Kladden Msr-ntir, Middenstanders Openluchtsamentaiist Leerjongen, Muziskcsntrals Firimin Putten&Vroon Winkel „De Kleine Winst" Adverteniiën. 0 ouders Tel. 32 - Breskens. J. C. Ie Bleu, Breskens en nog /ééns hitte. Tevens opruiming van alle Zomer-Artikelen, Th. de Witte-van Overloop, Dorpsstraat 36 - Breskens „Provinciaal Belang" n.v. J. C. LE BLEU - Boekhandel - Breskens doch de 4 bankbiljetten zijn nog onvindbaar. Het onderzoek duurt nog voort. Een dame met moeiter gered. Aneta .berichtte :aan het. A:I.D. dat mevfouw Van Eersel '"bij het zwemmen aan de Zuidkust; in de buurt van desa Ngliep, bezuiden Do- nom.oeljo- (Zuid van Wlinggi), naar zee was afgedreven. Men kiïn haar nog juist bijtijds twee leege petro- leumblikken toewerpen, waarop zij zich drijvende kon houden. Zij ver dween op den' Oceaan. Men vroeg telefonisch een watervliegtuig te hulp, hetgeen echter niet mogelijk bleek. De moedige vrouw heeft het 3V2 uur weten uit te houden, tot zij gelukkig door den stroom een an dere baai werd ingedreven, waar een Inlander haar opmerkte en redde. Vrouwenprijzen in Joegoslavië verlaagd. Onder de Mohammedaansche be wolking van Joegoslavië bestaat nog altijd de gewoonte, dat huwelijkscan- 'dïdaten voor hun bruid aan den vader van het meisje een zekere som gelds moeten betalen. Tot dus ver bedroeg de prijs voor een vrouw 10.000 dinar (ongeveer 450 gulden), doch onder de tegenwoordige om standigheden werd deze prijs alge meen te hoog geacht. Deswege is dezer dagen op een congres van Mohammedaansche geestelijken te Mitrovitza besloten het index-cijfer te verlagen. De prijs 'is sterk ver-, laagd en wel tot 2500 dinar. Kind met een dubbel gezicht. In het pathologisch-anatomisch in stituut der universiteit te Brünn werd het lijkje van een in Prosznitz dood geboren kind gebracht, dat een dubbel gezicht heeft. Op het bree- de hoofd bevinden zich een dub bele kin, een dubbele mond, twee neuzen en vier oogen. Honderd menschen te Kolhapur verdronken. Nabij Nipani in Kolhapur zijn ten gevolge van het kantelen van een veerboot 100 personen in de rivier verdronken. Het ongeluk werd ver oorzaakt doordat in de boot een paniek ontstond, toen het vaartuig, S dat een overstroomde rivier over stak, in botsing kwam met een boom, in welke takken een groote giftige slang zat, die zich in de boot liet vallen. De passagiers vluchtten in paniek naar de andere zijde van de boot waardoor deze omsloeg. Bij na alle inzittenden vonden den dood in het water. Opheffing van kantongerechten. Van verschillende zijden komt ver zet tegen de voorgenomen opheffing van verschillende kantongerechten o.a. te Oostburg. In Westelijk Z.— Vlaanderen wordt een krachtige ac tie gevoerd om de opheffing te Oost burg te voorkomen. De „Standaard" heeft een driestar geschreven, waarin het volgende ■wordt gezegd: Opheffing is thans verplicht. Wat vroeger werd toegestaan, kan nu weer worden aanvaard, volgens genoemd orgaan. Wij denken bijv. aan de opheffing van een aantal kantongerechten, door minister Donner reeds vroe ger voorgesteld, maar door de Ka mer geweigerd. Geenerlei consequentie is het thans niet meer bij die weigering te volharden. Hard is de afschaffing van som mige kantongerechten. Hard voor de justiciabelen ten plattenlande vooral. Evenwel, het moet, omdat veel ster ker belangen door de instandhou ding dan door opheffing worden ge schaad. Bovendien overdrijve men niet de beteekenis van het onge mak, dat uit de afschaffing kan voortvloeien. Wie met de practijk bekend is, weet, dat bij een aantal kantonge rechten derde klasse de werkzaam heden van rechter en griffier zoo luttel zijn, dat instandhouding in normale tijden eigenlijk niet kna worden geduld. Hoeveel minder dan in de tegenwoordige, bange tijden. Niet de afschaffing, maar de in standhouding is inconsequent. Een beschouwing over eenige benoemingen. De „Avondpost" is slecht te spre ken over eenige benoemingen in den laatsten tijd. Voorop stelt het blad, dat men hier te lande niet moet gaan inschuiven de menschen, die in Indië -hun levenspositie hebben gezocht en gevonden. Als zij dan gepensionneerd hier komen acht het blad het in strijd met de rechtvaar dige kansen en rechten van anderen dat zij daarna- in het moederland gaan probeeren een nieuwe loopbaan te beginnen. In de tweede plaats de groep der gëpënsionrteerden, die nog weer eens een carrière willen beginnen, en in de derde plaats de oud-militairen, die naar baantjes dingen. Het blad noemt drie voorbeelden uit de laatste weken: De benoeming van een gepension- neerden kolonel der artillerie tot di recteur van het niet-militaire lucht vaart-bedrijf te Soesterberg achten wij onverdedigbaar. Deze hoofd officier was meenen wij aan zijn pensioen toe, hij zou binnenkort worden gepensionneerd en dan het maximum-pensioen gaan genieten; op dit oogenblik benoemt de regee ring hem op een post, die met een gelijk bedrag gesalarieerd wordt als het pensioen bedraagt. Hoe een re geering in den tegenwoordigen tijd iets dergelijks doen kan, is ons ten eenenmale een raadsel. Het argu ment, dat de benoemde „de meest- geschïkte" is, lijkt ons uitermate, zwak. Niet onder de gepension- neerden moet naar geschikten wor den gezocht, maar onder de krachten die nog in actieven dienst zijn en voorloopig zullen, blijven, en het wil er bij ons niet in, dat onder hen niet een voldoende kracht te vinden zou zijn geweest. Twee andere benoemingen, die naar onze overtuiging niet door den beugel kunnen zijn de volgende. Tot burgemeester van Enschedé is benoemd de oud-officier der genie, oud-Indisch-man Th. Rückert; tot burgemeester van Stedum de oud majoor der infanterie G. Kuyper. Laatstgenoemde is een zoon van dr. A. Kuyper. Hij heeft (meenen wij) om gezondheidsredenen den militai ren dienst moeten verlaten en is nu plotseling tot burgemeester ge bombardeerd. Wij kunnen niet an ders dan deze benoemingen afkeu ren. En wij willen er met nadruk op wijzen, hoe in dit systeem een bevoorrechting ligt van militairen en oud-militairen. Het omgekeerde kan nooit plaats hebben: een „burger" heeft uiteraard nimmer kans om, als zijn functie hem niet langer be valt of hij wel eens een promotie in andere richting wil maken, op een militairen post te worden be noemd. Maar een officier of oud officier wordt herhaaldelijk met voor bijgaan van anderen, in goede bur gerlijke betrekkingen aangesteld. Achten wij dit in normale om standigheden al een fout, in den tegenwoordigen tijd groeit die fout tot een onrecht jegens hen, die hun carrière in de burgerlijken lijn heb ben gezocht. Wij meenen dan .ook, dat met dit verkeerde systeem gebroken moet worden. Wie zich in een be paalde richting een levensdoel stelt, moet niet alleen de vreugden daar van, maar zoo noodig ook de na- deelen en het resico aanvaarden*, zelfs in den vorm van een vroeg pensioen op een leeftijd, dat men nog Sliet oud is. Het gaat niet aan, hen op een eenigszins gevorderd tijdstip van hun Jjeven plotseling over te poten op ander terrein, waar zij de kansen bederven voor velen, die op dat gebied hun carrière ko zen. De benoemings-politiek, zooals die uit de drie genoemde voorbeelden blijkt (en zij zouden gemakkelijk te (vermeerderen zijn) is ten eenenmale onzuiver en onrechtvaardig. Een vliegongeluk. Bij Lobositz is naar uit Praag wordt gemeld, een vliegtuig verongelukt. Vier passagiers waren op slag ge dood; de piloot is ernstig gekwetst. Auto tegen een paal gereden. Te Middelburg is Zondag de han dels-reiziger R. uit Vlissingen met zijn auto tegen een paal van de electrische tram gereden. De auto kreeg ernstige schade. R. kwam er met een lichte af, doch de telepaath B. uit Amster dam, die mede in den auto zat, kreeg een lichte hersenschudding en enkele verwondingen. Hij is in het zieken huis te Vlissingen opgenomen. Verdronken- Maandagmorgen om vijf uur is de 41-jarige vrouw van den heer P. van Doorn te Alphen aan den Rijn, toen zij in den Ouden Rijn achter haar woning waschgoed uitspoelde te water geraakt en verdronken. 0 Op Donderdag 18 August v tus a.s. hopen onze geliefde v 0 Ouders, Behuwd- en (Jroot- 0 0 P. G. DE WJJÏDE 0 e 0 M. C. HOOGSTAD 0 hunne 40-jarige echtver- 0 0 eeniging té gedenken. 0 A Hunne dankbare Kinderen, A a Behuwd- en Kleinkinderen. Breskens, Aug. 1932. WF, Hartelijk dank voor de belangstelling op 11 dezer onder vonden. S. C. ROSENDAAL- van de Sande. Kijkuit-Breskens, Aug. 1932. Woensdag 17 Augustus des avonds 7 uur, aan de duinen, eind Boulevard, Breskens. Sprekers: verschillende Belgische Evangelisten'. Leider C. VAN BELLEGHEM. Zegt het voort en komt allen. Bij ongunstig weer in de Herv. Kerk. JSSINGEN - HAAM STEDE - ROTTERDAM TERSTOND GEVRAAGD: een nette bij J. A. MAAS-Jansen, Banket bakkerij, Breskens. J. C. LE BLEU Breskens. Wilt gij een goede NAAI MACHINE koopt dan een tflaumarm zij n een ergernis. Hoe vaak moet net wérk daardoor niet worden overgemaakt. Dat is echter onnoodig bij het gebruik van dat inktvlekken verwijdert van papier en witte stof fen, zonder deze te be schadigen Verkrijgbaar in den Boekh. van HITTE H ITT E Onbetaalbaar is het in de heete dagen, dat de electrische kooktoestellen Uw keuken niet warm maken. Alleen daarvoor zoudt U al electrisch gaan koken! Of U nu een kookplaatje hebt, een electrischen oven of een electrisch fornuis, ze houden allemaal de warmte vast en geven die alléén aan de pannen over. Wat 'n genot, als het heet, Profiteert ook van/dit voordeel van het electrisch koken. U krijgt -het er gratis bij. Bij al die andere voordeelen. di^ het electrisch koken biedt, zooals: weinig toezicht, weinig kans op aanbranden en over koken, helclére keukens, schoone pannen, enz. ONZE KOOKJUFFROUW ZAL U DIT GAARNE BEWIJZEN. De N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij verstrekt gratis inlichtingen ook over huur en koop van kooktoestellen. KOOKT ELECTRISCH Vijf cent per Kilowattuur. Aan de Leden Aangeslotenen van de Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland Kring West Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Woensdag 17 Augustus wordt er tarwe gekeurd te OOSTBURG in het Veilingsgebouw. Zaterdag 20 Augustus te IJZENDIJKE bij den Heer Arth. LIEVENS. Vervolgens iedere week te Oostburg en om de veertien dagen te IJzendijke. De monsters moeten voor 10,30 uur n. t. voormiddags in geleverd zijn en moeten minstens 1 K.G. wegen, monsters die minder dan 1 K G. wegen worden niet gekeurd. Monsterzakjes zijn verkrijgbaar bij den Kring-Secretaris. Bedrijven met 1 H.A. óf minder tarwe mogen deze in één partij afleveren. Bedrijven met meer dan 1 H.A. tarwe mogen afleveren vanaf 15 Augustus tot en met 30 September 500 K.G. tarwe per H.A. van hun bebouwde oppervlakte; en iedere volgende maand een hoeveelheid van 400 K.G. per H.A. Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland, het Kring-Bestuur West Zeeuwsch-Vlaanderen: A. H. DE MILLIANO, Voorzitter. V G. D. VAN DEN BOSSCHE, Secretaris. Wilt u voordeelig en tevens goede zie onze prijzen: Sport-flanel Prima-sportflanel Zwaar Jaeger-flanel Zwaar wit flanel Prima zware Lakens, per el Dames-Hemden, prima kwaliteit Heeren-Hemd, gestreept Heeren-Hemd, zwaar flanel, Heeren- Overhemd Witte Sloopen Witte Sloopen, rondom kant Fantaisie-sokken Prima Zijden-kousen Zware kwaliteit fluweelen-broeken Zware fiuweelen-jassen Prima zware blauwe Simson-broeken Prima zwaie blauwe Simson-jassen kwaliteit koopen. f 0,16 f 0,25 f 0,22 f 0,25 f 0,37 f 0,85 0,95 1,25 0,90 0,38 0,45 0,12Va 0,50 4,00 6,50 f 2,90 f 3,25 aan spotprijzen. Kom naar de Een abonnement bij „Provinciaal Belang" n.v. Handelsinformatie en Incasso-Bureau /voor den Mid denstand, opgericht 1864, biedt Jjr in deze tijden grooté voordeel) Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de yéertiendaagsche zeer ver zorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage p. o. ers trekt. Lijnbaansgracht 231, Amsterdam-C. Voor Middenstands-Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst getroffen worden ten behoeve hunner leden,

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 3