Breskensche Courant 200 40 25 De lamp in de woestijn Rust, kalmte en zelfbeheérsching Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland FEUILLETON Raadsvergadering te Aardenburg. 41ste Jaargang Zaterdag 17 September 1932 Nummer 3765 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens l ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,725Bui tenland 3J50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk f uur nam. J. C. LE BLEU. Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsaduertentiên bij regelabonnemenl groote korting» Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonnfs tegen ongelukkenen mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- x-\ gld bij dood f* gld bij ver- gld bij ver- lange ongeschikt- I f J( J door H lies van een j( ^es üan ecn heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I /-\ gld bij verlies I A üan e^en anderen vinger Aangaande het conflict in de scheepvaart, dat de gemoederen nog altijd ten zeerste bezig houdt, valt allereerst te constateeren, dat de be middelingspogingen van den Rijks bemiddelaar gefaald hebben. Bui-, ten hem om hebben de partijen on derhandelingen aangeknoopt en het schijnt werkelijk, alsof er thans eenig resultaat kan worden verwacht. Ech ter op dit oogenblik zijn over de vorderingen der besprekingen nog geen mededeelingen gedaan, zoodat wij niet veel anders kunnen zeggen dan dat het waarschijnlijk lijkt, dat werkgevers en werknemers zich moei te zullen geven, thans tot een com promis te komen.1) Beide partijen kunnen daarvan slechts voordeel hebben. Er zijn genoeg buitenland- sche reederijen, die de vrachtjes der Nederlandsche maatschappijen graag willen overnemen en de reeder weet wel, dat hij zijn cliëntele minder ge makkelijk terugwint, naarmate hij langer inactief is geweest. In dit licht bezien wij ook de geste van de vier reederijen, die uit den Bond van Werkgevers zijn getreden, zooals een harer mede deelde, om vrijheid van handelen te hebben. Deze ondernemingen heb ben de solidariteit der werkgevers opgeofferd aan de overweging, dat men in deze moeilijke tijden moet houden wat men heeft 1 Aan den anderen kant is het dui delijk, dat een nog lang voortduren van het conflict de werknemers on danks weerstandskassen buitenland- sche steun enz. zal uitputten en hun positie zal verzwakken. Vóór de rechtstreeksche onderhan delingen tusschen de partijen een aanvang hadden genomen, hadden de werkgevers reeds een anderen stap gedaan en zich tot de Regee ring gewend met de vraag of zij bereid was een bijdrage te verstrek ken inzake een eventueele loonsver laging. Het resultaat van dezen stap was overigens niet groot: de Regee ring bleek in principe afwijzend te genover een dergelijke steunverlee- ning te staan en de werknemers wa ren verontwaardigd. De Contactcom missie betrok bij die gelegenheid nog de kwestie van het al of niet handhaven van den gouden standaard in het debat, welke kwestie nog steeds urgent is, ook al in verband 10. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER o In zijn gedachten was ze reeds zijn eigendom en over haar geluk peinsde hij ternauwernood. Ze had hem genomen en was hoogstwaar schijnlijk voor zichzelf overtuigd, dat ze daar verstandig aan gedaan had. Stella was een jonge vrouw die best wist wat ze deed. Ze had de mooiste vangst gedaan die binnen haar be reik was en zou daarover vooralsnog nog wel geen spijt hebben. Zoo vervolgde hij onbekommerd zijn weg, wierp een bedelaar, die om een aalmoes vroeg, enkele an nas*) toe, volkomen tevreden over zichzelf en met de wereld in dien wonderschoonen nacht, die den triomf had aanschouwd van de vrouw die hij tot de zijne had ge kozen. Hij had niets meer te wen- met de pogingen van Engelsche zij de, onzen gulden te laten kelderen en ons zoo tot opgeven van den goud-standaard te dwingen. De be treffende uiting van de Contactcom missie heeft dan ook nog al wat stof doen opwaaien: van andere zijde werd er op gewezen, dat inflatie on zen handel in geen enkel opzicht ten goede zou komen, immers zoo zegt men wat helpt het feit dat er geconcurreerd kan worden tegen het steeds meer toegepaste stelsel van contingenteering? 1Na het schrijven van dit over zicht bereikt ons het bericht dat overeenstemming is bereikt en de staking dus geëindigd is. 0 De maatregel waarop de werkge vers in de koopvaardij aandrongen in hun onderhoud met den Minister: regeeringssteun inzake een even tueele loonsverlaging, schijnt wel toepassing te gaan vinden in een ander bedrijf, het bouwbedrijf. Im mers, de Regeering heeft doen we ten, dat zij, indien werkgevers en werknemers het eens konden worden over een loonsverlaging, bereid is, op verschillende wijzen steun te ver- leenen. De partijen zijn het inder daad eens geworden en zoo is dan een bedrijf te meer van de Regeering afhankelijk geworden. Intusschen zijn dergelijke maatregelen onder om standigheden toe te juichen, daar het toch een betere politiek genoemd mag worden, den arbeiders gelegen heid te geven, in hun eigen vak werkzaam te blijven, dan hen in de werkverschaffingsoorden bezig te houden. 0 In de wereld van de varkens houders heeft een oogenblik een pa niek gedreigd. De Crisis-Varkenswet schrijft zooals bekend voor, dat de Varkenscentrale de door de boeren aangeboden varkens zal af nemen. Nu is de Varkenscentrale begonnen met het afnemen van exemplaren onder de 100 K.G. De varkenshouders haastten zich bij de schuit te komen, en het aantal lichte exemplaren, dat werd aangevoerd, steeg onrustbarend. De varkenshou ders liepen gevaar, hun eigen ruiten in te gooien. Tenslotte werd de aan voer zoo groot in Gouda bij voorbeeld werden 1533 varkens aan- schen, hij, de gunsteling der fortuin dien iedereen moest benijden. 0 HOOFDSTUK IV. De bruid. Tommy's medeofficieren maakten den volgenden dag de opmerking, dat de bedeesdheid, die bij zoo'n gelegenheid past, meer bij hem dan bij de bruid te vinden was. Toen hij met de hand van zijn zuster op zijn arm de kerk binnen trad, was zijn gezicht vuurrood en verlegen en hij keek recht voor zich, als wilde hij al de oogen die op hen gericht waren niet ontmoeten, maar de bruid liep trots en flink en hield het hoofd omhoog, zelfs eenigszins in den nek en met een lichtelijk minachtenden trek om den mooien mond, die aan een uitda gend glimlachje deed denken. „Wat een brutaliteit," fluisterde Lady Harriet, die het trotsche jonge gelaat door haar face it main gade sloeg. „Ze ziet er prachtig uit," mompel de mevrouw Ralston, wier oogen vol tranen stonden. „Allervolmaaktst, onberispelijk, ijs koud in den vorm," spotte de kleine mevrouw Ermsted, op wier wangen een kunstig blosje was aangebracht gevoerd, terwijl er anders niet meer dan 150 verschijnen dat de Re- geeringscommissaris een waarschu wend woord moest laten hooren: wanneer de varkenshouders het hoofd weten koel te houden en niet in nerveuze stemming met al hun varkens tegelijk komen aanzetten, zullen alle exemplaren kunnen wor den afgenomen. Het is als zoo dik wijls: de angst voor een onheil kan een onheil teweeg brengen. Over moeilijkheden klagen ook de visschers. En de burgemeester van Velsen verklaarde in dit verband, dat aan den slechten toestand in het visscherijbedrijf een einde zou kun nen worden gemaakt doordat de Re geering tot meer vischgebruik zou dwingen. Dat is natuurlijk zeer be grijpelijk. Wanneer aldus Vel sen's burgemeester aan alle werk- loozen eenmaal in de veertien dagen visch zou Worden verstrekt, zou de geheele IJmuider vloot kunnen uit varen. Eenzelfde geluid werd ook van andere zijde gehoord. De stand van boeren en tuinders heet het daar - zal een ernstig beroep op zijn landgenooten moeten doen om de vraag naar het inheemsche product te bevorderen. Een buitengewone ge legenheid voor de verschillende stan den om eens een daad van solidari teit te stellen. Inderdaad. Maar het is de vraag, of de consument zich een gedwongen menu zal laten wel gevallen 0 ,Dat ondanks alle zwarigheden en tegenspoed de handels-, de industrie en de landbouwwereld diligent blijft en waar het even kan, haar energie aanwendt, om te trachten ,,to make the best of it," blijkt uit twee ge beurtenissen van de afgeloopen week. In de eerste plaats heeft Eind hoven zijn eigen vliegveld kunnen inwijden en zich daarmede geplaatst in de rij van steden, die een lucht haven bezitten. In de tweede plaats is het ver heugend te kunnen constateeren, dat het bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht dat van het vorige jaar over treft. Wel een teeken dat de Ne derlandsche handelsman niet bij de pakken blijft neerzjttenl 0 Ja, ze was schitterend, dat moest zelfs de meest vijandig gezinde toe geven. Op dien dag van haar over winning, overtrof ze zichzelf. Ze leek een koningin met haar groote zelf bewustheid, volkomen op haar ge mak en absoluut onverschillig voor alle kritiek. Voor de trappen van het koor gekomen, begroette ze den haar wachtenden bruidegom met een glimlach en één enkel oogenblik bleven haar oogen rusten, doch zon der eenigen trek van herkenning, op het donkere gelaat van den bruidsjonker. Toen begon de dienst, waaraan ze met de grootste kalmte deelnam. Toen de plechtigheid geëindigd was, noodigde Tommy aarzelend ook La dy Harriet en zijn commandant uit, het jonge paar in de consistorieka mer te volgen. Ze gaven daaraan gehoor. Kolonel Mansfield met een zekere grappige gewichtigheid, speciaal voor deze gelegenheid en zijn vrouw kaarsrecht, met op elkaar geperste lippen, een toonbeeld van onuitge sproken afkeuring. De bruid, die haar sluier achter over had geslagen, stond lachend naast haar echtgenoot. De teere blos, die haar ron.de wangen kleurde, Julius Röntgen f Te Utrecht is op 77-jarigen leef tijd overleden de bekende Neder landsche componist-pianist Julius Röntgen. Hij was 9 Mei 1855 te Leipzig geboren, alwaar hij later leerling van het conservatorium werd. In 1878 trok hij naar Amster dam. alwaar hij benoemd was tot hoofdleeraar aan het conservatorium Na het vertrek van Daniel de Lange is hij directeur geworden, welke func tie hij ruim 7 jaar bekleedde. Dat Julius Röntgen zeer verdien stelijk werk verricht heeft is van algemeene bekendheid (o.a. oud- Nederl. volksliederen, boerendansen en liedjes.) Hij richtte met anderen kamermuziekavonden in van een ar tistieke beteekenis. Met den kunste naar Messchaert (Messchaert-Rönt- genavonden) heeft hij in geheel Eu ropa lauweren geoogst. Ook als solo-pianist met groote muzikaliteit trad hij vaak op en hij gaf ook analyse-cursussen. Eenige jaren geleden was hij be vorderd als eeredoctor van de upF- versiteit te Edinburgh. keeren weer tpfug na het gebruik van Mijnhafdt's Zenuwtabletten. ,Glazen Buisje 75 ct. /Bij Apoth. en Drogisten. (Slot.) Verzoek wijziging Politie verordening. De VOORZITTER: Van verschil lende R. K. Organisaties in het Bis dom Breda is een schrijven ingeko men, waarbij zij verzoeken de politie verordening zoodanig te wijzigen of aan te vullen, dat de noodlottige in vloed der tegenwoordige kermissen en openbare gelegenheden tot ver maak althans gedeeltelijk zou kun nen worden bestreden. Het college van B. en W. heeft in deze zaak geen voorstel. Wenscht een der leden er iets over te zeggen? Dhr. HOLLEBRAND: Ja, mijn heer de Voorzitter, ik zou willen was niet kunstmatig, zelfs lady Har riet merkte dat op, ofschoon ze de wangen van het meisje nog nooit zoo rood gekleurd had gezien. Ze kwam stijfjes naderbij en Ralph vatte glimlachend zijn vrouw bij den arm en duwde haar naar voren. „Dat is vriendelijk van u, lady Harriet," zei hij, „mag ik u mijn vrouw voorstellen," uit zijn woorden klonk de trots over zijn bezit en tot antwoord bood lady Harriet ter be groeting haar koude wang aan de bruid. Stella boog zich en kuste haar zoo vriendelijk, dat een minder strenge, koude natuur er door getroffen zou zijn, maar in lady Harriet's oogen werd die daad weer bedorven door het impulsieve ervan. Ze hield niet van impulsieve menschen en zoo ontving ze met ijzige kalmte de eenige toenadering, die ze ooit van Stella zou ontvangen. Maar al was zij ook bestand tegen de bekoorlijkheid van het meisje, met haar echtgenoot was dat geheel anders. Stella deed hem dadelijk zijn gewichtigheid vergeten en de manier waarop ze hem hartelijk eenvoudig haar beide handen toestak, nam hem dadelijk voor 'haar in. Hij drukte ze vaderlijk stevig. „God zegene je, lieve kind, ik wensch jelui beiden, voorstellen dat schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Mevr. VAN DEN BROECKE: Ik ga daarmede accoord. De VOORZITTER: Ik wil nog dit zeggen. B. en W. gaan niet geheel accoord met alles, wat in dit schrijven naar voren gebracht wordt, maar er staan toch zeer nuttige wen ken in, die wellicht later te pas kunnen komen, maar op 't oogenblik zal er bij B. en W. wel geen ernstig bezwaar bestaan om met den heer Hollebrand en mevrouw Van den Broecke mede te gaan. Dhr. CATSMANJa mijnheer de Voorzitter, wij zijn nu omtrent dit schrijven nog met geen voorstel ge komen, maar ik wensch toch duide lijk naar voren te brengen, dat wij er toch zeer sympathiek tegenover stonden. De VOORZITTER: Zeker. Maar nu heeft wellicht niemand bezwaar met den heer Hollebrand het inge komen stuk voor kennisgeving aan te nemen? Dan is aldus besloten. Statuten Waterleiding. De VOORZITTER: Van het ge meentebestuur van Ter Neuzen is een schrijven ingekomen begeleiden de een ontwerp statuten der Water leiding-Maatschappij in Zeeuwsch Vlaanderen. Zooals de heeren weten heeft de raad indertijd medegewerkt aan het tot stand komen der waterleiding. Tengevolge daarvan is onze gemeen te deelgenoot geworden in die naam- looze vennootschap voor drie aan- deelen ieder van f 100. Voor meer kan de gemeente nooit aangesproken worden, dit staat duidelijk omschre ven in de Wet op de Naamlooze Vennootschappen. Dhr. CATSMAN't Is een ad ministratief besluit, meer niet. Dhr. HOLLEBRAND: Ik wilde naar aanleiding van deze zaak een aanmerking maken en wel deze: De leden hebben die statuten of die wijziging kunnen inzien op de Secre tarie, maar dat is soms heel lastig. Het komt wel eens voor dat je een stuk doorgelezen hebt en als je op het eind komt, dat je dan niet meer weet, wat er aan het begin staat, daarom was het gewenscht derge lijke zaken bij de leden rond te zenden, dan heeft ieder behoorlijk tijd er goed nota van te nemen. Kan dat in het vervolg niet gebeuren? vanganscher harte, heel veel geluk!" Een oogenblik later wendde ze zich met een flauw zenuwachtig lach je tot den bruidsjonker en reikte hem de hand. Die bleef echter niet lang in de zijne rusten en ze zei geen woord ter beantwoording van zijn korten gelukwensch. Tien minuten later, toen ze met haar echtgenoot de consistoriekamer verliet, drong mevrouw Ralston on verwacht naar voren en hield haar staande, ten aanschouwe van het heele gezelschap. „Lieve," zei ze zachtjes, „lieve, je moet me niet kwalijk nemen, maar ik moet je even zeggen, hoe mooi je er uitziet en hoe hartelijk ik voor je geluk zal bidden". Daar was moed voor noodig ge weest. Lady Harriet stond stijf van ver ontwaardiging en was meer verwoed dan ze zich ooit had verwaardigd te zijn, om zoo'n weinig beteeke- nende persoonlijkheid als de dokters vrouw. Zelfs majoor Ralston, hoe phleg- matisch hij ook was aangelegd, stond een oogenblik versteld over de daad van zijn vrouw. Annas Br. I. munt, 1/16 röpy, ongeveer 6 cent. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1