LE ~WCBKMENU ICEEK^SCHGOL Laad- TÉtonw Gewestelijk Nieuws Heintje Snip zoekt avontuur. Raadsvergadering Schoondijke, lull IIIIII Hfllfll KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 23 Oct. nam. 2,30 De lustige boer, de gunstig bekende succes-operette van Leo Fall. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 23 Oct nam. 2,15 ure: Le Pays du Sourire, Comédie in 3 actes, Muz. v. F. Lehar. AARDENBURG. De heer Iz. de Bert. afkomstig van hier, thans onderwijzer in Ned. Indiê, is benoemd tot hoofd der Hollandsch- Indische school te Serang (Java). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 October 1932 Biervliet 9,30 Ds Vrijlandt. Breskens 9,30 Ds W. H. Kelder Jr. 1.30 Zondagsschool. 5,30 Ds W. H. Kelder Jr. Leger des Heilt. Zaterdagmiddag 3,30 uur, in het lokaal 3e Zandstraat: Groote Kindersamenkomst, geleid door Kandidaat N. Bos en J. Zürhaar. Cadzand 2,Da L. C. Dufour. Hoofdplaat 2,Ds Snij delaar. Nieuwvliet 2,— Ds H. van Kooten, Herv. Pred. te Rotterdam, Collecte Rozenoord. Oostburg 9,30 Ds Faber. Schoondijke 9,30 Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 2,— de heer G. van IJperen, Cand. t. d. H. Dienst. IJzendijke 9,30 Ds Castelein. Groede 9,30 Ds H. van Kooten, Herv. Pred. te Rotterdam. Oogstcollecte. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 Da L. C. Dufour. was het gevaar van overstrooming dan ook zeer ernstig, maar ook die bezoeking werd voorloopig nog van ons afgewend. Voetgangersweek in Amster dam. De Amsterdammers troffen het al heel slecht, dat het begin van hun voetgangersweek juist met het booze weer samenviel. Als stormen loei en en het water neergutst, is het minder aanlokkelijk om een open- luchtschool te gaan bezoeken. Daar om hadden de Amsterdamsche agen ten, die het publiek tot geordende voetgangers zouden opvoeden, voor loopig een gemakkelijke taak. Het schijnt, dat de hoofdstedelijke po litieagent het als paedagoog goed „doet". De menschen vonden het tenminste erg grappig om zich in rechtsche banen te laten leiden en te leeren, hoe ze een straat zonder al te veel levensgevaar kunnen over steken. Men stelle zich overigens van de resultaten niet te veel voor, want even goed van begrip als de Amsterdammers zijn. even eigenwijs zijn ze mede. Ze zullen als regel slechts doen, wat hun op poene van zóóveel boete geboden is, maar van raadgevingen en vriende lijke verzoeken zijn ze maar weinig gediend. Het is een eigenschap, wel ke ze overigens met de bewoners van vele andere plaatsen gemeen hebben. Iets nieuws voor de hoofdstad was de invoering van verkeerslichten op de drukke punten. Een mooi ding voor de menschen, die niet kleuren- blind zijn en in Amsterdam wonen. Vreemde bezoekers zullen het ver moedelijk niet zoo gauw begrijpen, wat er aan de hand is, als hun in de hoofdstad plotseling geel en groen voor de oogen wordt ge draaid. De opcenten op de gemeente fondsbelasting. Het lot van den belastingbetaler wordt wel héél zwaar in den te- genwoordigen tijd. Niet alleen de rijksregeering denkt allerlei nieuwe fiscale maatregelen uit, maar ook de besturen van gemeenten doen op dat gebied hun uiterste best. In Gendringen, zoo lazen we van de week, zijn de inwoners zelfs ver blijd met een belasting op brand verzekering. Op den duur zal „la ten branden, wat branden wil" tóch voordeeliger worden. Het blijkt voorts, dat het aantal gemeenten, waar meer dan 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden ge- heven, sedert het vorig jaar geste gen is van 238 tot 447. Toch zijn er Ijqg 181 gemeenten, waar heelemaal geen opcenten worden geheven. Als de besturen derzelve eens de kunst van het maken van reclame ver stonden. Heele volksverhuizingen zouden te aanschouwen zijn! Allerlei. Laten we nu aanstonds een meer opwekkend bericht doen volgen! Welnu: het schijnt, dat de spoor wegen spoed betrachten met de vast stelling van goedkoopere tarieven. Het verluidt, dat de abonnements- en scholierkaarten voor de Noor der- en Zuidergroep, met ingang van 1 Januari a.s. reeds in prijs zullen worden verlaagd en wel met 15 pCt. Van het bedrijf der P.T.T. is be kend geworden, dat de opbrengsten belangrijk bij de ramingen ten ach ter zijn gebleven. Om die reden zul len dan ook geen tariefverlagingen worden voorgesteld, ook niet voor de verleening van busrecht. Op dat laatste was uit handelskringen sterk aangedrongen. Het schijnt, dat de dreiging der Duitsche contingenteering wat af neemt en dat de export-mogelijkhe den naar België, o.a. van visch, wat gunstiger zijn geworden door voor genomen verzachting der contingen- teeringsmaatregelen. Met de Duit- schers hebben bovendien zakelijke besprekingen plaats om te geraken tot goederenruil, waardoor betaling van wat we naar Duitschland uit voeren, meer verzekerd zal zijn. De toestand liet op dat punt heel wat te wenschen over. Rotterdam begint hoe langer hoe meer bekendheid te verkrijgen als smokkelcentrum. Vaak werd hiel den laatsten tijd verboden in- of doorvoer van narcotica achterhaald- Deze week is de politie een uitge breide smokkelhandel in wapens op het spoor gekomen, 90 pistolen en de noodige munitie werden in beslag genomen. Het is een sinister bedrijf. De meeste gesmokkelde wapens gaan naar onze politiek-zwaar-ge- laden Oosterburen, die er elkanders leven mee bedreigen. Een adres van de B. B. N. De B. B. N., Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, meldt ons, dat op 20 October aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een adres werd aangeboden ln verband met de voorstellen van de Commissie- Weiter. In dit adres, dat voorzien is van de handteekening van 23655 per sonen uit alle kringen van hecNeder- landsche bedrijfsleven en het auto- transportbedrijf werkzaam, wordt het verzoek gedaan, aan de plannen van de Commissie-Weiter ten aanzien van het auto-transport geen uitvoering te verleenen. Men wordt verzocht, geen goed keuring te hechten aan de voorstellen tot het invoeren van bijzondere in voerrechten op benzine. In het adres worden door adres santen de volgende motieven aange voerd. le. dat eene verhocging van het invoerrecht op benzine een zeer on- gunstigen invloed zal oefenen op het geheele Nederlandsche bedrijfsleven. 2e. dat die verhooging zal leiden tot eene prijsstijging van dc benzine, welke voor vele bedrijven een onontbeerlijk product is en het voortbestaan van verschillende bedrijven daarmede in gevaar gebracht wordt. 3e. dat de verhooging op fiscaal gebied een ongunstigen invloed zal hebben, omdat de achteruitgang van het motorverkeer, welke gevreesd wordt, zal voeren tot een mindere belastingopbrengst dan anders door het automobielwezen in verschillenden vorm wordt gebracht. 4e. dat eene dusdanige verhooging geheel in strijd geacht wordt met de in December 1931 door Zijne Excel lentie den Minister van Financiën ge dane toezegging, dat behoudens het geval van verdere aanzienlijke daling van den benzineprijs de uiterste limiet der heffing geacht moest worden bereikt te zijn. 5e. dat in den loop van dit jaar de benzineprijs belangrijk gestegen is en derhalve verwacht mocht worden, dat het invoerrecht op benzine zoo niet verminderd, dan toch zeker niet ver hoogd zou worden. 6e. dat door de voorstellen tot ver hooging het vertrouwen van een groot deel van het Nederlandsche Volk in het woord van den Minister van Fi nanciën (i. c. toch de Regeering) wordt ondermijnd. 7e. dat een dergelijke ondermijning van het vertrouwen in door de Re- geering gedane toezeggingen van verderfelijken invloed zijn voor het geheele maatschappelijke bestel. Inspectie aardappeluitvoer naar België. Van de zijde van den Plantenziek- tenkundigen Dienst deelt men ons mede Bij ministerieele beschikking van 15 October 1932, no. 12297 afd. II Directie v. d. Landbouw is vastge steld, dat de verklaringen van ge zonde herkomst voor zendingen aardappelen naar België slechts mo gen afgegeven worden, nadat de zen dingen door of vanwege den Plan- tenziektenkundigen Dienst zijn ge ïnspecteerd. De van den exporteur te bereke nen inspectiekosten bedragen voor de eerste 50 ton 35 cent per 1000 K.G. of gedeelte daarvan en voor elke volgende 1000 K.G. of gedeelte daarvan 15 cent, waarbij nog 10 cent certificaatkosten komt. Inspecties moeten aangevraagd worden aan de bekende adressen- Voor een goede gang van zaken wordt belanghebbenden aangeraden- de aanvragen tijdig in te dienen in het rayon, waar de aardappelen zijn verbouwd. BRESKENS. Onderstaande circulaire werd aan Ileeren Autogebruikers in West Z. Vlaanderen toegezonden: De uiterst moeilijke omstandig heden, waarin het bedrijfsleven ver keert als een gevolg van de alge- meene crisis, stellen ook voor het bedrijfsautomobilisme vraagstukken aan de orde, waarvan gerust kan worden gezegd, dat zij de levensbe langen raken van allen, die voor de uitoefening van beroep of bedrijf op het gebruik van de automobiel zijn aangewezen. Het is niet onmogelijk, dat er on der U zijn, die zich ten aanzien dier vraagstukken denkbeelden hebben gevormd, die werden zij verwe zenlijkt een bevredigende oplos sing zouden geven voor vele moei lijkheden. Maar het is voor den een ling ondoenlijk, om noodzakelijk ge achte maatregelen tot uitvoering te brengen. Zonder de bemoeienis van een krachtige organisatie kan re sultaat nauwelijks worden verwacht. De B.B.N. wil de huidige moei lijkheden met U bespreken en ook gaarne kennis nemen van de ideeën en inzichten, die onder de bedrijfs autohouders leven, teneinde die ver spreide denkbeelden te verzamelen en aan elkander te toetsen en om zich op die wijze sterk te maken in den strijd, die het bedrijfsauto- mobilisme heeft te voeren ter be scherming van zijn vitale belangen. Het Bestuur van het District Zee land van den B.B.N. roept U daar toe op tot bijwoning van een ver gadering op Maandag 24 October a.s. te 7V2 uur 's avonds in Melksalon „Buitenlust," Breedestraat 82 te Oostburg,(zie adv. in dit blad). Het Bestuur vertrouwt, dat op Uw tegenwoordighèid mag worden ge rekend, gezien de groote belangen, die er voor den bedrijfsautohouder (ook personenwagens in beroep of bedrijf gebezigd, zijn als bedrijfsau to's te beschouwen) op het spel staan. Wek Uw autogebruikende vrienden en kennissen op, om niet achterwege te blijven. Iedere autogebruiker is welkom. De toegang is vrij en ieder kan zijn meening naar voren brengen. Een ruim debat bevordert het verkrijgen van goede denkbeelden. RETRANCHEMENT. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. J. Alme- kinders, is tot burgemeester onzer 7. Toen dat plan zich eenmaal in zijn hoofd had vastgezet, begon hij het steeds aanlokkelijker te vinden. En zoo pakte hij dien avond heime lijk wat spullen in een doek, als bagage. 8. En toen hij naar bed ging, stond het bundeltje veilig onder zijn bed stede geborgen. Den wekker had hij'Ytp 2 uur gezet, om tijdig voor zijn reis te ontwaken. gemeente benoemd de heer A. I. Leenhouts, wethouder der gemeente. De tijding dezer benoeming heeft in de gemeente algemeen groote vol doening gewekt. De belangen der gemeente zullen door deze benoe ming ten zeerste worden gediend, aangezien van den heer Leenhouts verwacht mag worden dat hij, zoo als thans reeds gedurende een pe riode van 9 jaren in hoedanigheid van wethouder der gemeente, het al gemeen belang steeds zal weten te stellen boven allerlei partij-, groeps- en eigenbelangen en belangetjes. OOSTBURG. Het ensemble Kees Pruis zal Don derdag 27 October des avonds 8.15 uur, in het Beursgebouw alhier op treden met een geheel nieuw pro gramma. Kees Pruis heeft een zeer gunstige pers. Zoo lezen wij in de „Nieuwe „Nieuwe Rotterdamsche Courant: met Kees Pruis, die met zijn grappen en liedjes het hart van zijn gehoor verovert De „„Maasbode": De humorist Kees Pruis heeft het jeugdige, Iach- grage publiek op onderhoudende wij ze bezig gehouden met tal van lied jes en grapjes. Zijn optreden werd op hartelijke wijze gewaardeerd De „Telegraaf": De dichter-zan- ger-humorist Kees Pruis is „in we zen en verschijning" (om met Kloos te spreken) een Hollander. Pruis bereikt het geheele Nederlandsche publiek, dat variété en cabaret be zoekt: Niet te vergelijken met een Pisuisse of een Louis Davids, die ieder een geheel verschillend genre brengen lanceert hij een „Schla ger op waarlijk uitmuntende wijze". En daarom is Pruis met geen dier artisten te vergelijken, daar hij in zijn werk geheel alleen staat. De „Haagsche Post": Tot de wei nige artisten, die ten onzent er in slaagden op dit gebied met blijvende resultaten werkzaam te zijn, behoort Kees Pruis. Hij zoekt het niet in overdreven sentimentaliteit, noch in een boertigheid, die grof wordt of speculeert op grollen van dubieus allooi Het ,,Alg. Handelsblad": Kees en 5kij behoort tot de beste chanson niers, die we in jaren hebben ge had Wij zouden nog tal van persbe- oordeelingen kunnen aanhalen, doch die zijn alle even gunstig en wij meenen daarom met bovenstaande recensies te kunnen volstaan. BIERVLIET. Woensdag 19 October, was het 40 jaren geleden, dat de Burgemeester alhier, den heer P. W. Maarleveld, werd benoemd tot secretaris dezer gemeente. De raadsleden en ambte naren der gemeente, alsmede het onderwijzend personeel van de Open bare scholen en de bijz. R K. school noodigden hem uit tot een huldigings bijeenkomst. Bij monde van Wet houder Verplanke werd hem een oorkonde aangeboden en een wandel stok met zilveren knop als blijk van waardeering en achting. Tevens wensch- te hij hem geluk met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, bewijs, dat de verdiensten ook buiten Biervliet worden gewaardeerd. Terwijl alle raadsleden en gemeente ambtenaren in een gezellig samenzijn met den jubilaris bijeen waren, bracht het fanfare-gezelschap „Harmonie" een serenade, waarbij de voorzitter, de heer C. Kostense, den burgemeester geluk wenschte met zijn jubileum. Tijdens het samenzijn deelde de burgemeester mede, dat hij binnen zeer afzienbaren tijd ontslag zal vra gen als burgemeester en secretaris der gemeente. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat in al deze jaren geen raadsvergadering is gehouden buiten tegenwoordigheid van den jubilaris BRESKENS. Alhier is Dinsdag en afdeeling van de VARA met aanvankelijk 30 leden opgericht. SLUIS. Voor het examen apothekersassis tent slaagde te Utrecht mej. W. Hiller alhier. AARDENBURG. Het dochtertje van den landbouwer A. alhier had het ongeluk om bij het oprijden van den dam naar de boer derij, in de vrij diepe sloot te rijden. De heer B., die daar toevallig pas seerde, bevrijdde het meisje uit haar benauwde positie. Behalve hevig ge schrokken, bleek het toch verder geen letsel te hebben bekomen. op Donderdag 20 Oct. 1932. 0 Afwezig met kennisgeving Mevr. Wed. Bruijnooge. Na opening en vaststelling der notulen komen aan de orde de Ingek. stukken, waarbij naast goedkeuring van ge nomen besluiten voorkomen: abericht, dat de Kroon het be roep van C. Rijk tegen het raads besluit inzake vergoeding onderwijs ongegrond heeft verklaard, waar door de gemeente dus in het gelijk is gesteld; b. het bekende verzoek van G.S. inzake korting der salarissen van den Ambtenaar B. S. en der wet houders. B. en W. stellen voor dezelfde korting toe te passen als voor secre taris en ontvanger is gedaan. Dhr. QUIST meent dat de kor ting best tot 5 pCt. kan worden qp- gevoerd. De ambtenaren zijn tóch goed bezoldigd en het zou verlich ting geven aan de gemeenten, die alle onder salaris-belasting gebukt gaan. Weth. RISSEEUW betreurt het dat Ged. Staten niet zelf het voor beeld geven. Dhr. Q LI 1ST meent dat de sa larissen over het algemeen een veel te grooten omvang genomen hebben. De overheid ziet dat wel in, maar zij durft1,er niet aan te komen. Daar om moet worden overgegaan tot op heffing van kantongerechten enz. De^fc korting is wel klein, maar we moeten de kleintjes tegenwoordig ook tellen. Het voorstel van dhr. Quist wordt niet gesteund. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 2 stem men (de leden Quist en v. d. Walle). Hondenbelasting. Het suppletoir hondenbelasting wordt vastgesteld overeenkomstig voorstel B. en W. Lich. oefeningen. De verleende ontheffing tot het geven van lich. oef. op de scholen A. en B. geldt tot 31 December a.s. B. en W. stellen voor, de ontheffing weer voor 2 jaar aan te vragen, waartoe zonder hoofdei, stemming besloten wordt. Schoolgeld. Ingekomen is een verzoek van I,

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2