Zeeland. Concert Waarschuwing! puike Rood-Star Ontsmettings middelen Een Winkelhuis en Woonhuis met Erf JAN VAN RIEMSDIJK-AVOND 3 emeexi\e esVexvs Rechtszaken. Buitenland Gemengd Nieuws. Advertentiën. Waarschuwing! J. J. RISSEEUW, Donderdag 13 Oct. a.s. Donderdag 20 Oct DENKT AAN DE J. C. LE BLEU - Boekhandel - Breskens Met hi'gang van 1 November a.s. ressorteert Zeeland onder het 2e Distnctter Arbeidsinspectie (Breda-). BURGERLIJKE STAND. OOSTBURG. HUWELIJKEN: 18 Aug. Abraham J. de Klerck, 26 jm. en Johanna Jozina de Hullu, 24 j., jd. 25, Izaak Porreij, 23 j jm. en Cacharina Jozina de Smit, 21 j„ jd. GEBOORTEN: 3 Sept. Johannes Pieter Jacobus Abraham, z. van H. L. P. Wage en P. A. Wage. 7, Jannis Abraham, z. van J. Simpelaar en S. C. de Clerck. 11, Rika, d. van G. Postma en D. K. H. Kruik. 21, Louise Johanna, d.van A. van de Plassche en L. M. van Damme. 26, Frans Jacob, z. van J de Wilde en P. M. van Lare. 26, Jo hannes Bernardus Albert, z. van A L. J. Carpentier en L. C. van den Bos sche. 30, Janneke Johanna, d. van A. Lergner en J. P. Wage. OVERLIJDEN: 7 Sept Antonius Priem, 20 d., z. v Petrus, en A. Martens, 8 Adriaan Cornells Willemsen (van IJzendijke), 12 j., z. van Jan en E. Vermeulen. 11, Willem Jacobus Almekinders (van Re- tranchement), 75 j., echtg. van C. Mas- clee.- 27, Izaak du Mez (van Groede), 69 jechtg. van G. S. Bouwens. GEVESTIGD: C. Verschelling van Breskens, A. du Bois van Echt, M. de Pau van Hoek, Joha. Weijkman van Zeist, E. Scherbeijn van Hoofdplaat, G. Suurmond van Vlissingen, J. Bo- gaarts van Oudenbosch, A. Goossen van Rotterdam, Cath. v. Hal-Risseeuw van Sluis, Kath. Daub van Amsterdam, W. Jansen van Middelburg, Augusta de Guesquère van Westcapelle (B.J. D. Porreij van Cadzand. VERTROKKEN: Joha van Male naar N. en St. Joos- land, S. Risseeuw naar 's Gravenhage, A. Caljouw naar Middelburg, Cath. Porreij-geb. de Smit naar Breskens, Joha van de Walle-geb. de Kant naar Cadzand, A. Minnaert naar Biervliet, L. Debbaut naar Prinsenhage, Z. Le- cluyze naar Bergen op Zoom, Nelly Risseeuw naar Zaamslag, J. Haartsen Schijve naar Nieuwvliet, C. Stokker- man naar Waterlandkerkje, M. Dei) naar Aardenburg, W. Uyt den Bo gaard naar Sas van Gent, S. Leen- houts naar Breskens, P. Schutijzer naar Zuidzande, H Poortman-Faber naar Leiden, H, Klaus naar Rotterdam, A Hetjboer en gezin naar Breskens. De bevolking telde op 1 October 2672 zielen. legen rijwielpad ter hoogte van den Sloedam voortreed, door een hem achterop rijdenden auto aangereden. De wielrijder werd over het rech- tervoor-spatbord met zijn rug tegen de portierkruk en vervolgens op den berm van den weg geslingerd waar de manschappen van de rijksver keersinspectie, die de aanrijding vlak bij zich zagen gebeuren, hem von den met gehavende kleeding en kla gende over erge pijn in hoofd en rug. Nadat voorloopig de man door de politiemannen onderzocht was, waarbij bleek dat hij geen been- of armbreuken of ernstige verwon dingen had opgeloopen, is hij on middellijk met den rijksauto naar een dokter te Arnemuiden vervoerd, waarbij bleek dat de man er met ontvellingen en een gehavende klee ding was afgekomen. De auto waarmede de aanrijding had plaats gehad en waarmede nog circa 50 meter na de aanrijdjng was doorgereden, werd onmiddellijk voor nadgr onderzoek in beslag genomen. Het rijwiel was voor een groot gedeelte vernield. Het slachtoffer, woonachtig te 's Heerenhoek, is daarna per auto naar huis vervoerd en is er als door een wonder gelukkig afgekomen. Pro ces-verbaal werd opgemaakt. Gedurende den a.s. winter zul len algemeene landbouwcursussen ge geven worden te Haamstede, Kerk- werve, Koewacht, Kortgene, St. Maartensdijk, Meliskerke, Nieuwer- kerk, Oost- en West-Souburg, Scher- penisse, St. Annaland, St. Philips- land, St. Jansteen, Terhole, Ter Neuzen, Veere, Westdorpe, Wisse- kerke en IJzendijke. Cursussen voor volwassenen wor den gegeven te Biervliet en Oost burg in bedrijfscontrole, Oostburg en Poortvliet in aardappelteelt en Schoondijke in electriciteitsleer. Aan de ammoniakfabriek van de Comp. Néerlandaise de l'Azote te Terneuzen zijn de laatste weken weer vele arbeiders ontslagen, zoo dat het aantal ontslagenen reeds meer dan 600 bedraagt. Politierechter te Middelburg Zitting van heden 11 October. De volgende zaken werden behan deld: A. D 59 j., arbeider te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 28 Augustus jjl. te IJzendijke F. R. een slag of stomp in het aangezicht heeft toegebracht. Eisch en uitspraak f 15 s 10 d. M. J. D., 23 j., knecht te IJzen dijke, werd ten laste gelegd dat hij op 31 Augustus 1932 te Breskens M. A M. een stomp in het aangezicht heeft toegebracht. Eisch en uitspraak f 15 s 10 d. S. D-, 35 j., huisvrouw van A. S. de B„ zonder beroep te Breskens, werd beklaagd dat zij op 28 Sept. j.l. te Breskens C. D. heeft beleedigd. Eisch f 20 s 10 d., uitspraak f 10 s 5 d. A. L. C., 18 j., zonder beroep te Schoondijke, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Sept. j.l. te Schoondijke een bankbiljet van tien gulden, toebehoo- rende aan P. L. E. d P., heeft weg genomen. Eisch en uitspraak f 25 s 10 d. Donderdagavond omstreeks 10 uur werd een wielrijder die op het voor hem rechts van den weg ge- Zal Japan Portugeesch Timor koopen? In de internationale pers duiken hardnekkige geruchten op over plan nen omtrent den verkoop door Por tugal van haar mandaatsrechten op een gedeelte van Timor aan Japan. Indien deze geruchten juist mochten blijken, dan is dat een kwade zaak voor Nederland. Timor is een onzer Oost-Indische eilanden, waarvan we het bezit echter deelen met Portugal. We hebben aan de Portugeezen op Timor nooit goede buren gehad. Het is er altijd veel geharrewar en strijd geweest, maar tenslotte hadden we toch maar weinig te vreezen van ze. Dat zou anders worden, als de Japanners zich in Indië nestelden 1 Japan heeft altijd begeerig naar het Zuiden gezien, naar de Philippij- nen, waar de Ver. Staten zich echter hebben genesteld en naar Ned. In dië. Het is wel zeker, dat de Por tugeezen op het oogenblik beter een goed kapitaal kunnen gebruiken, dan het gedeelte van Timor, waar hun vlag wappert boven de hoofden van een aantal gedeporteerde Portu- geesche verbannen samenzweerders doch dat overigens maar weinig pro ductief is. We hebben echter een vermoeden, dat de Volkenbond zich wel twee maal zal bedenken, alvo rens zijn sanctie te schenken aan een dergelijke mandaats-transafcUè'. Een accoord omtrent een vier- mogendheden-conferenfle. De ontwapeningsconferentie is vol komen vastgeloopen door de Duit sche onthouding, welke gemotiveerd werd met het Duitsche verlangen naar gelijkgerechtigheid inzake be wapening. Mac Donald heeft alles ondernomen om een Duitsche rentrée 'te Genève mogelijk te maken. Hij heeft de meest belanghebbende mo gendheden uitgenoodigd tot een con ferentie ter bespreking van de be- wapeningsmoeilijkbeden. Tenslotte hebben Duitschland, Italië en Frank rijk de uitnoodiging aanvaard, maar Frankrijk maakte voorbehoud om trent tijd en plaats dezer samen spreking, welke Mac Donald zich zoo spoedig mogelijk, en te Londen had voorgesteld te organiseeren. Na der overleg zal dus weer moeten plaats hebben. Fransch ini'ia.icf in zake ontwapening- In Frankrijk wordt prompt iederen Zondag een of ander monument ont huld en bij die gelegenheid pleegt elke Fransche minister-president dan zijn politieke Zondagsrede te hou den. J.l. Zondag heeft Herriot bij zoo'n festijn Frankrijk's vredeswil bezongen. Aanleiding daartoe heeft vermoe delijk de bekendmaking gegeven van een nieuw initiatief der regeering te Parijs in zake ontwapening. Slechts de groote trekken van het Fransche vredesplan zijn bekend gemaakt, want de verdedigingsraad moet nog worden gehoord, de generale staf moet nog worden gekend enz. Het plan gaat uit van een maximum ontwapening, zóó ver, dat alle rede lijke verlangens in dat opzicht zou den worden vervuld. Daarnaast moet het recht worden vastgelegd op een minimum-bewapening, nog stevig genoeg om eigen veiligheid te verzekeren. De staten, die het ont werp aanvaarden, zouden zich moe ten onderwerpen aan een stevige controle en ze zouden met alle be schikbare middelen eikaars veilig heid moeten garandeeren. Eerst na 25 October zou het plan te Genève kunnen worden ingediend. Het is alles nog zoo vaag, dat we goed doen met afwachten, alvorens een oordeel te geven. Met ontwapenings plannen vlot het trouwens veel beter dan met de ontwapening zelve. In Genève is men n.l. ook een plan- Benes c.s., dus ten name van den Tsechischen minister-president, wachtende en een plan-Munch c.s., ten name derhalve van den Deen- schen premier. Raadsverkiezingen in België. Op Zondag j.l. hebben in België de verkiezingen plaats gehad voor de gemeenteraden. De" meeste winst is behaald door de socialisten. De communisten hebben maar weinig crisis-garen weten te spinnen. Voor burgerlijke partijen zal in dezen tijd elke verkiezing wel moeilijk verloo- pen. Allerlei. In Mandsjoekwo is men prettig aan het feestvieren over de erken ning van de „onafhankelijkheid''' des nieuwen staten door Japan. Onder-' tusschen echter woedtf een bloedige oorlog in het land van Chineesche vrijscharen tegen de Japansche over weldigers. De laatsten moeten zich meer en meer uit de provincies te rugtrekken en hun krachten con- centreeren in de belangrijkste ste den. De Chineezen hebben het Lytton- rapport thans aanvaard als grond slag voor besprekingen te Genève. Japan zal met de regeering van Mandsjoekwo tezamen een antwoord nota aan den Volkenbond richten op het even genoemde rapport. Op Zondag hadden in het buiten land een p'har ernstige rampen plaats. In het Engelsch Kanaal had een scheepsbotsing plaats tusschen de mailstoomer „Afric Star" en het Noorsche motorschip „Charente". De mailstoomer werd ernstig be schadigd, maar kon tenslotte nog naar Londen terugkeeren, na de 21 opvarenden te hebben overgenomen van de „Charente," welke spoedig zonk. Hier waren tenminste geen menschenlevens te betreuren. Anders was dat met een onge luk in een mijn te Leigh, in Enge land. Een liftkooi, waarin zich twin tig mijnwerkers bevonden, stortte er Zondagmorgen naar beneden. Slechts één inzittende bracht er het leven bij af. De bekende Duitsche wereldvlie ger Von Gronau is met zijn toestel op 160 K.M. uit de kust van Burma op den Indischen Oceaan moeten dalen op woelige zee. Hoe dat avon tuur voor hem is verloopen, is nog niet bekend. Noodsignalen van den onfortuinlijken vlieger zijn opgevan gen. hadden ze nog een koetje verkocht. De laffe misdadiger kwam om de centjes van de opbrengst. De oudjes wilden de plaats niet zeggen, waar het geld geborgen lag en toen heeft de onverlaat een der twee menschjes met een dolkmes afgeslachtDe politie heeft des anderen daags in een nabij gelegen bosch een ver dachte gearresteerd, tegen wie ster ke aanwijzingen moeten bestaan, maar zeker is ze nog niet van haar zaak, want ze speurt ook nog in andere richting. Het is te hopen, dat deze afgrijselijke misdaad niet ongestraft blijft. Almelo heeft nog om een ander crimineel feit de aandacht op zich getrokken. Zaterdag werd er een jongeman van 28 jaar gearresteerd die arsenicum zou hebben gemengd door het eten van zijn 21-jarige echt- genoote, met welke hij pas enkele maanden was gehuwd. Gelukkig was de toeleg bijtijds ontdekt geworden. Lage misdaden Enkele afschuwelijke en lafhartige misdaden hebben op het einde der afgeloopen week veler gemoed ge schokt. Te Zenderen bij Almelo is op Zaterdagavond een roofmoorde naar het huisje binnengedrongen waar twee hoog bejaarde zusters resp. 82 en 86 jaar tesamen woon den. De menschjes hadden het niet rijk en waren zelfs min of meer be hoeftig, maar in de vorige week POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand September op spaarbank boekjes ingelegd f 10090,13 en terug betaald f 7351,16; derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f 2738,97. BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in de maand September op spaarbank boekjes ingelegd f 7469,11 en terug betaald f 8049,02; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 579,91. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in de maand September op spaarbank boekjes ingelegd f 8994,27 en terug betaald f 4214,89; derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f 4779,38. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 7. Heden overleed na een langdurig, geduldig gedra gen lijden, onze zeer geliefde Echtgenoot, Vader. Be huwd- en Grootvader, de Heer IZAAK BUIJZE, in den ouderdom van 46 jaar en 9 maanden. Uit aller naam, Wed. Iz. BUIJZE— van Hal. Groede, 11 Oct. 1932. op a.s. Zaterdag 15 October bij J. VER- DUIJN, 2e Zandstr., Breskens. BAL Degene, die het praatje heeft uitgebracht, dat mijn dochter JENNY betrokken zou zijn in het beroovingsgeval te Middelburg, wordtgewaarschuwddatbij voort zetting tot vervolging zal worden overgegaan. Mijn dochter woont reeds lang te Vlissingen en kan dus met de „vrouw uit Breskens'' niet bedoeld zijn. Ik wil er voorloopig de „vriende lijke" berichtgever alleen nog op wijzen, dat een lasteraar een der verachtelijkste wezens ter wereld P. DE RIJKE. Breskens, October 1932. Beleefd verzoek ik allen die flesschen van mij hebben om die vóór of op 15 December in te leveren. Na 15 December kan ik de volle prijs niet meer terug geven. J. A. LUTEIJN —de Winde, Dorpsstraat 19, Breskens VOOR WINTERPROVISIE a 2 Va cent per K.G., franco huis. J. ROFAGK, Buitenlust, Groede. 11 u. M66,Zuidzande, voor het ontsmetten van zaai granen. Aanbevelend, Iz. VERHAGE, Nieuwvliet. Tel. 6. DRA IS MA VAM- VALKENBURG'S LEVERTRAAN- LEEUWARDEN© as. Notaris BEUNINGH te Groene zal op bij instel, en op bij toewijzing, telkens des avonds om 6 uur in het Café van de Kinderen PLEIJTE aan het Spuiplein te Breskens, krachtens art. 1223 B. W. publiek verkoopen: aan de Dorpsstraat te Breskens, op de mooiste stand, bewoond door Iz. NOOTEB A ART, kadas traal bekend gemeente Breskens, sectie D nommer 1279, groot 1 are, 82 centiaren, belast met cijns behoeve de Godshuizen te Sluis. Lasten vanaf 1 Januari voor koopers rekening. Aanvaarding bij betaling koop penningen uiterlijk 20 November 1932. Verdere inlichtingen te beko men ten kantore van Notaris BEUNINGH te Groede. morgen Woensdag in het Beursgebouw - Oostburg. Non-Stop-Cabaret-Revue in 12 klein kunst-tafereelen! Een avond als nooit te vorenl Populaire prijzen a f 1,25 f 1,en f 0,60. KOMT - LACHT EN ZINGT MET ONS 11

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 3