Breskensche Courant De strijd eener vrouw Transpireerende Voeten, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Buitenland FEUILLETON Binnenland Gewestelijk Nieuws 41ste Jaargang Woensdag 10 Augustus 1932 Nummer 3754 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; buiten Breskens f 1,40. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,72^Bui tenland f3J)0 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterl(jk I uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnement groole kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. CR ATI S oerzekering ooor de gulden bij levens- dood r-j gld bij ver- r* f\ 8^ bij ver- A 8^ bij oer- gld bij ver- 1 S~\ 8^ bij verlies abonné's tegen ongelukken, en y/Z JIJ lange ongeschikt- 11 Jl J door y lies oan een j(J ^ies üan een 4\J 5 van cen J ^es van een I (J üan e^en mei voor dé volgende bedragen: hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger Y De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Graoenhage. 's Werelds rijkste Sjeik. 's Werelds rijkste sjeik, zoo noe men de Engelsche bladen El Glawi, een sjeik uit Marrakesj in Marokko, die thans logeert in het Savoy Hotel te Londen. Hij moet een van de machtigste mannen van Marokko zijn na den sultan, en zijn paleis te Mar rakesj wordt het grootste van Ma rokko genoemd. De bladen weten van den sjeik een zeer romantisch verhaal te vertellen. Op een goe den dag speelde hij in het Casino te Vichy een partij écarté met een rijken Turk. Spoedig had hij een half millioen francs gewonnen I „Nu zullen wij spelen om mijn favorite," zei de Turk, en El Glawi nam dat aan. Weer verloor de Turk, doch El Glawi was edelmoedig genoeg om den prijs te weigeren. De ge sluierde vrouw van den Turk echter die het spel had gadegeslagen, zeide: „Mijn man betaalt zijn schulden al tijd". Zoo won Glawi een vrouw, een meisje van nog geen twintig jaar, dat hij meenam naar zijn pa leis in Marrakesj. De twee men- schen, die op zoo'n romantische wij ze aan elkaar verbonden waren, vat ten een groote liefde voor elkander op. Na een korten tijd van het hoog ste geluk stierf het jonge vrouwtje en men zegt dat El Glawi het verlies nimmer te boven is gekomen. Ei Glawi heeft met interviewers gespro ken over het huiselijk leven in zijn land. Dat is volgens hem sinds eeu wen onveranderd gebleven, de groo te steden en het hof uitgezonderd. De vrijheid, aan de Engelsche vrou wen toegestaan, verbaasde hem niet; dat is nu eenmaal 'slands wijs, zei hij, maar ik prefereer de onze. De meeste Europeanen, die Mar rakesj bezoeken, zien ons niet zooals wij werkelijk zijn. Het gelaat van onze vrouwen is niet altijd gesluierd, zelfs niet op straat. Thuis en te mid den van verwanten en vertrouwde vrienden zijn onze vrouwen even vrij als die 'in Europa. Alleen als ande ren, vreemdelingen, in de nabijheid komen, moeten zij zich sluieren. Zoo 60. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. o „Nu moet Honor's broer- wel een flinke schep geld hebben, tenminste dat hoop ik. Al mijn brieven, die ik uit Indië schreef, zoowel als mijn telegram, zijn dus blijkbaar nooit te recht gekomen, anders zou toch ze ker iemand geweten hebben, dat ik door was gegaan naar Mandaloree. Na Mandaloree" hij fronste 't voorhoofd, alsof 't hem inspanning kostte terug te denken „na Man daloree, ik geloof dat 'ttoen was, maar zeker weet ik 't niet, hoe 't zij ik viel in handen van die duivels, waaruit jullie me redden, alles wat zij deden, is zoo klaar als iets in m'n hersens, maar dat alles wensch ik niet op te halen, 'twas erger, dan de ergste nachtmerrie en ik moet zien de gedachte er aan hee- lemaal uit m'n gedachten te ban nen". Mark verbood Martin dien avond lang te blijven praten, omdat hij te willen wij het en zij zelf vinden het ook prettiger. Het is de plicht van een goede vrouw en tevens een ui ting van ware bescheidenheid. „Neen," ging de sjeik voort, „ik geloof niet, dat de menschen in En geland of andere Europeesche lan den gelukkiger zijn dan wij. Maar ik ben naar Londen gekomen om zoo veel mogelijk van u te leeren. Ik zal natuurlijk uw musea en monu menten bezoeken, maar in hoofd zaak zal ik uw gebruiken bestudee- ren en golfspelen". El Glawi heeft zelf in zijn tuinen een kostbare golfbaan laten aanleg gen. De verslaggever van de Eve ning Standard vroeg hem of de vrou wen van de edelen in Marrakesj ook golf mochten spelen. „Zeker," luidde het antwoord, „maar niet in het openbaar". Toen eenigen tijd geleden de dochter van den sjeik in het huwelijk trad, trok haar va der een millioen francs uit. De eene helft voor een theepartij, en de an dere helft om uit te deelen onder de bedelaars van Marrakesj El Glawi draagt een ring met een schitteren den diamant, waarvan de waarde meer dan twintigduizend gulden moet bedragen. De nieuwbenoemde directeur van het niet-militaire lucht- bedrijf te Soesterberg. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is de minister bereid mee te dee len: lo. of het juist is, dat met Aug. a.s. een kolonel bij de artillerie der landmacht den militairen dienst met pensioen gaat verlaten, *en daarna door den minister belast is met de functie van directeur van het niet militaire luchtvaartbedrijf te Soester berg? 2o. zoo ja, hoe oud bedoelde per soon is? 3o. of deze nu bij zijn pensioen weer een nieuw salaris zal ontvan gen? goed besefte, dat zijn patiënt, nog te veel patiënt was en nog geen vol komen gezond mensch. Maar toen z'n gast goed en wel in z'n kamer was, ging hij er zelf op uit, zeg gende tot Burnley, dat hij nog iets héél gewichtigs had op te knappen, vóór hij naar bed ging, terwijl hij hem opdroeg zorg te dragen voor hun patiënt. „Martin mag niet achter den wa ren stand van zaken komen," over peinsde hij, gezeten in den taxi die hem snel naar 't westen der stad voerde, „hij zou weer totaal z'n be zinning kwijt raken, als hij wist dat de trouwdag van zijn mooie Honor bepaald is. Hij moet in den waan blijven, dat zij nog zijn aanstaande vrouw is. Tot eiken prijs, moet ik iets doen, om die zaak goed voor elkaar te krijgen". Na de noodige moeite was hij er in geslaagd achter Henry Upton's adres in Londen te komen. De be diende keek hem achterdochtig aan, toen hij zich op dit ongewone uur, aan Upton's huis aanmeldde. Mark had echter iets overredends in z'n manieren, dat hij na eenig praten met den man, werd binnengelaten in een rustige, vrij streng gemeubelde kamer, die schemerig belicht was. 'tWas duidelijk, dat hier net nog iemand had gezeten. „U wenscht me te spreken?" zei een stem achter hem terwijl hij stond te turen .op een plaat aan den muur en hjj keerde zich om naar den man, die uit een zijden, aan 4o. hoeveel bedoeld pensioen en salaris zullen bedragen? Is de minister niet overtuigd dat in dezen tijd beter iemand daarvoor aangewezen kon worden die nog geen betrekking of pensioen heeft en jon ger van jaren is? Zoo niet, op welke gronden be rust dan deze benoeming, die de cumulatie van pensioen en functie ten onbillijkste in dezen crisistijd, waarin velen geen betrekking kun nen bemachtigen, weer met een ver meerdert? heeft de minister van defensie ge antwoord lo. Met ingang van 15 Augustus zal inderdaad een kolonel-titulair der artillerie van d$ Koninklijke land macht den militairen dienst met pen sioen verlaten. Hij wordt daarna krachtens arbeidsovereenkomst be last met de in de vraag bedoelde functie. 2o. Bedoelde persoon is thans 59 jaar oud. 3o. Hij zal als belooning voor zijn nieuwe werkzaamheden, naast het wegens langdurigen dienst verleend pensioen, salaris ontvangen. 4o. Het pensioen bedraagt vier duizend gulden per jaar; het salaris eveneens vier duizend gulden per jaar, verminderd met de algemeene tijdelijke korting. Voor bedoelde betrekking kan niet iemand anders worden aangewezen, omdat de aangewezene de meest ge schikte is. Bvrftiidien gaat deze be noeming gepaard met een reorgani satie, welke tot bezuiniging leidt. Ontslag van ambtenaren bij de Spoorwegen bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Hermans: Is het juist, dat de hoofdingenieur chef van den dienst van tractie, bij de Nederlandsche Spoorwegen, we gens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd volgens reglementair voor schrift den dienst met pensioen moest verlaten? Is het juist dat deze ambtenaar op zijn verzoek voorloopig nog een jaar in dienst mag blijven en dat den linkerkant kwam. „Kan ik iets voor u doen?" „Ik kom met een zeer onaange name boodschap en wel zoo'n hoogst onplezierige boodschap, dat ik haast alles wat ik bezit zou wil len geven, als ik niet hoefde te zeggen, waar ik voor gekomen ben om het te zeggen. En toch, ik weet, dat 't gezegd moet worden. Mijn naam is Delaware en ik ben juist in Afrika geweest met Man- dover's Expeditie". Upton keek wat verwonderd, ook zeer wel te begrijpen, want de uit leg zei hem niets; doch Mark's ma nieren werkten ontwapenend en Up ton beduidde hem te gaan zitten, zich afvragend, wat ter wereld deze aangename, doch raadselachtige ke rel toch wel van hem kon wenschen. „Ik denk, dat ik beter kan blijven staan," zei Mark. „U zult een haat aan me krijgen, want ik moet u iets vreeselijks aandoen, en toch weet ik, dat u 'tmet me eens zult zijn, dat me geen anderen weg openbleef, dan hier te komen en u de waar heid te zeggen. Het geluk van twee menschen staat op 't spel en ik ben niet zeker of niet bovendien van één van deze twee z'n verstand en z'n leven zelfs 'op 'tspel staan. Er bleef me hoegenaamd geen andere keus, dan bij u te komen en u de heele zaak voor te leggen". „Ik kan u niet begrijpen," begon Upton, doch Mark viel hem haastig in de reden, alsof hij een uitstel rccsJc, cmda. Lier oageToIL. d_ de afdeeling, waarvan hij chef is, daarna zal worden opgeheven? Is het juist dat bedoelde ambte naar een jaarwedde geniet, die ver boven de f 10.000 uitgaat? Indien op deze vragen bevestigend wordt geantwoord, wil de minister dan aan de directie der Spoorwegen verzoeken mede te deelen, op welke gronden in dit geval wel een uit zondering kon worden gemaakt en niet b.v. ten opzichte van een sta tionschef, die 40 jaren en 11 maan den diende, maar wien geen maand uitstel werd verleend, wegens nood zakelijkheid van bezuiniging? heeft de minister van waterstaat geantwoord: 1. Een reglementair voorschrift, op grond waarvan de hoofdingenieur chef van den dienst van tractie bij de Nederlandsche Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd den dienst met pensioen zou moeten verlaten, bestaat niet. 2. Niet de betrokken ambtenaar heeft gevraagd nog een jaar in dienst te mogen blijven, doch op verzoek van de directie gedaan met het oog op de belangen van den dienst heeft hij zich bereid verklaard nog eenigen tijd aan het hoofd van den dienst werkzaam te blijven. Van een bepaald tijdsverloop is niet ge sproken. Of de dienst van tractie daarna voor samensmelting met een anderen dienst in aanmerking komt, staat nog niet vast. Een beslissing daaromtrent is nog niet genomen. 3. De jaarwedde, die de betrokken ambtenaar geniet, ligt overeenkom stig de daarvoor vastgestelde rege len boven het in deze vraag ge noemd salarisbedrag. 4. Nu het antwoord op de beide eerste vragen ontkennen luidt, kan beantwoording dezer vraag achter wege blijven. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest af doende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. moed hem meer en meer in de schoenen begon te zinken, maar een laffe aanvechting om te keeren en weg te vluchten, de geschiedenis niet te vertellen, deed hem zich zelf aan sporen met 't verhaal maar zoo spoe dig mogelijk voor (den dag te ko men. Ten slotte was 'tdan toch ver teld, in korte trekken, zoo tactvol mogelijk, maar oh, die uitdrukking op Upton's gelaat, toen de volle beteekenis van de woorden tot hem doordrong, 't deed Mark pijn, om aan te zien. ,,'t Is alles een afschuwelijke ver warring geweest, zooals u wel ziet," besloot Mark zenuwachtig „die arme kerel was heelemaal niet dood, maar leefde in een onbeschrijflijke hel, wat hem hoofdzakelijk er boven op heeft gehouden, die maanden van doorgestane ellende, was de ge dachte aan een vrouw. Werkelijk, ik geloof, dat dat alleen hem heeft bewaard voor gek worden!" „En zij beschouwt zich zelf als; aan mij gebonden," zei Upton lang zaam, „ze denkt er niet aan, mij te vragen, haar haar vrijheid terug te geven? U hebt haar gezien en haar verteld van Martin en nog weigert ze, mij op te geven?" „Ze denkt er niet over u te vra gen, haar haar vrijheid te geven, ze heeft u haar belofte gedaan en 't is eenmaal haar bedoeling, deze te houden, dat heeft ze me met ronde woorden gezegd". „Iloewel," Uptoa stond voor WF. Er zijn zooveel formaliteiten te verrichten eer het goed, dat mede aan minderjarigen toebehoort, kan worden verkocht of bezwaard. Voor betrekkelijk eenvoudige zaken is een bloedverwantenverhoor noodig, voor dat de Kantonrechter zijn toestem ming kan verleenen. Maar is het dan niet duidelijk, dat wij allen ge baat zijn bij het behoud van het Kantongerecht te Oostburg? SLUIS. De raad dezer gemeente kwam in openbare zitting Tjijeen. Afwezig de heer J. M. Breijaert. Ingekomen stukken: Schrijven van den gemeente-op zichter den heer D. de Smit orn een bedrag voor buitengewoon uitge voerd werk n.l. verbetering der be strating in de Nieuwstraat en de Kaai. Hiervoor wenscht hij een be drag van pl.m. f 53. Met 5 tegen 1 stem (de heer Baas) werd overeen komstig het verzoek goedgunstig be sloten. Met algemeene stemmen werd aan genomen: de vaststelling eener rooi lijn voor Üe St. Pieterstraat en een gedeelte der Hoogstraat. Bij de overlegging der gemeente rekening dienst 1931 kwam ter spra ke welke dag het meest geschikt zou zijn om inzage hiervan te heb ben. Met uitzondering van Woens dag was het voor de leden onver schillig welken dag. Het saldo gewone dienst bedroeg f 8.870 en dat van den kapitaaldienst f 8.833. Tot onbezoldigd gemeente-archi varis werd benoemd mr. W. Ie Mair te Brugge. Mr. Ie Mair is Neder lander, maar woonachtig te Brugge. Met algemeene stemmen wordt be sloten het Algemeen Armbestuur in overweging te geven de bijdrage van f 144 te betalen, ingaande 1 Januari 1932. Voor de verpleging van W. Melchior in het Protestantsch Tehuis den schoorsteenmantel en Mark zag z'n gezicht, bleek en ellendig in den spiegel, „hoewel ze nog van Mar tin houdt". Het was geen vraag, het was een bewering en Mark antwoordde niet. Hij had ontzettend te doen met Up ton, toen hij zich de vrouw herin nerde, die hij de hand geschud had, staande in de zon op 't winderige duin. Met dezen man, dien ze niet kon liefhebben, had hij meer mede lijden, dan met iemand anders ter wereld! „Wat zou u doen, als u in mijn schoenen stond?" riep Upton op eens uit, „wat zou u doen, als u dit overkwam, veertien dagen voor dat uw trouwdag bepaald was? Wel ken weg zoudt u volgen?" Even kwam een visioen van Let- tice hem voor oogen en daarmee de plotselinge werkelijkheid van het geen zijn leven zou beteekenen voor hem, als de mooie droom, die hij om Lettice en zichzelf gespannen had, eensklaps totaal vernietigd werd, als een ander aanspraak maakte op Let- tice's eerste liefde en trouw. Maar weer daagde een ander voorbij gaand visioen op, dit keer van Mar tin's magere gezicht, met de oogen diep weggezonken en z'n heele zie lige uiterlijk; van Martin in de wil dernis in Afrika, roepende om Ho- nor; van al de ellende die Martin doorleefd had en hij kon niet anders dan Upton zwijgend aanzien, 't ant woord bestierf hem op de lippen. (Slot volgt).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1