Breskensche Courant 200 - 25 De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Raadsvergadering te Aardenburg. FEtTILLFTON Een Meisjesgezicht 42ste Jaargang Woensdag 5 October 1932 Nummer 3770 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland f 3£0 per jaar. i Verschijnt; - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk f uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 A D VER TENTIË N: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 cnl. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertcntiên bij rcgelabonncmenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. CR A TlS verzekering voor de abonnéTtegen ongelukkenen Wtl voor dé volgende bedragen gulden bij levens- 1 8^ bij dood r— gld bij ver- 8^ bij oer- j gld bij ver lange ongeschikt- f li J door j lies van een jij 'Ies van een -HFf ',c5 van ecn heid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger ■a gld bij verlies ill van eiken anderen vinger o Wegsverharding in den Zwin polder. Van het bestuur van den Zwin polder is het verzoek ingekomen aan de gemeente om een bijdrage in de verharding van een eind weg in de richting Sluis. Na korte bespreking wordt be sloten dat nog geen toezegging ge daan wordt, maar dat B. en W. deze zaak* nog nader bespreken met het bestuur van den Zwinpolder, om dan later in den raad met een voor stel te komen. Uitbetaling laatste termijn steen weg AardenburgSt. Kruis. De VOORZITTER; Van den heer W. H. J. van der Hooft is een schrij ven ingekomen, waarin hij, als di rectie van den steenweg Aardenburg- Sint Kruis, bezwaar maakt tegen de uitbetaling van den laatsten termijn der aannemingssom, omdat naar zijn oordeel het werk niet is uitgevoerd zooals dat in het bestek is omschre ven, zoodat de laatste afrekening niet mocht plaats gehad hebben voor er nog een en ander behoorlijk aan den weg was uitgevoerd geworden. B. en W. zouden willen voorstel len dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Mevr. VAN DEN BROECKE: De Commissaris der Koningin in Zeeland is immers opgedragen de laatste werkzaamheden aan dien weg voor rekening der beide gemeenten te doen uitvoeren? De VOORZITTER: Dat is zoo. Mevr. VAN DEN BROECKE: Is het dan niet gewenscht dat deze kennis neemt van dit schrijven? Dhr. DE BACKERE: Is er iets bekend, wat Sint Kruis in deze aan gelegenheid gedaan heeft? De weg is immers voor gezamenlijke reke ning gelegd? De VOORZITTER: Ja zeker. Dhr. DE BACKERE: Kan er dan geen overleg gepleegd worden met Sint Kruis, hoe in dezen te handelen? De VOORZITTLR: Dat laatste weet ik; mij dunkt wij kunnen dezen brief best voor kennisgeving aan nemen. Mevr. VAN DEN BROECKE: Dat ben ik niet met U eens; mij dunkt, dat de Commissaris der Ko- 15. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER „Wel kerel, wat een bof!" riep Tommy vol enthousiasme uit. „Een bof waarvan ik geen ge bruik zal maken," merkte Monck droogjes op. „Ik heb integendeel verlof gevraagd. Ik heb er in alle geval recht op, maar Dacre heeft eerst een beurt gehad. De baas wilde het me eerst niet geven, maar ein delijk heeft hij toch toegestemd. Je lui jongens zult alleen wat harder moeten werken, dat is alles". Tommy keek hem verbaasd aan. „Maar Monck, die Commissie! Ik dacht dat je er juist erg mee in je schik zoudt zijn. Zoo'n gelegenheid kun je je toch niet laten ontgaan!" „Mijn eigen zaak is dringender," antwoordde Monck kortaf. Toen herinnerde Tommy zich dien ningin, die met de einduitvoering be last is geworden, wel degelijk ken nis moet krijgen van dit schrijven. De VOORZITTER: Wat mij be treft heb ik daar ook geen bezwaar in en als de raad aldus wil besluiten, zullen wij het stuk aan den Commis saris der Koningin doorzenden. Vindt de raad zulks goed? Dan zal het geschieden. Subsidie aan de T.B.C.- commissie. Van de Tuberculose-commissie is het verzoek ingekomen, om evenals in vorige jaren een bedrag van f 100 uit de gemeentekas te mogen ont vangen. B. en W. hebben dit stuk nog niet in hun vergadering behandeld, zoo dat besloten wordt het eerst in het college te bespreken en later een beslissing te nemen in den raad. Vergoeding aan schoolgaande kinderen. Zooals de vergadering weet is in de vorige zitting het verzoek van A. Ghijs om vergoeding aan zijn 3 schoolgaande kinderen te Oostburg aangehouden, ten einde den afstand van den Liter tot de school te Oost burg te doen opmeten. Dit laatste heeft plaats gehad en de uitslag is geweest, dat de afstand minder dan 4 K.M. bedraagt, zoodat A. Ghijs geen recht op tegemoet koming heeft. Dhr. HOLLEBRAND: Ik meen, dat het meer dan 4 K.M. is. De VOORZITTER: De gemeen te-opzichter heeft de weg gemeten en die komt tot minder dan 4 K.M. Dhr. HOLLEBRAND: Wanneer ik de mijlpalen langs den rijksweg goed tel, dan moet de afstand meer dan 4 K.M. zijn en dan heeft Ghijs er recht op. De VOORZITTER: Dat spreekt vanzelf en wij zullen het dan ook nog eens nader onderzoeken. Dhr. CATSMANIk weet niet of de kinderen van A. Ghijs de school trouw bezoeken, dan of zij zich aan veel s choolverzuim schuldig maken en daarom zou ik zooiets als een amendement op deze even- tueele vergoeding willen indienen, om bijvoorbeeld een tegemoetko ming te geven van 10 cent per dag en per kind. Mevr. VAN DEN BROECKE: Wij kunnen nu toch reeds wel be sluiten, als de afstand meer is dan 4 K.M., dat Ghijs dan de tegemoet- ontstelden blik, dien hij dien avond bij zijn vriend had opgemerkt en hij begon te begrijpen. „Je hebt zeker slecht nieuws van huis gehad, hè? Dat spijt me erg. Is je broer ziek of wat is er?" „Neen, dat is het niet. Ik kan er met jou niet over praten Tommy, maar ik moet gaan. De baas heeft me acht weken verlof gegeven en ik vertrek morgen vroeg". De woor den kwamen Monck slechts met moeite over de lippen. „En je gaat naar huis!" riep Tom my uit, „dat zal haasten zijn". Toen kreeg zijn medegevoel weer de bovenhand. ,,'tDoet me ontzet tend leed. Zult ge goed op je zelf passen?" Monck legde onverwacht zijn hand op den schouder van den jongen. „En zul je ook goed op jezelf pas sen, Tommy En geen dwaasheden uithalen terwijl ik weg ben. En als je zin krijgt om wat te drinken, drink dan limonade". „Ik zal een echte brave Hendrik zijn," beloofde Tommy, die door toon en daad getroffen was. „Maar 't zal hier razend vervelend zijn zon der jou. Ik heb een hekel aan de eenzaamheid. En Stella zal de rest van het seizoen wel in Bhulwana blijven als ze terugkomen". koming krijgt. De VOORZITTER: Heelemaal niet, maar dan met het amendement van den heer Catsman. Aldus besloten? Dan komen wij tot Vermindering van Weidepacht. Van den landbouwer Stekelijnck is het verzoek ingekomen om ver mindering van huur van een perceel weiland te mogen ontvangen. Zooals de raad weet is dit verzoek in han den gesteld van de pacht-commissie, welke commissie adviseerd in dit geval geen vermindering toe te staan. De pacht bedraagt f30 per gemet. Besloten wordt geen vermindering toe te staan. Pensioengrondslag. De pensioengrondslag van den burgemeester en die van den boek houder der gasfabriek worden op nieuw vastgesteld. De rekening 1931. De VOORZITTER: Aan de orde is de behandeling der rekening dienst 1931. Mevrouw van den Broecke en de heer De Backere hebben de rekening nagezien, wie zal er rapport uitbrengen? Mevr. VAN DEN BROECKE: Het is meen ik, gebruikelijk, dat het oudste lid zulks doet, dat is in dit geval de heer De Backere. Dhr. DE BACKERE: Mijnheer de Voorzitter ik fieb niets gevonden, dat niet in orde was en kan dus voorstellen de rekening goed te keu ren. Mevr. VAN DEN BROECKE: Ik ben het met den heer De Backere eens. De VOORZITTER: Dan zullen wij stemmen. Dhr. HOLLEBRAND: Ik heb de rekening ook nagezien en mag wel licht ook wat over een post zeggen of vragen? De VOORZITTER: Zeker. Dhr. HOLLEBRAND: Ik heb in de rekening een post gevonden van f 300,38 die nog moet geïnd worden. Hoe komt het, dat genoemd bedrag nog niet binnen is? De VOORZITTER: Kunt U ook zeggen, welke post het is, of waar het over loopt? Dhr. HOLLEBRAND: Het be treft de bijdrage van gemeentebestu ren voor de barak voor besmettelijke ziekten. De VOORZITTER: Juist. Er zijn „Maar ik blijf niet voor goed weg," troostte Monck en klopte hem andermaal op den schouder. „Ik ga niet voor mijn pleizier op reis en hoe eerder het gebeurd is, hoe aan genamer het mij wezen zal". Met die woorden ging hij de ka mer in, de kamer waar Stella had gezeten den avond voor haar huwe lijk, starende in den donkeren nacht en onwillekeurig herinnerde Tommy zich plotseling het gezicht van zijn vriend op dienzelfden avond, met schitterende, glinsterende oogen naar boven kijkend, alsof hij een visioen zag. Verlegen en eenigszins angstig stak hij haar brief in den zak en ging naar zijn eigen kamer. 0 HOOFDSTUK VI. De Tuin. De Hemel van het Oosten. 'tWas een week geleden sedert Stella die woorden had neergeschreven en nog steeds was ze onder die bekoring. Ze had in haar leven nooit ge droomd van een land zoo schoon, zoo fijn, zoo teer, zoo verrukkelijk. De dagen volgden elkaar met een tonige regelmaat op. De eene won derlijke nacht volgde op den ande ren en steeds meer k-.vam ze onder enkele gemeentebesturen, die mee- nen, dat zij die bijdrage aan de gemeente Aardenburg niet verschul digd zijn en daarom weigerachtig blijven in de betaling. Het bedrag is zooals U zegt f 300,38. Er is reeds herhaaldelijk over ge schreven, maar die gemeentebestu ren beroepen zich hierop, dat zij wel een contract gesloten hadden met het Burger-Gasthuis van Aardenburg en niet met ons gemeentebestuur. Daar echter bij de opheffing van het Burger-Gasthuis de ziekenbarak met al zijn rechten en verplichtingen overgegaan is aan de gemeente Aar denburg, meenen wij, dat de con- tracteerende gemeente door de ver bintenis aan het Gasthuis thans de zelfde financieele verplichtingen heb ben na te komen tegenover de ge- verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wartneer men voor de verzorging^yan het gelaat „Zij"- Crême In pyjzén van 20-30-45 en 75 cent, meente Aardenburg, die eigenares dier barak geworden is. Op een vergadering der vereeni- ging van Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers in W. Z.-Vlaan- deren heb ik al eens de meening van ons gemeentebestuur uiteenge zet, maar toch zijn er nog weiger achtige gemeenten gebleven. Deze zaak is evenwel nog niet uit. Nog heden is er een brief aan de weigerende gemeenten verzonden om hun schuld te voldoen. Mochten zij in hun weigering volharden, dan zullen wij ons verplicht zien de zaak ter kennis te brengen van Heeren Ged. Staten van Zeeland. De rekening wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De eindcijfers bedragen voor den gewonen dienst f85334,30 en f 60779,23 met een goed slot van f 4555,07. Voor den kapitaaldienst f 48913,45 en f 48096,41 met een goed slot van f 817,04. Van de rekening der gasfabriek zijn de eindcijfers van den ge wonen dienst in ontvang en uitgaaf f 18405,83 en van den kapitaaldienst eveneens in ontvang en uitgaaf f 13140,93. de betoovering. 'tWas of haar heele persoonlijkheid opging in de haar omringende schoonheid, alsof ze er in gevangen was en weldra zou op houden een op zichzelf staand wezen te zijn. De sirenenmuziek van den stroom die zich langs hun kamp voortspoed de, drong dag en nacht tot hen door .en het was, alsof die iedere daadwerkelijke gedachte onmogelijk maakte en alleen ontvankelijk voor een gevoel van onuitsprekelijk ge not. Dat bleef haar altijd bij, slaap verwekkend, bijna tot oververzadi ging toe. Al haar zenuwen schenen verslapt, al haar energie gedoofd. Somtijds vroeg ze zich af, of het geluid van het stroomende water een verlammenden invloed op haar uit oefende, want waar ze ook gingen, overal hoorde ze het. De stroompjes die door de sneeuw werden gevoerd, liepen in alle richtingen en sinds ze Srinagar hadden verlaten, kon ze zich niet herinneren dat ze die voort durende muziek niet hadden ge hoord. Het was voor haar als een voortdurend refrein, maar toch werd ze het nooit moe. Dit zonderlinge droomleven verveelde haar niet. In het begin van haar huwelijk, dat haar al zoo ver scheen dat ze het zich nauwelijks herihnerde, had ze De VOORZITTER: Nu komen wij aan de groote kluif voor deze vergadering De Begrooting 1933. Wij zullen die hoofdstuk voor hoofdstuk behandelen. Telkens zal opgegeven worden, welke artikelen de verschillende hoofdstukken be vatten, dan kan ieder uit zijn even- tueele aanteekeningen zien, of hij daaromtrent iets wenscht te vragen of in het midden te brengen. Mevr. VAN DEN BROECKE vindt de post voor schrijfbehoeften en drukwerk vrij hoog. Zij meent dat de kosten der administratie in de gemeente aan den hoogen kant zijn. Ook de telefoongesprekken met een bedrag van f 160,- en de post dienstreizen loopen bijzonder in het oog. De VOORZITTER wijst er op dat tengevolge van allerlei nieuwe wetten en voorschriften ook meer materiaal noodig is. In de telefoon kosten zit ook de jaarlijksche huur. De post dienstreizen vloeit voort uit de vele belangrijke zaken, die Aar denburg den laatsten tijd in behan deling had en die beter persoonlijk dan per brief afgewerkt kunnen wor den. Dhr. HOLLEBRAND: Mijnheer de 'Voorzitter, ik zie, dat er voor kosten der raadsvergaderingen niets is uitgetrokken. De VOORZITTER: Dit is uit zui nigheid gebeurd. B. en W. willen voorstellen de thee op onze vergade ringen te laten vervallen. Dhr. CATSMANMijnheer de Voorzitter straks hebben wij een kleinigheid bezuinigd door de thee op onze vergaderingen weg te laten, maar thans wensch ik een onder werp te behandelen, dat veel be langrijker is en dat ik doe met een eenigszins beklemd hart, omdat het betreft salarisvermindering van de gemeenteambtenaren. Aan zoo'n bespreking zit altijd een on- aangenamen kant, maar toch meen ik deze zaak ter sprake te moeten brengen. De salarisvermindering, die ik op het oog heb zou daarin bestaan, dat ik de korting der pensioenbij drage voor de ambtenaren, die nu 3 pCt. bedraagt zou willen opvoeren tot 8V2 pCt. Dat zoo iets wel geoorloofd zou zijn, kan o.a. gegrond worden op veel geleden en veel betreurd. Haar heele natuur was in opstand geko men en ze had al haar wilskracht noodig gehad om haar gevoel te bedwingen. Maar dat was lang, lang voorbij. Ze voelde nu niets meer dan een doffe, kalme berusting in dit loome leven en Ralph Dacre was daar volkomen tevreden mee. Hij had altijd volkomen vertrouwd op zijn macht om haar gelukkig te ma ken en hij was onbewust van den woesten geest van verzet, dien zij ternauwernood onderdrukken kon. Hij verlangde niet door te dringen in haar innerlijk. Hij was tevreden met het leven zooals het was, te vreden om met haar de droomerige genoegens te smaken van deze wil dernis en niet te denken aan hetgeen daarna komen zou. Hij verdiepte zich weinig in de toekomst en als hij het deed was het met groot ge noegen. Zoo nu en dan stelde hij zich voor hoe Stella zou tronen als een koningin temidden van een naijve- rigen kring. Als zijn vrouw was haar positie verzekerd en zelfs Lady Har riet zou de vlag moeten strijken. En wat zou die kleine Netty Erm- sted op de tanden knersen. Hij lach te als hy daaraan dacht. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1