^im^SCKQDL Gewestelijk Nieuws Gevondan en Moren, Gemengd Nieuws. Looze streken van Snoekie en Bolleboks. BRESKENS. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L. O. de heer F. Koster, alhier. OOSTBURG. Kapelaan L. Mabesoone alhier zal als onderpastoor te werk gesteld wor den te Oelegem in het aartsbisdom Mechelen. Dat alles is echter een zaak van later zorg, voor het oogenblik wen schen wij de gebroeders Gever ge luk met hun vondst. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: AARDENBURG. Aan het lnjppostkantoor alhier werd in de maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd f 16363,46 en terugbetaald f 17103,14; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 739,68. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Diiectie op staatsschuld boekjes ingeschreven nihil en afge schreven f 7000; derhalve minder in- dan afgeschreven f 7000. IJZEN DIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in de maand juli op spaarbankboekjes ingelegd f 18,183,83 en terugbetaald f 7295,04; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 10888,79. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 7. OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Juli op spaar bankboekjes ingelegd f 10601,28 en terugbetaald f 5697,06; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4904,22. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. SLUIS. Aan het hulppostkantoor alhier werd in den loop der maand Juli op spaar bankboekjes ingelegd f 6789,80 en terugbetaald f 4126,86; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 2662.94. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nihil en afge schreven f 2000; derhalve minder in- dan afgeschreven f 2000. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Woensdag 16 Aug. 2,02 2,26 Donderdag 17 2,47 3,11 Vrijdag 18 3,27 3.51 Laatste Kwartier Woensdag 24 Aug. om 8,41. Licht op «oor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 16 Aug. nam. 8,54 Donderdag 17 8,52 Vrijdag 18 8,50 OOSTBURG. Loop der bevolking: INGEKOMEN: M. J. de Kok, van Groede, J. van de Ree, van Ter Neuzen, A. Haak, van Schoondijke, M. L. de Smit, van Groede, P. J. de Milliano, van St. Michels-Gestel, J. Cornelis, van Groe de, J. S. Notebaart, van Zuidzande. VERTROKKEN: W. Seijbel, naar Ter Neuzen, M. E. van Staveren, naar Roosendaal, J. Lok, naar Ter Neuzen, M. G. Zwartelé- Vercruijsse, naar St. Jansteen, P. S. Verpoorte, naar Ter Neuzen. De bevolking bedroeg op 1 Aug. 2693 zielen OOSTBURG. Vrijdag schrikten de bewoners van het St. Anthoniusgesticht alhier op van een dichten rook, die uit het benedengedeelte van het gesticht de gangen en kamers binnendrong, spoe dig bleek, dat brand ontstaan was in de brandstoffenbergplaats. Gelukkig kon door spoedig optreden de brand bedwongen worden zonder dat de brandweer moest optreden. Waar schijnlijk was de brand ontstaan door het opnieuw door den feilen tocht gaan gloeien van weggebrachte sintels of doovekolen. HOOFDPLAAT. Bij een in opbouw zijnde tooneel- tent alhier is Donderdagnamiddag een arbeider van een hoogte van vijf meter gevallen. Ernstig gewond werd hij per auto naar zijn woning te Ijzen- dijke vervoerd. De Zeeuwsche luchtlijn De K.L.M. boekte Donderdag het maximum aantal betalende passagiers op de Zeeuwsche luchtlijn van één dag, nl. 63. In totaal werden sedert 2 Mei 923 passagiers vervoerd. Uit het landbouwbedrijf in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag is te Axel een spoed- conferentie gehouden tusschen het bestuur van den ring Oost-Zeeuwsch Vlaanderen van den Ghr Boeren- en Tuindersbond en de hoofdbesturen van de drie landarbeidersbonden (Ghr. R. K. en Neutrale), ter bespreking van een collectieve arbeidsovereenkomst. Van de zijde van de landarbeiders- bonden werd gezegd, dat wanneer de werkgevers afwijzend zouden blijven staan tegenover deze zaak, zij moeten rekenen op een conflict. Is er op Zaterdag 20 dezer geen toezegging, dat zij een definitieve regeling willen treffen, of arbitrage wenschen te aan vaarden, dan kan op een voor de arbeiders gunstig oogenblik de staking worden verwacht in de gemeenten Zaamslag en Axel. Er zouden naar schatting een zes a zevenhonderd landarbeiders bij betrokken zijn. AARDENBURG. Zaterdagavond is in de vergade ring van de landbouwers-werkgevers met algemeene stemmen -besloten zich niet te binden door een con tract, maar -ieder zelfstandig het loon te bepalen voor de werknemers Als een bezwaar voor het teekenen van een contract werd ook naar voren gebracht, dat dan alle ar beiders gelijk staan, dus allen het zelfde loon moeten ontvangen, ter wijl toch èn werkgevers èn werk nemers zeer goed weten, dat niet alle arbeiders hetzelfde loon waard zijn. Het genomen besluit is Maandag schriftelijk medegedeeld aan den rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries en aan de verschillende organisaties der arbeiders. BRESKENS. De maanden Juli en Augustus zijn voor de verschillende muziekge zelschappen altijd druk bezet, daar naast de gewone concerten con cours en feestelijkheden steeds de medewerking vragen. Daarom zou het niet onaardig zijn, eens na te gaan, hoe vaak per jaar een korps „optreedt". Misschien zou de waar deering daardoor bij -een groote groep „lauwen" wat grooter worden. Intusschen, hoewel onze gemeente door zijn groote verscheidenheid in groepen een bijzonder moeilijke is, de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" heeft zich de laatste ja ren in meer dan bevredigende waar deering mogen verheugen. Het be wijs daarvoor is te vinden in het feit, dat in een paar weken tijds zonder bijzondere moeite een som van f 335.73 werd bijeengebracht, om een beschutting tegen wind en regen op de muziektent te verkrij gen. En zoo kon binnen 2 maanden na de aanneming van het desbe treffend voorstel de vervolmaakte kiosk worden ingewijd, hetgeen de vorige week Dinsdag geschiedde. Daarbij werd door -den voorzitter, de heer I. de Hullu, dank gebracht aan de milde gevers, die allen spon taan hun medewerking hadden ver leend. Gedeeltelijk vindt dit boven dien reeds zijn belooning in het veel beter uikomen der concerten, zoodat de verbouwing een dubbel voordeel gegeven heeft. Verder herinnerde spreker aan den goeden uitslag van het concours te Oostburg, waarbij hij tot zijn spijt moest opmerken, dat door de groote financieele offers, die voor het instandhouden van een muziek - vereeniging worden gevergd, de be zetting steeds nog onvolledig is moe ten blijven door het ontbreken van saxophones. In verband daarmee zou het bestuur trachten een oplossing te vinden, waarbij dan de onmisbare steun der vele muziekvrienden ten zeerste op prijs zou worden gesteld Het na deze rede gespeelde „Wil helmus" onderstreepte plechtig wat door den voorzitter omtrent het weer geven der klank was opgemerkt Zondag j.l. werd op Boulevard Evertsen te Vlissingen onder groote belangstelling een goed geslaagd concert gegeven, terwijl in de be stuursvergadering van Maandag avond overwogen werd, of het niet mogelijk zou zijn, naast de Zondag sche zomerconcerten, ook nu en dan des Zaterdags te concerteeren. Ver der werd besloten te trachten een rentelooze leening in aandeeltjes te plaatsen ter aanschaffing der brood- noodige saxophones. Het bestuur rekent dat deze onderneming best slagen kan, daar de aandeeltjes slechts f 2.50 groot zijn en het in het algemeen belang kan worden geacht, dat de vereeniging steeds vooruit gaat. Maandag, 15 Augustus, Half- Oogst en daardoor bijzondere drukte aan het strand. Tot zelfs uit België brachten een honderdtal fietsers on ze gemeente een bezoek. Trouwens met dit mooie weer geeft elke dag opnieuw een groote stroom bezoe kers. De gezellige drukte die daar door ontstaat, terwijl het bijzondere aantal auto's dat met iedere boot aankomt van beide zijden doortrekt het drukte-idee niet onbelangrijk ver sterkt, geeft onze gemeente thans een geheel ander aanzien. Door zulk verkeer echter komen onvoldoende regelingen spoediger aan den dag. Het is daarom alles zins toe te juichen dat bij bijzonder drukke gelegenheden een verkeers agent wordt geplaatst bij het kruis punt: DorpsstraatHaven en Groote KadeBoulevard. Alles verloopt daardoor best en verscheidenen doen bovendien nog eenige verkeerskennis op. Echter de route: van Haven of Boulevard door Dorpsstraat geeft voor fietsers eenige moeilijkheden. De meeste vreemdelingen houden n.l. gedachtig aan den regel: rechts houden, het straatje tusschen de tramrails en leveren daardoor voor het groote verkeer vaak gevaarlijke momenten op. Zij weten blijkbaar niet dat „het rijwielpad voor beide richtingen ge legen is aan de Oostzijde deb Dorps straat. Indien dit op een flinke, dui delijke wijze kon worden aangege ven, dan zou behalve heel veel on gemak, besparing, de kans op on gelukken eveneens geringer zijn. Gevonden: 1 Kinderportemonnaie, inhoudende f 1,63. Terug te bekomen bij A. HAME- LIJNCK, Groote Kade, Breskens. Waar moet de zender ge bouwd worden? In Roemenië moet een groote om- roepzender gebouwd worden. Daar men het echter niet eens is over de gunstigste plaats, heeft men een 1 KW-omroepzender in een daarvoor ingerichten spoorwagon gebouwd. Deze zender, die over een telefoon lijn het programma van Boekarest toegezonden krijgt, zal nu het land doorreizen, totdat men heeft vast gesteld, wat de beste plaats voor den grooten zender is. De gevaren van den weg! Het gebeurde op een warmen mid dag, dezer dagen, dat een automo bilist, alleen gezeten in zijn vier- persoonswagen, op een onbescha- duwd landwegje in de nabijheid van Apeldoorn, gedreven door de goed heid zijns harten, een moeizaam voortstrompelend oud Veluwsch v rouwtje vroeg, of zij nog ver moest, dat hij haar anders wel even ter bestemde plaats wilde brengen. Het vrouwtje keek verschrikt op, en mompelde in het dialect van die streek „Ach Heer, tegenwoordig is zelfs een oud mensch op den weg niet' meer veilig voor die kerels met auto's!" en liep, zoo vlug haar bee- nen het toelieten naar een dichtbij gelegen boerderij. De automobilist gaf vol gas 39. Het snikken was overgegaan in een zwaar gesnork. Ze sliepen, dood op van al de wederwaardigheden van dien dag, als ossen, en bemerkten niet, hoe het bootje, eerst langzaam, maar dan steeds sneller, met den stroom afdreef, en van de sloot op de rivier terechtkwam. Totdat ze opeens met schrik wakker werden en tot hun groote ontzetting be merkten, dat ze op zee dreven. Wat nu? Het bootje werd door de golven op en neer gesmakt, dat ze er draaierig en naar van werden. 40. „Ik vrees, dat we Strakjes naar de haaien gaan!" zei de lange, toen het bootje dwars door een vervaar lijke golf schoot. „Of de haaien ko men naar ons toe!" antwoordde Snoekie, terwijl hij met wijd openge spalkte oogen naar een groote, kromme vin keek, die boven 't water uitstak. En jawel, net had hij 't ge zegd, of daar verscheen, vlak achter 't bootje, de nijdige 'kop van een verschrikkelijk groote haai, die be- geerig zijn bek opensperde. „O moe dertje!" riep Snoekie, terwiji hij van- schrik achterover duikelde. Al 74 uren aan een stuk aan het piano spelen. Wij lezen in het „Handelsblad": Het Noord-Limburgsche plaatsje Horst ligt uit de voegen. Het is gedaan met de heerlijkheid van de landelijke stilte. De boeren kunnen met hun gedachten niet bij het werk blijven en laten den akker eenige malen per dag een uurtje in den steek om naar het dorpscafé te tij gen. De buurvrouwen vergeten het dorpsnieuws om elkaar op de hoogte te houden met den stand van zaken in de herberg. De jeugd verlaat huis en hoeve om uren lang voor de gelagkamer post te vatten. In de stille dorpsstraten heerscht een on gewone kermisdrukte. Het is „Dauerklavierweltmeister" Heinz Arntz uit Düsseldorf, die dit alles op zijn geweten heeft. Waarom hij dit eenvoudige plaatsje heeft uit gekozen om het wereldrecord-piano spel te verbeteren, weet niemand. Maar het kleinste kind van de straat en de boer van de verst afgelegen hoeve weet precies te vertellen, hoe veel uren deze record-jager ,,'r op hèt zitte" en hoeveel minuten hij in dien tijd gepauzeerd heeft. In een doodgewoon dorpscafé zit deze razende Roeland vijf dagen en vijf nachten aan één stuk te tokke len. En van uren uit den omtrek komt men kijken naar dit wereld wonder. De burgemeester heeft voor deze gelegenheid het sluitingsuur ver lengd; de caféhouder het bier van twaalf op vijftien centen gezet en uit de gemeentenaren is een con trole-commissie gevormd om den virtuoos op de vingers te tikken, als een seconde geen muziek ge hoord wordt. 's Nachts gaan de heeren comité leden aan de stamtafel kaarten, ter wijl herr Arntz met fiksche marschen en hartstochtelijke operamuziek half Horst uit den slaap houdt. En tege lijk met de ouverture van de dorps hanen komen de boeren hooren,hoe het gegaan is. „In einen rits door!" zegt de feestcommissie dan en met een vroolijk hart gaan de Horste naars naar koeien en komkommers. Tegen den tijd, dat de dorpsbar bier het café binnenstapt om den pianist, die dan in zijn rieten tuin stoeltje achterover leunt en een woesten galop aanheft, te soignee- ren, stijgt de belangstelling zeer. En als de assistentie den recordjager allerlei lekkere hapjes in den mond komt stoppen, loopt heel het dorp uit. Dan kijkt de „Weltmeister" met zijn vermoeide groote oogen door het lokaal, waar een zwoele benauw de atmosfeer hangt van cigaretten- en pijpendamp en hij speelt: „Das musz ein Stück vom Himmel sein!" Hij neemt dan een teug koffie en steekt nog een cigaret op, terwijl hij met de linkerhand eenige accoorden aanslaat. „Speulel" roept het publiek. En de „Dauerklavierweltmeister" zet zijn zooveel-duizend-zooveelste nummer in „Ich bin ja heut' so glücklich"; de zaal zingt mee: „so glücklich wie noch mie!".... Ford over hei drankverbod. Henry- Ford, een van de over- tuigdste voorstanders van het drank verbod, heeft verklaard, dat hij het standpunt te dier zake, waarop Hoo ver zich had gesteld, goedkeurt. Ford zeide o.m.: „President Hoo ver staat nog altijd aan den kant van de behoorlijkheid ell' de sober heid, zoowel wat de natie betreft als het gezin Hij is tegen elk ter- reinwinnen door den drank". Echter zeide Ford niet gekant te zijn tegen een punt op het 'Re- publikeinsche verkiezingsprogram, dat de quaestie „droog" of „nat" ter beslissing overlaat aan elk der af zonderlijke staten der Unie voor zich, met dit voorbehoud, dat de „kroegen" niet weer zullen worden toegelaten. Het drama te Miami. In het proces te Miami, in den staat Florida, tegen den Britschen vlieger kapt. Lancaster, wegens moord op Haden Clarke, is als bewijsstuk het hoofd van den doode gedemonstreerd. Het gold nil. te bewijzen, dat het weefsel, daar, waar de kogei het hoofd van Clarke had getroffen, sporen van verbranding vertoonde. De betrokken deskundige zeide, die sporen te hebben ge vonden, hetgeen dan moet bewij zen, dat het schot van zeer nabij is gelost en er dus zelfmoord kan zijn gepleegd. Een andere expert, deskundige op het gebied van schietwapens, ver klaarde dat een nauwkeurig onder zoek hem er absoluut van had over tuigd, dat men hier te doen heeft gehad met een geval van zelfmoord. De diefstallen in den Wilgen- plas. Gedurende den geheelen zomer kwamen aangiften binnen van dief stallen in den Wilgenpias. Alle po gingen, om tot aanhouding van de daders te kunnen overgaan, bleven vruchteloos. De Wilgenplas-exploi- tant had zelfs reeds een particulie ren rechercheur aangesteld, alles vruchteloos. Een agent van politie had reeds verscheidene dagen verdenking te gen twee nog jeugdige ^personen. Vrijdag heeft hij na -eenige aan wijzingen terwijl genoemde personen in het bad waren hun zwemhokje aan een grondig onderzoek onder worpen. Bij den badmeester had hij een duplicaat-sleutel gehaald en kon ongemerkt binnen komen. Ieder had een flinke koffer bij zich, waarin tal van voorwerpen wer den aangetroffen, die in den afge- loopen zomer en de laatste dagen van Wilgenplasbezoekers waren ge stolen. Beide mannen zijn daarna aange houden. Zij zijn naar het politie bureau gebracht en aldaar opgeslo ten. Zij bleken te zijn de 20-jarige C. R. en de 23-jarige J. C. O., beiden uit Rotterdam. De in de hokjes zich bevindende koffers werden daarna naar het bu reau gebracht. Aangetroffen werden zilveren sigarettenkokers, foto-toe- stel, zilveren potlooden, vulpenhou ders, verschillende portemonnaie's met geld, dasspelden, doosjes met geld, enz. enz. Een geheele groote verzameling. Vrijdag was nog aangifte gedaan van diefstal van geld uit een beurs, een zilveren potlood, van f 38 aan geld, van een zilveren medaille en van vier bankbiljetten van f 10. Het overige werd in de koffers gevonden,

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2