Breskensche Courant 50 40 25 200 Rust, kalmte en zelfbeheersching De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. i Buitenland Binnenland FEUILLETON 42ste Jaargang Zaterdag 8 October 1932 Nummer 3771 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar Zondagsblad per kwar taal 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededcelingen 30 cent per regel. Handelsadverlentiën bij regelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR ATI S verzekering voor de abonnf s tegen ongelukken, en mei voor dè volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- i /-v /-v gld bij dood my mm gld bij ver- lange ongeschikt- J t li J door j lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger m gld bij verlies li) oan e^en anderen vinger Het Lytton-rapport. Op het oogenblik is het het Lyt ton-rapport, dat de internationale belangstelling trekt. Naar men weet, keert de conclusie van het rapport zich tegen een z.g. door Japan ge protegeerde onafhankelijkheid van Mandsjoerije. Ontkend wordt, dat het Japansche militaire ingrijpen ge rechtvaardigd was, maar wel wordt toegegeven, dat Japan in Mand sjoerije historische rechten heeft en belangen te verdedigen. Voorts dat de provincie autonoom moet worden, maar onder oppertoezicht van China en dat middels nieuwe verdragen aan Japan bijzondere voorrechten kunnen worden geschonken. De Japanners denken er niet aan om hun positie in Mandsjoerije weer op te geven, gelijk ze het in de geschiedenis al twee malen, vooral onder Amerikaanschen druk, hebben moeten doen. Daartegenover staat, dat de Volkenbond de door Japan geschapen situatie niet kan erken nen, zonder zijn principes geweld aan te doen. De algemeene ver wachting is dan ook, dat Japan ten slotte uit den Volkenbond zal tre den. En de Volkenbond zelve kan daar niet eens rouwig om zijn, want die zal door dat uittreden tenminste zijn figuur hebben gered. Japan zal dan geïsoleerd komen te staan, heelemaal alleentegen over de Ver. Staten. Het is immers zeker, dat de Amerikanen het niet zullen dulden, dat Japan Mand sjoerije aan zich alleen onderwerpt. Daartoe hebben de Ver. Staten zelf te groote belangen in het Oosten. De Atlantische vloot der Ameri kanen vertoeft reeds maanden drei gend in den Stillen Oceaan en nog pas is in Washington besloten, dat de vloot daar, waar ze in vredes tijd niet thuis hoort, voorloopig ook nog zal blijven. Pessimisten voor zien een grooten Amerikaansch-Ja- panschen oorlog in afzienbaren tijd. En dan zullen 'er Europeesche sta ten wezen zoo meenen ze die van de „pracht-gelegenheid" ge bruik zullen maken. Japan zoekt voorshands tijd te winnen. Het heeft beloofd, dat het een tegen-rapport aan den Volken bond zal uitbrengen. De Mexicaansche regeering en de Katholieke Kerk. Groote revoluties zijn altijd met kerkvervolgingen gepaard gegaan. De gewonnen of herwonnen vrij heid werd gewoonlijk tijdelijk ban deloosheid. De rede voelde zich meesteres en achtte zich verheven boven gevoels- en geloofskwesties, totdat de rede tot haar enge be grenzing werd geleid. Mexico heeft zich in de laatste jaren aan de dictatuur van militaire dwingelanden en bruten ontworsteld en ook hier is de volksbeweging gepaard gegaan met een overmoedig optreden tegen godsdienst in het algemeen en de volkskerk in het bijzonder. Kerken werden onteigend en aan de katholieke priesters werd de uitoefening van hun ambt belet. Op 30.000 inwoners mocht nog één priester dienst doen, maar hij mocht geen geestelijk gewaad dragen enz. enz. De paus meende, dat in deze omstandigheden bijzondere voor schriften voor de katholieken in Mexico moesten gelden en in een encycliek schreef het hoofd der katholieke kerk aan de Mexicaan sche geloovigen deze gedragslijn voor. Dat heeft de gramschap der burgerlijke heerschers verwekt. Zij hebben gedreigd, dat ze alle katho lieke kerken in fabrieken en ver koopplaatsen der arbeiderscoöpera ties zouden herscheppen. En den pauselijken legaat hebben ze van de week gearresteerd en onder gewa pend geleide over de grenzen ge leid. De nieuwe president van Mexi co heet generaal Rodriguez. Er zijn in de geschiedenis mannen met klinkerder naam naar Canossa ge moeten De Gouverneur-Generaal te Dublin afgetreden. In Ierland woedt de anti-Engel- sche actie voort. Ook die beweging zal in den loop der jaren wel luwen; de tijd slijpt vele scherpe kantjes af. Maar op het oogenblik willen de nieuwe Iersche machthebbers niets van Londen weten. Het eenige, dat Ierland nog officieel aan Brittannië bond, was de Kroon, door een Gou verneur-Generaal in Dublin ver tegenwoordigd. De Valera heeft den huidigen functionaris tenslotte weten weg te werken en alleen op zijn voordracht kan de koning een op volger benoemen. Nu verluidt, dat de Iersche regeering zulk een voor dracht niet zal opmaken, óf daarop alleen den naam zal plaatsen vande Valera. Intusschen zijn tusschen de Engelsche en Iersche regeeringen weer besprekingen inge leid. Gemengd. Tenslotte eenig „gemengd". Irak is van de week in den Volkenbond opgenomen, waardoor het minder onafhankelijk van Engeland lijkt. De befaamde economische wereld conferentie zal te Londen bijeen ko men, vermoedelijk op 20 Februari a.s. President Hindenburg heeft per radio bedankt voor de overstelpende blijken van belangstelling bij zijn 85sten verjaardag op Zondag j.l. Hij heeft beloofd er steeds naar te zullen blijven streven om boven de belangen der partijen uit het heil des vaderlands en van alle Duitschers te behartigen. In Griekenland heb ben alle partijen den strijd om den staatsvorm gestaakt en de republiek erkend. keeren weer terug na hecjgebrulk van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De onderhandelingen met Duitschiand afgesprongen. In Berlijn begrijpt men er niets van. Al heeft men in Den Haag nog geen daden gesteld tegenover de voortdurende aanslagen der Duit schers op onze landbouwbelangen, toch heeft onze regeering van de week tenminste eens van zich afge beten. Ze heeft vierkant geweigerd om zelfs maar te praten met de Duitschers over hun vérgaande con- tingenteeringsvoorstellen, welke, naar algemeen bekend is, neerkomen op een verdere vermindering van onzen uitvoer met meer dan de helft, ver geleken bij de verhoudingen in het laatste kwartaal van 1931. Tenslotte kunnen we het niet verhinderen, dat Duitschiand contingenteeringsbepa- lingen schept, maar men zal te Ber lijn thans begrijpen, dat ze met te genmaatregelen zullen worden be antwoord, als ze van een aard zijn ge lijk de in Den Haag gedane voor stellen. De Duitsche onderhande laars zijn na het abrupt einde der Haagsche besprekingen aanstonds naar Rome vertrokken om te trach ten er de booze bui van Mussolini te bezweren. Die wachtte niet af, tot men in Rome de Duitsche con- tingenteeringsplannen zou komen mededeelen, maar alleen reeds op het gerucht er van kondigde hij een deviezenregeling af, welke de Duit sche uitvoer naar Italië bijna geheel dreigt stop te zetten. Naar uit Berlijn verluidt, begrijpt men daar niets van onze houding. Wij hebben toch zelf óók allerlei contingenteeringsbepalingen getrof fen, zoo zegt men er, waardoor aan den Duitschen uitvoer naar Neder land een schade van 50 millioen Mark werd berokkend. In waarheid hebben wij voor bepaalde artikelen gecontingenteerd op 100 pCt.; we hebben dus alleen een verhoogden invoer belet. Als de Duitsche in voer hier te lande met 50 millioen is gedaald, dan zal dat het gevolg zijn geweest van de wijze, waarop onze Oosterburen voortdurend nieu we aanslagen uitdenken op onze landbouwbelangen. De Nederland- sche Bierbrouwerijen b.v. hebben de ze week nog aan haar Duitsche le veranciers bericht, dat ze hun grond stoffen voorloopig van elders zullen betrekken uit protest tegen de in- voerbelemmeringen van Duitsche zij de. Zooals gezegd, komen de nieuwe Duitsche contingenteeringsplannen neer op een vermindering van den invoer van landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten met meer dan de helft, vergeleken met het laatste kwartaal in 1931, Daarbij bedenke men, dat op het genoemde tijd stip de invoer op andere kunstmatige wijzen reeds sterk was gedrukt, o.a. door de befaamde deviezenrege- lingen. Nochtans, in Berlijn blijven ze het onbegrijpelijk vinden, dat we ons niet goedmoedig laten afslach ten I Herziening der L.O.-wet. De minister van Onderwijs vreest dat zijn ontwerp tot herziening van de L.O.-wet niet tijdig genoeg zal zijn behandeld en aangenomen om de financieele voordeelen er van nog te laten uitkomen in het nieuwe be- grootingsjaar. Daarom heeft hij die al vast in een speciaal ontwerpje samengevat, hetwelk met spoed zal moeten worden afgehandeld. Het re gelt o.a. het aantal onderwijzers bij de onderscheidene sterkte der school bevolking. Het schoolhoofd zal door .1 onderwijzer worden bijgestaan, als het aantal leerlingen tot 35 is geste gen, door 2 bij 76, door 3 bij 131, door 4 bij 186 en verder door een onderwijzer voor elke vijftig leerlin gen. Voor ULO geldt: een hoofd met één onderwijzer bij 27 leerlingen en verder één voor elke 26. Voorts is de nieuwe wachtgeldregeling in het ontwerp opgenomen. Gehuwde onderwijzeressen, die geen kost- winsters zijn, krijgen bij ontslag slechts 3 mnd. wachtgeld plus jt/s maand voor elk dienstjaar. Bij be noemingen moeten gedurende de eerstkomende vier jaren wachtgel ders vóórgaan. Ook de bepalingen der Rijksvergoedingen zijn in het ontwerp vervat. Loonen, prijzen en ander crisisnieuws. Nu ook de Alg. Ned. Bouwvak arbeidersbond bij referendum het compromis (8-12 pCt. loonsverlaging waartegenover regeeringssteun aan de werkloozenkassen, opname der bouwvakarbeiders in de crisisrege ling en aanzienlijke bouwcredieten) hebben aanvaard, kan binnenkort wellicht ook weer eenige opleving in het bouwbedrijf worden verwacht. De Spoorwegarbeiders en -beamb ten verzetten zich met kracht tegen de plannen tot nieuwe loonsverla ging- Er zijn nog andere verlagingen, welke de Spoorwegdirectie over weegt, verlagingen n.l. der tarie ven. De plannen daaromtrent wor den met meer sympathie begroet. Het verluidt thans, dat die verla gingen in bepaalde gevallen tot 20 pCt. zullen gaan, maar ze zullen niet over de heele linie gelijk zijn, in enkele gevallen zelfs van weinig of geen beteekenis zijn. Ook zal het weer haast zomer zijn, vóór we van de tariefsherzieningen in alle opzichten zullen kunnen profiteeren. De verhooging van den benzine prijs van 14-16 cent is weer teniet gedaan vanwege de concurrentie met Roemeensche benzine. Ook onze akkerbouwers kregen van de week hun crisisnieuwtje. In 1933 zullen ze niet meer dan een derde van de bouwgronden, die ze ik zou niet met hem willen ruilen. Menschen die zoo hard werken, ge nieten nooit wat en als -ze dan tijd krijgen om te genieten, dan zijn ze er te oud voor". Zoo lag hij kalm in zijn stoel en liet zijn oogen te gast gaan aan het ernstige gezicht van zijn jonge vrouw, genoot het leven als een epicurist en had, in dien droomnacht, vrede met de heele wereld. Het werd laat en de maan kwam boven de toppen der bergen uit, de slapende vallei vervullend met een stroom van licht, vóór hij het eindje van zijn sigaar wegwierp en een luien arm uitstrekte om haar naar zich toe te trekken. „Waarom ben je zoo stil, schat? Waarheen dwalen je gedachten?" Ze onderwierp zich aan zijn lief kozing passief, zonder eenig enthou siasme. „Mijn gedachten zijn het uitspre ken niet waard, Ralph," zei ze. „Biecht eens op," hernam hij ter wijl hij zijn hoofd tegen haar schou der liet rusten. Ze zat doodstil. „Ik keek naar het maanlicht," zei ze, „dat me doet denken aan een vlammend zwaard". (Wordt vervolgd). 16. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER o Netty was den laatsten tijd een beetje uit de hoogte geweest. Het zou wel vermakelijk zijn om haar gezicht te zien, als ze eens op haar plaats werd gezet. Wat zijn mede officieren betrof, zelfs de ontoe gankelijke Monck had bewezen niet bestand te zijn tegen Stella's be koorlijkheden. Hij was benieuwd om te weten hoe Stella over dien man dacht, wetende dat zelfs weinig vrouwen hem mochten lijden en op zekeren keer, toen ze samen in de van geu ren vervulde avondlucht zaten en alleen het ruischen van den berg stroom de stilte verbrak, wist hij handig het gesprek op Monck te brengen teneinde zijn nieuwsgierig heid in deze te bevredigen. „Je moest hem dunkt me eens schrijven," zeide hij, „maar je hebt aan Tommy geschreven, dat is vrij wel hetzelfde. Buitendien geloof ik niet, dat hij er veel belang in zal stellen. Hij zou 't misschien maar lastig vinden". Het duurde een oogenblik voordat Stella antwoordde, maar ze zei te genwoordig niet veel. „Ik dacht dat je vrienden waart," zei ze eindelijk. „Nu, dat zijn we ook, maar hij is een onbegrijpelijke kerel; ik weet nooit hoe ik 't met hem heb. Jou broer Tommy is veel intiemer met hem dan ik, ofschoon ik meer dan vier jaar met hem heb samenge woond. Hij is heel knap ongetwij feld, al te knap naar mijn smaak. Ik heb nooit veel met knappe men schen opgehad. Ik ben benieuwd hoe jij hem vindt". Weer duurde het een poosje voor Stella antwoord gaf. Ze scheen eerst haar gedachten te moeten verzame len. „Ik ben 'tmet je eens," zei ze toen. „Hij is knap en hij is vriende lijk ook en hij is heel goed voor Tommy geweest". „Tommy zou hem over zich laten loopen," merkte Dacre op, „en mis schien mag hij dat ook wel. Maar het is een koele kerel, ik geloof niet dat hij voor iemand eenige ge negenheid koestert, daarvoor is hij te eerzuchtig". „Is hij eerzuchtig?" vroeg Stella op vermoeiden, onverschilligen toon. Dacre deed een trek aan zijn si gaar en blies een dikke rookwolk uit. Hij werd hoe langer hoe nieuws gieriger. „Ja, eerzuchtig zijn ze allemaal, die strenge, stille kerels en hij zal zich wel op de een of andere manier onderscheiden. Hij is verduiveld knap in talen en hij helpt den Ge heimen Dienst ook al. Verkleedt zich en beweegt zich dan onder de inboorlingen in de bazaars als een hunner. Zoo'n man is natuurlijk voor het Gouvernement ontzettend veel waard. Hij is taai als leer. Het kli maat heeft niet den minsten invloed op hem, hij zou op een rooster kun nen zitten en toch nog tevreden zijn. Hij wordt ongetwijfeld nog eens een man van gewicht," hij tikte de asch van zijn sigaar, „terwijl jij en ik op ons gemak oud zullen worden in een villa te Cheltenham". Stella huiverde, ze zei niets meer en het werd weer stil. De maan ging achter de met sneeuw bedekte bergen op, deed ze hier en daar schitteren in zilve ren glans en elders grillige schadu wen ontstaan, terwijl ze den ge- heelen omtrek in een tooverachtig licht hulde. De geur van Dacre's sigaar ver vulde de lucht, aromatisch, echt oostersch. Slaperig sloeg hij het zui vere profiel van zijn vrouw gade, die weer in haar droomerijen ver diept was. Klaarblijkelijk stelde ze niet het minste belang in Monck en zijn verdere loopbaan. Dat ver wonderde hem niets. Monck was er de man niet naar om vrouwen aan te trekken. Hij gaf zoo weinig om hen, die zwijgende waarnemer, wiens oogen altijd zochten naar den on dergrond van het oostersche leven, die studeerde en las en veel meer wist dan iemand anders, maar die al zijn wetenschap en zijn methoden zoo goed verborgen hield, dat alleen degenen die dagelijks met hem om gingen, iets vermoeden konden van hetgeen hij deed. „Hij zal ons allen op zekeren dag nog versteld doen staan," ging Dacre voort, „die rustige, eerzuchtige men schen vliegen altijd hoog. Maar zelfs al bereikte hij den hoogsten top,

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1