"WEEKMOVii KH&SCHGDL Raadsvergadering te IJzendijke Heintje Snip zoekt avontuur. iiniJinej I KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 30 Oct. nam. 2,30 De lustige boer, de gunstig bekende succes-operette van Leo Fall, nam. 7,30 u. De stiefmama, het overweldigend lachsucces van Hirsch en Frank. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 30 Oct. nam. 2,15 ure: La Veuve Joyeuse, Operette in 3 actes, Muz. v. F. Lehar. Sint Kruis. Werd kort geleden medegedeeld, dat de ring Sluis alle predikbeurten in de vacature alhier had afgestaan aan den consulent Ds J. B. M. van Dalf- sen te Aardenburg, thans kan gemeld worden, dat de kerkeraad dezer ge meente in zijn laatst gehouden ver gadering onder nadere goedkeuring van het classicaal bestuur, besloot Ds van Dalfsen tot hulpprediker aan te stellen. Het aanvangsuur der gods dienstoefeningen blijft bepaald op Zondagmorgen half negen. den ambtenaar van den Burgerlijken Stand en de wethouders wordt ge- ruimen tijd van gedachten gewisseld Aan Gedeputeerde Staten zal wor den geadviseerd de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand zoo te laten, aangezien deze in den loop der jaren reeds is ge halveerd en op de jaarwedden der wethouders de tijdelijke korting toe te passen. Op verzoek van den Minister wordt besloten in de steunregeling een ar tikel op te nemen betreffende het verleenen van stempelvacantie aan werkloozen. De verordening op het correspon dentschap der arbeidsbemiddeling wordt gewijzigd en in overeenstem ming gebracht met de wet. Aan de gemeente Oostburg zal bericht worden gezonden dat de raad accoord gaat met de korting op den keuringsveearts, door die ge meente voorgesteld. In de begrooting voor 1933, -die een eindcijfer aanwijst van f 34045.- en een sluitpost heeft van f 5230. wordt de post voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen met f20.- verminderd, aangezien het on derhou-d hiervan naar zijn oordeel te hoog is. Na korte bespreking wordt de begrooting vastgesteld. Uit de begrooting blijkt, dat de belastingen niet behoeven te worden verhoogd. Opcenten op de gemeen- te-fondsbelasting en personeele be lasting behoeven -derhalve nog niet te worden geheven. Aan Gedeputeerde Staten zal ver lenging worden gevraagd van den termijn van vrijstelling van de ver plichting om lichamelijk onderwijs te geven. De schoolwoning wordt opnieuw voor het tijdvak van 1 jaar ver huurd op dezelfde condities. Aan het slot van de vergadering wordt het plan besproken om -den weg van Cadzand naar Zuidzande met klinkers te bestraten. De voorzitter licht dit plan toe en zegt o.m. dat de raming f 137000.- beloopt. Drie vierde gedeelte hiervan zou de provincie Zeeland te haren laste nemen terwijl het overige kwart ten laste komt van het Waterschap de Watering Cadzan-d, de gemeenten Cadzand en Zuidzande. Volgens de bestaande regeling draagt de Wate ring Cadzand in het jaarlijksch on derhoud bij de helft, de gemeente Cadzand 3/10 gedeelte en Zuidzande 2/10 gedeelte. Spr. zegt dat dit plan reeds is besproken op een gecombi neerde vergadering van bovenge noemde drie lichamen die een vierde gedeelte van de totale som hebben bij te dragen, indien althans de plan nen verwezenlijkt zouden worden. De Watering Cadzand met de gemeente Cadzand bepleitten echter een rege ling, die hierop neerkomt dat -de nieuwe verdeeling als volgt zou lui den: De Watering Cadzand zou in plaats van -de helft 8/20 bijdragen, de gemeente Cadzand in plaats van 31/0 72/0 en Zuidzande in plaats van 4/20, 5/20. Spr. zegt dat Cad zand als argument o.m. aanvoerde, dat de belangen die Zuidzande te dezen aanzien heeft even groot zijn als die van Cadzand. Alle raadsleden ontkennen dit ten stelligste en geven in verschillende opzichten voorbeel den aan -dat dit niet zoo is. De raad toont zich niet erg sympathiek te genover de nieuwe wijze van verdee ling. Besluiten worden -evenwel niet genomen. AARDENBURG. In -de raadsvergadering van 20 September besloot de raad -dezer ge meente -een contract te sluiten met de firma H. Desclee -en Co., gevestigd te Doornik, voor de levering van licht en kookgas uit Brugge via Sluis, welke laatste gemeente -dit gas reeds jaren van dezelfde firma betrekt. Het besluit van 20 Sept. vereischt de goedkeuring der regeering, welke goedkeuring ieder oogenblik ver wacht wordt. Het Ministerie van Waterstaat verleent echter geen toe stemming om -de hoofdhuis vanaf Draaibrug naar Aardenburg te leg gen langs den rijksweg. Uit de beste bron wordt vernomen, -dat ge noemde firma zich gewend heeft tot het bestuur van den Havenpolder om vanaf Draaibrug de hoofdleiding te mogen leggen langs de Westzijde van den Havendijk. RETRANCHEMENT. De heer D. J. de Hullu heeft ontslag genomen als lid van -den raad alhier. Bij informatie bleek ons dat als opvolger van den heer De Hullu allereerst in aanmerking komt de heer J. F. de Vol-dere Jz. op Maandag 17 Oct. 1932. Afwezig wegens ziekte weth. Ha- verbeke. Ingekomen stukken. a. een schrijven van -de Raad van State behelzende het verzoek om 19 Oct. te verschijnen in verband met de schoolbanken-kwestie. Afgevaar digd werd dhr. CAMMAERT. Schoolgeld. Bij -de bespreking schoolgeld deelt de VOORZITTER mede, dat hij het schoolgeld liever heelemaal zag afgeschaft, daar -de landbouwers die geen schoolgeld -meer betalen, -dit volgens hem best zouden kunnen doen. Dhr. WIJFFELS is het hiermede heelemaal niet eens. Enkele schoolgeldposten, die als oninbaar geboekt staan, zal men nog trachten binnen te krijgen. Rekening 1931. De Commissie voor het nazien -der gemeenterekening heeft rapport uit gebracht. De vergoeding voor rijwiel van de gemeente-veldwachters ad f 25,- komt hun veel te hoog voor; een nieuw rijwiel kost slechts f 40,-. De VOORZITTER deelt mede dat dit bedrag -door den Commissaris is vastgesteld. Daardoor wordt be sloten den Commissaris voor te stel len -dit bedrag op f 15.- terug te brengen. Eveneens wordt de post van f40.- voor het knippen van heggen op het kerkhof besproken, doch op voorstel van dhr. CAMMAERT zal men deze post handhaven. De voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1931 geschiedt met een bedrag in ontvangst gew. Dienst f 68252,8IV2 en uitgaaf f 64968,87V2, aldus met een batig saldo van f3283,94; Kap. Dienst resp. f 742,84 en f 656,46 met een goed slot van f 86,38. Verzoeken. Een verzoek is ingekomen van het Bestuur van de Bijz. Neutrale School om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van gor dijnen en het witten der schoollo kalen. De VOORZITTER deelt mede, dat hij in verband hiermede heeft ge ïnformeerd ter griffie te Middelburg. Wel kan worden toegestaan de aan schaffing van gordijnen ad f 36.- wat wordt goedgevonden, doch het wit ten der lokalen gaat niet tot zijn spijt. Dhr. SCHIJVE als lid van dat schoolbestuur dankt -de raad voor het genomen besluit. Het verzoek van Ed. v. Vooren om vergoeding krachtens art. 13 der L.O.-wet 1920 voor zijn zoon, wordt ingewilligd, daar de gemeente dit verplicht is. De VOORZITTER wijst op -de groote kosten die deze bepaling voor de gemeente medebrengt. Het is reeds tot f475.- per jaar gestegen. De A.N.W.B. verzoekt den Raad om als lid toe te treden. De VOORZITTER licht een en ander nader toe, doch vindt f 25.- te veel, waarna besloten wordt tot wederopzegging f 5.- per jaar bij te dragen. Het verzoek van de Winkeliersver. „Ons Belang" om gedurende het tijdvak van 1523 Oct. (winkelweek) de winkelsluitingswet niet toe te pas sen, wordt ingewilligd. De café's zul len eveneens gedurende die da gen tot 11 uur mogen geopend blij ven. Het verzoek dierzelf-de vereeniging om de verordening op de winkel sluiting zoodanig te wijzigen, -dat de winkels op werkdagen mogen ge opend zijn van 7 uur voorm. tot 9 uur nam. inplaats van 68 uur, wordt, omdat -de verordening pas in werking is getreden, verworpen. De VOORZITTER is van mee ning dat hierin van rijkswege waar schijnlijk wel verandering zal komen. Van K. de Vries en 3 anderen is een verzoek ingekomen om 2 licht punten te willen aanbrengen op den weg langs de Retranchementpolder. B. en W. stellen voor nabij het kerkhof -een lantaarn te plaatsen, die van weerszijden goed te zien zal zijn; en eveneens een lichtpunt aan te brengen nabij Ed. Bracke. Aldus wordt besloten. Salaris-korting. Een schrijven is ingekomen van Ged. Staten betreffende tijdelijke korting op de jaarwedden der YVet- houders en Ambtenaren van -den Burg. Stand. De VOORZITTER deelt mede, dat -deze bezuiniging zoo gering is dat ze practisch geen bezuiniging kan genoemd worden en -de meeste gemeentebesturen hebben dan ook dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. Aldus wordt eveneens be sloten. Dhr. SCHIJVE is van meening dat Géd. Staten in zulke gevallen, waar de Raad feitelijk toch niets over te zeggen heeft, maar zelf moet beslissen. Arbeidsbemiddeling. Op voorstel van B. en W. wordt een verordening vastgesteld voor het Agentschap -der Arbeidsbemiddeling. Als agent wordt benoemd dhr. J. Dierikx, ambtenaar ter secretarie, op een salaris van f 100,- per jaar; deze kosten worden voor f 40.- door het Rijk en f 60.- door de Gemeente gedragen. Dhr. WIJFFELS vraagt of een agent moet worden aangesteld, daar hij vreest dat er nog meer ambtena ren zullen komen. Besloten wordt in een volgende vergadering een commissie te be noemen bestaande uit 2 werkgevers, 2 werknemers en een lid van B. en W. De instructie voor het agentschap benevens een instructie voor den ge meente-geneesheer worden conform het voorstel van B. -en W. vastge steld. Begrooting 1933. De VOORZITTER stelt voor bij wijze van proef voor den tijd van een jaar een accountant aan te stel len voor het geregeld nazien der boeken. De kosten hiervoor bedra gen f120.-. Het zou voor B. en W. een groote geruststelling zijn. Het wordt met 51 stem (Weth. CAMMAERT) aangenomen. Weth. CARPREAU vindt het be sluit van zeer groot belang, daar ad viezen die anders door een advo caat moeten worden gegeven, hoo- pen geld kosten, en nu gratis wor den verstrekt, wat alleen al een groot voordeel beteekent. Dhr. WIJFFELS acht B. en W. bekwaam genoeg voor -dit werk. Bij de post brandweer brengt dhr. CAMMAERT de wenschelijkheid naar voren om een automotorspuit aan te schaffen, daar het tegenwoor dige brandbluschmateriaal zeker niet meer voldoende is. Hij heeft eens geinformeerd te Biervliet en die spuit voldoet in alle opzichten. De VOORZITTER juicht het toe, dat een dergelijk idee door een der leden zelf wordt naar voren gebracht Hij heeft ook al eens geinformeerd te Schoondijke, waar -een motorspuit is op wagen, dus geen autospuit. De kosten hiervan zouden voor deze ge meente ongeveer 18 k 1900 gulden bedragen. Hiervoor kan men een 9. Precies om 2 uur 's nachts belde de wekker en Heintje schoot uit zijn bedstede. Hij bibberde van kou en opwinding. Haastig begon hij zich aan te kleeden, zonder gerucht te maken. 10. Zijn huisgenooten lagen in die pen rust verzonken en bemerkten niets van zijn nachtelijke onderne ming. Zoodoende slaagde hij er in, om zich ongestoord reisvaardig de maken. leening aangaan op langen termijn. Weth. CAMMAERT is van mee ning, -dat, zoo er besloten wordt een spuit aan te schaffen, men beter ineens iets goeds lean koopen. Men hangt dan niet direct van anderen, die de kleine spuit moeten vervoe ren, af. Een automotorspuit zou kosten pl.m. f4200,-. Als hiervoor een lee ning wordt aangegaan voor 25 jaar, dan zouden de kosten per jaar be dragen ongeveer f 240,-. Een brand met plm. 80 man personeel kost veel meer. Dhr. SCHIJVE is ook voorstan der, het zal een heele geruststelling zijn voor alle gemeentenaren. Met algemeene stemmen wordt be sloten een automotorspuit aan te schaffen, en hiervoor bij verschillen de firma's te informeeren, waarna de Raad verder zal beslissen. Bij de post Gezondheidscommissie, wordt besloten aan Ged. Staten voor te stellen deze commissie op te hef fen. Bij de post: Salaris Rijkskeurings veearts, merkt dhr. CAMMAERT op, geen voorstel meer te zullen doen, om dit salaris te verminderen, daar het toch niet helpt, doch hij hoopt dat dit van hooger gezag zal geschieden en dan ook voor het salaris van de gemeenteopzichter. Hij stelt echter voor 5 pCt. te geven van alle werken die onder zijn toezicht geschieden, doch voor alles wat tot de competentie van B. en W. behoort, niets te betalen. Aldus wordt besloten. Besloten wordt de goede boompjes aan de Westzijde van de Markt naar de Oostzijde te planten. De vrijge komen kant kan dan dienen voor paardenkeuringen, kermis enz. Even eens zullen de hoeken van de Markt worden afgerond en bestraat. De af watering van de Markt zal ook wor den nagezien op verzoek van dhr. SCHIJVE. Bespreking volgt over de school bankenkwestie. De VOORZITTER hoopt dat dhr. Cammaert de ge- meentefinanciën in Den Haag bij den Raad van State ten beste zal verdedigen. Over de kwestie Krankzinnigen- zorg stelt Weth. CARPREAU voor, om zoo mogelijk alle ongelukkigen, die op kosten van de gemeente ver pleegd worden, over te brengen naar België, zooals reeds met een tweetal is geschied, wat de gemeente f 600.- voordeel per jaar oplevert. Als de familie medewerkt, is dit met de anderen ook heel goed mogelijk. De begrooting 1933 geeft in ont vangst en uitgaaf een bedrag van f 69185,75 met een sluitpost van f2073,61. Weth. CAMMAERT juicht het toe, dat de Raad deze begrooting heeft aangenomen zonder noemens waardige veranderingen, wat zeer ze ker ten goede pleit voor het vertrou wen dat in B. en W. wordt gesteld. De uitwatering nabij Wed. Bar- telson zal in orde worden gebracht, eveneens de uitwatering nabij de boomgaard van Wijffels. Dit werk zal via de werkverschaffing geschie den. De VOORZITTER verzoekt de leden als zij iets weten wat in aan merking komt voor werkverschaf fing, dit aan B. en W. mede te deelen. Hondenbelasting. Het suppletoir kohier hondenbe lasting 1932 wordt vastgesteld over eenkomstig voorstel B. en W. Aan Mej. Wed. Bron wordt voor het 2e halfjaar 1931 ontheffing verleend. Erfpacht. Onder dezelfde voorwaarden wordt grond in erfpacht gegeven aan di verse personen. BRESKENS. Toen Zaterdagmorgen een tweetal jongens per fiets een stilstaande be spannen wagen op de haven alhier passeerden, verschrok één der paar den en begon te slaan. Daardoor werd het zoontje van den heer K. alhier vrij ernstig aan het hoofd gewond en be kwam het een lichte hersenschudding. SCHOONDIJKE. Vrijdagmiddag had alhier de ope ning plaats van een bazaar van de Ned. Vereeniging van Vrouwenbelan- gen Afd. Schoondijke ten bate van zuigelingenzorg alhier. De opening geschiedde met een korte rede van de voorzitster der afdeeling Mevrouw Lemaire-Dens in bijzijn van genoodig- den. De bazaar werd gehouden ten huize van Mevr. Wed. Bruijnooge en zag er keurig uit, terwijl de noodige attracties er waren om de zaak te steunen. CADZAND. Nabij de kom dezer gemeente staat een molen, op dezelfde plaats, waar er in 1662 een is gebouwd. Deze is in 1820 omgewaaid en de toen ge bouwde is in 1897 afgebrand. Toen heeft men ten derden male een stan daard-molen opgericht. De vrees, dat de mechanisatie van het bedrijf dezen molen zou doen verdwijnen, is geluk kig niet bewaarheid. Wel is een machine in den molen geplaatst, om bij windstilte toch te kunnen malen, maar de molen als zoodanig blijft be houden. IJZENDIJKE. Wij hebben het gedurende de winkel week niet bijzonder met het weer ge troffen. Van de opening af tot den sluitingsavond viel er regen. Toch mogen wij deze onderneming niet slecht geslaagd noemen. Woensdag kon de openlucht-bioscoop doorgaan, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Na deze voorstelling werd in de standzaal een accordeonconcert gegeven, dat schitterend slaagde. Ook Vrijdag kon men genieten van deze muziek, waar bij zware nummers werden ten ge- hoore gebracht. Het bezoek aan de zaal was zeer bevredigend. Zaterdag avond werd door de muziekvereni ging een muzikale rondwandeling ge maakt, die echter door het slechte weer moest worden gestaakt. Zondag op den sluitingsdag, scheen de zon in volle pracht. Doch na den middag betrok de lucht en weldra viel de regen in stroomen neer. Toch werd de Z.V.B. competitiewedstrijd Breskens I—IJzendijke I gespeeld. Deze wedstrijd is voor onze voetbalvere niging een bijzondere wedstrijd ge worden, daar zij haar zwaarsten tegen stander met een 3—5 nederlaag huis waarts stuurde. Daarna gaf het muziekgezelschap van Breskens een goed geslaagd con cert in hotel „de Gouden Leeuw". De voorzitter deelde mede, dat de winkelweek ondanks het slechte weer schitterend geslaagd is. OOSTBURG. Zaterdag 22 dezer hield de B. V. L„ afdeeling Oostburg, te 7 uur haar jaar- lijksche schietwedstrijd in het gynastiek- Iokaal der Rijkskweekschool, daartoe welwillend afgestaan door het gemeente bestuur. De wedstrijd stond onder lei ding van den heer P Catsman alhier. Mede waren aanwezig de commandant Zeeuwsch verband, overste Biermans en de heer Burgemeester van Oostburg.

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2