Bieten rooien "WEEKMENU Raadsvergadering te Oostburg, Heintje Snip zoekt avontuur. Aexv ^a\erVaxi\. pi ir 11:11 nu immnfffp 1 a 11 r 11 II (1 i 1 I li min n nul hui 111 itn 4 KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 30 Oct. nam. 2,30 De lustige boer, de gunstig bekende succes-operette van Leo Fall, nam. 7,30 u. De stiefmama, het overweldigend lachsucces van Hirsch en Frank. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 30 Oct. nam. 2,15 ure: La Veuve Joyeuse, Operette in 3 actes, Muz. v. F. Lehar. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 October 1932 Biervliet 9,30 Ds Vrijlandt. Breskens 9,30 Ds W. H. Kelder Jr. 1,30 Zondagsschool. 5,30 Ds W. H. Kelder Jr. Leger des Heil*. Zaterdagmiddag 3,30 uur, in het lokaal 3e Zandstraat: Groote Kindersamenkomst, geleid door Kandidaat N. Bos en J. Zürhaar. Cadzand Geen opgave ontvangen. Hoofdplaat 2,Ds Castelein. Nieuwvliet 2,— Ds van Kooten. Kerkhervormingsdienst. Oostburg 9,30 Ds Faber. Schoondijke 9,30 Ds Snijdelaar. Collecte Generale Kas. Waterlandkerkje 2,— Ds Snijdelaar. IJzendijke 9,30 Ds Castelein. Groede 9,30 Ds van Kooten, Kerkhervormingsdienst. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 Da L. C. Dufour. dat geval zijn w'r niet zeker van en zouden we ons moeten verzetten. De heer Sturm van Hoofdplaat vestigt de aandacht op de wensche- lijkheid om over het onderhoud der tertiaire wegen overleg te plegen met de polderbesturen, waarop de inleider antwoordt, dat op 52 plaat sen in den lande dergelijke verga deringen gehouden zijn, met de ge- noodigde polderbesturen; op die ver gaderingen is een motie aangeno men, waarbij de minister is uitge- noodigd 75 millioen te leenen voor de wegen, om vlugger te kunnen af werken en dan vooral ook de ter tiaire wegen daarvan te doen profi- teeren. De minister heeft het af gewezen, daar een dergelijke lee ning in den tegenwoordigen tijd niet gerechtvaardigd geacht wordt. Spr. hield daarna eene beschouwing over primaire secundaire en tertiaire we gen; deze laatsten worden het mees te gebruikt en er wordt het minste aan gedaan. De aandacht wordt ver der gevestigd op het gevaarlijke van het rijwielpad van Breskens naar de Belgische grens, dat geheel ont breekt op verscheidene gedeelten van den weg, met name daar waar de weg geasphalteerd is; dit is zeer gevaarlijk en ongelukken hadden ook reeds plaats. Verder wordt ook de mogelijkheid aangeroerd een wat meer soepele toepassing van de wet te verkrijgen, daar herhaaldelijk om de geringste onopzettelijke overtredingen proces verbaal wordt opgemaakt; waar in Zeeuwsch-Vlaanderen zoo veel po litie gestationneerd is, wordt het middel erger dan de kwaal. Dan is er een zeer ernstige klacht geuit tegenover de A.T.O. of hare verte genwoordigers, waar beweerd werd, dat het nog onlangs is voorgekomen, dat het adres van den vrachtauto houder overgeplakt was met de aan wijzing, dat verzending moest ge schieden met de A.T.O.voorwaar een ernstige beschuldiging, welke na onderzoek zeker tot minder aangena me gevolgen voor de verdachten moet leiden. En dan de enorm hooge vracht op de provinciale boot Vlis- singen-Breskens f 4.80 voor den auto plus f 0.40 voor elke 100 K.G. vracht met het gevolg, dat, zooals een der aanwezigen mededeelde, hij eens f 24.- vracht te betalen had op dat traject, terwijl dit op de meeste vee- ren slechts f 1,- voor den auto en 10 cents voor den chauffeur bedraagt. Aan dergelijke dingen kan men zien hoeveel men zich ginder aan de overzij der Schelde voor Z. Vlaanderen interesseert; geen won der, dat we iemand achter ons hoor den mompelen, toen nog even de kwestie Z.-Vlaanderen bij België aan geroerd werd, dat hij „daarvoor wel 20 maal z'n naam wou zetten". De voorzitter zeide de medewer king toe van het bestuur voor be handeling van de diverse klachten, mits ze schriftelijk aan het bestuur werden medegedeeld. Of van de uit- noodiging om als lid toe te treden nog gebruikt gemaakt is, is ons on bekend. OOSTBURG. In 1933 zal het vergelijkend examen voor kommies der Directe 3elastingen, Invoerrechten en Accijnzen niet wor den gehouden. AARDENBURG. De aanbesteding van de Pastorie der Gereformeerde Gemeente alhier gaf als uitslag, dat het laagst werd in geschreven: Perceel 1, metselwerk, door de firma Pleijs-Bruijnooge alhier voor f2683.— Perceel 2, timmerwerk, W. Catsman, Oostburg f I860.— Perceel 3, schilderwerk, L. Verplanke, Draaibrug f 373.— Perceel 4, smfdswerk, D. Zuijderduin alhier f 33.80 Perceel 5, zink- en lood- gieterswerk, A. C. Jonck- heere, alhier f 220.80 Andere inschrijvingssommen voor dezelfde perceelen in dezelfde volg orde gaven de volgende bedragen: f3655,-, f2512,—, f 497,—, f 37,—, f 265,-. Voor de massa waren inschrijvingen van f5774,— en f6779 80. Voor 1 en 2 gecombineerd werd ingeschreven v. f 5774,en f 6779.80. Voor 4 en 5 gecombineerd was één inschrijvingsbiljet van f 270,—. Aan bovengenoemde laagste in schrijvers is het werk gegund. OOSTBURG. Donderdagavond jheeft in het Beursgebouw alhier het ensemble Kees Pruis een schitterend geslaag de uitvoering gegeven. Bekend ,als gezellig conferencier en uitmuntende liedjeszanger, had Kees Pruis een naam op te houden, waarin [hij prachtig is geslaagd. De medewerkers, lals Stella Seemer, Piet Hesse en Willem Ciere, deden zich eveneens als echte kunstenaars ken nen, zoodat het met het uitgebreide, aantrekkelijke programma, waarin op uitnemende wijze voor afwisseling was gezorgd, een prachtige avond is Igeworden, die zeker lang in dank bare herinnering zal blijven. BRESKENS. Door den heer Jan Keijmel te Nieuwe-Sluis, (die Woensdagavond met het kruisnet aan het visschen was in het afwateringskanaal uitloo- pende in de 'Kil, is een paling ge vangen /met een gewicht van I9V2 ons Len een lengte van 95 c.M., wat zeer zeker een zeldzaamheid is. Sinds 's menschenheugenis is er alhier nog zoo'n (geen exemplaar gevangen. i/it Woensdagmorgen heeft de hoofd ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te [Middelburg aanbe steed het vervangen van een ge deelte rijspakwerk, langs de ooste lijke havenkom alhier door een steen- glooiïng en 'het maken van vijf hou ten voetbruggen jmet bijkomende werken. Raming f 13.500. Inschrijvers waren: P. J. van de Sande, Breskens f 9463; M. C. van der Plas, Dordrecht, f 9650; M. Hoogesteger, Wemeldinge, f 10.680: Th. Cambier, Breskens, f 10.860; C. van de Klippe, Vlissingen, f 10.869; N.V. Kastelein Zoon's Aannemers bedrijf Dordrecht f 11.640; A. J. Cambier, 'Breskens, f 11.700; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge, f 11.780; S. la Gasse en Zoon, Koudekerke, f 11.847; J. J. Jansen, Middelburg, f 11.950; W. de Bokx, Hoek, en H. P. Kerchaert, Westdorpe, (f 11.990 P. Dekker, Veere, f 12.057; J. van 't Hoff, (Hoek, f 12.400. ZUIDZANDE. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat het voornemen van den Rijksdienst |der Werkloosheidsverze kering ten Arbeidsbemiddeling om West Zeeuwsch-Vlaanderen voor de arbeidsbemiddeling ite centraliseeren. Eén gemeente, men noemde Oost burg, zou als centrale gemeente wor den Aangewezen, waarmede de ove rige agenten der arbeidsbemiddeling steeds (voeling zouden kunnen hou den. Het gevolg van deze regeling zou zijn dat de centrumgemeente op elk gewenscht oogenblik mededee- ling Pan doen van de aanvragen, welke Idoor werkgever of werknemer zijn (gedaan. Het verleenen van ar beidsbemiddeling in dit gewest zou langs (dezen weg beter tot zijn recht komen. Op 6 en 7 Januari a.s. zal de plaatselijke Konijenenvereeniging „Nut en Sport" een nationale konij nententoonstelling (houden. aardappels rooien en andere landarbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. Purol 7 op Woensdag 26 October 1932. In de voltallige vergadering werd o.m. medegedeeld, dat was ingeko men een met 170 handteekeningen voorzien verzoekschrift om het ge meentelijk electriciteitsbedrijf over te doen aan de P.Z.E.M. Dit stuk werd teruggezonden aan B. en W. ter on derzoek en advies. Aan de orde was daarna het be noemen van een agent voor de ar beidsbemiddeling, waarvoor een zes tal sollicitanten waren binnengeko men; de raad ging ter bespreking over in besloten zitting; na afloop werd benoemd de heer E. van de Waeter met 5 stemmen; op den heer P. I. Bril, ambtenaar ter secretarie waren 2 stemmen uitgebracht. Tot lid der Commissie van Toe zicht op het L.O. werd met alge- meene stemmen herbenoemd de heer J. Prins. Op een verzoek van J. H. Boeltjes om te mogen aansluiten op het ge meentelijk rioleernet, werd gunstig beschikt; de kosten voor de ge meente werden geraamd op f 60,-. Vastgesteld werd het kohier no. 2 der hondenbelasting dienst 1932 op een bedrag van f 36.- over 10 aan slagen. Hierna kwamen de rekeningen der gas- en electriciteitsbedrijven over 1931, waaromtrent de commissie van onderzoek adviseerde tot voorloo- pige vaststelling over te gaan; zon der hoofdelijke stemming aldus be sloten. (De cijfers werden in 't vo rige raadsverslag reeds vermeld). Hierna waren verschillende be- grootingen aan de orde; algemeene beschouwingen werden niet gehou- deh^ doch wel werd gevraagd door den heer VAN DE WAETER of niet verschillende leveringen konden geschieden door ingezetenen, zooals b.v. verfwaren. De VOORZITTER zeide, dat het wel moeilijk is daaraan te beginnen, immers voor de bedrijven is het 't voordeeligst zooveel mogelijk zelf te doen; wel wordt er naar gestreefd om zooveel als mogelijk is ingezete nen te bevoordeelen. De heer RISSEEUW meende, dat het ojt den weg van den Directeur ligt, de voordeeligste weg te zoeken. De heer VAN GINKEL was van oordeel, dat ontzettend zwaar wordt afgeschreven, waarop de VOORZIT TER antwoordde, dat dit de wensch van gedeputeerde staten is. De heer VAN GINKEL zou dan desnoods een protest uit de vergade ring bij de regeering indienen. De begrooting voor het gasbedrijf werd met algemeene stemmen vast gesteld in baten en lasten op f 33964.50, met een post van f 1026.29, voor onvoorziene uitgaven. De be grooting voor het electriciteitsbedrijf werd in baten en lasten vastgesteld op f 21479,50 met f 930.17 voor on voorzien. Thans kwam de hoofdschotel der agenda in den vorm der gemeente- begrooting dienst 1932. Van de gelegenheid tot het hou den van algemeene beschouwingen maakte enkel de heer VAN GIN- 11. Met zijn bundeltje sloop hij het slaapkamertje uit, de trap af en het voorhuis door naar buiten, waar alles stil was en donker. En nu op weg Naar de vrijheid! 12. Buiten was het heel eenzaam en stil. Zijn stappen klonken vreemd op den duisteren, verlaten weg. Een beetje raar voelde Heintje Snip zich nu toch wel! Maar toch stapte hij moedig voort in den nacht KEL gebruik. Deze zeide gaarne van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen gebruik te maken; het is zoo gewoonte alles zoo eens per jaar de revue te laten passeeren en hem is het weer bitter tegen gevallen. Destijds ingeluid met het gezegde: allen in het belang der gemeente Oostburg te werken, is het hem een raadsel hoe het belang dan wordt gediend. Discus sies worden bijna nooit gehouden, of zou het soms kunnen zijn, dat het gaat zooals spreker wel eens gelezen heeft van elders, dat eerst vergaderd werd zonder den sociaal-democraat. Illusie's over directe vlotte samen werking had hij zich nooit gemaakt, doch zooiets had hij zich nimmer voorgesteld. Bij verkiezingen komen wel verschillende politieke partijen op, maar in den raad bemerkt men daar nooit iets van, tenzij bij het bijzonder onderwijs, of bij vuilnis bakken van een katholiek, een stukje straat enz. dan merkt men iets van andersdenkenden; alles kon best op een liberale lijst staan, dan was het ook goed, verschil merk je toch niet. Wel is er eensgezindheid als het de werkloozen betreft, wat genoeg blijkt uit de antwoorden die gegeven wor den: „Met boven het boerenloon uit gaan" of, zooals in de vorige raads vergadering: „dat worden wij al ge woon". Hierop meende spreker te kunnen zeggen: „Ja zeker, deze ver houdingen word je gewoon, maar zij die 't betreffen, worden het niet ge woon"; als het zoover is, meende spreker, dat de ongewoonte tot uiting komt, dan behoeven spreker en de zijnen geen verantwoording meer te dragen, daar genoeg gewaarschuwd is. Wat het beleid van burgemeester en wethouders betreft, moet spre- ker's partij een schromelijk tekort constateeren, immers geen eigen ini tiatief, bang voor branden aan koud water, verschuilen achter den minis ter en als het noodig is, achter den raad; talmen met de zaken is vaste gewoonte in Oostburg. Spreker zag nooit iets van een instructie voor het secretarie-personeel; een adres der S.D.A.P. en het N.V.V. liep een paar raadsvergaderingen door en toen kwam heel lakoniek het aanne men voor kennisgeving enz.hij vreest omtrent de radio-distributie hetzelfde. Spreker heeft het idee ge kregen, dat de gedachte voorzit de uitgaven hoog en de inkomen laag te ramen; spreker heeft in de memorie van toelichting niet de hand van burgemeester en wethouders gevon den, lees b.v. de passage over de ambtenaren en dan de vermindering der post voor minvermogenden en armlastigen. En nog mooier wordt het als gesproken wordt over de N.V. tot exploitatie van het beursge bouw; men zou zich haast laten ver leiden die N.V. een dankbetuiging te sturen, dat ze nog meer doet dan f 300.- opbrengen voor een gebouw, dat in dezelfde begrooting voorkomt als voor f 23000.- verzekerd. Het aanzien van Oostburg blijft ook echt Oostburgs; spreker had het vorig jaar al een en ander bij de begroo ting over straten en trottoirs gezegd. Spreker zou door kunnen gaan, heeft al meer gezegd, dat het eentonig wordt, maar op het laatste zal het weer over de werkloozen gaan; hij wilde voor de zooveelste maal con stateeren, dat er verleden jaar niets van terecht gekomen is. Straks zal spreker voorstellen doen om meer opcenten op de fondsenbelasting te heffen en dit te voegen bij werkver schaffing en dan van de post be deeling in geld f 2Ó0.- af te nemen en die te voegen bij: bedeeling in natura. Waarom dat? Wil men weer alles zelf bedisselen? Waarom geen burgerlijk armbestuur of maatschap pelijk hulpbetoon? Spreker zal ver- dere wenschen maar opschorten. Niemand wenschte verder alge meene beschouwingen te houden en werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling. Verschillende vragen werden gedaan en door den voor zitter beantwoord, waarbij niet veel merkwaardigs naar voren kwam. Met een enkele uitzondering bleven de posten onveranderd. De post van f 4000,- vindt de heer VAN GIN KEL te laag; hij stelde daarom voor om de opcenten op de gemeente; fondsbelasting te brengen van 70 op 80 en dit bedrag dan bij werk verschaffing te voegen. Dit werd met 6 tegen een stem verworpen. Tijdens de behandeling der belastin gen werd gelezen een verzoekschrift der caféhouders om vermindering van personeele belasting voor de bil jarten. Dit adres was binnengeko men op 31 Augustus; tot heden had behandeling geen doel, daar om in vloed te kunnen hebben op deze begrooting vóór 1 September eene wijziging der betreffende verorde ning, de koninklijke goedkeuring had moeten hebben. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot aan houding tot in 1933 werd aangeno men. De begrooting werd ten slotte zon der hoofdelijke stemming vastgesteld op f 118692,66 in ontvang en uit gaaf met een bedrag van f 4059,67 voor onvoorziene uitgaven, voor den gewonen dienst en op f 12288,67 in ontvang en uitgaaf voor den Kapi- taaldienst. DE BLANKEBOETERS. Ze bonkten door het stormgetij, De zware scheepsromp viel op zij, En dook en rees met knarsend want Zoo vluchtten zij naar 't Scheldestrand. Daar 'kwamen ze weer aapzetten, de eigenaardige logge, maar sterke schepen der Belgische visschers, als de barre Zuidwesterstorm hen achter den broek zat. De eigen haven kon den zij dan gewoonlijk niet aanloo- pen, zoodat er niet anders op zat, dan naar Holland te stevenen. Bo ven onze haven werd dan het an ker uitgeworpen en schoolden de aardige scheepjes bijeen als een troep ibange schapen in de kooi. Gescheurde zeilen, stukgeslagen roe ren, halve masten vertelden dan vaak, hoe kwaad zij het gehad had den. Door ions dorp ging dan al gauw de roep: „De Blankeboeters zijn er!" Klaarblijkelijk duidt deze naam op visschers van Blankenberghe, maar of er ook kwamen van Heyst, Zeebrugge (of Ostende, ze heetten hier alle „Blankeboeters" of een voudig „boetjes". Zoo 'gauw de storm maar wat luw de, kwamen ze op de haven. Dat was vaak een heele toer. In open zee waren 'ze heel wat mans, maar in een nauwe (haven deden ze al heel on wennig. .Wij, jongens, die gewoon waren onze slanke hoogaarsen zoo handig te zien laveeren in onze ha ven, waarbij onze schippertjes het bij [het vlugge wenden zoo na wisten te „pikken" met den wal, dat wij soms onze harten vasthielden, wij stonden natuurlijk klaar om de Blan keboeters uit te lachen als ze op

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2