KEEKenSCHOOL Frisch en fraai Gewestelijk Nieuws Looze streken van Snoekie en Bolleboks* WESTDORPE. Bij het gehouden examen voor Bouwkundig-Ingenieur slaagde slechts één candidaat en wel de heer R. van Waes uit Westdorpe, die het Ingenieurs diploma bovendien nog met onder scheiding verwierf. OOSTBURG. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. alhier, de heer G. Postma. SLUIS. Voor het examen coupeuse, van den Ned. R. K. Schoolraad afgenomen door de R. K. Vereeniging tot be vordering van Industrie-Onderwijs voor meisjes, „St. Anna", slaagde mej. M. Plasschaert alhier. Toelagen uit de fondsen der Alg. Synode. De Algemeene Synode der Ne derlandsch Hervormde Kerk heeft uit de volgende fondsen toelagen verleend I. Uit het Fonds voor noodlijden de kerken en personen: Haamstede f 500 herstel kerkgebouw; Breskens f 1000 nieuwe pastorie. II. Uit het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften: Ter Neu zen f 100 voor lokaalhuur tot het houden van godsdienstoefeningen te Sluiskil. III. Uit het Fonds tot verbete ring der schraalste predikantstrakte menten: Kleverskerke f 450; Melis kerke f 804; Ouwerkerk f 250; Kat- tendijke f 300; Hoofdplaat f 500; Waterlandkerkje f 750; Retranche- ment f 308; Sas van Gent f 160. IV. Uit de Generale Kas:Vrou wenpolder, herstellingswerken f 500 Hansweert, kerkelijke administratie f 250; Wissenkerke, voor den arbeid te Geersdijk f 200; Ter Neuzen voor den godsdienstonderwijzer te Sluiskil f 200. Ned. Herv. Kerk. Zondag 14 Aug. 1932. Biervliet v 9,30 u ds Vrijlandt Breskens v 9,30 ds W. H. Kelder Jr, Doopbediening In beide Godsdienstoefeningen bij zondere collecte Pastoriefonds n 1,30 u Zondagsschool, n 5,30 ds W. H Kelder Jr Cadzand n 2,— u ds J. Stellwag van Utrecht Groede v 9.30 u ds van Kooten Hoofdplaat n 2,— u ds Castelein Nieuwvliel vil u ds van Kooten Oostburg n 2,30 u ds Snijdelaar van Schoondijke. Schoondijke v 10 u ds Snijdelaar Waterldk. v 9,30 u ds Huizinga IJzendijke v 10 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9,30 u ds J Stellwag, van Utrecht huwd en eenig zoon uit die familie, had als lijkdienaar dienst moeten doen bij een begrafenis en was daar door later vertrokken. Om zijn mede leden in te halen heeft de jonge man zeer hard moeten rijden, maar om ongeveer half twee voegde hij zich te Oostkapelle bij de anderen. Het heele gezelschap is in den mid dag over Domburg, Westkapelle en Zoutelande naar Valkenisse gere den, waar men aan het strand be sloot te gaan baden. Dit deed ook de J., die niet voldoende zwemmen kon. Wellicht ook tengevolge van zijn geforceerden fietstocht zonk de jongeman, die in een kuil was ge raakt, weg. Een der andere leden trachtte hem nog te redden, doch zonder succes. Verschillende leden zijn tot in den nacht op het strand gebleven en te 12 uur spoelde het lijk van de J. aan en is naar Zoute lande overgebracht. Onder de le den, maar niet het minst bij de ouders en zusters van den verdron kene heerscht over dit gebeuren groote droefenis. Een ernstig ongeluk. Bij een overweg in den Verloren Hoek te Kruiningen is de 51-jarige landbouwer J. W. door den trein gegrepen en gedood. Hij was per fiets en had een geweer op den rug. Vermoed wordt, dat hij langs de spoorlijn reed en dat hij toen met het uitstekende geweer in aan raking is gekomen met den passee- renden sneltrein uit Bergen op Zoom, die te kwart voor 12 teVlake aankomt. Het slachtoffer dat over een korten afstand was meegesleept, had een groote wond aan het been. Hij was onmiddellijk dood. De overweg was gesloten. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Ontslag aangezegd. Aan de ammoniak-fabriek te Sluis kil, waar de laatste maanden reeds veel personeel is ontslagen, is deze week weer aan 70 man ontslag aan gezegd. BRESKENS. Een actief bestuur. De zwemvereeniging Schelde stroom," die thans reeds 107 leden telt, heeft, blijkens de deelname, een zeer goed werk Verricht met het inrichten eener zwemschool. Het enthousiasme waarmee de lessen worden gevolgd is tevens het bewijs dat de keuze der instructrice een goede is geweest. Voeg daarbij dat de contributie zeer laag is gesteld, veel lager dan .overal elders, en de lezer zal mèt ons erkennen dat het actieve bestuur beschikt over een dosis durf en aanpakkingsvermogen die verdienen resultaten af te wer pen. De opzet was allereerst gericht op een slagen der onderneming; de finantieele zijde bleef op het tweede plan, en een loterij zou in het even tueel tekort voorzien. Echter, de kosten loopen hoog en de betrekkelijk weinige loten ad 25 cent zijn nog niet alle geplaatst. En dat kan niet. Het bestuur zoekt de reden in het feit dat nog te velen onbekend zijn met het werk der vereeniging en zal daarom trach ten tegen 27 Aug. a.s. een wed strijd te organiseeren, waarbij dan het restant der loten geplaatst moet worden. Wij zijn vast over tuigd, dat dat ook lukken zal. In verband daarmee is natuurlijk het tijdstip der trekking verdaagd, zoo als achterst, adv. aangeeft. Verkeerd passeeren. Het mooie weer derlaatste dagen lokt zeer velen naar onze gemeente, om er aan het strand den dag door te brengen. Een gezellige drukte die tot laat in den avond aanhoudt is daarvan het gevolg. Kleurig en fleurig is het aanzien van hetstrand waarop heele gezelschappen tot in het modernst costuum, teen gezellig zitje zoeken of bal-spelen. De bad meester heeft het druk en zijn lig stoelen vinden een ongekende aftrek. Kano's varen af en aan en het ge heel ademt den echt-zomerschen geest der badplaatsen, waar veel mag wat op den gewonen verkeers weg verboden is. Zoo schijnt, niettegenstaande er reeds meermalen op is gewezen, het nog niet voldoende doorgedrongen te zijn dat er een uitzondering be staat op den regel betreffende het passeeren door fietsers. Deze regel luidt in het algemeen dat men links inhalen en passeeren moet. Echter, wanneer de fietspad ligt aan de linkerzijde van den weg, zooals het geval is op de oude weggedeelten BreskensSchoondijke Oostburg, enz., zoo moet bij het passeeren worden uitgeweken naar de breedste wegzijde, dat is dus naar rechts. Wij brengen dit even in herinne ring, omdat deze week bij het huis waarts keeren naar Oostburg door eenige fietsende strandbezoekers, deze werden aangereden door ach teropkomende fietsers, die aan de zijde der boompjes trachtten te pas seeren In dit geval liep alles buiten gewoon goed af. Maar het geval wordt vermeld ter waarschuwing voor mogelijk ernstiger botsingen. Donderdag zijn per Prov. Boot van Breskens naar Vlisslngen vervoerd 3100 passagiers en 179 auto's. Op het haventerrein waren een 42 Belgische auto's aanwezig. De blinden van Wolfhezen Evenals vorige jaren zal hier ook weer een collecte worden gehouden voor de allêenstaande Blinden van alle gezindten in Nederland. Daar de ingezetenen van Breskens de Blinden een warm hart toedragen, zijn wij overtuigd dat de collectant volgende week bij allen dankbaar een mooie gift in ontvangst zal mogen nemen. als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door hec dagelijksch gebruik van ,,Zij"Crèmp.' In Prijzen van 20-30-45 en 75 cent, OOSTBURG. Zooals ook in dit blad reeds is medegedeeld bestaan in Zeeuwsch Vlaanderen plannen om te komen tot den bouw van een tweetal zie kenhuizen, nl. een te Terneuzen en een te Oostburg, welke inrichtingen uitgaande van protestantsche zijde zouden tegemoet komen aan de be zwaren van velen tegen verpleging in een Roomsche inrichting. Hoever het met deze plannen staat is ons onbekend, doch ondertusschen is men gekomen tot een vergrooting en op alle gebied verbetering van het te Oostburg bestaande St. Anthoniusgesticht, schrijft de Vliss Crt. Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nemen jn het nagenoeg voltooide gebouw, dat ,op 8 dezer is ingewijd en geopend en wij kwa men onder den indruk van hetgeen ons daar verteld en vertoond werd. Wij kunnen geen volledige beschrij ving van het gebouw geven, daar dit natuurlijk veel te veel plaats zou vergen, maar toch zal het velen le zers interesseeren in hoeverre ze voortaan zullen afhangen van in richtingen buiten Zeeuwsch-Vlaan- deren. Reeds dadelijk bij het bin nentreden valt ons op, de ruime, lichte in Belgisch marmer, n.l. Di- nantsch zwart en rouge, royaal uitge voerde vestibule met aan de zijde een portiersloge en aan de andere zijde een ruimte voor de bediening der schakelborden. Vlak tegenover den ingang bevindt zich de opera- tieafdeeling, die de geheele achter zijde beslaat, verdeeld in een sep tische operatiekamer, een 'sterilisatie- kamer en een anti-septische operatie kamer; we troffen er een Carl Zeiss lamp van 2000 kaarsen, zoodanig samengesteld, dat bij onverwacht in gebreke blijven van het plaatselijk electrische net, een reserve-licht wordt ingeschakeld, gevoed .door de eigen electrische installatie. We vin den hier voorts een fotokamer met donkere kamer; geplaatst wordt het allernieuwste en aan 1de hoogste eischen voldoend Röntgenapparaat, waarmede alle denkbare opnamen kunnen worden gedaan; badkamer speciaal voor operatiepatiënten, ver- bandkamer, een kamer Voor hoogte- zon en Diathermy (voor inwerking van hitte op de spieren), kleed kamer, kamer voor de doktoren die bij een operatie betrokken zijn en afzonderlijke voor de narcose. Eer we aan de operatie-afdeeling kwa men, waren we reeds de mannen- afdeeling (links) en de vrouwenaf- deeling gepasseerd; er is een fraai trappenhuis, we treffen aan op elke afdeeling een kamer voor de dienst doende zuster, verder een lift voor het spijstransport, een nooduitgang; we zien er derde-klasse kamers met gelegenheid tot afzondering van ern stige patiënten; een geheel afgezon derd gedeelte uitsluitend voor het Wit-gele kruis, in 't geheel 3 kamers; er is een afzonderlijke kamer voor doktoren van buiten voor consult met wachter, een reuzen electrische lift, waarin ruim plaats voor een geheel ledikant; boven vindt men de ziekenkamers 2e en le klasse, met terrassen en loggia's 'voor eventueel buitenliggen. terwijl er een ruime gelegenheid bestaat voor zonneba den. De trap is uitgevoerd in ter- rassa en kunstgraniet met gesmeed- ijzeren balustrades en leuningen van teakhout, belicht door fraaie ge brandschilderde ramen van de firma Willem Mengelberg te |Utrecht. Ie dere afdeeling heeft haar eigen keu ken, die gevoed wordt door de hoofdkeuken; er is een verloskamer met baby-ligzaaltje, een zaal voor t.b.c.-lijders met eigen toilet- en waschgelegenheider is een cel voor tijdelijke bewaring van gevaarlijke krankzinnigen, alsmede kamers voor besmettelijke zieken. De pieubilee- ring is meest van de firma Auping. De zeer groote kapel is in z.g. baksteenuitvoering met geschilderde ramen van de meergenoemde firma Mengelberg, de banken zijn geschon ken door de oud-verpleegden. Het geheele werk, uitgevoerd on der toezicht der architecten gebrs. Oomen uit Oosterhout door de firma Bakkeren uit Breda met den heer H. G. Vegten als dagelijksch op zichter en den heer L. van Eeke- len als uitvoerder, mag door ieder een gezien worden, voorziet in een groote behoefte en strekt allen uit voerders enz. tot 'eer. De opening. In een der nieuwe zalen, met bloemen gesierd, waren de genoo- digden bijeengekomen; de directeur, pastoor Lievegoed, opende de bij eenkomst met een woord van wel- 37. De burgemeester van Klontenburg kookte van woede. ,,Nee maar!" riep hij, „zoo'n ongeheugde brutali teit!" „Och, burgemeester," zei de lange deemoedig, „we hebbe heusch geen sikkepitje kwaad gedaan. Die kip hadde we niet gestolen, gelooft U dat nou!" Maar de burgemeester wou er niet aan. „Reken maar, dat je levenslang krijgt, als ik je te pakken krijg!" riep hij. Zuchtend legde de lange de telefoon neer. „Zoo is het maar!" zei hij, „wie ééns steelt, blijft altijd een dief! Maar wij zitten d'r mee!" 38. En daar gingen de arme zwervers, de herberg uit en weer naar hun bootje. En daar, in de stille natuur, snikten ze in lange halen hun ver driet uit over zóóveel onrechtvaar digheid in de wereld. Als je toch maar eenmaal een slechten naam had, kon je gewoon geen goed meer doen en geen mensch wou je ge- looven. De ondergaande zon over goot alles met haar gouden stralen, en steeds schuchterder en spaar zamer klonken de snikken van onze arme zwervers, totdat ze tenslotte zachtjes in slaap vielen kom in de eerste plaats tot den vic-gen. van het Bisdom Breda als vertegenwoordiger van den Bis schop, verder tot den Deken van Aardenburg, aan zijn voorganger pastoor Preyers, B. en W. van Oostburg, verschillende burgemees ters, chirurgen en geneeskundigen van Z.-Vlaanderen, Kerk- en Arm besturen, kortom aan allen hierbij tegenwoordig; hij vestigde de aan dacht op 't feit, dat reeds lang de behoefte is gevoeld tot uitbreiding. Spr. gaf vervolgens een overzicht van den groei der stichting, om dankbaar te gedenken de vele me dewerking van alle zijden. Spr. wees er op, dat ook voldaan is aan de godsdienstige belangen der zieken, waar voor katholieken en protestanten daartoe afzonder lijke zalen zijn gebouwd; hij eindigde met 't ziekenhuis bij allen aan te bevelen. Na den directeur sprak de alge meene Moeder-overste eenige waar deerende woorden, waarna ook de Vic.-gen. het woord nam, die zeide, dat hij, na de zegen van God voor dit huis te hebben afgebeden een blik geslagen had in het nieuwe ge bouw, wat hem noodzaakte tot een woord van hulde en dank, oprech ten dank aan den pastoor dezer parochie, die zijn eerste jaren hier heeft gebruikt tot deze uitbreiding en moderniseering; hij feliciteert hem, dat hij -zijn moeite beloond heeft gezien; ook feliciteert hij ar chitect en bouwers en de eerwaarde zusters. De burgemeester brengt namens het gemeentebestuur de beste ge- lukwenschen voor deze stichting met dank voor de ontvangen uitnoodi- ging. Hij achtte het van groot be lang deze inrichting hier te hebben en een groote prestatie vooral in dezen malaisetijd dezen bouw tot stand te brengen; het ziekenhuis heeft zegt spreker zijn naam reeds gevestigd, de zieken vertrouwen zich er gerust aan toe; spr. is overtuigd, dat vele oud-patiënten dezen dag zullen prijzen en spreekt het vertrou wen uit, dat, als wordt voortgegaan op den ingeslagen weg de inrichting haar gevéstigden naam zal behou den. Hierna spraken dr. Hermans na mens den geneesk. kring, dr. Sta- verman als chirurg en medicus en dokter Buskop, die herinnerde aan het geschenk van oud-verpleegden aan de zusters, p.l. de banken, voor hare kapel. Hij overhandigde de Moeder-overste een album met de namen der gevers, waarvoor deze dank' zeide. Tenslotte sprak de heer T j. F. van der Werff om den dank te vertolken namens alle oud-verpleeg den met een gelukwensch voor de stichting. Daarna werd de thee rondgediend, en verzocht de pastoor-directeur aan de dochter van den burgemeester, mevr. van Cruijningen, om met den haar ter hand gestelden sleutel de hoofddeur te willen ontsluiten, waar na gelegenheid bestond de inrichting te bezichtigen. Door een microfoon werd al het gesprokene naar de binnenplaats overgebracht voor de aldaar vertoevenden. 's Avonds gaf de fanfare Mij. Harmonie een concert op de binnen plaats voor de zieken en verpleeg den. Schilderijententoonstelling te Oostburg. In de Midd. Crt. schrijft over de tentoonstelling van schilderijen en teekeningen van P. C. Stampe rius in het Beursgebouw, Oostburg: Het dilettantisme in de schilder kunst vloeit onmerkbaar over in het andereeen scherpe grens is er niet te trekken. Teekenen en schilderen kan iedereen doch vraag niet hoe. Goed teekenen en schilderen kan het meerendeel onzer, met ijver en be kwaamheid, leeren, maar met kunst behoeft ook dat nog niets te maken te hebben. Tegenover de techniek staat de binnenkant. Ik zou niet durven zeg gen, dat iedereen verstand van, noch minder gevoel voor, schilderkunst heeft. Wel echter kan gezegd wor den, dat de mogelijkheid van een meer of minder sterke innerlijke ont roering nog niet altijd gepaard gaat aan een evenredig Vermogen tot vaardige technische verwezenlijking van het innerlijk wellicht heel zui ver en hevig gevoeld en geschouwde. Stamperius is een van hen, die door zijn gevoel de mogelijkheid in zich droeg, boven het schilderkun stig dilettantisme uit te komen. En in zijn werk 'blijkt hij dat hier en daar ook technisch reeds bereikt te hebben. Al is dat dan nog niet oevral het geval. Neem bijvoorbeeld, om met het minder goede te beginnen, dien Tin nen schotel met fruit (39). Dat is heel matig dilettantisme, en meer niet. Zelfs de stofuitdrukking is on beholpen: niemand zal dezen scho tel voor tin verslijten. Duinen Cadzand (13) is al even zeer een niet erg geslaagde worste ling met het materiaal, een pogen om door een moderner behandeling iets te bereiken dat het dezen schilder ditmaal en hier nog niet gegeven was te genaken. Haventje Cadzand (23) is docu mentair als gekleurde herinnering aan een hoekje in ZeeuwschVlaan deren, heel aardig de schilderij is echter zonder eenige ontroering en mede daardoor zonder kracht. Hetgeen hier als ontbrekend werd aangeduid, zal men in andere werk jes kunnen hervinden (de zwakke rechterpartij in 49; het huisje in no. 8 etc.) Naast deze kritische opmerkin gen kunnen we ook van veel, dat hier hangt, waardeerend getuigen, liet kleine doekje Viooltjes (19) is bijvoorbeeld zeer geslaagd, mooi warm en diep van kleur en uit drukking. liet groote doek Herfst (beter ware „Nazomer") te Dooren hut verdient een bijzondere vermel ding, z'n forsche behandeling, z'n lichtende zonnekleuren stempelen het wel tot 't beste wat hier hangt. In Maashaven Rotterdam (42), Botters Breskens (5 en 6), Papavers in gla zen pot, zien we Stamperius streven naar kloeke en kleurrijke uitbeel ding van den onderganen indruk. Tot des schilders beste werk be hoort ontegenzeggelijk een teekening in zwart en bruin krijt: Oude'huisjes te Zierikzee (38). Met eenvoudige middelen en zonder overdaad van schoolsche doorwerktheid heeft Stamperius hier die mooie sfeer die om zulke oude huisjes hangt, den beschouwer weten te doen gevoelen. Enkel ander werk (Kerk Oost burg, Brugge, etc.) verraadt aanleg

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2