Breskensche Courant 25 De lamp in Je woestijn Uw wensch Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het kanon naar het kunstgebit. o FEUILLETON Gewestelijk Nieuws 42*te faarcang Woensdag 26 October 1932 Nummer 3776 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3£0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertenliên bij rcgelabonncmenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de /r\ abonn&s tegen ongelukkenen I lil mei voor dé volgende bedragen: r r1 gW bij yj f\ jl I hes üan ecn ZLI I gulden bij levens- s~\ s-\ gld bij dood r—r mt gld bij ver- lange ongeschikt- 11 II I door j lies Van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzckering-Maalschappij gld bij ver lies van een duim Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger i gld bij verlies III van eiken anderen vinger Een opzienbare vinding. Het opschrift van dit artikel ziet er wel een beetje eigenaardig uit, maar toch heeft een dergelijke evo lutie zich voltrokken. Het heeft zich afgespeeld in de fabrieken van de firma Krupp te Essen en het uit gangspunt was het zoeken naar een roestvrije staalsoort voor de kanon nen. Toen deze vinding zoo goed als gereed was, kon zij voor het eigen lijke doel niet meer gebruikt wor den. Toch kon en mocht deze vin ding niet renteloos terzijde worden den gelegd, want voor tallooze an dere doeleinden zou zij uiterst nuttig kunnen zijn. In het dagelijksche le ven worden tallooze voorwerpen uit ijzer of staal gebruikt. In onze hui zen en gebouwen wordt zoo goed als altijd ijzer en staal verwerkt. Bruggen, kranen, rails, enz. worden geheel of grootendeels uit deze ma terialen vervaardigd. Tegenover de nuttige en waardevolle eigenschap pen der ijzer-legeeringen, staat even wel een ernstig gebrek, namelijk het geringe chemische weerstandsvermo gen. Door inwerking van vocht en lucht gaan ze roesten. De onkosten die de wereld-huis houding daardoor jaarlijks voor in standhouding en opnieuw bouwen van bouwwerken, machines, appa raten en andere voorwerpen uit ijzer of staal moet maken, beloopen hon derden millioenen, een feit dat slechts weinig bekend is. Tot op heden is het nog niet vol ledig gelukt, de geringe chemische bestendigheid der ijzer-legeeringen uit den weg te ruimen. Wel heeft men met de nieuwe vinding een re sultaat verkregen dat reeds zeer be langrijk is. Voor meer dan 15 jaar -deed men in de Krupp-fabrielcen te Essen de ontdekking, dat de weerstand van nikkel tegen hitte door toevoeging van chroom belangrijk verhoogd werd. Van dit metaal met hoog chroom-gehalte maakte men enke le laboratorium-instrumenten. Groot was echter de verrassing, dat -deze blanke staalsoorten, ondanks maan denlang liggen in de atmosfeer van het laboratorium, volkomen blank bleven. Zooals zoo dikwijls in het leven, gaf een gelukkig toeval een 21. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER „Dat is geen antwoord op mijn vraag," merkte Monck bedaard op. „Loop naar de drommel!" viel Dacre uit. „Wat duivel heb jij je te mengen in mijn particuliere zaken en me daarover te ondervragen. Ik heb met jou brutaliteit niets te maken!" „Ik geloof toch van wel!" Monck sprak ernstig maar op vasten toon. „Je moet alleen van twee kwaden het beste kiezen en als je verstandig bent «kies je het laatste. Wil je den brief lezen?" Dacre keek een oogenblik in de donkere oogen met een zekeren weerzin, maar stak toch eindelijk de hand uit, ofschoon zeer aarzelend en nam het papier aan dat hem werd voorgehouden. Monck stond vingerwijzing van verstrekkende be- teekenis, waarop de wetenschap kon voortbouwen. Tot op dat oogenblik, was men na jarenlange laboratorium- arbeid nog niet zoo ver gekomen. Wel had de physicus en chemicus Hittorf reeds eerder ontdekt, dat zuiver chroom in water en lucht vol komen blank blijft en zich als een edel metaal gedraagt. Het harde zui vere chroom laat zich echter zeer moeilijk smelten en gieten en is niet mechanisch te bewerken, waardoor men er geen toepassingen voor kon vinden. Het ging er dus om, de waarde volle eigenschappen van het chroom dienstbaar te maken, waartoe uitge breide en stelselmatige onderzoekin gen worden verricht. Hoewel door een gelukkige omstandigheid in 1916 reeds de beste legeering ge vonden was, had men er toch nog een jarenlange arbeid voor noodig om tot het roestvrije staal te komen. Voorloopig zal men van dit mate riaal wegens zijn betrekkelijk hoo- gen prijs wel geen bruggen, spoor rails en dergelijke kunnen fabricee- rfen, maar op verschillend gebied is deze vinding van de grootste be- teekenis. Zoo vervaardigt men hier van messen, machinedeelen, lepels, vorken, keukengerei, schrijfpennen, etc. Vooral voor de chemische in dustrie was het een uitkomst. Daar om worden er ook reeds biervaten en biersyphons van dit metaal ver vaardigd. Op wolkenkrabbers in New-York wordt het wel als dakbedekking ge bruikt. Het bekende Chrysler-Buil ding heeft een torenhelm van roest vrij staal, terwijl ook deurknoppen en ramen hiervan vervaardigd zijn. Als laatste merkwaardigheid ver melden wij nog dat dit metaal zijn intrede deed in dg tandheelkunde en gebruikt wordt voor het maken van kunstgebitten. Voor de tand heelkunde is het een groot geluk, daar het tot nu toe aan een werke lijk geschikt en goedkoop materiaal ontbrak. Slechts goud en platina zijn bruikbaar gebleken, terwijl alle ove rige materialen meer of minder groo te nadeelen vertoonen. Daar goud en platina veel te duur zijn, komt het voor algemeen gebruik niet in aan merking. De groote meerderheid is eigenlijk altijd gedwongen geweest zich met ontoereikend materiaal te vergenoegen, wanneer ze niet geheel van het kunstgebit wilde afzien, dat onbewegelijk naast hem, den blik strak gericht op de vallei, maar toch voortdurend waakzaam, wat iets dreigends had. Eenige minuten verliepen. Dacre scheen den blik niet te kunnen af wenden van den brief, maar hij tril de in zijn handen, alsof een sterke wind er doorheen woei. Plotseling bewoog hij zich als iemand die een zwaren last van zich afschudde. Hij vloekte, scheurde den brief in stuk ken, wierp die op den grond en trapte er op. „Honderd, duizendmaal zij ze ver vloekt," barstte hij los. „Zij heeft mijn heele leven verpest". Monck's blikken wendden zich van de vallei af en hij keek hem onder zoekend aan. „Dat dacht ik wel," zeide hij met iets vreemds in zijn stem, dat veel leek op een bedwongen lach, bij een misplaatste scherts. Dacre gedroeg zich als een ge tergde stier „Als ik haar hier had worgde ik haar. Die broer van jou is een kunstenaarhij schetst haar naar het leven,ze is een duivelin!" Z'n stem sloeg over. Hij haalde moeilijk en zwaar adem en trilde op zijn beenen. Monck bleef nog bedaard, ernstig en koel en gaf geen kamp. „Hoe voor de gezondheid toch onontbeer lijk is. Dit is nu anders geworden. In het niet-roestende staal, dat men in de tandheelkunde Wipla-metaal noemt, heeft men een materiaal gevonden, dat voor dit doel aan goud gelijk waardig is, maar natuurlijk veel min der kostbaar is. Voor minvermo genden een ware uitkomst. Zoo heeft dit onderzoek in de Krupp-fabrieken tot een vreedzame oplossing geleid en wanneer noodig, zal ieder hiervan kunnen profiteeren. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"- Crême een vaste plaats-óp Uw toilet tafel geeft. De charifie en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. BIERVLIET. ^itueum scCTeb^/'^et? cjzmeenfce (keewliet uü \»BAi^eet?u^ vfoop ö!jn arbeu^ ap' buKjenïe^tfct? en aeeeeWy'' \j2t? cpnzenta. In ons vorig nummer gaven wij een verslag van het jubileum van den Edelachtbaren Heer P. W. Maarle- veld, burgemeester van Biervliet. Hierboven de aan hem uitge reikte oorkonde die door den be kenden calligraaf M. A. Aalbregtse te Oostburg vervaardigd is. SINT KRUIS. Vergadering van den gemeente raad alhier, gehouden 17 October j.l. lang is het geleden dat je met haar bent getrouwd?" vroeg hij eindelijk. „Ik zeg je toch dat ik nooit met haar getrouwd ben!" Dacre deed een wanhopige poging om het ver loren terrein te herwinnen. „Die leugen heb je me al meer verteld," merkte Monck op, op den toon van een rechter. „Vindt je 't wel de moeite waard?" Dacre keek hem aan als een ge jaagd dier, dat aangeschoten en hul peloos is. Hij was overwonnen, dat wist hij. Bedaard ging Monck voort: „Er valt niet aan te twijfelen, of zij heeft bewijzen van dat huwelijk in handen en zoodra zij vrij is, zal zij haar rechten doen gelden". „Ze krijgt toch niets meer van mij," zei Dacre en zijn stem klonk vermoeid. Daar was iets in de hou ding van dien anderen man dat zijn toorn deed bedaren en hem deed inzien, hoe nutteloos en dwaas die was. „Ik denk niet aan jou!" Monck's kalmte had iets wreeds. „Jij bent niet de eenige persoon die hierbij is betrokken. Maar het feit blijft, die vrouw is je echtgenoote. Je kunt me evengoed de waarheid zeggen, nu ik die toch weet". Dacre schudde het hoofd als een Afwezig J. J. Beun wegens onge steldheid. Bij de behandeling tijdelijke kor ting van de jaarwedden der wethou ders en ambtenaren van den Bur gerlijken Stand werd met algemeene stemmen besloten zich nog steeds aan het voorstel vast te houden dat aan Ged. Staten medegedeeld is bij de regeling der salarissen van Bur gemeesters, Secretarissen en Ont vangers, zoodat de raad om prin- cipieele redenen dat krenterige voor stel van 2.5 pCt. heeft aangenomen met de opmerking aan het adres van Ged. Staten dat zij niet con sequent zijn bij regeling van sa larissen, om redenen het salaris van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt geregeld naar het aan tal der opgemaakte acten, verge leken met het salaris van den bur gemeester van een gemeente als Sint Kruis, hoe klein zou dat moeten zijn indien het berekend werd naar hetgeen zoo iemand presteert. De korting der jaarwedden van de ambtenaar der vleeschkeuringsdienst wordt aangenomen voor gehuwden beneden f 2000.- 2.5 pCt., daarbo ven 5 pCt., voor ongehuwden 2.5 pCt. der eerste duizend en 5 pCt. daarboven. Naar aanleiding der debet- en cre- dietnota's betreffende den weg Aar denburgSint Kruis wordt besloten rechtskundig advies in te winnen en het volgende in de notulen vast te leggen om zoo noodig aan Ged. Staten mede te deelen: „De gemeenteraad van Sint Kruis heeft de eer U mede te deelen, dat de oplossing van geschillen op te dragen aan den Commissaris der Koningin, alleen betreft de ontstane en onvoorziene geschillen tusschen de beide betrokken gemeenten, maar niet die geschillen tusschen aanne mer en technicus of ander personeel, zooals nu is gebeurd; de aannemer heeft vooraf geweten met wie hij te doen had en heeft door onder- teekening van het contract zich daar mede vereenigd. De gemeenteraad meent er op te moeten wijzen dat het hun bekend is, dat, niettegenstaande twee dage> lijksche opzichters, de aannemer er in geslaagd is een groot aantal keien, welke in de verste verte niet aan de gestelde eischen voldoen, er toch weten in te verwerken. Dat het den gemeenteraad bekend is dat er tusschen H.H. t echnicus - getergde stier, maar hij gaf toe. „Nu, als 'tdan moet. Ik veron derstel dat zij eens mijn vrouw was,' zei hij. „Ze pakte me in, toen ik een jongen was van een en twintig jaar. Ze deugde toen al niet en het duurde niet lang, of ik merkte dat Ik had meer dan eens reden tot echtscheiding, maar we waren in 't geheim getrouwd, daar ik niet wilde dat mijn familie ervan wist. Liet laat ste wat ik omtrent haar hoorde was, dat haar naam voorkwam op de lijst der vermisten bij een schipbreuk van een Amerikaanschen mailstoomer, Dat is ongeveer zes jaren geleden. Ik was dankbaar dat ik van haar af was. Ik beschouwde haar dood als een der grootste zegeningen van het lot. En nueindigde hij woest, „keert ze vervloekt weer in het land der levenden terug!" Hij keek bij die woorden Monck aan, als hoopte hij op diens gelaat eenig medegevoel te lezen, maar Monck's gezicht bleef strak en on 'doorgrondelijk. Hij zei geen woordi Het volgende oogenblik ging Dacre voort: „Sedert we van elkaar waren gegaan na een verbintenis van ongeveer zes weken, beschouwde ik me weer vrij. Dat zou iedere man hebben gedaan. 'tWas een voorbfj sen en aannemer overeen is geko men om de afwijkende keien bij de volgens bestek en voorwaarden voor genomen herbestrating te verwijde ren en door goede te vervangen. Dat er tot heden toe van herbe strating, uitgezonderd de antieke hoogte bij Aardenburg, nog niets is gekomen, nog veel minder van het sorteeren der gebruikte keien. Dat het den gemeenteraad bekend is dat de weggebruikers klagen over het uitgevoerde werk en daarbij de opmerking maken dat de eene helft veel slechter is gelegd dan de an dere helft. Verwijzende naar het vorenstaande, den gemeenteraad niet kan besluiten nog verdere uitbetalingen te doen voor en aleer dat alles afgewerkt is volgens bestek en voorwaarden". Vastgesteld werd de verordening voor het agentschap der arbeids bemiddeling en benoemd tot agent de gemeenteveldwachter. De gemeentebegrooting 1933 werd vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf op f 21777.25 met een post van onvoorzien ad f2223.02, den kapitaaldienst zoo in ontvangst en uitgaaf op f 3000.-. ZUIDZANDE. Zaterdag vergaderde de raad de zer gemeente in voltallige zitting. De circulaire van de Provinciale Commissie voor Werkloozenzorg, waarin verzocht wordt tijdig maat regelen te willen nemen om werk- loozen te hulp te komen wordt voor kennisgeving aangenomen aangezien er alhier een steunregeling bestaat. Ook de circulaire van den Minister betreffende distributie van onver mengde margarine aan groote ge zinnen ondergaat hetzelfde lot daar momenteel hiervoor niemand in de termen valt. De circulaire van den Minister, waarbij aan gemeentebesturen, die een door het Rijk gesubsidieerde steunregeling hebben, de gelegen heid wordt geboden onder dezelfde voorwaarden, aan de daarvoor in aanmerking komende personen, een brandstoffentoeslag te verstrekken van f 1.- per week, maakt een punt van bespreking uit. Besloten wordt een beslissing te nemen wanneer daaraan behoefte mocht blijken te bestaan. Over de circulaire van Gedepu teerde staten aangaande een tijde lijke korting op de salarissen van gaande gril geweest. De hemel mag weten waarom ik zoo dwaas was geweest haar te trouwen. Misschien ben ik erin geloopen, doordat ik destijds zulk een hooge opvatting van eer had. Maar zij heeft zich nooit verbonden gevoeld. Wat don der, waarom zou ik dat dan doen!" Hij sprak op verontwaardigden toon, alsof hij er recht op had beklaagd te worden. „Je opvattingen omtrent eer en dergelijke, zijn sindsdien wel eenigs- zins gewijzigd," merkte Monck met bitteren spot op. Dacre ontstelde even. „Ik maak er geen aanspraak op zoo buitengewoon te zijn," zei hij, „maar ik houd vol dat een huwelijk een vrouw niet het recht geeft het leven van een man te verwoesten. Ze heeft niet meer recht op mij, dan op het mannetje in de maan. En als ze probeert rechten te doen gelden, dan zal ze merken, dat ze zich heeft vergist 1" Hij kwam lang zamerhand weer in evenwicht en toen hij deze verklaring aflegde, klonk zijn stem weer nagenoeg ge woon. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1