Breskensche Courant §0 tl'z 40 25 li) üan e^en De strijd eener vrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON 41ste Jaareang Zaterdag 6 Augustus 1932 Nummer 3753 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en builen Breskens 0,72$Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüerlenliên bij regelabonnemenl groole kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS oer zekering voor de /-* abounds tegen ongelukken, en /I JIJ wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 1 f\f~\ w-r gld bij ver- lange ongeschikt- J i Jl door lies van een heid tol werken een ongeluk hand of voel v oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger •t gld bij verlies anderen vinger De met zoo intense spanning in binnen- en buitenland verwachte Duitsche rijksdagverkiezingen zijn thans achter den rug. Wat de directe uitslag betreft, kan geconstateerd worden, dat de ongekende krachts inspanning, die de nationaal-socialis- tische partij zich jn de afgeloopen strijdperiode heeft getroost, niet dat resultaat heeft afgeworpen, wat door Hitier en de zijnen werd gehoopt, door zijn tegenstanders werd ge vreesd. De vooruitgang, die de partij percentsgewijze sinds de laatste Prui sische landdagverkiezingen boekte, is minimaal. In tal van streken in Duitschland liep de aanhang zelfs achteruit, zoodat men groote kans heeft de waarheid te benaderen, wan neer men veronderstelt, dat de na tionaal socialistische beweging haar hoogste punt bereikt, althans be naderd heeft. Dit laatste kan men met te meer recht veronderstellen, wanneer men overweegt, dat het thans voor de nat. soc. wel nood zakelijk zal worden om actief mede te gaan werken aan de regeerings- zaken; een andere mogelijkheid lijkt wel uitgesloten. Een staatsgreep is onwaarschijnlijk, verder opponeeren tegen de vigeerende .regeeringen kan alleen maar aanhangers, die na tionaal socialistisch hebben gestemd verleid door de hooggespannen be loften op spoedige en afdoende ver betering, afschrikken en naar het communistische kamp jagen. Sa menwerking met andere partijen in de regeering zal echter noodzake lijkerwijze uitloopen op een zeer groote teleurstelling voor groote massa's nat. soc., die hun verwach tingen onvervuld zullen zien. Het is dus begrijpelijk en waarschijnlijk ten volle juist, wanneer tal van buiten- landsche bladen, de rijksdagverkie zingen besprekende, hun berichten daarover inluiden met er op te wij zen, dat Hitier verslagen is. Wat nu verder in Duitschland zal gebeu ren? Veelvuldig wordt voorspeld een samengaan van nat. soc., Duitsch nationalen en centrum. Dit laatste schijnt, ondanks de scherpe strijd, die centrum en nat. soc. in de ver- kiezingsweken tegen elkander heb ben gevoerd, mogelijk te worden, 59. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. o HOOFDSTUK XXV. Een uitweg. „Je bent een groote, dwaze jon gen," was de opmerking die Do rothea haar neef maakte en deze woorden gingen gepaard met een snik en een lach, toen hij haar met een innige hartelijkheid uitbundig kuste en haar vertelde, dat ze een buitengewone schat was en 't sprook jesland, waarin ze leefde, zelfs niet goed genoeg voor haar was. ,,En Mandover is maar een ge luksvogel, dat zeg ik, m'n lief, dier baar tantetje," voegdê hij er bij, wat Dorothea blozend deed lachen. ,,'tldee, om weet ik van waar heelemaal, te komen aangetuft, om een uur bij ons te zijn stel je voor een uurl Oh Mark, 'tis wer- wanneer men let op een hoofdarti kel in het centrumorgaan, de „Ger- mania," waarin wordt betoogd, dat het de plicht is van de rejfeering thans te gaan zoeken naar een te rugweg naar normale verhoudingen en dat het tevens de plicht is van de partijen om hierbij behulpzaam te zijn. Dat wil dus zeggen, dat het centrum aandringt op een zoodanige coalitie in de rijksdag, dat weer een parlementaire meerderheid zal kun nen worden gevonden, die een re geering wettig kan ruggesteunen. Een dergelijke meerderheid is ech ter alleen mogelijk, wanneer het cen trum samenwerking aanvaardt met de nat. soc. en deze van hun kant daartoe bereid blijken. Een tweede meerderheid, verkregen door een sa menwerking van centrum met so ciaal-democraten en communisten moet uitgesloten worden geacht. Hoe dit ook zij, in dit opzicht staat nog niets vast en de stemmen zijn niet schaarsch die beweren, dat de re geering von Papen, gezien de on bruikbaarheid van den rijksdag, waarin een coalitie, als boven aan gegeven, niet tot ftand zou komen, voorloopig aan het bewind zou blij ven. Wat uit dit alles ten slotte te voorschijn zal komen, zullen wij die nen af te wachten. Onderhandelin gen over de Verdere gang van zaken zullen nog een week moeten wach ten, aangezien von Papen en eenige andere leden van zijn kabinet een paar dagen rust gaan nemen. o1 De oude strijdvraag tusschen Bo- livie en Paraguay, het gebied van Gran Chaco, waar de grenzen tus schen beide landen niet duidelijk zijn afgebakend en beide landen aan spraken meenen te kunnen doen gel den, is weer dreigend geworden. De eerste gevechten hebben reeds plaats gehad, de legers zijn gemobiliseerd of vrijwel, de oorlogsstemming in beide landen is fel en met zuidelijke passie opgelaaid. Duidelijk staat ons het vorige conflict tusschen beide landen nog voor den geest, toen de Volkenbond door zijn bemiddeling de verhitte gemoederen hier wist te kalmeeren. Het wil ons echter voor komen, dat zelfs, wanneer beide lan den mochten besluiten tot een wer- kelijken oorlog, deze toch in de praktijk van niet veel beteekenis en kelijk belachelijk van je, jongen," zei ze, zijn zinspeling op Mandover, negeerende. „Ik kon 'tniet helpen" en over Dorothea's hoofd heen ontmoetten Mark's oogen, die van Lettice, „ik moest komen gewoon, al zou 'tme een fortuin gekost hebben. Mijn trein vanmorgen had een op onthoud, ergens midden in de dui nen en ik ging er wat wandelen, want om te blijven zitten wachten, verveelde me te erg, 't gevolg echter dat ik er niet was, toen de trein vertrok. Ik moet vanavond in de stad zijn voor een dringende aan gelegenheid, dat kan niet anders, dus ik moet straks door. Ik zal 't jullie later wel allemaal vertellen, als er meer tijd is om te praten. Beide, lieve schatten, zullen jullie de heele zonderlinge geschiedenis hooren, zoodra ik even tijd heb 't te vertel len. Maar toen ik ontdekte, dat m'n trein verdwenen was, werd ik opeens door zoo'n heftig verlangen aange grepen, jullie to -.zien, dat ik een auto huurde in 't dorpje Drawford en als de wind hierheen ben geko men. Als ik jullie nou goed en wel begroet heb en u fatsoenlijk geluk- gewenscht, tantetje, dat u zoo ver standig bent geweest, toe te stem men met John Mandover te trou wen, ga ik weer door, dus ziezoo'l' Hij stond nu naast Lettice. sloeg in ieder geval van niet langen duur zal zijn. Daarvoor staan de andere Zuid-Amerikaansche staten te afwij zend tegenover dit heele geval. En die kunnen met eenigen goeden wil een uitbarsting ten slotte wel voor komen. Maken wij ons dus weinig onge rust over het conflict tusschen Para guay en Bolivie, dat in laatste in stantie slechts plaatselijke beteekenis heeft, ernstiger is de opnieuw op levende strijd in het Verre Oosten, waar China zich steeds meer door de Japanners op zij gedrukt en ver ongelijkt gevoelt. Het is ten slotte voor een land als China niet duld baar, dat een der rijkste gebieden van het rijk, Mandsjoerije, zoo maar straffeloos door Japan wordt bezet en onder diverse, doorzichtige leu zen, wordt geannexeerd. Ook hier staan de gemoederen op springen. Wat er uit worden zal, zal de tijd moeten leeren. Maar onze verwach tingen daaromtrent zijn geenszins gerust. Hier ligt een brandbaar ter rein, dat een groot gevaar voor de wereld kan opleveren. Onze Senaat heeft deze week zijn driejaarlijksche halve vernieuwing ondergaan. Zijn politieke samenstel ling is, zooals te verwachten was, ongewijzigd gebleven. Zonder twjjfel geeft deze geen zuivere weerspiege ling van de politieke verhoudingen z'n arm om haar heen, z'n blik vol beschermende teederheid gericht op haar frisch jong gezichtje, wat Do rothea's hart oh, zoo goed deed, om aan te zien. „We hebben precies een half uur om de afspraak, tot nu toe alleen nog maar per brief gemaakt, te be krachtigen," vervolgde hij schert send, Lettice's blozend, aantrekkelijk kopje naar zich toetrekkend, „we zul len van dit half uur maken, wat we kunnen". En Dorothea slipte zachtjes de kamer uit. Een klein uur later was Mark in vliegende vaart op weg naar Londen en 'twas wonderlijk, zooals zijn ge dachten verdeeld waren tusschen 't meisje, dat hij daarnet verlaten had het van geluk stralende jonge meisje met haar blozend gezichtje en schitterende oogen en de vrouw, die hij had verlaten dien morgen in de duinen, met een uit drukking vol angst in de oogen en zware zorg die op haar heel© gezicht te lezen stond. Hij ging regelrecht naar zijn eigen kamers toe, waar hij Burnley en hun patiënt reeds geinstalleerd vond. Toen hij de zitkamer binnentrad sprong de herstellende op met de woorden ,,'t Goeie ouwe Londen heeft me mijn geheugen terug gegeven, iets in de Londensche lucht, een zekere van het oogenblik, omdat deze on der invloed van de langdurige crisis periode, in liooge -mate zijn ver scherpt. De Provinciale Staten, die bij deze getrapte verkiezing het kies college vormen van de Eerste Ka mer, en wier samenstelling is ge baseerd op de verhoudingen van an derhalf jaar geleden, waren destijds April 1931 eveneens vrijwel onveranderd gebleven. Er was toen wel sprake van een kleine verschui ving naar rechts, .maar deze was toch te gering om 'eenigen invloed van be teekenis op ons Hoogerhuis te kun nen uitoefenen, zoodat de toestand nu is gestabiliseerd. De verkiezingen van de Tweede Kamer van het vol gende jaar, zullen na de te ver wachten crisis-winter een juister beeld moeten geven van de politieke gesteldheid van ons volk. Bij een eventueele verschuiving naar links zou dan een ernstige wrijving tus schen beide Kamers allerminst denk beeldig zijn. O Men heeft kunnen lezen, dat de regeering plannen koestert om de mijnindustrie, welke evenals zoo vele andere takken van ons bedrijfsleven, diep in de put zit, te helpen. Hoe wel omtrent den aard van deze steunverleening nog weinig is uitge lekt, heeft er onmiddellijk na het bekend worden van het voornemen der regeering een telegramwisseling plaats gehad tusschen den Neder- landschen R.K. Mijnwerkers Bond en den Minister van Waterstaat. Hieruit blijkt, dat de mogelijkheid tot verlaging van de spoorwegtarie ven voor het kolenvervoer in onder zoek is. Wat het gebruik van in- landsche steenkolen door Neder landsche gemeenten betreft, is de regeering tot de overtuiging geko men, dat haar uitnoodiging om zoo veel mogelijk aan Nederlandsche brandstoffen de voorkeur te geven nog onvoldoende gevolgd wordt. Ver schillende publiekrechtelijke licha men blijken nog niet voldoende door drongen te zijn van de wenschelijk- heid, dat gebruik gemaakt wordt van de producten der N ederlandsche mijnen. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft thans aan Ir. Houben opgedragen zich in overleg met de commissie voor de werk verruiming met die lichamen in ver- gedachtengemeenschap schijnt me wakker geschud te hebbenl Ik kan me nu alles min of meer herinneren, 't is om zoo te zeggen, of m'n ge heugen bezig is gefiltreerd te wor den. In ieder geval, weet ik Guy Martin te zijn en ik zou graag in den kortst mogelijken tijd juffrouw Honor Treverton willen ontmoeten. Haar achternaam is me nu tej binnen geschoten. Druppelsgewijs zijn de dingen in m'n geest terug geko men, sinds ik hier ben, maar eerst sedert vanavond heb ik de verwar ring eigenlijk pas heelemaal uit el kaar". „Prachtig, beste kerel I" Mark's bedoeling was de opwinding van den ander wat te stuiten en te zorgen voor eenige speling van tijd. „Al zou juffrouw Treverton tele fonisch aangesloten zijn, dan kunnen we haar toch vanavond niet meer opbellen, je moet er voor zorgen, dat 'tniet een te hevige schok voor haar is, overhaast ,de zaak niet, be denk dat zij, zoowel als al je vrien den en kennissen waarschijnlijk den ken, dat je naar andere gewesten bent vertrokken en je voor hen ver rijst als uit den dood". „Dat had ik vergeten" en Guy's gezicht betrok. „Ik vergat, dat ze moeten hebben gedacht, dat ik nooit meer terug zou komen, ja ze zullen zeker wel denken, dat ik dood ben, binding te stellen. Voorts is de Minister van Water staat bereid om ,te bevorderen, dat de kosten voor hst gebruik van de kolentip te Maastricht zullen wor den verlaagd. De contingenteering van buitenlandsche steenkolen is aan het bestaande handelsverdrag met Duitschland gebonden. Bij de voor bereiding van een herziening van dit verdrag, dat zooals bekend is, op 31 December van dit jaar afloopt, zal de regeering aan deze aan gelegenheid haar volle aandacht ge ven. Genoemde mijnwerkersorganisatie heeft ook nog het treffen van maat regelen van verweer bepleit, indien de onderhandelingen inzake een handelsovereenkomst in de richting van een ongehinderde internationale kolenhandel geen succes mochten hebben. Intusschen blijft vooralsnog het voor de hand liggende parool gehandhaafd: „Stookt Nederland sche Kolen 1" O De tijd, waarin de Hollandsche steden elkaar beoorloogden, schijnt thans weergekeerd te zijn. Wij doe len hier op de felle strijd, welke opnieuw is ontbrand tusschen de twee groote Nederlandsche zeeha vens Rotterdam en Amsterdam. Aanleiding tot een herleving van dezen strijd, welke eigenlijk altijd tusschen de beide concurreerende havensteden heeft bestaan, is ge weest het besluit van Rotterdam's gemeenteraad om de haventarieven belangrijk te verlagen. Rotterdam en Amsterdam, de naar den voorrang strevende concurren ten, bedienen vrijwel hetzelfde ach terland. Rotterdam heeft daarbij im mer een voorsprong gehad door zijn betere outillage. Maar de laatste ja ren stelt Amsterdam alles in het werk om zijn havenuitrusting zoo veel mogelijk te vervolmaken: nieu we sluizen te IJmuiden, uitdieping van het Noordzeekanaal, nieuwe wa terweg naar Den Rijn. Zoo heel lang zal het niet meer duren of Am sterdam's havenoutillage zal die van Rotterdam evenaren, zoo piet over treffen. Het groote strijdpunt vormen de tarieven. Er is hierover in den loop van de jaren veel te doen geweest. Hoeveel maanden en maanden ben ik ook niet in Afrika geweest". „Wat gebeurde er 'toch aan de grens? Je begon je tocht toch in Azië is 'tniet?" vroeg Mark toen ze later op den avond met z'n drieën om de kachel zaten. „Wat gebeurde er aan de grens en op den pas, waar je zoo dikwijls over sprak?" „Ohl Op dien pas, dien me in mijn droomen achtervolgde, kreeg ik een geweldigen slag op mijn hoofd," antwoordde Guy, „en de heele inhoud van m'n zakken, hor loge, notitieboek, enz., enz., werd me ontstolen. Maar de kerel had me alleen bedwelmd met den slag, na een tijdje kon ik weer opstaan en verder gaan. Wat ier toen verder ge beurde, heb ik geen greintje besef meer van. Zeker is 't, dat ik naar Bombay ging en later naar Afrika, maar vraag me niet, hoe ik er ge komen ben, ik weet 'tniet. Ik had zaken te doen in Afrika, een belang rijke questie te Mandaloree, hoe mag de hemel weten, maar ik kwam er en zette de boel op pooten," ging hij peinzend voort, alsof hij tot zich zelf sprak, ja, ik zorgde dat Manda loree weer op z'n pooten terecht kwam. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1