Breskensche Courant 25 De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Raadsvergadering te Breskens, FETHT-LFTON 41ste Jaargang Woensdag 24 A gnstus 1932 Nummer 3758 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens l ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f3J50 per jaar. Verschijnt - lederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlfyk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTlZN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadüertentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS oer zekering ooor de y~\ abounds tegen ongelukken, en 1 lil Wel ooor de volgende bedragen: gulden bij levens- gld bij dood rj gld bij ver- r— s-\ gld bij ver- a gld bij ver- lange ongeschikt- 11 II I door H lies van een j( I jies üan een 4(f ^cs van ccn heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies III van eiken anderen vinger 3®ttveen\e ^vesV^xvs. Aanvragen om/subsidie voor 1933 moeten, om in .behandeling te kunnen komen, met alle vereischte bescheiden (begrooting, /ekenlng, toelichting] vóór 15 September a.s. ingekomen zijn. De bestuten der vereenigingen worden dringend' uitgenoodigd het bedrag hunner/aanvragen zooveel mogelijk te beperken. op Dinsdag 16 Augustus 1932. 0 (Slot.) 7. Voor elke volle f2,- gezins inkomsten d.z. verdiensten van an dere leden dan van den tewerk ge stelde) wordt 1/2 dag minder ge werkt; bedragen de gezinsinkomsten f 18,- of meer dan vindt geen te werkstelling plaats 8. Van de tewerkstelling wordt uitgesloten ahij, die omtrent zijn gezinsin komsten misleidende inlichtingen verstrekt b. hij, die of in wiens gezin iemand, tegen normale voorwaar den aangeboden werk, geweigerd heeft c. hij, die ongeschikt voor het werk blijkt. Voorbeeld: iemand met 3 kinderen beneden de 14 jaar en gezinsinkom sten van f 5,50 per week, heeft in de rustweek op Dinsdag en Don derdag gewerkt. Tegen een loon van f 2,70 (min ziektewetpremie) wordt hij nu tewerkgesteld gedurende 6 dagen, min 1 dag wegens gezins inkomsten, min 1 dag wegens werk in de rustweek 4 dagen. VOORZITTER: De vorige maal is punt 1 verworpen, zoodat over bleven het voorstel-Notebaart, om de 18 dagen in 6, en het voorstel-Ca- rels om de 18 dagen in 12 te ver anderen. Over het eerste staakten 3. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER „Ik zal 'tje zeggen, als je dat weten wilt," zei Monck plotseling. „Dat troepje meent het recht te hebben een buitenstaander het leven onaangenaam te maken en dat zal je zuster altijd blijven, getrouwd of ongetrouwd. Later zullen ze mis schien voor haar kruipen, want Dacre is tegen die vrouwen opge wassen, maar in haar hart zullen ze haar altijd haten, want weet je, ze is mooi". „Is ze?" vroeg Tommy verwon derd, „ja, weet je, daar heb ik nooit over gedacht". Monck lachte koud en hatelijk. „Juist, maar Dacre wel en meer anderen pok". de stemmen, zoodat de zaak thans opnieuw in behandeling komt. Wenscht men de besprekingen te heropenen? Dan landen we zeker op het punt, waar men komen wil. Mevr. TAZELAAR: Alvorens tot de behandeling over te gaan, zou ik gaarne nog een paar woorden in het midden brengen. Naar mijn meening zijn in de vorige vergadering stem mingen gehouden, waarvan de volg orde niet juist was. Aangezien het voorstel-Notebaart het vèrst-strek- kend was, had dat allereerst moeten behandeld worden, waarover, naar ik meen, de heer Notebaart ook nog heeft gesproken. Ik stel dan ook voor de in de vorige vergade ring omtrent de werkverschaffing ge houden stemmingen te vernietigen en thans met de behandeling van het voorstel-Notebaart te beginnen. VOORZITTER: Waarom hebt U dat de vorige maal niet opgemerkt? U begrijpt toch wel, dat ik me daardoor min of meer belachelijk zou maken. Ik zal me er daarom tegen verzetten tot het uiterste en ik wensch tevens de leiding niet uit handen te geven. Bovendien: Laat U alles maar aan mij over, ik geef U de verzekering dat U toch in veilige haven zult komen. Dhr. NOTEBAART: Zooals mevr. 'hazelaar opmerkte, ik stond de vo rige maal verstomd over de beslis sing van den voorzitter, omdat deze altijd zegt, dat het vèrst-strekkende voorstel het eerst behandeld moet worden. VOORZITTER: Om dit alles in orde te maken, ben ik begonnen met te vragen of men de besprekingen wenschte te heropenen. Ik zie de zaak dan als volgt: Als het voorstel- Notebaart mocht worden verworpen en de heer Carels trok zijn voorstel in, dan zou ik U een oplossing aan de hand kunnen doen, die zeker alle partijen bevredigen zal. Na be sprekingen met verschillende cor poraties ben ik n.l. als beste oplos sing gekomen tot het volgendePunt 1 wordt gehandhaafd, maar met de bevoegdheid aan B. en W. om in noodzakelijke gevallen het aantal van 18 dagen te kunnen verminderen. Dhr. NOTEBAART: Het zou on billijk zijnals men 6 dagen werkloos is, heeft men recht op werk. Dhr. BRAND steunt deze opvat ting. VOORZITTER: Misschien komen we verder met een voorstel, om een commissie te benoemen, die öf ad- „Laat Dacre naar den drommel loopen!" Tommy werd weer opge wonden. .„Ik haat dien kerel. Hij gedraagt zich alsof hij een gunst bewees. Toen hij vanavond dien speech .afstak, had ik hem wel mijn glas naar 't hoofd kunnen gooien I" „Zulke dingen moet je niet doen," zei Monck afkeurend, „je bent nog wel jong, maar de schooljongens- tijd ben je toch te boven. Vrouwen hebben meer op met Dacre dan de mannen en als je zuster niet op hem verliefd js, dan is ze toch wel, wat dat betreft, de eenige van de vrou wen hier op dezen post". „Dat is juist het lamme van 't geval," viel Tommy uit. „Hij maakt" zijn hof aan iedere vrouw die hij ontmoet". Ze waren nu bij een dichtbescha- duwd erf gekomen, dat zich enkele meters langs den stoffigen weg uit strekte. Een zacht dwarrelwindje speelde door de struiken en de bun galow ,die daartusschen was gele gen, -kon men bij het licht der ster ren slechts flauw onderscheiden, 't Was een houten gebouw met een veranda, waarheen een paar treden leidden. Uit een van de kamers wierp een lamp met rooden kap een rosachti- viseeren öf de heele werkverschaf fing regelen zal. Dit idee is in ons college reeds besproken, maar er is nog geen overeenstemming bereikt. Ik breng nu eerst het voorstel- Notebaart in stemming. Dit wordt verworpen met de stem men der leden Notebaart, De Kruij- ter, Brand en Vasseur voor. VOORZITTER: Hierna krijgen we het voorstel-Carels. Dhr. CARELS: Ik heb de vorige maal mijn voorstel ingediend, omdat ik meende -dat het voorstel van B. en W. onbillijk was. Dat kwam hoofdzakelijk door de onduidelijke toelichting. Een latere bespreking met een wethouder en de nu gege ven bijzonderheden hebben mij echter de zaak nauwkeurig ver klaard, -zoodat ik mijn voorstel in trek. VOORZITTER: Dan blijft mijn middenvoorstel over: 18 dagen met het recht aan B. en W. dit aantal zoo noodig te verminderen. Kunnen de wethouders zich hiermee vereeni gen? Deze gaan er mee accoord, al zal het voor het college de verantwoor delijkheid nog vergrooten. Dhr. NOTEBAART: Ik zal vóór- stemmen, omdat het tenminste voor enkelen nog een verbetering bevat. Dhr. DE KRUIJTER: Ik ook. Het voorstel wordt vervolgens*" met de stem van dhr. Brand tegen, aangenomen. VOORZITTER: Volgt punt 2. Wie wil daarover het woord? Dhr. NOTEBAART: Ik stel voor, alle weken werk te geven. En als dat er niet is, een steunregeling in voeren. VOORZITTER: Dat zijn 2 voor stellen tegelijk. Wat het laatste be treft, |B. en W. denken er niet aan daartoe pver te gaan,, zoolang er werk is. En wat het eerste betreft, dit heeft ook bezwaren. Allereerst zal het groote financieele offers vragen. Verder js er nog wel voldoend par ticulier .werk te vinden, terwijl door uw voorstel het initiatief, de prik kel tot zelf werk zoeken, zou weg gaan. In dit verband moet ik tot mijn zeer groote spijt meedeelen, dat vo rige week een aantal werkloozen zich van een zeer slechte zijde hebben doen kennen. Dhr. NOTEBAART: Ik heb het liefst dat U mét namen en feiten komt. gen schijn in den duisteren nacht. Het scheen juist op Tommy's gelaat toen hij stilstond, een gelaat, waarop angst en verdriet te lezen stond. „Je kunt toch wel even binnen komen," zei hij. „Ze is natuurlijk met alles klaar. Kom binnen en drink -nog wat!" Monck stond stil. Zijn gezicht was in de schaduw, hij scheen iets met zichzelf niet eens te zijn. Eindelijk zei hij „Ja, dat is goed, een oogenblikje. Maar luister eens, Tommy, laat je zuster zelfs niet vermoeden dat je mij in je vertrouwen hebt genomen. Ik geloof niet, dat ze dat prettig zou vinden. Houd je taai, kerel, en zie er niet uit als een, die onder huiselijke zorgen gebukt gaat. Ze is waarschijnlijk best in staat om op zichzelf te passen, zooals de rest". Hij klopte den jongen vriendelijk op den schouder terwijl ze samen het pad afliepen, het roode licht te gemoet. „Je bent geloof ik zoo'n beetje een vrouwenhater, hé?" zei Tommy en Monck lachte kort en eenigszins bitter, maar gaf geen antwoord. o VOORZITTER: Ik acht het pu- bliceeren van namen niet gewenscht. Maar na de vergadering zal ik U gaarne inlichten. Zelfs van hoogere lichamen, n.l. door den heer Melse, zijn wij ingelicht, dat de werkgevers de Bressianen liefstniet hebben. Dhr. DE KRUIJTER haalt een voorbeeld aan, dat de betrokkene niet geschikt was voor het bedoelde werk. VOORZITTER: Maar dit is ge beurd door menschen, die reeds aan het werk waren. Wij hebben een en ander aan de organisaties meegedeeld en die hebben haar me dewerking .toegezegd. Dhr. NOTEBAART: B. en W. komen steeds met klachten over de slechten aan, om zoo weinig moge lijk te moeten doen; de werkloozen moeten maar op een houtje bijten. Weth. CAMBIER: Als het niet goed gaat, is dat tenslotte een zaak der arbeidsbemiddeling. Dhr. BRAND: Ik vind het jam mer, ;dat altijd alleen de verkeerde „Zij" Crème In bosch en duin, Op hei en strand: De huid wel bruin Maar niet verbrand! dingen van de werknemers worden bekend gemaakt. Er zijn er toch aan den anderen kant ook? Zoo is Van de Sande pas door verkeerde inlichtingen ,ter secretarie gedupeerd in een werk-geval bij Lako. Ik noem de gevallen liefst bij naam. Doet U dat ook maar want menschen die niet willen, moeten uitgeschakeld worden. VOORZITTER: Ik acht het niet noodig. De betrokkenen .zijn aan de organisaties meegedeeld. Dhr. BRAND: Dat is goed en wel, maar eigenlijk moet nu de re geling voor de goedwilligen er on der lijden. VOORZITTER: Dat precies niet, al gaat het dan ook met minder sympathie. Dhr. DE KRUIJTER: Ik ken een geval, dat aangenomen was 9 uur te werken voor f 2,50. Er werd langer gewerkt, maar geen cent meer betaald. Zulke gevallen van de boeren moeten ook bekend ge- HOOFDSTUK II. De gevangene voor de balie. In de kamer met den rooden kap zat Stella Denvers te wachten. De roode gloed gaf aan haar bruin haar een prachtigen kopergloed. Ze boog zich over de lange, witte hand schoenen die zij l bezig was over haar polsen te trekken; haar gelaat, hoewel bleek, was buitengewoon le vendig, haar trekken fijn en aristo cratisch, haar lippen welgevormd en zuiver. Toen ze voetstappen hoorde bij het .raam, keek ze op en haar schit terende pogen, onder de fraai ge vormde wenkbrauwen, verleenden haar een buitengewone bekoorlijk heid. Ze was inderdaad, zooals Monck gezegd had, een mooie vrouw en had nog in hooge mate al het schit terende en wonderlijke, dat de jeugd eigen is. 'tWas misschien niet zoo te ver wonderen, dat de dames van het regiment Tommy's zuster, die zoo plotseling tegen alle conventie in, in haar midden was verschenen, niet zoo enthousiast hadden welkom ge- heeten. Haar komst was geheel on verwacht geweest. Zelfs een ver maakt worden; alleen, het is mis schien wat gevaarlijk. Dhr. NOTEBAART: M. de V„ ik handhaaf mijn voorstel om alle weken te werken. Dit voorstel wordt verworpen met de stemmen der H.H. Brand, Vas seur, Notebaart en De Kruijter vóór. VOORZITTER: Zoo is dan het voorstel van B. en W. aangenomen. Volgt punt 3. Dhr. DE KRUIJTER heeft een lijstje gemaakt van de ontvangsten per gezinslid volgens het voorstel van B. en W. Dit daalt in enkele gevallen tot iets meer dan een gul den per week. Spr. concludeert daar om dat het voorgestelde loon te weinig* is. VOORZITTER: U mag niet ver geten dat het slechts werkverschaf fing is, d.w.z. een kwestie van nood. Dhr. NOTEBAART: In elk ge val zitten hier voldoende prikkels tot werken in. VOORZITTER: Natuurlijk zul len er fouten in zitten. Maar het zal moeilijk zijn, een regeling zonder fouten te maken. Dhr. DE KRUIJTER: Hier zit ten er al heel veel in. Dhr. VASSEUR: Vindt U niet dat punt 7 te weinig rekening houdt met groote gezinnen? VOORZITTER: Willen we dat nader bezien als dat punt aan de orde is? We zullen nu even over punt 3 stemmen. Dit wordt met algemeene stemmen aldus vastgesteld. VOORZITTER: Dan punt 4. Ie mand hierover het woord? Dhr. LIJK: Zou het niet beter zijn 8V2 uur per dag te stellen en des Zaterdags tot 1 uur? Dat is onge veer dezelfde tijd. Ik begrijp wetl dat het volgens het voorstel gere geld is, omdat op verschillende da gen wordt begonnen maar misschien is er een oplossing te vinden. VOORZITTER: De gemeente opzichter ontraadt het sterk. Het geeft tzeer veel moeilijkheden, maar zoo pnoffelijk willen we wel in die richting [trachten te herzien. Nog ie mand (hierover het woord N iemand Dan lis ook dit punt afgehandeld en (komt punt 5. Wie wil hierover spreken Dhr.. 'BRANDDie kindertoeslag lijkt gul, maar wat men met de eene (hand geeft, neemt men met de andere terug; zoo is het loon van f 2,50 'op f 2,25 teruggebracht. Ik was ook voor het voorstel No- rassing voor Tommy, die, toen hij op zekeren dag van het polo-veld terugkeerde, haar, wachtende op hem, had aangetroffen in de wo ning, waarin hij met drie andere, nog ongetrouwde officieren, was ge huisvest. Haar komst had den geheelen post verbaasd doen staan. Onder leiding van de vrouw van den (kolonel, lady Harriet Mansfield, hadden alle vrouwen van het regi ment, met uitzondering van mevrouw Ralston, die niet meetelde, de mooie vreemdelinge in den ban gedaan en veroordeeld, die zoo overmoedig in hun midden was verschenen en zelfs de mooiste onder haar in de scha duw stelde. Niemand had genoegen genomen met Stella's eenvoudige verklaring dat zij, toen ze meerderjarig was ge worden en de beschikking kreeg over vijftig pond per jaar, besloten had haar verre bloedverwanten, die haar niet noodig hadden, te verlaten en naar Tommy te gaan, haar eenig naaste familielid. Ze was een in dringster en als zoodanig besloot men haar te behandelen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1