Echt en goed "WEGKMCNU Gewestelijk Nieuws Heintje Snip zoekt avontuur. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Oct. nam. 2,30 „De kuische Suzanna". Operette van Jean Gilbert. Zaterdag- 15 en Zondagavond 16 Oct. De Gebroeders Karamazov. THEATER ROYAL TE GENT. Zondag 16 Oct. nam. 2,— ure: Carmen, Operette in 4 actes, muziek v. G. Bizet. GROEDE. Artikel 72 Lager Onderwijswet. Onlangs, schrijft de Midd. Crt., hebben wij melding gemaakt van het Kon. besluit van 15 Juni 1932, no. 26, waaruit bleek, dat de ge meenteraad (i.e. van Kruiningen) op een aanvrage overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 een beslissing moet nemen en een even- tueele afwijzing met redenen moet omkleeden (art. 75, lid 1 en 2). Blijft een en ander achterwege (de gemeenteraad van Kruiningen ver wierp alleen het voorstel van B. en W. dier gemeente om de gevraagde medewerking te verleenen), dan wordt de gemeenteraad geacht tot de gevraagde medewerking te heb ben besloten, zoodra drie maanden na indiening der aanvrage zijn ver- Ioopen. Thans heeft zich een dergelijk en niet minder interessant geval voorge daan te Groede. De raad dier ge meente besliste afwijzend op een overeenkomstig art. 72 ingediende aanvrage om medewerking voor de aanschaffing van nieuwe schoolban ken en leermiddelen in zoodanigen zin, dat de aanvrage grootendeels als afgewezen kon worden be schouwd. Het schoolbestuur ging van dit besluit niet in beroep, om dat het in verband met vormgebre ken der aanvrage de kans op succes uitgesloten achtte. Het diende ech ter een nieuwe verbeterde aanvrage bij den gemeenteraad in, die dit ver zoek voor kennisgeving aannam. Het schoolbestuur ging hierop in beroep. Bij Kon. besluit van 14 September 1932, no. 32, is beslist, dat ingevolge art. 75, lid 1, der L.Ó.-wet 1920 de gemeenteraad, wanneer een aanvra ge, als bedoeld in art. 72, is inge komen, daarop binnen drie maanden moet beslissen, terwijl ingevolge art. 76, lid 1, indien de gemeenteraad een beslissing, als bedoeld in. art. 75, lid 1, niet binnen drie maanden heeft genomen, de gemeenteraad geacht wordt met het eindigen van den termijn van drie maanden tot de medewerking te hebben besloten; dat het besluit van den gemeente raad, om de aanvrage voor kennis geving aan te nemen, niet is een beslissing, als in art. 75, lid 1, voor geschreven; dat mitsdien de gemeen teraad van Groede op 1 Maart 1932, dag, waarop de termijn van drie maanden na de indiening der aan vrage eindigde, geacht moet worden tot de gevraagde medewerking te hebben besloten. De gemeente Groede zal dus de in de tweede aanvrage verzochte me dewerking alsnog moeten verleenen. terschappen enz. en ook particulie ren te bewegen tot geldelijken steun, want allereerst was geld noodigvoor het onderzoek. Zooals uit de vorige artikelen is gebleken, zijn reeds belangrijke uit komsten verkregen. Het is echter in verband met het groote belang, waarom het hier gaat, n.l. het be houd van de voor ons land feitelijk onmisbare iepen, noodzakelijk het onderzoek voort te zetten. Onder leiding van Prof. Dr. Joh. Westerdijk wordt in het laboratorium Willie Commelin Scholten te Baarn getracht, nog meer te weten te ko men omtrent de levensverschijnselen van de ziekteverwekkende zwam (Graphium Ulmi). Zeer belangrijk voor de practijlc is voorts, dal het onderzoek naar iepen, die een groote mate van onvatbaarheid voor de ge vreesde ziekte bezitten, zoo krachtig mogelijk wordt voortgezet. Men heeft gegronde hoop, er in te zullen slagen, voor de ziekte onvatbare ie pen te vinden, die ook voor weg- beplanting geschikt zijn. Het onderzoek omtrent de meest doeltreffende wijze van bestrijding der iepenspintkevers de over brengers der ziekte wordt te Wa peningen onder leiding van Prof. Dr. W. Roepke voortgezet. Van alle kanten werden middelen, waarvan de samenstelling meestal geheim was, ter genezing van aangetaste iepen aanbevolen. De Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen onderzocht deze op hun bruikbaar heid, doch tot nu toe bleek geen enkel middel deugdelijk te zijn. Behalve door het geven van veel steun aan het eigenlijk onderzoe kingswerk, heeft het Comité zich ook beijverd, in breeden kring be langstelling te wekken voor de ie- zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofd pijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoest poeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct Per doos 45 ct. Bij uw drogist. penziekte en haar bestrijding. Zoo werd het vorig jaar te Utrecht een tentoonstelling georganiseerd en dir jaar zijn er een drietal gehouden. Door middel van vlugschriften en persberichten tracht het Comité zoo veel mogelijk kennis te verspreiden en op te wekken tot medewerking, ook van particuliere zijdel Een zoo algemeen mogelijke medewerking van belanghebbenden is noodzake lijk om de ziekte tot staan te bren gen. -De taak van het Comité is nog geenszins geëindigd. Integendeel, de loopende onderzoekingen in samen werking met de practijk opgezet, moeten worden voortgezet; de voor lichting mag niet worden gestaakt! Dit kan slechts geschieden, indien allen, die zich tot dusverre afzijdig hielden, in de verkregen uitkomsten een aansporing zien om het Comité zooveel mogelijk te steunen. Volledigheidshalve wordt hierbij medegedeeld, dat het Comité als volgt is samengesteld: E. D. van Dissel, Dir. van het Staatsboschbe- heer Utrecht, Voorzitter; J. L. Bou wer, Voorz. van de Ver. van des kundige hoofden van geineentebepl., Haarlem, vice-voorzitter; Ir. N. van Poeteren, Insp. Hoofd v. d. Plan- tenziektenkundigen Dienst, Wage ningen, secretaris; Ir. J. P. van Lonkhuijzen, Dir. v. d. Ned. Heide- Mij., Arnhem, penningmeester; S.G. A. Doorenbos, Dir. der Gemeente- Plantsoenen, Den Haag, Ir. L. C. Geerling, waarn. Dir. v. h. Rijks- boschbouwproéfstation Wageningen Prof. Dr. H. M. Quanjer, beheerder v. h. Lab. voor Mycologie, id.; Prof. Dr. W. Roepke, beheerder v. h. Lab. voor Entomologie, id.; Prof. Dr. Joha. Westerdijk, Dir.. v. h. Phytopathologisch Lab. Willié Com melin Scholten, Baarn. BRESKENS. Vrijdagnamiddag kwam het zoontje van den heer v. d. S. alhier in aan rakingmet een voorbijrijdenden auto. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het knaapje, dat een been fractuur opliep, werd direct naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg vervoerd. Zijn toestand is zeer bevredigend. Grappen. De Winkelsluitingswet heeft al heel wat moeilijkheden gegeven en ontevredenheid verwekt. Bijna altijd betrof dit de tijd van sluiten. Nu kwam ons echter een geval ter oore, dat prachtig illustreert, hoe onbekend verschillende menschen nog met de winkelsluitingswet zijn. Enkele winkeliers werden n.l. door een particulier gewaarschuwd, dat hun zaak niet vóór 8 uur geopend mocht zijn. De berichtgever wist het goed, zei hij. De winkeliers, die alzoo reeds meerdere malen in overtre ding waren geweest, verschrokken, maar twijfelden, hoewel de wetten - kenner" op zijn stuk bleef staan. Daar deze bepaling echter de ge volgen der wet nog ellendiger zou maken, werd door een der betrok kene een nader onderzoek ingesteld. Hierbij bleek, dat er geen sprake van is, dat de winkels tot 8 uur gesloten moeten zijn. Ze mogen om 5 uur reeds geopend worden. Laat ons aannemen, dat het „een grap" geweest is. In alle geval kan het leeren, dat een onderzoek van wat men „hoort zeggen" heel vaak gewenscht is. BIERVLIET. Dhr. J. F. van Leeuwe sedert een 30-tal jaren als bode, postbesteller, alhier in functie, zal met ingang van 7 October dezen dienst verlaten. CADZAND. De raad dezer gemeente kwam j.l. Donderdagavond voltallig bij een. Besloten werd Gedeputeerde Staten te berichten, dat korting op de jaarwedden der wethouders en van den ambtenaar van den burger lijken stand, gelet op de geringe grootte, onnoodig is en bovendien, uit een oogpunt van bezuiniging, van weinig beteekenis zou zijn. Lettende op de wenschelijkheid vertrouwbare inlichtingen te verkrij gen, omtrent collecte aanvragende instellingen, wier aantal gestadig toe neemt, en ook omtrent collectanten, werd besloten toe te treden tot het ceptraal archief en inlichtingenbu reau inzake maatschappelijke hulp betoon te Amsterdam; lidmaat schap f 5,-. Een subsidie van f 5,- per jaar werd tot wederopzegging verleend aan den Algem. Nederl. Wielr. Bond als blijk van waardeering voor het vele werk, dat deze Bond in het algemeen belang doet. Met het raadsbesluit der gemeente Oostburg tot korting op de jaar wedden o.m. van de ambtenaren bij den vleeschkeuringsdienst werd ac- coord gegaan. De Voorzitter deelde mee, dat de zer dagen, na vrij langdurige cor respondentie, van den Minister van Economische Zaken en Arbeid be richt werd ontvangen, dat ZEx. be reid is de Koninklijke goedkeuring op een verordening te bevorderen, waarin bepaald wordt, dat z.g.n. „strandwinkels" gedurende het bad seizoen des Zondags van 2 tot 8 uur 's namiddags voor het publiek geopend mogen zijn, zulks in af wijking met de Winkelsluitingswet. Besloten werd in de eerstvolgende vergadering de bestaande verorde ning in dezen geest te wijzigen. Het verzoek van eenige herber giers, den vorigen dag ingekomen, om bij de toepassing der wet op de personeele belasting, den grondslag „biljarten" te toen vervallen, werd, nu eventueele inwilliging voor 1933 toch geen effect zou kunnen sortee- ren, in handen van B. en W. om advies gesteld. Voor kennisgeving werd dé mede- deeling ontvangen van den Comman dant van den vrijwilligen landstorm te Middelburg, dat hij, in verband met de opheffing van de oefenklasse Cadzand, de huur van het gym nastieklokaal der school opzegt mei ingang van 16 November 1932. Besloten werd verder opnieuw vrij stelling aan te vragen van de ver plichting tot het geven van onder wijs in „lichamelijke oefening" daar de bestaande vrijstelling 31 Decem ber e.k. ten einde loopt. De Voorzitter deelde vervolgens het resultaat mede van de reeds geruimen tijd met de P.Z.E.M. ge voerde onderhandelingen over de overname van het laagspanningsnet. Overtuigd, dat de exploitatie van het net hoe langer hoe moeilijker zal worden door meerderlei oorzaak, be sloot de Raad met algemeene stem men tot verkoop over te gaan on der de door de P.Z.E.M. gestelde voorwaarden. De begrooting voor 1933 werd hierna vastgesteld met een cijfer van f 34283,- in ontvangst en uitgaaf; de begrooting voor het G.E.B. met f 7779,- aan baten en lasten en f 1250 aan kapitaalsinkomsten en -uitgaven. Ten einde de rente en aflossing te kunnen betalen van dat gedeelte der leening voor electrifica- tie aangegaan, dat, na eventueele overname van het net, nog ten laste der gemeente zal blijven, besloot de raad tot heffing van 75 opcenten op de personeele belasting. Vastgesteld werd een verordening op het agentschap der arbeidsbe middeling. Aan den directeur van den Rijksdienst der arbeidsbemidde ling zal voorgesteld worden de jaar wedde van den agent op f 50 te be palen. De collecte voor het Roode Kruis gehouden bracht f5.70 op. 1. Heintje Snip was een boeren jongen, die op school nu niet zoo bijzonder uitblonk, of het moest zijn in het uitvoeren van kattekwaad. Hij was dan ook geen beste maatjes met den meésXerl 2. Wanneer meester Heintje s werk nakeek dan kreeg hij gewoonlijk niet veel schoons onder de oogen. Hooge cijfers kon hij er niet voor geven 1 OOSTBURG. Cabaret van Riemsdijk. Nog even herinneren wij aan de cabaretvoorstelling, morgen Woens dag in het Beursgebouw. Een bui tenkansje voor de liefhebbers! Een avond die je de zorgen van de dag weer eens heerlijk doet vergeten. OOSTBURG. In deze gemeente circuleert het volgende request aan den gemeente raad: Aan den Raad der gemeente Oostburg. Geven te kennen de ondergetee- kenden, allen aangesloten op het electrische laagspanningsnet dezer gemeente, dat zij van meening zijn, dat zij, vergeleken met de inwoners van de overige gemeenten van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en bij die uit zoo goed als alle andere gemeenten in Zeeland ten aanzien van de kos ten voor stroomverbruik, zoo voor licht als voor huishoudelijke en in- dustrieele doeleinden, in een zeer ongunstige positie verkeeren; dat het hun bekend is, dat reeds meerdere malen Uwen raad ver zocht is goedkoopere tarieven in te voeren dat de gemeente Oostburg met hare onderwijsinrichtingen, haar in wonertal, hare centrale ligging, hare vele winkels, café's en neringen, een der meestbeduidende in deze streek mag genoemd worden; dat de kleinste gemeenten, als Waterlandkerkje en Retranchement met een onbeduidend stroomver bruik, van een veel lager tarief ge nieten dan de ingezetenen van Oost burg, een gevolg van rechtstreek- sche exploitatie door de P.Z.E.M.; dat het stroomverbruik alhier, naar hun is medegedeeld, de 60000 KWU. per jaar heeft bereikt of wellicht reeds heeft overschreden, dat op grond daarvan alleen reeds een behoorlijke verlaging van stroom- prij^ zou moeten gedacht worden, gezwegen van de zekerheid, dat bij eene dergelijke verlaging het ver bruik, zooals overal elders blijkt, in groote mate zou toenemen en meerdere aansluitingen zouden vol gen; dat van een vast-rechttarief of van beduidende verlaging van stroom- prijs voor zaken, industriën of re clame tot nu toe geen sprake is ge weest; dat, naar de overtuiging van on- dergeteekenden, een en ander slechts is te bereiken, wanneer het Oost- burgsche net voortaan door de P.Z.E.M. wordt geëxploiteerd; dat bezwafpn ten aanzien van de gasfabriek thans, nu hoe langer zoo meer gas tot verwarmingsdoeleinden wordt aangewend, als vervallen kun nen worden beschouwd; redenen waarom zij uwen raad dringend verzoeken met de P.Z.E.M. te geraken tot een overeenkomst waarbij het Oostburgsche net door dat lichaam worde overgenomen en verder geëxploiteerd. 'tWelk doende enz. SLUIS. De heer J. B. Albregts alhier is benoemd tot voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur. GROEDE BURGERLIJKE STAND. over de maand September 1932. VERTROKKEN: L. de Martelaere van Boerenhol O 33 naar Etten en Leur; J. Ver- poorten van Brouwerijstraat A 239 naar Breskens; H. J. Oosterling van Kruisdijk O 145 naar Breskens; M. van Haneghem van Rijksweg O 121 naar Breskens; P. G. de Graaf van Wafeldorp W 10 naar Breskens; M. Maas van Puiendijk W 147 naar Breskens; J. Pil. Salomé van Rijks weg O 85 naar Haarlem; S. J. S. Bruijnooge van Elleboogstraat A 120 naar Middelburg. INGEKOMEN: Iz. Quaars van Nieuwvliet naar W 151; S. van den Broeke van" Sas van Gent haar Platteweg O 134; C. G. A. Groothaert van Gent (B) naar Breskenscheweg A 187; A. J. Risseeuw van Schoondijke naar El leboogstraat A 117; P. C. J. Brak man van Medemblik naar Ring- straat A 314; J. Oosterling van Cad zand naar Slikstraat A 278. BURGERLIJKE STAND. NIEUWVLIET. GEBOORTEN: 7 Juli. Eliza Maria, d. van J.I.Dubois en M. S. Pijck. OVERLEDEN: 31 Aug. te Cadzand. Magdalena Du--' bois, 19 d. v. Iz. J. Dubois en M. F. Frelier. INGEKOMEN: W. en P. Allaart van Winkel, J. Houg, Magd. J. de Kok, J. Schijve, van Oostburg, Iz. Z. Cornells van Ritthem, J. K. Labijt van Terneuzen. VERTROKKEN: Gezin A. A. de le Lijs naar Gent, I. Quaars naar Groede, N. M. Ris seeuw naar Den Haag. SCHOONDIJKE. HUWELIJKEN: 8 September. Cornelis Koster, 22)., jm. en Adriana Elizabeth Risseeuw, 23 j„ jd. 15, Willem de Hullu, 21 jm. en Maria Rachel van Kouwenberg, 23 j„ jd. 22, Jacobus Abraham van Baal, 24 j., jm. en Francina Magd. Boldin, 27 j„ jd, GEBOORTEN: 13 Sept. Grietje, d. van D. de Vries en M. Balhuizen. OVERLIJDEN: 18 Sept. Izaak Seen, 36 j„ echtg. van S. M. du Burck. 26, Francina Levina van Bortel, 54 j., echtg. van W. Scheele. INGEKOMEN: J. A. J. Tellier van Wieringen, M. B. Ysebaart van IJzentiijke. VERTROKKEN: A P. van Male naar Haarlem, J. den Hollander naar Ijzendijke, E. A Risseeuw naar Breskens, A. J. Ris seeuw naar Groede, J. Martijn naar Amsterdam. WATERLANDKERKJE. INGEKOMEN: C. J. Stokkerman van Oostburg. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Woensdag 12 Oct. 12,07 12,31 Donderdag 13 12,37 1,01 Vrijdag 14 1,02 1.26 Volle Maan, Vrijdag 14 October om 13,37. Licht op waar Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 12 Oct. nam. 5,44 Donderdag 13 5,41 Vrijdag 14 5,39

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2