Breskensche Courant 50 40 25 De lamp in de woestiln Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 35-jarig bestaan van «Handelsbelang» te Middelburg. FEUILLETON Transpireerende Voeten, Raadsvergadering te Groede, 41ste Jaargang Zaterdag 27 A gustus 1932 Nummer 3759 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiën bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonnds tegen ongelukken, en JI lij mei «oor de volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- -t s-\ s~\ gld bij dood gld bij ver- lange ongeschikt- 11 Jl J door H lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger g gld bij verlies II J van eiken anderen vinger 0 Het doel van de feestweek. Uitvoerig overzicht van wat er te doen zal zijn. In het zoojuist verschenen pro gramma van de Middelburgsche feestweek schrijft de voorzitter der iubileerende vereeniging „Handels belang" als inleidend woord o.m.: „Vijf en dertig jaren geleden is het, dat enkele wilskrachtige Mid delburgsche zakenlieden, waarvan er nu helaas nog slechts weinige in leven zijn, het initiatief namen tot oprichting van een vereeniging wel ke zou hebben „stelling te nemen tegen oneerlijke of onedele concur rentie of valsche reclame op Han delsgebied" en in het algemeen werkzaam beoogde te zijn „tot be vordering van de gemeenschappe lijke handelsbelangen". Zoo althans luidde het reglement en statuten van de vereeniging welke de naam ontving van „De reëele Handel". Eerst eenigen tijd later werd deze naam veranderd in „Handelsbelang". Vijf en dertig jaren van arbeid in het belang vooral van den Han- deldrijvenden en Industrieelen Mid denstand zijn achter den rug Mochten wij deze mijlpaal in dit vereenigingsleven onverschillig voor bij loopen en geen waardeering too- nen voor datgene wat door hen die ons voorgingen in aller belang werd verricht „Neen," meende de algemeene vergadering en met dit „neen" stemde het bestuur gaarne in, vooral toen werd voorop gesteld dat deze feestelijke herdenking in een zoo- danigen vorm zou worden gegoten, dat zij door hare aantrekkelijkheid tevens voordeel zou brengen aan de zakenlieden in onze gemeente. We zullen daarom trachten be langstellenden te trekken als het kan zelfs van de overzijde der Schel de en van boven het Kreekrak Onze stad moet vol zijn van be zoekers. De Middelburgers moeten op straat de dorpelingen naar Mid delburg en als het kan veel vreem delingen in de stad 4. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER 0 Volgens lady Harriet zou geen behoorlijk .meisje er ooit aan ge dacht hebben, zulk een buitenge wonen stap te doen en zij dacht er niet aan, haar hare bescherming aan te bieden, waarvan ze bewezen had dat ze er buiten kon. Als me vrouw Ralston dat wilde doen, dan was dat haar zaak. Niemand zou zich iets aantrekken wanneer de doodgewone doktersvrouw dat deed. Ze verheugde zich in het denk beeld, dat alle dames te goed op gevoed .waren, om maar dadelijk bereid ,te zijn zich te bemoeien met iemand die zich zoo weinig aan conventie stoorde. Het .eenige wat in haar voordeel sprak was, dat ze Tommy's zuster was. Tommy was een aardige jon- Dat geeft nering en vertier geld in de lade en is ten slotte een belang voor onze geheele Mid delburgsche samenleving" „Al zit de zon (althans op zaken- gebied) nu nog achter de wolken, daar blijft zij niet altijd het ver leden is daar om het te bewijzen. Want al ziet het er voor Nering en Handel niet gunstig uit, toch is zelfs ook uit deze eigenaardige tijdsomstandigheden voor ons iets te leeren. Zie hier de les: Scherp meer dan ooit het brein ziet uit naar nieuwe mogelijk heden naar nieuwe handelsrela- tiën naar zakenuitbouw ver meerdert Uw inspanning staalt Uw energie Dit is de eenige manier om zich floor deze periode heen te werken naar betere tijden die toch zonder twijfel weder komen moeten". O We hebben reeds zoo in groote trekken bericht, wat er te doen zal zijn. Een iets meer gedetailleerd overzicht van de feestelijkheden volge hier. Wie het naadje van de kous wil weten, koope het voor alle feestgangers noodzakelijke program ma, dat alom verkrijgbaar zal zijn. (Zie achterst, adv.). Maandag 29 Augustus is er des ochtends een réveille door 't Chr. Muziekkorps „Oefening na den Ar beid," directeur de heer C. F. van Kamer; des avonds geeft de harmonie „Ons Genoegen" uit Vlis- singen, directeur de heer C. G. Go- vaarts een concert op de Markt. Dinsdag 30 Aug. geeft het Mid- delburgsch Muziekkorps, directeur de heer Joh. H. Caro, een concert op de Markt, afgewisseld door rhythmische dansen van „Medio- burgum," onder leiding van den heer Chr. J. Mazure. Daarna een muzikale rondwandeling. Onderwijl recipieert het bestuur van „Han delsbelang" in de sociëteit „St. Jo ris". Des avonds bespeelt de heer Th. C. Ferwerda den beiaard van den Lange Jan. Koninginnedag is de feestdag van „Uit het VolkVoor het Volk"; dien dag is er een turnbetooging van de Walchersche sportvereenigin- gen op het gemeentelijk sportter rein, met o.a. een gezamenlijk op treden der Walchersche dames en der Walchersche meisjes. gen £n om zijnentwil konden ze haar niet weren uit de kringen van het .regiment, maar op eenige meer intieme (bijeenkomst werd ze niet genoodigd (en ook verwelkomde nie mand der dames haar in de club. Geheel anders was de houding der officieren van het regiment. Ze hadden haar met enthousiasme be groet, wat te meer opviel omdat ze zich in den regel van hun eigen dames ,eenigszins op ieen afstand hielden .en in minder dan geen tijd waren ze allen haar onderdanige dienaar. -De officieren, die de bun galow piet Tommy hadden gedeeld, maakten .plaats voor haar als een koningin, welke huldebetooning ze ook ,als zoodanig aannam, waarbij ze echter zichzelf bleef en soms zeer beminlijk was. Mevrouw ^Ralston zou haar, indien ze dat had verlangd, gaarne een tehuis hebben aangeboden, maar Stella was trotsch en wenschte van niemand gunsten te ontvangen. Zoo had ze alleen gestaan en onbeschermd temidden dergenen, die Jiaar zoo hatelijk beoordeelden en niemand, zelfs Tommy niet had kunnen vermoeden hoe diep de wond was, door hun slecht verholen vijandelijkheid geslagen. In de bitterheid haars harten hield 's Avonds zijn er volksdansen in Zeeuwsch costuum, afgewisseld met orkestnummers op de Groote Markt; na afloop fakkeloptocht. Donderdag 1 Sept. geeft het Dom- burgsch muziekgezelschap Apollo, directeur de heer M. A. Romijn een avondconcert op de Markt; in de pauze treed het Westkappelsche da meskoor op. Daarna rekoefeningen door Walchersche turners, onder lei ding van den heer P. Taal, op het podium voor het Raadhuis. Onderwijl heeft het Westkappel sche dameskoor op den Dam in de Graanbeurs en op de Balans ook nog gezongen hoe, waar en wanneer precies vermeldt het pro gram wel. Vrijdag 2 Sept. wordt het avond concert op de Markt gegeven door het Chr. fanfarekorps „Oefening na den Arbeid," directeur de heer J. C. F. van Kamer; daarna is er een verlichte gondelvaart door het Ka naal. Zaterdag 3 Sept. vindt des mid dags 'n kano-wedstrijd in het Ka naal plaats, waarvoor 7 medailles beschikbaar werden gesteld. Dien dag wordt er op de Markt een mid dagconcert gegeven door 't fanfare korps „Voorwaarts" te Koudekerke, directeur de heer André J. Geysen; het vaste avondconcert is voor re kening van 't Middelburgsch Mu ziekcorps, met als besluit een tap toe van de padvinders. Handen en Oksels beljafidele men met Purolpoeder. Dit/ls het meest af doende middel^Tn bussen van 45 en 60 ct. s' Alle^rtDij Apoth. en Drogisten. ""T7 op Donderdag 18 Aug. 1932. 0 Afwezig de heer De Milliano. Ingek. stukken. VOORZITTER: Als ingekomen stuk is er slechts de goedkeuring op het raadsbesluit tot heffing van 50 opcenten op de Fondsbelasting. U vindt zeker wel goed dit stuk ze dit voor de heele wereld ver borgen en slechts haar broer en zijn ernstige, ietwat ongenaakbare kapitein, vermoedden er vaag het bestaan van. Everard JVlonck was een van de weinige mannen, die niet voor haar knielden en langzamerhand was ze gaan gelooven, dat deze man het eens was met de zwijgende, zijde- lingsche afkeuring der vrouwen. Zonderling genoeg trof dit haar meer en op een andere wijze, dan de onaangename [bejegening van haar eigen sekse: misschien had het war me enthousiasme, dat Tommy voor dien man gevoelde, haar gevoeli ger gemaakt voor zijn oordeel en mogelijk ook was ze maar al te geneigd, om in zijn ernstige oogen afkeuring en veroordeeling te lezen. Maar wat ook de reden mocht zijn, ze zou er veel voor hebben over gehad, wanneer hij aan haar zijde had gestaan. Dat had voor haar eenige essentieele beteekenis. Maar Monck had nooit tot haar aanbidders behoord. Hij was nooit anders dan beleefd tegen haar maar volstrekt niet opvallend. Misschien had hij wel wat beters te doen. Hij ging langs haar heen op een afstand, koud en ongevoelig en ze zou nog meer verbaasd zijn geweest voor kennisgeving aan te nemen! Dan heb ik de volgende mede deelingen le: wij hebben aanbesteed de le vering van kolen voor de openbare scholen en het gemeentehuis. Ge gund is het aan de laagste inschrij ver C. Brakman met f 28 voor anthraciet en f 15,40 voor de eier kolen; alles per 1000 K.G. 2e is er een oproeping gekomen om te verschijnen voor de Raad van State op 24 Aug. a.s. inzake het geschil met het bestuur der Bijzon dere school aan de Molenstraat over de levering van banken. Het bestuur is n.l. in hooger beroep gegaan. Wij zijn niet verplicht om te ver schijnen en daar alle betreffende stukken aan de Raad van State zijn opgezonden, zoodat alles ginder be kend is, zou ik voorstellen niet te gaan. Is iemand daar tegen? Niet? Dan is alzoo besloten. Verder zullen op verzoek van G. S. eenige administratieve wijzigingen aangebracht moeten worden in de begrooting 1932. Heeft iemand hier tegen bezwaar? Niet? Dan is ook aldus besloten. Ten slotte is hedenmorgen een brief ontvangen van den minister betreffende de verordening op de winkelsluiting. Z. E. stelt voor de preciese aanduiding MeiOctober en OctoberMei te vervangen door zomer- en wintertijd; verder de ope ning ook voor den wintertijd vast te stellen op 5 uur zooals de wet zegt en niet op 6 uur, zooals in de verordening is bepaald. Heeft één der Leeren bezwaar de veror dening aldus te wijzigen? Niet? Dan zullen we ze zoo opnieuw ter goed keuring opzenden. Begrooting 1933. Deze wordt den raad aangeboden. De behandeling komt in de volgende zitting. Pensioensgrondslag. De pensioensgrondslag van den veldwachter wordt overeenkomstig het per 1 Mei gewijzigde salaris vastgesteld op f 1840. Benoeming. In de commissie tot het nazien der rekening moet een nieuw lid worden benoemd (vacature Herman) De heer Jac. Brakman wordt hier voor aangewezen. Steunregeling. VOORZITTER: Zooals de hee- dan Tommy, als zij zich door hem als mooi had hooren beschrijven, zóó overtuigd was ze, dat hij in haar niets bekoorlijks zag. Het was een wanhopige strijd ge weest, zichzelf een weg te banen tusschen al dat vooroordeel en maar al te dikwijls had het haar gewond. Toch hield ze dapper stand, gaf den moed nooit op, hoe de strijd haar ook had vermoeid. Drie weken na haar komst, toen de jaarlijksche uittocht der dames van het regiment ophanden was, verloofde ze zich met Ralph Dacre, den knapsten man, maar ook den man met het minste verantwoordelijkheidsgevoel van het regiment. Hij althans, bleek aller minst ongevoelig voor haar bekoor lijkheden, hij was tot over de ooren op haar verliefd. Van het beginne af had haar schoonheid hem in vuur en vlam gezet; hij aanbad haar en vervolgde haar overal zonder er zich ,om te bekommeren, dat zij er weinig van gediend bleek en toen ze eindelijk met een zekere minachting had toegestemd, besloot hij den koop zoo gauw mogelijk te bezegelen, vóór ze er berouw van krijgen kon. Hij werd gedreven door een krankzinnigen, alles beheerschenden hartstocht, en dat niet voor de eerste ren weten kwamen we een vorig maal niet tot een resultaat en werd besloten dat een voorstel van de Steuncommissie zou worden afge wacht. Deze heeft echter bericht dat de bestaande regeling tot nu toe bevredigend heeft gewerkt, zoodat zij adviseert de uitkeeringen niet te verhoogen. B. en W. hebben hieraan niets toe te voegen. Zij handhaven der halve hun voorstel om geen ver anderingen aan te brengen. Dhr. W. VAN HANEGHEM: In het antwoord der commissie staat niet dat het besluit niet met alge meene stemmen is genomen; het was 41. Op het convocatiebriefje stond niet dat dit punt 'behandeld zou worden, zoodat ik daar eenigszins onvoorbereid kwam. Daarom doe ik nu het voorstel, om de uitkeeringen te verhoogen tot f 8,40. Vrouwen kunnen er buiten gelaten worden, maar voor kinderen dient eenige toeslag gegeven te worden. Met vrouwen kom je met de regeling tot geen einde. Er zijn er verschei dene die werk kunnen krijgen en het niet aannemen. VOORZITTER: Waarom hebt U dat voorstel niet in de vergadering der commissie gebracht? Dhr. W. VAN HANEGHEM: Ik zei daareven al dat ik er niet op voorbereid was; het stond niet op de oproeping. Ik vind het wel jam mer dat Bosschaart er niet bijgezet heeft dat de beslissing met 41 gevallen is. Dhr. BRAKMANWat verschil geeft dit nieuwe voorstel ten op zichte der oude regeling? Dhr. W. VAN HANEGHEM: Nu is het f 6,30 voor man en vrouw. VOORZITTER: De commissie kan toch ook f 8,40 geven? Dhr. W. VAN HANEGHEM: Dat wordt nooit toegepast. Dat ge beurt alleen als er een aantal kinde ren zijn. Maar nu zou ik het mi nimum op f 8,40 willen brengen, zooals de bond ook uitbetaalt. VOORZITTER: Doet u dat voor stel nog eens eerst in de commissie. Dhr. W. VAN HANEGHEM: Ik weet haast zeker dat het niet helpt. Dhr. BRAKMAN: M. de V. Als de commissie het afwijst, kan hij toch nog altijd hier met een voor stel komen? VOORZITTER: Zeker. Wenscht nog iemand hierover het woord? Weth. LOMBAARD: f8,40 kan maal van zijn leven.. Haar trots en haar gereserveerdheid maakten haar in zijn oogen des te begeerlijker. Hij had haar voor zich gewonnen en vroeg zich niet af, hoe. De vrou wen beweerden dat ze goed af was, de jnannen onthielden zich van een oordeel. Dacre had den kapiteins-rang ge haald, maar verheugde zich in nie- mands achting. Zijn medeofficieren haalden tde schotfders voor hem op en zijn commandant, kolonel Mans- field, noemde hem den grootsten gek dien hij ooit ontmoet had. Niemand, behalve Tommy, had echter een hekel aan hem, maar hij had er zijn reden voor, zooals hij aan Monck had meegedeeld. Monck, die tot dusver dezelfde bungalow met hem had gedeeld, verklaarde dat hij niets tegen hem had en hij kon hem toch wel be- oordeelen. Monck was geen dwaas en ook geen gek en er ontsnapte maar heel weinig aan zijn aandacht. Hij zou morgen bij de plechtigheid de rol van bruidsjonker vervullen, waartoe Dacre hem had uitgenoo- digd, want, zonderling genoeg, ge voelde hij iets van Tommy's hoogachting voor zijn gereserveerde medeofficier. {Wordt vervolgd.]

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1