moldanger," werd in den nacht van Zondag op Maandag getroffen door nieuwen te genslag. De trotsche P. C. Hooft, welke, terug van een reis op Indië juist was ontrat en deswege geheel van personeel verlaten in de Amster- damsche haven lag, werd geheel door brand verwoest. In enkele uren tijds had het drama zich voltrokken. Het schip was verzekerd voor 7ty2 millioen, voor de helft in ons land en voor de andere helft in Enge land; het risico van de scheepvaart maatschappij ging tot circa 5 ton. Van het drijvende paleis is nog slechts het uitgebrande karkas over. De geschiedenis van het schip is wel een zeer ongelukkigeer is reeds een ernstige brand aan boord ge weest, toen het nog op stapel stond. Een ander Nederlandsch s.s., de Rozenburg is van Zaterdag op Zon dag in de Noordzee geramd door een ander Nederlandsch schip, de vroegere „Jagersfontein," welke ech ter om gage-kwesties den laatsten tijd onder de vlag van Panama voer. Het ongeval had plaats bij den Noord Hinder. De Rozenburg was spoedig zinkende, maar de uit 22 koppen bestaande bemanning kon gelukkig tijdig op andere schepen worden overgenomen. Het schip zou verloren zijn. BRESKENS. hm'-" H.O.V. I Clinge 1 4—1. H.O.V. I speelde Zondag 1.1. haar eerste thuiswedstrijd tegen Clinge I. H.O.V. heeft een invaller op de spilplaats; dadelijk dient echter te worden opgemerkt, dat deze invaller een uitstekende partij gespeeld heeft. Hij was ongetwijfeld een der beste spelers uit onze ploeg. Clinge speelt het eerst met de wind in de rug. Toch zijn de eerste aanvallen voor H.O.V. Goed samen spelend gaat het op het doel af, maar het beslissende schot ontbreekt. Dan komt de Clinge-voorhoede in actie. Nu kan de H.O.V.-verdedi ging toonen wat ze waard is. Beide backs spelen een prima partijtje en de H.O.V.-keeper blijkt weer be trouwbaar. Bij een Clinge-aanval, schiet een der spelers hard in. We tellen het doelpunt reeds, maar de paal brengt redding. Goed brengt de H.O.V.-middenlinie de bal naar voren. Alleen wordt in deze periode veel te veel naar links gespeeld. H.O.V. valt voortdurend aan, maar de rechtsbinnen mist eenige fraaie kansen. Na ongeveer 25 min. spe len, komt er een aanval op het H.O.V.-doel. Een back glijdt uit en de linksbinnen van Clinge doelpunt onhoudbaar (0—1). Direct na de aftrap neemt H.O.V. het spel in handen en er volgt nu een geweldige druk op het vijande lijke doel. De H.O.V.-spil geeft de ballen telkens zuiver aan: de mid denvoor weet hiervan te profiteeren en brengt met een zacht, maar zui ver schot, de partijen op gelijke voet (11). H.O.V. blijft in de meerderheid en nadat éftkele mooie kansen ongebruikt zijn gelaten, jaagt de middenvoor het 2de doelpunt in de touwen (21). Kort hierna is het rust. Na de rust denken we een nieuwe meerderheid van H.O.V., nu met de wind in de rug gespeeld wordt, maar de eerste aanvallen zijn voor Clinge, waarbij de H.O.V.-keeper reeds da delijk handelend moet optreden, wat hij naar behooren doet. Dan komt H.O.V. los en het spel wordt ver plaatst naar de andere helft. Door- goed verdedigen weten de Clinge backs voorloopig doelpunten te voor komen. Bij een zeer onverwacht schot van de linksbinnen brengt het hoofd van de keeper redding. Even later kogelt de middenvoor tegen de kee per der gasten aan. Maar dan volgt „het" doelpunt van de wedstrijd. De rechtsbuiten van H.O.V. die bin nen is gaan spelen maakt de bal prachtig vrij, stormt op het doel af en brengt met een keiharde schuiver de stand op 31. Even later is het weer de middenvoor, die met een goed schot no. 4 voor zijn rekening neemt. Als we de linksbinnen van H.O.V. dan in vrije positie voor het doel zien, verwachten we een 5de doelpunt, maar juist klinkt het eind signaal. Een prettige, vlugge wedstrijd is het geweest, waarin vooral het veld werk van H.O.V. goed was. Voor het doel werd wat te veel getreuzeld, en vooral het verwaarloozen van de rechtervleugel in de eerste helft was een fout. Oplosserswedstrijd Inzendingen aan D. Luteijn, Oostburg. Wedstrijdprobleem no. 3. Zwart: 4, 8, 9, 13, 14, 16, 18, 19, 22 en 26. Wit: 20, 25, 27, 33, 37, 38, 39, 43, 47 en 49. No. 4. Zwart: 9, 10, 35, 36 en een dam op 2 Wit 18, 19, 28, 33, 34, 45, 47 en 50! Proleem B- Zwart: 3, 7, 9, 10, 12, 13, 19, 20, 23, 24, 29 en 30. Wit: 16, 22, 27, 28, 33, 35, 37, 38, 39, 43, 47 en 49. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Oct. op spaarbankboekjes ingelegd f 20,772,78 en terugbetaald f 2897,60; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 17,875.18. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 11. SLUIS. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand October op spaarbank boekjes ingelegd f 5459,06 en terug betaald f 5022,74; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 436,22. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 2. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuld- boekjes ingeschreven nihil en afge schreven f 1500; derhalve minder in- dan afgeschreven f 1500.—. Zware brand te Vlissingen. Zondagnacht heeft een zeer zware brand te Vlissingen gewoed, waarbij vijf panden aan de Kerkstraat totaal zijn'verwoesteen brand, die leven dige herinneringen heeft gewekt aan dien, welke in 1929 in Middelburg heeft gewoed. Omstreeks tien voor twaalf is er brand uitgebroken in den sigaren winkel van de firma Kruyssen aan de Kerkstraat. Zoodra de brand werd ontdekt, hebben voorbijgangers een groote spiegelruit ingeslagen, met het gevolg, dat de straffe wind vat op het vuur kreeg en de brand zich ongelooflijk snel uitbreidde. Even over twaalf sloegen de vlammen bo ven het dak uit. De Kerkstraat is een zeer smalle straat, - in de on middellijke nabijheid van het Bel- lamyplein en van de Groote Kerk, waarin 20 jaar geleden een zware brand heeft gewoed. Het is een der oudste buurten van Vlissingen en de uitgebrande panden waren dan ook zeer oud. De fel uitslaande vlammen tastten weldra het belendende perceel aan. Van hier sloegen de vlammen weer over op het pand naast het huis staande, waar de brand uitbrak en zoo ging het door, zoodat tegen half een het oogenblik waarop de brandweer arriveerde reeds zes panden in lichte laaie stonden. In verband met de aanvaring op de Noordzee tusschen het Neder- landsche stoomschip Rozenburg en het Grieksche stoomschip Mount Helikon bevonden wij ons omstreeks 12 uur juist bij het einde van den Noordzee-boulevard, vanwaar men toen reeds duidelijk den brand kon waarnemen. Van dien boulevard naar de Kerkstraat is maar een korte afstand, maar in den tijd, welke ver liep, toen wij ons van den boulevard naar de Kerkstraat spoedden, zagen wij den brand zeer snel in hevigheid toenemen. Allengs werd de lucht donkerrood gekleurd en tegen de dichte rookmassa's, welke snel met den straffen wind wegdreven, tee- kende zich het grillige spel van de oplaaiende vlammen helder af, van licht geel tot diep, donker rood. In de Kerkstraat kon men al spoe dig niet meer komen, tengevolge van de enorme hitte en van het ge vaar, welke de brandende huizen, die als felle fakkels tegenover el kaar stonden, opleverden. Uit een van de benedenhuizen laaiden de vlammen zoo hoog op, dat zij af en toe boven het dak van het 3 verdie pingen hooge pand uitsloegen. Tel kens weerklonk het doffe gerommel van invallende stukken dak, van val lende zolderingen en inéén zakken de balken en binten. Een dichte vonkenregen dwarrelde over de stad en leverde groot gevaar voor nog verdere uitbreding op. Vlissingen heeft, zoo deelde men ons mee, een vrijwillige brandweer, welke vrij kort geleden nieuw, mo dern materiaal heeft gekregen. Aan de wijze van alarmeering schijnt ech ter nog het een en ander te haperen, althans het duurde tot bij half één, voordat de brandweer ter plaatse was. Men had al het beschikbare materiaal ontboden en met 4 stralen op de groote autospuit en 2 stralen op de baby-motorspuiten, werd de strijd tegen het intense vuur aange pakt. Maar tegen de enorme vuurzee viel niet zoo heel veel uit te richten, temeer niet, omdat de kern van den brand onmogelijk was te bereiken. Wel drongen een paar ondernemen de brandweerlieden met één straal op de pomp de Kerkstraat even bin nen, maar zij moesten al spoedig wijken en de brandweer moest zich tevreden stellen met van de 4 hoe ken van de straat water te geven, hetzij van de machinale ladder, het zij van de daken der hoekhuizen, hetzij van ide straat. Het gerucht als zou de Middelburgsche brand weer, wier assistentie was ingeroe pen, niet hebben kunnen komen, omdat er in Middelburg juist ook een brand, zij het van geringen om vang, .woedde, konden we niet be vestigd krijgen. Direct na het uitbreken van den brand heeft de politie de menschen in de woningen in de omgeving ge waarschuwd, zoodat de woningen, die afgebrand zijn, tijdig konden worden verlaten. Geen persoonlijke ongelukken zijn er dan ook te be treuren. De geheele buurt is door de politie ontruimd. De bewoners hebben niets kunnen redden. Er is veel waterschade aangericht 21. Inmiddel^ was Heintje Snip 22. Gauw klom hij achterop. Daar- verder gekuierd; in een dorpsstraat uit ziet men al, dat Heintje Snip niet zag hij een vrachtauto staan. „Daar zoo heel slim was, anders zóu hij zou ik misschien wel op mee kun- zichjyel hebben herinnerd, hoe meester mem altijd voor de groote gevaren van zulke streken had ge waarschuwd. De chauffeur besteeg zijn wagen en daar ging het vehikel er met groote snelheid van doorl nen rijden!" dacht hij. aan aangrenzende perceelen. De schade, die zeer groot is, wordt grootendeels door verzekering ge dekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De sigaren winkelier Kruyssen in wiens zaak de brand is ontdekt, was niet thuis. Het pand van dezen sigarenwinke lier, in welk perceel veel tabak lag opgeslagen, is totaal uitgebrand, evenals het aangrenzende filiaal van de melkfabriek Koena en de beide winkelpanden van de firma Meul- meester aan de overzijde, in welke panden respectievelijk een vischwin- kel en een kruidenierszaak waren gevestigd. Ook de naaimachinehan del van de firma Gritener is geheel in vlammen opgegaan. Van de ma nufacturenzaak van de firma Pluy- mers is voorts de geheele bovenver dieping uitgebrand. In de Kerkstraat zijn voorts van vele andere panden de ruiten ge sprongen en jalouzieën en raam- en dakkozijnen geschroeid. Vele straat deuren zijn gebladderd. Om half twee was het gevaar voor verdere uitbreiding bezworen. De nablussching heeft nog den gehee- len nacht in beslag genomen. In tal van huizen in de buurt is groote ruitenschade aangericht. Bij den brand was o.a. de burge meester van Vlissingen, de heer Van Woelderen aanwezig. 0 Nader vernamen wij nog, dat de heer Kruysse, die niet in zijn winkel woont, Zaterdagavond kort voor het ontdekken van den brand nog in zijn zaak was geweest om naar den kachel te kijken, die voor het droog- houden van de sigaren moest blijven branden. De brandweer werkte met drie auto- en motorspuiten, van welke er om vier uur twee konden in rukken, omdat het gevaar voor ver dere uitbreiding van den brand ge weken was. Maandagochtend is men reeds be gonnen met het opruimen van de overblijfselen, omdat deze in de nau we straat gevaar opleverden. N. R. Crt. Man door auto aangereden. Vrijdagmorgen is onder de ge meente Arnemuiden een zekere de N., Wonende aldaar, die zich per rijwiel op den weg bevond, rijdende achter een auto, door een van de tegenovergestelde richting komende vrachtauto van K. uit 's-Heer Arendskerbe, aangereden. De man bekwam een ernstige hersenschud ding en is naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. De politie steit een onderzoek in wie in deze schuld treft. Een scheepsramp op de Westerschelde. Vrijdagmiddag te ongeveer half twee heeft op de Westerschelde on der de gemeente Hoedekenskerke een scheepsramp plaats gehad. Een motorboot» geladen met suikerbieten, is plotseling gezonken. Vermoedelijk was de boot te zwaar geladen en heeft ze tengevolge van den sterken wind, water geschept. In de nabijheid bevonden zich een vermoedelijk Groningsch klipper schip en een motorvisschersvaartuig uit Bruinisse. Men kon echter geen hulp bieden, omdat 'de motorboot zoo plotseling zonk. Reeds zijn een vat olie en eenige luiken aange spoeld. i Nader meldt men, dat is komen vast te staan, dat het vergane vaar tuig was het motorschip „Cathari- na," schipper Griep. Het ongeluk geschiedde op ongeveer 125 meter uit de kust en alles was reeds voor bij, vóór men aan den kant had begrepen, wat er zich eigenlijk af speelde. Van reddingspogingen was dan ook geen sprake. Niettemin is een der opvarenden, namelijk de vrouw van den schip per, gered. Van boord van den voor bijvarenden schoener „Zwaluw" is men er namelijk in geslaagd de vrouw, die in het water dreef, op te pikken. Haar echtgenoot evenwel is verdronken. De man, die 40 jaar oud was, was afkomstig uit Hansweert en ge domicilieerd te Rotterdam. Andere opvarenden waren niet aan boord. De „Zwaluw," welke te Gronin gen thuis behoort en op weg was naar Londen, heeft de geredde vrouw in Vlissingen aan wal ge bracht. Het echtpaar had geen kin deren. De „Catharina," die in de „wilde vaart" voer, had suikérbieten ge laden in Hoofdplaat en was op weg naar Breda. Het schip is geheel in de diepte verdwenen. Het garnizoen blijft behouden. Het comité tot het behoud van het garnizoen te Middelburg en de ge meenteraad hadden zich tot den mi nister van defensie gewend met ver zoeken om het garnizoen aldaar niet op te heffen. Thans heeft het genoemde comité op zijn brief van 26 September het volgende antwoord van den minister ontvangen De in overweging zijnde reorgani satie van het wapen der infanterie zal er weliswaar toe leiden, dat het thans te Middelburg standplaats hou dende detachement van het 14de re giment infanterie aan dat garnizoen zal worden onttrokken, doch het ligt in mijn voornemen om, behoudens Koninklijke goedkeuring, tegelijker tijd de thans te Breda gevestigde school voor dienstplichtige onder officieren-administrateurs te Mid delburg garnizoen te doen houden. Door de vestiging van deze school, ter sterkte van 5 officieren, 12 on derofficieren (onder wie 7 a 9 van hoogerêb -rang) en pl.m. 150 leer lingen, zal -de doorloopende garni zoenssterkte zeer aanzienlijk grooter zijn, flft" sedert jateh het geval-is geweest, zoodat ik vertrouw, dat daarmede aan de onder mijn aan dacht gebrachte wenschen tot be houd van het garnizoen te Middel burg ten volle zal worden voldaan. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De faillissementen van de Com manditaire Vennootschap onder de firma van Heel en Co., kassiersters te Goes, en hare vennooten Toni van Heel, koopman te Goes en A. J. van Heel, kassiers te Goes, Curatoren Mr H. C. J Zaaijer te Goes en Ir. J. H. C. Kakebeeke te Kloetinge zijn ge ëindigd door in kracht van gewijsde gegane homologatie van het accoord.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2