Breskensche Courant 40 25 I f üan e^een De lamp in de woestijn De lepenziekte. Zeeland. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Binnenland °\Jaicv Aevv 41ste Jaargang Woensdag 28 September 1932 Nummer 3768 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,72$Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt; - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 5 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertcntiên bij rcgelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de /-» abonné's tegen ongelukken, en If i mei mor dc volgende bedragen gulden bij levens- -t y-j /-i gld bij dood r-j r~ gld bij oer- y-v gld bij oer- langc ongeschikt- lljll door J lies van een J\ j ',es van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger 7/1 verlies anderen vinger Ernstige bedrijfsspionnage bij de A. E. G. te Berlijn. De Berlijnsche politie is een ern stige affaire van bedrijfsspionnage gepleegd ten nadeele van de A.E.G., op het spoor gekomen. Zij heeft in verband met deze aangelegenheid een 40-jarigen, in dienst van deze onderneming staanden ingenieur en den vertegenwoordiger van een lak fabriek in hechtenis genomen.' De gearresteerde ingenieur be kleedde sinds ongeveer tien jaar bij de A.E.G. een leidende en verant woordelijke functie. Hij moest in deze functie vaak onderhandelen met den vertegenwoordiger van de lakfa briek. Gebleken is reeds, dat deze den ingenieur voor alle bestellingen, welke hij door diens tusschenkomst verkreeg een provisie van 3 pCt. heeft uitbetaald. Maandenlang heeft de ingenieur aldus een paar duizend mark aan steekpenningen in zijn zak kunnen steken. Hij hing toen echter geheel af van de genade van den reiziger, die op zekeren dag van den ingenieur de plannen voor een nieu we machine vroeg. De ingenieur heeft aan dit verlangen voldaan. Hij verstrekte zijn medeplichtige eerst een uitvoerig exposé over de nieuwe machine, dat door dezen aan bui- tenlandsche kabelfabrieken werd toe gezonden. Later heeft de ingenieur ook nog verschillende andere gege vens betreffende de machine aan den vertegenwoordiger verstrekt. De onderhandelingen over den verkoop der eigenlijke plannen zouden wel dra haar beslag krijgen. De mede werkers van den ingenieur bij de A.E.G. hadden echter diens uitgaven in den jongsten tijd verdacht gevon den. Zij waarschuwden de directie, met het gevolg, dat de politie nog op het laatste oogenblik tusschen- beide kon komen. De ingenieur heeft een volledige bekentenis afgelegd. De vertegenwoordiger ontkende uit drukkelijk zich aan strafbare feiten te hebben schuldig gemaakt. Beide arrestanten zullen worden vervolgd, onder toepassing van de noodver ordening van 9 Maart „ter bescher ming van het bedrijfsleven," welke voor dergelijke misdrijven zware straffen voorziet. 13. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER o Monck haalde de schouders op en maakte zich gereed om te gaan. „Ik geloof dat dat alleen van jou kant het geval is, jongenlief". Even later liepen ze samen door het bedompte duister naar de can- tine en dien heelen avond was er in Monck's gedrag niets waar te nemen, wat Tommy reden gaf zich angstig te maken. Het was niet erg vroolijk in de cantine, want bijna alle vrouwen wa ren naar de bergen en de toene mende hitte begon het leven tot een last te maken. De jongere officieren deden hun best om opgewekt te zijn en een hunner, Bertie Oakes, een vroolijke opgewekte jongeman, stelde zelfs een dansje voor om wat 1—-en i-i r)y tn*o'vy*!*'7 te br^n^ee. Aanschouwelijke demonstraties in Twenthe tegen den verkoop met cadeaux. In Twenthe worden thans, in ver band met de gewestelijke actie, wel ke daar tegen het cadeaustelsel be gonnen is, bijeenkomsten gehouden, waarbij o.a. een aanschouwelijke de monstratie wordt gegeven van arti kelen met en zonder cadeaux, waar bij op overtuigende wijze wordt aan getoond, dat artikelen met cadeaux veel duurder komen en ten deele bovendien nog minder in kwaliteit zijn dan die zonder cadeaux. Het meest treffend was de de monstratie met gebrande, ongema- len koffie, waarbij van deskundige zijde vastgesteld werd, dat een merk van 95 cent per pond met cadeaux, nauwelijks een waarde had van 25 cent en dan ook zelfs nog verre in kwaliteit ten achter stond bij een goedkoop merk van 45 cents per pond, dat zonder cadeaux verkocht wordt. Deze „koffie met cadeaux" be stond niet alleen uit een zeer goed- koope soort koffie, doch bevatte bo vendien zeer veel kleine afval-boo- nen. Alle artikelen waarvan de monsters getrokken werden, waren onherken baar verpakt of van hun étiquet ontdaan, wijl de actie niet gaat tegen de cadeaugevers doch tegen het stel sel. De demonstratie maakte vooral een bijzonderen indruk op de aan wezige huisvrouwen, die dergelijke excessen bij den verkoop met ca deaux niet mogelijk geacht hadden. f 0.70 te veel betalen per pond koffie vanwege de cadeaux, is dan ook wel heel ergen dat in dezen tijdl 0 VII. Iepen, die er niet door wor den aangetast. Nu wij eenmaal de oorzaak van de iepenziekte kennen, is het gemakke lijk uit te maken, of een bepaalde iep vatbaar is voor de ziekte of niet. Hij kreeg echter niet veel aanhan gers, de meesten waren moe van het polo-spelen. Kolonel Mansfield en majoor Bur ton waren verdiept in nieuws dat ze van Barnes en de politie hadden gehoord en men scheen geen lust te hebben in iets anders dan praten. Tommy besloot dus vroeg naar huis te gaan om zijn brieven te le zen. Voor hij wegging keek hij om naar Monck, zooals zijn gewoonte was, maar toen hij zag, dat hij en kapitein Ermsted betrokken waren geworden in de bespreking met den kolonel, ging hij alleen heen. Toen hij in „De Groene Bunga low" was teruggekeerd, trok hij zijn jas uit en ging in zijn overhemd op de veranda zitten om den brief van zijn zuster te lezen. Het licht van de lamp met den rooden kap viel op de bladzijden. Stella wijdde in het breede uit over hun tochten, maar over haar man schreef ze maar weinig. ,,'tWas een prachtige droom," schreef ze. „Iederen dag bracht nieuwe schoonheden mee. De eerste twee dagen hadden ze te Agra door gebracht om den prachtigen Taj te zien, die natuurlijk niet te beschrij ven was. Toen waren ze naar Rawal Pindy gegaan, waar Ralph mili taire vriepdpr) had, aap wie hij züp Daartoe wordt hij ingespoten met sporen van de zwam, Graphium ul- mi, die de ziekte veroorzaakt. Is de boom vatbaar, dan vertoont hij eenigen tijd na de inspuiting (ge woonlijk 10-21 dagen) de verschijn selen van de iepenziekte. Vanwege het Iepenziekte-Comité worden dergelijke „gevoeligheids- proeven" op groote schaal geno men. In Den Haag, Utrecht en Baarn heeft het Comité de beschik king over proeftuinen, waar tot dit doel meer dan 100 soorten en vari- teiten van iepen worden gekweekt. Nu is gebleken, dat in het algemeen de Europeesche en vooral de Ame- rikaansche iepensoorten zeer gevoe lig zijn voor de ziekte, terwijl ver schillende van de Aziatische soorten een groote mate van onvatbaarheid vertoonen. Deze Aziatische soorten zijn waarschijnlijk zeer goed te ge bruiken voor park- en straatbe planting. Door hun wuivenden groei en kleine bladeren zijn ze voor weg- beplanting echter niet geschikt. Voor onze polderwegen hebben wij dus behoefte aan een anderen iep. Aan deze behoefte tracht het Comité op de volgende wijze tegemoet te ko men. Het is gebleken, dat niet alle individuen van onze Europeesche soorten even vatbaar zijn. Uit groote hoeveelheden zaailingen van Euro peesche iepen worden nu de minst vatbare uitgezocht. Hieruit worden wederom die gekozen, welke door een goeden, rechtopgaartden groei en flink ontwikkelde bladeren de verwachting wettigen, dat zij voor wegbeplanting in aanmerking ko men. Dit onderzoek vordert jaren. Toch zijn er reeds thans enkele indi viduen gevonden, die minder ge voelig zijn voor de ziekte dan onze gewone „Hollandsche" iepen en die waarschijnlijk andere goede eigen schappen bezitten. In samenwerking met de praktijk zal dan moeten wor den uitgemaakt, welke typen op den duur het meest geschikt zijn voor beplanting langs de wegen van on ze winderige lage landen. Er is geen boom bekend, die hier den iep èn in economisch èn in aesthetisch op zicht kan vervangen. Vandaar, dat het Iepenziekte-Co mité het zoeken naar iepen, die niet door de iepenziekte worden aange tast, als een der voornaamste pun ten op zijn programma heeft ge plaatst. vrouw wilde voorstellen. Hij was er blijkbaar bijzonder op gesteld met zijn nieuwe bezitting te pronken," en Tommy trok bij dat gedeelte de wenkbrauwen op, volkomen be grijpende, waarom Stella daarvan zoo vluchtig melding maakte. Door de een of andere oorzaak was zijn afkeer van Dacre nog toege nomen en hij las den brief zeer critisch, het was de eerste waarin ze eenige bijzonderheden vermeldde. Van Rawal Pindy waren ze naar het prachtige Murree getrokken, waar het, temidden der pijnboomen, een genot was adem te halen. Stella was een en al verrukking over die plaats, ze had er best wil len blijven. „Ik zou me daar in die absolute eenzaamheid," schreef ze, „volko men gelukkig voelen met alleen Pe ter den Groote bij me om voor me te zorgen". Ze maakte meermalen' gewag van den Sikh en telkens met grooter hartelijkheid. „Hij is precies een vriendelijke, groote waakhond, alles wat tot mijn gemak dienen kan, weet hij me op de een of andere manier te bezor gen. Hij staat altijd klaar en is al tijd in de nabijheid zonder ooit in den weg te zijn". Daar hun tijd beperkt was en Ralph er zooveel mncelijk van Door de marechaussee uit Os- sendrecht werden Donderdag jl. aan de justitie te Middelburg voorgeleid een viertal personen, afkomstig uit Driewegen, Goes en Ovezande, allen van beroep metselaar, in verband met den dezer dagen plaats gehad hebbenden brand van een boeren schuur onder de gemeente Rilland- Bath. Een drietal werden na verhoor in vrijheid gesteld, terwijl zekere J. S., metselaar te Goes, werd aangehou den en naar het huis van bewaring overgebracht. Voor verbetering van den vaar weg over de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen tusschen Dord recht en de Wester-Schelde zijn ook in de laatste jaren verschillende wer ken uitgevoerd, nog in uitvoering of in voorbereiding. In het kader van al deze werken past een ver betering van het kanaal door Zuid- Beveland. Daartoe zal nog in dit jaar de westelijke doorvaart van de brug in den weg Goes-Ierseke (Postbrug) op een wijdte van 16 M. worden gebracht, terwijl de brug van een electrische beweging zal worden voorzien, waardoor een snellere be diening mogelijk wordt. Voor wijzi ging en verhooging van de spoor wegbrug te Vlake zijn voorloopige plannen opgemaakt. Het ligt in de bedgoeling in 1933 met de werken te beginnen, waarna de voltooiing in 1935 wordt tegemoet gezien. De voltooiing van alle herstelwerken kan tegen het einde van 1933 worden tegemoet gezien. De verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland, waarmede ge paard zal gaan de vervanging van de brug voor gewoon verkeer bij Schore door een brug onmiddellijk naast de spoorwegbrug te Vlake, zal nu dus ter verdere verbetering van dezen vaarweg met kracht die nen te worden ter hand genomen. Indien met de onteigeningen niet te veel tijd zal zijn gemoeid, zou de voltooiing in 1935, mogelijk reeds in 1934, kunnen plaats hebben. In het geheel zal voor de werken een bedrag van f 2.300.000 gevorderd worden, waarvan op het dienstjaar 1931 f 500.000 en op het dienst- wenschte te genieten, hadden ze na een kort verblijf Murree verlaten en waren verder Kashmir ingegaan in een tonga*) reizende door de prach tigste landstreek die Stella ooit had gezien. „Ik wilde dat je bij me waart geweest om er mee van te genieten," schreef ze en daarna volgde een enthousiaste beschrijving van de ber gen waardoor ze hadden gereisd, alle even grootsch en mooi, de toppen met eeuwige sneeuw bedekt. Ze ver telde van de rivier Jhelum, die zich krachtig en schitterend een weg baande en van de bloemen die in rijken overvloed aan beide oevers bloeiden wilde rozen, zooals ze nog nooit had gezien, purperen aca cia's, gele en witte jasmijnen, fijne varens, die over de ruischende wa tervallen neerhingen en de helroode granaatbloesems die daartusschen als vuur schitterden. De heerlijke berglucht was als le venwekkende adem, lichamelijk had ze zich nog nooit zoo goed gevoeld, verklaarde ze, maar van geluk sprak ze niet en terwijl hij las, fronste Tommy de wenkbrauwen. In weerwil van al het enthousiasme wat eruit sprak, miste hij iets in dien brief. Waarom schreef ze zoo weinig over haar reisgenoot? Een buiten staander zou uit dien brief nooit hebben opgemaakt, dat die geschre- o Lieve kleine dribbelvoetjes Rijk ontlokte bruine snoetjes. Teere lijfjes, zonverbrand; Al gestoei in 't blijde water, Alles leut en al geschater Zoo was 't aan ons mooie strand. Zomeridylle. Ze keere terug, als na de volgende lente het water weder de zonnewarmte in zich zal opgenomen hebben. En laten wij ze dan op waardige wijze ontvangen. Niet ons strand bederven door er huisafval neer te werpen bij avond of nacht. Elke scherf vormt een bedreiging voor de badende jeugd. Als een enkele teere kindervoet zich wondtrapt aan een stuk glas, een ingewelde oude fiets e.a., dan is je genot van te staren op dat vroolijke gewemel vanaf den havendam tot achter de paalhoofden, bedorven. Er zijn nog wel eens vrijwillige opruimers, zoo'n stel aardige jon gens, dat den rommel begraaft, ook zonder dat er een dubbeltje op over schiet. Maar het strand behoort niet verward te worden met de gemeente lijke vuilnisbelt, door er allerlei ka- Rotten rommel achter te laten tot het volslagen ijzeren ledikant toe, dat er nu je oogen verkwikt. Zoo ontstaat reeds nu de bedrei ging voor onze kleuters tegen den tijd, dat ze weer juichend het water zullen inrennen. Laten wij ze dit genot niet beder ven. L. B, Breskens, 26 Sept. '32. jaar 1932 f 800.000 werd toegestaan. Voorgesteld wordt het ontbrekende over de dienstjaren 1933 en 1934 te verdeelen. Vrijdagavond werd bij den land bouwer v. d. S. te Ovezand (Zuid- Beveland) op de deur geklopt. Toen hij open deed, drongen drie gemas kerde mannen, die met revolvers dreigden, de woning binnen. Zij dwongen den landbouwer, die zij slagen op hoofd en rug toebrachten en dien zij tot in de slaapkamer ven was door een jonge vrouw op haar huwelijksreis. Hij las verder, las over hun reis de rivier op naar Srinagar, geboomd door inlanders en toen ze 'thad over hun treurig eentonig gezang, verge leek ze hét andermaal bij een droom. „Het zal me verwonderen of ik werkelijk slaap, Tommy," schreef ze, „en wakker zal worden midden in een duisteren nacht en bemerken dat ik Engeland in 't geheel niet verlaten heb, zoo voel ik 'tsoms 'tis of mijn leven een poosje is stil gezet dit vreemde bestaan kan geen werkelijkheid zijn. Mijn inner lijk moet slapen". Te Srinagar werd juist een in- landsch feest gevierd en het ge schreeuw der mannen en het ge dreun van tom-toms had de har monie eenigszins verstoord. Maar 't was alles even belangwekkend, alles even boeiend als een sprookje, maar heel onwezenlijk. Dat kon geen wer kelijkheid zijn. Al het spektakel en de drukte had Ralph zeer tegengestaan. Hij verge leek het plaatsje met een groot gek kenhuis en ze waren haastig verder getrokken. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1