Breskensche Courant De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 3®ttveexv\e esVexis. Buitenland FEUILLETON Binnenland 41ste Jaargang Zaterdag 3 September 1932 Nummer 3761 ABONNEMENT: per kwartéal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,72^Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeel in gen 30 cent per regel. Handelsadoertcnlièn bij regelabonnemenl groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. I' CKi4 TIS oer zekering voor de gulden bij levens- 1bij dood w* r— gld bij ver- /- /-v gld bij ver- j s~\ gld bij ver- gld bij ver- 1 verlies mbonné" s tegen ongelukken, en II I lange ongeschikt- 11 II I door S lies van een j( ^es van een jLL I I lies van een J j lies van een III van eiken mei poot de volgende bedragen: heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Gelegenheid tot kostelooze inen ting tegen qiphtherie op Woensdag 7 September a.s. in de O.I.. School I om 10 uur; Bijzondere School om 11 uur; O.V. School II om 15 uur. De afgeloopen week is zoo vol geweest aan gebeurtenissen en ont wikkelingen van internationale betee- kenis, dat het binnen het kort bestek van ons wekelijkschoverzicht niet mogelijk is anders dan slechts kort hierop in te gaan. Allereerst dan de toestand in het Verre Oosten, ten opzichte van den stand van zaken, gelijk wij de vorige week konden constateeren, is de houding van Japan in de Mandsjoe- rijsche kwestie zoo mogelijk nog scherper geprononceerd. Japan ver klaart thans zelfs zoo noodig tot het uiterste te zullen gaan om zijn doel wit in Mandsjoerije te bereiken. De algemeene opvatting over de betee- kenis van het woord ..uiterste'' is voorloopig nog, dat Japan dan uit den Volkenbond zal treden. Het kan echter een nog ernstiger beteekenïs hebben, en mocht het zoo ver ko men dan zullen wereldcongres sen tegen den imperialistischen oor log wel niet veel meer kunnen uit richten. Ten slotte moet men be denken, dat de Amerikaansche vloot nog steeds in de Stille Oceaan ge- stationneerd ligt, en dat ook econo misch Japan een steeds geduchter tegenstander wordt voor de Ameri kaansche en Westersche industrieën. Dit brengt ons tot de staking in Lancashire. De Engelsche textiel industrie maakt een buitengewoon slechten tijd door, niet alleen door de algemeene wereldcrisis, maar bo vendien door de groote moeilijkhe den en boycotacties in Britsch- 6. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER 0 „Ik weet niet welke reden u hebt dat te zeggen, juffrouw Denvers," merkte hij stijfjes op. Stella klemde haar gehandschoen-, de handen ineen. Ze haalde eenigs- zins zwaar adem en onverschillig merkte ze op: .Omdat ik een voorwerp van angstige bezorgdheid ben geweest voor het achtenswaardige deel dezer gemeenschap en ik meen u ook daar onder te moeten rekenen. Heb ik dat zoo mis?" Hij hoorde het uitdagende in haar toon, hoezeer ze het ook trachtte te bedekken en hij voelde grooten lust haar met gelijke munt te beta len, maar hij bedwong zich en kalm zeide hij ,,Ik hoop zeker dat ik dat ben, maar daarmee maak ik er geen aan- Indië, hetgeen bij elkaar nog ver sterkt wordt door de moorddadige concurrentie van de Japansche textiel- producenten, waardoor het afzetge bied voor de Westersche fabrikanten steeds nauwer wordt. Dat onder een zoo grooten stroom van tegenspoe den loonconflicten ontstaan, het is te verwachten. Dat loonsverlaging voor de Engelsche arbeiders, die hun inkomen door de depreciatie van het pond sterling toch reeds ver laagd zagen, een moeilijk aanvaard baar iets is. het valt eveneens vol komen te begrijpen. Het bedroe vende bij deze staking is echter, dat de thans uitgebroken staking niet eens het gevolg is van de moei lijkheden in de 'loonkwestie, maar dat de oorzaak veeleer ligt in con tractbreuk van enkele fabrikanten, die voor het collectief looncontract was afgeloopen overgingen, buiten den wil der werkgeversorganisatie om, tot verlaging der loonen der arbeiders. Hierop volgde bij hun fa brieken natuurlijk staking, gevolgd door uitsluiting van de stakers en in dienst nemen van werkwilligen. Toen het collectief contract ook voor de andere fabrieken was afgeloopen stelden de werknemers als eisch bij de toen volgende onderhandelingen, dat de uitgeslotenen weer moesten worden opgenomen. In principe werd deze eisch ingewilligd, doch er werd bij gezegd, dat het nog wel een half jaar duren kon voor allen weer aan het werk waren. Deze termijn was te lang en hierop volgde de staking, die voor werkgevers zoo wel als werknemers gelijkelijk funest moet worden geacht, gezien de we reldverhoudingen in de textiel. De regeering zal thans trachten de par tijen tot overeenstemming te bren gen. Voor de Engelsche textielin dustrie is het te hopen, dat zij daarin slaagt. De derde belangrijke ontwikkeling van de afgeloopen week vond plaats in Duitschland, waar Zondag j.l., in Munster de rijkskanselier von Papen een redevoering uitsprak, waarin hij o.a. een groot economisch program tot het inblazen van nieuw leven in de Duitsche bedrijven besprak, en waarin hij tevens den oorlog aan Hitier verklaarde. Het zou te ver voeren het economisch program van von Papen hier uitvoerig te bespre ken. Beperken wij ons tot de poli tiek. Dan blijkt, dat een tolereeren spraak op een deel der gemeen schap te zijn. Ik geloof dat ik er de voorkeur aan geef alleen te staan". Haar blauwe oogen schitterden. „Zonderling," zei ze, „daaraan geef ik ook de voorkeur, 't Heeft me nooit aangetrokken een der velen te zijn. Ik ben graag onafhankelijk, wat de menschen dan ook van me zeggen mogen, maar ik weet heel goed dat dit voor een vrouw een gevaarlijke stelregel is. Een vrouw moet zich volgens vastgestelde re gels gedragen". „Ik heb daar nooit hard over nagedacht". Hij sprak kortaf. De vertrouwe lijke mededeelingen van Tommy- hadden iets in hem wakker geroepen wat niet kon worden uitgesproken. Zijn geheele ziel kwam er tegen in opstand om dit met haar te be spreken en zooals de zaken ston den, was iedere bespreking toch nut teloos. Weer zag hij een oogenblik haar gezicht betrekken, toen leunde ze weer in haar stoel en rekte dé armen uit, alsof ze de zaak moe was. „U vermijdt blijkbaar alles wat met vrouwen in betrekking staat, hoe verstandig van u". Een groote uil vloog plotseling naar binnen en tegen den lampe- kap. Monck's oogen volgden het van de regeering von Papen door de nationaal-socialisten al zeer slecht kan worden verwacht. Er wordt thans dan ook in Duitschland een zeer feilen strijd gevoerd door twee partijen. Aan den eenen kant staat de regeering von Papen, klaarblijke lijk gesteund door den rijkspresident, aan den anderen kant de coalitie, die naar het schijnt tot stand is gekomen tusschen Centrum en na tionaal socialisten, welke tezamen de regeering von Papen uit den zadel willen wippen. Deze coalitie is Dins dag in den Rijksdag reeds duide lijk zichtbaar geworden bij de ver kiezing van een rijksdagpresidium. In laatste instantie ligt de beslissing bij Hindenburg. Vertrouwt hij de coalitie, dan zal hij von Papen naar huis moeten zenden. Is hij, en dat is het haast meest waarschijnlijke, met von Papen van meening, dat een coalitie tusschen centrum en nat. soc. geen basis tot werken geven, daar beide partijen er uit den aard op uit moeten zijn elkander te vernie tigen, dan zal hij von Papen de machtiging moeten geven den Rijks dag te ontbinden. Dinsdagavond lie pen reeds zeer stellige geruchten, dat dit laatste het geval was, m.a.w. dat Duitschland voorloopig dictato riaal door von Papen c.s. zal worden geregeerd. Met spanning zien wij ook hier de ontwikkeling der ge beurtenissen tegemoet. Er is vrijwel geen tak van be drijfsleven, welke de invloed van den crisis niet heeft ondergaan. Tot de zeer ernstige patiënten behoort wel het scheepvaartbedrijf. De re geering heeft thans ingegrepen, er is een steunwet door de Kamers goedgekeurd en ter uitvoering van de beraamde maatregelen is een N.V. gesticht, welke ten doel heeft onze nationale scheepvaartbelangen te behartigen, van welke maatschap pij de aftredende dir.-generaal van den Arbeid, de heer Zaalberg, di recteur is geworden. Terwijl de voor bereidingen van de steunverleening thans in vollen gang zijn er wordt een speciaal bureau gevestigd, dat de steunaanvragen zal moeten be handelen is het te verwachten conflict in de koopvaardij een feit dier met aandacht, die van Stella waren half gesloten. Hij scheen in haar gedachten niet meer mee te tellen. Nog steeds zwegen ze beiden. Plotseling gebeurde er iets. Het flad derende beest was dicht bij de lamp gekomen en viel half versuft op de tafel. In het volgende oogenblik was Monck opgesprongen en zonder een woord te zeggen drukte hij het beest in zijn hand dood. Stella haalde diep adem, haar oogen waren nu weer geheel open en ze zat rechtop. „Waarom deedt ge dat?" vroeg ze. Hij keek haar weer glimlachend aan en zei: „Hij ging zijn ondergang tege moet". „En toen hebt u hem een handje geholpen?" Hij knikte. „Ja, zoo'n langen dood strijd heeft voor mij niets aantrekke lijks!" Stella lachte eenigszins spottend. ,,'tWas dus een liefdedaad, die u bewees, een daad van medelijden! U keek anders niet bijzonder mede lijdend en dat zou ook de laatste hoedanigheid zijn die ik u zou toe schrijven". „Ik geloof niet," zei Monck kalm, „dat u zich een oordeel over mij kunt vormen". geworden. De koopvaardijofficieren en het lagere personeel hebben de aanmonsteringen stopgezet, behalve bij de Maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd". De oor zaak van den strijd zijn de door de reeders aangekondigde loonsver lagingen. Om in staat te zijn de con currentie met het buitenland vol te houden, wil men van werkgevers zijde allereerst de loonen aanpassen bij de buitenlandsche gages, welke, mede door den val van het Pond Sterling, aanmerkelijk lager zijn dan hier te lande. Hiertegen nu is een krachtig verzet van de werknemers ontstaan. Van een eigenlijke staking kan niet worden gesproken, daar de arbeiders gebruik maken van hun recht om geen arbeidsverbintenis aan te gaan, nu de collectieve contrac ten zijn afgeloopen. In de practijk komt de toestand op hetzelfde neer. In de eerstvolgende dagen zal moe ten blijken hoe snel de beweging om zich heen grijpt en hoe groot de omvang van het conflict is. In middels heeft de Rijksbemiddelaar ingegrepen. Er heeft in Den Haag een langdurige bespreking der par tijen plaats gehad. Men zal nu heb ben te beslissen over het bemidde lingsvoorstel, dat neerkomt op het handhaven van de status quo ge durende de maand September en het erkennen van de contactcommissie (waarin de koopvaardijofficieren en transportarbeiders zijn vereenigd) door de werkgeversorganisatie. De contactcommissie heeft een aantal voorwaarden gesteld waarvan de twee eerste belichaamd zijn in het zoo juist genoemde voorstel van den bemiddelaar na de vervulling waarvan zij bereid zou zijn met de tegenpartij aan de conferentietafel plaats te nemen. Men schijnt te mo gen aannemen, dat de werkgevers het bemiddelingsvoorstel zullen aan vaarden. De eerste stap zou dan wellicht gezet zijn op den weg, welke naar een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst zonder welke de chaotische toestand van vroeger zou herleven kan leiden. Mededeeling van de gewestelijke tarweorganisatie voor Zeeland. o Het Bestuur van de Geweste lijke Tarweorganisatie voor Zeeland Ze boog zich voorover en haalde gejaagd adem. „Dat hebt u op mij voor, is 'tniet?" zei ze. „Ik.... ik ben de gevangene voor de balie en, als de uil, ben ik zonder genade veroordeeld". Hij fronste de wenkbrauwen en keek een oogenblik als een man die in den rug gestoken is, maar met alle kracht werd hij zichzelf weer meester. Op 't zelfde oogenblik stond Stella op, ze glimlachte en er kwam een blos op haar wangen. Ze nam haar waaier van de tafel. „En nu," zei ze, „ga ik dansen, den geheelen nacht. Alle officieren behalve een, hebben me om een dans gevraagd". Onmiddellijk sprong hij op. Tot nu toe had hij zich bedwongen, maar ook aan zijn weerstandsvermogen kwam een eind; hij sprak als een die wordt opgezweept. „Wilt u er mij ook een geven?" Ze keek hem recht in de oogen. „Neen, kapitein Monck!" Uit zijn donker gelaat sprak een zekere koppigheid. „Ik dans niet vaak," zeide hij, „ik was ook niet van plan vanavond te dansen, maar ik wilik moet een dans van u hebbenl" „Waarom?" Die vraag was duidelijk genoeg en ze keek hem met haar heldere brengt hiermede ter kennis van de leden-aangeslotenen, dat de volgende wijzigingen zijn gekomen in de afle vering van de tarwe van oogst 1932 aan de G. T. Z. De oude regeling zooals deze per circulaire no. 1 van 12 Aug. 1932 aan de leden-aangeslotenen bekend 'is gemaakt, komt, wat het afleveren van de tarwe betreft, hiermede te vervallen. Bij de nieuwe regeling voor de aflevering is in aanmerking geno men, dat tarwe die vroeg wordt in genomen over het geheel niet zoo best is te bewaren. Nieuwe regeling. 1. Bedrijven met 1 H.A. of min der tarwe mogen deze in één partij afleveren. 2. Bedrijven met meer dan 1 H.A. tarwe mogen afleveren: In de periode 15 Augustus t/m 15 Sep tember een hoeveelheid van 500 K.G. per met tarwe bebouwde H.A., in de periode 15 September t/m 31 October 1000 K.G. per met tarwe bebouwde H.A. Ieder lid-aangeslo tene zal dus t/m 31 October in totaal 1500 K.G. tarwe per met tarwe be bouwde H.A. mogen afleveren. De afgeleverde zaaitarwe wordt hierbij berekend. Op gedaan schriftelijk verzoek kan het Bestuur in bijzondere gevallen b.v. vertrek, beëindigen bedrijf, zeer slechte financieele omstandigheden, toestaan, dat meer wordt afgeleverd. In die gevallen kunnen extra be- waarkosten in rekening worden ge bracht. Deze zullen bedragen 50 cent per 100 K.G. van hetgeen in de periode 15 Augustus t/m 31 Oc tober teveel wordt afgeleverd en ver der 15 cent per maand, dat te vroeg geleverd wordt. De extrakosten wor den verrekend bij de nabetaling. Een lid-aangeslotene die zijn recht tot het leveren van tarwe in de pe riode 15 Augustus t/m 31 October wil overdragen aan een andei* lid- aangeslotene, kan hiertoe een schrif telijk verzoek indienen bij het Be stuur van de Gewestelijke Tarwe organisatie voor Zeeland, Landbouw- huis, Goes. Deze overdracht, waarbij een lid- aangeslotene afstand doet van zijn recht van leveren over de genoemde periode, zal op speciale formulieren moeten geschieden die binnenkort bij de kringsecretarissen van de G. T. Z. verkrijgbaar zullen zijn. oogen koud aan. Maar de man liet zich niet van zijn stuk brengen. „Omdat u me verkeerd beoordeeld hebt en me daarvoor genoegdoe ning schuldig zijt". „Ikheb ik u verkeerd beoor deeld I" Ze sprak langzaam en bleef hem aankijken. Hij maakte een be weging, alsof hij iets wilde terug houden wat hem op de lippen dreig de te komen. „Ik ben niet een van uw vervol gers," zei hij. „Ik heb me nooit het recht aangematigd een oordeel over u te vellen,nog veel minder om u te veroordeelen". Zijn stem trilde, alsof zijn ont roering hem te machtig werd. Ze keken elkaar aan, men zou hebben kunnen zeggen vijandig, wanneer 'smans stem niet zoo innig ontroerd had geklonken. Na eenige oogenblikken zei Stella bevend „Maar waarom, waarom hebt u mij dan altijd in dien waan gelaten? Waarom hieldt ge u altijd op een afstand?" Ook haar stem trilde, maar haar oogen schitterden half verlangend, half angstig, als een die op zoek is naar een verborgen schat. .(Wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1