Breskensche Courant 200 40 25 10 Critisch Verslag De lamp in de woestijn Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. TWEEDE BLAD. FEUILLETON 41ste Jaargang Zaterdag 20 Augustus 1932 Nummer 3757 ABONNEMENT: po kwarléat 1,25; builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725. Bui tenland f 3,50 per jaar. If Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iederè regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnemenl groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de abonnëtegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: gulden bij levens- /-t gld bij dood p* gld bij ver- s~\ gld bij ver- lange ongeschikt- tijtj door j lies van een j ij lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een duim gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies van eiken anderen vinger van het elfde Bondsconcours van den Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel. Begunstigd door schoon zomer weder, had op Zondag 7 Augustus j.l., het elfde Bondsconcours plaats, 't welk als schitterend geslaagd kan worden geboekt. Na aankomst der boot VlissingenBreskens, werden mijn mede-juryleden, de H.H. A. L. Hazebroek uit Haarlem; Louis de Morée uit Breda, ien ondergetee- kende, L. van der Tand uit Den Haag, door eenige bestuursleden hartelijk verwelkomd en werd in auto's naar Oostburg gereden. Na het afwikkelen van eenige formali teiten, had het gemeenschappelijk diner, met de bestuursleden van den bond, in het Hotel „Stadsherberg" plaats. Jammer dat deze uitge breide en uitstekende maaltijd in gehaast tempo maar gedeeltelijk kon worden genuttigd. Echter mag een woord van lof voor den heer J. Zonnevijlle, voor de goede verzor ging daarvan niet achterwege blij ven. Te ruim 12.45 uur moest n.l. het concours door de Edelachtb. Heer P. Erasmus, Burgemeester van Oostburg, worden geopend. Hij sprak de Juryleden en vereenigingen op waardeerende wijze toe en wenschte laatstgenoemden veel suc ces. Te ongeveer 1 uur kon het con cours een aanvang nemen op het, voor dit doel zoo uitstekend geschikt terrein van de Fam. A. J. de Smit. De Jury had te oordeelen naar het volgende puntenstelsel 3de prijs minstens 90 punten. 2de prijs minstens 120 punten, lste prijs minstens 144 punten, lste prijs met lof minstens 171 pun ten, voor ieder uit te voeren nummer. Extra-prijzen waren beschikbaar gesteld: Zilveren wisselbeker van de Ko ninklijke Electrische Drukkerij „Cad- sandria" te Breskens met zilveren medaille van „Harmonie" te Oost burg. Zilveren medaille van den Edelachtb. Heer P. Erasmus, Lid der Prov, Staten, Burgemeester van 2. Uit het Engelsch van ETHEL M. DELL door CATH. A. DERMOUT-VISSER __0 Tommy greep zijn arm. „Monck ik moet het tegen iemand uitspreken of ik stik erin. Dat mag ik toch tegen jou wel doen!" „Dat dient nergens toe," zei Monck. Hij deed alsof hij den vriendschappelijken druk op zijn arm niet voelde, maar op de een of andere manier begreep Tommy toch, dat die hem niet onaangenaam was. Hij liet hem dan ook daarop rusten toen hij antwoordde: „Dat weet ik wel, kerel, maar het doet iemand goed zich eens uit te spreken, ik pieker ime er dood over! ,,'t Is al een beetje laat op den dag, vindt je niet?" vroeg Monck. „Ja, dat weet ik wel, 't is te laat om er nog iets tegen te doen maaren Tommy sprak opge- wonden, „hoe dichterbij het komt, Oostburg. Zilveren medaille van den Weled. Heer A. H. de Milliano, Lid van de Prov. Staten te Water landkerkje en zilveren medaille van de gemeente Oostburg. 4e AFDEELING FANFARE. Verplicht nummer: L'Arche d'Or G. Gadenne. Nut en Genoegen te Nieuwvliet. Inzet tot A: goed en zuiver; 3de en 4de maat in A, één der bassen niet correct. Voor het aantal leden heeft deze vereeniging een zeer goe de klank. Andante 6/8 kan iets kal mer. De Pistonnist speelt heel ver dienstelijk. Allegro 2/4 bij C: tempo goed. De p.-gedeelten konden iets fijner. In D. 4de, 6de, 8ste en verdere maten wordt de eerste kwart steeds te kort geblazen. Harmoniën niet altijd compleet, hier en daar blijven noten weg. 'Overigens voor de 4de afdeeling een goede uitvoering. Vrij nummer: La Palme d'Or. L. Bajus. Begin weder zeer goed. De kwart noten in de 2de en 4dej maat van het gedeelte in as werden te kort gebla zen. Andante goed van tempo; kon iets zangrijker voorgedragen worden Het Pih Mosso had iets meer in acht genomen kunnen worden. De f. klank te bescheiden. Mazurka kon iets straffer in de maat, toch vooral rustig. Het verschil tusschen p. en' f. was te klein. Verder wel beschaafd. 295 punten, lste prijs. 3de AFDEELING FANFARE. Verplicht nummer: Fantaisie „Souvenir de Mellecey" A. Delbecq. Eendracht maakt Macht" te Groede. (Volgens opgegeven bezetting vier leden afwezig). Het begin wat grof. Stemming minder correct. Andante "bij letter A moet meer gezongen worden. Alle hoe ellendiger ik me voel, 't maakt me ziek, waarachtig. Ik zou weieens willen weten, hoe jij je voelen zoudt, wanneer je wist dat je eenige zuster met zoo'n deugniet trouwen ging. Zou jij dan de zaken zoo makkelijk op hun beloop kunnen laten?" Monck zweeg een oogenblik. Ze stapten stevig door op den stoffigen weg. Ze kwamen een of twee rickshaw's*) tegen en een vrouwen stem riep hen goeden dag. Maar ofschoon ze beiden dien groet be antwoordden, werden ze er nauwe lijks door afgeleid. Ze bleven zwij gen. Eindelijk zei Monck op korten, afgebeten toon: „Dat is een leelijke beschuldiging, als ik jou was zou ik die maar niet herhalen!" „Maar ze is niettemin waar," hield Tommy vol, „en je wéét wel dat het waar is". „Ik weet niets," zei Monck. „Ik heb niets tegen Dacre". „Maar je kunt ook niets in zijn voordeel zeggen," bromde Tommy. „Niets bijzondgers, maar ik ver onderstel, dat dit met je zuster wel het geval is". Het kalme antwoord klonk eenigs- zins spottend. Tommy huiverde. „Stellal goede God, neen! Ze geeft gro, letter B, niet fraai van toon. De begeleiding te zwaar. Figuratie niet duidelijk. Samenspel ongelijk. Andante Cantabile bij letter C. wei nig zeggend; ook bij letter D. Al legro finale: Melodie wat rommelig. Het slagwerk domineerde te veel. De stemming bleef steeds onbevre digend. Vrij nummer: Ouverture L'Amiteé. O. Filsfils. Unisonen niet geheel zuiver. Tus schen ff. en pp. geen verschil ge noeg. Het pp. moet veel fijner. (2) voldeed welwerd aardig gefraseerd. Aan de nuanceering kon echter meer zorg besteed worden. Opvatting tem po goed. (5) Allegro con gracioso is wel p., doch de melodie moet warmer gespeeld worden. De figu ratie in (7) was niet altijd duide lijk. Het slagwerk weder te sterk. Over het geheel goed van opvatting en een beschaafde uitvoering. 267 punten. 2de prijs. 0 2de AFDEELING FANFARE. Verplicht nummer: Ouverture „Paix et Labeur". O. Filsfils. Koninklijke Muzieksociëteit Aardenburgsche Fanfaren, te Aardenburg. Inzet goed van tempo. De midden» stemmen niet geheel zuiver. (l.)De liggende accoorden niet zuiver. De Piston wat scherp van toon. De en semble-klank is zeer goed. (3.) Het allegro-tempo kan iets pittiger. Tech nisch goed afgewerkt. Bij (6) en ook bij (9) goed samenspel. Het geheel werd zeer goed opgevat en technisch goed afgewerkt. De stem ming kan verbeterd worden. Vrij nummer: Ouverture Dramatique „Louise de Bettignies. A. L. Doyen. Het begin kon iets grootscher van toon. Tempo zeer goed. Stemming iets zwevend. Letter A zeer bevre digend van klank en opvatting. Let ter B kon iets pompeuser. Letter C mooi timbre. Voordracht kan exp'res- siver. Allegro non troppo zeer goed tempo; klonk rustig en goed van nuanceering. Het slagwerk was te sterk. F Scherzando iets te sterk van toon. G. Comodo moet iets vlug geen zier om hem, dat weet ik nu Ze heeft hem alleen genomen omdat ze zich in zoo'n ontzettend verve lende positie bevond, met al die hatelijke katten van het regiment, die tegen haar waren ingenomen en haar als een paria behandelden". „Heeft ze je dat verteld?" er sprak nu geen spot uit Monck's stem,, maar ze klonk ernstig. Tommy keek hem aan als iemand die niet weet wat ervan te denken. „Dat is niet aan te nemen," zei hij. „Waaruit maak je dan die gevolg trekking? Welke reden heb je daar voor?" Monck sprak op den na- drukkelijken toon van iemand, die een antwoord verwacht. En de jongen antwoordde hem eenigszins beschaamd: „Dat kan ik je waarachtig niet zeggen, Monck, maar ik zie de din gen dikwijls zonder dat ik er een juiste verklaring van geven kan, en dat Stella voor dien Dacre geen sikkepit liefde voelt, daar zou ik wel een eed op willen doen". „Sommige vrouwen voelen niets voor dat soort dingen," merkte Monck droogjes op. „Maar tot die vrouwen hoort Stella niet," verdedigde Tommy haar warm, „ge kent haar niet! Ze voelt veel dieper dan ik". ger. De fanfares N. kunnen wat pittiger. Als geheel een uitstekende uitvoering. 316 punten, lste prijs. 3de extra- prijs. Geduld Overwint te IJzendijke. Verplicht nummer: Begin goed van klank. (1) An dantino, het tempo wat getrokken. In de 6de en 7de maat is de ac- coordverwisseling niet gelijk. Piston goed van toon. De begeleiding stemt niet precies. Nuanceering in orde. Allegro (3) frisch van tempo. Fi guratie rustig en duidelijk. In (4) moet de trombone niet overdrijven, anders wordt het te ruw. (6). Hier is de begeleiding wat sterk en! klinkt het geheel niet doorzichtig genoeg. Eén maat voor (8) niet zuiver. (9) niet geheel afgewerkt. De roffel der kl. trom te sterk. Verder een ver dienstelijke uitvoering. Vrij nummer: „La Grotte des Fées". Grande Fan taisie Originale. A. L. Doyen. Inzet gedurende eenige maten niet geheel zuiver. 11de en 12de maat ongelijk. De voordracht in (A) en (B) te stijf. Bij (D) werd het tempo teruggehouden, daar is toch geen reden voor. In (F) blies de trom bone te bescheiden, alhoewel met goede toon. Het Cantabile moet zangrijker en bovendien zuiverder in de begeleiding. Technisch was alles wel goed afgewerkt, doch de uit beelding was vrij eentonig. Meer temperament zou geen kwaad doen. 292 punten, lste prijs. Veronica te Zuidzande. Verplicht nummer: In de unisonen werden de tonen niet gelijk gespeeld. De triolen zeer stijf. In (1) was de Piston niet ge heel zuiver en de fraseering niet in orde door verkeerd ademhalen. (3). Goed tempo; doch de 16de groepjes niet altijd correct. (4). Forto wat slap van klank. (6) Piston weder onzuiver. Samenspel niet in orde. Figuraties in de Bugles niet correct. De stemming is zwevende en de ensemble-klank niet nobel. Vrij nummer: Fantaisie élégante „L'Avenir". J. Martin. Samenklank niet bevredigend; het Monck lachte even. „Je voelt diep genoeg, Tommy, maar je bent ook openhartig, je zuster daarentegen is ondoorgrondelijk, maar 't is niet aan ons om hier tusschenbeiden te ko men. Ze weet waarschijnlijk wel wat ze doet, en heel goed ook!" „Dat is het juist! Weet ze dat? Is het geen afschuwelijke sprong in het duister?" Er klonk angst uit Tommy's stem. ,,'t Is alles zoo akelig gauw in zijn werk gegaan, weet je. Ze is nauwelijks zes weken hier. 't Is schande voor een meisje om na zoo'n korte kennismaking te trou wen! Dat heb ik haar gezegd en zij.... ze lachte ien zei: „Dat is bedelaarskeus, denk je, dat ik onge trouwd dat leven met de engelen in het paradijs zou uithouden? Ik bleef nog liever met jou in de hel!" En dat zou ze gedaan hebben ook, Monck, en 't zou haar dood zijn ge weest. Zoo ben ik 't gedeeltelijk te weten gekomen". „Hebben de vrouwen zich tegen over haar niet behoorlijk gedragen?" Monk vroeg dit op afgebeten toon, alsof het onderwerp hem onaange naam was. Tommy keek hem bij het licht der sterren aan„Je weet hoe ze zijn!" zei Tommy kortaf. „Als lady Harriet het voorbeeld geeft, is alles wat zwaar en dik. Ook de stemming, hoewel niet hinderlijk, toch niet aangenaam, altijd zwevend. Bij de reprise worden eenige achtste noten gebonden; -dit is niet goed. In (3) waren ;de bassen niet gelijk. Alto: 2 maten voor Allegretto niet zuiver. Allegretto moet wat losser gespeeld worden. Figuratie in (5) zeer goed. De begeleiding in het Andante maestoso was hinderlijk on zuiver. De voordracht was vooral bij Sostenuto erg eentonig. (7War mer van klank. Hier en daar kon iets meer rubato gemaakt worden. Allegro kwart 120. Octaven niet geheel zuiver. Allegretto moet losser opgevat worden. De noten met ac centen werden te veel geduwd. 271 punten. 2de prijs. Ie AFDEELING FANFARE. Verplicht nummer: „Marion", Openingsstuk. Sam Vlessing. Uit het VolkVoor het Volk te Breskens. Het begintempo, Andante, non lente, was te veel getrokken. Nuan ceering goed. Stemming bevredi gend. Samenklank uitstekend. Alle gro iets te langzaam, 't Begin even ongelijk. Letter F voor piston en trompetten moet pittiger worden uitgevoerd. Het tempo steeds te langzaam, dit drukt de uitvoering eenigszins. Het wordt daardoor tech nisch veel eenvoudiger. Het geheel fraai van timbre en bevredigend van stemming. Vrij nummer: Fantaisie „Le vieux Strasbourg". Fr. Sali. Begin zeer goed. Fraai van klank. Goede stemming. Oordeelkundige nuanceering. Andante Sostenuto werd vanaf de dubbelstreep te veel getrokken, bovendien moet de melo die expressiver worden voorgedra gen. De voorslagen werden te breed genomen. Ook de melodie in Valse lente kan iets wanner gespeeld wor den. Tempo di Marcia niet ryth- misch genoeg. 8 maten voor Vivo ook iets wanner. 305 punten, lste prijs. 4de extra- prijs. maken ze iedereen af. Ze heeft Stel la van 't begin af met schele oogen aangekeken en de rest heeft natuur lijk haar voorbeeld gevolgd. Alleen mevrouw Ralston heeft haar vrien delijk bejegend, maar natuurlijk, dat is niemand! Iedereen heeft wat op haar aan te merken, alsof," en hij wond zich op, „Stella niet evengoed was als de beste van haar en nog beterl Welk recht hebben ze om haar te beschouwen als een maat schappelijk minderwaardige, alleen omdat ze uit zichzelf naar me toe gekomen is. 't Is gemeen, 't is schan delijk! Wat kon ze anders gedaan hebben?" ,,'t Schijnt verstandig uit het oog punt van een man," zei Monck. ,,'t Was verstandig, 't was het eeni ge wat ze doen kon en daarom trekken ze de schouders voor haar op en verklaren Jiaar praktisch doodl Wat heeft ze hun gedaan? Welk recht hadden ze haar zoo te behandelen?" Tommy's stem klonk verontwaardigd. Rickshaw tweewielig karretje op hooge wielen, getrokken door een inlander. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1