Breskensche Courant 200 25 De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Binnenland ^axi diexi 41ste Jaargang Zaterdag 1 October 1932 Nummer 3769 ABONNEMENT: per kwartaal l ,25; buiten Breskens l ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kaar- taal f 0,65; en builen Breskens 0,723. Bui tenland f 3J)0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlQk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIÈN: Van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij TCgelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. CRA TIS verzekering voor de abonné'j tegen ongelukkenen mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 1 f\f\ 8^ dood gld bij ver- f\ Ver" A /l ver" lange ongeschikt- 11 II I door lies van een J ^es van een I I lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger x-v gld bij verlies III van eiken anderen vinger Reconstructie van het Britsche kabinet. Op Woensdagmiddag is de breuk in het Engelsche kabinet van na tionale concentratie onherstelbaar gebleken. De „vrijhandelaars" in de regeering van Mac Donald hebben zich niet kunnen neerleggen bij de resultaten van de Rijksconfereritie te Ottawa, waar voor de dominions voorkeursrechten werden geschapen. Een oogenblik heeft men nog over wogen om de indiening der wets voorstellen, uit de overeenkomst van Ottawa voortspruitende, voorloopig nog uit te stellen, maar tenslotte zagen de leden der regeering alge meen in, dat deze verschuiving der moeilijkheden tot niets kon leiden. Toen zijn Snowden, afgescheidene van de Labour Partij en de liberalen Herbert Samuel en Archibald Sin clair heengegaan. De Sinron-liberalen blijven het kabinet voorloopig nog steunen. Mac Donald zal trachten om zijn kabinet weer zoo spoedig mogelijk aan te yuilen, waarbij hij de idéé van nationale concentratie wil hoog houden, zonder dat hij zich echter strikt aan de partijverhoudingen wil binden. De Volkenbondsvergadering. Een Scandinavisch Ontwape ningsplan en een indiscretie daaromtrent. De Volkenbondsvergadering is de ze week onder voorzitterschap van de Valera geopend. Er viel een merkbare verwijdering te constatee- ren tusschen de Duitsche en Fran- sche ministers-afgevaardigden, die elkaar blijkbaar opzettelijk mijden. Dat heeft de Duitsche pariteitseisch gedaan! Von Papen heeft overigens deze week nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat Duitschland geen ver hooging van haar bewapeningsniveau verlangt, maar ontwapening der an deren volgens dezelfde methodes, die voor Duitschland gelden. Nooit kan de vrede van Europa bereikt wor den zoo zei hij indien ge poogd wordt om enkele staten te degradeeren tot staten met minder rechten. In de felle rede, welke de Fransche min. pres. Zondag j.l. te gen den Duitschen pariteitseisch hield, gewaagde de spr. o.m. over 14. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER Zoo waren ze dan ten laatste be land op hun tegenwoordige verblijf plaats, midden in de wildernis, met koelies, pakpaarden en tenten en hadden hun kamp opgeslagen aan de oevers van een ruischende ri vier, die dag en nacht haar zuivere muziek deed hooren. „Dit is de Hemel!" schreef Stel la, „maar de Hemel van het Oosten en ik ben er niet zeker van, dat hier mijn plaats is. Ik geloof dat ik me voortdurend zal beschouwen als een indringster en telkens vrees ik, dat ik den Engel met het vlammende zwaard zal tegenkomen die mij de woestijn zal indrijven. O, als je maar hier waart. Tommy, dan zou alles me meer wezenlijk lijken, maar Ralph past m de.i droom. ILj 1 een nieuw en te accepteeren denk beeld in Volkenbondskringen over een wijze van ontwapening, waaraan de kwestie der veiligheid was vast gekoppeld. Niemand kende nog dat nieuwe denkbeeld óók de Duit sche regeering niet, welke daarom trent haar verwondering uitsprak. Het blijkt thans, dat de Scandi navische landen de nieuwe gedachte hebben ontworpen en aan de z.g. ,8 kleine mogendheden," waaronder Nederland, ter overweging en on derlinge vóór-bespreking hebben overgedragen. Aan de Fransche re geering was er nog geen mededee- ling van gedaan; deze moet er door een indiscretie van een der acht klei ne mogendheden van op de hoogte zijn gekomen. De wereld ziet in- tusschen met levendige interesse naar bijzonderheden van dit nieuwe project uit. Ook in Volkenbonds kringen toont men een levendige belangstelling. Blijkens verschillende gehouden redevoeringen is men er te Genève van doordrongen, dat de Volkenbond de Ontwapeningsconfe rentie en de a.s. economische we reldconferentie moet doen slagen, of het prestige van den Volkenbond zal onherstelbaar hebben geleden. Van de week is intusschen een verloren Volkenbondszoon bij zijn te rugkeer in het Volkenbondspaleis met gejuich begroet het was de staat Argentinië, welke zich weder om in den schoot der naties liet op nemen. Tot voorzitter der eerste d.i. de juridische commissie der Volkenbondsvergadering is benoemd onze minister van Buit. Zaken Jhr Beelaerts van Blokland, die daarmee automatisch zitting krijgt in het Bu reau van de Volkenbondsvergade ring. Aan Sir Eric Drummond is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als Volkenbondssecretaris. Het ontslag gaat eerst in op 30 Juni '33, maar in November a.s. zal zijn opvolger reeds worden aangewezen. De Nederlander Mr. Loder is in de plaats van den Belg, J. Destrée, benoemd tot lid der Commissie voor intellectueele samenwerking. Een aardbeving teistert Grie kenland. Een cycloon verwoest half Portorico. Natuur-elementen hebben op Dins dag j.l. geweldige catastrophen aan gericht. Op dien dag woedde in Griekenland een aardbeving, welke zelf precies een Oostersch potentaat met zijn eeuwige sigaretten en de bijzondere gemakkelijkheid, waarmee hij zich kan schikken in een gehee len dag niets doen, zonder zich te vervelen. Ik verveel me natuurlijk niet, maar dat doet men nooit in een droom. Dat luie gevoel van welbehagen werkt op mij als een slaapmiddel. Ik kan me niet voorstellen dat ie mand in deze zwoele atmosfeer ooit actief zou zijn. Er is misschien te veel champagne in de lucht en mis schien ben ik nooit nuchter, mis schien leeft men in de woestijn zoo goed men kan. Het voortdurend ruischen van den stroom maakt me slaperig, zelfs ter wijl ik schrijf. Ik ben benieuwd of ik geen nonsens geschreven heb Als dat zoo is, moet je 't me maar vergeven. Ik ben te lui om het nog eens over te lezen. Ik denk dat ik van de Lotus gegeten heb. Dag, beste Tommy, schrijf me maar eens wanneer je kunt en vertel me eens of het jou zoo goed gaat als ik ver moed ofschoon ik het niet zou kunnen zeggen met je je altijd liefhebbende voor het oogenblik zonderling behekste zuster. Stella". Tommy legde den brief neer en 'o'.ccf voor ri.il ui.s.are.i. liy u.ord. in het bijzonder het schiereiland Chalcidice teisterde. Vijftien dorpen werden geheel verwoest en er wordt gesproken van 150200 dooden. Zelfs een door 200 gezinnen be woond eilandje zou in zee verdwenen zijn, maar daaromtrent zijn de be richten nog niet geheel duidelijk. Terzelfder tijd woedde in Portorico een eiland tegenover de Oostkust van Midden-Amerika een cycloon, waarbij de hoofdstad San Juan werd verwoest en tientallen kleinere plaat sen het lot deelden. Ook hier zou den meer dan 200 dooden zijn ge vallen en duizenden gewonden. De Amerikaansche marine is ter hulp gesneld. Gandhi en de paria's. Aan Gandhi is de Europeesche wereld, waaronder de pers, amende honorable verschuldigd. Uit de be richten hadden we hier opgemaakt, dat Gandhi zijn hongerstaking be gonnen was uit protest tegen het door Engeland aan de Indische pa ria's, de verstootenen der Hindoe- sche samenleving, verleende stem recht. Gandhi echter heeft alleen de noodzaak betreurd, dat de Hin- doesche kastengeest het noodig maakte om de paria's aan een eigen vertegenwoordiging te helpen. Hij streefde de gelijkberechtigheid der paria's na, de verzoening der kasten met de verstootenen. Daarin is hij geslaagd. De Hindoesche kasten hebben onder den druk van Gandhi's offer een machtiger vertegenwoordi ging der paria's aanvaard, dan waar toe de Engelschen hadden besloten. Natuurlijk vond de Engelsche re geering de nieuwe regeling uitste kend, waarop Gandhi zijn hongersta king opgaf. De zomertijd ten einde. Van Zaterdag op Zondag, des nachts te 3 uur, eindigt de zomer tijd. Dan moet de klok een uur worden achteruit gezet. We raden onzen lezers echter aan om de ce remonie den avond te voren of den ochtend er op te vervullen; het is ons een vorigen keer gebleken, dat de zaak daarmee óók in orde is Het is met een tikje weemoed, dat Monck's voetstappen terwijl hij door het hek van het erf kwam, maar dit maal lette hij niet op Monck. Hij was zoo in gedachten verdiept, dat hij bijna geen notitie nam van de komst van zijn vriend. Eerst toen de laatste de trap naar de veranda opkwam en op hem toestapte, be merkte hij zijn tegenwoordigheid. Monck kwam naast hem staan. „Wel, Tommy," zei hij, „zou je niet binnenkomen?" Tommy sprong op. „Ja me dunkt wel! 't Is verduiveld warm hè? Ik heb Stella's brief gelezen". Monck leunde met zijn schouder tegen het raam. „Ze maakt het goed hoop ik?" vroeg hij vormelijk. Zijn vraag klonk verstrooid en 't scheen Tommy dat zijn antwoord hem niet bijzonder veel belangstel ling inboezemde. Hij antwoordde eenigszins gedwongen: „Ik geloof het wel, maar daar schrijft ze eigenlijk niet veel van. Ik wilde dat ze maar tevreden wa ren geweest met naar Bhulwana te gaan, dan had ik verlof kunnen ne men en haar eens opzoeken". „Waar zijn ze nu eigenlijk?" vroeg Monck. „Srinagar schijnt dc dichtst bij zijnde beschaafde plaats te zijn. Ze kampeeren in de wildernis, maar dat zal niet lang .n~e. jnno.i Jaren we nu officieel afscheid gaan ne men van den zomer, die zóó mooi was in dit jaar, dat we haast on ze crisiszorgen hebben vergeten De crisistijd nog niet. Ja, als we met het crisisklokje' ook eens zoo konden handelen, als met de wijzers van onze pendulenl Wat zouden we er een gang in brengen! Nu echter is aan den crisistijd nog geen einde te zien. De regeering rekent nog op een langen duur. Van de week heeft ze de commissie nog geinstalleerd, welke onder voorzitterschap van oud minister Lambooy onderzoeken zal, in hoeverre de werkloozensteun ge deeltelijk door steun in natura ver vangen zal kunnen worden. Staats commissies nemen over het alge meen ruim den tijd voor haar werk en dat alleen reeds is voldoende om te concludeeren, dat de regee ring niet op een spoedigen keer ten goede in het economische leven re kent. De regeering en de Amster- damsche stempelvacantie. Het is velen onbegrijpelijk voor gekomen, dat de Amsterdamsche overheid de werkloozen, die dat wenschten, van hun stempelplicht ontslagen heeft voor den dag, dat ze in Den Haag ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal zouden gaan demonstreeren, bij wel ke gelegenheid ernstige relletjes door de demonstranten zijn uitgelokt en de politieagent Baas, onderwijl deze rustig het verkeer in de binnenstad stond te regelen, lafhartig werd neergestoken. De houding der Am sterdamsche autoriteiten is te meer afkeurenswaardig geworden, nu we uit een mededeeling van minister Ruys weten, dat de regeering vooraf aan het gemeentebestuur van de hoofdstad nog dringend heeft ver zocht om van de verieening van stempelvacantie af te zien. Aan dat verzoek is niet voldaan. De ochtend stempeling, door de rijksbepalingen voorgeschreven, is doorgegaan, maar voor de middagstempeling, door de gemeente bepaald, is vrijaf gegeven met behoud van steungeld voor dien dag. Amsterdam moet niet klagen, als haar autonomie wordt verknot; het gemeentebestuur laat er geen gelegenheid voorbij gaan om te de monstreeren, dat het niet tot een want Dacre's verlof is haast om en ze hebben toch ook nog tijd noodig voor de terugreis. Stella schrijft er over, alsof ze daar voor altijd ge vestigd zijn". „Geniet ze ervan?" Monck's stem klonk alsof hij aan iets anders dacht. Tommy antwoordde mopperend: „Ik geloof het wel, tenminste in zeker opzicht, maar van één ding ben ik overtuigd, dat ze er meer van zou hebben genoten als ik bij haar was inplaats van Dacre". Monck lachte kort en droog. ,,Ja loersch?" „Neen, zoo "gek ben ik niet! Maar ik weet, en ik kan niet helpen dat ik 't weet dat ze geen zier om haan man geeft. Hoe zou dat ook moge lijk zijn van een vrouw met hersens!" „De gedachten en daden van een vrouw zijn soms onnaspeurlijk," zei Monck. „Ze hield in elk geval ge noeg van hem om met hem te trou wen". Verontwaardigd stoof Tommy op „Ze was in een stemming om met iedereen te trouwen, ze zou met jou ook getrouwd zijn als je haar maar gevraagd had". Monck maakte een plotselinge beweging, alsof hij zijn evenwicht verloor, maar hernam onmiddellijk zijn vorige houding. „Geloof je dat?" en zijn stem De aandachtige lezer zal hebben begrepen, dat in de tweede vers regel „omlokte" moet staan inplaats van „ontlokte". Red. vrijwillige samenwerking in aange legenheden van bestuur en open bare orde is te bewegen. Nieuwe loonsverlaging bij de Spoorwegen? De directie der Spoorwegen over weegt op het oogenblik een nieuwe loonsverlaging, omdat ze in Juni, toen de eerste voorstellen tot loons verlaging werden gedaan, niet zou hebben voorzien, dat de bedrijfs- uitkomsten zulke geweldige inzin king zouden vertoonen, als nu het geval is gebleken. Naar men zich herinnert, is het toen bij een verla ging ad 5 pCt. gebleven, een ver laging, welke tenslotte door de ar beiders en beambten is geaccep teerd, omdat ze tot een 10-procents verlaging zouden zijn gedwongen, in het tegenovergestelde geval. Er is toen tevens overeen gekomen, dat vóór 1 Januari a.s. geen nieuwe ver slechteringen zouden worden inge voerd. De allernieuwste plannen der spoorweg-directie, welke voor een tekort ad 22 millioen op de be drijfsvoering in het laatste jaar staat, zullen derhalve voor de eerstkomen de maanden wel geen effect meer kunnen hebben. De Duitsche contingenteerings- plannen en de boycot-actie der Hollandsche tuinders. Men blijft zich hier te lande ernstig bezorgd maken over de Duitsche contingenteeringsplannen, door welke aan onze export van land-, tuinbouw-, zuivel- en industriepro ducten den genadeslag dreigt te worden toegebracht. De Duitschers n.l. beoogen niet, gelijk wij dat heb ben gedaan, te contingenteeren op basis van 100 pCt. van het gemid delde uit de laatste jaren, maar op slechts 40 k 50 pCt. Dat beteekent, dat we b.v. alleen reeds voor het artikel kooien (planten) met een sur plus van 50 millioen stuks zouden klonk eenigszins spottend, „dan is ze misschien gelukkig den dans ont sprongen, want als ze nog langer vrij was gebleven, had ik haar mis schien wel gevraagd". „Had 't in Godsnaam maar ge daan!" zei Tommy oprecht en weer lachte Monck spottend. „Dank je Tommy," zei hij. Een oogenblik zwegen ze. Er stak een warme wind op, die over het verschroeide erf woei en door de verdroogde takken van de klimrozen langs de veranda, zulk een akelig geluid maakte, dat het was alsof de hand van een geraamte langs het hekwerk ging. Tommy huiverde. Op het zelfde oogenblik begon Monck weer te spreken op vasten, kouden, bijna strengen toon. „Wat ik zeggen wilde, Tommy, ik heb nieuws voor 'je. Die brief, dien ik vanavond van mijn broer kreeg, bevatte de mededeeling dat ik noodig ben voor een ernstige zaak die ik alleen kan opknappen, 't Is wel op een erg ongelukkig oogenblik gekomen, want Barnes bracht minder goede berichten uit Khanmulla en de baas wilde mij daarheen sturen. Er wordt een Com missie heen gezonden om een on derzoek in te stellen en dat willen ze mij opdragen". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1