4 !W!EKMimU Heintje Snip zoekt avontuur. Raadsvergadering te Breskens Rechtszaken. Buitenland III fll ij KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 6 Nov. nam. 2,30 De lustige boer, de gunstig bekende succes-operette van Leo Fall, nam. 7,30 u. De stiefmama, het overweldigend lachsucces van Hirsch en Frank. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 6 Nov. nam. 2,ure: Faust, Operette in 5 actes, Muz. van Ch. Gounod. bijgewoond. Het presentiegeld be draagt thans f 2.-. De heer Naeije stelt voor het pre sentiegeld te bepalen op f 1.- per vergadering, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. Tenslotte wordt de begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld zoo als ze door B. en W. is vó'orgedra- gen op een bedrag van f 72.957.87 met een post voor onvoorziene uit gaven ad f 431.98. Voor werkloozenzorg is op deze begrooting in totaal een bedrag van f 10.350.-. op Vrijdag 28 October 1932. 0 Afwezig met kennisgevingde heer W. Carels. De voorzitter opent te twee uur de vergadering, waarna de notulen der vorige zitting worden vastgesteld. Ingek. stukken. Naast goedkeuringen van geno men raadsbesluiten, is er een schrij ven van Ged. Staten met betrekking tot de tijdelijke korting op de jaar wedde van den gemeenteveldwach ter. Zij schrijven daaromtrent: Wij verzoeken U den raad mede te dee- len, dat van zijn besluit van 16 Aug. 1932 is kennis genomen en dat te- zijnertijd bij de behandeling der be grooting daarmede rekening zal wor den gehouden. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. VASSEUR informeert wat eigenlijk de bedoeling van dat schrij ven is. Gaan ze er niet mee ac- coord? De VOORZITTER weet het ook niet, maar hij veronderstelt, dat dit bericht verband houdt met de cir culaire van den Comm. der Konin gin, waarin 2V2 pCt. werd voorge steld, terwijl door bedoeld raadsbe sluit 3 pCt. zou worden gekort. Weth. CAPPON is van meening dat dat het bericht van G.S. be doelt dat het besluit goedgekeurd zal worden. Het schrijven wordt vervolgens voor kennisgeving aangenoinen. Korting. Over het besluit tot korting der salarissen van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand en van de Wethouders staakten in de vorige vergadering de stemmen. Bij de her stemming wordt het nu aangenomen met de stemmen der heeren Vas- seur, Notebaart, de Kruijter en Brand tegen. Hondenbelasting. Op een verzoek van J. M. H. van de Sande betreffende ontheffing van zijn aanslag hondenbelasting, daar bedoelde hond niet zijn eigen dom was, wordt op voorstel van B. en W. goedgunstig beschikt. Subsidie. De zwemvereeniging „Schelde- stroom" vraagt voor 1933 een sub sidie van f 400 aan. B. en W. zeggen daaromtrent: Hoe sympathiek het streven dezer vereeniging ons ook is, wij achten het niet wel doenlijk onder de huidige omstandigheden tot uitbreiding der subsidieeringen over te gaan, zoodat wij U voorstellen, voor 1933 op de aanvraag afwijzend te beschikken. Zonder hoofdei, stemming wordt aldus besloten. W erkverschaf f ing. B. en W. deelen mede: De Minister heeft ons medege deeld aan de regeling der werkver schaffing van 16 Augustus 1932 zijn goedkeuring niet te kunnen hechten, hetgeen beteekent, dat haar toepas sing derving der rijkssubsidie mee brengt. Dit nu achten wij niet in het belang dezer gemeente en wij heb ben dan ook met den adjunct-inspec teur voor de werkverschaffing te Goes nader overleg gepleegd. Hier bij is gebleken, dat het rijk alleen subsidieert, als de beslissing omtrent toelating en arbeidsvoorwaarden bij den Minister ligt, zij het dan ook, dat over ieder geval Burgemeester en Wethouders hun advies moeten geven. De bezwaren, die er uit ge meentelijk oogpunt aangevoerd kun nen worden tegen een dergelijke re geling, zijn naar onze meening niet overwegend. Het spreekt voorts van zelf, dat wij bij onze adviezen reke ning zullen houden met hetgeen de raad, blijkens de door hem vastge stelde regeling, als wenschelijk oor deelt. Echter kan de Minister zich niet vereenigen met den kindertoe slag. Vermoedelijk zal een dagloon van f 2.50 gegeven worden en door kortere of langere tewerkstelling eeni- ge differentiatie mogelijk zijn. Mocht deze regeling niet aan de verwachtingen voldoen, dan kan nog steeds besloten worden af te zien van de rijkssubsidie. VOORZITTER: Zooals u ziet, is al het werk dat wij reeds ten be hoeve der werkverschaffing hebben gedaan, vrijwel nutteloos geweest. Wij hebben een conferentie gehad en daarop is ons duidelijk gemaakt, dat de raad niets te zeggen heeft. Om de 25 pCt. subsidie evenwel raden wij aan ons te onderwerpen en zelfs zullen wij trachten nog iets meer vergoeding te krijgen. Dhr. DE KRUIJTER leest dat de minister beslist over de arbeids voorwaarden en vraagt of dat ook betreft het werk buiten de werkver schaffing, dus bij het havenbedrijf, wat ontkennend wordt beantwoord. De bedoeling is alleen, zegt de VOORZITTER, dat wij de 25 pCt. vergoeding zullen krijgen, als we ons willen gedragen naar de voor schriften, die de minister omtrent deze werkverschaffing geven zal. Dhr. BRAND: Voorzitter, ik ben van een heel andere meening. Er waren altijd verschillende gemeen ten, die betreffende de werkloozen zorg een zeer slechte regeling had den; daarbij behoorde ook Breskens. Er is zelfs in de Kamer over ge sproken en toen heeft de minister gezegd, dat hij de regeling zelf in handen zou nemen. Dat is de be doeling van den minister. VOORZITTER: U vergist zich. Dit voorschrift geldt voor alle ge meenten, zoowel goede als slechte. Dhr. BRANIU Maar het is toch door de slechte gekomen! Weth. CAMBIER: Het is de vraag nog, of deze regeling beter zal bevallen dan wanneer de beslis sing bij B. en W. bleef. Dhr. BRAND: Ik zie in de nieuwe regeling een verbetering. VOORZITTER: Er is geen nieu we regeling. Wij hebben niets te zeggen, ons alleen te onderwerpen aan de algemeene Rijksregeling. De minister heeft zijn standpunt gewij zigd. Vroeger kon op een bepaalde regeling de goedkeuring worden ver kregen. Nu bepaalt de minister al- les zelf. Dhr. BRAND: Ik zie dat het college advies moet geven over de ingeschrevenen; ik zag het liever in andere handen. VOORZITTER: Dat kan niet; zoo is het voorschrift van den mi nister. Dhr. BRAND: Ik zou een or gaan willen, zooals dat in verschil lende andere gemeenten bestaat, dat een onderzoek instelt en samen met B. en W. de werkverschaffing regelt. VOORZITTER: Wij hebben er niet het minste bezwaar tegen, eens te onderzoeken hoe een dergelijk orgaan werkt. Vindt u goed dat wij dit doen? Dhr. BRAND: Ja, dan zal ik dat tegelijkertijd ook doen. Dhr. NOTEBAART: Welk ad vies zullen B. en W. geven? VOORZITTER: Daarbij zullen we ons laten leiden door wat in onze laatste regeling is vastgelegd. Maar ik zeg u tevoren reeds, dat dat ad vies niet opgevolgd behoeft te wor den. Dhr. BRAND: Dan blijft dus ei genlijk die lange wachttijd ook be staan. Ik geloof dat het wel moge lijk is een andere regeling te ont werpen en er dan de voorwaarden van den minister te verwerken. VOORZITTER: Ik ontken dat ten stelligste; in geen geval is het in Zeeland mogelijk. Weth. CAPPON stelt voor, reeds nu te beslissen dat de oude rege ling automatisch weer in werking treedt als mocht blijken dat de Rijks regeling niet bevalt. Dhr. BRAND vindt dat gevaar lijk, maar hij begrijpt de zaak wel. De bedoeling is natuurlijk, om de oude regeling weer in te stellen als mocht blijken dat de Rijksregeling voor de gemeente duurder komt. En dan zijn de werklooezn weer de dupe. Dhr. NOTEBAART is dezelfde meening toegedaan. De VOORZ. en weth. CAMBIER ontkennen dit. De bedoeling is juist het belang der werkloozen te die nen. Deze regeling zal allicht slech ter zijn dan de vorige, al wil men dat nog niet inizen. Hierna wordt besloten overeen komstig het advies van B. en W. te handelen. Begrooting 1933. VOORZITTER: We zijn dan ge naderd tot de hoofdschotel voor de ze vergadering. Verlangt iemand al gemeene beschouwingen te houden? Dhr. VASSEUR: Ja, meneer de voorzitter. Mèt uw college stemt het mij tot bevrediging, dat het u is ge lukt, zonder dat u ingrijpende maat regelen behoeft voor te stellen, ons een sluitende begrooting aan te bie den. Terwijl zeer vele gemeenten met ernstige financieele moeilijkhe den hebben te kampen, is onze ge meente daar tot nog toe van ge spaard gebleven, wat ons tot dank baarheid moet stemmen. Na zorgvuldige bestudeering van dit ontwerp heb ik mij echter afge vraagd, of het niet voorzichtiger wa re, de raming van sommige posten, die m.i. aan den lagen kant zijn, te verhoogen en deze verhooging te compenseeren met het heffen van nog eenige opcenten op de ge meentefondsbelasting. Ik heb hier meer speciaal het oog op de posten: Brandweer, die ondanks het contract met van Melle op f 100 gebleven is; Ondersteuning in geld, die van f 2000 op f 1800 is teruggebracht; Werk verschaffing, die van f 4000 op f 3750 is teruggevoerd en Werkloo- zenkassen, die verminderd is van f 1750 tot f 1500, alles in vergelijking met het vorige jaar. Het lijkt me niet goed, elkaar de zaken mooier voor te stellen, dan ze in werkelijkheid zijn. We hebben dit ook bij de vaststelling der begroo ting 1932 gezien, bij welke behan deling er door ons op gewezen werd, dat de post voor werkverschaffing ad f 2000 te laag zou zijn en o.i. moest worden verdubbeld. De prac- tijk heeft ons in het gelijk gesteld. Door het lage ramen der posten, die ik zoopas noemde, vrees ik dat de post Onvoorzien van f1000 met tertijd voor een goed deel door deze onderwerpen zal worden geabsor beerd, en daarom had ik liever ge zien, dat de post onvoorzien tot de hoogte waarop ze thans is geraamd, uit belastingverhooging was gehaald, dan, zooals thans is geschied, door opheffing van het Reservefonds. De f 1000 hieruit konden dan m.i. met meer recht als batig slot worden be schouwd, voor welk saldo in het komende dienstjaar zeker ook wel een plaats zal worden gevonden. Ik geloof vast, dat met deze wijziging in uw ontwerp-begrooting zou wor den voorkomen, dat de begrooting in het komende dienstjaar weer be langrijk zal moeten worden veran derd, zooals voor 1932 het geval was. Voor het overige kan ik mij in hoofdzaak met uw ontwerp vereeni gen, al betreur ik het, dat wij door de tijdsomstandigheden, die, ik zou haast zeggen, een TE zuinig be heer, inderdaad noodzakelijk maken, worden gedwongen, ons te matigen in onze verlangens. Ik denk hier bij aan het onderwijs te Nieuwe Sluis, dat noodzakelijk zal moeten lijden door het terugbrengen van het aantal leerkrachten van 2 op l.maar waar we, gezien de financieele zijde, thans geen boventallige onderwij zeres zullen kunnen toevoegen, ter wijl ik het ook jammer vind, dat het onderwijs in lichamelijke oefening geen voortgang zal kunnen vinden, daar om dezelfde redenen geen ter rein kan worden gehuurd of locali- teit kan worden gebouwd. Hopen we echter, dat bij de be handeling der begrooting 1934 de omstandigheden zullen toelaten, dat wij met deze en andere zaken, die onze belangstelling en steun verdie nen, met kans op succes zullen mo gen terugkomen. VOORZITTER: Wij meenen dat we met de geraamde bedragen zul- 13. Zoo stapte Heintje Snip door den duisteren nacht voort. Prettig voelde hij zich niet. - Oehoehoe! klonk het plotseling naast zijn oor Heintje sprong verschrikt opzij. Het was een uil, welke langs hem scheerde. 14. Al loopende kwam hij nu dan door een dorp, dat in den mai schijn lag te droomen. Dan klonk zijn voetstappen luid tegen de ei zame muren. len kunnen volstaan. En mocht dit niet het geval zijn, we hebben tot 30 April tijd om de opcenten op de fondsbelastingen te verhoogen. Dhr. VASSEUR: Ja, maar ik wou zoo graag een begrooting, die niet veel verandert. VOORZITTER: En wij wilieneen begrooting, die de lasten niet te hoog maakt. Wat de schoolkwesties betreft, die u hebt aangehaald, wij bëtreuren ze ook, maar er zal jammer genoeg weinig aan te doen zijn. Ik kan u wel zeggen dat de leerkrachten kwestie te Nieuwe Sluis onze volle aandacht heeft. Nog iemand, die alg. beschouwingen wenscht te hou den? Niet? Dan zullen we de arti kels even naloopen. Abonnementen. Dhr. VASSEUR: Zijn deze abon nementen werkelijk alle noodig? An ders zou ik zeggen, ze moeten maar geschrapt worden. VOORZITTER: Ze zijn alle noo dig. Huisnummering. Dhr. VASSEUR: Zou het niet mogelijk zijn, de huisnummerplaatjes spoediger aan te brengen bij nieuwe huizen? Voor de post- en belasting ambtenaren brengt het vaak moei. lijkheden - mee. VOORZITTER: In verband met de kosten worden ze slechts eenmaal per jaar aangekocht. Zoodoende kan de aankoop door het grootere aantal heel wat voordeeliger geschieden. Brandweer. Dhr. VASSEUR: Vindt u f100 voor belooning brandweerlieden niet te weinig? Bij 1 brand is het al meer. VOORZITTER: Wij meenen dat het niet noodig is, het bedrag hoo- ger te ramen. Branden komen niet veel voor gelukkig; en dan is er de post onvoorzien nog. Dhr. LIJK: Ik zou willen voorstel len de lidmaatschappen van de Kon. Ned. Brandweerbond en de provin ciale afdeeling te schrappen; het be spaart weer f 10 en na onze over eenkomst met van Melle hebben we ze eigenlijk niet meer noodig. VOORZITTER: Dat is moeilijk te zeggen. Soms geven ze nut, soms niet. Dhr. VASSEUR: Ik zou ze maar aanhouden. Bij de reorganisatie kun nen we er wellicht nut van hebben. We zullen zeker nu wel spoedig voorstellen omtrent die reorganisatie krijgen, want u hebt ons dat reeds toegezegd, meneer de voorzitter? VOORZITTER: Zeker, we zijn er reeds eenigen tijd mee bezig. Straatverlichting. Dhr. VASSEUR: Ik zie hier staan: voor onderhoud van het net. Dat moet de gemeente toch niet bekosti gen? VOORZITTER: Ja, de palen zijn van Van Melle, maar het net is van de gemeente. Spreker geeft vervolgens een uit gebreide toelichting. Als dan blijkt dat die onderhouds kosten f 300 beloopen, merkt dhr. VASSEUR op: Dat is zeer hoog; ik zou dan willen voorstellen, dat onderhoud aan te besteden onder alle electriciëns. VOORZITTER: Laten we dit nog eens aanhouden. We hebben binnen kort een bespreking met van Melle en dan zullen we met de gemaakte opmerkingen rekening houden. Dhr. NOTEBAART: Ik vind het bedrag ook veel te hoog. Als we enkel het verbruik betalen is dat toch voldoende? De leverancier moet voor de leiding zorgen. Dhr. BRAND: Bij het nazien van de rekeningen heb ik gezien, dat de ze heel hoog loopen. Behalve de kosten voor een nieuwe lamp staat er meer dan f 1.- loon voor het insteken. Bovendien kunnen er ook wel goedkoopere lampen gebruikt worden. VOORZITTER: Wij nemen de Philips, want we moeten de nationale industrie steunen. Intusschen zullen wezeker rekening houden met de gemaakte opmerkingen. Kortingen. Dhr. VASSEUR: Ik ben geen kortingsmaniak, maar er moet gelijk heid zijn. En nu merk ik dat bij de vleeschkeuringsdienst de korting van den veearts niet vermeld is. VOORZITTER: Die wordt ook gekort. Maar dat besluit moet dooi de 4 kringgemeenten genomen wor den. (Wordt vervolgd). KALENDERS. De eenvoudige, heldere, doch spe ciaal bruikbare kalender der fa. Ls. van iWaesberghe-Janssens te Hulst l is .weer verschenen. 1 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN j vm I nam Woensdag 2 Nov. 3,07 3,31 Donderdag 3 4,02 4.26 Vrijdag 4 4,57 5,21 Eerste Kwartier, Zaterdag 5 Nov. om 7,10. Licht op woor RIJ wielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 2 Nov. nam. 5,03 Donderdag 3 5,01 Vrijdag 4 5,00 De Firma Albert Heyn alhier ver zoekt ons te melden, dat de veroor deelde winkelbediende G. C. niet is die van het filiaal te Breskens, maar uit Walcheren (Serooskerke), thans wonen de te Breskens. Scherpe daling van het Engelsche pond. Zoo lang belangrijke muntwaarden aan scherpe fluctuaties onderhevig zijn, kan het de wereld economi ch niet goed gaan. Het Engelsche pond daalt weer onrustbarend. Op 15 October van het vorige jaar noteerde het nog f 9,55; op 15 October van dit jaar was de koers reeds f 8,56 en op 28 Oct. 1932 bedroeg deze f 8,17! Waar moet het heen?! Het is voor andere landen ter waarschuwing van wat er gebeurt, wanneer de gouden standaard wordt losgelaten. In Engeland had men aan vankelijk vermeerderde industrleele bedrijvigheid verwacht van de koers daling, maar zelfs die verwachting is geenszins uitgekomen. Van een indu strleele opleving is geen sprake. I Tóch strijd in Lancashire. Beloofden de omstandigheden eerst nog, dat het groote conflict in de

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2