Breskensche Courant 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. EERSTE BLAD. Binnenland Gewestelijk Nieuws Raadsvergadering te Breskens, 41ste Jaargang Zaterdag 20 Augustus 1932 Nummer 3757 ABONNEMENT: per kwartéai 1,25 buiten Brcskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en luiten Brcskens 0,725. Bui tenland 3J)0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35. BRESKENS Tel. 21 -v. Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: ttan 1 5 regels f 0,75 iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadocrtcntiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de y\ /x dbonnP* tegen ongelukken, en III Wel «oor de volgende bedragen: i gulden bij levens- -t gld bij dood gld bij ver- s~\ gld bij ver- a gld bij ver- lange ongeschikt- 11 II I door j lies van een j( ^es üan een 41 van ccn hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage gld bij ver lies van een wijsvinger 1 gld bfj oerlies III van eiken anderen vinger Steeds gaan de wereldgebeurte nissen hun gang. Alsook de landelijke, die er mede verband houden. Tijdens de huidige parlementaire vacantie, vervult de regeering als uit voerende macht haar plicht en kondigt zij geleidelijk aan de maatregelen af, waartoe in de vorige parlementaire periode is besloten. Deze week zijn o.m. de Kamers van Crisis-pachtzaken in Limburg, Utrecht en Groningen samengesteld, de wet tot contingeering van den invoer van boter trad in werking, evenals de clearingwet. Voorts zullen binnenkort de rentelooze voorschotten ten be hoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland kunnen worden uit gekeerd, met Belgié wordt onderhan deld over de kwestie van den invoer in dat land van vreemde haring via Nederland onder den naam „Holland- sche haring". Wat dit laatste feit betreft, kan worden gemeld, dat op de jaarvergadering van de Reedersveree- niging voor de haringvisscherij hierover uit goede bron een mededeeling is gedaan. Sinds de treilvisscherij op 5 December was gestaakt, is het voor deel uit de beperking ontstaan, illusoir gemaakt door de binnenkomst van schepen van andere nationaliteit, die hier hun haring van de hand doen, welke dan door sommige expediteurs onder den naam Hollandsche haring wordt uitgevoerd. Dringende maat regelen zijn noodig, nu door sommige landen de invoer wordt gecontingen- teerd. Over deze materie worden onderhandelingen gevoerd, en er be staat kans, dat deze met België tot een goed einde zullen worden gebracht. Cl- Over Minister Verschuur toonde men zich op deze vergadering weinig te spreken. Deze bewindsman is wars van alle steunverleening Terecht voelde men zich achtergesteld bij de bedrijven, die te maken hebben met koeien, kippen, tarwe of varkens. De toestand is nog even slecht als vorig jaar, zoo niet slechter. Er zijn tonnen gouds verloren. Aan de haringvisscherij nemen 200 schepen deel, werkloos blijven 50 schepen, terwijl de treil visscherij wordt uitgeoefend door 39 schepen. Nu wij het toch over haringvisscherij hebben en zoo juist het antwoord van den Minister op vragen van den heer Drop is gepubliceerd inzake het con flict Verschuur-Kan, moeten wij het nog even over deze kwestie hebben. Het heeft wel lang geduurd, meer dan een maand, maar het antwoord is er dan toch. Maar we zijn nog even wijs als te voren. Want de Minister heeft kans gezien, zooals dat zoo vaak de manier is van Ministers, om een geheel nietszeggend antwoord te com- poneeren. De Minister, wien ver weten wordt in de zaak van steun aan IJmuiden's visscherij te passief te zijn geweest, ontkent zulks, omdat: .een der hoofdambtenaren had op dracht gekregen zich mondeling met Mr Kan te verstaan". Heeft de man dit nu gedaan of niet, vragen wij. Toelichting hieromtrent ontbreekt even wel. Voorts was er een commissie voor de inwendige moeilijkheden van het bedrijf" Mr Kan kon niet komen op het terrein dier commissie. Dan zegt de Minister nog, dat de vraag overweging Verdiende, of reeds nu, in afwachting van het rapport, interne verbeteringen in het bedrijf kunnen worden aangebracht. Is deze vraag nu inderdaad overwogen, of niet. Zij verdiende het in elk geval. Een schrale troost! Maar haastige spoed is nergens goed voor. We zien met belangstelling het einde van deze onverkwikkelijke zaak tegemoet. Zonnebrand Doorzitten PU ROL bij Wielrijden BRESKENS. Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 2240 passagiers en 142 auto's. Op het haventerrein waren een 29 Belgische auto's aanwezig. OOSTBURG. Een 16-jarige jongen was Maandag met 2 jongere broertjes, allen kinde ren van den landarbeider R. alhier (Scherpbier), gaan baden, indenHen- ricusput onder deze gemeente. Geen van allen kon zwemmen en het gevolg was dat alle drie weldra in gevaar verkeerden. De 16-jarige verdronk, de beide anderen konden gelukkig nog bijtijds door A. Bertou, die toevallig in de buurt was, gered worden. De referendaris 2e klasse der P. T. en T. P. D. Goetheer is eervol ontheven van de functie van direc teur van het post-, telegraaf- en tele foon-kantoor alhier en werkzaam ge steld aan het postkantoor te Utrecht. Het kantoor alhier zal voortaan door een ambtenaar in den rang van com mies worden beheerd. SINT KRUIS. Op de gehouden markt te Eecloo werden 13 varkens in beslag genomen, die op frauduleuze wijze uit Zeeuwsch- Viaanderen naar België waren inge voerd, vermoedelijk langs een weg onder de gemeente Sint Kruis of Waterlandkerkje. De kommiezen van de grensgemeente Sint-Marguérite had den namelijk in deze zaak lont geroken en de betrokken personen tot in Eecloo opgespoord. ZUIDZANDE. Op 71-jarigen leeftijd is te Wasse naar overleden de heer J. F. Fokker, oud-ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotter dam. De heer Fokker was geboortig al hier. Hij werd met ingang van 1 October 1884 benoemd tot surnume rair bij den dienst der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. Op 1 October 1887 werd hij ont vanger te Veere, op 1 Mei 1891 ad junct-controleur en op 1 Juli 1893 controleur te Heerenveen. Nadat deze titel was gewijzigd in dien van inspec teur, werd hij als zoodanig met ingang met ingang van 1 Nov. 1897 aan gesteld te Zwijndrecht. Op 1 Januari 1899 kwam hij als inspecteur te Rot terdam, waarna op 1 April 1920 zijn benoeming volgde tot hoofdinspecteur. Op 30 April werd hij ontvanger der directe belastingen aan het derde kantoor te Rotterdam. Met ingang van 1 Januari 1927 werd hem op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Kamer van crisispachtzaken. Bij Kon. besluit van 5 Augustus zijn benoemd tot deskundig bijzitter in de kamer van crisispachtzaken van het kantongerecht te Oostburg, 1 de heer A J. Leenhouts te Retranchement, en als zijn plaatsvervangers A. H. de Mil- liano te Waterlandkerkje en P. de Bruine te Oostburg; 2 J. M. Breijaert te Sluis en als zijn plaatsvervangers, L. van Dijke te Groede en J. Ra- mondt te Schoondijke. op Dinsdag 16 Augustus 1932. 0 De voltallige vergadering wordt te 2 uur door den voorzitter ge opend. De notulen worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingek. stukken. Voorzitter: Alvorens tot behande ling der aangegeven stukken over te gaan, moet ik nog meedeelen dat van de herbergiersvereeniging giste ren het verzoek is binnengekomen, om de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen. Ik stel voor, dit aan B. en W. terug te zenden. Kun nen we ons daar allen mee vereeni gen? Dan komen: a. Verzoek van de Bredasche Diocesane Drankbestrijding tot het treffen van verschillende maatrege len ter bestrijding van drankmisbruik en andere uitspattingen. b. Goedkeuringsbesluiten op de verordening op de heffing van op centen op de Gemeentefondsbelas ting en de Winkelsluitingsverorde ning, en de begrooting 1931. Wij stellen voor, beide punten v.k. aan te nemen. Goed? Dan komt c. een verzoek van de Vereeni- ging van tot zekerheidstelling ver plichte gemeente-ambtenaren, om de zekerheidstelling voor den ont vanger van f 3500 op f 3000 terug te brengen. B. en W. stellen voor goedgunstig te beschikken, daar de bedragen, die onder hem berusten, bij de Bank voor Ned. Gemeenten gebracht worden, voor zoover zij de f 3000 overschrijden. Heeft niemand hiertegen bezwaar? Dan is aldus besloten. Rekening 1931. B. en W. teekenen hierbij aan:: Ter voorloopige vaststelling bie den wij U deze rekening aan op de volgende eindcijfers: Gewone dienst: Ontv. f72739,37; Uitg. f70833,27; batig slot f 1906,10. KapitaaldienstOntv. f 18071,97; Uitg. f 43577,55; nadeeiig slot: f 25505,58. Ter bespoediging stellen wij voor goed te vinden, dat dit jaafl de reke ning onderzocht wordt door een commissie bestaande uit de raads leden Tazelaar-de Hullu, Lijk en Brand. Voorzitter: Dit onderzoek heeft inmiddels plaats gehad. Heeft geen enkele der leden eenige aanmerking? Kunnen wij dan aannemen, dat de rekening aldus kan worden vastge steld? Dan is alzoo besloten. Begrooting 1932. Het college meldt hieromtrent: G. S. hebben hun beslissing ver daagd tot 1 Sept. a.s. en ingevolge verzoek G.S. stellen wij voor het batig slot van den kapitaaldienst 1929 over te brengen naar de be grooting 1932. Voorzitter: Niemand bezwaar? Dan wordt alzoo besloten. Begrooting 1933. Deze wordt aangeboden met het voorstel de behandeling tot een volgende vergadering uit te stellen. Dit wordt goedgevonden. Waterleiding. Hieromtrent deelen B. en W. mede: 1. Het is u bekend, dat in zijn advies van 25 Juli 1930, aan den Commissaris der Koningin in deze provincie, de Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening twee plannen ontwikkelde, n.l. een plan O. en W., omvattende de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Oostburg. Sluis, Hulst, Neuzen en Sas van Gent erf een plan O, dat een waterleiding voor de 3 laatste gemeenten alleen voorzag en in de plaats van het? eerste treden zou, indien niet de 5 genoemde ge meenten in West Z.Vlaanderen be reid mochten blijken in het O. en W. plan deel te nemen. 2. Dit laatste is nu, wat Sluis en Biervliet aangaat, geschied, zoo dat de bouw van het plan O. thans vaststaat. De colleges van B. en W. van Aardenburg, Breskens en Oost burg hebben toen, èn onderling èn met de besturen der Oostelijke ge meenten overleg gepleegd, om te voorkomen dat onze gemeenten, on danks haar bereidverklaring tot deel neming, van iedere verdere mede werking uitgesloten zouden worden en t.o.v. de nieuwe onderneming in dezelfde positie zouden komen te verkeeren als de gemeenten die reeds sinds jaren tegenstanders der waterleiding zijn, ja, wellicht in on gunstiger positie nog, wat toekomsti ge aansluiting betreft, voor zoover tal van deze andere gemeenten met zeer weinig kosten aansluitbaar zou den blijken te zijn. Wij meenden dat dit jegens onze gemeenten in hooge mate onbillijk ware en kunnen met voldoening mededeelen, dat ook de besturen van Hulst, Neuzen en Sas van Gent deze zienswijze deelen. 3. Na eenige besprekingen werd de volgende oplossing gevonden, die nader uitgewerkt is geworden door een z.g. Reconstructiecommissie, waarin onze gemeente door den sec retaris vertegenwoordigd was. De 3 gemeenten in het W. treden op de zelfde wijze tot de te stichten ven nootschap toe, als in het O. en W. plan voorzien wordt. De Mij. bouwt voorloopig het plan O. en zal, zoo dra dit mogelijk is, tot uitbreiding, ook in het W. overgaan. Voorts wordt in de statuten vastgelegd, dat de tarieven en overige aansluitings- voorwaarden in alle gemeenten-op richtsters steeds dezelfde zullen zijn. Natuurlijk hebben de besturen der westelijke gemeenten geen enkele fi- nancieele verplichting (uitgezonderd dan die tot het nemen van aan- deelen), zoolang niet tot den bouw op het territoir van hun gemeente besloten is. 4. Door deze regeling wordt voor onze gemeente verkregen: a. medezeggenschap in de N.V., zoodat gewaakt kan worden tegen eventueele besluiten, die de aanslui- tings-mogelijkheid van het W. on gunstig zouden kunnen beïnvloeden b. de waarborg dat onze gemeente en haar inwoners steeds op den zelfden voet zullen behandeld wor den als Hulst, Neuzen, Sas van Gent en hun bevolking, terwijl dit voor later toetredende gemeenten nage noeg nooit het geval zal kunnen zijn. 5. Ons college is van oordeel, dat deze ontworpen regeling louter voor- deelen voor onze gemeente biedt. Tegenover genoemde medezeggen schap en waarborg staat toch als eenige financieele verplichting het nemen van 3 aandeelen a f 100. Wij noodigen U dan ook uit on derstaand besluit te nemen, dat een voudig het vroeger genomen besluit bij de gewijzigde omstandigheden aanpast. B. en W. stellen voor het besluit tot deelneming in het waterleiding plan van 17 October 1930 aldus te wijzigen en aan te vullen, dat: a. medegewerkt wordt aan de op richting der nieuwe N.V., die zich de watervoorziening van Zeeuwsch- Viaanderen en aangrenzende gebie den ten doel stelt; b. in deze onderneming deelgeno men wordt op de voorwaarden en de wijze als in het ontwerp-statuten be paald is; c. de deelneming in een overeen komstige garantie opgeschort wordt, tot besloten is tot den bouw op het territoir dezer gemeente. De Raad kan zich met het boven staande ten volle vereenigen, zoodat zonder hoofdelijke st. conform het voorstel besloten wordt. Brandweer. B. en W. melden hieromtrent: 1. Het doet ons genoegen u thans definitieve voorstellen met betrek king tot de inrichting der brandweer te kunnen doen. 2. De N.V. Van Melle's C.W. heeft een auto-motor-brandspuit, die circa 1000 L. per minuut geven kan, geconstrueerd is door de bekende fa. Bikkers te Rotterdam, en gedre ven wordt door een Buick-motor. Deze spuit staat op een Austro-Fiat- auto. Beide motoren werken dus ge heel zelfstandig, wat vanzelfsprekend een voordeel is boven constructies, waarbij één motor zoowel voor de voortbeweging als voor het pom pen dienst moet doen. De voor waarden, die genoemde 'onderneming stelt en welke ons redelijk voor komen, zoodat wij u voorstellen de ze te aanvaarden, luiden als volgt: a. uitrukken zonder meer f 15,-; b. water geven en/of aanwending van materialen f 100,-; c. voor ieder uur dat gewerkt wordt, boven het sub b genoemde bedrag f 10,- d. tweemaal 'sjaars proefspuiten in tegenwoordigheid van B. en W. en/of ambtenaren f 25,-. 3. De vraag rijst nu, of de ge meente haar handbrandspuit moet handhaven. Wij beantwoorden deze vraag bevestigend, aangezien deze, onder bepaalde omstandigheden, be slist van nut kan zijn. Echter1 meenen wij, dat een klein korps vrijwilligers de voorkeur verdient boven de be staande regeling. Indien u een prin cipieel besluit in dezen zin neemt, zullen wij, wellicht reeds in de vol gende vergadering, met (nadere voorstellen hieromtrent komen. Voorzitter: Wenscht iemand het woord Dhr. Notebaart: Jat Ik kan me met het voorstel van B. en W. niet vereenigen, daar te onvolledige toe lichting wordt gegeven. Ik had er graag ook de onkosten-rekening van een eigen spuit bij gezien. Voorzifter: Die is gemakkelijk te maken. Een nieuwe spuit zou ons minstens f 3000 kosten. Daarvoor zou nog een bergplaats gebouwd moeten worden, terwijl we bovendien de zorg zouden hebben voor het organiseeren van personeel. Dit voorstel zal dus nog al voordeeliger zijn. Dhr. Notebaart: Maar als ik de verschillende posten naga, dan ko men we duurder dan 5 pCt. van f 3000. Voorzifter: Zeker, maar het ge bouw kost ook f 2000. Zoodoende wordt de rente alleen al f 250,-. Dat is dus veel duurder dan ons voorstel en ook dan volgens de oude wijze, waarbij een brand steeds meer dan f 100 kostte. Dhr. Notebaart: Dat is nu ook zoo. Maar wat (gebeurt er, als er brand is bij van Melle en tegelijk in de gemeente? Voorzitter: Dat zou al heel toe vallig zijn. Maar dan was er nog de eigen handspuit of hulp uit an dere gemeenten. Mevr. Tazelaar steunt. Dhr. Notebaart blijft van meening dat het te duur is. Voorzitter: Er zal niets meer te halen zijn. Wij (hebben reeds ge-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1