Breskensche Courant 40 25 fMWêl geneeséenvewffmait de -huid De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland FEUILLETON Buitenland 42-4e laaroang Zaterdag 15 October 1932 Nummer 3773 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens f 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. J. C. LE BLEU. Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iederregel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertenliên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. CR A Ti S verzekering voor de abenrtés tegen ongelukkenen JlJIJ mei voor de volgende bedragen: f gulden bij levens- 1 bij dood a— gld bg ver- f~\ 8^ ^ij ver- lange ongeschikt- 11 Jl J door lies van een jl J ^es van een heid tot werken een ongeluk hand of voel oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim gld bij ver lies van een wijsvinger x-v gld bij verlies I f J van eiken anderen vinger Fatum" te 's-Gravenhage. De economische opleving. Al meende men aan een en ander te bemerken, dat er van een begin van economische opleving sprake was, toch bleven velen sceptisch staan tegenover dat gevoelen van anderen. En toch Men hoort vrij regelma tig van fabrieken, waar weer eenig nieuw personeel wordt geplaatst. Daarmee doelen we nu eens niet op de Yo Yo-industrie, maar op bedrijven, welke artikelen van meer serieus en blijvend belang produ- ceeren. Tenslotte is thans ook on weerlegbaar gebleken, dat zelfs in onze groote havens en in een kleine re haven als Vlissingen meerdere drukte heerscht en dat daar havens en losplaatsen in gebruik moeten worden genomen, welke langen tijd verlaten waren. Houden we den moed er derhalve maar weer inl De opheffing van rechtbanken en kantongerechten. De regeering heeft voor het oogen blik natuurlijk nog maar weinig aan mooie toekomstmuziek, het gat in de begrooting moet worden gestopt. Het bezuinigingsplan wordt daarom uitgevoerd. Thans heeft ze het ont werp bij de Kamers ingediend tot opheffing van de 7 tweede-rangs rechtbanken en 48 kantongerechten. Door de opheffing der rechtbanken zal op personeel en materieele uit gaven 365.000 gld. bespaard kunnen worden en door opheffing van de kantongerechten 440.000 gld. Daar bij is dan echter geen rekening ge houden met de wachtgelden, welke van jaar tot jaar zullen verminderen. Merkwaardig is, dat in de afdeelin- gen der Tweede Kamer, welke de begrooting onderzoeken, heftige cri- tiek door vertegenwoordigers van al le partijen heet te zijn uitgebracht op de voorstellen tot opheffing der rechtbanken, zóó zelfs, dat de kan sen op aanvaarding der voorstellen uiterst gering worden geacht. De Kamer van Koophandel te Am sterdam zal dat gevoelen der Ka merleden wel niet deelen. Zij heeft althans aan de regeering een adres gezonden, waarin wordt betoogd, dat naar haar meening de bezuinigings voorstellen der regeering lang niet ver genoeg gaan. 18 Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER De man wenkte afwerend met een arm. „Alleen de allergenadigste heer!" hield hij vol, welke woorden ternauwernood verstaanbaar over de droge lippen kwamen. „Wil uwe ge nade zijn alleronderdanigste dienaar niet eenige oogenblikken afstaan, op dat hij kan spreken alleen verstaan baar voor het oor van uwe genade?" „Dat is al heel geheimzinnig," merkte Dacre op. „Ik geloof, dat ik toch maar moet zien te weten te komen wat hij wenscht, Stella. Misschien heeft hij een belangrijke mededeeling te doen". „O, stuur hem weg!" smeekte Stella. „Ik ben niet aan de inlan ders gewend, ik ben bang van hen". „Maar lieve kind, wat een onzin," zei Dacre lachend. „Welk kwaad zou die oude gebrekkige man mjj De accijns op de spijsvetten. Naar de lezer weet heeft minister Verschuur ook de spijsvetten, uit gezonderd rauw rundvet en rauwe reuzel, met 35 cent per kilo belast ten behoeve van de zuivelproducen- ten. Voor de armsten wordt goed- koope margarine beschikbaar ge steld. Het gevolg van de nieuwe regeeringsmaatregel is geweest, dat de prijzen van het rauwe vet op liepen, een verschijnsel, dat minis ter Verschuur blijkens een door hem gedane mededeeling ongemotiveerd acht. Rauw vet immers, zoo rede neert Zijne Excellentie, is niet belast. We meenen echter, dat het verloop van zaken heel logisch is. Velen zul len nu zelf het vet willen gaan smel ten, waardoor de vraag naar rauw vet is gestegen, met oploopenden prijs als gevolg. De regeering moet dat trouwens zelf hebben voorzien, dersche moordenaar is zeker geen crisis-misdadiger en dat zijn b.v. ook niet de vier jongens, welke deze week voor de Haagsche rechtbank zich te verantwoorden hadden voor straatroof en allerlei gepleegde in braken, waarmee ze zich voor 17000 gld. verrijkten, geld, dat ze op lie derlijke wijze verbrasten. De jongens hadden de H.B.S. doorloopen en waren kinderen van gesitueerde ou ders. Zware straffen zijn tegen hen geëischt o.a. van vier jaren gevan genisstraf. Geen nieuwe buur op Timor. We zijn van de week verontrust geworden door berichten in een En den is men over de Duitsche plannen al evenzeer ontsticht als bij ons en waar in Zweden juist een groote Engelsche industrieele tentoonstel ling wordt gehouden, welke met het bezoek van den prins van Wales is vereerd, zijn de Duitsche industriee- len bang, dat de Duitsche economi sche politiek, welke eenzijdig op de belangen der agrariërs is gericht, de andere Europeesche volkeren naar Engeland zal drijven voor de voorziening in hun behoeften aan industrieele producten. Von Papen blijkt niet ongevoelig voor de buitenlandsche critieken. In een rede te Munchen is hij reeds begonnen met den terugtocht der regeering te dekken. De buitenland sche staten, zoo zei hij, kunnen de Duitsche contingenteeringsplannen overbodig maken door het indus trieele protectionisme te verminde- doordrijven en o.a. ook de instelling zal forceeren van een Eerste Ka mer, welke de regeering minder af hankelijk maakt van welke toevallige partijmeerderheid ook. Dus tóch naar de dictatuur? Labour zwenkt naar links. De wereld zwenkt en richt zich naar uiterst links of rechts, als al tijd in bewogen tijden, als men het verleerd heeft om het juiste midden te bewaren. De Engelsche Labour Partij b.v. heeft in haar jongste con gres nu ook besloten om een meer radicale richting in te slaan. Als de partij weer eens aan het bewind mocht komen, zoo kwam men over een, dan zal van de regeering een uitgesproken socialistische wetgeving worden geëischt, met nationalisatie o.a. van de banken. Op Henderson, den partijgenoot-voorzitter van de waar ze met de nieuwe accijnsheffing den invoer van buitenlandsch rauw vet op 100 pCt. contingenteerde en dus trachtte te beletten, dat buiten landers van de oploopende prijzen zouden profiteeren. De criminaliteit in ons land. De politie te Zenderen en omge-, ving komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop ze de raad selen van den vreeselijken roof moord, vorige week Zaterdagavond op een arm oud vrouwtje in de genoemde gemeente nabij Almelo gelegen, gepleegd, heeft weten op te lossen. De verdachte persoon, welke des Zondags in de nabij gelegen bosschen werd gearresteerd, heeft zijn gruweldaad onder den druk van tal van aanwijzingen moeten beken nen. Het is op het oogenblik weer slecht gesteld met het wezen der criminaliteit in ons land. De dag bladen vermelden keer op keer de meest afschuwelijke misdrijven. Als er oorlog is, wordt een verhoogde criminaliteit toegeschreven aan de oorlogspsychose en nu komt alles op rekening van de crisis, maar het is heel moeilijk te achterhalen, waar door precies de misdaad nu en dan als een epidemie rondwaart. De Zen- kunnen doen. Als ik Monck was, zou ik hem zeggen te maken dat hij wegkwam, maar daar ik Monck niet ben, zal ik hooren wat hij te zeggen heeft en hem daarna eruit trappen. Ga jij maar vast naar bed, zoodra ik met hem heb afgerekend volg ik je. Maak je maar niet on gerust, daar is geen reden voor". Hij kuste haar terloops bij die woor den en was wel eenigszins gevleid door de angst die zij om zijnentwil aan den dag legde, ofschoon hij vast van plan was zich daaraan niet te storen. Stella ging zwijgend heen, over tuigd dat hij, wanneer hij zich een maal iets in 't hoofd had gezet, ontzettend koppig wezen kon. Maar haar angstig voorgevoel bleef, 't was alsof de schoonheid van den nacht eensklaps bedorven was en booze geesten rondwaarden. Voor het eerst wenschte ze haar echtge noot bij zich te houden, maar het was nutteloos zich er tegen te ver zetten en ze schaamde zich ook eenigszins over haar ongerustheid, terwijl zijn handelwijs haar deed be sluiten dien angst van zich af te zetten. Ze ging dus zonder verdere te genwerpingen. Wat hem betreft, hij kuste haar op zijn gewone, wellustige wijze. gelsch blad over voornemens, welke de Portugeesche regeering zou koesteren om haar deel van het ei land Timor het andere deel is Nederlandsch bezit aan Japan te verkoopen. De Japanners zijn heel goede vrienden uit de verte, maar men hoeft ze niet als buren te be- geeren, want de Japanners hebben voor de overbevolking van hun land behoefte aan expansie en reeds lang wierpen ze begeerige blikken naar Neö.-Indië. Het schijnt echter, dat we ons noodeloos ongerust hebben gemaakt, want de Portugeesche re geering heeft zich gehaast om met nadruk de haar toegeschreven voor nemens te ontkennen. In Duitschland groeit het ver zet tegen contingenteering. Nu de Duitsche contingenteerings plannen op zulk een sterk verzet in Den Haag en Rome zijn gestuit, begint ook de binnenlandsche re actie op de regeeringsplannen le vendiger te worden, hetgeen in de Duitsche pers dagelijks tot uiting komt. De industrieelen vreezen den weerslag, welke voor de buitenland sche afname van hun producten van groote beteekenis kan zijn. In Zwe „Wel te rusten, lieveling," zei hij luchtigjes, „blijf om mijnentwil maar niet wakker, want als ik dien ouden Arabischen nachtuil heb afgepoeierd, zal ik nog wel een sigaar blijven rooken. Wordt maar niet ongedul dig, ik zal niet lang wegblijven". Ze wendde zich koel van hem af. Had ze ooit ongeduldig naar zijn komst verlangd? Trotsch en met opgeheven hoofd ging ze de tent in. Maar toen ze alleen was kwam de reactie. Ze sloeg de handen ineen en trachtte het oude, ondragelijke, angstige voorgevoel meester te wor den, dat zelfs door de tooverachtige omgeving nooit tot zwijgen had kun nen worden gebracht. Wat deed ze temidden van al die heerlijkheden met een man dien ze niet liefhad? Was het niet alsof ze was binnengeslopen? Hoe lang zou 'tnog duren eer haar tegenwoordig heid werd ontdekt en ze vol schaam te en bitterheid werd uitgestooten in de buitenste duisternis. En nog een andere gedachte kwam bij haar op; maar ze trachtte die met kracht terug te dringen. Ze had die nooit den vrijen loop gelaten. Die behoor de bij dat andere leven dat ze niet langer had kunnen verdragen. Nut teloos berouw en onbevredigde ver langens die moest ze van zich afzetten. Ze had haar lot gekozen ren. Als Duitschland eens een voor beeld stelde Pruisen contra het rijk. Het groote proces van Pruisen tegen het rijk als gevolg van het ingrijpen van het kabinët-von Pa pen in de Pruisische regeerings- zaken, is thans begonnen voor het Rijksgerechtshof. Hoe de uitslag zal zijn, is nog niet te voorzien, maar wel is zeker, dat von Papen c.s. niet van plan zijn om zich uit het regeeringsbureau, van het rijk zoo min als van Pruisen, te laten verdrijven. In zijn vorenbedoelde Munchensche rede heeft de rijks kanselier nog eens uiteengezet, dat hij zich door geen partijen, welke een toevallige meerderheid vormen is dat niet altijd het geval? zal laten verdringen. Eveneens heeft hij bekend gemaakt, dat hij zich zal blijven verzetten tegen een dualis me tusschen de Pruisische en de rijksregeering, d.w.z. de regeering over beide moet in één hand blijven. Wat von Papen wil. Von Papen heeft tenslotte te .ken nen gegeven, dat hij op een of ande re manier Grondwetsherziening zal en moest het dragen. En wat er ook mocht gebeuren, ze zou haar plicht doen. Ralph zou het nooit weten, zelfs niet vermoeden en die andere zou het evenmin te weten komen. Dat was maar een voorbijgaand iets geweest. Hij had zijn eerzucht en trachtte die te be vredigen. Voor iets anders was in zijn leven geen plaats. Ze had hem een blik laten slaan in haar hart, maar dat was maar heel even ge weest en hij was 't misschien al lang vergeten. Ze was bijna zeker geweest dat hij 't vergeten had en dat wensch te ze ook van harte. Hij was binnen gedrongen in haar vesting, maar alleen de buitenste ommanteling was gevallen. Het eigenlijke fort had hij niet bereikt. Tot zoover zou geen enkele man komen en zeer zeker niet degeen aan wien ze zichzelf had gegeven en geen ander zou de kans krijgen. Ze was zoo zeker, zoo heel zeker van zichzelf. Ze hield haar hart gesloten voor een ieder en zoo lang ze dat deed, redeneerde ze bij zichzelf, kon ze nooit diepe smart voelen. Maar toen de wonderlijke muziek van den stroom haar in slaap zong, rees voor haar verbeelding een ge laat op dat ze kende, donker, flink en vastberaden en het liet zich niet verdrijven. Vredesconferentie werd scherpe cri- tiek uitgeoefend. Opstand in Abessinië. In Abessinië, het Afrikaansche keizerrijk is weer eens een revolutie uitgebroken. De tegenwoordige kei zer is ook door een opstand aan het bewind gekomen. Hij wordt nu bestreden door een zoon van des keizers oom, den vroegeren heer- scher. Het schijnt echter, dat dm opstand niet gunstig voor den kei zerlijken achterneef verloopt. Men wil beweren, dat Italië de hand in het nieuwe Abessinische revolutie- spel heeft. Italië werpt al vele jaren een begeerden blik op dat Afrikaan sche rijk, waaruit het eens op bloe dige wijze werd teruggejaagd. Paleisrevolutie in Moskou. De bolsjewistische leiders Zinow- jef en Kamenef zijn in ongenade gevallen bij Stalin, den heerscher in Moskou. Ze zijn uit de communis tische partijen gebannen en van hun functies ontheven. Thans wel voor goed, want reeds eerder hebben ze met Trotzki samengespannen, maar toen zijn ze na een rouwmoedig pec- cavi weer in genade aangenomen. Bericht wordt, dat ze een ruimer Wat zou hij vannacht doen? Dwaalde hij misschien rond tusschen de bazaars in de een of andere ver momming om de geheimen uit te vorschen van het vreemde, Indische ras, dat hem in zijn netten had ge vangen. Ze trachtte zich dat verbor gen leven van hem voor te stellen, maar ze kon niet. Die open, eerlijke oogen en dat kalme onbewegelijke gelaat hielden haar vast en ver ijdelden iedere fantastische voorstel ling. Van één ding was ze zeker, hg mocht anderen van de wijs brengen, maar haar zou hij nimmer bedriegen, ze zou hem vast en zeker herkennen, hoe hij zich ook had vermomd. Zij was er zeker van, dat ze hem her kennen zou aan die ernstige, strenge oogen, die niemand die hem kende, ooit zou vergeten. Zoo dwarrelden haar gedachten, tot eindelijk de slaap kwam en het visioen week. Het laatste wat ze zich herinnerde was het geluid van een zachte stem waarnaar ze tegen wil en dank moest luisteren. „Ik wachtte," zei die stem, „tot mijn beurt komen zou". Ze verzette zich tegen die herinnering en viel in slaap. 0 (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1