De lepenziekte. JMJKERKtóSCHGDL Crisis-V arkenswet. o Rechtszaken. Looze streken van Snoekie en Bolleboks* Gewestelijk Nieuws OOSTBURG. Alhier had |.l. Zaterdag eene ver gadering plaats van onderwijzers en onderwijzeressen uit Westelijk Z. Vlaanderen. Besloten werd tot het oprichten van een mondelinge cursus voor het hoofdakte-examen. Staande de vergadering traden 22 deelnemers toe. De vraag of een Rijks-, Gemeente lijke of particuliere cursus zal worden opgericht, wordt nader onder de oogen gezien. Bij Kon Besluit is wederom tijde lijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier it. L A. van Cruijningen, alhier. Evenals in andere jaren zal ook dezen winter in de Ambachtsschool alhier wederom een cursus worden gegeven in vak- en handteekenen. De lessen zullen 3 Oct. aanvangen en duren tot 15 Maart d. a. v. men in den geest der verzoekers, wanneer kan dat besluit dan in wer king treden. De VOORZITTER: Eerst in 1934. Dhr. DE BACKERE: Ik heb ook 15 jaar café gehouden en had ook een biljart staan, ik weet dus bij ondervinding dat daarop zoo goed als niets verdiend wordt, want dan is er wat aan het laken, dan wat aan de queu's, dan weer aan de ballen; 't is altijd wat. De VOORZITTER: Je moet geen biljart houden als je niet wilt! Dhr. DE BACKERE: Daarbij komt, dat biljarten een sport is en in een eenigszins net café is een biljart noodig. De VOORZITTER: Dat is alle maal goed en wel, maar wij zijn genoodzaakt geworden dit jaar de belastingen aanzienlijk te verhoogen. Dat meerdere moet opgebracht wor den van inkomsten door arbeid ver kregen, uitgezonderd dan een enkele rentenier; zou het dan niet onge rijmd zijn de belasting op biljarten te schrappen? Daarbij komt nog, dat die belasting kan verhaald worden op anderen. Mevr. VAN DEN BROECKE: De herbergiers moeten toch de be lasting betalen? De VOORZITTER: De herber giers moeten de belanghebbenden, de sportmenschen op biljart laten betalen. Dat is immers altijd zoo geweest en zal nog wel zoo zijn. Mevr. VAN DEN BROECKE: Als het is zooals U straks zei, dat een schrapping van nu pas in 1934 in werking kan treden, dan kun nen wij wellicht nog een poos wach ten om een beslissing in deze zaak te nemen. Dhr. WIJFFELS: Hoeveel brengt die belasting thans per jaar op? De VOORZITTER: Per biljart f 25,-. Dhr. DE BACKERE: Iti bijna alle andere gemeenten is het bil jart onbelast gebleven, waarom kan dat dan hier ook niet? De VOORZITTER: Dat is een zaak van die andere gemeenten. Wenscht nog iemand iets omtrent die zaak in 't midden te brengen? Dhr. HOLLEBRAND: Ja, mijn heer de Voorzitter. Ik zou er nog wel iets over willen zeggen. Om te beginnen ben ik het niet eens met U en ook niet met den heer Catsman. U noemt de belasting op biljart een vermakelijkheidsbelasting; ik weet niet of zij dat is; ten tweede zou ik willen opmerken dat het biljartspel zeker heelemaal geen zonde is. En nu de herbergiers? Die hou den een biljart om wat te verdienen, maar tegenwoordig is het in dat bedrijf zeer slapjes. Er wordt zoo veel gesteund tegenwoordig, dat wij de belasting wel konden opheffen. De VOORZITTER: Steun aan de herbergiers I Dhr. HOLLEBRAND: Herbergier zijn is toch ook een bedrijf uitoefe nen? De menschen hebben een biljart aangeschaft in den tijd, dat er nog geen belasting op was en toen de tijden beter waren. De herbergier kan nu zijn biljart niet opruimen, tenzij met groot verlies en nu moet hij nog belasting betalen, terwijl van verdienen met die bron heelemaal geen sprake is. Het verzoek is dus heelemaal niet onredelijk. De VOORZITTER: Nog iemand iets? Dhr. CATSMANJa, mijnheer de Voorzitter, ik wilde nog gaarne iets zeggen over een heel klein deeltje uit de rede van den heer Holle- brand; deze heeft een nieuw ele ment in het debat gebracht, hij heeft gezegd, dat biljarten toch heelemaal geen zonde is. Dat had hij niet moe ten doen. Ik vind biljarten heelemaal geen zonde. Dhr. HOLLEBRAND: Het is een edele sport en daarom is het jammer dat er belasting op gelegd wordt! De VOORZITTER: Maar nu gaan wij een kant uit, die B. en W. niet willen uitgaan. Wij hebben niet te vragen of bil jarten een sport is, dan of het zon dig is, maar wij moeten de finan- cieele zijde in het oog houden, wij moeten zien geld in het laatje te krijgen. Vergeet niet. dat wij tegen onzen zin gedwongen zijn de be- lastingschroef stijf aan te draaien, waarom B. en W. het niet gewenscht vinden deze inkomsten nu te laten vallen en daar een besluit van thans, zooals reeds is opgemerkt toch pas in 1934 van toepassing zou komen op het belastingbiljet, zou ik in over weging willen geven daarmede nog te wachten tot een volgende ge legenheid Kunnen allen zich daarmede ver eenigen Dan is aldus besloten. (Wordt vervolgd). De Zeeuwsche Varkenscentrale deelt mede De voorbereidingen voor de uit voering der Crisisvarkenswet in on ze provincie zijn thans zoo ver ge vorderd, dat Maandag 5 Sept. is begonnen kunnen worden met het merken en inventariseeren van den varkensstapel. Wij meenen in het belang van den varkenshouder er nog eens op te moeten wijzen, dat na een door den minister te bepalen datum geen ongemerkte varkens meer op een bedrijf aanwezig mogen zijn, noch mogen worden afgeleverd of vervoerd, zoodat het noodzakelijk is, dat iedere varkenshouder zijn var kens laat merken. Alleen de varkens van die varkenshouders, die zich als lid der Zeeuwsche Varkenscentrale hebben opgegeven, kunnen worden gemerkt. Iedere varkenshouder dient dus lid van de Zeeuwsche Varkens centrale te worden. Bij de inventa risatie wordt iedere varkenshouder een kaart, inhoudende de aanvrage om als lid te worden toegelaten, ter teekening aangeboden. Het lid maatschap der Zeeuwsche Varkens centrale houdt slechts de verplich ting in, zich te houden aan hetgeen ingevolge de Crisisvarkenswet wordt voorgeschreven. De leden behoeven geen verplichting tot contributiebe taling of iets dergelijks op zich te nemen, terwijl zij op geen enkele wijze financieel aansprakelijk kunnen worden gesteld. Verder zij nogmaals medegedeeld, dat een varkenshou der, die hoogstens twee varkens houdt, voor één varken, bestemd voor huisslachting, vrijstelling van heffing kan verkrijgen. Tenslotte wordt verzocht, alle stukken, be stemd voor het secretariaat der Zeeuwsche Varkenscentrale te zen den aan den heer E. G. van Campen te Hulst, terwijl de brieven, be stemd voor de Nederlandsche Var kenscentrale moeten worden gezon den aan genoemde centrale, van den Boschstraat No. 1 té 's-Gravenhage, en de stukken bestemd voor het Regeeringsbureau, moeten worden geadresseerd .Regeeringsbureau voor de uitvoering der Crisisvarkenswet 1932,' Trompetstraat 73 te 's-Gra venhage. De Voorz., P. J. J. DEKKER. De Secr., E. G. v. CAMPEN. 0 Bestrijding door vernietiging van de iepenspintkevers. IV. Wij hebben de iepenspintkevers als belangrijke overbrengers van de iepenziekte leeren kennen. Maakt men deze insecten nu het leven moeilijk of zelfs onmogelijk, dan moet hun aantal achteruit gaan en daardoor zal de kans op nieuwe besmetting van onze iepen verminde ren of ophouden. Hoe kan men nu de ontwikkeling dezer kevers tegen gaan? Theoretisch is de zaak hoogst eenvoudig. Men behoeft slechts er voor te zorgen, dat de kevers geen geschikte broelgelegenheid meer vinden. Wij hebben gezien, dat zij zich uitsluitend ontwikkelen in de schors van stammen en dikkere tak ken van zeer zieke, stervende of doo- de iejren. Het voorschrift ligt dus voor de handRuim al deze iepen op! De moeilijkheid is alleen, in welk stadium van de ziekte een aan getaste iep voor verwijdering in aan merking komt. In de eerste plaats is dit het geval, als zoo'n iep dood of bijna dood is. Maar er zijn grens gevallen. Deze betreffen boomen, die wel is waar zeer duidelijk ziek zijn, maar toch nog cenigen tijd in leven kunnen blijven. Dergelijke boomen kunnen voorloopig gespaard worden en wel zoo lang als hun schors nog niet door de kevers wordt bewoond. Daar dit echter slechts een kwestie van tijd is, beteekent het sparen gewoonlijk uitstel van executie. De tweede moeilijkheid is het ver wijderen van de gevelde boomen. Men bedenke, dat men met het vel len alleen er nog niet is, want in de schors van gevelde iepenstammen gaat de ontwikkeling der spintkevers nog gèruimen tijd door. Zelfs als men boomen kapt, die nog niet door de kevers zijn bewoond en men laat ze ergens liggen of stapelt ze op, dan worden ze onmiddellijk door tal van kevers opgezocht, die zich in de schors boren en zich verder erin ontwikkelen. Zulke boomen werken als een magneet, die talrijke kevers uit de omgeving aantrekt. Reeds na betrekkelijk korten tijd, soms een maand na het vellen, storten zij nieu we generaties van kevers in ontel bare hoeveelheden over de omgeving uit. Hierdoor vindt nieuwe besmet ting op groote schaal plaats en het is dus duidelijk dat zulke versch ge kapte iepenboomen groot gevaar op leveren. Het beste middel om de gevelde boomen voor de ontwikkeling van de spintkevers ongeschikt te maken is het ontschorsen. Dus men trachtte dit zooveel mogelijk in de praktijk te brengen, ook waar zich moeilijk heden mochten voordoen. Indien mogelijk, moet men de schors ver branden of deze op andere wijze vernietigen. Ook in de dikkere takken kan nog ontwikkeling van den schorskever plaats hebben. Men zorge dus er voor, dat de schors van deze takken eveneens zooveel mogelijk onschadelijk worde ge maakt. Zeer dikwijls is vastgesteld, dat b.v. de iepen bij boerderijen besmet werden, doordat men niet ontschorst iepenhout, van elders aan gevoerd, op het erf had opgestapeld. Ook kleine hoeveelheden niet ont schorst iepenhout, b.v. voor brand hout, kunnen reeds een ernstig be smettingsgevaar opleveren. Inplaats van het ontschorsen, dat het meest aanbevelenswaardig is, kunnen de iepen ook onder water worden bewaard, mits dit spoedig na het kappen geschiede. Indien nog deelen van de schors boven water uitsteken, gaat echter de ontwikke ling van de kevers in deze deelen door. Proeven vanwege het Iepen ziekte-Comité genomen, om geveld iepenhout op andere wijze tegen de kevers te beschermen, wezen uit, dat behandeling van de stammen met ruwe carbolineum goede resultaten oplevert. De kevers zochten de stam men, die daarmede waren besmeerd niet op. Bovendien bleef de schors van op deze wijze behandelde stam men er geruimen tijd opzitten, het geen voor de gebruikswaarde van het hout van groot belang is. Indien deze methode ook in de praktijk aan de verwachtingen vol doet, dan zou hiermede de bestrij ding van den iepenspintkever onge twijfeld een belangrijke schrede ver der zijn gebracht. Door J. M. d. L., 26 reiziger te IJzendijke, is hooger beroep aan- geteekend tegen een vonnis van den Kanconrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor en Rijwielwet is veroordeeld tot f5 s 5 dagen hechtenis. gARTotjty: 55. En daar bengelde de arme Snoe kie nu vlak voor den neus van het grimmige monster, dat hem met woe dende happen te pakken trachtte te krijgen. Snoekie zag krijtwit van angst, maar dat kan ook wel zee ziekte geweest zijn. De lange had intusschen nog 'n paar touwtjes aan het bordje .vastgemaakt, en, terwijl de professor op z'n zakkompas keek waar ze heen moesten, stuurde de lange het bordje afwisselend links en rechts, welke bewegingen door Snoe kie trouw werden opgevolgd. De haai zwom, steeds woest happend, Snoekie achterna, en zoo kwamen ze precies waar ze wezen wilden. 56. Het duurde namelijk niet lang, of ze bereikten de schoone badplaats Pootjebajum-aan-Zee, waar het dien dag juist zeer druk was. De badgas ten wisten niet waar ze zich zoo gauw bergen moesten; ze doken on der water of holden in wilde verwar ring het strand op. Maar de haai schoot rechtuit, stoof dwars over het strand heen en regelrecht op de duinen af. Snoekie sidderde van angststel je voor, dat de haai dadelijk met z'n neus tegen de dui nen botste, dan werd hij vast ver pletterd BRESKENS. Nogmaals de stranding der „Joyce". Het doet ons genoegen, te kun nen melden dat zeer veel burgers brieven vol dankbetuigingen ontvan gen uit Braine-l'AUeud. Ze vloeien over van lof voor de menschlievende ontvangst, die zij allerwegen moch ten ondervinden. Zoo ontving de heer Burgemeester een brief der familie van den ver ongelukten heer Veralleweck, waarin met groote dankbaarheid gewag wordt gemaakt van de zorgen en de eer, waarmee de begrafenis te Groe- de geregeld was. Het lijk zou even wel binnenkort naar Braine l'Alleud worden vervoerd. Eveneens ontving het hoofd on zer gemeente een brief van het mu ziekgezelschap, goedgekeurd door al le leden en onderteekend door alle bestuursleden, met verzoek deze ter kennis der Breskensche bewo ners te brengen. De inhoud is als volgt: ,,Braine-l'Alleud, 9 Sept. '32. De leden van onze Koninklijke Harmonie ,,Le cercle musical'' zijn dezen avond voor de eerste maal in hun lokaal samengekomen na het uitstapje op Zaterdag 1.1., dat op zoo tragische wijze nabij de haven van Breskens is geëindigd. Het deed alle leden, zonder uit zondering genoegen te kunnen ver klaren dat door de visschers direct alles in het werk was gesteld om te hulp te komen en dat boven- menschelijke pogingen zijn aange wend, om de boot uit haar ge vaarlijke positie te verlossen. Namens allen breng ik dan ook aan den burgemeester en zijn inge zetenen onze gevoelens van grooten dank en diepe erkentelijkheid voor de menschlievende ontvangst en de bewijzen van oprechte sympathie, die wij op Hollandschen bodem moch ten ontvangen. Wij bewaren de dankbaarste her innering aan de ijverige en verstan dige zorgen ten onzen opzichte, zoo wel van de zijde der hotelhouders als van de burgers. Ik verzoek U, aan allen onzen meest hartelijken dank over te bren gen. Aan U, meneer de burgemeester, moeten wij speciaal onze erkentelijk heid betuigen voor de toewijding, verstand en tact, die gij in zoo ruime mate hebt getoond, niet alleen tij dens ons verblijf in Uw gemeente, maar ook nog, nh ons vertrek, toen gij hebt doen zorgen voor de zie ken, die in Holland achtergebleven waren en door U bezig te houden met alles betreffende ons ongelukkig slachtoffer, meneer Veralleweck. De familieleden van dezen laatsten dra gen mij op, U hun hartelijken dank over te brengen voor al hetgeen gij voor hun familielid hebt gedaan en inzonderheid voor de zeer deli cate wijze, waarop gij de ter aarde- bestelling hebt weten te regelen. Ook aan de heeren doktoren ver zoek ik U onze gevoelens van die pen dank te willen overbrengen voor de onvermoeide zorgen en de toewij ding, waarmee onze gewonden en zieken zijn behandeld. En vergeet vooral niet de dap pere visschers, die alles hebben ge daan wat mogelijk was, om ons te redden. Meneer de burgemeester, onzen dank aan U en al de inwoners Uwer gemeente. In afwachting van het genoegen dat ik met velen onzer hoop te heb ben, door U nogmaals mondeling te komen dankzeggen, verblijf ik met de meest vriendschappelijke gevoe lens," enz. 0 Wij kunnen verder meedeelen dat van vermissing van nog een passa gier tot op dit oogenblik gelukkig nog niets bekend is. GROEDE. Bij de Zaterdag 10 September ge houden schietwedstrijden van de Bijz. Vrijw. Landstorm alhier, wer den de navolgende prijzen behaald: le prijs D. Verpoorten 96 p. 2e prijs M. Casteleijn 96 p. 3e prijs P. Verhage 96 p. 4e prijs J. Casteleijn Iz. 96 p. 5e prijs P. Casteleijn 95 p. 6e prijs J. Casteleijn Jz. 93 p. 7e prijs J. Casteleijn-Moggré 91 p. 8e prijs Iz. Butler 89 p. 9e prijs J. Aarnoutse 88 p. 10e pr. Iz. Tack 88 p. lie pr. C. P. den Brabander 86 p. 12e pr. A. Oosterling 82 p. 13e pr. A. Nelisse 78 p. - I. v. K. die van zijn werk af komende, met een vrachtauto mee reed naar huis, had de onvoorzich tigheid het voertuig te verlaten ter wijl dit nog in beweging was, met als gevolg, dat hij kwam te vallen en met een gebroken been zijn wo ning binnen gedragen moest wor den. Het alhier op 6 September j.l. ter aarde bestelde lijk van den heer L. F. Verraleweck, die bij het scheepsongeluk nabij de haven van Breskens op noodlottige wijze om het leven is gekomen, zal eerstdaags opgegraven worden en verr oerd wor den naar zijn woonplaats Braine l'Alleud. OOSTBURG. Op 9 dezer werd op de „Plaat" alhier een hondenkeuring gehouden door de ..Kon. Ned. Politiehonden- Vereeniging". Ter keuring werden o.a. voorge bracht de honden van de H.H. Van Wijk, Command. Kon. Mar., G. Ver- schooren, beiden alhier en J. Steen- hart te Schoondijke, allen lid der „dresseervereeniging W. Zeeuwsch- Vlaanderen," waarvan eerstgenoem- den resp. voorzitter (leider) en secre taris zijn. De honden van de H.H. Van Wijk en Verschooren mochten het certificaat van laatstgenoemden het voorloopig certificaat behalen, wat voor genoemde vereeniging een bui tengewoon succes genoemd mag worden, daar de gestelde eischen zeer zwaar zijn. Mocht dit succes een aansporing zijn voor meerdere burgers onzer plaats lid te worden dier vereeniging, om alzoo te kun-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2