Uitvoering Crisisvarkenswet in Zeeland. o Looze streken van Snoekie en Bolleboks* Gewestelijk Nieuws HOOFDPLAAT. Ds J. Ossewaarde te Vlijmen en Hedikhuizen heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de O. L. School te N. en St. Joosland hebben B. en W. de volgende dames geplaatst: 1. Mej. J. C. L van Male te Oost burg. 2. Mej. S. M. Risseeuw, Rotterdam. 3. Mej. M. S. Pauw te Groede. AARDENBURG. Geslaagd voor het hoofdakte-exa men de heer Jer. Klaaijsen te Arnhem, vroeger alhier. SLUIS. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School no. 1 te St. Philipsland is benoemd de heer J. P. J. Wage, alhier. OOSTBURG. Op de te Den Haag gehouden examens voor de Eerste Nederlandsche Modevakschoolvereenlging behaalde het diploma voor leerares-coupeuse Mej. C. M. Risseeuw, alhier. WATERLANDKERKJE. Beroepen te Niezeil (gem. Grijps- kerk) te Groningen Ds H. Huizinga, pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier GROEDE. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen der eerste Ned. Modevak bond slaagde voor costumière Mej. C. Provoost alhier. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Breskens 28 Aug. 9,30 Ds W. H. Kelder Jr. 28 Aug. 1,30 Zondagsschool. 28 Aug. 5,30 Ds W. H. Kelder Jr. Biervliet 28 Aug. 9,30 Ds Vrijlandt. Cadzand 18 Aug. 9,30 Ds van Kooten. Hoofdplaat 28 Aug. 2,— Ds Hulzinga. Nieuwvliet 28 Aug. 11,— Ds van Kooten. Oostburg 28 Aug. 10.— Ds Faber. Schoondijke 28 Aug. 10,- Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 28 Aug. 9,30 Ds Huizinga. IJzendijke 28 Aug. 10,Ds Castelein. Groede 28 Aug. 2,30 Ds van Kooten. Ev. Luth. Gemeente. 28 Aug. 9,30 Da Dufour. met de kindertoeslag een mooi be drag worden. Bovendien vind ik dat het wel wat al te veel gelijk wordt gemaakt, als ieder f 8,40 krijgt. Dhr. BECUMet 3 kinderen wordt de steun f 11,10. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Is dat te veel voor een huisgezin? Dhr. BECUNeen, maar als steun is het te hoog. Het is zelfs meer dan de moderne bond geeft. Weth. LOMBAARD: Als fll,10 steun wordt gegeven, gaat men voor f 12 niet werken. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Dat moeten ze; ik heb daar reeds meer op gewezen. Weth. VLIEGER: De vaste ar beiders, die in den winter f 1,75 ontvangen, zouden nog minder heb ben dan de werkloozen bij den steun. Dhr. BRAKMANPrecies. En het kan niet opgaan, dat meer zou wor den gesteund dan kan worden ver diend. Ten 2e: Waar moet het geld van daan komen? En ten 3e: De commissie zegt, dat de oude regeling nog geen reden tot klachten heeft gegeven. Ik zal er dus niet mijn stem aan kunnen geven. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Weth. Vlieger spreekt van een loon van f 1,75. Maar in dien tijd wordt nog geen steun gegeven; die begint pas in Maart, in 't voorjaar. In de winter werken de kassen. Weth. VLIEGER: Maar daar be talen we toch ook aan. Weth. LOMBAARD geeft voor beelden dat de regeling moeilijk heden geven zal. VOORZITTER: Meneer Van Ha- neghem, hebt u een afgerond voor stel? Dhr. W. VAN HANEGHEM: De steun brengen op f8,40 met 10 cent voor ieder kind tot een maximum van vier. Vrouwen worden buiten be schouwing gelaten. VOORZITTER: Wordt dit voor stel gesteund? Dhr. J. VAN HANEGHEM: Jal Het voorstel wordt hierna be stemd en verworpen met de stem men der heeren Van Haneghem voor, zoodat de oude regeling van kracht blijft. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Ik begreep natuurlijk wel dat het niet zou worden aangenomen, maar ik achtte me toch verplicht, er mee te komen. Begraaftoestel. B. en W. hebben navraag gedaan naar de prijs van een begraaftoestel, zooals door dhr. W. van Haneghem was gevraagd. De prijs beloopt f 165- f 175. VOORZITTER: In verband met die tamelijk hooge prijs stellen B. en W. voor, nog niet tot aanschaf fing over te gaan en eerst betere tijden af te wachten. Weth. LOMBAARD: Ik heb te Schoondijke eens een kijkje geno men en daar het toestel gezien. Het is een heel eenvoudig ding. In het begin zijn er wel eens ongelukjes mee gebeurd, maar nu gaat het goed. Maar voor zoo'n eenvoudig toestel is het toch wel heel duur. In Oostburg is het, meen ik, bui ten gebruik gesteld. Maar het ongelukkigste is dat het opgezonden moet worden als er iets defect is. Daarom ben ik er sterk tegen, om het aan te schaffen. VOORZITTER: Daar komt nog bij dat het niet in het lijkenhuisje zal kunnen en dat dus ook nog ver bouwd zal moeten worden. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Dat geloof ik niet. En de prijs lijkt me ook niet te hoog toe. Ik zou maar willen aanschaffen. Dit voorstel wordt verworpen met de stemmen der heeren Van Ha neghem voor. Landbouwschool. Het gemeentébestuur van Schoon dijke heeft den minister verzocht, niet over te gaan tot opheffing der Landbouwschool. VOORZITTER: Daar de school voor onze streek zeker van belang mag worden geacht, stellen B. en W. voor adhesie te betuigen. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Betalen wij daar ook voor? VOORZITTER: Neen. Dhr. BRAKMANIk voel er wei nig voor. Ik geloof wel dat het een landbouwbelang is, en ik kan me heel goed verklaren dat Schoondijke op het behoud der school gesteld is, maar ik meen dat men in de streek zelf kapitaalkrachtig genoeg is, om de school zelf te betalen. De VOORZITTER somt hierna de voordeelen der inrichting op. Dhr. BRAKMAN: Zeker, de school werkt goed, maar het is te duur. Daar komt nog bij dat ie mand, die b.v. voor kapper wil lee- ren, dit zelf moet betalen. Waarom kan dit dan bij de landbouwers ook niet. Het is toch een privé belang. Weth. LOMBAARD: Misschien komt er in den goeden tijd ook wel een kappersschool. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen der heeren Brak man en W. van Haneghem tegen. Rondvraag. Dhr. W. VAN HANEGHEM: De timmerman Kareis aan den nieuwen weg weet geen raad met zijn water. Kan dat opgelost worden? VOORZITTER: De weg is pas in orde gebracht. Het lijkt me het best dat we eerst afwachten hoe het met de bebouwing afloopt en daarna met een voorstel tot rioele- ren komen. Weth. LOMBAARD: Hoe was het daar vroeger? Dan kon zijn water toch ook niet weg. Dhr. BRAKMAN: Volgens Kareis zou de provincie toegezegd heb ben, het te zullen regelen. Als dat zoo is, moet de provincie er voor zorgen en anders moet hij zich tot de gemeente wenden. Weth. LOMBAARD meent dat de waterafvoer het best zal geschieden langs de voorzijde, waarbij de tram dan doorgang zal moeten geven. Dit wordt betwijfeld door dhr. BRAKMAN, die van oordeel is, dat dat volgens contract niet zal moeten, waartegenover weth. VLIEGER meent dat het lagere land het water der hoogere moet ontvangen; dat is wet en een contract ka.i daar aan niets veranderen. VOORZITTER: Van deze kwes tie is mij niets bekend. Het zal dus een persoonlijke zaak tusschen Ka reis en de provincie zijn. Daarom lijkt het mij het beste dat hij zich daar toe wendt. Nog iemand? Dhr. BRAKMAN: Ja, M. de V. Nu de nieuwe weg klaar is en de route daarbij langs de ->chool loopt, lijkt het mij wel gewenscht dat een maximum-snelheid wordt bepaald. Ze rijden tegenwoordig, ik mag wel zeggen, geweldig. VOORZITTER: Het is thans meer de geest, om de maximum snelheid af te schaffen dan in te voeren. Kijk b.v. naar Goes. Er zal natuurlijk wel eens woest gereden worden. Dat gebeurt altijd, maar daar helpt geen maximurri- snelheid aan. Het lijkt me beter, bordjes met „school" te plaatsen, zooals aan de Kruisdijk is geschied. Dhr. BRAKMAN: Het is moge lijk, maar in Schoondijke en Bres kens bestaat er naast die bordjes toch ook nog de maximum-snelheid. Ik meen werkelijk dat het noodig is. Weth. VLIEGER: In die ge meenten 'is het verkeer veel druk ker. Hier wordt het nooit zoo. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Brengt het veel kosten mee? VOORZITTER: Er moet eerst een verordening worden gemaakt borden moeten worden geplaatst: contröle-materiaal moet worden aan geschaft en de contróle moet door twee man worden uitgevoerd. Ik zie er heusch het voordeel niet van in. Dhr. BRAKMAN: Ik heb dit punt maar eens aangestipt omdat ik dacht dat het noodig was. Dhr. J. VAN HANEGHEM: Dat is het ook. Dhr. BRAKMAN: Zouden B. en W. dit nog eens onder het oog willen zien? VOORZITTER: Daar is geen be zwaar tegen. Heeft nog iemand iets in het belang der gemeente? Niet? Dan sluit ik de vergadering. Zooals bekend, is op 15 Augustus j.l. de Crisisvarkenswet in werking getreden. De bedoeling van deze Wet is om de varkenshouderij weer op een loonende basis te brengen en te voorkomen dat dezen tak van het landbouwbedrijf geheel te gron de wordt gericht. In de landbouwbladen en in de plaatselijke pers is het doel van de wet reeds in het kort uiteengezet, zoodat we in het volgende ons zul len bepalen tot datgene, dat elke varkenshouder in Zeeland moet we ten. De uitvoering van de wet is op gedragen aan de Nederlandsche Varkenscentrale onder toezicht van een Regeeringscommissaris, den Heer Ir. S. L. Louwes. De taak van de Nederlandsche Varkenscentrale is het regelen van de export van varkensvleesch en het beheeren van een Stabilisatie-fonds. De Nederlandsche Varkenscentrale is de eenige kooper van exportvar kens, zij heeft dus als het ware een monopolie, niet om tegen lage prijzen op te koopen maar tegen voor den boer loonende prijzen. Be taald zal worden naar het slachtge- wicht en kwaliteit. Op de varkens die voor het binnenland worden ge slacht zal een heffing plaats hebben die voor de periode 15 Aug.3 September is vastgesteld op 9 cent per K.G. geslacht, hetgeen over eenkomt met 77>/2 cent per K.G. levend gewicht. Bedoelde heffing zal worden geïnd door de Vleeschkeu- ringsdiensten. De regeling komt dus hierop neer dat de consument, die tot nog toe heeft geprofiteerd van de lage prijzen van varkensvleesch spek enz. een wat hoogeren prijs betaalt. De gelden die door de Vleeschkeuringsdiensten worden ge ïnd en de inkomsten van de in voerrechten op varkens en varkens vleesch worden gestort in het Sta bilisatiefonds, waaruit de export zal worden gesteund. Vanwege de Nederlandsche var kenscentrale zullen op verschillende plaatsen in Zeeland zaakvoerders worden aangesteld, die de export varkens opkoppen. De namen en Hup-bom! Daar zaten ze al op het vlot. „Ook goeienavond," zei de gebaarde meneer, „mag ik me even voorstellen? Professor Tulp, uit Am- sterdaml" „O!" zei de lange, „dan bent U zeker een broertje van die andere Tulp?" „Preciesl" zei de professor, „hoe weet je dat zoo? Ken je 'm?" „Nee," zei de fange, „dat snap ik zoo maar van eigesl Maar, als ik vragen mag, wat heb U eigenlijk al dien tijd gegeten, want U ziet er niet voordeelig uit". „Papegaaieneieren," zei de profes sor, wijzend op een kooi met 'n papegaai, die hij bij zich had -taan. „Nou, daar zal je ook niet dik van worden," zei de lange, „dan hebben wij wel wat anders. Snoekie, kom op met je zalm!" En hij tikte veelzeggend op Snoekie's zijzakken, waar nog steeds de blikjes zaten, die hij bij den winkelier ingepikt had. Al heel gauw zat het drietal fijn te smullen. „Waar is dat goed voor?" vroeg de lange opeens, op 'n bordje met „Verboden Toegang" wijzend, dat op 'tvlot stond. „Van 't schip meegenomen," zei de pro fessor, „je weet nooit, waar 'tnog es voor dienen kan, en bovendien hou ik niet van dat geloop over den vloer!" Daarop vertelde hij, dat hij luchtreiziger was. „Hè," zei de lan ge, ,,'k zou ook best es de lucht in willen!" woonplaatsen van deze zaakvoerders zullen binnenkort worden bekend gemaakt en tevens de leveringsplaat sen waarop de exportvarkens zullen moeten worden aangevoerd. De handel in varkens voor het bin nenland blijft voorloopig vrij. Om tot een goede werking van de Crisisvarkenswet te komen is het noodzakelijk dat de varkensfokkerij en binnenkort mogelijk ook de var- kensmesterij, geregeld worden, om dat bij een ongelimiteerde uitbrei ding de voordeelen, die men met de Wet beoogt, weer verloren zou den gaan. Bij de uitvoering van dit werk wordt de Nederlandsche Var kenscentrale bijgestaan door elf Ge westelijke Varkenscentrales, in Zee land is dit de Zeeuwsche Varkens centrale. Aan de Zeeuwsche Varkenscen trale die opgericht is door de 5 in de provincie Zeeland werkzame landbouworganisaties, is opgedragen om in de maand September alle varkens te merken en tegelijkertijd de varkenstapel te inventariseeren. Het Bestuur is als volgt samenge steld: P. J. J. Dekker te Wemeldinge, Voorzitter; F. J. van Campen te Graauw; H. C. v. d. Zande, Nieu- werkerk; C. Sturtewagen te Eede; J. Wisse, Kapelle en C. Zwagerman te Middelburg. Secretaris van de Zeeuwsche Var kenscentrale is de heer E. G. van Campen te Hulst. De Zeeuwsche Varkenscentrale heeft het werkgebied verdeeld in 12 districten. Elk district heeft een districtscommissie bestaande uit drie leden en drie plaatsvervangende le den terwijl voor elk district door het Bestuur een merker is aangesteld. De districtscommissies en de mer kers zijn de volgende, (zie bijlage). In September wanneer alle var kens gemerkt moeten worden, be staat het merken uit het aanbren gen van een tatoueermerk op het linkeroor. Alle varkenshouders in Zeeland dienen lid te worden van Je Zeeuw sche Varkenscentrale, ook de land arbeider met 1 varken, anders kan hij geen bewijs verkrijgen van het Bestuur der Zeeuwsche Varkens centrale voor ontheffing van de slachtbelasting. Het lidmaatschap is kosteloos. Het Bestuur der Zeeuw sche. Varkenscentrale heeft de kos ten van het merken in September vastgesteld op f 0,15 per merk. De varkenshouders moeten, wanneer de merker zijn komst heeft aangekon digd, zijn varkens opgestald hebben. Wanneer de varkenshouder zulks verlangt, is de merker verplicht zijn materiaal zoo goed mogelijk te ont smetten, de desbetreffende varkens houder moet echter voor ontsmet tingsmateriaal zorgen. Iedere varkenshouder wordt in zijn eigen belang aangeraden om den merker en den Secretaris of het lid der districtscommissie die inventari seert alle hulp en bijstand te ver- leenen, die gevraagd worden. Na een door den Minister te bepalen datum zullen geen ongemerkte var kens meer op een bedrijf aanwezig mogen zijn. Wanneer een varkens houder geen medewerking verleent, zal hij voor grootc moeilijkheden komen te staan. District VII omvattende in W. Z.Vlaanderen de gemeenten Breskens, Nieuwvliet, Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuid zande. Leden Joh. Ie Clercq, Retranchement, Voorzitter. A. J. Provoost-Risseeuw, Nieuw vliet, (Secr.). J. F. de Milliano, Groede. Merker: Iz. de HulluQuaak, Zuidzande Plaatsvervangers A. de Hullu-de Bruijne, Zuidzande. Ed. Modde, Oostburg. District VIII omvattende in W. Z.Vlaanderen de gemeenten St. Kruis, Eede, Aardenburg, Oostburg, Waterlandkerkje. Leden C. Sturtewagen, Eede (Voorzitter). A. de Kraker, St. Kruis. C. van Dixhoorn, Oostburg. Merker Med. Verstrate, Eede. Plaatsvervangers C. Blondeel-van Besien, Aarden burg. P. Buijze, St. Kruis. A. de Smit-Kense, Henricuspol- der, Oostburg. District IX omvattende in W. Z.Vlaanderen de gemeenten Schoondijke, Hoofdplaat, Bier vliet en IJzendijke. Leden A. Leenhouts Azn., IJzendijke, Voorzitter. J. A. Leenhouts, Schoondijke M 88 Secretaris. P. C. Haverbeke, Biervliet. Plaatsvervangers Em. Haverbeke, IJzendijke. Adr. de Feijter, Schoondijke. P. L. Mangnus, Biervliet. BRESKENS. V. V. V. heeft tegen 4 September a.s. een programma samengesteld dat er wezen mag en dat zeker, als het weer dien dag medewerkt, zeer veel bezoek zal trekken. Men zie achterstaande advertentie Verwijzende naar achterstaande adv. betreffende de zwemwedstrijden op morgen (Zaterdag) kunnen wij meedeelen dat de prijzen der ver loting vanaf Zaterdag in Badpavil joen Arnoud-Marie ten toon worden gesteld. Men steune het werk dezer ver- eeniging en koope loten. De trek king is bepaald op Maandag. Zondag a.s. brengt de Vlaam- sche Toeristenbond uit Brugge een bezoek aan Bad-Breskens. IJZENDIJKE. Onze gemeente heeft eenige dagen feest gevierd ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan der muziekver- eeniging „Geduld Overwint". Zaterdag. Het feest opende met Zaterdag met een serenade aan den voorzitter

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2