Gevonden en Verloren- Gewestelijk Nieuws Heintje Snip zoekt avontuur. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 13 Nov. nam. 2,30 en nam. 7,30 u. Eerste opvoerinnen van De Kino-Koningin. Muziek van Jean Gilbert. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 13 Nov. nam. 2,ure: Werther, Drama in 4 actes. Muziek van J. Massenet. WATERLANDKERKJE. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heer G. van IJperen, cand. tot den H. Dienst te Vlaardingen. Van de 30 opgekomen stemgerech tigden waren er 28 op bovengenoemde candidaat uitgebracht. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 13 November 1932. Biervliet 2, Ds Snijdelaar. Breskens 9,30 Ds J. A. Raams. Pred. te Kloetinge. 1,30 Zondagsschool. 5,30 Ds J. A. Raams. Zendingscollecte. Leger des Heils. Zaterdagmiddag 3,30 uur, in het lokaal 3e Zandstraat: Groote Kindersamenkomst, geleid door Kandidaat N. Bos en J. Zürhaar. Cadzand 9,30 Ds Visser. Hoofdplaat 2,Ds van Kooten. Nieuwvliet 5,30 Ds van Kooten. Oostburg 9,30 Ds Faber. Schoondijke 9,30 Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 2,Ds Castelein. IJzendijke 9,30 Ds Castelein. Groede 9,30 Ds van Kooten, Ev. Luth. Gemeente. 9,30 Da L. C. Dufour. Natuurlijk heeft de vele regen de betoogers niet afgeschrikt, maar hun vuur moet er toch wel onder hebben geleden. Men mag intusschen res pect hebben voor de massale op komst, welke we geschat zagen op 4050 duizend en ook wel in de socialistische pers op 90100 duizend. Schattingen van zulke mas sa's zijn moeilijk. De betooging is in alle opzichten rustig en ordelijk ver- loopen. De vrees van velen, ook uit kringen der S.D.A.P., dat leden van de O.S.P. en communisten zouden trachten om de orde te verstoren, is dus niet uitgekomen. Wat mis schien wel aan het weer was .te danken. De S.D.A.P. zelve had een orde-wacht van 1500 man georgani seerd, welke om 10 uur des morgens in de groote zaal van den Dierentuin was bijeengekomen om de laatste instructies in ontvangst te nemen. Nergens hebben extremisten gele genheid gekregeni>Ai zich tussinën de betoogers te mengen. Op Hout- rust hebben eenige propagandisten van de O.S.P. nog geprobeerd om met hun lectuur te venten, maar ze werden handig" van het terrein verwijderd. De vervoermaatschappijen heb ben een goeden dag gehad. Er lie pen drie en dertig extra treinen en drie honderd autobussen vervoerden betoogers naar Den Haag. Contingenteering in Engeland? De Duitsche contingenteerings- plannen minder dreigend. Ook uit Engeland komen thans berichten over contingenteeringsplan nen en ook daar dreigen de bescher mingsmaatregelen niet getroffen te v.o.d^. os Ijft-r, Het gaat voorloopig alleen om den invoer van vleesch en vleeschwaren. De invoer zou voor de Dominions verminderd moeten worden met 10- 20 p&t. en voor onderscheidene Eu- ropeesche staten met 20-30 pCt.. De Engelsche regeering schijnt eerst nog te willen trachten om terzake tot een vrijwillig accoord met het buitenland te komen. De Duitsche contingenteerings- maatregelen zijn een ietsje minder dreigend -geworden. Von Papen had zijn beslissing tot na de verkiezingen in Duitschland verschoven, blijkbaar wilde hij vóórdien geen enkele groep of partij voor het hoofd stooten. Nu de verkiezingen gehouden zijn, komt uit Berlijn het bericht, dat de oppositie in het kabinet tegen de contingenteeringsplannen van von Braun groeiende is en de regeering een aandachtig gehoor schenkt aan de jammerende industrieelen, die trouwens in von Papen een vertegen- wooidiger uit eigen kring hebben. Vervroegde pensionneering bij de Spoorwegen. Het staat thans vast, dat de Spoor wegen het overcompleet aan perso neel allereerst zullen wegwerken door vervroegde pensionneering, wel ke thans zal ingaan op 60-jarigen leeftijd. De ontslagbrieven lagen in het begin van deze week reeds klaar. Saneering in het bakkersbe drijf. In het bakkersbedrijf was de con currentie in de laatste jaren, vooral in de groote steden, geweldig. In Amsterdam b.v. werd en wordt wit brood verkocht tegen 10 cent per 8 ons. In vakkringen heeft men het publiek meermalen voorgerekend, dat in zoo'n brood tenminste voor 8y2 cent alleen aan grondstoffen zit. Naar de „verdiensten" behoeft men dan verder niet te informeeren. Door de heftige concurrentie maakt men elkaar het bestaan onmogelijk. Thans is een voorloopige overeenkomst ge sloten tusschen de meelfabrikanten en de bakkerspatroons, in welke overeenkomst wordt bepaald, dat de meelfabrikanten geen meel of bloem zullen verkoopen aan bakkers, die hun brood beneden een bepaalden prijs verkoopen. In Den Haag wordt voor de controle een Centraal Bu reau gevestigd, dat o.m. een „zwarte lijst" zal aanleggen en een „gehei men dienst" moet organiseeren. Bak kers, die zich niet aan de regelen houden, zullen voor hun grondstof fen belangrijk méér moeten gaan betalen. De bakkers hebben gelijk, dat ze middelen beramen om zich een be staan te verzekeren, maar deze trust vorming brengt vele gevaren voor den consument mede, omdat de meelfabrikanten van de bakkers wel een wederdienst zullen gaan verlan gen in den vorm van betere prijzen. De regeling is ook niet billijk; ze kan alleen doorgevoerd worden, doordat de Tarwewet deze trustvor ming mogelijk maakt. Het is door de bepalingen van deze wet (meng- gebod) immers onmogelijk om voor raad uit het buitenland te laten ko men. Een wet, voor allen gemaakt, zou misbruikt gaan worden om strijd te voeren onder en tegen elkaar. Allerlei. In het begin van deze week ont spoorde nabij Brussel de D-trein Amsterdam-Parijs. Het had hier ge makkelijk een ramp kunnen worden, want de materieele schade was aan merkelijk, maar gelukkig bleef het daarbij en werden geen personen gedood of gewond. Rotterdam heeft Dinsdagnamid dag een poos in het donker gezeten. De oorzaak was van zeer tragischen aard. Een beambte van het electrisch bedrijf was in een transformatoren huisje in aanraking gekomen met den stroom, waardoor kortsluiting ontstond. Toen men den ongeluk kige kon wegnemen, was deze totaal verkoold. Contact-commissie voor werk- loozenzorg. De le vergadering van de eenigen tijd geleden ingestelde commissie voor werkloozenzorg, gehouden in het gemeentehuis van Breskens werd geopend door den heer Dr. J. C. Ramaker, voorzitter der commissie, die daarbij o.a. als volgt sprak: „De taak van de commissie om de gemeentebesturen bij te staan ■n hun zo™ voor op-c werklooze me deburgers, is uitermate moeilijk. Moeilijk om meer dan één reden. Soms ontbreekt het inzicht, c&t het er in deze tijden allereerst op aan komt de volkskracht zooveel moge lijk op peil te houden, soms ook verleenen de betrokkenen niet de medewerking, waarop door de ge meentebesturen aanspraak gemaakt mag worden. Moeilijk is de taak der commissie ook daarom vooral, omdat ieder voorstel, noodzakelijk gebrekkig is, noodzakelijk op bezwa ren stuiten moet. Zoo is het een beklemmende gedachte, dat de uit gaven voor werkloozen-zorg bestre den moet worden door belastingen, wier heffing op den duur tot ver minderde werkgelegenheid, tot ver minderde kapitaalvorming leidt. En toch zal juist de kapitaalvorming een machtige factor zijn om in de toekomst de productiviteit van den arbeid weer op te voeren. Dezer da gen viel mijn oog op een uitspraak van den bekenden Delftschen groot industrieel van Marken: de werk gever heeft de plicht zijn arbeiders te helpen met ieder middel, waar hij de beschikking over heeft: zijn hart, zijn verstand, zijn geld. Onwillekeu rig dacht ik aan de verhouding, waarin thans de gemeentebesturen tegenover hun werkloos ingezetenen staan; welhaast niemand zal ontken nen, dat zij, die buiten hun schuld werkloos zijn,, een zedelijk recht op ondersteuning kunnen doen gelden; welhaast piemand zal ontkennen, dat het ve'rléenen dezer ondersteuning behoort te geschieden met een warm kloppend hart; welhaast niemand ook zal ontkennen, dat ondersteu ning tevens een zaak des verstands is, en hulpbetoon, dat onvoldoende rekening houdt met de economische feiten, noodlottig is, in de eerste plaats voor de ondersteunden zelf". De vergadering werd bijgewoond door den heer Stevens, adj. inspec teur van de werkv erschaffing te Goes. Verscheidene mogelijke objecten voor werkverschaffing werden reeds be sproken, welke nader uitgewerkt zul len worden, zoo o.a.: het aanleggen van een rijwielpad van Cadzand naar Breskens; het aanleggen van een kanaal van een vliegveld; ruimere toepassing van de Landarbeiderswet; de afwa tering, de gas^ootóening; het sluiten van het Zwin. BURGERLIJKE STAND OOSTBURG. over de maand October 1932. GEBOREN: 10, Izaak Frangois, z. van A. J. van Rosevelt en Maria Jacomina Tannetje van de Sande; 8, Johan, z. van Gijsbert Fieret en Neeltje Dieleman; 12, Magdalena, d. van Johannes Hendricus Oosterling en Adriana Suzanna de Wispelaere; 29, Adriaan Cornelis, z. van A. C. van de Voorde en Lena 'tGilde; 29, Francois Jacobus, z. van Pieter Buij- ze en Maria Adriana Jansen van Rosendaal. OVERLEDEN: 12, Edemond Dominicus Henricus Geeraert 63 j., echtgen. van Leonie Louisa Buijck; 15, Angelina There- sia Sijs 44 j., echtgen. van Alphons Auguste Albregts (Sluis); 17, Sophia Mabesoone 76 j., echtgen. van F. A. H. le Grand; 21, Janna Rosseel 70 j., echtgen. van Joz. P. le Clercq (Aar denburg); 22, Jacobus Dierx 68 j., echtgen. van Pietern. Sonnevijlle; 26, Ebrina Dina le Grand 25 j. ongeh. dochter van wijlen I. C. le Grand en C. van Dixhoorn. HUWELIJKEN: 27, Pieter Jacobus de Ridder j.m. 25 j. en Maria Cornelia Provo j.d. 26 jaar. INGEKOMEN: Jan Kareis uit Knocke, Corn. J. van Dijk uit Breda, Joz. Risseeuw met gezin uit Zuidzande, Sara C. Boidin, geb. Poissonnier uit Schoon dijke, Leonars. J. Debbaut uit Prin- cenhage, Pr. A. Bril uit Zuidzande, Daniël P. Ekkebus uit Hillegersberg, Iz. Datthijn en gezin uit Axel, Wil- helmina M. F. Esser uit O. en N. Gastel, Abr. C. Rijnberg uit Ter neuzen, Suz. Tellier geb. de Smidt uit Retranchement. VERTROKKEN: Maria A. Breemes naar Breda, Pieter L. Heijboer naar Vlissingen, Janneke J. van Hoeve naar Biervliet, Albs. M. Maat en gezin naar Nij megen, Corns, van Harten naar Voorburg, Anna Ekkebus naar Bres kens, Eliz. Brevet naar Axel, Cor nelia H. Govers naar Roosendaal, Johanna C. M. de Brijn naar Ou denbosch. i De bevolking bedroeg op 1 No vember 2678 zielen. 19. Hij vond het veiliger om zich wat te verschuilen. Dus klom hij in een hooiberg, waar hij, vermoeid als hij was, al gauw in slaap viel. 20. Ondertusschen was thuis zijn verdwijning ontdekt. Zijn moeder, die Tiem kwam wekken. vr^nd het béd leeg. Je kunt begrijpen, wélk een onrust daar plots heerschte. lori I Gevonden: Een huissleutel. Nieuw kinderjurkje. Een zilveren broche. Tqrug te bekomen Kazerne Breskens. Door J. B. C., 45 veekoopman te IJzendijke, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg van 28 October 1932, waarbij hij ter zake van het veroorzaken van brand door schuld is veroordeeld tot eene geldboete van f 25 of 10 d. POSTERIJEN. Rijksjwstspaarbank: AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand October op spaarbank boekjes ingelegd f 11082,36 en terug betaald f 16093,89; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 5011,53. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. Door russchenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nihil en afge schreven f 200; derhalve minder in- dan afgeschreven f 200.—. BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Oct. op spaarbankboekjes ingelegd f 14577,58 en terugbetaald f 9858,22; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4719,36. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Oct. op spaarbankboekjes ingelegd f 9104,75 en terugbetaald f 4528,97; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4575,78. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 8 Gustaaf Adolf (1632- 1932.) 6 Nov. j I. was het 300 jaar geleden dat Gustaaf Adolf bij Lützen sneuvelde. Hij werd 9 Dec. 1594 te Stockholm geboren als oudste zoon van Koning Karei IX en Christina van Holstein. De knaap werd door een eenvoudige opvoeding gehard. Op 5-jarigen leef tijd nam zijn vader hem mede bij de belegering van Kalmare. Hoog stak hij boven zijn tijdgenoo- ten in kennis en bekwaamheden uit. In 't bijzonder had hij groote ver eering voor Prins Maurits, in wien hij een groot veldheer waardeerde in den strijd tegen Spaansch-Roomsche over- heersching. In Febr. 1611 stierf zijn vader, ter wijl in Dec. Gustaaf Adolf meerder jarig verklaard werd en zelf de regee ring aanvaardde. 28 Nov. 1620 trad hij in het huwelijk met de Brandenburgsche Prinses Maria Eleonora, uit welk huwelijk in 1626 zijn dochter en opvolgster Christina geboren werd. Zijn levenswijze was hoogst een voudig; altijd werkte hij voor het wel zijn van zijn volk en land. Zijn recht vaardigheidszin schonk hem aller ver trouwen. Ook in den omgang met zijn ondergeschikten was hij de een voud zelve. Als veldheer behoorde hij tot de grootsten zijner eeuw. Waar het gevaar het grootst was, stond hij in de voorste gelederen. Door de Duitsche protestanten, wier zaak hij tot de zijne maakte en waaraan hij ten offer viel, werd hij als een tweede Judas Macabeus vereerd en tot op den huldigen dag wprdt zijn naam door het Evangelische Duitschland en de Protestantsche Christenheid met eerbied genoemd. Paal van een lichlnet stukgereden. Te Finsterwolde reed Woensdag avond een vrachtauto van den heer Brul uit Nieuweschans in volle vaart tegen een paal van het lichtnet. De zware paal knapte af, waardoor de geheele Gold hoornstreek, van Fin sterwolde tot Oostwolde, geruimen tijd in het duister kwam te zitten. De auto was erg gehavend. Persoon lijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Verkeersstremming. Donderdagmorgen omstreeks vier uur is een tractor met aanhangwagen komende uit de richting Waarden burg en gaande in de richting Cur lemborg bij het passeeren van de brug over de Linge te Geldermalsen in de Rijksstraatweg Utrecht-Den Bosch tegen het ijzeren gestel van het middenstuk der ophaalbrug ge reden. Deze brug is zeer smal. De botsing was zóó hevig, dat het ge heele ijzeren jukwerk afknapte en in de Linge terecht kwam. De tractor zelf kreeg geen schade, doch de aanhangwagen werd zeer ernstig be schadigd en geraakte bekneld, zoo dat het verkeer over deze brug, dat in den nacht nog vrij druk is, geheel gestremd was. Het verkeer moest worden omgelegd over de bruggen Averzaath en Zoelen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen het aanbreken van den dag is het gelukt den aanhangwagen van de brug te verwijderen en kon het verkeer over de brug worden her steld. Het scheepvaartverkeer bleef echter nog gestremd, daar de brug niet opgehaald kon worden en het zware ijzeren bovendeel midden in de rivier lag. Jeugdige museumdieven. o De politie van het b9Veap„Marnix- straat te Amsterdam heeft;,,Woens dag twee jongens, resp. 15 en, 13 jaar oud en beiden nog schoolgaan de, aangehouden. Zij worden er van verdacht, uit een museum op de Rozengracht een partij edelgesteen ten te hebben ontvreemd. Woensdag hielden deze jongens zich op ver dachte wijze in het museum op, wat de argwaan van een suppoost wekte. Deze waarschuwde de politie, die de jongens, na ze flink onderhanden te hebben genomen, tot een bekente nis bracht. Zij beweerden thuis uit liefhebberij eenitverzameling' stèerien te bezitten, welke zij op deze wijze trachtten uit te breiden. De zaak is in handen van de kinderpolitie gegeven. Kind door auto aangereden. Woensdagmiddag is onder de ge meente Etten een ernstige aanrijding geschied. Het zevenjarige dochtertje van den molenaar C. C. was op den rijksweg Breda Roosendaal aan het spelen. Plotseling stak het kind de straat over, terwijl een auto uit de richting Breda naderde. Deze remde uit alle macht, maar een aanrijding was onvermijdelijk. In deerniswek- kenden toestand werd het kind op genomen en naar het gasthuis te Etten Overgebracht. Gevallen. Op den Heiligenbergerweg te

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2