Breskensche Courant 200 25 Winkelweek te Ter Neuzen. De lamp in de woestijn De lepenziekte. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON 41ste Jaargang Woensdag 7 September 1932 Nummer 3762 ABONNEMENT per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3£0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 N Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertcntiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. CRA TIS verzekering voor de abounds tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- i s~\ s~\ gld bij dood wy gld bij ver- j— gld bij ver- j /~v gld bij ver- lange ongeschikt- J i Jt J door H lies van een j( I l'es van cen 2ml I f lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongcvallcn-Verzekering-Maalschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I y-\ gld bij verlies lil van eiken anderen vinger o De groote zwemwedstrijd. De provinciale zwemwedstrijd, die ter gelegenheid van de winkelweek op Donderdag was uitgeschreven, ingericht door het „Nose-Comité" en geleid door de Zwem- en Poloclub „De Schelde" is in alle opzichten een succes geworden, er was flinke deelname van leden der verschillen de Zeeuwsche clubs, en zij werd door een kleine duizend menschen bezocht, die de ruimte op de oevers van het zwembad vulden. De wedstrijden werden opge luisterd door een groep leden der plaatselijke harmonie. De voorzitter van het Nose-Comité de heer Van den Bruele, opende de wedstrijden met een woord van wel kom aan alle aanwezigen en aan al len die zijn vereeniging voor deze inrichting hadden bijgestaan. De uitslag der wedstrijden is als volgt: 2 banen schoolslag voor jongens tot en met 14 jaar. Ie prijs A. Re- nique te Sas van Gent in 45 sec., 2e pr. G. de Zeeuw te Ter Neuzen in 45.3/5 sec.; 3e G. Salomé te Breskens in 45.4/5 sec.; id. voor meisjes. Ie pr. C. Hame link te Ter Neuzen 43.4/5 sec., 2e pr. Anny van Pienbroek id. 44.4/5 sec., 3e pr. Marie Meulenberg id. 46 sec. 4 banen vrije slag heeren. 3 me dailles, le G. Visser te Ter Neuzen 73 sec., 2e C. J. Merck te Middel burg 74.4/5 sec.; 3e W. van Pien broek in 77 sec. 2 banen rugslag heeren, 2 me dailles, le P. A. Neeteson te Sas van Gent, 35.4/5 sec., 2e J. Molema in 36.1/5 sec. 2 banen rugslag, dames, 2 me dailles, le C. van der Graaf, te Goes, in 47 sec., 2e Jose van Bock- staele in 48.4/5 sec. 4 banen vrije slag dames, 2 me dailles, le mevr. De Klerk in 97 sec., 2e Marie de Jong in 98.3/5 sec. 3 maal 2 banen wisselslag, heeren (persoonlijk) school-, rug-, vrije slag, lauwerkrans Joh. Molema in 2 min. 15.1/5 sec., medaille H. Boasson te Middelburg in 2 min. 35 sec. 2 banen vrije slag, jongens tot en met 14 jaar. le pr. A. Bliek in 38.4/5 sec., 2e G. Meulenberg in 43 sec. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER O Zacht antwoordde Monck het eer ste wat zijn hart hem ingaf ,,'t Is mijn natuur om me achteraf te houden, ik wachtte". „Wachtte!" haar handen sloten zich plotseling vast om haar waaier, maar ze bleef hem aankijken; nog zocht ze iets en bijna fluisterend antwoordde hij: „ik wachtte.... tot mijn beurt komen zou". „Ahl" Ze sloeg haar waaier dicht en wierp hem met een bijna driftige beweging weg. Monck deed een stap achteruit en cynisch glimlachend trachtte hij zijn gevoelens te ver bergen. „Ik was dwaas natuurlijk, en ik ben volkomen overtuigd, dat mijn dwaasheid voor u niets betee kent, maar u weet nu tenminste, hoe weinig reden u hebt om te ha ten!" 2 banen vrije slag meisjes tot en met 14 jaar, le Maty van Sprang in 50 sec., 2e pr. Nelly de Pauw in 52.4/5 sec. 3 maal 2 banen wisselslag estafette voor dames (school-, rug-, vrije slag) le pr. plaquette de groep Dora Koo- le, Betsy Kaan en Marie Meulen berg in 2 min. 20.3/5 sec.; 2e pr. medaille de groep mevr. De Klerk, Corry Moerman en José van Bock- staele in 2 min. 24 sec.; idem voor heeren, plaquette, club- prijs de groep van Ter Neuzen, zijnde Joh. Westerhof, Joh. Mole ma en G. Visser op 1 min. 50 sec., 3 medailles de tweede groep van Middelburg, H. Boasson, G. van Loo en C. J. Merck in 2 min. 1.1 5 sec., 3 med. derde ploeg, die van Goes, A. P. Jongepier, F. den Hartog en B. van der Peijl in 2 min. 2.3/5 sec. Wedstrijden voor niet-leden van een der clubs. 2 banen vrije zwemwijze, voor jon gens tot en met 14 jaar. le pr. Ruurt Visser in 1 min. 3 sec., 2e H. Maas in 1 min. 3.2/5 sec. 2 banen voor meisjes tot 14 jaar. le pr. C. Hamelink in 45.4/5 sec., 2e pr. B. Maat in 46.1/5 sec., 3e pr. A. van Pienbroek in 47 sec. 2 banen vrije zwemwijze voor hee ren, le pr. M. Mattelee te Axel in 38.1/5 sec., 2e pr. A. Mookhoek te Breskens in 42 sec., 3e pr. A. de Zeeuw in 47.2/5 sec. 2 banen vrije slag voor dames le pr. D. Laarman (Ned.-Indië) in 36 sec., Marie Mielen in 49 sec. 4 banen schoolslag dames, le pr. mevr. De Klerk in 1 min. 40.2/5 sec., 2e pr. Marie de Jong in 1 min. 42.4/5 sec. 4 banen schoolslag, heeren, een medaille H. Boasson te Middelburg in 1 min. 25.4/5 sec., 2e pr. Joh. Westerhof in 1 min. 26.2/5 sec. 3e pr. A. P. Jongepier te Goes in 1 min. 34.1/5 sec. 5 maal 2 banen vrije slag, esta fette heeren, 1 plaquette, behaald door de ploeg bestaande uit A. II. Rijnberg, A. C. Rijnberg, W. Wes terhof, A. Bliek en C. Udo, in 3 Imin. 49.1/5 sec. Popduiken, heeren. le pr. G. van Loo te Middelburg in 27.3/5 sec., 2e pr. A. van Oppen in 29.1/5 sec. De hierboven genoemde banen waren 23 M. lang. Nadat de damesleden van de club Ze had zich van hem afgewend en was naar het open venster ge gaan; ze boog zich voorover als ie mand die nog een laatsten blik wil werpen op iets dat voorbij is. Monck bewoog zich niet en sloeg haar gade Uit de andere kamer klonk Tom my's neuriën en hoorde hij eenflesch opentrekken. Eindelijk zei Stella fluisterend en terwijl ze sprak scheen alle veerkracht uit haar geweken en leunde ze als uitgeput tegen het houtwerk van het raam. „Ja, ik weet 'tmaar te laat!" Hij hoorde die woorden, ofschoon die blijkbaar niet voor hem bestemd waren. Hij kon er niet verder op doorgaan, de tijd van spreken was voorbij. Stella bewoog zich niet en sprak evenmin, eindelijk wendde Monck zich van haar af. Hij nam de gebroken waaier op en legde dien met een zekeren eerbied tus- schen eenige boeken op de tafel. Toen stond hij als uit graniet ge houwen en wachtte. Ze hoorden Tommy's voetstappen, de deur werd opengegooid en deze kwam de ka mer in. ,,'t Spijt me, dat ik jelui zoolang heb laten wachten, die stomme ezel van een Khit*) had alles weggeruimd en niets voor ons te drinken gela ten, Stella, we moeten ons haasten, anders missen we al de pret. Kom „De Schelde" onder grooten bijval hun kunst in figuurzwemmen hadden te bewonderen gegeven, en nog een pantomine, die er de vroolijkheid in bracht en in een waterballet ont aarde, was vertoond, volgde het laatste nummer: 4 maal 500 M. esta fette (vrije slag) in den Westelijken kanaalarm. Daarvoor kwamen 5 ploegen hee ren en dames uit. le pr. 4 medailles werden gewon nen door de heeren G. van Loo te Middelburg, C. J. Merck aldaar, Gratema te Sluis en Boogaard te Sluis, in 31 min. 27 sec., 2e pr. een club-medaille door een groep heeren van Ter Neuzen, zijnde Joh. Molema, A. van Oppen, A. C. Rijn berg en W. van Pienbroek, in 34 min. 30 sec., 3e pr. een club medaille door een damesgroep, be staande uit Dora Koole, José van Bockstaele, Marie de Jong en Jo de Lege, in 38 min. 41 sec. Voor den uitslag betreffende den derden prijs bestond een groote spanning, daar de laatste zwemster der winnende groep had te kampen met 2 aan haar ongeveer gelijke concurrenten, op wie zij had inge haald en die zij in de laatste me ters vooruit kwam. Daar ook het weer zeer mede werkte, is deze zwemwedstrijd in alle opzichten schitterend verloopen. Voor zoover niet anders is vermeld bestaan de prijzen uit kunstvoorwer pen en de winnaars bij wie geen woonplaats is vermeld zijn van Ter Neuzen. 0 III. Zij wordt door Iepenspint- kevers overgebracht. De schors van iepen, die in een vergevorderd stadium van iepen ziekte verkeeren, laat gemakkelijk los. Boomen, die afgestorven zijn, vindt men gewoonlijk reeds na eeni- gen tijd geheel en al van hun schors ontdaan. Bij nadere beschouwing ziet men, dat de stammen en de stukken losgelaten schors een vrete- rij van insecten vertoonen, die zich voordoet als talrijke kronkelende boorgangen, die een waar labyrinth Monck, schiet op". Hij stond bij de tafel en Stella keerde zich om, bleek maar glimlachend. „Kapitein Monck gaat met ons mee, Tommy," zei ze. „Wat?" vroeg hij verbaasd, „in' derdaad? Dat vind ik prettig, Monck, dat zal je goeddoenI" Monck glimlachte ook, maar niet van harte. „Geef mij geen sterken drank. Tommy," zei hij, „en je deed beter zelf ook niet te veel te nemen, want denk er om, dat je met lady Harriet dansen moetl" Tommy trok over de glazen heen een leelijk gezicht. „Wil je dan misschien wat limo nade? Je moet zelf ook met haar dansen, dat is tenminste een troost!" „Ik," zei Monck, hij nam het glas en reikte het Stella toe, maar toen deze het hoofd schudde, bracht hij het zelf aan de lippen en dronk als iemand die een heildronk uit brengt. „Neen," zei hij toen, „ik dans maar éénmaal en dat zal niet met Harriet Mansfield zijn". „Met wie dan?" vroeg Tommy Stella antwoordde hem en zei half onverschillig, half uitdagend: „Het is niet iedere vrouw gege ven om bij haar eigen begrafenis te dansen! Kapitein Monck is zoovrien- vormen. Bij iepen, die nog niet zoo sterk zijn aangetast, vormen deze boorgangen zeer regelmatige vraat figuren. Men kan dan steeds een hoofdboorgang of moedergang on derscheiden, die ongeveer in de lengterichting van den stam of van de dikkere takken is gelegen en die een lengte van enkele centimeters bereikt. Van deze hoofdgang stralen aan weerszijden aanvankelijk smal lere kronkelende boorgangen uit, die allengs iets wijder worden, totdat zij, na een lengte van pl.m. 10 c.M. te hebben bereikt, plotseling ophou den. Deze vraatfiguren worden te weeggebracht door de z.g. iepen- spintkevers, dit zijn kleine, glim mend zwart-bruine torretjes van een gedrongen lichaamsbouw, die, bo rende in den bast der zieke iepen zich ontwikkelen. De moederkever boort zich van buiten naar binnen, doet dan de reeds genoemde lood rechte moedergang ontstaan, zet daarin haar eitjes af, uit deze eitjes ontwikkelen zich spoedig de larven dit zijn korte, pootlooze, witte wormpjes en deze larven boren de zijdelingsche gang, totdat zij, vol wassen zijnde, zich aan het uiteinde der zijdelingsche larvengangen ver poppen. Hier komen de jonge ke vers uit, die zich op deze plaatsen door een boorgat van binnen naar buiten werken en kruipende en vlie gende den stam verlaten. Er komen voornamelijk twee soorten van iepen- spintkevers in ons land voor, de z.g. groote en de kleine iepenspintkever, wetenschappelijk geheeten Scolytus scolytus en Scolytus multistriatus. Deze kevertjes verschijnen in een onnoemelijk groot aantal uit zieke iepenboomen en ook uit de zulke, die reeds geveld zijn en ergens wor den opgeslagen, want nog geruimen tijd, eigenlijk totdat de schors in groote stukken er af valt, kunnen de kevers zich in zulke stammen ontwikkelen. De jonge iepenspintkevers, die de stammen verlaten hebben, vliegen bij mooi weer overdag in grooten ge tale rond en hebben de gewoonte zich naar de kronen der iepenboo men te begeven, onverschillig of de ze gezond of reeds aangetast zijn. Daarna gaan zij vreten aan de jonge takken. Met een Duitschen vakterm noemt men deze vreterij „Nach frass". Door middel van deze „Nach- delijk geweest erin toe te stemmen mijn orgie bij te wonen! „Hè, Stella!" bracht Tommy er tegenin, terwijl hij een kleur kreeg, „ik vind het toch zoo naar, je zoo te hooren spreken": Stella lachte zachtjes, als bij de kuren van een kind. „Arme Tom my," zei ze, ,,'t is toch treurig nog zoo jong te zijn!" „Ik ben dan liever een baby, dan een cynisch mensch!" zei Tommy openhartig. 0 HOOFDSTUK III. De Triomf. Lady Harriet's face a main was dien avond voortdurend gericht op de bruid en haar magere gedistin geerde trekken bleven voortdurend even strak. Ze zag voor zich een schepseltje, jong en mooi, zooals ze nog maar zelden had aanschouwd, maar dat gezicht was haar niet aan genaam. Ze vond het ontzettend on gepast, dat Stella den avond voor haar huwelijk danste en toen ze merkte dat bijna iedere aanwezige man een beurt kreeg, werd haar verontwaardiging er niet minder op Ze sprak tegen elk harer volgelingen haar verbazing uit en toen ze zag dat Kapitein Monck, van wien iedereen wist dat hij in den regel frass" voedt de jonge kever zich met het sappige en voedselrijke weefsel der plant, waardoor de eieren van den vrouwelijker kever tot rijpheid komen. Eerst als deze „Nachfrass" ruim een week geduurd heeft, vlie gen de kevers weg en beginnen dan elders weer de stammen of dikkere takken aan te boren, ten einde zich op de reeds beschreven wijze voort te planten. Het is gebleken, dat deze kevertjes bij het overbrengen van de iepen ziekte een rol van groote beteekenis spelen. In de zeer zieke iepen met afstervende schors ontwikkelt de zwam der iepenziekte vrucht lichaampjes in de schors. Deze vruchtlichaampjes ontstaan gewoon lijk in de uiteinden der larvegangen, waar de verpopping plaats heeft. Wanneer de jonge kever nu uit de pop te Voorschijn komt, raakt hij besmet met de sporen van de zwam. De aldus besmette jonge ke ver vliegt uit, begint zijn „Nach frass" en brengt daarbij de sporen van de schimmel op de verwondin gen aan de takken over. Op deze wijze kan hij de takkenstelsels van eventueel nog gezonde iepen infec- teeren. Dit doen zoowel de groote als de kleine iepenspintkevers. Ver schillende onderzoekers, ook in het buitenland, hebben deze wijze van ziekteoverbrenging thans met zeker heid vastgesteld. Wij hebben hier dus te doen met het zeer merkwaar dig geval, dat een ernstige schim melziekte van een boom geregeld door een bepaald insect wordt over gebracht. GROEDE. Een mislukte kerkelijke loterij. We lezen in de N.R. Crt.: Wie zich bezig houdt met de geschiedenis der kerken ziet daarbij leerstellingen ontstaan, onder vaak heftigen strijd zich een plaats ver overen inhet dogmatisch stelsel of ten ondergaan, in dien strijd een tijdlang criterium wezen voor 'tal of niet in de „ware leer" zijn en dan langzamerhand door een nieuwe stel ling op den achtergrond geraken, de bijeenkomsten in de Club ver meed, en die nog nooit gedanst had wanneer hij er maar eenigszins had kunnen afkomen, met Stella walste, ging haar verontwaardiging over in toorn. Nu waren alle mannen be zweken! „Ik noem het onbeschaamd," zei ze tot mevrouw Burton, de vrouw van den majoor. „Ik vind het bru taal om onder onze oogen zoo te handelen". ,,'t Is zeker verkeerd," stemde me vrouw Burton toe, „en we zullen daardoor niet beter over haar den ken wanneer ze getrouwd is". „Ik ben 'tnog niet met mezelf eens," zei lady Mansfield, „of ik haar een bezoek zal brengen. Ik weet niet of het wel wenschelijk is zoo'n vreemdsoortig iemand in onzen huiselijken kring op te nemen. Mevrouw Ralston," en ze legde een bijzonderen nadruk op dien naam, „zal zich daar best in schikken en ze zal wel de eerste zijn om haar op te zoeken en bij zich te ont vangen, maar mevrouw Ralston en ik zijn twee. Zij is niet zoo bijzonder kieskeurig met haar kennissen en het gevolg is, dat ze natuurlijk niets heeft in te brengen". Khit bediende. ,(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1